Hirdetés

2024. május 22., szerda

Gyorskeresés

Útvonal

Fórumok  »  OS, alkalmazások  »  Linux kezdőknek (kiemelt téma)

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2023-12-13 05:03:45

LOGOUT.hu

Linux kezdőknek - érdemes beleolvasni, mielőtt kérdezel

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#54101) growler válasza Skullwipe (#54100) üzenetére


growler
őstag

Nézd meg a Peppermint 8-at.
Ez is egy könnyűsúlyú, és szerintem "barátságos" kiadás.

(#54102) Skullwipe válasza growler (#54101) üzenetére


Skullwipe
senior tag

Majd holnap folytatom, köszönöm a tippet, most a mint xfce-t raktam fel, egyből olyan volt mint vártam, ez nagyon tetszik, de érződik hogy lassabb.

(#54103) lev258 válasza Skullwipe (#54102) üzenetére


lev258
veterán

Ha már LXLE, akkor Lubuntu esetleg?

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#54104) Skullwipe válasza lev258 (#54103) üzenetére


Skullwipe
senior tag

Azt nem akartam, viszont ez a pepper nagyon tetszik, kis gépigény, elég gyorsnak tűnik, a szoftver része is van olyan jó mint a mintnél, ahogy így elsőr mint szűrésként pár programra rákerestem, plusz alapból jó a sötét témája, nagyon meggyőzött. És nincs eddig semmi probléma, most óvatosabb leszek, sokkal kevesebb dolgot fogok babrálni.

(#54105) jimmy399 válasza Skullwipe (#54104) üzenetére


jimmy399
senior tag

Erre a peppermint-re én is rápróbálok, kíváncsi vagyok milyen. Eddig jónak tűnik, töltöm is a telepítőt, és csak 1,2 GB... :)

--- N/A ---

(#54106) Keef_Lee válasza growler (#54101) üzenetére


Keef_Lee
senior tag

Már töltöm is az iso-t a lapjukról. Ebben alapból van magyar nyelv, vagy trükközni kell?

(#54107) Keef_Lee válasza Keef_Lee (#54106) üzenetére


Keef_Lee
senior tag

Benne van. A szokásos ubuntu féle telepítő felület...

(#54108) Atlantisz48


Atlantisz48
őstag

Sziasztok!

A segítségeteket szeretném kérni, hogy szerintetek, milyen Linuxot tegyek fel egy jó régi, és gyenge laptopra.

CPU: 1,6 Ghz Celeron M
RAM: 512Mb DDR1
HDD: 40Gb

Ha lehet akkor Debián alapút szeretnék, csak nem tudom, hogy ez a teljesítmény elegendő ahhoz.
LibreOffice-t használnék főképp.

Előre is köszönöm.

Üdv,

Zoli

(#54109) #29810176 válasza Atlantisz48 (#54108) üzenetére


#29810176
törölt tag

Linux Mint LXDE ?
Kinézetre teljesen rendben van és régebbi gépeken is elmegy.

(#54110) cigam válasza Atlantisz48 (#54108) üzenetére


cigam
félisten
LOGOUT blog

Kéne még bele memória, mert a legkissebb ablakkezelők is megesznek majd 2-300MB-ot, így nem sok marad a programoknak.

Ha debian alapút szeretnél, tedd fel a debian-t, és válaszd a Mate, vagy LXDE ablakkezelőt. Esetleg a Budgie-nek is adhatsz egy esélyt.

Freeware, és akciós programok egy helyen https://www.facebook.com/freewarenews

(#54111) lev258 válasza Atlantisz48 (#54108) üzenetére


lev258
veterán

Bármi is lesz, a swap ne maradjon ki. Szükség lesz rá.

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#54112) #29810176 válasza #29810176 (#54109) üzenetére


#29810176
törölt tag

Már megszűnt :(
Linux Mint Xfce esetleg?
Ubuntu LXDE spin?

[ Szerkesztve ]

(#54113) Atlantisz48 válasza lev258 (#54111) üzenetére


Atlantisz48
őstag

Rendben, köszönöm az ötleteket mindenkinek, feltettem egy Linux Mint Xfce-t az most egész jól megy :D
Youtube videó laggol 144p ben is, ezzel lehet valamit kezdeni? Van esetleg böngésző, ami direkt gyenge gépre készült, és elérhető linuxra?

(#54114) Vladi válasza Atlantisz48 (#54113) üzenetére


Vladi
nagyúr

Hardveres gyorsítás hiánya lesz a baj a böngészős videóknál.
Esetleg töltsd le amit meg akarsz nézni. Vagy smplayer le tudja direktbe játszani, akikor több az esélyed.
Arra a gépre én már valami spéci disztrót tennék, mint a tinycore, vagy a slitaz

Nem félünk! Nem félünk! Itthon vagyunk e földön. Nem félünk! Nem félünk! Ez nem maradhat börtön!

(#54115) CPT.Pirk válasza Atlantisz48 (#54113) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

Ezt tedd fel arra a gépre, van benne minden és baromi gyors / kicsi: http://skamilinux.hu/unicorn6-puppynopae-v-2-angolmagyar-2017-jun/

Viszont böngészőből szerintem se fogsz akadás nélkül yt videót nézni azzal a procival. De van külön youtube kliens Linuxra, azzal lehet menni fog. SMtube azt hiszem.

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#54116) growler válasza Atlantisz48 (#54113) üzenetére


growler
őstag

Minitube ? > tárolóból, vagy innen [link]

(#54117) kmisi99


kmisi99
addikt

Sziasztok, adott egy lubuntu rendszer, anno 20GB ot adtam neki, de ez lassan betelik. (ide tölt minden vackot édesanyám, úgyse fogja megtanulni hogy hova mentse, egyszerűbb lenne adni még vagy 50GB ot neki)

Viszont bebootoltam egy live lubuntuval, és gpartedben, a linux partíció mellett van egy NTFS partíció, abból lecsíptem a szükséges méretet, de mikor a linux partícióra rámentem, hogy resize/move nem volt lehetőség a partíció növelésére. Ez miért lehet?

(#54118) Rimuru válasza kmisi99 (#54117) üzenetére


Rimuru
veterán

Tip: nem egymas mellett vannak a particiok?

Vigyázat, csalok!

(#54119) lev258 válasza kmisi99 (#54117) üzenetére


lev258
veterán

Mutass egy képet Gparted-ből.

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#54120) King Unique válasza kmisi99 (#54117) üzenetére


King Unique
titán

A GParted sem mindenható és csak akkor tudja kiterjeszteni a partíciót, ha a beolvasztani kívánt rész (szabad terület) közvetlenül mellette, vagy inkább utána van. Ellenkező esetben már nem, max. a meglévőt engedi csökkenteni. Egyébként átmozgatással elvileg megoldható lenne a dolog. Illetve ilyen esetekben pl. a profi windowsos particionáló programok is átmozgatják az adatokat. Viszont ennek lehetnek veszélyei, pláne ha egy rendszerpartíció is érintett! Tehát előtte javasolt mentést készíteni!

Vagy, ha nincsen sok cucc az NTFS partíción, akkor arról lementeni mindent, majd törölni és úgy már engedni fogja a kiterjesztést. Utána a megmaradt részből létrehozni egy újat és visszamásolni rá a fájlokat.

[ Szerkesztve ]

(#54121) ubyegon2 válasza kmisi99 (#54117) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Ezt már egy hónapja megbeszéltük, ill. eljutottunk ugyanaddig a kérdésig, amit most is feszegetnek a fórumtársak. :D

King Unique ft ötletét csak akkor javallom, ha egy objektumban laktok a mamával, mert szerintem eltart jó ideig, ha lassú a gép.

Ha nem jut jobb eszedbe, akkor takarítsd ki a letöltések mappát, ahogy a múltkor is említettem és utána a böngészőben állítsd be, hová töltse le, amire a mama kattint. ;]

(#54122) Rimuru válasza ubyegon2 (#54121) üzenetére


Rimuru
veterán

Vagy johet a symlinkes megoldas. ;) Ha kmisi99-t erdekli akkor majd irok rola tobbet. ;]

Vigyázat, csalok!

(#54123) #29810176 válasza kmisi99 (#54117) üzenetére


#29810176
törölt tag

Symlink-es megoldás:

mv ~Letöltések /mnt/ahova_akarod,_hogy_gyűljenek_a_letöltések
ln -s /mnt/ahova_akarod,_hogy_gyűljenek_a_letöltések Letöltések

A mama semmit nem vesz észre belőle, de a Letöltések mappa ezek után a másik partíción/meghajtón lesz

[ Szerkesztve ]

(#54124) Skullwipe válasza #29810176 (#54123) üzenetére


Skullwipe
senior tag

Na ez micsoda? :DDD

(#54125) Rimuru válasza Skullwipe (#54124) üzenetére


Rimuru
veterán

Varazslat. ;] Ha nem tudnam mit csinal en se ertenem abbol a hszbol. :DDD

Vigyázat, csalok!

(#54126) #29810176 válasza Skullwipe (#54124) üzenetére


#29810176
törölt tag

Átmozgatja a letöltések mappát
És csinál hozzá egy symlinket (olyan, mintha egy parancsikon lenne, de erre lehet hivatkozni. Pl ha a ~Letöltések/a -ra nevű fájl-t akarjuk megnyitni, akkor megnyithatjuk a ~Letöltések/a helyen is, de igazából a /mnt/mittudomén/Letöltések/a-t fogja megnyitni)

(#54127) ubyegon2 válasza #29810176 (#54126) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Szerintem colomb2 szaki érti, mivel már alkalmazza a gyakorlatban is egy ideje. A kérdés az, hogy aki még nem ismeri ezt a módszert, megérti-e az általad leírtakból. ;) Magamból kiindulva kizártnak tartom, ráadásul vannak nálam is kezdőbbek itt.

És csinál hozzá egy symlinket

Azt magyarázod el, hogy a symlink mit csinál, inkább arra lenne szükség, hogy a kezdő hogyan csinálja meg azt!
Érted, mire gondolunk? :)

[ Szerkesztve ]

(#54128) Rimuru válasza ubyegon2 (#54127) üzenetére


Rimuru
veterán

Szerintem lezso-t kene megkerdezni o a varazslo. :D

Vigyázat, csalok!

(#54129) #29810176 válasza ubyegon2 (#54127) üzenetére


#29810176
törölt tag

Fogjuk rá :D Skullwipe-nak céloztam a 2.-at
Szörnyű tanár lennék :DD

[ Szerkesztve ]

(#54130) Skullwipe válasza #29810176 (#54129) üzenetére


Skullwipe
senior tag

Én örülök is, hogy kaptam választ. Amúgy nem off szerintem itt szinte semmi, itt csak tanulni lehet.

(#54131) ubyegon2 válasza Rimuru (#54128) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Inkább terminátor már. :)

(#54129) zombinorbi

Nagyrészt ki lehetett logikázni, mire gondoltál. ;]

(#54130) Skullwipe

OK, hogy örülsz a válasznak, de tiszta is, amiről szólt?

Pedig de, elég sok az off, emiatt is van külön Linuxosoknak egy Off topikja! ;)

[ Szerkesztve ]

(#54132) Rimuru válasza ubyegon2 (#54131) üzenetére


Rimuru
veterán

Terminator rangot meg kertem is tole, azota se kaptam, nem adtam igazolast. :DDD
Azt irta hogy a varazslo a vegleges.

Vigyázat, csalok!

(#54133) ubyegon2 válasza Rimuru (#54132) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Akkor ezt bebuktad, fogalmam sincs ki adhat ki ilyen igazolást. :D

(#54135) #11563776 válasza Atlantisz48 (#54113) üzenetére


#11563776
törölt tag

Böngészőből Maxthon?

Linux-ból pedig régi jó tapasztalat még a Slax is - a dokumentáció szerint elég kis gépigénye van. Egy egyszerű pendrive-ra telepítve is gyorsan működött.

[ Szerkesztve ]

(#54136) Atlantisz48 válasza CPT.Pirk (#54115) üzenetére


Atlantisz48
őstag

Köszönöm mindenkinek, kifogom próbálni mind a youtube kliens-t mind a linuxokat. :R

(#54137) ballington


ballington
addikt

Sziasztok!

A jövőben szzeretnék magamnak laptopot venni, eddig pc-m volt/van.
Kicsit leegyszerűsödött az otthoni használat, ezt kihasználva arra gondoltam, hogy win helyett inkább lnuxot használnék. Már többször neki futottam, szóval nem annyira ismeretlen.
Egy Mint-re gondoltam.
A kérdésem, hogy a mai disztrok mennyire támogatják a laptopos hardvereket, kell-e valamire figyelni.

Aki a tökfőzeléket kapor nélkül eszi, az más aljas dolgokra is képes.

(#54138) lev258 válasza ballington (#54137) üzenetére


lev258
veterán

Szerintem könnyebb lesz akkor tisztázni, amikor már kiszemelted a gépet.
Egyébként nagyjából azonos a helyzet, mint asztali gép fronton.

[ Szerkesztve ]

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#54139) CPT.Pirk válasza ballington (#54137) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

Általában felrak, működik. De vihetsz magaddal bootolható pendriveot, így ha olyan a gép, akkor a helyszínen is ki tudod próbálni.

NagyZL: majd ha meglátod az unikornis boot képernyőt! :DDD

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#54140) Skullwipe válasza CPT.Pirk (#54139) üzenetére


Skullwipe
senior tag

Van olyan ami nem megy bootolva egyből? Én most jó párat átnéztem, mind tudta egyből, ugye onnan is telepíted szinte mindig.

(#54141) CPT.Pirk válasza Skullwipe (#54140) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

Még van. Régebben nem is volt ez alapból ott a telepítőkben.

[ Szerkesztve ]

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#54142) Skullwipe válasza CPT.Pirk (#54141) üzenetére


Skullwipe
senior tag

Gondolom a nagy öreg alap rendszerek ilyenek. A disztrók gondolom azért nagy részt már tudják. Hiszen egy bizonyos részük így reklámozza magát, és kár lenne tagadni, nem rossz dolog. Még az xp korszakban volt ilyenre lehetőség winben. Amúgy most vettem észre hogy van valami linux támogatás win10-en, ez micsoda, megy?

[ Szerkesztve ]

(#54143) cigam válasza #11563776 (#54134) üzenetére


cigam
félisten
LOGOUT blog

Érdekes írás. Te magad mérted meg, vagy átvetted valahonnan az értékeket? Nem írtad melyik verzókon mérted. Gyanusan alacsony értékek.

+ Sose fogom megérteni, hogy kevés RAM esetén miért jó lecsípni belőle (hogy még kevesebb legyen?!).

Freeware, és akciós programok egy helyen https://www.facebook.com/freewarenews

(#54144) #11563776 válasza cigam (#54143) üzenetére


#11563776
törölt tag

Nem én mértem őket. Tudom, hihetetlenül alacsony értékek, de itt is hasonló eredményeket tapasztaltak:

A Memory Comparison of Light Linux Desktops

(#54145) lev258 válasza Skullwipe (#54142) üzenetére


lev258
veterán

Nagy reklámmal beharangozták, hogy a Linuxot annyira szeretik, hogy elérhető lesz benne. A lényeg, hogy egy kvázi-teljes Terminálos élményt kaphatsz: csomagokkal, parancsokkal együtt. Linuxos fejlesztőknek, rendszergazdáknak akár hasznos is lehet. A háttérben egy Wine-hoz hasonló, beépített alrendszer bújik meg.
Páran "hegesztettek" rá grafikus felületet is, de azért az nem az igazi, főleg nem teljesítményben.

[ Szerkesztve ]

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#54146) #29810176 válasza Skullwipe (#54142) üzenetére


#29810176
törölt tag

(#54147) qwertly


qwertly
addikt

Sziasztok!
Sulix szerver van az iskolában,most kitalálták,hogy kénne többteremnyi win kliensgép a sulixal lehet wint op rendszert clonzillázni.De csak ugyan akkora hdd lehet vissza tölteni a képfájlt mint amelyről lelet mentve.Az volt 500GB és sokk van amely csak 80 GB hdd erre nem lehet vissza tölteni.Ezeket az opciókat kínálja fel:
poweroff
reboot
cmd Enter command line prompt
rerun1 Start over (image repository =home=partimag,if mount,will be umounted.

Parancssorból miképpen lehetne mégis megcsinálni a kisebb hdd a vissza töltést mert amúgy csak egy win7 van a c partíción?
Vagy ha nincsen más akkor milyen linux eszközökkel tudnám lementeni a c partíciót egy külső hdd és igy vissza másolni a kisebb hdd lemezekre?

(#54148) cigam válasza #11563776 (#54144) üzenetére


cigam
félisten
LOGOUT blog

Sejtettem. Csak próbából indíts egy live LXDE, Mate,... rendszert ennél kb 2-3x többet fogyasztanak. Gnome nálam alapból benyel 1.7GB-ot.

Freeware, és akciós programok egy helyen https://www.facebook.com/freewarenews

(#54149) Dave™ válasza cigam (#54148) üzenetére


Dave™
nagyúr

A KDE (Manjaro alatt) pedig ~500MB körül, ami elsőre engem is sokkolt a Unity, ill. Gnome után. Most megnéztem a KDE Neon VM-em, az 368MB :D

(#54150) vmk válasza qwertly (#54147) üzenetére


vmk
tag

Ha jól rémlik a CloneZillánál az elején az Expert módot kell választani, majd lesz a folyamatban egy oldal, ahol felsorolja a különböző "kapcsolókat" hozzá. Ott ha jól emlékszem a "-r"-nél kell kivenni a pipát.

Útvonal

Fórumok  »  OS, alkalmazások  »  Linux kezdőknek (kiemelt téma)
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.