Hirdetés

2024. május 22., szerda

Gyorskeresés

Útvonal

Fórumok  »  OS, alkalmazások  »  Linux kezdőknek (kiemelt téma)

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2023-12-13 05:03:45

LOGOUT.hu

Linux kezdőknek - érdemes beleolvasni, mielőtt kérdezel

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#30401) #81562624 válasza #81562624 (#30389) üzenetére


#81562624
törölt tag

Erre a hsz.-re tud valaki mondani nekem valamit? :) :R

(#30402) fradi81 válasza #81562624 (#30401) üzenetére


fradi81
veterán

Én nem, nincs ssd-m, a vinyó meg nem kattog.

[ Szerkesztve ]

moto g72, Ninebot d28e

(#30403) lev258 válasza #81562624 (#30401) üzenetére


lev258
veterán

Tudtommal az ssd-ben nincs mozgóalkatrész, így nem tudom elképzelni, hogy onnan jönne a hang.

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#30404) #81562624 válasza fradi81 (#30402) üzenetére


#81562624
törölt tag

+(#30403) lev258: Elég fura lenne, ha tényleg az kattogna, de akkor vajon mi? Amúgy a hsz.-em első része rendben van? A trim-en kívül mást nem feltétlenül szükséges, ugye?

(#30405) lev258 válasza #81562624 (#30404) üzenetére


lev258
veterán

Ezt esetleg nézd át.

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#30406) #81562624 válasza lev258 (#30405) üzenetére


#81562624
törölt tag

Köszi. :)

Terminálban:

swap tiltás:
echo -e "vm.swappiness=0" | sudo tee -a /etc/sysctl.conf

ennek ellenőrzése:
cat /proc/sys/vm/swappiness
vagy
echo 0 > /proc/sys/vm/swappiness

Így van? :)

A noatime-ot inkább kihagyom. :DDD

[ Szerkesztve ]

(#30407) #81562624 válasza #81562624 (#30406) üzenetére


#81562624
törölt tag

Problem solved. Több kérdés nincs. Köszi mindenkinek a türelmet és megértést! :)

(#30408) Vladi válasza #81562624 (#30407) üzenetére


Vladi
nagyúr

Már nem kattog?
Egyébként szerintem 2 dolog miatt tud kattogni egy gép: mozgó alkatrész nem rendeltetésszerűen mozog, vagy a hőtágulás miatt. Vagy mert direkt kattognia kell. :D

Nem félünk! Nem félünk! Itthon vagyunk e földön. Nem félünk! Nem félünk! Ez nem maradhat börtön!

(#30409) Ryle


Ryle
tag

Sziasztok!

Tudnátok nekem mondani pár darab arch linux-ra épülő distrót ? :)

Vagy ebben a kategóriában inkább maradjak a "fő" os-nél ?

| Arch + Kde | Windows 8.1 | Android |

(#30410) Fritz Teufel válasza Ryle (#30409) üzenetére


Fritz Teufel
addikt

Szia!

Íme a választék:
Netrunner - inkább Manjaro alapú de a base az Arch - igazán kezdőknek való,
ArchBang, haladóknak való Openbox felülettel
Antergos, tiszta Arch grafikus telepítővel
Manjaro, kezdőknek és haladóknak való: Xfce, KDE és Openbox felülettel
Arch Linux minimum haladóknak de inkább már kockáknak
ArchAssault - nem ismerem
ArchEX - nem ismerrem
BBQLinux - nem ismerem
Bluestar Linux - KDE felülettel
és még many many moore...

[ Szerkesztve ]

Asus ROG Strix G513IH; Apple iPhone 14 Pro Max, Apple iPhone 13, Apple Watch Ultra, PocketBook Touch HD 2

(#30411) wopi


wopi
aktív tag

Sziasztok!

Tudtok olyan oldalt mondani, ahol disztók vannak összehasonlítva? Előnyök, hátrányok egymáshoz képest? Létezik ilyen? Tudom, valahol ízlés kérdése is, hogy ki mit használ, de érdekelne, hogy az Ubuntuhoz képest mennyivel másabb, jobb, esetleg rosszabb mondjuk az itt sokat emlegetett Arch használata.

Köszi! :)

(#30412) rolcsie


rolcsie
tag

Linux mint 17 alatt szerettem volna beállítani a Thunderbird-öt off line használatra..
Hozzáadtam a postafiókot, felhasználónév jelszó, pop3: freemail.hu, port: 110; ssl.
A küldés fogadás lezajlik hibajelzés nélkül, de nem tölti le a leveleket.

Mi lehet az oka?

(#30413) CPT.Pirk válasza Ryle (#30409) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

Kezdő topicban nem az alap Arch Linuxot szokták kérdezni, de ha vállalkozó szellemű vagy... :D

Egyébként meg ChakraOS. :K

wopi:
Nem annyira részletes mint szeretnéd, de jó kezdés a distrowatch oldala.

[ Szerkesztve ]

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#30414) Fritz Teufel válasza wopi (#30411) üzenetére


Fritz Teufel
addikt

Mivel ez a dolog teljesen szubjektív, így ilyen oldalak nem nagyon léteznek. Az, hogy mi az előny vagy a hátrány megint csak nem kézzelfogható. Egyik sincs előnyben vagy hátrányban a másikkal szemben. Ugyan az a cél némileg különböző megoldásokkal való megközelítése, ezek a disztribúciók.

A jelentősebb különbségek egyrészt az utasításkészletben vannak másrészt az előre csomagolt applikációkban. A második meg természetesen utólag módosítható.

Nincs jobb megoldás, mint a disztribúciók élesben való próbálgatása. Mindenki végigmegy ezen a folyamaton, amíg ki nem köt egyik vagy másik irány mellett.

Nem is fogok neked reklámozni egyetlen disztrót vagy irányt sem, mert ez tényleg szubjektív. Véleményt mondhatok, de ez már vita tárgyát képezhetné... legjobb, ha magad kipróbálod vagy célirányosan kérdezgetsz olyanoktól, akik ezt vagy azt használnak. Aztán az összegyűlt infó alapján döntesz és belevágsz.

szvsz

CPT.Pirk: Innye, a Chakra-át kihagytam. Mea culpa, mea maxima culpa! :R

[ Szerkesztve ]

Asus ROG Strix G513IH; Apple iPhone 14 Pro Max, Apple iPhone 13, Apple Watch Ultra, PocketBook Touch HD 2

(#30415) lev258 válasza rolcsie (#30412) üzenetére


lev258
veterán

Nekem mostanság az tűnt fel, hogy a beírt e-mail címet kiegészítette a kiszolgálóval, így természetesen nem sikerült csatlakoznia és leszednie a leveleket. Nézz körül, valami beállítás nem-e szokatlan.
Természetesen miután kijavítottam, már működik rendesen.

[ Szerkesztve ]

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#30416) wopi


wopi
aktív tag

Visszatértem kicsit a Mintre, és felvetődött egy kérdés hozzátok. Korábban ez fel sem tűnt, vagy lehet, hogy új fícsör: Ha teljesen kiviszem az egeret a jobb oldalra, akkor pár másodperc után átugrik a 2. munkaasztalra. Én szeretném ezt kikapcsolni, nincs szükségem több munkaasztalra...

Hol tehetem ezt meg? A rendszerbeállításokat néhányszor átrágtam, de kudarcba fulladt a dolog. :( User error! :(

(#30417) rolcsie válasza lev258 (#30415) üzenetére


rolcsie
tag

Bejelentkezési név mellett nincs domain név.
A postafiók létrehozásakor nem engedi meg a portszámot tetszőlegesen állítani.
Csak speciális beállításoknál tudom beállítani a helyes port számot, de utána sem tölti le a leveleket.
Minden hibajelzés nélkül.

(#30418) rolcsie


rolcsie
tag

Linux mint 17-et telepítettem xp helyére.
SMCWCB-G pcmcia wireless adaptert nem megfelelően használja.
Elég lassan tölt be mindent.
Net sebesség 10Mbit felett, korábbi xp-vel egészen jól ment minden.

(#30419) fradi81 válasza wopi (#30416) üzenetére


fradi81
veterán

Melyik Mint?

moto g72, Ninebot d28e

(#30420) wopi válasza fradi81 (#30419) üzenetére


wopi
aktív tag

Bocsi, kimaradt. 17 Qiana, Cinnamon.

(#30421) lev258 válasza rolcsie (#30418) üzenetére


lev258
veterán

lspci vagy lspcmcia mit mond a wifi-ről? Ezek valódi információt közölnek.

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#30422) lev258 válasza rolcsie (#30417) üzenetére


lev258
veterán

Milyen levelezés? A kiszolgáló biztosan jó? Támogatják a POP-ot, IMAP-pal próbáltad?

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#30423) ubyegon2 válasza wopi (#30416) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

a Rendszerbeállításokban Ablak mozaik és élváltó panel közepén Élváltó engedélyezése be van pipálva?

(#30414) Decepticon
Nem hibáztál, a Chakra már levált az Arch- ról. :)

(#30411) wopi
Ilyen oldalakon van performance összehasonlítás, meg jó leírások.

[ Szerkesztve ]

(#30424) rolcsie válasza lev258 (#30421) üzenetére


rolcsie
tag

Ezeket nem tudom miként kell használni.
Terminál parancsok?
Mára félre raktam a gépet mielőtt baja esik.

(#30425) lev258 válasza rolcsie (#30424) üzenetére


lev258
veterán

Pontosan. Kiírnak minden szükséges információt a hardverek beazonosításához.

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#30426) rolcsie válasza lev258 (#30422) üzenetére


rolcsie
tag

Freemail.
Korábbi outlook beállításokkal probáltam.
freemail.hu ssl 110
IMAP pal nem próbáltam még.

(#30427) lev258 válasza rolcsie (#30426) üzenetére


lev258
veterán

A levelező nem támogatja az IMAP-ot, szóval ne is próbáld. Viszont a kiszolgáló az megegyezik a honlapcímmel (gondolom neked se engedi a fórum kiíratni). Hagyj automatikusan mindent.

[ Szerkesztve ]

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#30428) lev258 válasza lev258 (#30427) üzenetére


lev258
veterán

Megnéztem én is most a Thunderbird-öt és valamiért nem találja meg az említett levelezőt az adatbázisban, ezért nem is ismeri fel a beállításokat automatikusan. Korábban Evolution-nal nekem működött az említett levelező, de annak már pár éve. Nincs több ötletem.

[ Szerkesztve ]

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#30429) rolcsie válasza lev258 (#30421) üzenetére


rolcsie
tag

Qualcomm Atheros AR2413/AR2414 Wireless Network Adapter [AR5005G(S) 802.11bg] (rev 01)
Ezt írja az lspci.

Nem lehet, hogy valami java vagy flash ami szórakozik a nettel?
Flash playerből 11-es van fent és firefox-ot használok.

(#30430) rolcsie válasza lev258 (#30428) üzenetére


rolcsie
tag

Igen nekem sem engedi kiíratni.
Talán lesz rá frissítés vagy tudsz ajánlani valamit?

(#30431) lev258 válasza rolcsie (#30429) üzenetére


lev258
veterán

Konkrét oldalaknál tapasztalsz lassulást, vagy általánosan? Speedtest alapján mi a helyzet? Maga a rendszer elég gyors?
A levelezőre mint írtam, nincs több ötletem. Gondolom egy Evolution-t meg nem akarsz csak azért felrakni, hogy megpróbáld.

[ Szerkesztve ]

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#30432) rolcsie válasza lev258 (#30431) üzenetére


rolcsie
tag

Általánosan és ugyanazon oldalon is eltérő mértékűt.
A speedtest jó értéket ad vissza, bár nem a névlegest, de ezt az öreg hardver okozhatja.
És teszt alatt a grafika se nagyon tudott futni, szinte csak a végeredményt adta vissza.

A rendszer nem vészes talán egy hangyányival gyorsabb is mint az XP volt.

Evolutionnal is szívesen kipróbálom, csak a thunderbirdön volt outlookhoz hasonló téma, ezért azzal kezdtem.
Mondjuk nem ma majd talán vasárnap lesz rá időm.

Már 3. alkalommal futok neki linuxnak, jó lenne egyszer egy jól működő rendszert összehozni.

(#30433) lev258 válasza rolcsie (#30432) üzenetére


lev258
veterán

A gépedről sokat nem tudok, csak az jutott eszembe, hogy nemrég egy régi gépre felraktam egy Mint 17-et, de végül jobbnak láttam, ha Lubuntu-t kap. Az viszont már száguldott rajta. Próbaképp még egy Live-val megnézhetnéd, ott mit tapasztalsz internettel.

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#30434) lev258 válasza lev258 (#30433) üzenetére


lev258
veterán

Még valami. Próbáld meg a következőt.
Terminálba: sudo rmmod ath5k
majd sudo modprobe ath5k nohwcrypt
Jelszót fog kérni az elsőnél, de nem fogod látni beírás közben. Ezután tapasztalsz valami változást a nethasználatban?

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#30435) Penty válasza rolcsie (#30426) üzenetére


Penty
tag

Próbáld meg ezekkel a beállításokkal:
Kiszolgáló: mail.freeemail.hu
Port: 110
Kapcsolat biztonsága: nincs
Hitelesítési módszer: Jelszó, nem biztonságos átvitel

[ Szerkesztve ]

(#30436) zodo


zodo
nagyúr

Megoldható hogy a laptopon Mint 17 / Cinnamon 64 bit wifi-n keresztül pl. Vlc lejátszóval lejátszhassam a Win-es Ultimate 64 bit gépen tárolt videó/hang anyagokat?

(#30437) lev258 válasza zodo (#30436) üzenetére


lev258
veterán

Azt most nem tudom megmondani, pontosan mi is a menete, de ha csinálsz egy megfelelő megosztást, amit lát a Mint, akkor persze. A Win-es gépnek is működnie kell ilyenkor és a wifi ingadozásai okozhatnak kisebb zavarokat.

[ Szerkesztve ]

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#30438) zodo válasza lev258 (#30437) üzenetére


zodo
nagyúr

Egy próbát mindenképp tennék csak hát még win vs win gép közt sem hoztam még össze soha ilyen hálózati vagy otthoni csoportos megosztást.
Látni látja a Mint mindkét Win-es gépemet.
Van erről a beállítás menetről egy cikk vagy írás?

(#30439) lev258 válasza zodo (#30438) üzenetére


lev258
veterán

Kiindulásnak talán: http://www.7tutorials.com/how-access-windows-7-shared-folders-ubuntu

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#30440) zodo válasza lev258 (#30439) üzenetére


zodo
nagyúr

Köszönöm.

(#30441) wopi válasza ubyegon2 (#30423) üzenetére


wopi
aktív tag

Szia!

Igen, be volt pipálva. Valószínűleg én lehettem, véletlenül, amikor az első beállításokat megcsináltam. Tudtam, én, hogy user error... :)

Köszönöm ezt is, és a linket! Hasonlót kerestem, igen! :R

(#30442) TAKÍÍ


TAKÍÍ
tag

Ada van régi 10 éves gép: a lényeg nincs a prociban SSE2
Fennt van rajt a Linux Mint 17. Most is arról írok és nagyjából meg vagyok vele elégedve.Egy dolog az idegesítő és az a Flash. A lényeg az újabb Flash nem működik az SSE2 hiánya miatt.
Ezután jött egy Google Chrome, mert abba van beépített flash, de el se akart indulni. Feltelpült rákattintok és semmi. Most frissítettem ma a Linuxot és ennek hála már ki is írja a hibaüzenetet. Your system not supported any more.
Ja ésa chromium se indul el és így a peapper mint sem.
Ja és egy rövid bekezdést még az SM player ről (mielőtt még valaki azt javasolja): tényleg szép, meg gyors, meg minden csak nem nagyon működik. Hiába akarok youtube ot nézni rajta egy halom zene klip video, nem elérhető róla. Erre ki is írja, hogy valamit frissíteni kell, frissíti és ugyan olyan szar@r. És néha régebbi zenékre, videokra is kiírja, hogy azt bezony én nem játszom le. Ja és a VLC se működik ilyenkor... :U :( Fofgalmam sincs miért...
(egyébként a reklámra gondoltam, mert eddig sose láttam SM playeren keresztül reklámot és lehet arra gondol, hogy reklám nélkül nem nézhetem meg.....de ez lehet hülye megközelítés)

Amit találtam:[link]
Itt egy gyors link a problémáról: [link]
és ott neki valami pipelight ot javasolnak
Megoldás: [link] ? Kérdésem az hogy ezt végig csináljam- e? előfordulhat, hogy működni fog? JA és mi ez egyébként? :F Cél: 360p youtube Firefoxban működjön. Extra Sm playerben islehesen youtube ot nézni rendesen........

[ Szerkesztve ]

(#30443) kispx válasza TAKÍÍ (#30442) üzenetére


kispx
addikt

A Chrome/Chromiumnak is kell SSE2.

Linket tudnál adni, hogy melyik yt videó nem megy Smplayerrel? Nem találkoztam még ilyennel. Konkrétan egy mplayer log-ot tudnál küldeni, hogy amikor nem megy, akkor mit ír ki?

Pipelight az silverlight alternatíva, azt felesleges megpróbálni flashes videóknál.

(#30444) CPT.Pirk válasza TAKÍÍ (#30442) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

SMPlayert nem használtam még YT-re, de ha processzor elég erős hozzá, akkor HTML5-ben mennie kell a YT videóknak bármelyik böngészőben (már aminek nem kell sse2). youtube.com/html5 oldalon tudod ki/be kapcsolni ezt, most már elvileg alapértelmezett a html5 mód, de azért nézd meg.

[ Szerkesztve ]

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#30445) #81562624


#81562624
törölt tag

A kis netbookomon muszáj voltam lecserélni a mate-et lubuntura, mert utóbbi alatt nem hangoskodik a cpu (és ssd felőli kattogást sem észleltem eddig).

Az asztali notebookon továbbra is a mint 17-es változat van. A firefox helyett a chrome-ot használom. Nem találkoztam google update-tel, ezért a kérdésem az, hogy ennek a böngészőnek a frissítése hogyan történik?

(#30446) TAKÍÍ válasza kispx (#30443) üzenetére


TAKÍÍ
tag

Sm playernél :Unfortunately due to changes in the Youtube page, the video 'Halestorm - I Miss The Misery [Official Video]' can't be played.

Do you want to update the Youtube code? This may fix the problem.

A bemenet nem nyitható meg:
A VLC nem képes megnyitni a(z) „http://r5---sn-c0q7ln7k.googlevideo.com/videoplayback?ita..............
itt most nem másolom ki végig.
A lényeg valamiért nem hajlandóak az adott videokat megnyitni, legyen szó akár egy ismeretlenebb Rockzenéről vagy valami újabb Pitbull számról.Viszont fontosnak találom megjegyezni, hogy sok mindent hajlandó megnyitni aztán zsinórban többet nem és utána megint jó. Ja és ez nem "hibaüzenet", hanem valami változás van és uyge a Youtube Code t kéne frissíteni. Fontos természetesen mindig Igenre kattintok frissíti és ugyanúgy nem műxik. :( Remélem így már konkrétabb a hiba....

Pipelightot hagyom és akkor keresek valami régebbi 10.2 elötti Régi Flash- t

[ Szerkesztve ]

(#30447) fradi81


fradi81
veterán

Telepítettem pár fájlt, ami ahhoz kell hogy legyen hw videógyorsítás intelHD-n ez alapján, ezután ha bekapcsolom VLC-ben le is esik a terhelés, de sokkal szemcsésebb lesz a kép, ez így nooormális?

[ Szerkesztve ]

moto g72, Ninebot d28e

(#30448) DittyCat válasza #81562624 (#30445) üzenetére


DittyCat
tag

Nekem az a meglátásom ezzel kapcsolatban, hogy a Firefox sem a Linux vagy a Windows miatt frissül, szerintem a Chrome is "magától" fog frissülni. Az eddigi tapasztalataim alapján (úgy, hogy új vagyok, nem vagyok informatikus és nő vagyok) sokkal egyszerűbben működik a Linux rendszer, mint ahogy azt gondolnánk. Sokszor túlbonyolítjuk, leginkább a windowsos előélet miatt.
Egy példa. Van egy multis nyomtatóm. Hogy működött korábban? Telepítő CD, kiválasztom a nyelvet, meg hogy a 6-ból mind a 6 programot telepítse (persze utólag kiderült, hogy ebből 5 tök felesleges volt), adott időben kiírta, hogy most helyezzem áram alá a készüléket, most dugjam be, most kapcsoljam be, ha elrontottam, már nem sikerült. Újraindítás - minden esetben! Aztán tesztoldal, majd reménykedés, hogy sikerült.
Ugyanez Linux alatt? Bekapcs, bedug, Menü, Nyomtatók, Hozzáadás, Rákérdez: Canon MP2100? Igen. OK. Majd kinyomtattam a szükséges oldalt. Ennyi. Sima liba. Túlreagáltam, hogy biztos menni fog, de biztos biztos? Megy. Csak százszor egyszerűbben, mint ahogy elképzeltem és százszor egyszerűbben, mint Windows-zal.
Szerintem a böngésződ frissítésével is ez lesz a helyzet :) .

"Élek... vagy csak álmodom?"

(#30449) St3ven


St3ven
addikt

Sziasztok!

Balul sult el egy Zorin frissites, igy most csak Live rendszerrol megy a gepem, es a legnagyobb baj, hogy nem latom a particioimat, adataimat. Elozmenyek itt, az utolso hsz a lenyeg.

Ezt latja a Gparted:

Viszont az egyik forumtars altal javasolt linken szereplo Testdisk nevu progi meg ezt:

Kerdes: Mire nyomjak most, hogy megmentsem az adataimat?

Van élet a Facebook és Twitter után? - https://logout.hu/bejegyzes/st3ven/mastodon.html

(#30450) CPT.Pirk válasza DittyCat (#30448) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

Igen, amit a csomagkezelőből / sw központból telepítesz, az frissül is onnan mikor frissítesz.

St3ven: testdisk, gpart progik segíthetnek helyrehozni a partíciós táblát, be kellene ezeket izzítanod a live rendszer alá. [link]

fradi81: nézd meg ugyanazt SMPlayer alatt is, az is tud HW gyorsítást.

[ Szerkesztve ]

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

Útvonal

Fórumok  »  OS, alkalmazások  »  Linux kezdőknek (kiemelt téma)
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.