Hirdetés

2024. május 1., szerda

Gyorskeresés

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2015-09-06 22:56:53

LOGOUT.hu

Ezt a topik azért került létrehozásra, hogy a fórumon megforduló elektroműszerészek és tápokkal hivatásszerűen foglalkozó szakemberek megoszthassák értékes tapasztalatukat és szakmai, valamint magánvéleményüket az ebben a témában kevésbé járatos fórumtársaikkal.

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#11951) KAMELOT válasza zovifapp111 (#11950) üzenetére


KAMELOT
titán

Milyen tápot vettél?
RX6800 esetén 2 külön ágon menjen a 8pin

V1200 - 18CORE - SUPRIMX

(#11952) zovifapp111 válasza KAMELOT (#11951) üzenetére


zovifapp111
aktív tag

Értem. De a tápon belül gondoltam, hogy melyik 2 csatira dugjam a 2 kábelt. Gondolom mindegy? Csak erre voltam kiváncsi. [Erről a tápról van szó.]

Alig várom a tavaszi zöldelést!

(#11953) jones965 válasza zovifapp111 (#11952) üzenetére


jones965
Modder

Mivel a tápegységed 12V-os ága nincs szétbontva ( jellemzően már nem is nagyon alkalmazzák ezt a gyártók), így teljesen mindegy melyik csatlakozóból veszed a powert.

(#11954) zovifapp111 válasza jones965 (#11953) üzenetére


zovifapp111
aktív tag

Igen, erre voltam kiváncsi....egymás alá, fölé, mellé, átlóban, de akkor tök mindegy. Ráadásul elkerülte a figyelmemet a "single +12v rail" Én a régi tápokból indultam ki, el vagyok maradva ;)
Köszönöm!

Alig várom a tavaszi zöldelést!

(#11955) abridabri


abridabri
veterán

Azok a tàpok amin màr van 12V HPWR kàbel ott is csak 30db ciklus az élettartamuk ,vagy ezeket lehet többször is dugdosni ? Màr kb 15x szedtem ki a vgat ,de most szenvedek egy döglődő M2 ssdvel ami miatt még vagy 6x ki kell vennem a vgat.

(#11956) xtremist válasza abridabri (#11955) üzenetére


xtremist
senior tag

Vegyél pl egy r7 240-et, az ilyen szerelős hibakeresős akciókra ideális.

(#11957) Graphics


Graphics
Jómunkásember

Sziasztok!

Került hozzám egy Sharkoon SHA-500 12A , belül ha jól néztem egy FSP belsővel. /700-80 GLC platform / Jóféle Protechnic ventivel

Tápteszterrel dugva csipog, de semmilyen érték nem villan fel.

A venti moccan egyet és annyi.

Szívem szerint megmenteném még, igaz nem mai darab.

Púpos kondit nem láttam benne viszont.

[ Szerkesztve ]

EAGET 1TB SSD review - https://logout.hu/bejegyzes/graphics/eaget_s600_1tb-os_ssd_aliexpressrol_kihagyhatatlan.html

(#11958) Cifu válasza abridabri (#11955) üzenetére


Cifu
nagyúr

Röviden: feltehetően igen. De ez egy ajánlás, nem pedig betonba vésett szám.

Bővebben: a 30 csatlakozás/széthúzas ciklus az általánosan elfogadott ilyen csatlakozók esetén, nem csak 12VHPWR, de molex, SATA, PCI-E 6/8 pin, stb. esetén is.
A háttér ha jól tudom annyi, hogy a legtöbb ilyen csatlakozó réz(ötvözet), amely felületkezelés kapott. A csatlakozás/széthúzás során ez a felületkezelés sérülhet, ami után a csatlakozáskor fellépő ellenállási tényező megnő.

Vannak ellenállóbb csatlakozók, 75 ciklusra hitelesítve.

A szám itt a tesztelést jelenti. Lehet, hogy 100 ciklusnál se lesz gond, de 30-at biztos ki kell bírnia.

Légvédelmisek mottója: Lődd le mind! Majd a földön szétválogatjuk.

(#11959) Cifu válasza xtremist (#11956) üzenetére


Cifu
nagyúr

Van iGPU a procijában...

[ Szerkesztve ]

Légvédelmisek mottója: Lődd le mind! Majd a földön szétválogatjuk.

(#11960) abridabri válasza Cifu (#11958) üzenetére


abridabri
veterán

molex /sata / 6-8 pinre kétlem hogy vonatkozik, azokat több 100/1000 alkalommal széthúzta már mindenki az évek során .

(#11961) Cifu válasza abridabri (#11960) üzenetére


Cifu
nagyúr

[link]
[link]
[link]

Ez kb. 30 másodperces Google kereséssel...

Továbbá ez az elvárás. Ennyit biztosan ki kell bírjon. Lehet, hogy 10x ennyit is elvisel - de arra már nincs garancia.

A Zotac oldalán anno valaki felfedezte ezt az àltalános specifikációt, aztán lett belőle egy pár napos médiabotrány...

Ezért írtam, hogy a kérdésedre igen a válasz, PSU csati esetén is ez az álltalános specifikáció. De feltehetően gond nélkül kibírja ha jóval többször húzod ki és dugod vissza. Ha csak nem vadállat módjára csinálod ;)

Légvédelmisek mottója: Lődd le mind! Majd a földön szétválogatjuk.

(#11962) abridabri válasza Cifu (#11961) üzenetére


abridabri
veterán

Oké ,köszi. Én abban a hitben voltam, hogy a vékony "sens" pinek a sérülékenyek és azért 30 a 30 :R

(#11963) szacsee


szacsee
nagyúr

Sziasztok!
Valószínű ramhiba miatt , de újraindult a családi pc.
i5 3570K
Z77 Extreme 4
RX 570
XFX TS 650

Érdeklődnék, hogy tápot kizárhatom mint hibaforrást, ha multiméterrel tesztelem terheletlen és terhelt állapotban is (prime + kombustor) és a különbség nem éri el az 5%-ot? Gondolom oszcilloszkópos mérés lenne az igazi, de eszköz hiányában próbálom a hibás alkatrészeket kizárni. A táp nem mai csirke, de teszi a dolgát, viszont egy felülvizsgálat már ráfér, ezért gondoltam egy átnézésre + tesztre.
Tesztet kis proci OC-val és egy RTX 3070-el is elvégezném, ha azt kibírja, akkor az RX560-al talán nem lehet gond.
Véleményetek?

(#11964) jones965 válasza szacsee (#11963) üzenetére


jones965
Modder

A táp rendelkezik gyakorlatilag mindenfajta védelemmel (PFC,OCP,OPP,OVP,SCP,UVP), így elméletileg nagy meglepetés nem érhet, max túlterhelésnél lekapcsol és újraindul.

(#11965) szacsee válasza jones965 (#11964) üzenetére


szacsee
nagyúr

Köszönöm a választ! :R

(#11966) Pista0001 válasza szacsee (#11963) üzenetére


Pista0001
addikt

jones965 hsz-át annyiban egészíteném ki, hogy a BIOS-ban megnézném, hogy ha áramkimaradás (táp letiltás) után visszajön az áram, akkor automatikusan indul-e a gép, vagy nem. Ha jól sejtem, és a táp lekapcsol, ha valamelyik védelem aktiválódik, akkor ha ez az opció power off-ra van állítva, akkor biztosan nem indul újra táp probléma esetén, ezzel talán ki lehet szűrni. Ha csak leáll a gép, akkor táp probléma, ha újraindul, akkor valami más.

(#11967) szacsee válasza Pista0001 (#11966) üzenetére


szacsee
nagyúr

Köszi, boot loop-ban votl a gép, ahogy a ramot kivettem nem indulgatott újra, másik modulra cserélve hibamentes lett a gép, általában ezt a bios opciót én is power off-ra állítom. :K

(#11968) MAFLALA


MAFLALA
csendes tag

Sziasztok... Vettem egy ASUS TUF GAMING B650M-PLUS Alaplapot r5 7600x el de csak pörög de nem kapcsol be.. Kell neki a 8+4 csatlakozó vagy 8 is mennie kéne?

(#11969) jones965 válasza MAFLALA (#11968) üzenetére


jones965
Modder

elég a 8pin eps.
Ott más gond lesz.

(#11970) Rowon


Rowon
veterán

Sziasztok,

Tápegységben vagy VGA-n, ha cicereg egy toroid tekercs, akkor megoldás lehet, ha arra ráhúzok egy zsugorcsövet és hőlégfúvóval rámelegítem? Vagy más. Esetleg valamilyen ragasztó van erre?

:R

Az emberiség két legnagyobb találmánya az írás és a mikrohullámú sütő.

(#11971) makoss


makoss
addikt

Üdv!
Van egy Corsair RM550x tápom és az lenne a kérdésem, hogy ez elég egy i5 13600K processzorhoz? Úgy értem, hogy a gyárilag hozzáadott kábelek elegendőek?
:R
Ez lenne az új konfig:
i5 13600K
ASUS Prime Z790-P WIFI
be quiet! Dark Rock 4 (BK021)
Kingston FURY Renegade 32GB (2x16GB) DDR5 6000MHz KF560C32RSK2-32
3db be quiet! Silent Wings 4 PWM 140mm (BL096) házhűtőnek
Samsung 990 PRO 1TB M.2 SSD NVMe
Samsung 980 PRO NVMe 2TB M.2

Külföldről nem rendelek semmit, csak itthoni boltból! Vagy újat, vagy semmit! "A kötözködés a bunkóság melegágya!"

(#11972) Icamingo


Icamingo
tag

Sziasztok!
Tavaly november körül vettem egy Corsair RM-650x tápot.
Eddig nem figyeltem a ventilátort, mert nem fordítottam soha oldalára működés közben (alsótápos ház), de most azt vettem észre, hogy akármilyen terhelésen megy a gép, a ventilátor nem indul el.
AIDA64 rendszer stabilitásteszt és 3dMark-ot próbáltam.
Tudom hogy félpasszív és 40% terhelésen kapcsol be a venti.
XFX RX 580 GTS (kb. 150w), FX 8350 (125w), 4 venti, 2 winyó, 2 ssd.
Lehet hogy rossz a ventilátor, vagy ezzel a konfiggal tényleg nem tudom elérni a 40% terhelést?
Vagy van vmilyen módja annak, hogy leteszteljem a venti működik-e?
Köszönöm

(#11973) szacsee válasza Icamingo (#11972) üzenetére


szacsee
nagyúr

Hwinfo-t töltsd le, igaz szoftveres mérés, de írja a felvett teljesítményt.
Saccra max 30%-ot tudsz elérni azzal a kombóval.
Prime 95 + Furmark terheli le elvileg a legjobban.
Keress rá ezekre a szavakra a topikban. ;)

(#11974) jozsi252


jozsi252
veterán

Sziasztok

Pár napja sajnos villámcsapás történt a házunkban. A számítógép be se kapcsolt. Be lett vizsgálva és az alaplap szállt el ami egy MSI MAG Z490 Tomahawk. A táp ami egy BeQuiet Straight Power szériás táp az megúszta. Szerintetek ha a táppal bekapcsol egy másik gép és semmi gond vele akkor nyugodtan használjam a továbbiakban vagy érdemes lehet cserélni azt is? Zárlat vagy bármi keletkezhet utólag benne?

[ Szerkesztve ]

iPhone 13 Pro Max

(#11975) Rowon válasza jozsi252 (#11974) üzenetére


Rowon
veterán

Van a tápon még gari? Én felvenném a bolttal a kapcsolatot és elmondanám, hogy mi van. Hátha kapsz helyette egy másikat.

Az emberiség két legnagyobb találmánya az írás és a mikrohullámú sütő.

(#11976) N.Szil


N.Szil
tag

Sziasztok
Van egy Seasonic Focus GX-650 650W tápom és a ventilátorvezérlő (Hybrid mode) gomb a FOCUS PLUS tápegység hátulján, milyen formában ajánlott használni ON vagy OFF-ba legyen kapcsolva, játék közbe, esetleg állandóan?
Előre is köszönöm a választ.

(#11977) Rowon válasza N.Szil (#11976) üzenetére


Rowon
veterán

Nekem egy Prime van, de a működési elv kb. ugyanaz. Én hibrid üzemmódban használom, ha elér a táp egy adott hőmérsékletet, akkor bekapcsol és lehűti magát.

Az emberiség két legnagyobb találmánya az írás és a mikrohullámú sütő.

(#11978) N.Szil válasza Rowon (#11977) üzenetére


N.Szil
tag

Köszönöm a gyors választ. :R

(#11979) Rowon válasza N.Szil (#11978) üzenetére


Rowon
veterán

"milyen formában ajánlott használni"

Mondjuk erre pont nem válaszoltam. A maximális várható élettartam elérése végett biztosan tanácsosabb állandóan forgó ventilátorral használni, én kb. teszek rá. 12 év garancia, lehet már 6 év múlva nem is ez a tápegységem lesz. Ezek azért nem buta készülékek, van bennük túlmelegedés védelem is.

[ Szerkesztve ]

Az emberiség két legnagyobb találmánya az írás és a mikrohullámú sütő.

(#11980) xrvman


xrvman
őstag

Sziasztok!

A HYDRO K PRO 600W tápról mi a véleményetek? Ez egy jó tápegység?

(#11981) blp85 válasza xrvman (#11980) üzenetére


blp85
aktív tag

Nekem a Hydro GSM Lite Pro 750-es FSP tápom van, igaz az moduláris, de ahogy nézem a PRO 600 W is hasonló, egy bajom van vele, hogy egy kicsit merevek a kábelei, de alapjában véve én ajánlanám. Korábban is FSP tápom volt, és most is az van, mivel szerintem ár/ érték arányban egy elfogadható alternatíva (az előzővel sem volt gondom, csak a VGA nagyobb tápot követelt).

[ Szerkesztve ]

Soha nem lesz olyan, amilyen volt, de úgy sem marad, ahogy éppen van. Már a jövő sem a régi. (Eginald Schlattner)

(#11982) xrvman válasza blp85 (#11981) üzenetére


xrvman
őstag

Köszi :)

(#11983) Léc


Léc
tag

Sziasztok!

Gép csere előtt állok és van egy Corsair TX850M-es tápom a kérédés hogy már választottam alaplapot egy ASUS ROG STRIX X670E-F GAMING WIFI-t amibe egy 7900x3d fog menni és mellette egy MSI RTX 3080 Suprem X 10GB-os video kártya (3x8 pin betáp). A mostani alaplapom egy X570 Aorus Elite is itt elég volt egy 8 pines betáp a lapra a nagy 24 Pines mellé. Viszont azt nézem hogy az új ASUS-hoz már kettő kell. Itt mind a kettőbe kell betápot dugni majd vagy elég csak az egyikbe? Vagy vehetek új tápot is?

Válaszokat előre is köszönöm.

Ryzen 7900X3D, ARCTIC Liquid Freezer II 360, MSI GeForce RTX 3080 SUPRIM X 10G, Corsair 32GB KIT DDR5 6200MHz CL36 Vengeance Black, ASUS ROG STRIX X670E-F GAMING WIFI , iPhone XR 64GB, Playstation 5 Digital Edition (https://www.twitch.tv/hangyapajesz)

(#11984) S.I


S.I
kezdő

ért valaki kicsit mélyebben a belsőségekhez?
2 teljesen azonos ház 2 különböző típusú paneltápja...
melyik tűnik jobb megoldásnak? (igazából 25-35w közötti fogyasztás kell kiszolgálni). még egy is ventihűtéssel levegőt is akarok ráveretni.

(#11985) PROTRON válasza Léc (#11983) üzenetére


PROTRON
addikt

Ez proci függő, így ha épp nem jár erre olyan aki ilyen szériájú procit használ, nem lehet egyértelműen megmondani hogy megúszod-e a tápcserét.
Elméletben elindulnia el kell mert 1 db 8 pin-es EPS is bír akár 384W-ot, csak max terhelés esetén lehet gond, hogy épp többet akar enni a proci és vagy leállítja magát a gép a hiba miatt, vagy menet közben lekapcsol.

De vannak olyan procik amikbe bele van ültetve hogy addig nem indulnak el amíg nincs bedugva a második eps konnektor is, ezért kell olyan aki ilyen, vagy ezen szériából hasonló erős amd procit használ és megmondja a frankót.
Lelkileg felkészülnék arra a tápcserére, mert még ha el is indul nem biztos hogy hosszú távon maradéktalanul boldog lesz az élmény.

Elméletileg nincs hülye kérdés...az elmélet és a gyakorlat között elméletileg nincs különbség.

(#11986) Rowon válasza S.I (#11984) üzenetére


Rowon
veterán

Szia,

Szerintem az alsó. Jobbak a kondik rajta.

Az emberiség két legnagyobb találmánya az írás és a mikrohullámú sütő.

(#11987) Citroware


Citroware
addikt

Nem tudom, hogy lehet-e ilyen statisztikát vonni, mindenesetre kíváncsi lennék.

Hány áramszünetnek kell történnie ahhoz, hogy a PC alkatrészeinek élete veszélybe kerüljön? Gondolom ez elsősorban tápfüggő.

Ha teszem azt, van 10, 100, 1.000, 10.000 áramszünet, azaz tervezetlen leállása a számítógépnek, mekkora nagyságrendnél tartunk ott, hogy az esetlegesen kikészíti a tápot? Persze nyilván táp és táp között nagy különbségek vannak, ezért megkülönböztetném a jó és a gyenge minőségűt.

(#11988) PROTRON válasza Citroware (#11987) üzenetére


PROTRON
addikt

Szívesen vesszük ha készítesz statisztikát, veszel mondjuk 20 típust, típusonként 5 db-ot és a kövi 1 évben naponta tucatszor eljátszva random terhelés mellett lejátszod a mesterséges 10, 100, 1.000, 10.000 áramszünetet!

Akkor ki is van adva Neked a feladat, természetesen fizetést nem kapsz érte, de ha gondolok, fizethetsz nekem egy sört amiért kiosztottam Neked az ingyenmunkádat. :)
Dreher meggy-et kérek! Mikorra hozod meg? Már késésben vagy!

Elméletileg nincs hülye kérdés...az elmélet és a gyakorlat között elméletileg nincs különbség.

(#11989) Citroware válasza PROTRON (#11988) üzenetére


Citroware
addikt

Ott rontottad el, hogy nem citromos Gösser...

(#11990) PROTRON válasza Citroware (#11989) üzenetére


PROTRON
addikt

Persze mert sört kérek, nem limonádét...már nincs nyár, de lassan kötbéres lesz a történet mivel 1 sör nem sor.

Elméletileg nincs hülye kérdés...az elmélet és a gyakorlat között elméletileg nincs különbség.

(#11991) t256


t256
őstag

Sziasztok,

Van egy CoolerMaster 550W MPX-5501-ACAAB tápegységem.
A gépházban van összesen 2 ODD, 1 SSD és 4 HDD.
Tökéletesen ment midnen, amíg bele nem raktam egy AMD RX 580 8 GB VGA-t.

Először nem adott képet, aztán lehúztam a HDD-k nagyrészét. Utána tökéletesen működött, azóta is jó.

Létezik, hogy ennek a tápnak túl sok a SATA eszköz és a VGA?

A segítséget előre is köszönöm!

Spock says, “Logic clearly dictates that the needs of the many outweigh the needs of the few.” Captain Kirk answers, “Or the one.”

(#11992) CheGhost


CheGhost
aktív tag

Sziasztok!
Egy kérdéssel fordulok hozzátok.
Korábban vettem aliról egy 160W-os pico psu-t. Majdnem rendben is van, minden pinen jó feszültséget ad, kivéve az 5Vsb pinen 12 voltot mérek. Az eladó azt állítja, hogy kevés a tápegységem hozzá. Egy 3A-es normál fali és egy változtatható feszültségű (12V-on 4,5A-es) noti táppal próbáltam. Szerintem ez nem befolyásolja azt, hogy 5V helyett 12V van az 5VSB pinen. A konfigom max. 25W-ot fogyaszt.
Érdemes kiforrasztani/kivenni az 5VSB pint, vagy maradhat szerintetek?

*** Ha egy probléma megoldódik, akkor kérjük a megoldást is leírni, nem csak annyit, hogy "megoldódott"! *** Hosszú log-ok esetén külső oldal ajánlott mindenki lelki békéjének megőrzése céljából! https://pastebin.com ***

(#11993) PROTRON válasza CheGhost (#11992) üzenetére


PROTRON
addikt

Mini ITX topikban is láttam az írásod, nem merek hozzászólni, nem akarok hülyeséget írni, ha itt nem kapsz választ, érdemes még a hobby elektronika topikban is érdeklődni.
Az én HDplex 250-es tápom esetében a 3.3V ág picivel a felső határ felett, 3.648V ad le, de nem kaptam nagyon segítséget, a gyártótól se hogy mi legyen.

Neten sem írnak egyértelmű választ, de lehet hogy az SSD-k, különösen a PCIe slotba dugott SSD-k esetén probléma lehet ha a 3,3V-ág határérték felett ad le.

Az én 3,648V-omra annyit írt a gyártó, hogy azért ilyen magas, hogy ha több egységet, pl sata driverokat rágudok, akkor kompenzálja a több egység hirtelen induláskori felvételét, valamint a kábel hosszából adódó fesz esést.

De amikor visszakérdeztem hogy a PCIe SSD-ket nem károsítja-e mondjuk 3-4 év alatt, nem voltak hajlandóak állást foglalni.

[ Szerkesztve ]

Elméletileg nincs hülye kérdés...az elmélet és a gyakorlat között elméletileg nincs különbség.

(#11994) CheGhost válasza PROTRON (#11993) üzenetére


CheGhost
aktív tag

Köszönöm a válaszod!
Az én esetem talán egyszerűbb, mert az 5VSB (azaz 5V stand-by), az ATX csatlakozó kilences pinéről van szó. Ennek elméletben csak kikapcsolt állapotban van funkciója. Például, hogy akkor is legyen 5V az USB-s töltéshez, amikor nem megy a gép.
Egy mini nas-t raktam össze, ami elvileg folyamatosan megy, ekkor ugye nem nagyon kapcsolom ki. :) Illetve USB-t sem dugok rá semmilyen formában.
Elvileg a legegyszerűbb, ha kiforrasztom a pint, így semmilyen formában nem tudna bezavarni az alaplapon keresztül. A jelenlegi elképzelésem szerint magán a saját nyáklapján is elválasztva kell lennie ennek a körnek, hogy a normál 5V-os ágra ne hasson vissza. Ez elvileg magvalósul, mert sem kikapcsolt állapotban, sem üzem közben nem mérek 5V-tól jelentősen eltérő feszültséget, ahol 5V-nak kell lennie, illetve a többi pinen is a megfelelő érték közelében van a mért érték.

*** Ha egy probléma megoldódik, akkor kérjük a megoldást is leírni, nem csak annyit, hogy "megoldódott"! *** Hosszú log-ok esetén külső oldal ajánlott mindenki lelki békéjének megőrzése céljából! https://pastebin.com ***

(#11995) SteveBathory


SteveBathory
újonc

Sziasztok! Nem vagyok elektronikában jártas és a kérdésem eléggé banális, de egy laikus számára rendkívül fontos. Ne kövezzetek meg érte!
Szeretnék egy tápot kibontani, hogy ki tudjam fújni és ecsetelni belülről a port. Mindig felhívják a figyelmet, hogy nagy az áramütés veszélye ilyen esetekben. Rendkívül laikus kérdésként érdeklődnék, hogy ezt miként lehet megakadályozni, illetve a táp mely részeihez nem szabad nyúlni? Nagy eséllyel a transzformátor ilyen, de esetleg más rész is van, amit kerülni kell? Ez alapján a kép alapján miket kerüljek el mindenképpen?

(#11996) PROTRON válasza SteveBathory (#11995) üzenetére


PROTRON
addikt

Az a baj hogy minden táp belső elrendezése más és egyes alkatrészeik kinézete is eltér. Egy szakmabelinek fel se tűnik mennyi mindent vesz evidenciának, azokból amit egy kezdőnek egyesével megkéne mutogatni.
A hobby elektronika topikban szerintem biztosabb választ kapsz.
A gond azzal van hogy a kondenzátorok nagyon sokáig tudják tartani a töltést, ezek általában magas feszültségűek.
Más néven capacitors. De induktivitások is problémások.
De vannak átfedések kinézetben a veszélytelen és veszélyes elemek között.
Alapvetően minden ami nem a nyák, nem a trafó, de alakra négyzetes vagy hengeres az mind veszélyes lehet kézzel érintve. Persze a trafó is veszélyes, meg minden ami réz tekercsel van kívülről betekerve.

A magas sebességgel érkező levegő fújás közben ráadásul elektrosztatikus problémát tud okozni. Inkább a kézfejnél szigszalaggal körbetekert szobafestő ecsettel illik bogarászni.
Esetleg nagyon gyenge légpumpával, amivel a matracot fújod, NEM KOMPRESSZOR!!!

Elméletileg nincs hülye kérdés...az elmélet és a gyakorlat között elméletileg nincs különbség.

(#11997) Rowon válasza SteveBathory (#11995) üzenetére


Rowon
veterán

A megfelelő folyamat:

1. Leállítod a számítógépet.
2. Lekapcsolod hátul a tápegység billenőkapcsolóját.
3. Kihúzod a hálózati tápkábelt.
4. A számítógép bekapcsológombját 30 másodpercig nyomva tartod. Ilyenkor a kondenzátorok kisülnek, a bennük lévő feszültség távozik. Biztonság kedvéért megismételheted, de nem valószínű, hogy szükséges.
5. Kiszereled a tápot és szétszeded, kifúvatod.

Arra figyelj, ha nem lettek a kondik leürítve, hogy a nyáklap hátulján a nagy primer kondenzátorok lábait NE fogd össze ujjal, mert rövidre zárod őket. Kellemetlen érzés állítólag, nekem még nem volt benne részem. Halálosnak nem gondolnám, de, ha van egy szívritmuszavarod, akkor kiüthet. Olvastam olyan fórumbejegyzést, hogy valakinek hasonló rejtett szívproblémája volt, megcsípte egy kondi és újra kellett éleszteni. Hogy ez urban legend, vagy valóság, nem tudom, de jobb félni, mint megijedni.

Láttam olyan megoldást is, hogy egy túlméretezett ellenállást szigetelt fogóval megfogott az ipse, majd a primer kondi lábaihoz odatartotta. Ez is megoldás. Vagy, ha kikapcsoltad a gépet, akkor maximum 30 perc alatt magától kiürülnek a kondik. Ezekben a modern gépekben már vannak olyan biztonsági okokból beépített rezisztorok, amik maguktól lemerítik a kondit. A legrosszabb, amit soha ne csinálj, hogy a kondik lábaihoz odatartasz egy csavarhúzót és úgy zárod őket rövidre... ezzel konkrétan tönkre is teheted.

Állítólag a régi időkben a nagy tévékben olyan kondik voltak, amik tényleg agyonvághattak, ha nem voltál óvatos.

[ Szerkesztve ]

Az emberiség két legnagyobb találmánya az írás és a mikrohullámú sütő.

(#11998) SteveBathory válasza PROTRON (#11996) üzenetére


SteveBathory
újonc

Köszönöm a választ. A tápban lévő kondikat akkor jobb elkerülni, de ahogy a következő válaszban olvastam, főleg az lehet a gond, ha a nyák túloldalán rövidre zárom őket.
Kifújásnál sűrített levegőt használok, de soha nem erőteljesen és a ventiket se hagyom bepörögni.

(#11999) SteveBathory válasza Rowon (#11997) üzenetére


SteveBathory
újonc

Köszi a megnyugtató választ, a folyamatleírás különösen hasznos volt. Ezek szerint régebben leállított gépnél nem is lehet ilyen gondokra számítani, mivel ezek jóval több, mint fél órát álltak. :)
Nem tervezem, hogy nagyon nyúlkáljak a tápban, de így legalább nem úgy zajlik majd a tisztítási folyamat, hogy gyomorgörccsel várom a hirtelen halált. :)

(#12000) Rowon válasza SteveBathory (#11999) üzenetére


Rowon
veterán

Meghalni nem fogsz. Attól lehet meghalni, ami a falból jön, de az is egy érdekes téma... a kollégám apja villanyszerelő volt. Olyan vastag és száraz volt a bőr a tenyerén, hogy a fázist, ha megfogta, akkor nem érezte.

Na most ezzel nem jó kísérletezgetni, csak mondom, hogy van ilyen is. Amit írt Protron szigszalagos ecsetet az jó dolog, elsőnek én is úgy csináltam, majd vettem egy rendes számítógép portalanító légfúvó kütyüt (nem kompresszor).

[ Szerkesztve ]

Az emberiség két legnagyobb találmánya az írás és a mikrohullámú sütő.

Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.