Hirdetés

2024. május 5., vasárnap

Gyorskeresés

Útvonal

Fórumok  »  OS, alkalmazások  »  Linux kezdőknek (kiemelt téma)

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2023-12-13 05:03:45

LOGOUT.hu

Linux kezdőknek - érdemes beleolvasni, mielőtt kérdezel

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#31601) Rimuru válasza DrojDtroll (#31600) üzenetére


Rimuru
veterán

Azt itt is megmondom hogy guest gépen a host+Fn billentyű kell. De attól nem oda bootol, a dm démont kell kilőni.

Vigyázat, csalok!

(#31602) PumpkinSeed válasza ubyegon2 (#31595) üzenetére


PumpkinSeed
addikt

Ez az igen, erre van nekem szükségem, de ezt nagyon eldugták. :D Köszönöm. :)

"Akinek elég bátorsága és türelme van ahhoz, hogy egész életében a sötétségbe nézzen, elsőként fogja meglátni benne a fény felvillanását." - Kán

(#31603) Mezga Aladár


Mezga Aladár
veterán

Üdv.
Adott egy debian-os disztró aminek nincs grafikus felülete. Mit kellene telepíteni hogy legyen?
Előre is köszönöm.

Accuphase E-306 integrált erősítő eladó.

(#31604) CPT.Pirk válasza Mezga Aladár (#31603) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

Telepíteni! :D

http://www.debianhelp.co.uk/gui.htm
https://wiki.debian.org/DesktopEnvironment

[ Szerkesztve ]

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#31605) Mezga Aladár válasza CPT.Pirk (#31604) üzenetére


Mezga Aladár
veterán

Bocs. :B
THX

Accuphase E-306 integrált erősítő eladó.

(#31606) bicajoskema


bicajoskema
tag

Sziasztok!
Egy dell e6410 es laptopim lesz hamarosan és arra gondoltam hogy linuxot rakok rá. I5-560m es proci 4gb ram és 256gb ssd lesz benne. Erre mehet fel a legújabb Ubuntu? Egy linux szűznek jó lesz? Illetve van valami blog (magyar/angol) ahol napi rendszerességgel megjelenik valami kis tipp a linuxosoknak? Egy ilyen kis fél/1 oldalas írásra gondolok amit a reggeli kávé mellett elolvasnék.
üdv
köszi

(#31607) Mezga Aladár válasza CPT.Pirk (#31604) üzenetére


Mezga Aladár
veterán

Az lenne a kérdésem, ilyenkor a videokártya meghajtóját is telepíti a rendszer?

Accuphase E-306 integrált erősítő eladó.

(#31608) #21078528 válasza bicajoskema (#31606) üzenetére


#21078528
törölt tag

Szerintem teljesen jó, de Ubuntuból inkább a 14.04 LTS-t raknám...
Kezdő Linuxosoknak amúgy továbbra is az openSUSE-t javaslom inkább, ráadásul a 13.2 egy kimondottan jó kiadás lett (persze mindenkinek ajánlott).

(#31609) #21078528 válasza Mezga Aladár (#31607) üzenetére


#21078528
törölt tag

Alapértelmezésben Linux alatt nem kell driver telepítésekkel foglalkozni, tehát röviden igen.
Persze léteznek bináris driverek VGA-khoz, hálózati eszközökhöz, stb., de ezek nélkül is indulnia kéne a rendszernek, aztán utána lehet variálni, hogy szükséges e a bináris driver.

(#31610) Mezga Aladár válasza #21078528 (#31609) üzenetére


Mezga Aladár
veterán

THX :R

Accuphase E-306 integrált erősítő eladó.

(#31611) BoB válasza Mezga Aladár (#31607) üzenetére


BoB
veterán

Ezek a disztrók felteszik a nyílt forrású (open source, közösségi) drivereket.

Lehetőség van zárt (proprietary) meghajtó telepítésére is melyeket a gyártó készít. Ezekkel jellemzően jobb 3D teljesítmény érhető el (pl. Játékoknál van jelentősége)

You may corrupt the souls of men, but I am steel. I am doom.

(#31612) Mezga Aladár válasza BoB (#31611) üzenetére


Mezga Aladár
veterán

Most gui nélkül megy.
Próbáltam egy/két grafikus progit, gmpc, xbmc, telepíteni, hiányolták a grafikus meghajtót. Ezért gondoltam ha felteszek valamilyen asztali környezetet akkor menni fog. Ha esetleg van valamilyen egyszerű módja a meghajtó telepítésére, akkor az ötleteket megköszönném.

Accuphase E-306 integrált erősítő eladó.

(#31613) BoB válasza Mezga Aladár (#31612) üzenetére


BoB
veterán

X server- t is fel kell raknod, meg valamilyen ablakkezelőt vagy asztali környezetet, opcionálisan display managert.

Csomag neveket nem tudok mondani mert Arch-ot használok, de a Debian wikiben biztos találsz infót + a debian topikban konkrét segítséget.

[ Szerkesztve ]

You may corrupt the souls of men, but I am steel. I am doom.

(#31614) Vladi válasza Mezga Aladár (#31612) üzenetére


Vladi
nagyúr

Namost milyen meghajtót hiányoltak? A drivert?
Mondjuk jobb esetben a függőség miatt fel kéne rántani a default ablakozót. Monjuk egy laza
apt-get install smplayer
is fel kéne rántsa. CSoportok vannak itt? Pl: x server group. Meg utána mondjuk xfce desktop?

Nem félünk! Nem félünk! Itthon vagyunk e földön. Nem félünk! Nem félünk! Ez nem maradhat börtön!

(#31615) Mezga Aladár


Mezga Aladár
veterán

Az xbmc opengl drivert hiányolt.

"CSoportok vannak itt? Pl: x server group. Meg utána mondjuk xfce desktop?"
Ez már sok nekem :B , de szerintem nincs. Ez van fent, és ezt próbálnám bővíteni.

(#31613) bob.zxr: Köszönöm.

[ Szerkesztve ]

Accuphase E-306 integrált erősítő eladó.

(#31616) Vladi válasza Mezga Aladár (#31615) üzenetére


Vladi
nagyúr

Voyage Voyage

Ez kb. micsoda? :F

Milyen megfontolás alapján tetted ezt fel? No mindegy, itt kb magadra vagy utalva a doksikkal.

Nem félünk! Nem félünk! Itthon vagyunk e földön. Nem félünk! Nem félünk! Ez nem maradhat börtön!

(#31617) Mezga Aladár válasza Vladi (#31616) üzenetére


Mezga Aladár
veterán

Debian alappú, egy zenelejàtszásra optimalizált csomag. Amire készítették arra nagyon jó.

Accuphase E-306 integrált erősítő eladó.

(#31618) Mezga Aladár válasza Vladi (#31616) üzenetére


Mezga Aladár
veterán

A linket köszönöm.

Accuphase E-306 integrált erősítő eladó.

(#31619) Telda


Telda
addikt

Hali!
"iptables"-el szeretném megcsinálni, hogy pl. csak a prohardver.hu legyen elérhető.
Minden más tiltva legyen.

(#31620) olivera88


olivera88
veterán

Hogyan kell telepíteni ezt a Drivert LMDE re? [link] Nem bináris fájl hanem ilyen. héj-parancsfájl (application/x-shellscript)

LG Velvet 5G Android 11 - Windows 10 Pro x64 & Debian 11 Bullseye - WoWS unsinkable_sam_

(#31621) CPT.Pirk válasza olivera88 (#31620) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

Az egy telepítő fájl lesz, de miért akarod azt telepíteni? Alap debian tárolóiban is ott van a 304-es nVidia driver, LMDE-ben még lehet a legfrisebb is ott lesz.

Mezga Aladár: egyszerűen csak telepíts egy grafikus környezetet, aztán megkapod a kellő cuccokat is hozzá.

[ Szerkesztve ]

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#31622) olivera88 válasza CPT.Pirk (#31621) üzenetére


olivera88
veterán

A 304 as az régebbi nem ? Ez 340 es verzió.

LG Velvet 5G Android 11 - Windows 10 Pro x64 & Debian 11 Bullseye - WoWS unsinkable_sam_

(#31623) CPT.Pirk válasza olivera88 (#31622) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

Igen, de ezeknek kernel és xorg függései vannak. Nem biztos, hogy fel tudod tenni az újabb drivert. Nézd meg mi van az LMDE tárolóiban, meg hogy van-e hozzá valamilyen nVidiás ppa, ahová már berakták az újabb drivert.

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#31624) olivera88 válasza CPT.Pirk (#31623) üzenetére


olivera88
veterán

304 és 319 es van. [link] A legacy version az mit jelent?

[ Szerkesztve ]

LG Velvet 5G Android 11 - Windows 10 Pro x64 & Debian 11 Bullseye - WoWS unsinkable_sam_

(#31625) Mezga Aladár válasza CPT.Pirk (#31621) üzenetére


Mezga Aladár
veterán

:R :R :R

Accuphase E-306 integrált erősítő eladó.

(#31626) CPT.Pirk válasza olivera88 (#31624) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

Valószínüleg olyan kártyákhoz való driver, amiket már nem támogatnak a mainline driverben. A 173-as egyértelműen az, de ezek is tagolódnak több felé.

A te kártyádhoz a normális driver kell, azt dobta ki az nV letöltő oldala. Tedd fel a két 319-es csomagot. Ha esetleg ütköznek, akkor csak a vdpau-sat.

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#31627) olivera88 válasza CPT.Pirk (#31626) üzenetére


olivera88
veterán

Ok. Köszi.

LG Velvet 5G Android 11 - Windows 10 Pro x64 & Debian 11 Bullseye - WoWS unsinkable_sam_

(#31628) olivera88 válasza CPT.Pirk (#31626) üzenetére


olivera88
veterán

Telepítettem. De nem találom az NVIDIA beállításokat. Vagy hiányzik még hozzá valami?

LG Velvet 5G Android 11 - Windows 10 Pro x64 & Debian 11 Bullseye - WoWS unsinkable_sam_

(#31629) CPT.Pirk válasza olivera88 (#31628) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

Ha a terminálban kiadod az nvidia-settings parancsot, mit ad vissza?

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#31630) olivera88 válasza CPT.Pirk (#31629) üzenetére


olivera88
veterán

Ezt. Most telepítettem ezt amúgy 2 perce.

LG Velvet 5G Android 11 - Windows 10 Pro x64 & Debian 11 Bullseye - WoWS unsinkable_sam_

(#31631) CPT.Pirk válasza olivera88 (#31630) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

Mintes fórumok szerint azt kell tenned, hogy kiadod ezeket a parancsot:

sudo apt-get update
sudo apt-get upgrade
sudo apt-get install nvidia-kernel-dkms nvidia-glx build-essential nvidia-settings nvidia-xconfig
sudo nvidia-xconfig

A 3. sor leszedi a még kellő csomagokat, az utolsó meg elvileg beállítja a xorg-ot, hogy ne a nyílt drivert használja, hanem amit szeretnél. Aztán reboot és vagy lesz kép, vagy nem. :)

[ Szerkesztve ]

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#31632) jimmy399 válasza CPT.Pirk (#31631) üzenetére


jimmy399
senior tag

a vagy nem opció vicceseb...

Jártam úgy, hogy telepítettem valamilyen disztribet és újraindulás után sekép se hang... csak villogó stand-by jelző a kijelzőn..

--- N/A ---

(#31633) CPT.Pirk válasza jimmy399 (#31632) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

Előfordulhat.

Az előző Chakránál jártak így páran, egyszerűen a driver vagy xorg aktuális verziója bugos volt és hiába működött a zárt driver a live cd-ről bootolva, telepítés után nem ment. Nem lehetett mit csinálni a dologgal, ki kellett várni a frissebb csomagok érkezését, amikben már nem volt meg ez a bug. Igaz, szerencsére csak kevés embert érintett.

[ Szerkesztve ]

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#31634) olivera88 válasza CPT.Pirk (#31631) üzenetére


olivera88
veterán

Megszakad valamiért. :F

oliver@supercell ~ $ sudo apt-get install nvidia-kernel-dkms nvidia-glx build-essential nvidia-settings nvidia-xconfig
Csomaglisták olvasása... Kész
Függőségi fa építése
Állapotinformációk olvasása... Kész
build-essential is already the newest version.
nvidia-settings is already the newest version.
nvidia-kernel-dkms is already the newest version.
nvidia-kernel-dkms kézi telepítésűre állítva.
Az alábbi ÚJ csomagok lesznek telepítve:
nvidia-glx nvidia-xconfig
0 frissített, 2 újonnan telepített, 0 eltávolítandó és 1 nem frissített.
Letöltendő adatmennyiség: 183 kB.
A művelet után 308 kB lemezterület kerül felhasználásra.
Folytatni akarja? [I/n]
Megszakítva.

LG Velvet 5G Android 11 - Windows 10 Pro x64 & Debian 11 Bullseye - WoWS unsinkable_sam_

(#31635) CPT.Pirk válasza olivera88 (#31634) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

Szerintem nem i betűt nyomtál neki. Próbáltad újra? Érdekes, hogy csak félig magyar a rendszered, ez szokatlan.

[ Szerkesztve ]

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#31636) olivera88 válasza CPT.Pirk (#31635) üzenetére


olivera88
veterán

Nem nyomtam I betüt csak entert. Most nyomtam, jó lett. Restartoltam, és utána is ezt írja ki az NVIDIA settings.
Restart után megváltozott ennek a színe "oliver@supercell:~$" fehér lett a zöld helyett. Frissült a terminál?
Magyar pedig teljesen.

[ Szerkesztve ]

LG Velvet 5G Android 11 - Windows 10 Pro x64 & Debian 11 Bullseye - WoWS unsinkable_sam_

(#31637) CPT.Pirk válasza olivera88 (#31636) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

Még azt tudom mondani, hogy keresd meg a xorg.conf fájtl, és nézd meg mi van benne a driver résznél írva.

locate xorg.conf megmondja h. hol van.

*a bash frissülhetett az apt-get upgrade parancsnál.

[ Szerkesztve ]

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#31638) lev258 válasza olivera88 (#31636) üzenetére


lev258
veterán

Csak most kapcsolódtam be. Az nvidia-current csomag nem hiányzik? A másik. Nincs Intel integrált kártya is? Mert akkor primus se ártana.

[ Szerkesztve ]

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#31639) olivera88 válasza CPT.Pirk (#31637) üzenetére


olivera88
veterán

Nincs ilyen fájl. Mappa az van, de abban nincs olyan fájl. Ilyenek vannak hogy: 10 evdev.conf, 50 synaptics.conf, 50vmmouse.conf, 50wracom.com.

Nem értem akkor miért írta h itt van.

lev258 De van olyan Intel integrált kártyám is. Nem látom h lenne olyan csomagom.

[ Szerkesztve ]

LG Velvet 5G Android 11 - Windows 10 Pro x64 & Debian 11 Bullseye - WoWS unsinkable_sam_

(#31640) olivera88


olivera88
veterán

Ha jól értelmeztem amit az NVIDIA oldalán ír akkor érdemesebb a Linux driverét használni mint az NVIDIA-t.
"Note that many Linux distributions provide their own packages of the NVIDIA Linux Graphics Driver in the distribution's native package management format. This may interact better with the rest of your distribution's framework, and you may want to use this rather than NVIDIA's official package."

A terminál betű színét nem lehet visszaváltoztatni?

LG Velvet 5G Android 11 - Windows 10 Pro x64 & Debian 11 Bullseye - WoWS unsinkable_sam_

(#31641) CPT.Pirk válasza olivera88 (#31640) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

Ezt arra értik, hogy a náluk lévő drivert a fejlesztők számára teszik ki, akik ebből megcsinálják a disztró specifikus drivert, amit elvileg könnyen tudna bárki telepíteni. Most hogy a Minteseknél nincs erre egy normális leírás, az sajnálatos, más disztróknál többnyire van...

Erre a driver dologra még a másik Linux topicban kérdezz rá szerintem, hátha ott akad LMDE felhasználó nVidia karival.

A betű színt most passzolom.

[ Szerkesztve ]

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#31642) lev258 válasza olivera88 (#31639) üzenetére


lev258
veterán

sudo apt-get install nvidia-current nvidia-prime

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#31643) lockdown90


lockdown90
senior tag

miert nem forditod forrasbol a legfrissebb drivert?

i7 13700k - 32Gb DDR5 - RTX4070S

(#31644) Vladi válasza lockdown90 (#31643) üzenetére


Vladi
nagyúr

pffúúúú vladi most virtuálisan feltűrte az ingujját... ;]

Nem félünk! Nem félünk! Itthon vagyunk e földön. Nem félünk! Nem félünk! Ez nem maradhat börtön!

(#31645) ubyegon2 válasza olivera88 (#31640) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

A terminál betű színét nem lehet visszaváltoztatni? ha már Kapitány passzol valamit... :P

Amúgy alapból rendszerszineket használ a terminator, ha az változik, megy vele. Ettől függetlenül a terminal szineit a terminalban lehet megváltoztatni, nem kell egyből valami bonyolult módszerre gondolni! :)

(#31646) CPT.Pirk válasza lockdown90 (#31643) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

Mert az nem a megfelelő módja. Különösen nem a kezdő topicban.

ubyegon2: sose foglalkoztam ezzel.

[ Szerkesztve ]

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#31647) Wiz Khalifa


Wiz Khalifa
addikt

Sziasztok!

Van egy HP Compaq 2510p notim. Arra milyen Linuxot ajánlotok egy totál kezdőnek?

A gépen a Win7 fut még viszonylag jól mert a HDD haldoklik ezért lassú szóval kb annak a rendszerigényéhez keresnék Linuxot.

Smoke some weed nigga!

(#31648) ubyegon2 válasza Wiz Khalifa (#31647) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Szia!

Haldokló HDD rendszerigényéhez nincs megfelelő oprendszer, még Linux sem! Inkább vegyél egy SSD- t rendszernek, a HDD- t meg használd veszíthető média tárolásra, amíg működik. Esetlg látogasd meg a Milyen winchestert vegyek? topicot.

Ha mégis próbálkoznál, amíg működik a HDD, akkor a legegyszerűbbnek Win 7 szinten Linux MINT Cinnamont próbálj ki. Manjaro XFCE is jó megoldás.
Ha mégis behalna a vinyód, legalább tudod live- ban használni az oprendszert, böngészésre például, ellentétben a Win- nel, ami erre nem alkalmas. :Y

(#31646) CPT.Pirk :) Úgy érted, hogy a sas nem kapkod legyek után? :P

[ Szerkesztve ]

(#31649) Wiz Khalifa válasza ubyegon2 (#31648) üzenetére


Wiz Khalifa
addikt

A HDD stabilan működik már ezen a szinten pedig 100/12-es. :DDD De megy tökéletesen annyi hogy minimálisan lassabb egy 100/100-as ugyan ilyen HDD-nél.

Az SSD nem megoldható itt mivel ebbe 1.8-as ZIF HDD kell így az is kerül bele. Majd amint lesz pénz veszek egyet Ebay-en.

Köszi a linkeket. Megpróbálom a Linux Mint Cinnamon-t.

Kíváncsi leszek hogy fog sikerülni. :)

Smoke some weed nigga!

(#31650) Wiz Khalifa válasza ubyegon2 (#31648) üzenetére


Wiz Khalifa
addikt

És vírusirtóból mit ajánlasz? Nekem eddig csak Eset Smart Security-m volt/van. És ha lenne Linux-ra Eset akkor az lenne a legjobb.

Smoke some weed nigga!

Útvonal

Fórumok  »  OS, alkalmazások  »  Linux kezdőknek (kiemelt téma)
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.