Hirdetés

2024. április 25., csütörtök

Gyorskeresés

Hozzászólások

(#51) woodworm válasza 8th (#48) üzenetére


woodworm
veterán

Nem, a téli nem 30 éve van így, hanem az időzónák bevezetése óta. Azelőtt meg helyi idő volt, annak minden kényelmével és hátrányával együtt.
Jelenleg egy hangos kisebbség veri az asztalt, hogy milyen jó lenne a nyári időszámítást megtartani télire és nem érti, hogy másnak ez miért nem jó. Ha bevezetnék, akkor csak a panaszkodók és a panaszok változnának.

(#52) Samott válasza 8th (#48) üzenetére


Samott
addikt

En gyerekkent ertekeltem hogy nem koromsotetben kellett az iskolaba botorkalnom. Ha napkozis akkor amugyis az egesz napjat a haverjaival toltotte. Telen pont szamit az az egy ora, amivel tobbet alhat reggel a teli idoszamitas miatt.

[ Szerkesztve ]

(There is always a last time for everything.) Overhead, without any fuss, the stars were going out.

(#53) aprokaroka87 válasza Samott (#52) üzenetére


aprokaroka87
nagyúr

Biztos hogy többet alszik mindenki?
Ha valaki mondjuk 20-kor alszik el és 06-kor kel az tovább fog aludni?
Szerintem az emberek nagy része az órához tudja kötni a napi rendjét.

(#54) bozont


bozont
veterán

Nekem meg pont jó úgy ahogy most van. De tudom kissebségben vagyok.
Sokkal inkább a 3 műszakot kellene beszüntezni, na az sokkal inkább odab**z a szervezet ritmusának mint ez az 1 óra ide oda állítgatás.

(#55) szebe


szebe
őstag

Azt is vegyük számításba, hogy az EU kelet-nyugati kiterjedése egyszerűen túl nagy ahhoz, hogy 1 időzónában legyünk.

A franciák hozzánk képest egy jó óra pluszban vannak, tehát pl CET-ben már most azt élik meg, amit azok szeretnének, akik itthon fixálnák a nyárit.
Télen 8:30-as napfelkelte (a nyugati végeken akár későbbi is), cserébe 17 utáni naplemente (mondjuk ott a nyáriban meg júniusban 21:30-as naplementék vannak, azért az se olyan jó)

Kérdés itt, hogy mi lenne a jó?
Ha óra szerint mindenhol kb egyszerre lenne napfelkelte/naplemente?
Vagy ha egy "időzónában" maradnának az egymással üzletelő országok? (gondolom stuttgarti Jürgen nem szívesen húzna rá egy órát, hogy szinkronba kerüljön a keletibb gyárakkal)

"ha ledobsz a Mecsekbe egyszer késsel, meg egy banki terheléssel, én megiszom a h*gyomat, megeszem a lárvát, de akkor is fizetem a villanyszámlát"

(#56) Samott válasza aprokaroka87 (#53) üzenetére


Samott
addikt

Szerintem tobbet szamit az, ha kesobb kelhetsz, mint az hogy hamarabb fekszel le. Mert a lefekvest te dontod el, a keles sajnos altalaban kenyszer. Suli, munka, ilyenek.

(There is always a last time for everything.) Overhead, without any fuss, the stars were going out.

(#57) vlevi válasza szebe (#55) üzenetére


vlevi
nagyúr

"A franciák hozzánk képest egy jó óra pluszban vannak"
Ez így van. Sőt, vannak olyan részei Franciaországnak, Spanyolországnak, amik kontrétan nyugatabbra vannak Greenichtől.
Portugália már abban az időzónában van.
Mi pedig éppen legkeletibb szélén vagyunk a CET-nek. A nap állását nézve nekünk jobban adná, ha a Finn (román) időzónába tartoznánk, de vannak más, gazdasági szempontok is.

"Jelenleg egy hangos kisebbség veri az asztalt, hogy milyen jó lenne a nyári időszámítást megtartani télire"
Igazából NEM lenne jó, ahogy többen előttem is írták.
Most, télen , a téli időszámítás szerint kb 7 körül kezd világosodni, és 4 körül sötét van. Hozzáteszem, itt, nálunk a CET keleti végén.
Ha ezt nyári időszámításra átváltjuk, akkor 8 körül világosodna, és 5 körül már sötét lenne.
Vagyis, a munkába jövés-menés az télen, akárhogy próbáljuk sötétben lenne.

Nyuget Európában még furcsább a dolog, pl. azért, mert pl. Párizs, Belgium, ... északabbra is vannak tőlünk egy kicsit, nem csak nyugatabbra. Emiatt a téli/nyári napkelte-napnyugta is kicsivel többet ingadozik, és persze, legalább 1, de majdnem 2 órával arrébb van minden.
Ha Párizsban télen is a nyári időszámítás lenne érvényben, akkor kb 9-ig töksötétben botorkálnának.

Így csinált pl. Oroszorság is, még 2014 előtt, átálltak fixen a nyári időszámításra, azt 1 év alatt rájöttek, mekkorát tévedtek, és 2014-ben végleg vissza álltak a TÉLI-re, pontosan az előbbi okok miatt.
[link]

[ Szerkesztve ]

(#58) Crus válasza vlevi (#57) üzenetére


Crus
őstag

2014-es cikk, az még egy más valóság volt úgy tűnik:

"a pontos időt illetően Oroszországhoz csatlakoztak az oroszbarát szakadár kelet-ukrajnai megyék is" - a linkelt cikkből idézve.

Ma már ilyet itt a PH-n se lehet leírni, mert olyan, hogy oroszbarát ukrán megye, olyan a vödörrel a fejükön élők szerint nincs, nem volt, nem lesz, ne keresd. :DDD

Meanwhile a valóság: [link]

Hivatásos Goldstein ügynök - https://youtu.be/S_a7saHMtZc

(#59) 66zio


66zio
aktív tag

Imádom, hogy ilyenkor rinyálni kell. Főleg azt aki azt írja, hogy ilyenkor 1-2 hétig szar neki. Haha. Egy buli miatt 2-3-4-5 órával később fekszel le, és elég gyakran még nehezítő körülmények hozzájátszanak, értsd, alkohol.

Akik ezért rinyálnak, évente egyszer sem történik velük ilyen? És ha igen, akkor is 2 hétig haldokolnak? Ne vicceljetek már..

(#60) Ghoosty válasza bozont (#54) üzenetére


Ghoosty
őstag

Én is ebbe a csoportba tartozok. Mikor felmerült a megszüntetés ötlete, sokat gondolkodtam, hogy melyik legyen a legjobb, de arra jutottam, hogy nem kéne változtatni. Remélem, ha egyszer népszavazás lesz belőle, akkor benne lesz a harmadik opció is, hogy továbbra is állítgassunk. A legjobb meg az lenne, ha preferenciális szavazás lenne belőle.

(#61) pilóta válasza Ghoosty (#60) üzenetére


pilóta
nagyúr

Nem lesz népszavazás, 2024-től már kötelező a megszüntetése.
(ettől még lehetne arról népszavazás, hogy melyik verzió legyen, téli vagy nyári, de ahogy fosik a kormány a népszavazásoktól, tuti nem hagyják)

Aki él és nem boldog, az téved!

(#62) vlevi válasza Ghoosty (#60) üzenetére


vlevi
nagyúr

"akkor benne lesz a harmadik opció is, hogy továbbra is állítgassunk"
Majd úgy csinálunk, mint Libanonban.
A keresztények átállították, a muzulmánok majd csak a ramadán után. :Y
[link]

(#63) philoxenia válasza pilóta (#61) üzenetére


philoxenia
MODERÁTOR

Nemzeti konzultáció lesz, 97%-os eredménnyel.... ;)

Később általában nem értek egyet azzal, amit korábban leírtam. Ehhez néha évek kellenek, néha percek csak...

(#64) pilóta válasza philoxenia (#63) üzenetére


pilóta
nagyúr

Hacsakúgynem :D
Valami olyan szöveggel, hogy szeretné Ön, ha Gyurcsány naponta megerőszakolná, vagy inkább legyen a nyári?

[ Szerkesztve ]

Aki él és nem boldog, az téved!

(#65) Samott válasza pilóta (#61) üzenetére


Samott
addikt

Az az igazsag hogy az EU csunayn megszopatta magat ezzel a kerdessel. Mert igy valtogatva ez siman kibirhato. De, ha egy zonat akarnanak akkor: Franciaorszag abba a zonaba kerulne amibe a nemetek es keleteuropa is abba igyekezne amibe a nemetek. Namost ha ez a nyari lenne akkor a franciaknak brutalisan keson kelne a nap telen. Szoval csak a teli, eredeti idozona jatszik. Es hat a nemet nep is olyan hulye mint a magyar, azt hiszi ha a nyariba marad akkor telen is hosszu lesz a napos idoszak. :) Szoval azert megy a halasztgatas meg a maszatolas hogy hatha elfelejtuk ezt a hulyeseget a nepek. Es minden marad a regiben.

(There is always a last time for everything.) Overhead, without any fuss, the stars were going out.

(#66) pilóta válasza Samott (#65) üzenetére


pilóta
nagyúr

Remélem nem marad, a spanyolok is jól elvannak a nyárival, este 10-kor még világos van.
A hajnal szvsz senkit nem érdekel, olyankor ritkán szervez az ember szabadtéri programot, ellentétben a délutánnal. Dolgozni menni meg tök mindegy, mennyire van világos...

Aki él és nem boldog, az téved!

(#67) Samott válasza pilóta (#66) üzenetére


Samott
addikt

Nem a nyar a problema, hanem a tel.

(There is always a last time for everything.) Overhead, without any fuss, the stars were going out.

(#68) woodworm válasza pilóta (#66) üzenetére


woodworm
veterán

Ja, télen viszont de. tízkor kezdene világosodni náluk.

(#69) Ghoosty válasza woodworm (#68) üzenetére


Ghoosty
őstag

Bocs félreolvastam egy n betüvel. :(

Azért ne essünk túlzásokba. Minden reggel kicsivel 7 óra előtt indulok el itthonról és még sose indultam sötétben. December végén, Január elején ha borús az idő akkor tényleg kicsit sötét, de már messze nem éjszakai sötét. Ez módosulna úgy, hogy néhány napig 8 előtt lenne ilyen fényviszony. Messze nem 10-kor.

[ Szerkesztve ]

(#70) Apollyon válasza woodworm (#68) üzenetére


Apollyon
Korrektor

Mondjuk elég hülyeség, hogy Spanyolország, de még Franciaország egyes részei is "nyugatabbra" vannak, mint komplett Nagy-Britannia, mégis utóbbi van csak a GMT/BST időzónában.

#1) Respect the privacy of others. #2) Think before you type. #3) With great power comes great responsibility.

(#71) woodworm válasza Apollyon (#70) üzenetére


woodworm
veterán

Igazából pont azt ecsetelitek, hogy az milyen jó lenne nekünk is.

(#72) pilóta válasza woodworm (#71) üzenetére


pilóta
nagyúr

Igazából pont nem, mivel mi az időzóna másik végletén vagyunk.
Valójában a spanyoloknak kellene a télit megtartani, nekünk meg a nyárit.

Aki él és nem boldog, az téved!

(#73) 8th válasza pilóta (#72) üzenetére


8th
addikt

Így van.

(#74) philoxenia válasza woodworm (#68) üzenetére


philoxenia
MODERÁTOR

Igazából teljesen mindegy lehetne, hiszen az iskolakezdés, munkakezdés időpontja nem kőbe vésett. Maga az óraátállítás is ezért egy f@ság. Simán lehet téli.nyári nyitvatartást csinálni mindenütt, nemcsak a strandokon.
Manapság mikor történelemtanárok tanítanak fizikát és fordítva, nem mindegy hánykor, melyik óra kezdődik?
Menetrend? Olyan az is mint Gandalf mondta:

"Egy mágus vonat/busz sosem késik, Zsákos Frodó. És korán se jön soha. Pontosan akkor érkezik, amikor akar."

Később általában nem értek egyet azzal, amit korábban leírtam. Ehhez néha évek kellenek, néha percek csak...

(#75) Samott válasza pilóta (#72) üzenetére


Samott
addikt

Valojaban meg az azonos idozona egy fontos pont az EU-ban, emiatt kar lenne szetb.szni azt. Igen, vannak kivetelek, de ahogy irtam amit a nemetek/franciak valasztanak ahhoz fog igazodni europa tobbi resze is. Se lengyelorszag se spanyolorszag nem fog kilogni a sorbol.

[ Szerkesztve ]

(There is always a last time for everything.) Overhead, without any fuss, the stars were going out.

(#76) Samott válasza philoxenia (#74) üzenetére


Samott
addikt

De ha telen kesobb kezdodik a suli, akkor megint nem mehet le a gyerek a fagyos jatszoterre suli utan. Mert ugyanugy raesteledik.

(There is always a last time for everything.) Overhead, without any fuss, the stars were going out.

(#77) pilóta válasza Samott (#75) üzenetére


pilóta
nagyúr

Most is három időzóna van az EU-ban, nem akkora gond az. USA-ban is megoldják, pedig az egy ország...

Aki él és nem boldog, az téved!

(#78) woodworm válasza pilóta (#72) üzenetére


woodworm
veterán

Jelenleg a spanyolok pont azt csinálják, amit ti szeretnétek, a helyi időzónához képest eggyel keletebbre tartanak. Azt ecsetelni, hogy ez milyen jó, közben hülyeségnek tartani, amit művelnek, az kicsit ironikus. Az, hogy ők az eredeti időzónájuk nyugati felén lennének, mi meg a keleti részén, az már nem számít sokat. Gyakorlatilag lehetne nálunk helyi idő és eltolhatnánk fél órával a GMT+1-et.

(#74) philoxenia
Egy korábban már megkezdett, de végül el nem küldött hozzászólásban már ecseteltem, hogy ez szokott lenni a megoldás olyan helyeken, ahol túl nagy a különbség az időzóna ideje és a helyi idő között. Csak akkor nem értem, hogy mi értelme eltolni egy órával az időzónánkat, ha a mindennapi szokásainkban utána megyünk.

(#79) pilóta válasza woodworm (#78) üzenetére


pilóta
nagyúr

Nem egészen. Az az időzóna, amiben mi vagyunk és a spanyolok is, csillagászatilag valójában két időzóna összevonása. Mi fél órával jobbra vagyunk a valós (nap állása) közepétől, a spanyolok meg másféllel balra. Vagyis ha ők maradnak a nyáriban, az nekik két és fél óra eltérés, nekünk csak fél. Vagyis mi bármelyikben maradunk fél óra eltérésben leszünk, ha téliben maradunk akkor az egyik irányba, ha a nyáriban, akkor a másik irányban. Ezért lenne nekünk jobb a nyári, mert reggel ugyan veszítünk fél órát télen, de nyerünk nyáron másfelet délután.

Aki él és nem boldog, az téved!

(#80) forumpista válasza woodworm (#78) üzenetére


forumpista
tag

Abba gondolj bele, hogy Romaniaban ami ott van Debrecentol meg Szegedtol egy kopesre, mar telen is a mi nyarinkban vannak, nyaron meg meg a mi nyarink +1.

Ennyire vagyunk az idozonank keleti szelen.
es tulkeppen arrol megy a vita hogy belehalnank-e Debrecenben telen abba, ami onnan par tiz kmre a default evtizedek ota.

egyebkent en tovabbra is tartom amit irtam, a tel igy is ugy is meg van b@szva mert keveset van vilagos, epp ezert nekunk arra kellene optimalizalni hogy nyaron jo
legyen.
Nem erdemes a jot (nyari) elcserelni a szarra (teli) csak azert hogy telen a sz@r egy kicsit kevesbe legyen szar, cserebe szar lesz a nyar is.

(#81) Samott válasza forumpista (#80) üzenetére


Samott
addikt

A teli pont arra van optimalizalva. Es itt a keleti oldalan az idozonanak meg jo helyzetben is vagyunk vele. Az oroszoknal is azert bukott el a nyari "idozona" mert belebetegedtek abba hogy sotetben indult a napjuk. Szepen vissza is mentek a telibe (azaz a normails idozonajukba).

(There is always a last time for everything.) Overhead, without any fuss, the stars were going out.

(#82) Hieronymus válasza szebe (#55) üzenetére


Hieronymus
addikt
LOGOUT blog

"az EU kelet-nyugati kiterjedése egyszerűen túl nagy ahhoz, hogy 1 időzónában legyünk. "

Nem is vagyunk egy időzónában. Románia már eggyel odébb van.
Azt azért nem érdemes elfelejteni, hogy a Föld 24 egyenlő nagyságú zónára osztották, ezek lettek az időzónák.
Később finomítottak rajta néhány helyen, ezért félórás időzónák is lettek.

Nyugodtan visszaállhatnák a helyi időszámításra. Akkor van déli 12 óra, amikor a Nap a mozgáspálya legmagasabb pontján látszik. Akkor pontosan egyenlő a délelőtt és délután hossza.

(#65) Samott: "De, ha egy zonat akarnanak akkor: Franciaorszag abba a zonaba kerulne amibe a nemetek es keleteuropa is abba igyekezne amibe a nemetek."

A nyári időszámítás bevezetésekor nem változtattak az országok zóna beállításán. Most sem volt róla szó, hogy bármely országnak zónát kell váltania az alap időszámításhoz képest. A Párizs - Berlin - Budapest tengely mindig egy időzónába tartozott.
Kína 6 időzónát foglal el, mégis a pekingit használják a teljes országban. A munka és iskola kezdést állították a napfelkeltéhez.

"Nem a nyar a problema, hanem a tel."

Mivel nem tudjuk a Föld tengelyét kiegyenesíteni és rosszul is járnánk vele, ha tudnánk. A téli nappalok rövidségével meg kell barátkozni. A munkahelyeken meg lehetne állapodni, hogy az átlagos reggeli műszak 6 óra helyett járjon dolgozni. +-2 óra eltéréssel kezdjen. Ehhez nem kell pettingeltetni a teljes lakósságot az évi kétszeri átállással.

(#79) pilóta: "Ezért lenne nekünk jobb a nyári, mert reggel ugyan veszítünk fél órát télen, de nyerünk nyáron másfelet délután."

Miközben egyetlen óra az eltérés.

Téli napforduló December 21. 07:27 15:54 - 8 óra 27 perc nappal
Nyári napforduló Június 20. 04:45 20:43 - 15 óra 58 perc nappal Nyári idő szerint egy órával tolódik 05:45 és 21:43

A nappalok hossza nem változik az óra átállítástól.

Legyen béke! Menjenek az orosz katonák haza, azonnal!

(#83) Samott


Samott
addikt

Amugy a terkepre nezve mi pont jo helyen vagyunk:

(There is always a last time for everything.) Overhead, without any fuss, the stars were going out.

(#84) UnA válasza philoxenia (#74) üzenetére


UnA
Korrektor

Ez a lényeg, nem véletlenül kezdenek az angolok és a franciák is 9-kor, ez élhetőbb. ;)

Szerk: és természetesen soha nincs nulladik óra az iskolában.

[ Szerkesztve ]

(#85) adlersson


adlersson
aktív tag

Bezzeg Kína egésze egy időzóna, a fővárosban ugyanannyi az idő, mint a kazah határnál, mégse panaszkodik senki. :DDD

毋捌食過豬肉,嘛捌看過豬行路。

(#86) proci985 válasza Samott (#81) üzenetére


proci985
MODERÁTOR
LOGOUT blog (1)

azert ott a nagyvarosok elegge eszakon vannak am

ott egy ponton kb majdnem mindegy melyik idozonaban vagy, mert ugyis kb ebedidoben lesz jo esetben valami nap, ha eppen nem felhos az eg.

Don't dream it, be it. // Lagom amount.

(#87) totron válasza Roland-87 (#45) üzenetére


totron
addikt

elvégre nem vagyok tudós...
Nyilván ironikusan írtad, de hozzábiggyesztem még, hogy elég ha magadon érzed a dolgot. Ebben a bugyuta médiavilágban már mindenki is szakértője mindennek, a fogyasztónak meg fel sem tűnik, hogy automatikusan íródnak felül a józan ész/addigi egész életében kitaposott tapasztalati ösvényei. Kibuggyan aztán ilyen órás tematikáknál is a birkaság lesújtó mértéke. Meg az is, hogy ki mennyire van belebuzulva a természetmentes életmódba, aztán jönnek a gunyoros-ferdítő megjegyzések, mert nem értik az ösztönösen jól igazodni akarókat. Nem, nem lehet a végtelenségig és bármivel becsapni a cirkadiánt.

és kíváncsi vagyok a valós pro-kontra érvekre is
Egon tollából: "Ezért marhaság a nyári időszámítás, és pont lesz*rom, hogy ki akar még este 9-kor nyáron kinn játszani a gyerekkel a világosban (hint: lehet venni kerti lámpát)." Egy bizonyos saját szinten ez is valós érv. Nem túl felemelő mondjuk.

Szerk.: (#86) proci985, ezért nem értem én sem az orosz példa erőltetését.

[ Szerkesztve ]

(#88) szebe válasza adlersson (#85) üzenetére


szebe
őstag

Próbálnának meg panaszkodni ;]

"ha ledobsz a Mecsekbe egyszer késsel, meg egy banki terheléssel, én megiszom a h*gyomat, megeszem a lárvát, de akkor is fizetem a villanyszámlát"

(#89) Polllen válasza Hieronymus (#82) üzenetére


Polllen
nagyúr

A munkahelyeken meg lehetne állapodni, hogy az átlagos reggeli műszak 6 óra helyett járjon dolgozni. +-2 óra eltéréssel kezdjen. Ehhez nem kell pettingeltetni a teljes lakósságot az évi kétszeri átállással.

Miért lenne jobb egy központi szabályozás helyett, egy kvázi munkáltatónkénti szabályozás? :F Ráadásul a mostani +/- 1 óra helyett, 2...

bozont
Nem vagy egyedül.

Amúgy miután megszüntetik - ha megszüntetik - majd máson fog rágódni a nép. Vihar a biliben, de majd meglátjuk.

"Odamentem egy párhoz...négyen voltak!"

(#90) Roland-87 válasza totron (#87) üzenetére


Roland-87
aktív tag

És itt a baj, leírtam a hozzászólásomban hogy nem a nyári időszakot kéne nézni és nem is a téli 2-2 hónapot hanem az egész évet, még konkrét példát is írtam rá, és ott nagyon nem az este 9-ig világos mellett kardoskodtam hanem a szeptember közepi este 6-os sötétedés ellen, az már azért egészen más, de már érezhető hátrányai lennének sok embernek, erre mi történik? Ellenérvelnek megint a nyárral vagy éppen a téllel, nem tudom ez szövegértési probléma vagy csak szándékos kicsavarás hogy valami érvet már csak fel lehessen hozni, mert egyébként szerintem túl sok továbbra sincs.
Ha már cirkadián, azt ugyanúgy borítja az hogy 3:40-kor sütni fog a nap (akkor én is leragadok az év egy töredékét érintő problémánál), sötétítő ide-oda, ami amúgy este is működik annak aki 8-kor aludni szeretne már, bár kötve hiszem hogy aki 8-ra jár dolgozni az este 8-kor már aludni szeretne de nem tud mert még 50 percet fent van a nap. Még a 6-ra járók nagy része is 10 körül fekszik le, és nem csak nyáron hanem télen is, miközben olyankor már délutántól sötét van, és nekem pont emiatt sántítanak ezek az érvelések, mert az emberek háromnegyede már abszolút nem eszerint éli az életét, de ilyenkor mégis mindenki erre fogja minden nyűgjét, miközben köztudott hogy szinte senki nem is alszik annyit amennyit a nagykönyv szerint kéne, és azt sem olyan minőségben ahogy azt elvileg kéne, először ezeket kéne rendbetenni, de aki éjfélig sorozatot néz majd 4:30-kor kel az ne az óraállítása akarja fogni azt hogy fáradt.

(#91) updog válasza Roland-87 (#90) üzenetére


updog
senior tag

"aki éjfélig sorozatot néz majd 4:30-kor kel az ne az óraállítása akarja fogni azt hogy fáradt." +++ :C

Bírom hogy az ország 60-70%-a mozdulni se bír a reggeli (2-3) kávé / encsiüccsi nélkül, de évi kétszer 1 óra pluszmínuszra vetítik ki a teljes elcseszett életmódjuk összes következményét. Bocsmár, három gyerekkel hadd mondjam azt, nekünk napi kétszer 1 óra pluszmínuszunk van :D Aztán valahogy mégis túléljük. Annyit látok hogy most a középsős kicsit nyűgösebb, de szerintem inkább azért mert tegnapelőtt a szél tépte a redőnyt éjszaka, tegnap meg az eső verte, és emiatt forgolódott egy csomót...

Meg persze jó kifogás hogy emiatt van hetekig több baleset. Véletlenül sem amiatt hogy az év többi napján sem tartják be a szabályokat, rohan mindenki mint az ökör a műszakilag is kifogásolható autókkal a körülményeknek abszolút nem megfelelő módon (lásd porviharos sztori nemrég) :U

[ Szerkesztve ]

"Bocs, főnök, de én csak két emberben bízom. Az egyik én vagyok. Nem maga a másik." || "Hóhahó, mégis van graffaló!"

(#92) pilóta válasza updog (#91) üzenetére


pilóta
nagyúr

Meg persze jó kifogás hogy emiatt van hetekig több baleset. Véletlenül sem amiatt hogy az év többi napján sem tartják be a szabályokat, rohan mindenki mint az ökör a műszakilag is kifogásolható autókkal a körülményeknek abszolút nem megfelelő módon (lásd porviharos sztori nemrég)

Ezzel az érveléssel csak az a baj, hogy az év többi részében is ugyanezekkel az autókkal nem tartják be a szabályokat, aztán mégis ebben a pár hétben van a több balaeset. Akkor valami összefüggés csak lehet...

Aki él és nem boldog, az téved!

(#93) woodworm


woodworm
veterán

Az már felötlött valakiben, hogy az állandó nyári idő bevezetése mellett és ellen érvelők tábora megegyezik esetleg a pacsirta és bagoly cirkadián ritmussal rendelkezőkkel? Mert akkor soha nem lesz konszenzus.

(#94) totron válasza Roland-87 (#90) üzenetére


totron
addikt

A szélsőértékek jobban láthatók az emberek számára, így érvelési alapnak is jobbnak tűnnek.

bár kötve hiszem hogy aki 8-ra jár dolgozni az este 8-kor már aludni szeretne de nem tud mert még 50 percet fent van a nap
Nem csak effektíve a Nap fotonjairól van szó - bár ez egyedül, önmagában is komoly hátráltató tényező, redőnyön át is - hanem ha él, zsizseg a világ, rezeg mindenhol, még ha nem is rakja össze az elme 1 egész ténnyé a részeket, de egy nem nyugvó környezetben soha nem lesz minőségi alvás akármennyi akaratból vagy kidőlésből sem. Teljes életeket is le lehet így élni, persze kiütközik betegségekben a dolog, max. nem kötik össze.

mert az emberek háromnegyede már abszolút nem eszerint éli az életét (...) először ezeket kéne rendbe tenni
Ennyi, de erre semmi esély. Modernek vagyunk, kell a meló, a város, mint közeg is behatárol mit mikor mennyire tudsz. Hogy ebből időnként születik-e bűnbak az mindegy, a testnek, a limbikus idegrendszernek a feltételek megléte számít(ana).

szinte senki nem is alszik annyit amennyit a nagykönyv szerint kéne
Olyan viszont tényleg van, hogy az egyén alvásigénye eltér az átlagtól. Az átállítás vitájához is csak hozzátesz amikor nem lát ki a saját szükségleteiből és nem tud a tényről, hogy ez bizony egyénenként változó. És csak hogy mégszebb legyen, ez nem jelenti azt, hogy a vélt érték lenne az ő saját tényleges, testi-idegrendszeri igénye. De igaz, a többség tényleg nem a saját nagykönyve szerint él (alszik).

(#93) woodworm, ez egy jó kérdés, nekem pl. volt egy bagolyidőszakom, éjjel nagyságrendekkel letisztultabb volt minden, jobban lehetett dolgozni, gondolkodni, a jó értelemben befelé fordulni.

(#95) updog válasza pilóta (#92) üzenetére


updog
senior tag

Source: trust me dude ;]

Google után, source: "statisztikák szerint"... LOL.

Ezzel szemben KSH elmúlt 4 évnyi adata alapján a tavaszi-őszi negyedévek átlagosak, míg a nyár kiemelkedő a balesetek számában. Tiltsuk be a nyarat!!4

De legyen így, higgyük el hogy tényleg pár hétig több a baleset ilyenkor. Idézem magam: "az ország 60-70%-a mozdulni se bír a reggeli (2-3) kávé / encsiüccsi nélkül, de évi kétszer 1 óra pluszmínuszra vetítik ki a teljes elcseszett életmódjuk összes következményét" :U

"Bocs, főnök, de én csak két emberben bízom. Az egyik én vagyok. Nem maga a másik." || "Hóhahó, mégis van graffaló!"

(#96) pilóta válasza updog (#95) üzenetére


pilóta
nagyúr

Konkrétan te voltál a forrás, tőled idéztem... ;]

Aki él és nem boldog, az téved!

(#97) Polllen válasza pilóta (#92) üzenetére


Polllen
nagyúr

Az, hogy összefüggés van az nem jelenti azt, hogy az óraátállítás az oka. :)

Az óraátállítás egy stressz forrás, de ahogy a posztban írja a fórumtárs, ez kezelhető.

Ha valaki alapból kialvatlan folyamatosan és még 1 órát elveszít, az döntheti a dominót.

Azok a balesetek ugyanúgy meg fognak történni óraátállítás nélkül is, csak jobb eloszlással. Nem lesz fix 1 óra csúsztatás, így egyéni helyzet függő lesz, hogy ki mikor jut majd el oda, hogy hibázzon. Az óraátállítás csak katalizál.

updog
Nem hit kérdése, tényleg statisztikailag kimutatható, hogy több a baleset. Persze ettől még egyetértek veled, nem az óraátállítás a kiváltó ok. A kialvatlanság és egyéb stressz sokkal rosszabb.

[ Szerkesztve ]

"Odamentem egy párhoz...négyen voltak!"

(#98) pilóta válasza Polllen (#97) üzenetére


pilóta
nagyúr

Az addig oké, de ha a kialvatlanság az ok, az pont az átállítás miatt van...

Aki él és nem boldog, az téved!

(#99) Polllen válasza pilóta (#98) üzenetére


Polllen
nagyúr

Ha heti 6 napon keresztül kialszod magad és a 7. napon egy órával kevesebbet alszol, nem nagyon fogod megérezni... :N

A probléma az, hogy az emberek folyamatosan nem pihenik ki maguk, így egy óra elcsúszás borítja a dominót.
Pl. attól, hogy óraátállítás van, nem kell 1 órával kevesebbet aludni, nem kell másnap hullafáradtnak lenni... :N

A kialvatlanság oka egyszerű: az emberek nem tartják elég fontosnak, hogy megfelelő mennyiségű időt szánjanak az alvásra.
(És persze jöhetnek az extrém példák, hogy 3 hónapos gyerek mellett mennyire lehet kialudni magunk...)

[ Szerkesztve ]

"Odamentem egy párhoz...négyen voltak!"

(#100) woodworm válasza Polllen (#97) üzenetére


woodworm
veterán

"tényleg statisztikailag kimutatható, hogy több a baleset"

Nem mindenhol, területileg változó. A finneknél, svédeknél pl. nem kimutatható, míg US, UK igen (már ahol készült statisztika). Úgy emlékszem az idózónán belül a nyugatabbra eső területeken nő a reggeli kockázat.

(#101) philoxenia


philoxenia
MODERÁTOR

Személyes példát hozok:
Tíz-tizenöt éve halál volt a tavaszi óraállítás nekem, hetekig alig bírtam reggel csipásan kelni, most meg a téliben három után alig bírok aludni. Ja és nem tápos vagyok, negyvenedik éve éjszakázom (MÁV)
Szóval nincs jó megoldás. Ráadásul az országon belül is van jelentős eltérés, hiába vagyunk bolha..nyi területű ország... Záhony vs. Szentgotthárd

Később általában nem értek egyet azzal, amit korábban leírtam. Ehhez néha évek kellenek, néha percek csak...

(#102) updog válasza Polllen (#99) üzenetére


updog
senior tag

"És persze jöhetnek az extrém példák, hogy 3 hónapos gyerek mellett mennyire lehet kialudni magunk..."

Én így előzőm meg az óraállítás okozta problémákat, a két nagyobb gyerek már nagyjából önállóan tudott volna aludni, úgyhogy gyorsan vállaltunk egy harmadikat, nehogy visszaálljon a normális alvási ciklusunk :D ;]

De egyébként ++.

#96pilóta :C ;]

[ Szerkesztve ]

"Bocs, főnök, de én csak két emberben bízom. Az egyik én vagyok. Nem maga a másik." || "Hóhahó, mégis van graffaló!"

(#103) Fecogame


Fecogame
veterán

Ezt itt már egész jól kiveséztük :)

Lassú a mobilinterneted? 4G/LTE antennák, közvetlenül raktárról ---> http://bit.ly/LTE_Antennak

(#104) Samott válasza woodworm (#93) üzenetére


Samott
addikt

Lehetseges, bar en magamtol korankelo vagyok szoval nekem pont megfelelne a nyari. De tudom, hogy aki nem ilyen, az nagyon megszenvedne. Es siman lehet hogy meg mellette is ervel, mert nem kepes felfogni az osszefuggeseket.

(There is always a last time for everything.) Overhead, without any fuss, the stars were going out.

(#105) proci985 válasza totron (#87) üzenetére


proci985
MODERÁTOR
LOGOUT blog (1)

ja, en se ertettem. St Petervar magassagaban majdnem mindegy, kb felmegy a nap, korbenez, aztan megy is le. az, hogy 11kor vagy kb 1kor van teljesen fent fel oraig.

viszont az para, hogy osszel nagyon gyorsan rovidulnek a nappalok es az oraatallitas erre ratesz meg ket lapattal.

aztan valahol majus kornyeke meg ennek az ellentete, en rendszeresen megebredek hajnali 4kor arra, hogy reggel 10 van es elaludtam.

Don't dream it, be it. // Lagom amount.

(#106) Apollyon válasza proci985 (#105) üzenetére


Apollyon
Korrektor

De ahol te laksz, ott télen nincs olyan, hogy sokáig fel sem kel a nap? Illetve nyáron meg nem megy le teljesen?

#1) Respect the privacy of others. #2) Think before you type. #3) With great power comes great responsibility.

(#107) Hieronymus válasza Polllen (#89) üzenetére


Hieronymus
addikt
LOGOUT blog

"Miért lenne jobb egy központi szabályozás helyett, egy kvázi munkáltatónkénti szabályozás? :F Ráadásul a mostani +/- 1 óra helyett, 2... "

Amúgy lépcsőzetes munkakezdésnek hívják a dolgot. A nagy városokban a torlódások csökkentésére találták ki. Tanyaközpontban nincs jelentősége.
A +-2 óra megengedő. Volt aki már hozott példát. Ha korábban kezdenek dolgozni a szabadban nyáron, kevesebb ideig kell nekik hőguta közeli állapotban dolgozni.

A két szélsőséges értékek, amikor a legnagyobb "nyereség/veszteség", rövid ideig állnak fenn. Viszont a köztes állapot hosszú ideig. És a köztes állapot optimalizálása a lényeg. Abból van több mint 300.

Legyen béke! Menjenek az orosz katonák haza, azonnal!

(#108) proci985 válasza Apollyon (#106) üzenetére


proci985
MODERÁTOR
LOGOUT blog (1)

az az eszaki sarkkortol van ami azert nagyon eszakon van innen nezve is.

itt jellemzoen van fent nap, igaz kb pirkad meg 8kor meg toksotet van decemberben.

Don't dream it, be it. // Lagom amount.

(#109) D1Rect


D1Rect
félisten

Arra jó, hogy emlékeztessen arra, milyen hatékony az EU.

(#110) Polllen válasza Hieronymus (#107) üzenetére


Polllen
nagyúr

Azért ott már van némi központi szabályozás, nem? A városok rendelik el, nem csak úgy önszerveződik.

"Odamentem egy párhoz...négyen voltak!"

(#111) pourri


pourri
aktív tag

Nem tudom, de egy kis ideig megint játszhatok büntudat nélkül hajnali4-ig, hisz "még nincs világos." :C

(#112) philoxenia válasza pourri (#111) üzenetére


philoxenia
MODERÁTOR

Na jó, de nyolc előtt meg így nem foghatsz hozzá, hiszen még világos van.... ;]

Később általában nem értek egyet azzal, amit korábban leírtam. Ehhez néha évek kellenek, néha percek csak...

(#113) Hieronymus válasza Polllen (#110) üzenetére


Hieronymus
addikt
LOGOUT blog

Nem ennyire egyszerű. Nyilván diktatúraszerű társadalmakban ez parancsra történik.

A demokratikusabb megoldás esetén az önkormányzat vagy a tömegközlekedési vállat/útkezelő szervez megbeszélést. Aztán megállapodnak vagy önkéntes alapon módosítanak a munkakezdésen.
Vannak olyan vállalkozások, ahol mindegy, folyamatos üzemben dolgoznak a gépek. A szabadban munkavégzőknek viszont halál, hat helyett nyolckor kell kezdeniük. Viszont az öt órai kezdés előnyös lehet számukra.

Legyen béke! Menjenek az orosz katonák haza, azonnal!

(#114) pourri válasza philoxenia (#112) üzenetére


pourri
aktív tag

Jogos, de ha világosban kezdem, nincs akkora bűntudatom, mint mikor világosban fejezem be. :DD

[ Szerkesztve ]

(#115) caprine válasza Apollyon (#10) üzenetére


caprine
aktív tag

Igazából tényleg 2020-ra volt tervezett, bár ötlet szintjén már évekkel korábban is felvetödött, a gond az, hogy az EU tagok nem tudnak megegyezni abban, hogy melyik óra állás lenne a jó (mindenkire nézve), ezért van a tötymörgés.

Mert most úgye idő zónák vannak, és az adott zónán belül egy az óra, egyszerre is változik. De mi van ha az osztrák azt mondja neki kell a -1 óra, a németnek meg nem, meg esetleg az olaszoknak sem, és mindenkinél más lesz az idő. Lehetnek belőle gondok hosszú távon.

Ha saját szívedben nem találsz békét, nem fogod azt megtalálni a világon sehol. (SCKG)

(#116) caprine válasza proci985 (#108) üzenetére


caprine
aktív tag

Nem kell olyan nagyon messzire menni, elég Koppenhága / Oszlo magasságába felmenni, ott télen tényleg 3-4 órát van csak világos, az azért már durva tud lenni szerintem.

Ha saját szívedben nem találsz békét, nem fogod azt megtalálni a világon sehol. (SCKG)

Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.