Hirdetés

2024. május 22., szerda

Gyorskeresés

Útvonal

Fórumok  »  OS, alkalmazások  »  Linux kezdőknek (kiemelt téma)

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2023-12-13 05:03:45

LOGOUT.hu

Linux kezdőknek - érdemes beleolvasni, mielőtt kérdezel

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#20401) KaiotEch


KaiotEch
nagyúr

Üdv. Srácok, ha én egy 12GB-s file-t kitöröltem MC alatt F8-al és nem szabadult fel a hely akkor hova került? :R

[ Szerkesztve ]

(#20402) sh4d0w válasza KaiotEch (#20401) üzenetére


sh4d0w
félisten
LOGOUT blog

Trashbe?

https://www.coreinfinity.tech

(#20403) KaiotEch válasza sh4d0w (#20402) üzenetére


KaiotEch
nagyúr

Ami hol is van? Nem grafikus a felület.

Így nem érhető el: ~/.local/share/Trash/

[ Szerkesztve ]

(#20404) pushalias válasza KaiotEch (#20403) üzenetére


pushalias
addikt

Vagy nem azon a partíción volt, ahol keresed, vagy a df még nem a legfrissebb állapotot adja vissza.

Honor 9 / HP 8470P

(#20405) KaiotEch válasza pushalias (#20404) üzenetére


KaiotEch
nagyúr

Azóta eltelt kis idő és nem változott. 3 partíció van. Az egyik a boot, van egy tmpfs(ami 0% used) és van a mindenes másik, ahol töröltem a cuccot. :Y

(#20406) Jester01 válasza KaiotEch (#20405) üzenetére


Jester01
veterán

Akkor valami fogja, a hely addig nem szabadul fel amíg az összes program be nem zárja.
fuser -v fájl
Ez nem tudja a törölteket mutatni, szóval inkább:
lsof -n | grep fájl

[ Szerkesztve ]

Jester

(#20407) pushalias válasza Jester01 (#20406) üzenetére


pushalias
addikt

Ezt mindig elfelejtem. :W

Honor 9 / HP 8470P

(#20408) Zolnerowich


Zolnerowich
csendes tag

Sziasztok.
Viszonylag új vagyok a linuxok terén, ezért kérdezném, hogy hogyan tudok downgradelni a 3.8as kernelről a 3.2re? Jelenleg Elementary os-t használok, előtte pedig 1 hónapig OpenSuse-val kezdtem a linuxos "karrierem", de ott nem csináltam semmi ilyesmit, csak ismerkedtem a rendszerrel. Itt próbaképp feltettem a a 3.8-as kernelt és a hozzá tartozó xorg dolgokat a következő parncsal:

sudo apt-get install linux-generic-lts-raring xserver-xorg-lts-raring

De adott maradt a plank fagyás és még jött is egy grafikai hiba így szeretnék visszamenni az eredeti 12.04es Ubuntu kernelre, a 3.2-re (mégis csak erre épül hivatalosan az elementary os), de nem tudom hogyan csináljam a xserver-xorg-lts-raring frissítése miatt.

Előre is köszönöm a segítséget.

[ Szerkesztve ]

hup.hu

(#20409) Jester01 válasza Zolnerowich (#20408) üzenetére


Jester01
veterán

Elementary OS-t nem ismerem, de általában ha nem törlöd le a régi kernelt akkor az indító (grub) menüben még ott kell legyen. Egyszerűen állítsd át, hogy az legyen az alapértelmezett.

Jester

(#20410) Zolnerowich válasza Jester01 (#20409) üzenetére


Zolnerowich
csendes tag

Ott volt, de a xorg frissítés miatt az nem indult így töröltem, utólag rájöttem hülyeség volt, mert tudtam volna külön frissíteni a hozzá tartozó xorg-ot.

Ui: Előtte kell törölnöm az AMD Catalyst -ot? Úgy értem downgrade előtt

[ Szerkesztve ]

hup.hu

(#20411) McSzaby


McSzaby
őstag

Szeva,

Épp azon teoriázgattam az EOS tesztelése közben virtuálisban, hogy webcam miért nem megy?! Ennek mennie kéne ha a gazda rendszeren minden okés, vagy ettől függetlenül nem fog működni, illetve ugyanúgy kell-e drivert rakni hozzá az EOS-n?

#ThankYouSirAlex #ThankYouLouis

(#20412) Pano


Pano
addikt

Sziasztok!

Van egy Dell inspiron 5521 laptopom és Linux Mint 15-öt tettem fel rá. Mivel ebbe dual graph van, alapesetben az ati kártyát használja.
Ezzel még nem is lenne gond, csak az a baj, hogy ha folyton az pörög, akkor jobban eszi az akksit meg eléggé pörgeti a ventit és miatta hangosabb a noti, mert jobban melegszik.

Meg lehet valahogy oldani, hogy csak az Intel HD 4000 kártyámat használja a linux (vagy esetleg egyszerre mind a kettőt? Ha nem bírja az intel, átkapcsol ati-ra)?
Igazából amire használom a notit, arra bőven kiszolgálna az Inteles GPU és még a desktop effekteket is tudná rendesen vinni.
Valaki tud nekem segíteni?

[ Szerkesztve ]

(#20413) CPT.Pirk válasza Pano (#20412) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

Nem igazán van egyszerű megoldás erre a kérdésre, meg függ attól, hogy melyik drivert használod a Radeonhoz. Ahogy néztem neten, a zárt driverrel nincs is semmi mód az átkapcsolásra.

A nyílt driverrel valószínűleg menni fog a dolog, de szerintem várd meg az érkező 3.11-es kernelt és a vele érkező új Radeon drivert.

Ha addig is próbálkoznál ilyesmivel, az arch wikin találsz infókat hozzá.

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#20414) Pano válasza CPT.Pirk (#20413) üzenetére


Pano
addikt

Köszönöm szépen!

A mint által feltett drivert használom, megpróbáltam feltenni az ati oldaláról letöltött catalystot, de amikor fel akarom telepíteni terminálba, azt írja, hogy a driver nem támogatja a grafikus meghajtót és kilép a telepítés :( [pedig jót töltöttem le]
Azt olvastma, hogy a control centerbe át lehet állítani melyik graf kártya menjen, de így akkor nehéz lesz.

Bár AMD oldaláról elég vicces, hogy egy újabb generációs HD8750 nem támogatott.. no mindegy :)

[ Szerkesztve ]

(#20415) CPT.Pirk válasza Pano (#20414) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

Rosszul próbáltad, már jó ideje nincs szükség kézzel letölteni a drivert, általában a csomagkezelőből kellene telepíteni, de ez disztró függő. Most h. a Minten éppen hol van ennek a kattintatós verziója, azt nem tudom.

Amúgy a váltás a vga-k között Win alatt sem túl egyszerű, de a CCC-ben csak annyi opció volt alapból, hogy lekapcsolni a Radeont, vissza már nem lehetett. Ehhez vagy két órát kellett szívni a gyártói driverek letöltögetésével, mire elértem valamit...

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#20416) Carasc0


Carasc0
őstag

Sziasztok!

Melyik is az a System figyelő Gadget amit totálisan testre lehet szabni. Nem jut eszembe a neve. TEhát programozható és scriptekkel azt jelenít meg amit akarsz.

Előre is köszönöm! :R

Gondolkodj globálisan és tegyél lokálisan!

(#20417) BoB válasza Carasc0 (#20416) üzenetére


BoB
veterán

conky

You may corrupt the souls of men, but I am steel. I am doom.

(#20418) Jester01 válasza CPT.Pirk (#20413) üzenetére


Jester01
veterán

$ aticonfig --help
...
PowerXpress options:
--px-list-active-gpu
--pxl
List current activated GPU
--px-dgpu
Activate discrete GPU (High-Performance mode), must re-start X to take effect
--px-igpu
Activate integrated GPU (Power-Saving mode), must re-start X to take effect

Jester

(#20419) Tinúviel válasza McSzaby (#20411) üzenetére


Tinúviel
csendes tag

Engedélyezted az usb eszközöket a virtualboxban?

(#20420) Jim-Y


Jim-Y
veterán

Sziasztok

Van logouton olyan cikk, ahol van step-by-step leírás win7+linux telepítésről? Annyit tudok, hogy először a win-t kell feltenni, hogy utána a grubbal ne legyen gond. Win7+ Ubuntu LTS lenne a két választott, egy 160 gigás vinyóra. Kell még valamire figyelnem? üdv

(#20421) Syl válasza McSzaby (#20411) üzenetére


Syl
nagyúr

Az USB eszköz virtuálisban akkor is képes hiba nélkül üzemelni, ha a gazdagépen nem megy. (Én az irodában így használom a szkennert, mivel a kedves canon b*szott írni win7 drivert hozzá) Természetesen a vendégrendszerre fel kell pakolni a szükséges drivereket, meg a virtuális gép ablakának jobb alsó részén "bekapcsolni" az usb eszközt.
Ja, meg persze előtte telepíteni a gazdagépre az Extension Pack-et.

Never let your sense of morals prevent you from doing what's right.

(#20422) CPT.Pirk válasza Jester01 (#20418) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

Ezt próbáltad is?

Amúgy nem megoldás, mert legacy radeonom van ebben a gépben, oda meg nem jó a zárt driver a xorg probléma miatt, az asztalin meg nincs integrált.

Jim-Y: olvasd el az összefoglaló ide vágó részét. Amúgy faék egyszerű a disztrók többségének a telepítése.

[ Szerkesztve ]

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#20423) McSzaby válasza Tinúviel (#20419) üzenetére


McSzaby
őstag

Beépített kamera. Ezt usb-sként ismeri fel vagy, mi?! :F

#ThankYouSirAlex #ThankYouLouis

(#20424) Zoltán


Zoltán
őstag

Hi,

most tettem fel a Mint 15-öt, win7 mellé. Minden szép és jó, Steam klienst is telepítettem.
Viszont az egyetlen dolog ami problémás az a játékok: olyan iszonyat lassúk és rondák, hogy az hihetetlen, ablakban és teljes képernyőn is. Magávla a Steam klienssel semmi baj ablakban, de teljes képernyőn már az sem megy. DOTA 2 mellett a Nexuiz FPS-t próbáltam (azt a saját software repojából).
Nyilvánvalónak tűnik, hogy a HD7750-es Radeonom driverével van baj, vagy az open GL-el, de fogalmam sincs hogyan fixálhatnám. Erre kellene ötlet. Honnan-hogyan tölthetek le egy jobbat mint a beépített? Vagy ha nem ez a gond akkor mi lehet?

uname kimenete:
sysadmin@sysadmin-System-Product-Name ~ $ uname -a
Linux sysadmin-System-Product-Name 3.8.0-19-generic #29-Ubuntu SMP Wed Apr 17 18:16:28 UTC 2013 x86_64 x86_64 x86_64 GNU/Linux

Köszönöm.

(#20425) BoB válasza McSzaby (#20423) üzenetére


BoB
veterán

Igen mivel USB hubra van kötve. Ellenőrizheted lsusb -vel.

You may corrupt the souls of men, but I am steel. I am doom.

(#20426) Tinúviel válasza McSzaby (#20423) üzenetére


Tinúviel
csendes tag

Nekem igen.

(#20427) Tinúviel válasza Zoltán (#20424) üzenetére


Tinúviel
csendes tag

Csak nem cinnamon? Próbálj meg egy másik felületet letölteni (pl. xfce), lehet a géped nem bírja. Nekem is volt már rá példa, hogy az egyik DE-vel nem ment a játék, de egy másikkal szinte szaladt.

(#20428) Zoltán válasza Tinúviel (#20427) üzenetére


Zoltán
őstag

nem Cinnamon, MATE. De 6 magos Phenom II van benne, szóval bírnia kell.
Gonolom inkább az a gond, hogy a a package managerben az fglrx csomagok jó része nincs kiválasztva.
Még nem tettem fel semmilyen drivert, mivel alapból ment minden install után: net, videok full screenen, stb...

[ Szerkesztve ]

(#20429) Tinúviel válasza Zoltán (#20428) üzenetére


Tinúviel
csendes tag

Launchpad-on láttam olyan bugot, hogy a kártyád típusával nincs 3d gyorsítás, meg problémás Ubuntun :(

(#20430) Zoltán válasza Tinúviel (#20429) üzenetére


Zoltán
őstag

AMD honlapjáról letöltöttem és kicsomagoltam ezt:
amd-driver-installer-catalyst-13-4-x86.x86_64.run
Hogyan tudom telepíteni?
köszi.

(#20431) pushalias válasza Zoltán (#20430) üzenetére


pushalias
addikt

Belépsz abba a mappába, ahova kicsomagoltad.

sudo su
chmod +x amd-driver-installer-catalyst-13-4-x86.x86_64.run
./amd-driver-installer-catalyst-13-4-x86.x86_64.run
exit

Honor 9 / HP 8470P

(#20432) Tinúviel válasza Zoltán (#20430) üzenetére


Tinúviel
csendes tag

Terminalba: sudo sh ./amd-driver-installer-catalyst-13-4-x86.x86_64.run
Ha nem futtatható, akkor meg sudo chmod +x amd-driver-installer-catalyst-13-4-x86.x86_64.run

(#20433) BoB válasza pushalias (#20431) üzenetére


BoB
veterán

Ezt nem hagyhattam ki :D

You may corrupt the souls of men, but I am steel. I am doom.

(#20434) Zoltán válasza pushalias (#20431) üzenetére


Zoltán
őstag

Köszi mindkettőtöknek, most már hasít a Nexuiz és megy a DOTA2 is, de az még csúnyácska. Olyan a bevezető videoja, mintha egy alacsony felbontású videot tennél ki teljes képernyőre: gyors, de pixeles és "elmosódott". Gondolom valamit még be kellene állítani, de 2 napja láttal elősször Mintet életemben, szóval tippem sincs.

Köszi.

(#20435) pushalias válasza BoB (#20433) üzenetére


pushalias
addikt

:)) :R

[ Szerkesztve ]

Honor 9 / HP 8470P

(#20436) sh4d0w válasza Zoltán (#20434) üzenetére


sh4d0w
félisten
LOGOUT blog

Ha a bevezető videót kis felbontáson csinálták, soha nem lesz szép teljes képernyőn. Ha a játékok jól futnak, akkor ne bizergáld :)

https://www.coreinfinity.tech

(#20437) Zoltán válasza sh4d0w (#20436) üzenetére


Zoltán
őstag

oké, csak az a furcsa, hogy a full képernyő a default, szóval ezért gondoltam, hogy nálam van a hiba.
Ja, meg fakó is ahhoz képest, hogy a steamben a bemutató videó lényegében ez az intro és ott szépek a színek. Lehet valahol színmélységet/brightness-t állítani a driverben?
Köszi.

[ Szerkesztve ]

(#20438) pushalias


pushalias
addikt

Na, Linux Mint eddig még nem volt, nálam eddig ez a nyerő.

[ Szerkesztve ]

Honor 9 / HP 8470P

(#20439) CPT.Pirk válasza Zoltán (#20437) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

A kézi driver telepítése nem a megfelelő eljárás, ez nem Windows. A disztród csomagkezelőjében meg fogod találni a Catalyst csomagot (valszeg fglrx néven), onnan kellett volna telepítened, nem kézzel.

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#20440) legendary


legendary
tag

Hello,
Érdekelne hogy a Sound Blaster Play usb-s hangkártya mennyire támogatott linux alatt. Elsősorban Elementary OS érdekelne. Köszi a segítséget.

"Mindenki arra született, hogy azt tegye amire született..."

(#20441) McSzaby válasza legendary (#20440) üzenetére


McSzaby
őstag

Plug 'n Pray . Nekem 2 USB-s is ment simán, minden gond nélkül, de volt aki belebukott. Szerintem azért a SB az menni fog.

#ThankYouSirAlex #ThankYouLouis

(#20442) mqm


mqm
senior tag

Haliho mindenkinek!
Meg soha nem volt kozom linuxhoz de mar nagyon regota erdekel milyen is ez a csoda oprendszer.
Egy dolog miatt nem "mertem" feldobni a gepre, megpedig a jatekok miatt.
A gepem sokmindenre van hasznalva de azert egy faradt nap utan egy jo kis gyilkolas a szavannan (BF3) minden felgyulemlett feszultseget felold. :)
Szoval a kerdesem az igazabol ,hogy egy Battlefield3-mat valamelyik linuxon lehet uzemeltetni?
Es ha igen, akkor az melyik valtozat?
Koszonom valaszotok!

Eladó Seestern 600t karóra: https://hardverapro.hu/apro/seestern_sub600t_doxa_homage/hsz_1-200.html

(#20443) CPT.Pirk válasza mqm (#20442) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

Egyiken sem fog menni jelenleg. Az utolsó működő Battlefield játék a 2-es. Erre meg tudod nézni, hogy mi hogyan megy: [link]

Amúgy mindenek előtt itt a téma összefoglalót, és a nemrég megjelent ITCafe-s cikket [link] Linux + játék cikket olvasd át.

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#20444) gery2123 válasza mqm (#20442) üzenetére


gery2123
őstag

Erre való a dual boot. Ha neked kell a Windows akkor mellé felraksz egy Linux distrót és ha játszani kíván kedved akkor a Windows inditod.

-- PSN_ID: GerY2123

(#20445) McSzaby válasza CPT.Pirk (#20443) üzenetére


McSzaby
őstag

CrossOver - Ez mi ez mi? Valami win emulátor?

#ThankYouSirAlex #ThankYouLouis

(#20446) Zoltán válasza CPT.Pirk (#20439) üzenetére


Zoltán
őstag

Oké, akkor most mit csináljak? Próbáljam legyalulni a kézzel, az AMD honlapjáról feltelepített Linux drivert és válasszam ki a Mint csomagkezelőben a 'fglrx' -t tartalmazó nevű drivereket? Vagy amig komolyabb gond nincs addig ne piszkáljam? Amúgy miért gond, hogy így telepítettem? Konkrét problémát okozhat, vagy csak nem elegáns?
Köszi!

(#20447) sh4d0w válasza Zoltán (#20437) üzenetére


sh4d0w
félisten
LOGOUT blog

CCC-ben lehet állítani Brightness-t a Color menüpontban.

McSzaby: előre konfigurált wine.

[ Szerkesztve ]

https://www.coreinfinity.tech

(#20448) CPT.Pirk válasza Zoltán (#20446) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

A csomagkezelőben lévő driver rá van szabva a disztródra (lehetnek disztró specifikus feladatok, amiket el kell végezni a telepítésnél), továbbá ott a frissítések követése is megoldott, míg a kézzel telepítettnél nem. Szóval röviden, ami megvan a csomagkezelőben, azt onnan telepítjük, hogy ne okozzunk magunknak fölösleges pluszmunkát.

Elméletileg ha telepíted a csomagkezelős drivert, az le fogja cserélni a mostani drivert a csomagkezelősre, nem kell majd kézzel leszedned semmit.

McSzaby: fizetős cucc, így még nem próbáltam, de van sok cucc, ami Wine alatt nem megy, ott viszont igen.

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#20449) Zoltán válasza sh4d0w (#20447) üzenetére


Zoltán
őstag

Köszi, de az mindenre hat, nem csak a problémás részre, ugye?
Pl. mit tehetek ha mondjuk csak teljes képernyő vagy csak openGL esetén szeretném állítani ezeket?
Köszi.

(#20450) Zoltán válasza CPT.Pirk (#20448) üzenetére


Zoltán
őstag

a csomagkezelőben a "radeon" szóra keresve kidob egy csomó mindent:
-az fglrx -en kívül telepítsem a fglrx-dev -et is? Mi az a "devel files"?
-van 4 féle "X.Org X server" is pl.: X.Org X server -- AMD/ATI display driver wrapper és X.Org X server -- AMD/ATI Radeon display driver, ezeket feltelepítettként jelöli.

Útvonal

Fórumok  »  OS, alkalmazások  »  Linux kezdőknek (kiemelt téma)
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.