Hirdetés

2024. április 26., péntek

Gyorskeresés

Hozzászólások

(#3) Syl


Syl
nagyúr

Bill többször is azt nyilatkozta, hogy még ma is emlékszik ennek a Basic-nek a teljes forráskódjára.

Never let your sense of morals prevent you from doing what's right.

(#4) 04ahgy


04ahgy
nagyúr

10 Szép cikk!
20 A Quick Basic-ről is lesz? :)
30 goto 10

HGyu

7855.94MHz CPU-Z valid \ Pulchra tibi facies, oculorum acies, capillorum series; o quam clara species! Rosa rubicundior, lilio candidior, omnibus formosior; semper in te glorior!

(#5) Dr.F.E.R.I.


Dr.F.E.R.I.
addikt

Hasznos és élvezetes cikk, csakúgy mint magát az Altair gépet bemutató.

Két lehetőség közül mindig a harmadikat válaszd

(#6) Gyula84


Gyula84
veterán

Jó cikk köszi :R

Nem rossz, de nem is jó, de legalább nem rossz.

(#7) Povi_ válasza 04ahgy (#4) üzenetére


Povi_
csendes tag

A Quick Basic-ről nem terveztem cikket, az már "modern" nyelv, szerintem nem is lenne olyan érdekes. :) A Nibbles-t rengeteget nyomtuk rajta, két játékos módban.

*** Speicherplatz zu klein

(#8) hcl


hcl
félisten
LOGOUT blog

Billt nem a bézikért nem szereti a világ... Az Altair-os és az Enterprise-os cucc viszont nagyon jó, jó volt az Altairról magyarul is olvasni :)

Mutogatni való hater díszpinty

(#9) Rover623


Rover623
félisten

A BASIC programok sorszáma kétbájtos egészként vannak eltárolva, így elvileg 65535 lehetne a legnagyobb elérhető sorszám, azonban az csak 65529, mert így rövidebb és egyszerűbb kódot lehetett írni.

Ez így ebben a formában nem igaz. A kettes komplemens ábrázolás sajátosságai miatt van ez a korlát.

Érdekes módon ez a korlát még a x86-on futó GW-BASIC-ben is benne van.
Meg az Open VMS-ben, meg némelyik régi Cobol-ban, meg a Java-ban, meg az Excel-ben, meg még egy rakás helyen! ;)

primus inter pares

(#10) #90933760


#90933760
törölt tag

Paul a fotón 21 éves?

Amúgy a lyukszalag állat, rá kéne írni egy kisebb fotót aztán visszaolvasni róla. :DDD Amúgy mennyi adat fér el egy kezelhetőbb mennyiségű papíron? Tehát nem 300 méteren.

(#11) Akybron válasza #90933760 (#10) üzenetére


Akybron
aktív tag

Lyuksoronként 1 byte (A 8 csatornáson, mint ami a cikkben is látható). A lyuksorok távolsága és kívánt adatmennyiség ismeretében asszem menni fog a hossz számolása :)
(Szemre mondjuk 2.5 mm,ez 400 byte-ot jelent méterenként)

[ Szerkesztve ]

73&DX HA5OJN

(#12) #90933760 válasza Akybron (#11) üzenetére


#90933760
törölt tag

2.54mm ha jól olvasom. Akkor ennyi kell 1 B adathoz. 2.6m kell 1 KB adathoz. 26m 10KB-hoz. Azért trollface gif-ek elférnének rajta.

[ Szerkesztve ]

(#13) biokill1


biokill1
tag

Köszi a cikket, jó volt olvasni!

rejtett up! :D

(#14) #27483136


#27483136
törölt tag

Remek, még most is mosolygok, annyira jó volt olvasni. :R
(Az Ep128-amat meg imádtam.)

(#15) ctu válasza Rover623 (#9) üzenetére


ctu
csendes tag

Szia!

Miert is van ez?
"Ez így ebben a formában nem igaz. A kettes komplemens ábrázolás sajátosságai miatt van ez a korlát."

Kis ellentmondast latok, de ha elmagyarazod...

Koszi
Pisti

[ Szerkesztve ]

the Mind is a terrible thing to Waste

(#16) Povi_ válasza Rover623 (#9) üzenetére


Povi_
csendes tag

Kétbájtos előjel nélküli egész esetén 2^16-1=65535 a legnagyobb ábrázolható szám. Nem értem, hogy jön ide a kettes komplemens. Amire szerintem te gondolsz, az előjeles számábrázolás lehet, ott -32768..32767 az ábrázolható tartomány.
Az, hogy az Altair BASIC-ben 65529 a korlát, arra részben választ ad az utolsó oldalon lévő assembly kódrészlet, nem véletlenül 6552-hez hasonlítja a dx regiszter értékét. :) A LineNumberFromStr rutin működése mindent megmagyaráz.

*** Speicherplatz zu klein

(#17) Povi_ válasza #90933760 (#10) üzenetére


Povi_
csendes tag

Ez a fotó később készült róluk (talán 79-ben, vagy 80-ban), szóval Paul még azon sincs 30 éves :-)

*** Speicherplatz zu klein

(#18) Yutani válasza hcl (#8) üzenetére


Yutani
nagyúr

Bill Gates nem csak vagyonos, de rengeteget jótékonykodik, alapítványt is létrehozott ilyen célból. Amikor valaki nem `szereti`, erre is illene gondolni. :)

#tarcsad

(#19) Polllen válasza Yutani (#18) üzenetére


Polllen
nagyúr

De a konteosok egyik mumusa a chemtrail mellett. Oltásokkal irtja ki a világot.:P

"Odamentem egy párhoz...négyen voltak!"

(#20) Syl válasza Polllen (#19) üzenetére


Syl
nagyúr

Meg GPS követő is van ám abban az oltásban ;]

Never let your sense of morals prevent you from doing what's right.

(#21) trafoka


trafoka
tag

Köszi, jó cikk volt :) Emlékszem még gyerekként otthon fater hazahozozott melójából (lyukszalag) építettem autópályát, kicsit ideges lett amikor meglátta :D Nosztalgiából még most is megvan egy pár :) Azért az nagyon durva, hogy ez csak 40 éve volt, és ehhez képest most hol tartunk...

(#22) Mokó


Mokó
aktív tag

Kösz a cikket,imádom a retrót!

(#23) Murphistic


Murphistic
aktív tag

Nagyon tetszett a cikk. Örülük, hogy elolvashattam. :K

"A türelem hatalom: idővel és türelemmel selyem lesz az eperfa leveléből."

(#24) scarabaeus


scarabaeus
őstag

Kösz szépen ezt a cikket!
Felidéződött bennem, hogy hogyan írtam le a legeslegelső programsorokat életemben a cikkben nevezett úr interpretere előtt. :) A helyi rádióamatőr klubban odaültem a gép elé (amitől el voltam varázsolva, ott kezdődött minden), egy őszi napon 1983-ban, a felnőttek említették a sablontémát, egészek összege 1-től 100-ig. Ciklusokról nem tudtam én még (szinte semmiről, csak előtte a rádiós szobából már átültem a társalgóba, és néztem, ahogy pár felnőtt programsorokat irkál), a gaussos történetről viszont már hallottam annak idején, úgy gondoltam, azt a módszert alkalmazom inkább. Nem tudom már, input vagy értékadás volt-e az első sorom, de az előbbit reprodukáltam most, egy régi mentésből előkeresett múlt századi PCVIC.COM fájlnevű emulátorban. Ennek megvalósulásához most a 64 bites rendszer a háttérben a WOW64-gyel emulált a DOSBoxnak egy 32 bites környezetet, a DOSBox elindította a 16 bites DOS-os PCVIC-et, a PCVIC pedig emulálta a 8 bites VC-20/VIC-20 gépet, így megvolt egy 64->32->16->8 utazás. :) (Tudom, hogy vannak online emulátorok, de így még külön tetszett)

Quoth the Raven "Nevermore."

(#25) .mf


.mf
veterán

Köszi a cikket, érdekes volt a háttértörténet is a dolgokhoz (ilyen fiatalon, vakon emulálva...)

Egy kis dolgot javítanék a cikkben, mert konzisztensen elírtad (idehaza rendszeresen találkozni ezzel az elírással / félreértéssel): nem eastern egg, hanem Easter egg. Húsvéti tojás, mint ahogy nálunk is szokás, elrejtik a meglepetéseket és a gyerekeknek kell megkeresni.

Fotóim és kalandjaim a világ körül: https://www.facebook.com/fmartinphoto/

(#26) hcl válasza Yutani (#18) üzenetére


hcl
félisten
LOGOUT blog

Az ősz hajszálaimat meg, amit a win okozott, majd tegye jóvá :) Nagyon helyes, hogy jótékonykodik, legalább valami értelmeset is csinál :P

Meg kösz, de ettől még nem lesz pozitív figura, sem informatikai zseni a szememben. (Nem mostani divat, hogy sokan nem szeretik, és van is rá oka többeknek.)

[ Szerkesztve ]

Mutogatni való hater díszpinty

(#27) Povi_ válasza .mf (#25) üzenetére


Povi_
csendes tag

Ja, erre már egy másik kolléga is felhívta a figyelmemet, csak már valaki törölte azt a hozzászólást. Sebaj, úgy látszik, szakmai ártalom (jelenleg térképészethez köthető a munkám), hogy keleti tojásnak hívom a húsvéti tojást :D

*** Speicherplatz zu klein

(#28) Povi_ válasza scarabaeus (#24) üzenetére


Povi_
csendes tag

Azért a VIC-20 22 oszlopos karakteres képernyője valami borzasztóan néz ki. :D
Jellemző volt annak a korszaknak a BASIC programjaira, hogy szóköz nélkül, mindent egybe írtak, egy programsorba írva több sor (kettősponttal elválasztva) volt, mai szemmel nézve borzalmasan kinéző és nehezen olvasható kódok születtek. Persze ennek is meg volt a reális magyarázata: gyorsabb is volt így a program futása, és kevesebb helyet is foglalt.

*** Speicherplatz zu klein

(#29) Kalandor válasza .mf (#25) üzenetére


Kalandor
HÁZIGAZDA
LOGOUT blog

Ezt már javítottam egyszer, csak valaki felülírta :) Most jó.

[ Szerkesztve ]

(#30) hcl válasza Povi_ (#28) üzenetére


hcl
félisten
LOGOUT blog

Jaja, aki azt tudta kezelni-értemezni, az később bármit :)

Mutogatni való hater díszpinty

(#31) Syl válasza hcl (#30) üzenetére


Syl
nagyúr

Akkor én most azért nem boldogulok semmivel, mivel én anno Sinclair Basic-kel kezdtem. Az meg mintaszerűen olvasható volt :B

Never let your sense of morals prevent you from doing what's right.

(#32) scarabaeus válasza Povi_ (#28) üzenetére


scarabaeus
őstag

Igen-igen, próbáltam is az egybeírást mutatni. Az egy sorba írások még utána következtek, miután a rájöttem, hogy a ":" csak 1 plusz bájt, míg a sorszám+mutató+sorvég=2+2+1=5 bájt, így egy-egy plusz sor ugyanazon sorba kerülésével nettó 4 bájttal csökkent a program mérete. A shiftelt második betűs rövidítéseket is használva a rendszer sorbeviteli karakterkorlátozását is lehetett "optimalizálni", csak épp ilyenkor a listázáskor kapott hosszú sorokat már nem lehetett egyszerű módon módosítani, mert a teljes utasításnevekkel már túlnyúlt az a limiten. Annak idején a kiírt sztringekben sem raktunk általában szóközt írásjelek után, egy-egy bájtot spórolva, évtizedekkel később a fórumokon feltűnő ilyesféle írásképet már nem tudtam hová tenni, ennyi ember nem ragadhatott bele a '80-as évek bájtínségébe. :)

[ Szerkesztve ]

Quoth the Raven "Nevermore."

(#33) Povi_ válasza scarabaeus (#32) üzenetére


Povi_
csendes tag

Az a durva, hogy ezek a trükkök még le is voltak írva az Altair BASIC reference manual-jában: ne használj megjegyzéseket, töröld a felesleges space-eket, írj minél több utasítást egy sorba stb. Érdekes olvasmány. :)

*** Speicherplatz zu klein

(#34) hcl válasza Syl (#31) üzenetére


hcl
félisten
LOGOUT blog

:D Én sem nagyon tudok programozni, de nem hiszem, hogy ez az oka :) Nekem pl. TVC-m volt, ott azért már volt 64k RAM, lehetett írni :) Commodore-t csak alkalomszerűen láttam, sajnos.

Mutogatni való hater díszpinty

(#35) Fryskitt


Fryskitt
addikt

Jó cikk, köszi. Imádok ilyeneket olvasni. :C

Ne vegyél élő nyulat Húsvétra! Az ilyenkor vett kisnyuszik 90%-a nem éri meg az egyéves kort!

(#36) szalai56


szalai56
senior tag

Jó volt itt is olvasni.

Amiga1200; http://amigos.amiga.hu/szalai56/

(#37) oraihunter


oraihunter
aktív tag

Átrágtam magam rajta. :) Köszi az átfogó írást, ismét okosabb lettem egy kicsit.! :R

oraihunter felhasználónak 381 pozitív és 0 negatív értékelése van a fórumon! Ha sürgős, akkor az adatlapon a telószám (06-30-293-42-53), de számkijelzés nélküli hívást már 21-éve nem fogadunk!

(#38) C$abi


C$abi
aktív tag

Jó és érdekes írás lett köszi! :)

Most jut erről a cikkről eszembe, hogy karácsonyra kaptam egy Paul Allen-ről szóló könyvet, abban is bent van ez a BASIC-fejlesztés, mondjuk nekem az egész cikk újdonság volt, de csak azért, mert még nem nagyon volt időm a könyvre. Sajnos. :(

(#39) Vladi


Vladi
nagyúr

Jó cikk volt, köszi. :R

4kB de komoly. Fejbe is meg lehet jegyezni. :DD

Nem félünk! Nem félünk! Itthon vagyunk e földön. Nem félünk! Nem félünk! Ez nem maradhat börtön!

(#40) HuSudoSu


HuSudoSu
csendes tag

Szeretnék gratulálni a cikkhez!
Jól összeszedett átgondolt iromány lett!

Így belegondolva 40 évvel ezelőtt a programozóknak jóval nehezebb volt a dolguk! Azért ma nem vagyunk határokhoz szorítva semmilyen mértékben!

A zárásról szólva, nem igazán értem miért szeretik szidni Bill Gates-et! Ha nem lett volna a Micorosft-nál akkor lehet a mai formájában nem is létezne a Windows!
Természetesen rengeteg más kreatív ember is volt Redmondnál akik összeállították Windows operációs rendszereket, de ő volt aki őket összetartotta!
Ebbe azok gondoljanak bele, akik Windows-t használnak és úgy szidják! :)

[ Szerkesztve ]

(#41) Neszójábe válasza HuSudoSu (#40) üzenetére


Neszójábe
senior tag

Ma egy telefonban benne van az a technika, amivel anno Holdra szálltak. Ma mire használjuk, macskát etetni/simogatni. A Marsra szállástól meg olyan messze vagyunk, mint Makó Jeruzsálemtől...

Peace

(#42) gusthy válasza Neszójábe (#41) üzenetére


gusthy
veterán

Hogy még pontosabbak legyünk : az Apollo Guidance Computer kb 10000 tranzisztort tartalmazott, 2MHz - en működött, a RAM 85 kHz-en. Egy Snapdragon 835 3milliárd tranzisztort tartalmaz.
Őrület.

[ Szerkesztve ]

(#43) Fryskitt


Fryskitt
addikt

:C :R :C :R

Ne vegyél élő nyulat Húsvétra! Az ilyenkor vett kisnyuszik 90%-a nem éri meg az egyéves kort!

(#44) Povi_


Povi_
csendes tag

A Microsoft publikussá tette a GW-BASIC forráskódját!
https://github.com/microsoft/GW-BASIC

*** Speicherplatz zu klein

(#45) robohw válasza gusthy (#42) üzenetére


robohw
aktív tag

Egy Snapdragon 835 3milliárd tranzisztort tartalmaz.

Dehogy.

My own programming language: http://www.robomax.online

Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.