Hirdetés

2024. április 30., kedd

Gyorskeresés

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2023-01-16 14:42:11

LOGOUT.hu

Mielőtt kérdezel:
1. Olvasd el ezt az összefoglalót!
2. Vedd figyelembe, hogy a fülhallgató higiéniai termék (így nem küldhető vissza webshop vásárlás esetén sem! - akadnak kivételek), így nehéz javaslatokat adni, mert nem rendelkezünk annyi releváns tapasztalattal!
3. Rengeteg a szubjektív dolog, például: egyéni a hallás, egyéni a fül kialakítása, egyéniek az igények stb.
4. Találd ki, hogy milyen kialakításút szeretnél!
5. Határozd meg, hogy milyen célra kell! (Sport, hívás, zene stb., ezekben érdemes prioritást állítani)
6. Fontos szempont, hogy milyen eszközzel fogod használni! (pl iPhone nem támogat LDAC-ot)
7. Mennyit szánnál rá?
8. Olvass tesztoldalakat, nézz teszt videókat, próbáld szűkíteni konkrét típusokra!
9. Érdemes prioritást állítani a különböző extra funkciók terén is, pl Multipoint, ANC, akku kapacitás, hangkarakter stb (ez nagyban összefügghet, hogy milyen célra használod (6. pont)).

Kialakítások:
- Half-in-ear vagy klasszikus fülhallgató (classic earbuds), de szokták még nevezni Airpods-féle kialakításnak is (példa: [link] ). Az ilyen fülhallgatók nem zárnak teljesen, ebben a verzióban nem jellemző az ANC (zajcsökkentés), mert kevésbé lenne hatékony.
- In-ear fülhallgatók vagy szokták még "agybadugósnak" is nevezni. Ezek általában a hallójártban helyezkednek el valamilyen szivacs vagy szilikon anyagból készült membránnal. Az ilyen típusok sokkal jobban zárnak, emiatt a zenei hangzás ezeknél a típusoknál a legjobb.
- "Pálcikás" vagy "pálcika nélküli" kialakítás: Ezek kombinációban vannak a half-in ear vagy in-ear kialakításokkal. Mindkettőnak vannak előnyei és hátrányai, eléggé szubjektív, hogy kinek melyik tetszik.
- Speciális kialakítás: ilyen például a Galaxy Buds Live, a nyitott "bab" formával vagy a speciális Sony Linkbuds (nem az S!). Ezek jellemzően nyitott fülesek, szinte láthatatlanok a fülben.
- Neckband-es, kábeles kialakítás: ezeknél a jobboldali és a baloldali fülhallgató vezetékkel van összekötve. Előnye, hogy nehezebb elhagyni, esetleges plusz funkciókat lehet rátenni a kábelre (nagyobb akku, vezérlők stb). Hátránya, hogy a kábel zavaró lehet, esetleg súlyából adódóan könnyebben "kiránthatja" a fülből.

Fogalmak, rövidítések:
TWS: True Wireless vagy Valódi vezetéknélküli: ezeknél a típusoknál nincs egyáltalán vezeték a bal és a jobboldali fülhallgatók között.
ANC: Active Noise-Cancelling vagyis Aktív Zajcsökkentés. Kifelé "hallgatozó" mikrofonok segítségével segíti kiegyenlíteni a kívülről beszűrődő zajokat. Ezek hatékonysága eltérő a különböző márkáknál, típusoknál. Jobb márkák a témában: Bose, Sony.
Bone Conduction: vagyis csontvezetéses megoldás. A lényege, hogy ilyenkor nem a beépített mikrofonokat használja beszélgetéshez, hanem a csontok rezégéséből "állítja" elő a hangot, emiatt semmilyen külső hang nem hallatszik be.
Ambient Sound: Ez jellemzően az ANC-vel ellátott eszözön található meg. A segítségével szabályozható, hogy mennyi külső zaj hallatszodjon. Sajnos hátránya, hogy eléggé fel tudja erősíteni a külső zajokat, emiatt nem biztos, hogy mindenki szereti ezt.
Multipoint: Olyan megoldás, ami lehetővé teszi, hogy egyszerre egy időben 2 vagy több eszközhöz csatlakozzon a fülhallgató (pl 2 telefon vagy telefon és laptop stb).
LDAC: Egy szabadalmaztatott vezeték nélküli audio codec Sony által kifejlesztett. Magasabb minőséget tesz lehetővé. Bővebben: [link]
AAC: Veszteségmentesen tömörített és a maximális átviteli sebessége 250kbps. Ettől függetlenül széles körben alkalmazott és például az Apple általi megvalósítása nagyon jó minőséget ad. Android telefonokon viszont jellemzően nem javasolt a használata a magasabb energia igény és a valós előny hiánya miatt.
SBC: Subband codec, annak az átviteli sebessége a gyakorlatban alig haladja meg a 300kbps értéket. Bővebben: [link]
AptX (sima, HD vagy Adaptive): A Qualcomm megoldása, így értelemszerűen Qualcomm audio chip szükséges hozzá az adott hang eszközben. Több típusa van: sima, adaptive, HD etc. Bővebben: [link]

Tesztoldalak:
Scarbir
Youtube reviewek (típusra lehet keresni)
RTings
Whathifi
Soundguys

Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.