- gban: Ingyen kellene, de tegnapra
- LordAthis: Ismét egy "Idióta" A.I. Projekt, hogy meglovagolja a trendeket...
- Luck Dragon: Asszociációs játék. :)
- Austin F.: Appok teljes képernyőn – immerzív mód [Android]
- weiss: Pant* rant
- D1Rect: Nagy "hülyétkapokazapróktól" topik
- Mr Dini: Mindent a StreamSharkról!
- Klímaváltozás, természetszennyezés
- N€T0X|N: Stellar Blade után
- sziku69: Fűzzük össze a szavakat :)
-
LOGOUT
Mára a ProHardver!/IT.News Fórum is nagylétszámú Linuxban jártas taggal büszkélkedhet. Nehéz szinteket felállítani egy olyan rendszer ismeretében, ami annyira sokrétű, hogy teljesen szinte lehetetlen megismerni minden egyes részét. Azt azonban mindenki tudja, hogy kezdő-e vagy sem. Elsősorban nekik szólnak az alábbiak, de érdemes mindenkinek elolvasnia, mint útjelző táblát.
Új hozzászólás Aktív témák
-
bambano
titán
válasz
Core2duo6600 #4894 üzenetére
mc=Midnight commander.
-
bambano
titán
válasz
Core2duo6600 #4881 üzenetére
Az ivtv driver szabvány v4l2 kimenetet ad, azt a kisebb kazalnyi szoftvert, ami ezt kezeli, nem sorolnám fel külön, de az mplayer is kezeli.
Amikor volt egy pvr350-em is, akkor jó parasztosan mc-vel néztem tv-t
Szerk: modprobe ivtv -t kell írni neki, és két nagyon feltűnő vaskos sor közé rakja a logban, ami számít. Ezért kár ekkora postot küldeni.
Legközelebb innentől:
ivtv: ==================== START INIT IVTV ====================
idáig
ivtv: ==================== END INIT IVTV ====================
másold csak be.
-
bambano
titán
válasz
zoltanz #4889 üzenetére
a legtöbb disztró telepítője indít tartalék shelleket, konzolokat, ott lehet fdisk-kelni. Nyomsz egy ctrl+f2-őt vagy ctrl+f3-at, majd egy entert és kapsz egy shellt.
Szerintem buguntuban is van, debiánban tuttira van.
A debian telepítőjének meg lehet adni, hogy hova tegye a partíciót, én is előre tudtam rakni vele a swapet.
-
bambano
titán
válasz
szatocs #4766 üzenetére
nem
erre nem érdemes for-t használni, a seq jobb.
tehát
read a
read b
seq $a $bhasznos lehet a man bash manual olvasgatás.
a for a manual szerint így kell használni:
for ((i=0; $i<10; i=$i+1)) ; do echo $i ; donetehát for ((i=$kisebbszam; $i<$nagyobbszam; i=$i+1)) ; do echo $i ; done
-
bambano
titán
Full opfftopic:
volt egy Géza nevű évfolyamtársam, fogalmazzunk úgy, hogy nem ő volt az osztályelső matekból. Egyszer kihívtál felelni, kapott egy bazi nagy törtet, hogy egyszerűsítse le. Géza állt-állt a táblánál hosszú percekig, a tanár biztatta, nógatta, korholta, stb.
Mígnem egyszercsak Géza felvéste a hibátlan végeredményt. Tanár elképedve kérdi: ezt hogy számoltad ki? Gézva válasza: sokáig néztem...nyilván az történt, hogy a jobb matekosok az első padban megoldották közben és lesúgták, de azért ez a fapofával benyögött duma elég meredek volt
Azóta minden, amit saját szemmel ellenőrizni kell vagy minden, amit szemmel ellenőrés segítségével is meg lehet tenni, az Géza féle ránézéses módszer nálunk
-
bambano
titán
Szerintetek mivel lehet legjobban word doksit latex-be konvertálni? gyakorlati tapasztalat érdekelne, a gugli nekem is adott egy kosár elméleti találatot... thx
-
bambano
titán
A bootp szerver által generált válaszcsomag mérete túl nagy a bootp szervernek. Lehet, hogy nem dhcp szerver fut abban a cuccban, hanem bootp.
Debiant lehet hálózaton telepíteni... Az még egy kérdés, hogy ilyen cuccot rá tudsz-e venni a pxe bootolás kiszolgálására (szerintem nem).
-
bambano
titán
A bgp-hez autonóm rendszerré kell válnod, autonóm rendszer számmal tudtommal. Ehhez optimális esetben provider independent ip címtartományt kell kapni, de ilyet az én tapasztalatom szerint gyakorlatilag lehetetlen keríteni (hacsak nem vagy bazira nagy isp). Elméletileg provider aggregateable címekkel is megy, de azt nem hiszem, hogy egy isp-t rá tudsz beszélni arra, hogy routolja a másik isp címtartományait. Szóval ez a dolog nagyon szép műszakilag, de a magyar isp viszonyok útvesztőiben kivitelezhetetlen (pontosítok: nekem 2-3 év alatt nem sikerült leverni nagy magyar isp-ken).
Több asdl-t úgy lehet kihasználni, ha valamilyen metódussal fel tudod osztani a forgalmat. Például protokoll szerint (az egyik dróton jön be a webes forgalom, a másikon a többi), vagy a kliensek ip címe szerint (a páros végű ip-ket az egyik drótra natolod, a páratlant a másikra).
De ezek nem igazán teljes értékű load balancingok, a semminél azért jobbak.
-
bambano
titán
Felraksz minden csomagot, aminek tetex-hel kezdődik a neve. Meg esetleg a lyx-et.
Utána beírod a gugliba, hogy
not too short introduction to latex
és ilyeneket kapsz, mint pl. ez: lshort.
Ennek valahol megvan egy korábbi verziója magyarul is, pl itt: lshort-hu. De a maygar régebbinek tűnik.
Ezt is érdemes megnézni, meg a TeX honlapot. -
bambano
titán
Nekem valami azt súgja, hogy ez nem a kívánt eredményt fogja adni...
a triviális jó megoldás létrehozni egy aliast, ami a filera mutat és arra feladni a levelet.
Pl. beírni a /etc/aliases fileba, hogycimzettek <tab> :include:/tmp/tolist.txt
csinálni egy newaliases-t és utána mehet a cimzettek címre a levél.
-
bambano
titán
válasz
Capricornus #4347 üzenetére
Ha a távoli gépen fut display manager (xdm, gdm, vagy ennek kde megfelelője), akkor meg lehet oldani, hogy akár külön konzolon fusson (X -query tavoligepcime -once -geometry displaymeretexmasikmeret) vagy felrakod a saját gépedre a nested X szervert és akkor egy desktopon egy ablakban megy a másik gép is.
Ha a másik gépen nincs xdm, akkor a dolog nem fog menni szerintem.
-
bambano
titán
Szerintem:
- otthoni user szintjén elég tűzfalnak a natolás védelme meg egy kis iptables.
- vírus és spyware irtót meg lehet oldani, de csak a leveleket és a linuxon tárolt, a winek által használt állományokat
- milyen protokoll proxy szerverét akarod beüzemelni? Egyébként nem biztos, hogy van értelme, ha nem elég gyors a régi gép. Egy bizonyos internet előfizetés sebesség fölött a p2-es kevés lesz web proxynak. -
bambano
titán
válasz
Forest_roby #4289 üzenetére
Ha több, mint 3 giga ramod van ÉS szervernek szeretnéd használni elsősorban a géped (értem ezalatt, hogy nem ezen gép elé ülsz és nem ezen futnak a napi dolgokhoz szükséges programok), akkor érdemes amd64-et felrakni.
Ha nincs több, mint 3 giga ramod, vagy böngészni, levelezni, egyebeket csinálni is szoktál rajat, akkor még véletlenül se amd64, mert a böngésző egyes darabjainak 64 bites támogatása gagyi.
lmsensors csomagot meg modulokat kellene nézegetni. -
bambano
titán
Nem tudok pontos infót, de az az érzésem, hogy a különböző msn alapú szolgáltatások egy-egy portot használnak. Mintha lenne egy ''központi port'', amin megy maga az msn chat és pl. a file megosztás megy a 6891-en, valami más a 6892-n, stb.
De ez csak érzés. Sikítófrászt kapok az (a)msn-től -
bambano
titán
A debiannak olyan a tanulási görbéje, hogy az elején vért lehet vele izzadni meg mindent kérdezni kell meg webet turkálni, de ha az ember belejön, akkor működik rendesen. Én próbáltam nagyon régen suse-t, a registryjétől sikítófrászt kaptam, meg nem túl rég ubuntut, nekem az se jött be.
De leginkább azt tedd fel, amiben közeli haver segíteni tud. -
bambano
titán
válasz
Forest_roby #4264 üzenetére
Memória hőmérsékletét és proci hűtést kellene ellenőrizni, a véletlen fagyások az én szakmai életemben mindig melegedésből következtek be. Esetleg kehes a táp. Nekem van két procis opteronom amd64 debiannal, semmi baja nincs.
-
bambano
titán
Asszem 2000 óta van két procis meg újabban két magos rendszerem, teljesen jól boldogul vele a linux. A két mag előnyét akkor fogod nagyon látni, ha rámész valami flash reklámmal telepakolt webre böngészővel és akkor a flash elmegy az egyik procin, a rendszer meg a másikon.
Az ütemező dönti el, hogy mi fusson attól függően, hogy milyen erőforrás hiánya blokkolta a processzt.
Ha amsn-ed van, az alapból szívás. Az amsn 12 portot akar használni a doksi szerint, hogy minek, nem tudom, ezt forwardolni kell. Azt nem tudom, meg lehet-e mondani a túloldalnak, hogy hol fogadod a hívásokat. Ha nem lehet megmondani, akkor nem lehet két gépről webcammal amsnezni egyszerre. -
bambano
titán
Szerintem erre felesleges a grafikus felület. Mindent meg lehet oldani kényelmesen karakteresen is. A netet a telepítő beállítja, nem kell ahhoz semmi grafika.
A vinyóra fel fog férni minden kde-s cucc? Mert az se kég bájt...
Egyébként menni fog rajta minden, amit ráraksz, csak szakállad nő, mire beswappel mindent. -
bambano
titán
válasz
Vilmoskorte #4219 üzenetére
Például ha lesittelik a fő fejlesztőt, megakad a fejlesztés? A reiser4 az ismerősök tapasztalatai szerint nem elég stabil, hogy lesz ez kijavítva, ha a vezér offline?
-
bambano
titán
válasz
ngabor2 #4214 üzenetére
Usertől függ. Az egyszerű user, aki fél óránként betölt egy doksit és 5 leütés/perc sebességgel meg 3 cigikávé/óra sebességgel dolgozik, az nagyjából semmi különbséget nem talál. Legfeljebb annyit, hogy ha áramszünet volt, az egyik filerendszer sokkal gyorsabban feláll, a másik meg fsck-zik, a harmadik meg a gagyi kód miatt csak akkor, ha visszatöltötték.
A power userek, akik ehhez képest nagy dolgokat csinálnak, azok nagyon nagy különbségeket találnak a filerendszerek között. Az egyik filerendszer általános felhasználásban teljesít jól, a másik arra van optimalizálva, hogy gigabájtokat hajigálj rajta szekvenciális eléréssel, ami video vágáskor jöhet jól, a harmadik nem roggyan bele, ha egyszerre kell létrehozni egy-két millió darab kis file-t vagy ugyanennyit letörölni, van, amelyik olyan könyvtárakkal is boldogul, amiben több százezer bejegyzés van, a másik ettől lelassul, stb.stb.
Úgyhogy aki ráér, az ugyanazon a vason futtasson több filerendszerre iozone-t és bonnie++-t és majd rájön.
Hááát... ext2 és ext3 között nem látni a különbséget, az nagy baj. Az ext3 nagyjából pont fele gyors, mint az ext2 a naplózás miatt, ezt főleg gyengébb vasakon lehet nagyon észrevenni. Eddigi leggyorsabb filerendszer (nyilván a vas miatt is), amit láttam, egy reiser volt, ami 380 MB/sec-cel tudta írni szekvenciálisan az adatokat.
A következő logout blogom erről fog szólni. Ha lesz rá időm -
bambano
titán
válasz
Vilmoskorte #4203 üzenetére
A hsz-emben két külön dologról volt szó: 1. fedora takarítani akar. 2. mit gondol a világ az rpm-ről (gugli keresést javasoltam). Mindkettőt el kellene olvasni.
-
-
bambano
titán
válasz
rollins #4201 üzenetére
Nem a yumról beszélek, hanem az rpm-ről. Egyébként ha yum, akkor inkább apt-get.
Az rpm bajairól lehet nagy vitákat találni, elég a top ten problems in rpm keresést megguglizni. Hogy mennyire hulladék vagy sem, azt szerintem hallgassuk/olvassuk a legilletékesebbektől, a fedora projekttől: [link]. Ha ők ki akarják takarítani az rpm kódját, akkot van esély rá, hogy most hulladék van benne... -
bambano
titán
Buzzom biztosan nem volt, rexre nem emlékszem pontosan, bo-m már volt, hamm-om is, slinkem talán nem, az kimaradt, woodym biztosan volt.
Előtte volt egy halom slackware-m. A 0.99pl15-ös kernel idején már elég masszívan linuxoztam, de ha jól emlékszem, korábbi kerneleim is voltak... Még töltögettem le 27 darab 1.44-es floppyn salakotAkkoriban még kézzel faragtuk az X modeline-okat, a programok jelentős részét még forrásból tettük fel, stb.
-
bambano
titán
Amikor utoljára ellenőriztem (nem mostanában volt), a mysql ingyenes része nem tudott tranzakciókat, így adatbáziskezelőként való alkalmazása erősen korlátozott. Ehhez képest lassú volt. A tranzakciókat az innodb nevű tábla storage típussal tudta, de az akkor pénzes volt. Hogy ez azóta mennyiben változott, nem tudom.
Adatbázist a nagyok oracle-n szoktak kezelni, én szeretem a postgresql-t is. Tesztek szerint a postgresql skálázódik legjobban sok procis gépre. Az oracle meg aranyárban van, bár van egy lebutított verziója ingyen. -
bambano
titán
A netbsd-t úgy tervezik, hogy minél több vason fusson, még kávéfőzőn is. Az openbsd-ről azt állítják, hogy a legbiztonságosabb unix szerű oprendszer (azért ezt fenntartással kezelem). A freebsd meg egy jó kompromisszum a bsd-k között.
A bsd-k mára technológiailag eléggé lemaradtak, sokáig nem volt rendes több procis támogatás, a memóriakezelésük rémálom, stb.
De van bennük linux emulátor, nagyjából minden liunxos cucc futhat rajta. A videokártya meghajtókban ismereteim szerint nagyon le vannak maradva.
A tűzfal kódja a szakértők szerint az openbsd-nek jobb. Meredekebb tűzfalakat ebből szeretnek csinálni. -
bambano
titán
-
bambano
titán
Mivel a mencoder nem skálázódik smp-n, ezért rendes szerveren (egynél több proci vagy mag) történő használatra alkalmatlan.
Csendben jegyezném meg, hogy a mencoder, a transcode meg az avidemux nagyjából ugyanazon libeket használják, szerintem mindegyik nagyjából ugyanannyit tud.
De örülök, hogy az avidemux bejött. -
bambano
titán
Szerintem nem. Az X szervert el lehet úgy indítani, hogy megmondod, melyik memóriatartományban kezdődnek a hozzá tartozó regiszterek, ezzel szerintem el lehet indítani két teljesen önálló szervert. Próbálni még nem próbáltam. Ha jól emlékszem, a matrox kártyák tudtak ilyet.
Szerk: az előző kérdésedre (két videokártya, usb klavi, egér) a válasz igen, ilyet árulnak mint késztermék.
[Szerkesztve] -
bambano
titán
Létezik age of empires 2 progihoz játékszerver program linuxra?
-
bambano
titán
Gondolom tudod, hogy a webkamerák olyan sebességgel képesek változni, hogy ezt egyetlen hw bolt sem követi le. A bolti árlistán különösen nincs infó arról, hogy egy kamera új revízióban érhető el, teljesen más chipsettel.
Na meg arra sincs biztosíték, mint ahogy mondtam is, hogy a lista igaz. Mert van ellenpélda.
Emiatt kizárólag a Batman féle válaszok (thx) jók ilyenkor, hogy saját szememmel látom, hogy működik...
Sajnos boltba nem hoznak ki semmit a nagykerből, ami nincs megrendelve. -
bambano
titán
Ezzel a listával két bajom van:
1. nem találom azt az oszlopot, ahol le van írva, hogy a kamera ténylegesen kapható
2. nem igaz. mert pl. a logitech quickcam pro5000 az például egy nehezen, de beszerezhető kamera, amelyik nem működik amsn-nel.
Pontosítok: olyan kameratípust, amit a gazdája látott már működni amsn alatt. -
bambano
titán
Szerk: látom, közben megjavult.
Erre ez így nem teljesen alkalmas.
fordított aposztrófokról hosszabb távon javasolt leszokni, mert nehezen ágyazható egymásba.
Az ilyennek lehet baja azzal, ha nagyon sok dir van egy könyvtárban, akkor nem tudja átadni a fornak paraméternek.
awk-t nem javaslom cut helyett, mert nagy, böszme és régebben sok hiba volt benne.
for i in $(ls); do
if [ -d $i ]; then
touch /home/dirtest/$i-$( ls -lG --time-style=long-iso $i | grep '^d' | awk '{print $5}')
fi
done
[Szerkesztve] -
bambano
titán
Ha te egyszer bejelentkeztél egy gépre, akkor a teljes kde nem fog más user cuccaival elindulni. Azt tudod csinálni, hogy kde alapú alkalmazások futhassanak. Ehhez vagy azt csinálod, hogy a saját gépedről az ő accountjára ssh-zol be, vagy ha lokálgépen vagy, akkor a lokálgépre jelentkezel be ssh-n.
ssh-ban X11 port forwarding, X szerverben tcp engedélyezés kell hozzá.
Tehát vagy:
ssh -X masikuser@tavoligep.hu
vagy
ssh -X masikuser@localhost
Mostanában a debianban van olyan, hogy több grafikus környezet is futhat egyszerre, a display manager csinálja. Megoldás lehet még a beágyazott X szerver, xnest nevű csomagban, ami teljes grafikus környezetet szimulál, amire akár másik user dolgait is kirakhatod xdmcp-n keresztül.
Új hozzászólás Aktív témák
- Eredeti Lenovo 300W töltők - ADL300SDC3A
- Több Lenovo Thinkpad x1 carbon gen 4 / 5 / 6 / 7 X1 Yoga gen3 6-9. gen i7, i5 procik
- Telefon felvásárlás!! Honor 400 Lite, Honor 400, Honor 400 Pro
- LG 40WP95XP-W - 40" NANO IPS - 5120x2160 5K - 72Hz 5ms - TB 4.0 - HDR - AMD FreeSync
- ÁRGARANCIA!Épített KomPhone i5 13400F 16/32/64GB RAM RTX 5060 Ti 16GB GAMER PC termékbeszámítással
Állásajánlatok
Cég: PCMENTOR SZERVIZ KFT.
Város: Budapest