Hirdetés

2024. május 19., vasárnap

Gyorskeresés

Útvonal

Fórumok  »  OS, alkalmazások  »  Linux kezdőknek (kiemelt téma)

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2023-12-13 05:03:45

LOGOUT.hu

Linux kezdőknek - érdemes beleolvasni, mielőtt kérdezel

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#2751) zoltanz


zoltanz
nagyúr

Legjobb linux verziót keresem egy lehetőleg gyors DVD -s verzót és mert ezekhez nem kell telepítőket keresgélni a neten kiadás már tartalmazza, free legyen, nem baj ha angol csak legyen magyar billentyűzet beállítás, tehát mit tatalmazzon internet böngésző, zene lejátszó AUDIO CD, MP3, filmlejátszó DVD, avi divx,xvid videó leátszó mp3, ac3 -as hangokkal is elboldogúljon, feliratokkal. Valamilyen torrent kliens program. irodai alkalmazások word, excel, pdf szerkesző programok, szövegszerkesztő, grafikus szerkesztő program, WI-FI támogatás, CD írás.

Opcionális skype telefon/chat program, internet tv/rádió, DC fájlcserőlő, quicktime, real media player. valamilyen változat dvd író program, letöltés vezérlő (több száló letöltés, letöltések folytatása), FTP letöltő (letöltések folytatása), opengl lehetőség, videó szerkesztő. Ami a legtöbbet tartalmazza.

Haználtam már illetve van linuxom vamannyire ismerem. Köszönöm!

[Szerkesztve]

[Szerkesztve]

Manapság egy előnye van ha nem vagy szegény, színvonalasabb ellenségeid lehetnek

(#2752) pawee válasza zoltanz (#2751) üzenetére


pawee
tag

live cd-re gondolsz?

Minden input az ördögtől érkezik!

(#2753) zoltanz válasza pawee (#2752) üzenetére


zoltanz
nagyúr

nem

Manapság egy előnye van ha nem vagy szegény, színvonalasabb ellenségeid lehetnek

(#2754) pawee válasza zoltanz (#2753) üzenetére


pawee
tag

szval akkor egy síma dvd-s linuxot szeretnél?
akkor:
uhu (1 dvd [link] )
fedora (1 dvd [link] )
openSuse (1dvd asszem [link] )
de sztem a legjobb a Debian (asszem az új az 3dvd-s mindennel együtt [link])

mod:
leszeded a dvd-t kipörkölöd, bios boot átállítás be a dvd-t enter és telepíted is!

[Szerkesztve]

Minden input az ördögtől érkezik!

(#2755) zoltanz válasza pawee (#2754) üzenetére


zoltanz
nagyúr

Köszi.

Az openSUSE már volt szerencsém, nem ez lesz valószínű.
Az Uhu nem rossz, esetleg.

A többit most nézem.

Ezek mind tudjáják azokat a lehetőségeket amit írtam, úgy értem a rendszer tartalmazza illetve a programok a telepítő DVD -n mellékelve?

Manapság egy előnye van ha nem vagy szegény, színvonalasabb ellenségeid lehetnek

(#2756) Gordiann válasza dr_strange (#2750) üzenetére


Gordiann
őstag

Köszi

(#2757) pawee válasza zoltanz (#2755) üzenetére


pawee
tag

internet böngésző: egy rakat van pl.: Iceweasel
zene lejátszó AUDIO CD, MP3, filmlejátszó DVD, avi divx,xvid videó leátszó mp3, ac3 -as hangokkal is elboldogúljon, feliratokkal: Totem
irodai alkalmazások word, excel,szövegszerkesztő: Open.Office.org
pdf: LaTeX, Kile
grafikus szerkesztő program: gimp
WI-FI támogatás: van
CD írás: k3b
skype telefon/chat program: Skype esetleg GAim
internet tv/rádió: -
quicktime, real media player: mplayer
dvd író program: k3b
letöltés vezérlő (több száló letöltés, letöltések folytatása),
FTP letöltő: gFTP
opengl: van
torrent: rTorrent(de ez nem grafikus), kTorrent (ez asszem az)
dc: Valknut
videó szerkesztő asszem alapból nincs benne de nem tart sokáig feltenni egyet, de arról később

remélem kielégítő a válasz, még rengeteg a lehetőség, de ha ennyit akarsz ezt az összes tudja amiket írtam. esetleg slackware linux ezt még nem próbáltam, a legbarátságosabb a suse, debian eléggé komoly, fedora is nagyon jól kezelhető abban vannak csicsás extrák is mint pl az xgl, amit az egyik előző hozzásszólásban olvashattál...
szval dönts jól

Minden input az ördögtől érkezik!

(#2758) Sianis válasza pawee (#2757) üzenetére


Sianis
addikt

Openoffice-ban nincs Word, sem Excel. Hívjuk őket szövegszerkesztőnek és táblázatkezelőnek. :(

Sianis

(#2759) dr_strange válasza Sianis (#2758) üzenetére


dr_strange
senior tag

még szerencse:)

(OFF: miért jelenik meg minden hozzászólás offként, ha bejelölöm, ha nem? vagy csak nálam?)

JRR Tolkien nyelvei - aglardh.middangeard.org.uk

(#2760) pawee válasza Sianis (#2758) üzenetére


pawee
tag

jó persze tudom...de a lényeget gondolom mindenki megértette...nah mind1

A hozzászólások nálam is OFF-ok nem to miért :) lehet nem érdekli a rendszert amit mi írunk :)

Minden input az ördögtől érkezik!

(#2761) kalló


kalló
aktív tag

nin :R :R cs valakinek tipje hogy lehet a linux memória éhségét visszafogni 1 kicsit mert csak 512 ramom van és egy firefox 10lappal megette az összes memót 3mega maradt:(
alapból megeszeik vagy 480-490:(

előre is köszönöm :R :R :R

http://phmegbizhatosag.atw.hu/

(#2762) Jester01 válasza kalló (#2761) üzenetére


Jester01
veterán

Valószínûleg nem a firefox eszi, hanem a rendszer használja gyorsítótárnak (cache) illetve buffernek. A top parancs fejlécében vagy a vmstat parancs kimenetében láthatod ezt.
Amint valami programnak szüksége lesz rá, meg fogja kapni. A bajok ott kezdõdnek, ha intenzív swappelésbe kezd a gép.

Légyszíves a továbbiakban egy kérdést egy topikban tegyél fel. Köszi.

Jester

(#2763) magic7


magic7
tag

Sziaztok !

Most sikerült feltennem egy suse 10.00-t. Kérdésem az, hogy miképpen tudom felinstallálni az X-micro wifi drivert, illetve ha fenn a driver, hogyan indul el ezek után a wifis netem. Magyarul sehol nem találtam erről leírást, más nyelvet nem ismerek:(
Eddig azt tapasztaltam, hogy gyors a Linux, bár a hangkezelésével 80%-ban vagyok elégedett, lehet nem a legjobb lejátszót használom.

Óvodában elhangzott:'' ne rosszalkodj kisfiam, mert elvisz a Májkel Dzsekszon bácsi ! ''

(#2764) pawee válasza magic7 (#2763) üzenetére


pawee
tag

lejátszó: xmms
sajna a többihez nem értek annyira, de asszem suse-ban *.run erre adsz egy chmod +x *.run -t és telepíted mint vindózba, de mondom nem tom nem használok suse-t sőt mé wifi-t sem
:F :U

Minden input az ördögtől érkezik!

(#2765) magic7 válasza pawee (#2764) üzenetére


magic7
tag

Köszönöm, azé még megvárom a tapasztaltabbak válaszát is:)

Óvodában elhangzott:'' ne rosszalkodj kisfiam, mert elvisz a Májkel Dzsekszon bácsi ! ''

(#2766) ngabor2 válasza magic7 (#2763) üzenetére


ngabor2
nagyúr

wifi: egy lspci megmondja, hogy milyen chip van azon a kártyán. ha megvan, akkor lehet hozzá drivert lőni.

(#2767) magic7 válasza ngabor2 (#2766) üzenetére


magic7
tag

''wifi: egy lspci megmondja, hogy milyen chip van azon a kártyán. ha megvan, akkor lehet hozzá drivert lőni.''

Mint írtam, először foglalkozok Linux-al, így a kérdésem továbbra is adott: letöltöttem egy file-t amit ha kibontok linux alatt kapok egy driver és egy program könyvtárt. A driver könyvtárban csillió különféle típusú file van amikről egyelőre nemtom mire valók. Melyiket használom installra és hogyan történik, milyen parancsokkal ? Gondolom a shell-ben rendszergazdaként. Nade milyen parancsokkal? És ha a driver fenn,akkor hogyan élesztem fel a wifi-t?

Óvodában elhangzott:'' ne rosszalkodj kisfiam, mert elvisz a Májkel Dzsekszon bácsi ! ''

(#2768) ngabor2 válasza magic7 (#2767) üzenetére


ngabor2
nagyúr

a linux nem windows, itt nem ajánlott csak úgy telepítgetni, különösen úgy, hogy nincs benne tapasztalatod.

a nagyobb disztribek készítői általában gondolnak a lehető legszélesebb pc-tábor kiszolgálására, tehát igen jó eséllyel van a rendszerven a wlan kártyádhoz megfelelő kernelmodul, a wlan-hoz meg megfelelő kezelőprogi.

de hogy megtudjuk, hogy milyen modul is kell neked, add ki terminálban az lspci parancsot, és a kimenetét másold be ide.

másrészt ha mindenképpen a letöltött csomagot fel akarod tenni (ami lehet, hogy felesleges, de így látatlanban nem mondok rá semmit), jó volna tudni, hogy mit is akarsz feltenni. ha egy linket dobsz rá, akkor esetleg lesz olyan hozzáértő, aki megnézi, hogy mi is az.

(#2769) zoltanz


zoltanz
nagyúr

Köszi pawee a mindenre kiterjedő részletes választ.

Azt hiszem a Fedora Linux DVD lesz a legjobb és tudtam is hozzá szerezni referencia kézikönyvet magyarúl. Az alpokat ismerem azért de fejből nem vágok minden parancsot, szkriptet, eszköz bállításokat stb. Debian is tetszik elég univerzális és sok lehetőség van benne, valószínűleg azt is felrakom. A Slackware linux -ról azt olvastam hogy elég sok gyakorlatot igényel, pár profit informatikus is ''megfektet''.

Manapság egy előnye van ha nem vagy szegény, színvonalasabb ellenségeid lehetnek

(#2770) pawee válasza zoltanz (#2769) üzenetére


pawee
tag

nem tom slackware-t nem használtam még de itt az ideje, hogy kipróbálajm azt is :)
fedora jó választás, sok segítséget kapsz, sokan használják itt a PH!-n is meg a múltja is nagy, bár csak közvetve(Red Hat)
debian már azért kicsit profibb de az sem vészes, én megszoktam már a debian-t, kicsit más mint a fedora, nekem a csomagkezelése nem tetszett, mivel megszoktam ezt, szval sztem egyik mellett voksolj, bár ha tudod mind a kettőt nem hátrány! ;)
nah jó linuxozást :) majd ha vmi para van írsz...

Minden input az ördögtől érkezik!

(#2771) magic7 válasza ngabor2 (#2768) üzenetére


magic7
tag

''
de hogy megtudjuk, hogy milyen modul is kell neked, add ki terminálban az lspci parancsot, és a kimenetét másold be ide.
''

az lspci paranccsal nem kaptam semmit sem ami utalna az usb-s wifis cuccomra, viszont a Yast adott valamit:


Hardware Class: unknown
Model: ''ZyDAS USB2.0 WLAN''
Hotplug: USB
Vendor: usb 0x0ace ''ZyDAS''
Device: usb 0x1211 ''USB2.0 WLAN''
Revision: ''43.30''
Speed: 480 Mbps
Module Alias: ''usb:v0ACEp1211d4330dcFFdscFFdpFFic*isc*ip*''
Config Status: cfg=no, avail=yes, need=no, active=unknown
Attached to: #60 (Hub)

ezt kaptam... jelent valakinek valamit?

Óvodában elhangzott:'' ne rosszalkodj kisfiam, mert elvisz a Májkel Dzsekszon bácsi ! ''

(#2772) magic7


magic7
tag

ndiswrapper-1.37tar.gz formátumú file-t találtam a neten, de abban nem volt semmi inf, vagy exe file...rosszat találtam?

Óvodában elhangzott:'' ne rosszalkodj kisfiam, mert elvisz a Májkel Dzsekszon bácsi ! ''

(#2773) ngabor2 válasza magic7 (#2771) üzenetére


ngabor2
nagyúr

ja, usb-s... ezt nem mondtad (vagy átsiklottam felette). akkor egy lsusb kimenete érdekelne.

amúgy az ndiswrapperben nem is fogsz inf-et és sys-t találni (nem exe kell), azt a kütyü xp-s telepítő-cd-jén keresd. azok kellenek. a suse-ban alapból nincs ndiswrapper? elég sok nyűgtől szabadulnál meg, ha lenne (fejlesztőeszközök feltétele, fordítás).

(#2774) magic7 válasza ngabor2 (#2773) üzenetére


magic7
tag

van ndiswrapper a telepítőn is, annak a kiterjesztése rpm... a yast-al kell feltennem, vagy van más mód is?

Óvodában elhangzott:'' ne rosszalkodj kisfiam, mert elvisz a Májkel Dzsekszon bácsi ! ''

(#2775) Sianis válasza magic7 (#2774) üzenetére


Sianis
addikt

Yast megfelelő lesz.

Sianis

(#2776) VaZso


VaZso
senior tag

Sziasztok!

Remélem, tudtok segíteni.

Linuxon szeretnék egy script filet minden nap, adott idõben elindítani, egy másik idõpontban pedig leállítani. (Tulajdonképpen azt szeretném elérni, hogy ne kelljen állandóan kézzel paramétereznem.)

A helyzetet kissé bonyolítja, hogy ez egy Asus WL-100G Deluxe router, BusyBox v1.1.3

Sajnos nem értek a Linuxhoz, ezért remélem, hogy ti tudtok rá megoldást.

Elõre is köszi,
Üdv: Zsolt

(#2777) ngabor2 válasza VaZso (#2776) üzenetére


ngabor2
nagyúr

a /etc/crontab a te barátod.

az indítási és leállítási dőt beleírod 2 külön sorba, és az szépen megcsinálja.

m h dom mon dow user command
tehát perc(0-95), óra(0-23), hónap napja (1-31), hét napja (0-7, a 0 és a 7 a vasárnap), felhasználó, akinek a nevében fit, parancs.

az első 5 helyettesíthető *-gal, ekkor ezt mind-nek veszi.

tehát ha minden nap 15:22-kor pistike nevű felhasználó nevében akarod futtatni a /home/pistike/letolt1.sh-t, akkor:

22 15 * * * pistike /home/pistike/letolt1.sh
sort kell beszúrni a /etc/crontab-ba.

mod: nem tudom (nem néztem utána), hogy a busybox-ban van-e cron, illetve crontab...

(#2778) VaZso válasza ngabor2 (#2777) üzenetére


VaZso
senior tag

Sajnos ebben ilyen filet nem látok... :(

Ezekszerint másféle megoldást kéne keresnem...

Vagy csak egyszerûen létre kellene hoznom és mûködne?

Szerk: A BusyBox oldalán ír róla. Lehet olyan, hogy mégsem fordították bele?

Szerk2: Crontab van, indítható

[Szerkesztve]

(#2779) VaZso


VaZso
senior tag

Hogy tudok filenévre rákeresni?

A /etc-ben nincs benne, viszont valahol tuti van, de nem találom.

Eddig csak 3 etc könyvtárat láttam :)

(#2780) 3psilon válasza VaZso (#2779) üzenetére


3psilon
aktív tag

Pedig annak ottan kőne lennie.
man crontab meg ilyenekkel próbálkozz :)

Specs: Ryzen 7 5800X, 48Gb RAM, RTX 3060Ti 8Gb, Fedora Linux | Kawasaki ER-6F 2006

(#2781) ngabor2 válasza 3psilon (#2780) üzenetére


ngabor2
nagyúr

ez egy router, ''butított'' linuxszal. nem tudom, hogy működne-e. ezekből általában ki szokták hagyni a cron-t, hisz időzített műveletekre nincs szükség. nem hinném, hogy a jelenlegi rendszer mellé még odaférne ez is.

másrészt a man oldalak, és az egész dokumentáció az, amit a legelső körben kivesznek az ilyen ''disztribekből''.

(#2782) 3psilon válasza ngabor2 (#2781) üzenetére


3psilon
aktív tag

Ja bocs nem láttam elég előzményt :B
Akkor *****hatod. :D

Specs: Ryzen 7 5800X, 48Gb RAM, RTX 3060Ti 8Gb, Fedora Linux | Kawasaki ER-6F 2006

(#2783) VaZso


VaZso
senior tag

Man tényleg nincs...

Ha beírom, hogy crontab, megjelenik. Úgy néz ki, benne van...
BusyBox v1.1.3 (2006.06.29-17:07+0000) multi-call binary

Usage: crontab [-c dir] {file|-}|[-u|-l|-e|-d user]


Ha beírom, hogy crond, akkor:
crond: /var/spool/cron/crontabs: No such file or directory

A var könyvtáron belül nincs spool, de létre tudnám hozni.

Nincs olyan parancs linuxban, ami hasonlóképpen mûködik, mint a ''dir /s''?
Az ls-sel nem sikerült megoldani...
''ls -r''? :D

(#2784) ngabor2 válasza VaZso (#2783) üzenetére


ngabor2
nagyúr

ls -lr.

de itt a megoldás, a crontabs-ot a /var/spool/cron kt-ba hozd létre. vagy oda másold be. alapból ott keresi.

remélhetőleg a formátuma ugyan az.

(#2785) VaZso válasza ngabor2 (#2784) üzenetére


VaZso
senior tag

Közben megtaláltam a fileokat. (ls -nagy R-rel sikerült :) )

A crontab a /usr/bin
a crond a /usr/sbin könyvtárban van.

Most ezekszerint létre kellene hoznom a /var/spool/cron-ba egy crontabs nevezetû filet, egyedül a fent általad leírt formátumú adatokkal?

Viszont akkor a crontab nevû program hol kerül szóba (ez egy futtatható, nem script file)?

Aztán gondolom a crond-t ezután el kell indítanom.
Ezt hol tegyem meg?
A post-boot-ban jó?

---

Még valami: Múltkor láttam egy egszerû módszert a hálózati forgalom lekérdezésére, de sajnos elfelejtettem... Nem tudod véletlenül?

(#2786) ngabor2 válasza VaZso (#2785) üzenetére


ngabor2
nagyúr

Most ezekszerint létre kellene hoznom a /var/spool/cron-ba egy crontabs nevezetû filet, egyedül a fent általad leírt formátumú adatokkal?

igen.

Viszont akkor a crontab nevû program hol kerül szóba (ez egy futtatható, nem script file)?

a crontab maga a táblázat, ami itt crontabs néven lesz.

a crond az a daemon, ami a háttérben kezeli a crontabs-ot, és benne levő időben a cuccot futtatja. hogy mi a konkrét (tapasztalható) különbség a cron és a crond között, azt így vasárnap reggel nem tudom megmondani.

A post-boot-ban jó?

esetedben jó. lehetne szabályoskodni... csak értelme nincs sok, és macerásabb.

Még valami: Múltkor láttam egy egszerû módszert a hálózati forgalom lekérdezésére, de sajnos elfelejtettem... Nem tudod véletlenül?

én grafikusan szoktan mézegetni a gkrellm-el, de neked ez nem jó. az ifconfig asszem 2, vagy 4 GB forgalomig mér, utána túlcsordul.

(#2787) szicsu


szicsu
őstag

HI!

Sikerült felküzdenem az otthoni tesztgépemre egy debiant :D végrehajtottam a megfelelő frissítéseket,sikerült grafikus környezetet varázsolni (kdm), most az ablakkezelővel köszködöm (matchbox), nem tudom megcsinálni, hogy rendes ablakok jelenjenek meg.Sikerült azért a firefoxot feltelepíteni , most is onnan írok :D

kérdéseim:

Hogy tudom a felbontást és a képfrisítési frekvenciát beállítani?
Hogy tudom megnézni, hogy mennyi hely van még a merevlemezen?

válaszaitokat előre is köszönöm....

''Az alkotó élet titka az, hogy felnőttkorban is megőrizzük a gyermekkor szellemét.''

(#2788) szicsu válasza szicsu (#2787) üzenetére


szicsu
őstag

A kérdéseimet egy kicsit még kibővíteném, hogy tudok fájlt létrehozni valahová?

''Az alkotó élet titka az, hogy felnőttkorban is megőrizzük a gyermekkor szellemét.''

(#2789) 3psilon válasza szicsu (#2787) üzenetére


3psilon
aktív tag

Szerintem valami egyszerűbb linuxszal próbálkozz (pl. ubuntu), mert mire az összes dolgot beállítod, ki fogsz nyúlni. :D

Specs: Ryzen 7 5800X, 48Gb RAM, RTX 3060Ti 8Gb, Fedora Linux | Kawasaki ER-6F 2006

(#2790) szicsu válasza 3psilon (#2789) üzenetére


szicsu
őstag

Én úgy döntöttem hogy ha linux, akkor legyen linux.
Nem sokmindenre akarom használni ''csak'' : web- ftp- mail- szervert szeretnék rajta futatni.
a web server már alakul (apache és a php5 fen t van már csak a mysql hiányzik)

mod:
-konzollal hogy tudok fájlt létrehozni?
melyik ablakkezelőt használhatom debian alatt?
a matchbox nem tetszik,
a metacity nem akar elindulni....

[Szerkesztve]

''Az alkotó élet titka az, hogy felnőttkorban is megőrizzük a gyermekkor szellemét.''

(#2791) Jester01 válasza szicsu (#2790) üzenetére


Jester01
veterán

Fájl létrehozás: touch fájlnév
Ha akarsz is bele írni valamit, akkor egy neked szimpatikus szövegszerkesztõt válassz.

Ablakkezelõ meg minek egy szerverre?

Jester

(#2792) szicsu válasza Jester01 (#2791) üzenetére


szicsu
őstag

még ismerkedek mindennel,mert ez még ugy is egy tesztrendster most akarok mindent kipróbálni:D

''Az alkotó élet titka az, hogy felnőttkorban is megőrizzük a gyermekkor szellemét.''

(#2793) szicsu


szicsu
őstag

felraktem a gnome környezetet, és a rebootután a kövekező üzenet fogad:
Errors from xkbcomp are not fatal to X server
No core pointer
Fatal server error: failed to initialize core device


mi a manó lehet ez? :U

''Az alkotó élet titka az, hogy felnőttkorban is megőrizzük a gyermekkor szellemét.''

(#2794) Jester01 válasza szicsu (#2793) üzenetére


Jester01
veterán

Nincs egér beállítva.

Jester

(#2795) ngabor2 válasza szicsu (#2790) üzenetére


ngabor2
nagyúr

az ubuntu is linux. én is azt használom...

konzolból file létrehozása a touch parancssal
touch filenév

mysql: az ubuntu topik 1. hsz-a alapján: apt-cache search mysql... aztán apt-get install

ablakkezelő: gnome laatt nem tudom, mi van alapból, talán sawfish. vagy ha a gnome nem tetszik, akkor kde.

(#2796) szicsu válasza ngabor2 (#2795) üzenetére


szicsu
őstag

az ubuntu is linux. én is azt használom..

:B :B :R :R :R

sikerült feldombnon a gnome-t, de nem indul, és mint kiderült az egérke a ludas ;]
sikerült orvosolni a hibát

a mysql sever is felment csak van egy kis gondom a php5 összefűzésével....nem teljesen olyan mint win alatt :U

''Az alkotó élet titka az, hogy felnőttkorban is megőrizzük a gyermekkor szellemét.''

(#2797) 3psilon válasza szicsu (#2796) üzenetére


3psilon
aktív tag

ubuntu server edition? ;)
(amúgy az ubuntu is debian alapú, ugyancsak apt, szintúgy rengeteg csomag...)
http://www.ubuntu.com/server

Specs: Ryzen 7 5800X, 48Gb RAM, RTX 3060Ti 8Gb, Fedora Linux | Kawasaki ER-6F 2006

(#2798) soctavia


soctavia
tag

Sziasztok!

Egy olyan 1 floppy-s verzióra van szükségem, ami printserverként működne. Legjobb az lenne, ha usb keresztül hajtaná a nyomtatót, de az sem baj, ha párhuzamos porton megy. Az még kellene, hogy úgy lehessen konfigolni, hogy újrainditás után is megtartaná a beállitásokat. Létezik ilyen?

előre is köszi

(#2799) sigmoid válasza soctavia (#2798) üzenetére


sigmoid
tag

Én már több hasonlót is láttam. Mini distronak, livedisknek vagy hasonlónak hívják őket.
Nézz körül a www.freshmeat.net-en, keress rá arra hogy linux distribution, biztos találsz majd kedvedre valót.

Ha van usb port a vasban amit hajtani fog, akkor a liveusb kifejezésre is rákereshetsz - mégis megbízhatóbb ha egy USB stickről fut a Linux mintha egy floppy lemezről. XD

...s elindulnék Nagy Szellemként rendet rakni a világban

(#2800) sigmoid válasza 3psilon (#2789) üzenetére


sigmoid
tag

''Szerintem valami egyszerűbb linuxszal próbálkozz (pl. ubuntu), mert mire az összes dolgot beállítod, ki fogsz nyúlni.''
Ebben nem biztos hogy egyetértünk. Én is Debianon tanultam meg hogy mi az a Linux. Most meg Gentoot használok, és melegen ajánlom mindenkinek. DE egy gentoo install azzal kezdődjék, hogy a delikvens végigolvas egy könyvet arról hogy mi is az a Linux, aztán letölti és kinyomtatja a Gentoo kézikönyvet... XD

Az egyszerű distrok könnyen feltelepednek, aztán mikor a Windowsról átnyergelt júzer elkezdi használni, olyan zűrzavarban találja magát, hogy azt se tudja hogy fiú-e vagy lány.

...s elindulnék Nagy Szellemként rendet rakni a világban

Útvonal

Fórumok  »  OS, alkalmazások  »  Linux kezdőknek (kiemelt téma)
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.