- Magga: PLEX: multimédia az egész lakásban
- Luck Dragon: Asszociációs játék. :)
- sziku69: Fűzzük össze a szavakat :)
- Meggyi001: Egy olcsó vállfás megoldás a pólóimnak...
- D1Rect: Nagy "hülyétkapokazapróktól" topik
- ubyegon2: Airfryer XL XXL forrólevegős sütő gyakorlati tanácsok, ötletek, receptek
- gban: Ingyen kellene, de tegnapra
- bambano: Bambanő háza tája
- erkxt: A Roidmi becsődölt – és senki nem szól egy szót sem?
- sh4d0w: Palpatine - A Terv
-
LOGOUT
Mára a ProHardver!/IT.News Fórum is nagylétszámú Linuxban jártas taggal büszkélkedhet. Nehéz szinteket felállítani egy olyan rendszer ismeretében, ami annyira sokrétű, hogy teljesen szinte lehetetlen megismerni minden egyes részét. Azt azonban mindenki tudja, hogy kezdő-e vagy sem. Elsősorban nekik szólnak az alábbiak, de érdemes mindenkinek elolvasnia, mint útjelző táblát.
Új hozzászólás Aktív témák
-
bambano
titán
válasz
N0zer0 #20032 üzenetére
szerintem van texlive full, texlive-nek hívják. a linuxos csomagok tárolója nem a miktex vagy a texlive eredeti tárolója, hanem pl. debian esetén a debianos repók nemzetközi hálózata. azt nem tudom elképzelni, hogy fullosan az összes debianos repó egyszerre adja be a kulcsot.
-
bambano
titán
válasz
dabadab #20013 üzenetére
annál, hogy rakjon fel magának squidet, minden ötlet jobb.
"mert az csak akkor allitodik be, amikor bejelentkezik": természetesen nem, bármikor beállíthatod.
ha grafikus programhoz akarsz előbb környezeti változót állítani, akkor írsz egy két soros wrapper scriptet, amiben beállítod a változót, majd utána elindítja az eredeti programot és berakod egy olyan könyvtárba, ami előrébb van a keresési úton, mint az eredeti.másrészt annyiból igazad van, hogy egy olyan beállítást, ami a hálózat állapotától függ, akkor kell elvégezni, amikor a hálózat állapota változik. tehát ha mindenáron proxyzni akar, akkor két út lehet:
1. csinál két példányt az apt konfigjából, és az if-up.d/if-down.d-be rakott scriptekkel eldönti, hogy melyiket kell élesíteni és azt berakja a helyére.
2. hagyja az egészet a pokolba, nem az aptot konfigurálja át, hanem tűzfalból csinál transzparens proxy redirectet vagy nem redirectet.és a legszebb megoldás az, ha a kijárati routert üzemeltető csinálja meg a transzparens proxyt úgy, hogy a kliens gépeknek semmi köze ne legyen hozzá. ez a legutóbbi lenne az a megoldás, amikor a kalapáccsal ténylegesen a valódi problémára ütünk és nem mellé, az ujjunkra.
-
bambano
titán
válasz
Speeedfire #20011 üzenetére
szerény privát magánvéleményem szerint:
netstat -rn-nel meg tudod nézni a default route-t, (netstat -rn | grep '^0.0.0.0') és az utolsó oszlop megmondja, hogy melyik interfészen van. ha ebből el tudod dönteni, hogy kell-e proxy vagy sem, máris egyenesben vagy.de ha mondasz konkrétabb paramétereket, akkor nagy shell script topicban összeütjük.
a /etc/profile-t minden login shell végrehajtja, tehát azt látni fogja mindenki, aktuális helyzet szerint.
-
bambano
titán
válasz
Speeedfire #20001 üzenetére
erre való a pont vagy másnéven source parancs.
akik nem tudnak jó megoldást, azokra ne hallgasstehát a .profile-odban vagy:
. /etc/init.d/proxy start
vagysource /etc/init.d/proxy start
de igazából helyesebb lenne valamilyen más jel alapján kitalálni, hogy van-e proxyd, és az alapján beállítani a környezeti változókat.
(#20004) -Zeratul-: ha a /etc/profile-ból hívja, globálisan érvényes lesz.
-
bambano
titán
válasz
dzsambo #19989 üzenetére
a kernelhez általában a kernel maga (vmlinuz kezdetű névvel), a kezdeti indítócuccokat tartalmazó virtuális diszk (initramfs) néven és a kernel modulok tartoznak. Ezeket verziószám különbözteti meg, kernel verzió és a helyi fordító saját verziószáma együtt.
A kernel és az initramfs a /boot alatt van, a modulok a /lib/modules alatt kernelenként külön. ezeket kell átmásolni.
a kernel verziót az uname -a is megmondja, vagy a cat /proc/version parancs. -
-
bambano
titán
válasz
dzsambo #19985 üzenetére
a ko egy kernel modul, ami lehet driver is. emlékeim szerint a verziófüggetlen kernelmodulok nem igazán voltak szerencsések, ha egyáltalán van még ilyen, emiatt a kernel modul mindig pontosan ugyanabba a kernelbe tölthető be, amivel fordították.
szóval az, hogy találtál egy kernel modult, nagyobb eséllyel nem segít, mint igen. ha a forrását is megtalálod, pláne, ha olyan forrást találsz, amit az adott kernelverzióhoz igazítottak, akkor lenne valódi esélyed.
-
-
bambano
titán
válasz
Speeedfire #19954 üzenetére
ugyanazokat a karaktereket kell a fájlba írni, amiket a terminálon is leütnél, ha entert, akkor entert.
-
bambano
titán
válasz
Speeedfire #19951 üzenetére
a szabvány bemenetet irányítja át terminálról a fájlba/hoz/ból?
nem triviális megfogalmazniszóval a program a bemenő adatait nem a terminálról veszi, hanem a fájlból.
-
bambano
titán
agyaljunk
csinált már valaki nagytömegű virtuális dns rezolver hostingot?
olyan ötlet érdekelne, amikor egy dns szerver a feloldandó kérésre más-más választ ad attól függően, hogy milyen ip címről jött a kérés. /gyerekvédelmi megoldás lehetne/ -
bambano
titán
hátha valakit érdekel: eredeti unix videó a kőkorszakból: [link]
-
bambano
titán
válasz
McSzaby #19818 üzenetére
kicsit.
attól (is) romlik a vinyók minősége, hogy nő a fajlagos kapacitásuk. van egy halom 80 gigás vinyóm, azokkal semmi baj. még a terások is jobbak. de a wd-kkel csak a bajom volt mostanában. pl. 1T-s wd red diszket a szerver vezérlője nem ismerte fel. seagate 1T-set igen. -
bambano
titán
-
bambano
titán
az egybe formázás nem törli le a szuperblokkot, csak akkor, ha az inode tábla véletlenül oda esik.
a dd annyi, hogy dd if=/dev/zero of=/dev/sda bs=1Més ez hagy fusson, amíg akar. na ez üresre gyalulja a diszket.
az újabb raidoknál a partíció első blokkján van a szuperblokk, azt egyszerű úgy törölni, hogy
dd if=/dev/zero of=/dev/sda1 bs=1M count=1
a régieknél a végén van a szuperblokk, ott macerás. -
bambano
titán
válasz
_BOZONT_ #19698 üzenetére
nincs ebben semmi turpisság.
munin felügyeli egy csomó gépemet, mindenféle paraméterekkel. ebből összerak egy halom weboldalt. a weboldalon tudsz olyat klikkelni, hogy a grafika url-je, azzal lemented az összes grafikon url-jét, amit nézni akarsz.utána wget-tel egyesével leszeded mind, egyéni fájlokba. ezeket az imagemagic csomagban levő montage programmal összerakod egy nagy grafikába, és ezt gconftool-2-vel berakod háttérnek.
gconftool-2 -t str -s /desktop/gnome/background/picture_filename $filename
gconftool-2 -t str -s /desktop/gnome/background/picture_options "scaled"ennyi. nem túl friss debian, 2-es gnome. de majd jön jester01 és elmondja neked, hogy az általa ismert 43 asztali környezetből melyiken hogy kell betenni
-
bambano
titán
- ha újrapartícionáláskor ugyanoda kerül a partícióhatár, akkor a szuperblokk marad, abból még lehet kalamajkád. én legyalulnám, attól függően, hogy régebbi vagy újabb, az újabbakat dd-vel is lehet. a régit is lehet, csak a régi a partíció végén van és dd-vel kicsit munkásabb
- én nem szeretek raid kötetet particionálni. szóval vagy particionáld fel a diszkeket és csinálj belőle 3 raid kötetet vagy
- csinálj egy nagy partíciót mindkettőre, abból raid1-et, majd a raid kötetre lvm-mel kötetmenedzsmentet, akkor oda pakolsz partíciót, ahova akarsz, menet közben is. -
bambano
titán
ilyet akkor szokott írni, mikor a régi 512 byte/szektor fizikai formátum helyett a mostanában divatos 4k/szektor formátumú a vinyó, amin emulálni kell a régi formátumot, és a partíciód nem kerek szektorhatáron kezdődik. ennek az a következménye, hogy egyes fájlrendszer blokkok két fizikai szektorra kerülnek, így tetű lassú lesz a kezelése.
ilyenkor sajnos újra kell formázni a diszkeket, vagy legalább azt a partíciót (plusz esetleg az előtte levőt), ami miatt panaszkodik.
-
bambano
titán
-
bambano
titán
válasz
pakriksz #19626 üzenetére
én sajnálom, hogy elterjedt ez a sudo nevű vírus, ki kellene irtani.
helytelen a shell scripteket sh install.sh néven indítani, helyesebb lenne azzal a shellel futtatni, amelyikre írták. például a debian mostanában szokik át bash-ról dash-ra, ettől egy halom script ment a levesbe.
tegyél fel bash-t, ha nincs fent, és indítsd azzal a scriptet.
ha az ls -l /bin/sh parancs kimenete a /bin/dash-ra mutat, gyanakodj, hogy ez is gond lehet.
-
bambano
titán
válasz
McSzaby #19618 üzenetére
nem, az téved, aki összekeveri az állításomban elhangzott smtp-t (25-ös tcp port), a többi hsz-ben emlegetett ssmtp-t (465-ös tcp port) és az msm protokollt (587-es tcp port). három ilyen szám megkülönböztetése alsó tagozatos szint.
tehát az eredeti állításom, miszerint minden szolgáltató tiltja az smtp-t, alapvetően igaz, kismértékben módosításra szorul amiatt, hogy az upc csak alapértelmezésben tiltja és lehetőséged van feloldani a tiltást. az eredeti állításom nem vonatkozott arra, ha más porton küldöd ki a levelet, arra meg pláne nem, ha nem smtp protokollal, ami az eredeti exim4-es kérdés alapján feltételezhető volt.
-
bambano
titán
válasz
Speeedfire #19543 üzenetére
ha a kulcstartónak üres master jelszót adsz, nem fog többet jelszót kérni.
-
bambano
titán
a raidnek blokkokban címezhető valami kell. erre a blokkos fájlrendszerre felrakott fájl is pontosan ugyanúgy felel meg, mint egy partíció.
ha elfelejted azt az összerendelést, hogy loop-file = diszk, és elfogadod, hogy loop-file = diszkpartíció, akkor továbbléphetsz.
az fstabbal kapcsolatban:
1. ha az auto-t kicseréled noauto-ra és benne hagyod, akkor sem fog "lefagyni" bootoláskor.
2. a mount képes maga alá húzni a losetup-ot és megcsináltatni vele a loop node-file összerendelést, valahogy így (nem biztos, hogy pontosan emlékszem):
mount -o loop /home/userneved/tefajlod /mnt/valamiha ezek után a mount opcióit bevésed az fstabba, akkor automatikusan mountolni fogja, ahogy Jester már leírta előttem, ez inkább csak háttérinfó volt.
-
bambano
titán
akkor ma is tanultál valamit.
a raid működik partíciókon is, tehát loopback driveren keresztül felcsatolt több konténerfájllal is működik.szerk: az fdisk pedig működik konténerfájlokon is, tehát nem kell losetuppal felcsatolni előtte. csak warningot ad, nem errort.
minden további nélkül beírhatod, hogy fdisk /home/enusernevem/virtualdiskemfajlneve
-
bambano
titán
válasz
Siriusb #19491 üzenetére
Latexben ennyi:
\documentclass{article}
\usepackage[utf8]{inputenc}
\usepackage[T1]{fontenc}
\usepackage[magyar]{babel}
\usepackage[absolute]{textpos}
\setlength{\TPHorizModule}{1mm}
\setlength{\TPVertModule}{\TPHorizModule}
\textblockorigin{22mm}{0mm} % start everything near the top-left corner
\setlength{\parindent}{0pt}
\begin{document}
\begin{textblock}{80}(37,33) {\bf Vállalat Neve Ker. Szolg. Kft.} \end{textblock}
\begin{textblock}{88}(28,36) {\bf 9999 Város Vassuth u. 5.} \end{textblock}
\begin{textblock}{80}(37,60) {\bf Tóthkomlósfalusy Aladár} \end{textblock}
\begin{textblock}{88}(28,64) {\bf 9999 Város Vassuth u. 80.} \end{textblock}
\begin{textblock}{3}(40,49) X \end{textblock}
\begin{textblock}{3}(74,49) X \end{textblock}
\begin{textblock}{3}(112,49) X \end{textblock}
\begin{textblock}{3}(40,54) X \end{textblock}
\begin{textblock}{3}(74,54) X \end{textblock}
\begin{textblock}{3}(112,54) X \end{textblock}
\end{document} -
bambano
titán
válasz
stickermajom #19350 üzenetére
"nem volt semmit output.": igen, ez a jó.
az "output"-ja az, hogy csökken a foglalt terület."Lehet, hogy korrupttá tett valamit az upgrade": nem lehet, hanem biztos, a problémád az, hogy egy fájl két csomaghoz is hozzá van rendelve (ez vagy upgrade hiba, vagy eltoltak valamit a csomagolók) és ezért megkavarodik a csomagkezelő.
én ezt a szöveget látom kritikusnak:
trying to overwrite '/etc/dhcp/dhclient.conf', which is also in package networking-general 02.00.00-124635 -
bambano
titán
válasz
PumpkinSeed #19349 üzenetére
szerintem mennie kellene, telnet-tel meg tudod nézni, hogy a szerver működik-e.
-
bambano
titán
válasz
PumpkinSeed #19343 üzenetére
ahogy MacCaine is kérdezte: a kliensen is átírtad a portot?
másrészt az ftp paranccsatornája karakteres protokollt használ. nem kell hozzá nmap, telnettel is be lehet rá lépni.
-
bambano
titán
válasz
stickermajom #19344 üzenetére
apt-get clean és a /var/log alatti felesleges dolgok törlése segíthet a helyhiányon.
-
bambano
titán
válasz
utgyuru #19330 üzenetére
nekem két hét kínzás után adta meg magát mindig a memória...
anno még a boldog békeidőkben standard 160 órás töréstesztet nyomtunk, ha fontos volt a hardver. volt egy killkernel nevű program, ment egyik terminálon, néhány másikon számolós, további néhány másikon kernelfordítás különböző könyvtárakban végtelen ciklusban.ha ezt túlélte egy hétig, akkor mondtuk, hogy jó. három memtest futás az csak bemelegítés.
-
bambano
titán
valaki foglalkozott már mélyebben bsd lp remote printinggel?
a filterek hol futnak le? -
bambano
titán
válasz
moli.hu #19305 üzenetére
az irda eszköz nem tud kommunikálni a távirányítóval.
tehát akár ki tudod catolni a tartalmát, akár nem, az üres lesz, ha távirányítóval tolod bele az infrát.
a network interfész egyébként is teljesen más tészta, ha tényleg network interfészt csináltál (ifconfig irda0 eredményt ad). -
bambano
titán
válasz
qwertly #19292 üzenetére
32 vs 64. a 64-esnek jobb a memóriakezelése, így ha nagyobb terhelésre számíthatsz (főleg hálózaton), akkor érdemesebb 64 bitest tenni. kevés ramra is.
a deb-et ki lehet csomagolni és fel lehet rakni kézzel a darabjait, utána felrakod az ia32-es emulációs könyvtárakat és akkor menni fog.
egy ideiglenes könyvtárban ar x utasítás szétszedi, utána tar xvf data.tar.gz.
csak ne az eredeti helyére rakd, hanem pl. a /usr/local-ba, hogy ne álljon fejre a csomagkezelő. -
bambano
titán
szerintem meg. be kell kapcsolni az md5-ös checksum ellenőrzést, mert egyébként csak a file dátumai alapján ellenőriz. de még nem teszteltem
az biztos, hogyha csak a fájl végét módosítod, és teljesen biztos vagy benne, hogy a közepét nem, akkor a --partial is elég lehet neked.
-
bambano
titán
válasz
utgyuru #19218 üzenetére
"ott a gazdagép nem linux volt, nem tudom, ez mennyiben befolyásolná.": semennyire.
mi azt mondjuk, lassú lesz, te meg majd eldöntöd, hogy az a sebesség megfelel-e.
én szerver alá két gigánál kevesebb ramot nem tennék, tehát 8 vps alá 24 giga ramot raknék, hogy jusson a hosztnak is.de mindenki a maga szerencséjének a pogácsa.
-
bambano
titán
kotta olvasás közben találtam, random jelszó generálás:
dd if=/dev/random count=1 bs=8 2>/dev/null | base64 | sed -e 's/=*$//'
Új hozzászólás Aktív témák
- Ford topik
- Tesla topik
- Nintendo Switch 2
- Magga: PLEX: multimédia az egész lakásban
- Windows 11
- Milyen asztali (teljes vagy fél-) gépet vegyek?
- Vékonyabb lett, jobb kamerát kapott, de az akku maradt a régi: itt a Fold7
- Nyaralás topik
- Videós, mozgóképes topik
- Luck Dragon: Asszociációs játék. :)
- További aktív témák...
- Adobe Előfizetések - Adobe Creative Cloud All Apps - 12 Hónap - NYÁRI AKCIÓ!
- Windows 10 11 Pro Office 19 21 Pro Plus Retail kulcs 1 PC Mac AKCIÓ! Automatikus 0-24
- Vírusirtó, Antivirus, VPN kulcsok
- Bitdefender Total Security 3év/3eszköz! - Tökéletes védelem, Most kedvező áron!
- Microsoft licencek KIVÉTELES ÁRON AZONNAL - UTALÁSSAL IS AUTOMATIKUS KÉZBESÍTÉS - Windows és Office
- ÁRGARANCIA!Épített KomPhone i3 10105F 16/32/64GB RAM RX 6600 8GB GAMER PC termékbeszámítással
- AKCIÓ! MSI Z370 i5 9500 16GB DDR4 512GB SSD RX6600 8GB Cooler Master MB510L Chieftec 500W
- Xiaomi Redmi Note 13 256GB Kártyafüggetlen 1Év Garanciával
- Olcsó Laptop! Új akkumulátor! Dell Latitude E6540 : I7 4600M / AMD HD8790M / 8GB DDR3 / 128GB SSD
- Apple iPhone 13 Pro , 128GB , Kártyafüggetlen
Állásajánlatok
Cég: Promenade Publishing House Kft.
Város: Budapest
Cég: PCMENTOR SZERVIZ KFT.
Város: Budapest