Hirdetés

2024. május 6., hétfő

Gyorskeresés

Útvonal

Fórumok  »  OS, alkalmazások  »  Linux kezdőknek (kiemelt téma)

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2023-12-13 05:03:45

LOGOUT.hu

Linux kezdőknek - érdemes beleolvasni, mielőtt kérdezel

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#31151) kmisi99 válasza lev258 (#31150) üzenetére


kmisi99
addikt

Ja akkor se értettem, abszolút nagyon kezdő vagyok nézegettem fórumot meg videókat de nem esett le mi ez a nomodeset. (tényleg kezdő vagyok még egy parancsot se ismerek)

(#31152) CloZee válasza kmisi99 (#31151) üzenetére


CloZee
aktív tag

Nem akarok hülyeséget mondani, de mielőtt telepítenéd a rendszert feljön egy "grub", amiből kiválaszthatod, hogy live rendszert akarsz, vagy telepíteni vagy akármi (Mint nél csak sima live van meg kompatibilis mód).

Nos, kiválasztod a legfelsőt, nyomsz egy 'E' betüt az adott kernelen a "splash" rész mellé odaírod "nomodeset" -> ctrl+x

Vagy lehet lesz ilyen is: LiveCD menüjében -> F6 -> nomodeset -> ESC ->

Csak utána olvasás után mondtam, nekem rég volt ezzel problémám és nem emlékszem pontosan, hogy hova kell beírni a nomodeset-et.

(#31153) kmisi99 válasza CloZee (#31152) üzenetére


kmisi99
addikt

Most már jó. Viszont telepítéskor gondban vagyok. Az ssd ről lecsíptem 16gb ot hogy ide telepítem de nem értem mit akar. kép

[ Szerkesztve ]

(#31154) kmisi99 válasza kmisi99 (#31153) üzenetére


kmisi99
addikt

Sikerült Azt hiszem csináltam 1gb swap ot meg a csatolási pont / lett. Remélem így jó.

(#31155) CloZee válasza kmisi99 (#31154) üzenetére


CloZee
aktív tag

Igen, kihagytad a / (gyökér) meghajtót. Érdemes csinálnod egy 15GB-os /-t a maradékot meg /home-nak csinálni, így ha valami gebasz lenne a rendszerrel, akkor is megmaradnak a cuccaid a /home-on

(#31156) lev258 válasza kmisi99 (#31153) üzenetére


lev258
veterán

SSD-nél lehet, hogy kell még egy kis optimalizálást végezni telepítés után, erről olvashatsz valahol, vagy együtt utánanézünk. Viszont azt hiszem, a swap nem tesz jót az SSD-nek. Biztos nem vagyok benne.

[ Szerkesztve ]

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#31157) kmisi99 válasza CloZee (#31155) üzenetére


kmisi99
addikt

Akkor hogy érted a felosztást? A 16gb ot hogy osszam fel és mi legyen / és mi /home? Illetve elkövettem egy nagy hibát. Korábban felrakta a telepítő magától a windows mellé de a hdd re. Mondom nekem az ssd re kell hát töröltem a linux partíciót. Na de most jön a bibi. Így nem tud egyik oprendszer se bootolni mert töröltem a boot választó menüt. Így valami error no such device hiba van a boot választó helyett. :W

(#31158) lev258 válasza kmisi99 (#31157) üzenetére


lev258
veterán

Vagy arra a lemezre raksz egy Grub-ot (visszateszed a boot választót), vagy egy Windows lemezzel visszaállítod a sajátját. A kolléga arra gondolt, hogy a / a rendszerpartíció, aminek mondjuk 15 GB-t hagyhatsz, és lehet külön egy /home, ami felhasználói partíció. Utóbbi azzal az előnnyel bír, hogy egy újratelepítés esetén ezt meghagyhatod és felhasználhatod adatveszteség nélkül. De nem kötelező.

[ Szerkesztve ]

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#31159) kmisi99 válasza lev258 (#31158) üzenetére


kmisi99
addikt

És ezt a grubot hol hogy tudom felrakni?

(#31160) lev258 válasza kmisi99 (#31159) üzenetére


lev258
veterán

A rendszer telepítésekor azt hiszem alul lesz majd lehetőség kiválasztani a rendszerbetöltő helyét. Ott kell a megfelelő lemezt választani.

[ Szerkesztve ]

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#31161) CloZee válasza kmisi99 (#31159) üzenetére


CloZee
aktív tag

Szerintem a legegyszerűbb módszer az rá, hogy bootolt egy Live linux-al (mondjuk Mint 17), felmész wifire majd kiadod a növetkező parancsokat szépen sorban:

sudo add-apt-repository ppa:yannubuntu/boot-repair
sudo apt-get update
sudo apt-get install-y boot-repair


sudo boot-repair

Majd rákattintasz a "Recommended repair" ra és szépen megcsinálja magától. Windows-t és a Linuxos is ltni fogja, ha még fenn van a HDD-n és GRUB-ban kiválaszthatod induláskor melyiket szeretnéd.

Ui: Ha nem lenne jó a felső 4 parancs, akkor próbálkozz így:

sudo add-apt-repository ppa:yannubuntu/boot-repair
sudo sh -c "sed -i 's/trusty/saucy/g' /etc/apt/sources.list.d/yannubuntu-boot-repair-trusty.list"
sudo apt-get update
sudo apt-get install -y boot-repair && (boot-repair &)

[ Szerkesztve ]

(#31162) kmisi99 válasza CloZee (#31161) üzenetére


kmisi99
addikt

Így sikerült köszönöm. A neten néztem videókat stb de azokkal nem jött össze de már jó.

(#31163) ubyegon2 válasza lev258 (#31156) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

SSD - Linux párosról pár dolog, hogy ne kelljen mindent megkeresni:

[link]
[link]
[link]

Meg a hsz- ekből is lehet összeszedni hasznos infókat. :)

(#31164) V.Stryker


V.Stryker
nagyúr

Sziasztok,

Tudom,hogy sokszor felmerült már, de telepítéssel kapcsolatos kérdésem lenne.
Az egyik az, hogy miként tudom úgy feltenni a rendszer windows mellé ,hogy lehetőleg bootsorrend választással tudjam a linux grubot indítani, de a trükk az,hogy a windows tartalmazó ssd-t nem tudom kivenni a notiból. (A notiban van egy ssd és egy hdd. A hdd-n van egy adatok ntfs partíció és annak a végéről van lecsípve a linuxnak. ) Vagy esetleg azt hogy lehet megcsinálni, hogy alapból a windows bootloader-je induljon és ott kelljen választani ? (Windows 8.1)

A másik kérdés, hogy 8 giga ramnál kell-e és ha kell mekkora swap méret legyen?

Csatolok egy lemez képet:

Organic Maps - ingyenes, offline navi iOS-re és Androidra.

(#31165) lev258 válasza V.Stryker (#31164) üzenetére


lev258
veterán

A Grub-ot akarod használni, vagy olyan megoldást szeretnél, hogy BIOS-ból választasz merevlemezt, és attól függően kapsz Grub-ot vagy Windows boot-ot, hogy mit választasz? Én az utóbbit vettem ki a szavaidból, de gondoltam rákérdezek. Ha akarsz hibernálni, akkor nagyjából 1,5x RAM méretű swap kell. Ha nem, és nem fogod maxon járatni a RAM-ot, akkor nem kell swap.

[ Szerkesztve ]

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#31166) V.Stryker válasza lev258 (#31165) üzenetére


V.Stryker
nagyúr

Igazából a boot sorrend jobb lenne, mert kevesebb kavarással jár. De ha már muszáj, akkor a windows alap rendszerválasztója jöjjön fel és ha ott választom a linux-ot, akkor jöhet a grub.

Swap ... tehát vagy nem kell ha nem akarok hibernálni vagy 1,5xese a ramnak, egyébként nincs értelme? Mondjuk 4 giga tök felesleges lenne?

Organic Maps - ingyenes, offline navi iOS-re és Androidra.

(#31167) lev258 válasza V.Stryker (#31166) üzenetére


lev258
veterán

Nekem 6 GB RAM van, és mivel még sose mentem 2 GB használt fölé, így a swap-om se volt még használva. Korábbi gépen (2 GB RAM) a használt swap sose volt több néhány száz MB-nál (ez is szélsőséges eset volt). Azt sajnos nem tudom megmondani, hogy a Windows rendszerindítójába hogyan tudod belehekkelni a Grub-ot. Még sose csináltam ilyet. Kicsit keresgélek, talán akad valami.
Az első találat arról szólt, hogy bár minden lehetséges módon próbálta az illető easybcd-n keresztül, a Win 8 loader nem volt rá hajlandó. :W
Olyat viszont lehet, hogy a HDD-re kerül a Grub is, és így a gép boot választójában kell merevlemezt választanod (SSD-Windows, HDD-Linux).

[ Szerkesztve ]

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#31168) V.Stryker válasza lev258 (#31167) üzenetére


V.Stryker
nagyúr

Tehát telepítéskor gondolom sda -lesz a merevlemes, sdb lesz a hdd, oda került a linux és a grubnak is az sdb -t kell választanom?

Organic Maps - ingyenes, offline navi iOS-re és Androidra.

(#31169) lev258 válasza V.Stryker (#31168) üzenetére


lev258
veterán

Ha ilyen sorrendben szerepelnek, akkor igen. Majd ott úgyis meglátod. A lényeg, a Linuxos rendszerbetöltő ne a Windows-os lemezre kerüljön. Gondolom jelenleg az SSD-n van a Windows boot is, arról indul a gép.

[ Szerkesztve ]

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#31170) CPT.Pirk válasza V.Stryker (#31168) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

Általában arra az eszközre szokták tenni a Grubot, ahová a Linuxot is telepíted. Csak annyi kell, hogy a biosban is ez az eszköz legyen a boot eszköz.

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#31171) V.Stryker válasza CPT.Pirk (#31170) üzenetére


V.Stryker
nagyúr

Csak annyi kell, hogy a biosban is ez az eszköz legyen a boot eszköz. - MIkor? indításkor vagy már telepítéskor? tudom tudom, láma kérdés :D

Organic Maps - ingyenes, offline navi iOS-re és Androidra.

(#31172) CPT.Pirk válasza V.Stryker (#31171) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

Telepítés után. Hát nem akkor szeretnél bootolni? Amúgy mindegy, mert a telepítés idejére meg úgy is a telepítő média lesz a boot eszköz. :)

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#31173) lev258 válasza V.Stryker (#31171) üzenetére


lev258
veterán

Telepítéskor a pendrive-ról bootolsz (vagy DVD-ről). :))

[ Szerkesztve ]

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#31174) ubyegon2 válasza V.Stryker (#31164) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Szia!
Te lennél az első ember, aki nem SSD- re akar Linuxot telepíteni, hanem HDD- re? :U
10-15 GB- ot sajnálsz rá, minek a Win rendszernek 115 GB!?

[ Szerkesztve ]

(#31175) V.Stryker válasza ubyegon2 (#31174) üzenetére


V.Stryker
nagyúr

Azé! :)

Organic Maps - ingyenes, offline navi iOS-re és Androidra.

(#31176) ubyegon2 válasza V.Stryker (#31175) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Értem. Egyébként igazad van, ha SSD- re tennéd a Linuxot, akkor hamar ütögetnéd csak a fejed falba, hogy mit keres még rajta ez a *Win!? :D

(#31177) lev258 válasza ubyegon2 (#31176) üzenetére


lev258
veterán

Meg így nagyobb homokozója lesz a rendszernek. :D

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#31178) ubyegon2 válasza lev258 (#31177) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Lehet, hogy meg is hízik akkorára és lelassul, mint a sertésű disznó? :Y

(#31179) lev258 válasza ubyegon2 (#31178) üzenetére


lev258
veterán

Ilyenre? :Y

[ Szerkesztve ]

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#31180) ubyegon2 válasza lev258 (#31179) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Ronda! Én amúgy a Winre gondoltam. :DD

Juj, sorry, benne voltam az 5 percben! :B

(#31181) lev258
Kövér ablakát találd meg és neki is mehet be egy monitor! :)

[ Szerkesztve ]

(#31181) lev258 válasza ubyegon2 (#31180) üzenetére


lev258
veterán

Kövér ablakot nem fogok találni.
Én is benne voltam, hoppá.

[ Szerkesztve ]

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#31182) Giovanny


Giovanny
őstag

Üdv,stabilitás tekintetében melyik a legjobb választás? Ubuntu 14.04 LTS, 14.10,Mint 17 vagy 13.10. Köszönöm.

[ Szerkesztve ]

Zero Defect.No Compromise !

(#31183) ubyegon2 válasza lev258 (#31181) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

;] TEK ott van már?

(#31182) jános
MINT 17. :K

[ Szerkesztve ]

(#31184) DittyCat válasza Giovanny (#31182) üzenetére


DittyCat
tag

Nekem Mint 17 van, még egyszer sem omlott össze. Nem akad, nem állnak meg a programok gondolkodni, nem purcan ki a rendszer.

Szokták mondani, hogy mielőtt összekötöd az életed valakivel, adj elé egy akadozó számítógépet és nézd meg, hogyan viselkedik. Na, ez a rendszer ilyen tesztre nem jó, mert hasít, összeomlás nélkül.

"Élek... vagy csak álmodom?"

(#31185) Giovanny


Giovanny
őstag

Köszönöm srácok,akkor Mint lesz :) Illetve SSD esetében a Trim működik?

Zero Defect.No Compromise !

(#31186) lev258 válasza ubyegon2 (#31183) üzenetére


lev258
veterán

Én kövér Windows-ra gondoltam, te vetetted fel a másik vonulatot. Szóval átküldöm őket hozzád. :P
jános: Igen, működik a trim. Azt most hirtelen nem tudom, automatikusan-e, de csak egy fájlt kell átírni.

[ Szerkesztve ]

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#31187) ubyegon2 válasza Giovanny (#31185) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Mi az a TRIM?

Inkább próbáld ki, működik- e az egered görgője. :)

Ne légy már writeonly üzemmódban!

(#31186) lev258
:) Felesleges, nem megyünk ki ma senkihez, netezünk, amíg adómentes!

[ Szerkesztve ]

(#31188) Giovanny válasza ubyegon2 (#31187) üzenetére


Giovanny
őstag

Elnézést kérek Tőled,és sajnálom hogy nem Tőled kértem segítséged,bocsánat.

Zero Defect.No Compromise !

(#31189) ubyegon2 válasza Giovanny (#31188) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Nem értem, mit említesz, én csak annyit javasoltam, hogy néha olvasgass is a topicon! Mint a példa mutatja, sokkal többet megtudhatsz, mint amit éppen aktuálisan kérdeztél. :P

Én se értek a dologhoz, csak gyűjtöm az infókat róla szorgalmasan és szivesen megosztom, ha van rá mód és igény.

[ Szerkesztve ]

(#31190) CanibelZ


CanibelZ
aktív tag

Szerintetek be lehet úgy állítani a grub-ot, hogyha a windows újraindul, akkor a windows induljon el, ha nem nyomok át másra, minden más esetben, pedig a linux mint? Nézegettem leírásokat, de csak boot sorrend változtatást találtam.

(#31191) CPT.Pirk válasza CanibelZ (#31190) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

Igen, van olyan módja a grubnak, ami megjegyzi az utolsó választást. Azt nem tudom pontosan melyik opciót kell átállítanod, mert Chakrán alapból ilyen a grub.

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#31192) lev258 válasza CanibelZ (#31190) üzenetére


lev258
veterán

Ha jól értem, akkor ezzel az a gond, hogy a Grub nem tud különbséget tenni abban, hogy hidegindítasz, vagy újraindult a Windows.
CPT.Pirk javaslata viszont működőképes.

[ Szerkesztve ]

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#31193) CanibelZ válasza CPT.Pirk (#31191) üzenetére


CanibelZ
aktív tag

Erről a lehetőségről pedig olvastam, de most nem jutott eszembe. :B Akkor keresek egy leírást, hogy Mint alatt hogyan tudom beállítani. Vagy ha felrakok egy Chakrát, és az alatt nyomok egy "update-grub" parancsot, akkor így fogja beállítani? Nem fog bekavarni neki a Mint, amíg az alatt nem használok a grubbal kapcsolatban parancsot? Már ki szerettem volna máskor is próbálni, szóval most itt lesz akkor az ideje.

(#31194) lev258 válasza CanibelZ (#31193) üzenetére


lev258
veterán

Csak ezért nem kell másik rendszert telepíteni. Meg kell nézni a Grub2 dokumentációt, amit mindjárt megkeresek.
Azt írják, hogy a /etc/default/grub fájlban ezt állítsd be:
GRUB_DEFAULT=saved
GRUB_SAVEDEFAULT=true
Aztán jöhet a sudo update-grub.

[ Szerkesztve ]

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#31195) CanibelZ válasza lev258 (#31194) üzenetére


CanibelZ
aktív tag

Mikor legutóbb újraraktam a gépet, akkor amúgy is hoztam létre egy 20GB-os partíciót, hogy arra linuxokat rakok fel kipróbálni, mert a live-os kipróbálás valahogy nekem sose volt az igazi. Csak akkor milyen sorrendben csináljam? Vagy ez kiderül abból a leírásból?

(#31196) lev258 válasza CanibelZ (#31195) üzenetére


lev258
veterán

Ha úgyis felrakod a Chakra-t, akkor az felrakja a saját Grub-ját, amiben elvileg be van állítva. Tehát semmi dolgod nincsen a telepítésen kívül.

[ Szerkesztve ]

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#31197) CanibelZ válasza lev258 (#31196) üzenetére


CanibelZ
aktív tag

Rendben, köszönöm a segítséget.

(#31198) ubyegon2 válasza CanibelZ (#31190) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

"Szerintetek be lehet úgy állítani a grub-ot, hogyha a windows újraindul, akkor a windows induljon el, ha nem nyomok át másra, minden más esetben, pedig a linux mint"?

Ilyet a Chakra GRUB- ja se tud, mindkét javasolt esetben az épp használt oprendszer fog legközelebb is bootolni. Ha MINT- et akarsz indítani, azt ki kell választani így is manuálisan. :U

[ Szerkesztve ]

(#31199) V.Stryker válasza ubyegon2 (#31176) üzenetére


V.Stryker
nagyúr

Egyébként azért került először a hdd-re és nem az ssd-re, mert amig nem bizonyítjuk egymásnak, hogy tudunk együtt élni, addig a win lesz a fő rendszer. :)

Organic Maps - ingyenes, offline navi iOS-re és Androidra.

(#31200) lionhearted válasza ubyegon2 (#31198) üzenetére


lionhearted
őstag

Pedig van olyan opció, mellyel az utoljára használt lesz a default.

Tegnap még működött...

Útvonal

Fórumok  »  OS, alkalmazások  »  Linux kezdőknek (kiemelt téma)
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.