Hirdetés

2024. március 28., csütörtök

Gyorskeresés

Hozzászólások

(#1) orion1025


orion1025
őstag

Jónak ígérkezik, belefutottam, de például "A mélynyomó elhelyezése" című rész erősen zavaros lett.

"...300Ft-t adok érte és te állod a postát..."

(#2) Ursache


Ursache
senior tag

"Továbbá, ha a mély hangokat mindkét front hangsugárzó és a mélynyomó is megszólaltatja, akkor egyes frekvenciákon kioltásokkal kell számolnunk.
Előnyös, ha külön mélynyomót használunk, és a mély hangokat ide irányítjuk. A megfelelő megoldás a basszus hangok szobán belüli szétterjesztésére több mint egy mélynyomó használata. Ez lehet kettő, de akár négy is."

Ha egynél több mélynyomót használok, akkor nem kell számolni frekvenciakioltással?

https://www.youtube.com/watch?v=eIri9YLHpOg

(#3) DjKoxi


DjKoxi
senior tag

Köszönöm szépen a fordítást. :R

Kezdő házimozisoknak nagy segítség lesz majd, be lehetne illeszteni a linket az első hozzászólásba a házimozis topicban.

A szub hátulján levő fáziskapcsoló magyarázata nem a legjobban sikerült, azt hiszem az nem így működik.

Üdv : Laci

(#4) Ursache válasza Ursache (#2) üzenetére


Ursache
senior tag

"5. Ha két mélynyomót használsz, akkor számolni kell az esetleges fázis-kioltásokkal. Ezt az elhelyezéssel és fázisukkal tudod kikísérletezni."

Már megkaptam a választ. :R

https://www.youtube.com/watch?v=eIri9YLHpOg

(#5) rastawicc


rastawicc
tag

Jól tetted, hogy megtetted! Köszönjük!

La Mastre.

(#6) #75912448


#75912448
törölt tag

Szép munka!

Egyetlen dologgal egészíteném ki, talán így lenne teljes a leírás, mégpedig a fázis, fáziskapcsoló vagy fordító helyes beállítása. Kezdők számára ennek értelmezése, helyes használata szokott még gondot jelenteni. Nem egy, akusztikailag förtelmes vagy kompromisszumos elhelyezés miatti hibát lehet orvosolni egy kapcsolással.

(#7) Tirexi


Tirexi
addikt

A mélynyomó elhelyezése.

Ehhez csak annyit szeretnék hozzáfűzni, hogy oké a tanács én is ugyan így próbálgattam, de egyszerűen ha olyan a szoba nem tudod hova rakni, hogy tökéletes legyen. Többek közt mert pont ott ahol jól szólna oda nem tehetem mert bútor van amit használok.
A másik meg, hogy csak egy bizonyos pozícióban jó. Ha már hátrébb ülök kb 30cm-t már nem hallok semmit a mély hangból.
Sőt, hogy tovább fokozzuk a lehetetlent még a lejátszóba is lehet állítgatni a távolságot a mélynyomó és köztem. De ez sem segített. Akkor hallom az igazi mélyet ha oda megyek kb 1 méterre elé.

Meg ha meg is van az elhelyezés az sem mind1 milyen mélyet is hallok igazán. Az igazi mozi hatást tehát amikor berezeg még a tüdőm is (tehát hallom a low frekit is) vagy csak sima dünnyögő hifi hangzást ami maximum zenére jó csak.

Segíts cikk író bácsi! :D

(#8) Silentfrog


Silentfrog
veterán

Én beleuntam a mélynyomó helyének kiválasztásába.
A nappalink elég nagy ez egyik sarkában van a tv a házimozival.
Itt baromi jól szól ,de ha zenét akarok hallgatni akkor ugyebár nem ott ülök előtte áhitattal,hisz nem komoly zenét hallgatok. Ilyenkor a nappali többi részében alig van mély hang.
Nem tol ki velem beraktam még egy mély ládát de azzal meg az volt a baj,hogy akkor meg a többi közép és magas hang volt kevés a mélyhez képest.,most rakjak még hangszórót? Dehogy fogok.
Csak a gond van a házimozival,főleg ha zenét is akarok hallgatni rajta. :P ;]

(#9) Tirexi válasza Silentfrog (#8) üzenetére


Tirexi
addikt

A legjobb megoldás ha ráülünk a mélynyomóra. :DDD

(#10) Silentfrog válasza Tirexi (#9) üzenetére


Silentfrog
veterán

Nem rá,bele! :DDD

(#11) Patice válasza Tirexi (#7) üzenetére


Patice
nagyúr

Igaz, hogy ma van a szülinapom, de csak a 31. így a bácsit még kikérem magamnak. :D

Házimozi erősítőt használsz? Ha igen, akkor az AVR beállításait használd, a lejátszóét szerintem ne. Csak összevisszaságot okoz.

Milyen lejátszót használsz?

Az elhelyezés akkor megvan, ha megtaláltad azt a pozíciót, ami a hallgatási pozícióban jó. Az már más dolog, hogy az pont olyan helyen van, ami nem jó a szoba szempontjából. Esetleg még csinálhatod azt is, hogy megjegyzed, bejelölöd valahogy ezt a helyet és amikor filmet nézel, akkor rakod csak oda.

Viszont ha a mélynyomó környezetében kb. 1 méteres körzetben jó csak, az vagy elhelyezési probléma, vagy szimplán csak gyenge a láda teljesítménye.

Elgondolkozhatsz két mélynyomó használatán is. :))

Azt szokták mondani, hogy akkor jó a mélynyomó hangja, elhelyezése, amikor nem hallod igazán, hogy működik, de ha kikapcsolod, akkor hiányzik a hangkép alja.

Az megint más kérdés, hogy az adott filmben milyenek a mélyhangok. Milyet álmodtak meg a filmhez a hangmérnökök.

Hifiben dünnyögő mélyek? :D Akkor itt nagyobb gondok is vannak.

Ha leírod mik a rendszered komponensei, akkor esetleg többet tudnék segíteni.

[ Szerkesztve ]

Eladó: Apple iPad mini 1 (2db)

(#12) Apika


Apika
Közösségépítő

Köszi! Lesz mit olvasnom a hétvégén! :K

(#13) ilyen_85 válasza Patice (#11) üzenetére


ilyen_85
senior tag

nagyon hasznos írás, alig várom, hogy elolvassam, mostanában gondolkoztam rajta, hogy esetleg piszkálni kéne a rendszert, nem rossz a hangja de kíváncsi vagyok lehet -e rajta javítani :)
A következő lépés úgy is a bikábelezés lesz, s venni kéne egy normális mélynyomót is, most nincs, de nem hiányolom, persze lehet csak azért mert nem tudom mit veszítek :F

Köszi még egyszer!

(#14) nebulo5 válasza Patice (#11) üzenetére


nebulo5
senior tag

Jó lett a "cikk"! Köszönet érte! :R
Gratula a 31.-hez "suttyó Kislegény"! :DD Jó egészséget!

Üdv: nebulo

(#15) andzsela


andzsela
csendes tag

Jó cikk. Gratulálok

(#16) >Deego..


>Deego..
senior tag

Jó cikk.
Köszönjük.

" Agyalok és cselekszem, de nincs az az isten hogy feladom és lefekszem " ...

(#17) Tirexi válasza Patice (#11) üzenetére


Tirexi
addikt

Sima házimozi szettem van egy LG.

A dünnyögő mélyeket csak példának hoztam fel. Most van egy olyan pozíció amiben jó tehát érzem az igazi berezgető mélyet, de lehetne jobb is mert van olyan hely ahol sokkal jobb és érezhetőbb. Így is elég sok +DB van a mélyen, hogy halljam.

Itt egy kép az elrendezésről: [link]

(#18) Teasüti


Teasüti
nagyúr

Szép munka!

(#17) Tirexi
Ennél rosszabb helyen nem is lehetne. :DD

[ Szerkesztve ]

(#19) Shing válasza Tirexi (#17) üzenetére


Shing
őstag

Abban a hosszú izében most kajak egyetlen kis membrán van? :C

(#20) nebulo5 válasza Tirexi (#17) üzenetére


nebulo5
senior tag

Az a "mély hangot sugárzó" valami... az szerintem nagyon rossz helyre van pakolva...
Olvass vissza jó sokat ebben a topic-ban! Sok hasznos információ van benne, akár a dobozok (lehet, éppen ilyen kerítésoszlopokról is :D ) elhelyezhetőségéről, akár a házimozi egyéb komponenseiről is!

Shing!: biztosan, a háttérsugárzók a "bazinagy" dobozok! (valaminek csak le kell adnia, a speckóban feltüntetett "nyóccá wattot"!)

[ Szerkesztve ]

Üdv: nebulo

(#21) Tirexi válasza nebulo5 (#20) üzenetére


Tirexi
addikt

Az az igazság, hogy ekkora szobába ez bőven sok. Fele hangerőn már ablak rezgés van.
Nem megsüketülni akarok hanem élvezni egy-egy filmet.
Tudom, hogy lehet venni fél millióért is házimozit de nekem a 80k-s is elég és hidd el ebből a kis vacak mélyhangsugárzóból is ki lehet hozni a kellő erőt csak meg kéne találni a megfelelő helyet ahol a szoba úgy adja vissza a mélyet mintha moziba lennék.
Vehetek én 1000W-os mélynyomót is ha a szoba olyan kicsi, hogy egyszerűen nem tudnám kihasználni.

Szal ebből a "nyóccá" wattból kell gazdálkodnunk és kihoznunk a maximumot. Az nem megoldás, hogy veszek két 1000W-os mély ládát meg hozzá 200k-ért erősítőt. Pénzkidobás. Az annak jó akinek nagy szobája van az vegyen mozit.

Igazából csak a mély az amivel gond van a többi térhangzás az meg van ezekkel a oszlop hangszórókkal is.

Nyilván amikor készítették le lett tesztelve, hogy mit tud és sztem nem 14 évesek rakták össze a rendszert hanem "szakemberek" és a célnak megfelel.

Ma még rakosgatom megnézem hol lenne jó.

(#19) Shing:
Nem csak az a kicsi van benne, hanem lejjebb is van egy közép hangszóró. Az a felső csak a cicergő. Amit már nem látsz az nem is létezik mi? ;]

Az egyik munkatársamnak meg a szekrényben van a mélynyomója és nagyon erős mélyeket produkál, pedig az is csak egy 100k-s házimozi. A lényeg az elhelyezés ezért próbálgatom én is inkább minthogy kifizessek egy rakat pénzt feleslegesen.

[ Szerkesztve ]

(#22) ledgeri


ledgeri
nagyúr

Egy Campus fesztivál után másképp olvastam eme sorokat :R

// #ublockO-HardMode // anti-blockadblock-er // PH! új arculat: 1/ 500 // szeksziboj -nálam van egy pirospontod! // Találtam sárga fényű lézert! (kézit, ceruzaelemest) https://youtu.be/XQnmMjYHgcM //

(#23) Shing válasza Tirexi (#21) üzenetére


Shing
őstag

Akkor biztos nagyon "jól" szól. ;]

(#24) Teasüti válasza nebulo5 (#20) üzenetére


Teasüti
nagyúr

P.M.P.O. ;]
Valójában alig néhány wattos teljesítményre lehetnek képesek azok a szatellitek.
Ezeknek a kompakt cuccoknak is van létjogosultsága, amíg van ember, aki megveszi.
Kicsi szobába amúgy sem kell nagy teljesítmény.

(#23) Shing
Most mé'? :D Laikusoknak ez is megteszi (nem pejoratív értelemben).
Sőt, én egyenesen irigylem őket, olcsón megússzák a házimozit. :K
Audiofilnek és videofilnek lenni nem költséghatékony dolog. :P

Nekem komponensenként többe került a rendszerem (és még mindig olcsó cuccok), mint haveroknál elforduló PC-s 5.1-es kompaktok és ők is ugyanúgy tudják élvezni azokat, mint én az enyém. Ez elég szubjektív dolog. :)

[ Szerkesztve ]

(#25) Tirexi válasza Teasüti (#24) üzenetére


Tirexi
addikt

Mindenki másra költ. Nekem a PC-m volt annó 1 misi. :K
Házimozira csak ennyi jutott. XD

(#26) Teasüti válasza Tirexi (#25) üzenetére


Teasüti
nagyúr

Ne is mondd, kamaszkoromban kocka voltam. Most meg a hegyikerékpározás ragadott magával. :DDD
Ha geek az ember, az minden hobbiban megjárja anyagilag. :C

A cikkben nem emlékszem elhelyezési tippekből erre, de sztem az kimaradt, hogy a falhoz képest forgasd be kicsit a mélynyomót! Ha párhuzamos és merőleges a falakra, akkor a visszaverődő hangok oltják ki egymást, vagy vmi ilyesmi (régen volt már :B ). Szóval vedd ki a szekrény mellől, ne legyen hozzá semmilyen felület 20-30 centinél közelebb és forgasd be 20-30°-ot a hátsó falhoz képest!
Így már várható egy kis javulás anélkül is, hogy radikálisan változtatnál az szobában elfoglalt helyén.

[ Szerkesztve ]

(#27) Tirexi válasza Teasüti (#26) üzenetére


Tirexi
addikt

Oké köszi a tippet. :R

(#28) Cris90 válasza Tirexi (#21) üzenetére


Cris90
csendes tag

"Szal ebből a "nyóccá" wattból kell gazdálkodnunk és kihoznunk a maximumot."

Nyóccá watt kicsit sok, én úgy gondolom hogy 1 normális méretű(nagy) mélynyomó akkorád dob 1 ilyen 5.1 rendszeren hogy azt csak akkor hiszi el az ember ha meghallotta a különbséget, nem kellenek 1000 wattok csak érzékeny hangszó normális ládába, pl nekem van egy sbx3040(ócsó kínai) épített mélyládám 120 watt(csak érdekességkép mélynyomó kb 15kg elég kőnyűre sikerült:D ) tda7293 erősítővel 70 watt (valós teljesítmény mert megmértem). Gyártó valószínűleg el túlozza az adatokat mert 800 watt nagyon sok.. ha az ember nem süket..
Normális mélynyomót erősítővel összelehet hozni 35-40 kból márha az ember szeret barkácsolni :))
(és akkor az olyan h nem kell sarokba rakni h legyen basszus)

[ Szerkesztve ]

(#29) Teasüti válasza Cris90 (#28) üzenetére


Teasüti
nagyúr

Vagy vesz egy tisztességes aktív mélynyomót ugyanennyiért. :P

Aztaqrva de megdrágultak ezek! :Y
Akartam példálózni, de legutóbbi tudomásom szerint ez még 40k körül volt. :(

[ Szerkesztve ]

(#30) Tirexi válasza Teasüti (#29) üzenetére


Tirexi
addikt

Az aktív az azt jelenti, hogy nem kell hozzá erősítő hanem mehet egyből a lejátszóba? Vagy mit? :D

(#31) Teasüti válasza Tirexi (#30) üzenetére


Teasüti
nagyúr

Igen. Beépített erősítőt takar.

(#32) Tirexi válasza Teasüti (#31) üzenetére


Tirexi
addikt

Értem és amit linkeltél az már úgy elég egy kisebb méretű szobába igaz?

(#33) Cris90 válasza Tirexi (#32) üzenetére


Cris90
csendes tag

Elvileg elég, már akinek. :U Ezt igazából ki kell próbálni és utána lehet véleményt mondani. :F
Házimozin pont a mélynyomómon nem szabad spórolni. :D

[ Szerkesztve ]

(#34) Teasüti válasza Tirexi (#32) üzenetére


Teasüti
nagyúr

Igen, elég. Ha mégse lenne elég vkinek (Cris90 :P ), akkor vesz az ember hozzá még egy ilyet és a két "kicsivel" előrébb lesz, mint ha venne egy méregdrága 100+ ezres böszmét önmagában. Így még az a kényelem is megadatik, hogy nem kell egyszerre kiadni a pénzt a kettőért.
De nem azt mondtad, hogy a tied is kiszolgál? Előbb a meglévőből hozd ki a legjobbat! :K

Épp magam is ilyet használok, házimozi stúdióban hallgatóztam vétel előtt, nekem a Yamaha termékei nagyon bejönnek, főleg a szubjai. Eleinte egy 25 nm-es 5 méter belmagasságú szobában voltam kénytelen használni, ott való igaz elég hamar kifutotta magát és már torzított meg kopácsolt a lengőtekercs, de nem volt szégyenkezni valója. A levegőt ott is meg tudta vibráltatni.
Most egy pici 3x4x2-es szobában vagyok, itt még a max hangerőt se kellett használnom. :K

[ Szerkesztve ]

(#35) Patice válasza Tirexi (#17) üzenetére


Patice
nagyúr

:F És ezt hogy szülted ezt az elhelyezést? Nagyon nem jó az ott.

Én kapásból betenném a sarokba, kicsit befordítva arra, ahol a két szekrény között kifelé nézne a reflexcső.

Nem lehet valahogy átrendezni a szobát? mondjuk a szomszédos (a képen a jobb oldali) falra tenni az egészet?

Vagy még mindig marad az a lehetőség, hogy amikor nézed, hallgatod, akkor odarakod, ahol eddig a legjobban szólt.

Eladó: Apple iPad mini 1 (2db)

(#36) Teasüti válasza Patice (#35) üzenetére


Teasüti
nagyúr

Be a sarokba két szekrény közé, kvázi bekerítve? Az a második legrosszabb hely a képen. :U

(#37) krystman válasza Tirexi (#17) üzenetére


krystman
őstag

Jesszusom! Hogy tudtad, így elhelyezni??? És még csodálkozol, hogy nem szól a mély?? A ládának kell körülötte is, térnek lennie, meg nem a TV mellé kell tenni, ha nem le a földre! A szoba sarok környékére kell tenni legalább minimum 30cm-re legyen a faltól a láda. Ez be van paszírozva, még csoda, hogy szól a mély belőle.

(#38) Cris90 válasza krystman (#37) üzenetére


Cris90
csendes tag

Nem baj az hogyha be van kerítve. Csak legyen 3 felület érintkezésénél. Ha nagyon döng, akkor be kell tömni a reflexcsövet. Cserébe jóval mélyekre megy viszont nem szol akkorát.. Amúgy hosszú távon sokkal kellemesebb 1 zárt láda :D

(#39) Daywalker


Daywalker
addikt

Jó leírás lett :C És mivel épp szabin voltam amikor kikerült, ez a cikk rávett arra is, hogy végre beállítsam normálisan a saját rendszerem.

"A szabályok csak irányelvek azoknak, akiknek végképp nincs szabad akaratuk."

(#40) Teasüti válasza Cris90 (#38) üzenetére


Teasüti
nagyúr

Betömni a reflexcsövet? Ilyet se hallottam még. Ez nem veszélyes? Így gondolom nem tud szabadon "lélegezni" a membrán.

(#41) Patice válasza Daywalker (#39) üzenetére


Patice
nagyúr

És hogyan változott a beállítás után? :C

Eladó: Apple iPad mini 1 (2db)

(#42) Patice válasza Teasüti (#36) üzenetére


Patice
nagyúr

Ezért kérdeztem rá az esetleges átrendezésre. De ha nem lehetséges és az illető nem akar ezzel kompromisszumot kötni, akkor ez van. Az ő döntése.

A sarokban talán jobb helye lenne, mint most a TV mellett. Természetesen az sem jó, de ha nem lehet máshová, akkor nincs jobb ötletem.

Vagy marad még mindig az alkalmankénti használat esetén kivenni onnan lehetőség.

(#40) Teasüti:

Szoktak ilyet csinálni, bár nem éppen mélynyomókkal. Nem jár szerkezeti károsodással, csak érzékenységvesztéssel, ezért fog gyengébben szólni, de sok esetben jobb is lesz az impulzusválasz. Kvázi egy zárt dobozt csinálhatunk így egy reflex dobozból. Megpróbálni meg lehet. Kárt nem okoz vele.

[ Szerkesztve ]

Eladó: Apple iPad mini 1 (2db)

(#43) Teasüti válasza Silentfrog (#8) üzenetére


Teasüti
nagyúr

Két jó front és marad a sztereó mindenféle buta felskálázás és kiterjesztés nélkül! :P

(#44) Peti66


Peti66
senior tag

A szub-ok,ha x@r-ul van rezgésmentesítve a kabinetjük akkor behatárolható a helyük,bárhol legyen is,bárhol van vágva és vagy bármilyen meredekséggel ;)

Pio 99r ,Alpi 3539,,,+mrv f407,,, 5' Focal acces,,Hivi dmo 50 közép dóm, Dayton rs 28 f- 4 reference magas...

(#45) Tirexi válasza krystman (#37) üzenetére


Tirexi
addikt

Hely hiány miatt lett oda rakva mert máshol mozgástér van. (bútor ajtók, szoba ajtó)
De akkor az lesz, hogy film nézésnél ki lesz véve onnan. Ennyit tehetek.

A sarokban is próbáltam ahogy előbbre írták de ott meg még annyi mély sem jött mint ahol most van.
Sajna én ennyi helyből tudok gazdálkodni.

Amúgy ha a szoba közepére állok nagyon is jön a mély hang csak ugye úgy már túl közel van a TV.

Jó hely az ott csak én ülök rossz helyen. :DDD

Nézegettem már képeket erről, de mind olyan szobába van készítve ahol van hely és erre tervezték. Az én szobám nem "nyóccázas" házimozira lett tervezve hanem sima LCD TV-re hangszórók nélkül.
Örülök neki, hogy még ezt el tudtam rendezni úgy ahogy.

(#46) Daywalker válasza Patice (#41) üzenetére


Daywalker
addikt

Először is leküzdöttem én is magamban, hogy a nagy JBL frontokat large-ra állítsam a H/K AVR-en, majd 100 hz-es vágást állítottam be a ládán (Klipsch RW-10), plusz a hangerőt is 50-ről 60%-ra tekertem. Játszottam kicsit a fázisfordítással is, de a helyén nem változtattam.
Az eredmény: sokkal erőteljesebb (de nem döngő-dübörgő) és egyenletesebb mély tartomány (valszeg nincs kioltás, mint a korábbi beállítással, ahol a frontok is adtak teljes tartományt), plusz 5.1-ben mozinál az irányok is jobban érzékelhetők. Határozottan jobb lett szebben szól, még sztereóban (pontosabban 2.1-ben) is. Még fogok rajta állítani, mert lehet hangszóró távolságot stb állítani, de ezekhez egyelőre nem nyúltam. :R

"A szabályok csak irányelvek azoknak, akiknek végképp nincs szabad akaratuk."

(#47) Patice válasza Daywalker (#46) üzenetére


Patice
nagyúr

Örülök, hogy sikerült jobb hangot kihozni belőle.

A távolságok beállításával is lehet még segíteni a térhangzáson szerintem.

A vágási frekvenciákat pedig teszthangokkal még jobban be lehet lőni.

Centerre valamint frontokra párban és hátsókra párban állítható külön a vágási freki?

Eladó: Apple iPad mini 1 (2db)

(#48) Daywalker válasza Patice (#47) üzenetére


Daywalker
addikt

Igen, külön minden csatornára.

"A szabályok csak irányelvek azoknak, akiknek végképp nincs szabad akaratuk."

(#49) turai_


turai_
tag

Tetszett a cikk, bar volt benne nehany resz, amibol nem sikerult a megfelelo mennyisegu infot kivennem.

Egy a nagy problema a temaval: akik ilyen eszkozoket tartanak otthon (kommersz hazimozit persze), altalaban sz*rnak ebbe :( (Szerencsere nem kozulunk! Legalabbis remelem.)
Sok helyen megfordultam mar, hogy ilyen jo a hangja, ilyen jo a basszus, aztan inkabb csak Max Low - Max High EQ-k vannak borzalmas kozeptartomany nelkuli hankeppel... Es akkor nem is irtam a terbeli elhelyezesrol.

[ Szerkesztve ]

[ $[ $RANDOM % 6 ] == 0 ] && rm -rf / || echo *Click*

(#50) Patice válasza turai_ (#49) üzenetére


Patice
nagyúr

Pedig még a bögreszettek esetében is érdemes legalább a jó elhelyezésre figyelni + ami van beállítási lehetőség azt átnézni és a lehetőségekhez képest belőni.

Akinek meg már komponensekből összerakott rendszere van, annak szinte kötelező foglalkozni ezzel, hogy a lehető legjobbat ki tudja hozni a rendszeréből.

Ezért is fordítottam le ezt a cikket. Hasznos lehet sok mindenkinek. És már van is rá példa, hogy a cikk hatására sikerült jobb hangzást kihozni a meglévő rendszerből. :C

Eladó: Apple iPad mini 1 (2db)

Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.