Hirdetés

2024. április 26., péntek

Gyorskeresés

Hozzászólások

(#451) MasterDeeJay válasza Chaser (#450) üzenetére

Mondjuk abból kijön kettő ES xeon platinum ebay vagy aliról 40-52 mag összesen de a lap 100eft, ramok olcsóak. De persze egyszálon meg i5 szint. Áramot zabálják de arányaiban olcsóak.
Én 24eert vettem korábban a 20 magosomat. (Gold 6138 ES)
Nyilván játékra nem jók. Igaz most a gépembe 30eft-os xeon 4215r van ami már játékra is türhető.

[ Szerkesztve ]

Vintage Story PH szervere újra fut!

(#452) Fitzgerald válasza S_x96x_S (#447) üzenetére


Fitzgerald
veterán

"Hogy nálunk lesznek-e hasonló ZEN4-es akciók?"

Itt még a Black Friday is kamu szinte mindenhol, ne viccelj már... :D

(#453) Chaser válasza MasterDeeJay (#451) üzenetére


Chaser
titán

jó, használt meg új árat ne keverjük már
a magok száma egyébként is csak egy dolog

_tejesen'® joálapotpan'™_-_Hamarosan a hiányból is hiány lesz...by Samus

(#454) MasterDeeJay válasza Chaser (#453) üzenetére

ES proci, új, 1 év garival. Hegyekben állnak ezerszám oemeknél tálcásan. Nyilván bug lehet bennük. Support nincs rá. Kínában papíron megsemmisítik mivel intel úgy kéri, gyakorlatban meg tele van velül az aliexpress.
Magok száma egy dolog valóban de akinek az kell annak az a legolcsóbb megoldás. Írtam, játékra nem igazán jók azaz egy szálon gyengék.

[ Szerkesztve ]

Vintage Story PH szervere újra fut!

(#455) Chaser válasza MasterDeeJay (#454) üzenetére


Chaser
titán

jah, ebayről, nem a "boltból", és nyilván nem véletlen áll hegyekben
ahogy mondtad drága lapokkal - nem mintha új genes lapok olyan húúúde' olcsóak lennének jelenleg -
ezek már rég kifutott szériák, nyilván nem olyan árban lesznek mint a legújabb genes cuccok, és vannak olyan dolgok amikben jóval lassabbak mint a jelenlegi kevesebb magos csodák

_tejesen'® joálapotpan'™_-_Hamarosan a hiányból is hiány lesz...by Samus

(#456) MasterDeeJay válasza Chaser (#455) üzenetére

Azért állnak hegyekben mert nem lehet eladni hivatalosan, illetve nem elterjed socket asztaliként (lga3647). Szervernek meg nem vesznek régebbi szériát. Új hivatalosként meg százezreket vagy milliókat kérnek értük ami elég durván túlárazott.
Lapomat 75eért vettem de már annyiért nem kapni.
Nem tudom mennyivel lassabb ezekbe skylake-sp és cascadelake-sp megy, nyilván sok köze nincs az asztali skylakehez.
Vannak amúgy olcsóbb epyc-ek is ilyesmiként de az igazán olcsóak 1,2 zen alapúak viszont azokhoz alig van alaplap.
Előnyük hogy a ram bele tényleg filléres, azaz még az epycbe os olcsó ecc reg kell.

Vintage Story PH szervere újra fut!

(#457) Chaser válasza MasterDeeJay (#456) üzenetére


Chaser
titán

én vettem 3800x alá lapot 20e-ért, de már kapni se lehet : ) 40e-ért meg olyat, amibe nyugodtan beleraktam volna 5950-et is, de azt se kapni :d
most meg most van
neked biztos jó deal volt az a cpu, másnak meg nem alternatíva
ilyen úgyis dolgozni kell főleg, úgy meg termel
ha valami olyan melót csinálnék amihez kell egy 7950x nem is gondolkoznék rajta - ha tudnám visszahozza az árát -
ahogy elnéztem első-második genes tr-ekből hozhat 32 magos szintet, az már azért nem rossz

_tejesen'® joálapotpan'™_-_Hamarosan a hiányból is hiány lesz...by Samus

(#458) Kronos3000


Kronos3000
senior tag

Nagyon jók a procik, jó a teszt, a cikk is, ám az átlagnak már nem mond semmit. Érdekességnek jó, de ekkora teljesítmény munkára, meg hard game-re kell. Azért jó látni a fejlődést.

Wasabi...

(#459) Hadeska22


Hadeska22
aktív tag

Talán segíthet néhány fórumtársnak (akik hasonló cipőben járnak):
X670E mobo + R9 7900x + léghűtés

A rendszer kifejezetten jól megy, irreálisan magas CPU hőrmérsékletet akkor mértem, amikor szintetikus tesztet futtatam harmadjára, de játékok alatt megmarad átlagban 65 és 70 fok között, max néha felmegy 75-80 fokra ideiglenesen (lehet, hogy rossz játékokkal teszteltem :D) teszi mindezt 5.4-5.5Ghz-n átlagban. Értelemszerűen gaming módban a hőrmérséklet és az órajel is magasabb (pár fokkal, de bőven a tűréshatár alatt van).

Ami inkább zavaró, hogy néha a gép rendszer indításkor magától maximumra járatja a ventilátorokat és ezt csak Biosos settings-ek ki és bekapcsolásával / zen master-rel lehet megoldani. Gondolom így jár aki early adopter módjára upgradel egy kiforratlan platformra.

Én jelenleg CPU hűtőnek BeQuiet! Dark Rock 4-t és ezen kívül 5 db Silent Wing 3-at használok system fan-nak. Talán Dark Rock 4 Pro-val jobb lenne, illetve ha ilyen megoldáson gondolkodtok, mindenképp a combosabb system hűtőt vegyetek --> Silent Wing 4/4 Pro.

Azzal valamiképp egyetértek, hogy AiO hűtés talán jobban ajánlott, viszont számomra az túl sok nyűg és másik hűtési megoldásba egyelőre nem szeretnék beruházni (főképp, ha van működő előző konfigból).

Thermal Paste applikációból viszont a borsó méretű pöttyöt javaslom. Ha van bármi kérdés, etc, nyugodtan írhattok PM-t.

Üdv,

edit: programozáshoz jól jön az extra performance és inkább hosszabb távú beruházásként fogom fel, viszont szerintem 7600x és/vagy 7700x sokkal jobb választás átlagos játékra / munkavégzésre mint a 7900x/7950x. Bár ez szvsz.

[ Szerkesztve ]

B.C Rich...Jackson...Ibanez(?)

(#460) Sundesz válasza Hadeska22 (#459) üzenetére


Sundesz
őstag

Szia, esetleg alacsonyabb TDP mellett próbáltad már? Elvileg pár % mínusz de sokkal hűvösebb. Bár amiket írt hőfokok sem vészesek.

Hörcsög Powa'

(#461) Wilks válasza Hadeska22 (#459) üzenetére


Wilks
tag

Köszi a beszámolót.
Esetleg még a fogyasztást megirhatnad ezzel a 5,4-5,5,5 Ghz-en.

[ Szerkesztve ]

(#462) Chaser válasza Hadeska22 (#459) üzenetére


Chaser
titán

léghűtőből kapsz ennél sokkal jobbat is - sajnos már azt is drágán -
érdekességképp futtatnál egy cb20-at kiengedett tdp-vel, aztán 100 és 65w-tal?

_tejesen'® joálapotpan'™_-_Hamarosan a hiányból is hiány lesz...by Samus

(#463) wsanyi válasza Robitrix (#190) üzenetére


wsanyi
aktív tag

A Cinebench R23 már tomagatja az AVX512-t, amit a ZEN 4 virtuálisan támogat egyelőre, ami azt jelenti, hogy ketté bontja, és 2 AVX256-os szálon futtatja az 512-t. Ez egy trükk, de tudja. Valószínűleg leginkább emiatt vana nagy ugrás, illetve a magonként dedikált duplázott L2 cache miatt. A többi inkább csak kozmetikázás. A cache kezelés is változott, növelték a sávszélt, és emiatt növekedett az időzítés, így az időzítésérzékeny játékoknál emiatt nyer az intel. Szerintem ezt a következő genben megnövelik, de ez egy kompromisszum volt a fogyasztás és hőtermelés miatt, mivel munkahazsnálathoz ennek nagy az előnye. Én pontosan ezért csinálnék külön gaming processzorokat, és külön productivty CPU-kat, mert mindnél más a preferencia. Nincs olyan, hogy mindenre jó processzor, sajnos. A játékok nagyon késleltetés érzékenyek... De még így is veri a ZEN4 az intelt a legtöbb esetben. Munka esetében pedig nem kérdés. A 12900K-t mgég a 7900X is veri egy picivel a legtöbb esetben és a fogyasztása 189 W körül van teljes boost-on vs a 231 W körüli intelnek. Nem kérdés. A 7950X tud egy picit többet fogyazstani a 12900K-nál (max 10W), cserében viszont sok alkalmazásnál 40% fölötti mértékben ver rá. Hát ez így nem kérdés. Ráadásul egy X670-E alaplap jó lesz 2025+ ig. Eddig ígérik a támogatásukat. És néhány hónap múlva jön a 7700X 3D. Az nagyon keménynek ígérkezik. Ha csak alap 4,7 GHz-en megy vele a processzor, már megint ott van minimum, mint az 5800X 3D, hogy játékokban átlag 20-22% plusz a nem 3D-hez képest, ráadásul alacsonyabb fogyasztás mellett. Az azért elég durva, amikor 20-30 wattal eszik kevesebbet, mint egy 12900K játéknál, és megveri DDR4-gyel a DDR5-ös 12900K-t. ;)

Az éltető nap mindig süt, még akkor is, ha néha nem látjuk, mert eltakarják a felhők, vagy mert éppen éjszaka van.

(#464) wsanyi válasza arabus (#448) üzenetére


wsanyi
aktív tag

Nem olvastad el jól. Ryzen 7, vagy 9-hez adnak. A 7600X, az ryzen 5. ;) Ráadásul ez a RAM nem is ajánlott hozzá, mert nem 6000-es és nagyon rossz az időzítése. Mr ha valaki játszani akar vele... Itt a sweetspot a 6000-es RAM.

Az éltető nap mindig süt, még akkor is, ha néha nem látjuk, mert eltakarják a felhők, vagy mert éppen éjszaka van.

(#465) wsanyi válasza arabus (#430) üzenetére


wsanyi
aktív tag

Igen, szerintem is túl olcsón hozta be a 8 magot anno az AMD. Én annak idején az 1600X-et raktam volna pariba a 7700K-val. Játékban anno a 7700K picit jobb volt, viszont minden másban AMD volt jobb. Az 1700-at olyan 400-450 USD-re raktam volna, 1700X 500-550-600 körül, 1800X 600-650-700-750 körül. Még úgy is vették volna, mert a proci is, és az alaplap is olcsóbb volt, mint egy 8 magos intel HEDT proci+alaplap. Persze, ott még volt, aki ontelt vett HEDT-n, mert neki az kellett nagyon, de 2 év múlva kb. el is tűnt intel onnan. Tehát ha nem fejlesztesz, az a baj, ha túl gyorsan, az is baj. Intel pl. bukta apple-t, mert nem fejlesztett. Már rég 8 magot kellett volna adnia mainstream-en (consumer piac). Akkor talán lett volna esélye. Cskszélen viszont lemaradt, és emiatt a fogyazstása is rossz lett. Aztán jött Apple az M1-gyel. És utána M1+, majd M2. Na, azt már kb. AMD sem veri meg. Pedig azért a 64 magos epyc és threadripper elég durva. Ha M2-ből 4-et összeraknak, akkor azt is verik. És mindezt töredéke fogyasztásból és hőtermelésből. Szóval a jövő az ARM chipeké. HOyg lesze hibrid X86+ ARM, vagy utasításkészlettel kiegészített X86, nem tudni, de az enegriarák mindenütt az egekbe szöktek, és ez energiaoptimalizált felhasználást fog eredményezni.

Az éltető nap mindig süt, még akkor is, ha néha nem látjuk, mert eltakarják a felhők, vagy mert éppen éjszaka van.

(#466) S_x96x_S válasza wsanyi (#463) üzenetére


S_x96x_S
őstag

> A Cinebench R23 már támagatja az AVX512-t,

én úgy tudom, hogy "jelenleg" nem [1] ..
persze ez azóta változhatott.. de akkor adj valami linket a forrásodra.

de mivel az AMD ZEN4-es implementációja nem órajel-csökkentett ez a jövőben meg is változhat, és ezzel akár plusz ~ 15% teljesítménynövekedést is várhatunk ( a mostanira )

[1]
(2020.nov.13)
"CineBench R23 does not use AVX-512. Maxon has told me that the benefit of using AVX-512 is negated by the clock-down required to keep everything stable, so it isn't used. I'm told this is also why it is disabled in Intel's Embree, (which Cinema4D uses)."
https://twitter.com/IanCutress/status/1327358373373898752

fordítóval: "A CineBench R23 nem használ AVX-512-t. A Maxon azt mondta nekem, hogy az AVX-512 használatának előnyét semmissé teszi az órajel-csökkentés, amely ahhoz szükséges, hogy minden stabil maradjon, ezért nem használják. Azt mondták, hogy az Intel Embree-ben (amit a Cinema4D használ) is ezért van letiltva."

Linux-os AVX-512 + ZEN4 -es teszt:
https://www.phoronix.com/review/amd-zen4-avx512

amiben van Embree teszt is:

Mottó: "A verseny jó!"

(#467) joysefke válasza S_x96x_S (#466) üzenetére


joysefke
veterán
LOGOUT blog

Mivel a ZEN4-nél az AVX512 nem okoz downclockot, de még csak jelentős fogyasztásnövekedést sem, ezért ZEN4 szempontjából indokolt lenne CB23-ban újra engedélyezni az AVX-et.

Valószínűleg jelentős sebességnövekedést hozna, kiindulva más AVX512-t támogató benchek eredményeiből, ahol jelentős az ZEN4-nél AVX512 - AVX/2 különbség.

(#468) antikomcsi válasza wsanyi (#464) üzenetére


antikomcsi
veterán
LOGOUT blog (1)

Az egy dolog, hogy az AMD mit ajánl hozzá, a tesztek alapján gyakorlatilag alig van különbség a játékokban 4800 és 6000-s RAM közt. Ha a játék a fő csapásirány, teljesen felesleges a méregdrága modulokat venni. És most nem azt mondom, hogy vegyünk gagyit, hanem azt, hogy sokat spórolhatunk, ha ésszel választunk memóriát. Egyébként egy ajándék lótól az 5600, CL36 nagyon szép fogsor.

(#469) martonx válasza wsanyi (#463) üzenetére


martonx
veterán

Ember, az megvan, hogy ezek a procik nem az Intel 12. gen ellen jönnek? Kit izgat, hogy a 7950 mit tud a 12900 ellen? Egyetlen kérdés, hogy mit tud a 13900 ellen. 3 hét és kiderül. Addig nincs miről beszélni.

Én kérek elnézést!

(#470) makkmarce válasza wsanyi (#463) üzenetére


makkmarce
őstag

" külön gaming processzorokat, és külön productivty CPU-kat"
a cégeknek nincs igazán pénzük ilyesmire, pont emiatt 1 darab magot terveznek.
Ebből lesz server, workstation és gaming is. Ráadásul a gaming a legkisebb szelete a tortának, ha nem konzolba kerül (de oda meg a konzolgyártó kér módosításokat, ami neki tetszik).
Alapvetően felesleges is gamingre menni, mert bármelyik proci már középkategóriától hozza amit kell, az meg, hogy 300 fps vagy 330 nem sokat dob a játékon. A gyenge láncszem úgy is a GPU, illetve az elmaradott api-k és game engine-ek használata. Ez csak akkor fog változni, ha jönnek az UE5 játékok, vagy végre olyan játékot csinálnak, ami nem a 30 évvel ezelőtti játékmechanikával fut, hanem jóval élőbb lesz. Lásd a mostani soulslike játékok, ahol állnak az ellenfelek, mint a tök(nulla cpu használat), aztán odamégy csapkodni őket, ehhez nem kell szuper CPU. Az előre scriptelt események szintén kb nulla CPU-t igényelnek. A vertex shaderek óta a GPU vette át a számítások jó részét, a CPU max ott lép be, ha fizikát vagy utat kell számolni.

okoskodom, tehát vagyok

(#471) Callisto válasza martonx (#469) üzenetére


Callisto
őstag

Ember az megvan, hogy a 13900 a 3dV cahces ellen jön. Kit izgat mit tud a 139. Egyetlen kérdés mit tud a 3DV cahce verziók ellen. Füleg, hogy a 139K a platfoom hattyúdala, míg AM5 a kezedete egy platformnak.

"A wise man can learn more from a foolish question than a fool can learn from a wise answer." - Bruce Lee

(#472) Albus_D válasza Callisto (#471) üzenetére


Albus_D
aktív tag

Ember az megvan, hogy a 3dV a 6Ghz-es 13900KS ellen jön? Kit izgat mit tud a 3dV. Egyetlen kérdés mit tud a KS ellen.

Nem nehéz a szinteden gondolkodni. :DDD Na pá, mert még itt ragadok.

(#473) Callisto válasza Albus_D (#472) üzenetére


Callisto
őstag

Láttad is mire válaszoltam? :D IQ mester :D

"A wise man can learn more from a foolish question than a fool can learn from a wise answer." - Bruce Lee

(#474) Albus_D válasza Callisto (#473) üzenetére


Albus_D
aktív tag

Persze, és igaza van. A 7950X-et nem az alder ellen kell nézni. ;) A 3dv pedig drágább lesz, és majdnem szinte csak játékokra jó.

[ Szerkesztve ]

(#475) S_x96x_S válasza antikomcsi (#468) üzenetére


S_x96x_S
őstag

> Az egy dolog, hogy az AMD mit ajánl hozzá,
> a tesztek alapján gyakorlatilag alig van különbség
> a játékokban 4800 és 6000-s RAM közt.

fontos kihangsúlyozni, hogy a "jelenlegi" tesztek alapján ..
mert direct GPU-val csak ott lehet kimérni, ahol a memória a szűk keresztmet ..
de ott se sokkal több mint 10%

viszont:
- az AM5-ös APU-nál ( Phoenix APU ) jelentős eltérés lesz! ( hasonlóan mint a 5700G-nél )
- és az új RDNA3 ( Gen5-ös) GPU-k is eltolhatják a szűk keresztmetszet helyét a memóriára ..
( a Gen5-nek eleve alacsonyabb latency követelményt írtak elő mint a Gen4-nek )

megj: A 12,16 mag is nagyobb követelményt támaszt a memória felé .. vagyis egy 8 és egy 16 magos zen4 proci megint más - a szűk keresztmetszet szempontjából.

> a játékokban 4800 és 6000-s RAM közt.

játéktól függ .. hol van a szűk keresztmetszet ..

a legnagyobb eltérést amit látok:
- 135-ről 150 FPS .. ami igazából nem annyira sok. ( csak ~ 10% )

Mottó: "A verseny jó!"

(#476) Callisto válasza Albus_D (#474) üzenetére


Callisto
őstag

Olvastad és nem esett le... még most sem... Gratulálok! Még rá is dupláztál. :D
"Nem nehéz a szinteden gondolkodni." A sajátodén sem megy láthatóan.

Egyébként nem féltem. Másrészt akkor is az a hattyúdala annak az Intel platformnak. Tulajdonképpen már tudjuk, hogy halott.

[ Szerkesztve ]

"A wise man can learn more from a foolish question than a fool can learn from a wise answer." - Bruce Lee

(#477) S_x96x_S válasza joysefke (#467) üzenetére


S_x96x_S
őstag

> ezért ZEN4 szempontjából indokolt lenne CB23-ban újra engedélyezni az AVX-et.

szerintem ennek esélye csak a következő CB verzióra várható ( R25 ??)
mert ha nem, akkor az eddigi teszteket nehéz lenne újra-reprodukálni..

> Valószínűleg jelentős sebességnövekedést hozna,
> kiindulva más AVX512-t támogató benchek eredményeiből, ahol jelentős az ZEN4-nél
> AVX512 - AVX/2 különbség.

talán 15-20% ( és 30% a max az nT FP32 -nél )
- de ez attól is függ, hogy mennyi időt szánnak az optimalizációra ..
- és melyik fordítóval buildelik .. ( készítik a binárist )

A szoftveres(avx-512) adaptáció sebessége attól is függ, hogy a (szoftver) fejlesztők mennyire hamar kapnak ZEN4-es gépeket.
És ez most nem lesz annyira gyors menet a platform költségek miatt.

Ami viszont jó hír, hogy jövőre a laptopokban is elérhető lesz ..
és a következő generációs konzoloknál is esélyes
( Játékoknál jelenleg a PS3 emulátornál mértek ki +30%-ot. )

Egyes linux distrókban már az UnrealEngine5.0 is kapott erre beállítást:
https://aur.archlinux.org/cgit/aur.git/tree/PKGBUILD?h=unreal-engine
pkgdesc='A 3D game engine by Epic Games which can be used non-commercially for free.'
arch=('x86_64' 'x86_64_v2' 'x86_64_v3' 'x86_64_v4' 'aarch64')
az "x86_64_v4" = x86-64-v4 (AVX-512's general-purpose subset)
https://en.wikipedia.org/wiki/X86-64#Microarchitecture_levels

vagyis én a következő 2-3 évben a játékoknál is ( pl. UE5 alapúak ) is feltételezek jelentős adaptációt ..
Az Intel oldaláról viszont valószínüleg az Intel a meteor-lake (14gen) -je se kap még avx-512 támogatást. "As detailed previously, the Intel 14th Gen Meteor Lake-P CPU sample doesn't feature any support for AVX-512. " ( link )
és emiatt lassú lesz az átmenet ..

Összefoglalva: a ZEN4 AVX-512 Igéretes!

Mottó: "A verseny jó!"

(#478) joysefke válasza S_x96x_S (#477) üzenetére


joysefke
veterán
LOGOUT blog

Pont te linkelted a Phoronixes teszteket. Azok nagyon ígéretesek és úgy hogy a benne lévő tesztek nyilván nem lettek ZEN4-re optimalizálva (még).

AMD Zen 4 AVX-512 Performance Analysis On The Ryzen 9 7950X Review - Phoronix

Ha CB23-ban nem is lenne ekkora gyorsulás, azért mindenképpen jelentős kéne legyen a 15-20% amit írsz az szerintem is benne lehet a pakliban és szerintem egy szálon (1T) az már jelentős is. Az egy jobb generációváltásnak felel meg.

[ Szerkesztve ]

(#479) wsanyi válasza S_x96x_S (#466) üzenetére


wsanyi
aktív tag

@Kedves S_x96x_S!

Köszönöm a kiigazítást! ;)

Lényeg, hogy a ZEN4 most azoknak jön jól, akik egy olyanalaplapot szeretnének, amibe még 2025-ben is biztosan jön új processzor (talán már 24 maggal), és nem aakrnak a még drágább HEDT platformba beruházni. A PCI-E 5.0 pontosan ezért lehet érdekes, mert ugyanazt kevesebb lane-nel meg lehet oldani, így azonos lane-számra több eszköz fűzhető fel. És 2 db PCI-E 5.0-s, egyenként 8 lane-es kártya már nagyon nagy erőt képvisel a régebbi akár 4 GPU-s rendszerekkel szemben. Szóval munkára világos, hogy intel, ráadásul angol nyelvű oldalakon láttam már panaszkodni embereket a big-little design miatt. A 12600K egy jó ötlet szerintem a background task-ekhez a plusz 4 efficiency core-ral, de munkára rosszabb, mint a csak Performance core-okat tartalmazó rendszer.

@Kedves antikomcsi:

Mivel az AMD a chiplet design miatt még mindig használja az infinity fabric-ot, igenis számít, mivel annak is megy felfelé az órajele. Tehát AMD-nél ez duplán számít. A 4800-as RAM-mal 1600 lesz az infinity fabric órajele, míg a 6000-essel 2000. A különbség simán lehet 10+ % is. Sőt, a 4800-as RAM-nál még a DDR4 3800 is jobb elvileg az időzítése miatt. Érdemes a témában több angol nyelvű youtube csatornát is megnézni, mert mindenki másként tesztel.

@Kedves martonix!

Bevallom, az én szívemhez közelebb áll az AMD, aminek sok oka van (szerver fronton még mindig megy az intel hype, aminek már rég semmi értelme, de mindent megtesznek, azaz lefizetik a beszerezőket, és a projekteseket, hogy magasan tartsák a piaci részesedésüket, tudván, hogy szerver fronton sokkal lassabb az átállás, vagy a dupla kód írás az optimalizálás okán), mégis azt mondom, legyünk pártatlanok. A 13900KS eleve ritka darab lesz, és feláras. Ez kb. olyan, mint anno a 3800 XT a ZEN2-ből. Mindemellett a 6GHz 1 magra vonatkozik,é s csak limitált időre, amíg a processzor el nem éri a TJ MAX-ot, onnantól kezdve throttlingol a proesszor. Erről rengeteg teszt vana youtube-on a 12. gen esetében is. Érdemes utánanézni.

2. - Nem midnen az órajel. Az IPC (Instrutctions per cycle) is fontos. Ld. FX széria vs Sandy Bridge. Bár ez már ott sem igaz teljesen a win10 óta, amióta képesek voltak a feladatütemezőt rendesen megírni, és a 4 szálon futó játékok esetében nem 2 core complexen fut a játék, hanem a 4 core complex 1. (azaz 0.) CPU magján, hogy jobb legyen a eljesítmény. Így azért már sok sandy bridge i5-öt ver az FX-es AMD... Főleg, amelyek már DX 12, vagy VULKAN esetében kihasunálják a 8 szálat, mert ott, bár gyengébb, de valós 8 CPU core van, amelyekhez nagyon erős co-processzor társul. Ez kicsit hasonlít az intel HT-jéhez, azzal a különbésggel, hogy 2 valódi magon futnak a számításoka, minek minden esetben előnye van, míg a HT-nek bizonyos esetekben pl. hátránya van, tehát nem éri el a kikapcsolt HT teljesítményének 100%-át. Összegezve, gondolkodhatunk érezlmi alapon, de sok értlemét részemről nem látom.

Én még azért megnézném ezt a tesztet is, már ha játékokról beszélünk:

https://www.techspot.com/review/2450-ryzen-5800x3D-vs-core-i9-12900k/

Itt is jól látszik, hogy alacsonyabb fogyasztással az 5800X 3D képes rendesen ráverni a 12900K-ra, több helyen is. Szóval, amit írsz, igaz is és nem is. Ahogy már más is írta, a 7700X 3D lesz igazából a 13. gen ellenfele. És a magasabb IPC és órajel (plusz a nagy titkolózás) miatt az 5800X 3D-vel szemben egy olyan 10-15-20% PS növekedés várható, szintén alcsonyabb fogyasztáson, mint pl. 5800X vs 5800X 3D. Tehát itt már meglesz az órajel is, az IPC is, persze a megnövel cahce sávszél vs időzítés szintén érdekes lehet, mert a nagy adatmennyiséget mozgató játékok profitálnak belőle, a sok kicsit mozgatók pedig vesztenek vele. A tesztek szerint viszont több nyer, mint amennyi veszít, sőt, általában talán egy kicsivel többet is nyernek, amelyek nyernek vele, mint amennyit veszítenek, amelyek veszítenek vele. Intel oldalon játékra jelenleg 1 értelmes procsszor létezik szerintem, a 12100F. De ha platform életcilusát nézzük, kérdéses, hogy érdemes-e beleinvesztálni, vagy megvárni a kisebb ZEN4-es megoldásokat, és a B650-E lapokat. Persze ez inkább a 240+ FPS-ekkel játszóknak lehet inkább érdekes. Az új prcoesszorokkal a legerősebb kártyák már mennek akár 240, FPs-sel, sőt CS:GO 794-et produkált ZEN 4-gyel... Ezzel rengeteget vert rá az intelre, sőt, már a DOTA2-ben is az AMD a jobb az erős 1 és 2 magos teljesítmény miatt.ODa jelenleg a 7600X a leggyorsabb. A platform élettartama miatt pedig az AM5 mindenképpen jobb választás, ráadásul ezek már erős lapk, nem úgy, mint a B350-esek, amelyekben csak elketyegnek az új AM4-es ryzenek. Ott azért a B450/X470 már jóval többet nyújtott a 8+3-as VRM-mel. Nyilván, a B550 és X570 már más világ az akár 16 fázisi VRM-mel. De az csak munkára való felhasználás esetén éri meg szerintem.

@Kedves Makkmarce!

Az állításod igaz is és nem is. Volt pl. intel itanium, vagy HEDT vonal, és jött a skylake-X a Mash architekúrával (szerintem nagy bukta volt, most nem fejtem ki, miért), és létezik valamilyen szinten a szerver fronton található CPU család, ami picit eltér a consumertől. AZ alap mag hasonló, de elméletileg nem 100%-os az egyezés. AMD esetében a chiplet design miatt teljes az azonosság, csak a mikrokód más, és az I/O die, ahogyan a Threadripper esetében is. És ott vannak a mobil processzorok is, ahol AMD is képes volt monolitic DIE-t használni, mivel bizonyos szegmensekbe kellett az erős IGP. És e téren mindig is erősebbek voltak az azonos szériás inteleknél. A 7000-es APU-khoz ha már tényleg az RDNA3-as IGP érkezik, akkor az nagyon komoly előrelépés lenne, meg merem kockáztatni, hogy a 1650-es nvidia szintjét is el tudnák érni 5 nm-en. Már a 6000-es széria is nagyon erős 6 nm-en RDNA2-vel. Ld.: https://www.youtube.com/watch?v=wAuMf7qnUXM

Minden hozzászólást még egyszer köszönök!

Szép napot mindenkinek! ;)

Béke, és szeretet! ;) (A mai világban ez nagyon kell...)

Az éltető nap mindig süt, még akkor is, ha néha nem látjuk, mert eltakarják a felhők, vagy mert éppen éjszaka van.

(#480) vrob válasza wsanyi (#463) üzenetére


vrob
tag

Amikor az Intel 12. gen is megkapja a 6000-es memória sebességet amivel a zen4-eket tesztelik, már nem kell szégyenkeznie a zen4 ellenében a memória-intenzív címekben sem.
pl. Far Cry 6, de a többi címen is ez látszik a lentebbi linken.

Úgy is mondhatnánk, ha nem kapja meg a zen4 sem a 6000-es memóriát, akkor durván visszaesik a tempó AMD oldalon is.
[link]

[ Szerkesztve ]

(#481) antikomcsi


antikomcsi
veterán
LOGOUT blog (1)

Kedves fórumtársak!
Vegyetek olyan memóriát, amilyet a kedvetek tartja, távol álljon tőlem, hogy lebeszéljelek titeket a 6000-s ram előnyeiről. Az olyan játékokban, amikkel én játszom, javarészt ilyen különbségek vannak, amit a képen látunk. Nekem nem éri meg a többletköltséget. De ahány ház, annyi szokás.
FAR CRY 6: ULTRA, TAA

(#482) wsanyi válasza vrob (#480) üzenetére


wsanyi
aktív tag

@Kedves vrob!

Nyilvánvaló. Én csak azt akartam mondani, hogy ryzennél mindig jobban számít a memória az infinity fabric miatt.

@Kedves antikomcsi!

Azért ott van egy csúnya beesés a 4800-as RAM-nál a frametimenál, ami a 6000-esnél nincs. Szerintem inkább várj egy B650-E-s lapra, és vegyél gyorsabb RAM-ot. A RAM is sokat számít, a puszta CPU sebesség (órajel) önmagában véve nem számít annyira, mint az összes többi komponens. Sőt. Picit lassabb CPU, de gyorsabb RAM még az energiafelhasználás miatt is jobb lehet. Kevesebbet fogyaszt, ha akár 200 MHz-cel lassabban megy (simán lehet akár 15-20% is fogyasztásban a visszaesés), cserébe megvan a teljesítmény. Ezt az 5800X 3D is igazolja. Lassabban megy, kevesebbet fogyaszt, és jóval több az FPS-e, mint a sima 5800X-é.

Az éltető nap mindig süt, még akkor is, ha néha nem látjuk, mert eltakarják a felhők, vagy mert éppen éjszaka van.

(#483) tusi_ válasza Albus_D (#474) üzenetére


tusi_
addikt

" A 7950X-et nem az alder ellen kell nézni."

Pedig de. Az AMD kihagyta a 2021es ZEN4 releaset, 2020 ota nem jott ki uj gennel, csak egy 3D-s 5800-al. Az intel kapaszkodott, hogy vhogy visszatudjon kuszni es hozott egy Gen11-et - rohadt nagy bukas volt - majd a 12-st. Ergo az Alder ellefele a ZEN4.

"A 3dv pedig drágább lesz, és majdnem szinte csak játékokra jó. "

Es ezt te honnan is tudod? Beszeltel Lisaval?

eat, sleep, play, replay

(#484) antikomcsi válasza wsanyi (#482) üzenetére


antikomcsi
veterán
LOGOUT blog (1)

Az a durva beesés, ~1ms. Nem annyira számottevő számomra. Másrészt igazából nem arról van szó, hogy 4800-s ramot akarnék venni, hanem arról, hogy még itt sincsenek olyan durva különbségek, akkor az 5600-as moduloknál, amiket "ajándékba" adnak némely termékhez, még ekkorák sincsenek. Ezek mérhető különbségek az igaz, de a játékélményt nem igazán befolyásolják. Nekem nem számít, hogy 11 vagy 12ms, és mondjuk 132 vagy 128fps, mert én nem látom a különbséget az élményben. Ebből a szériából jelenleg eszemben sincs vásárolni, Hero lapokat használok, de ezt a 670-t most kihagyom. Több, mint 500.000.- Forintot nem fizetek most egy lapért és prociért, mert annyival nem tudnak többet.

(#485) Albus_D válasza tusi_ (#483) üzenetére


Albus_D
aktív tag

Jó, majd szólj a tesztelőknek, ha megjelenik a raptor. Mókás lesz.
Persze hogy az alderhez kell nézni szerinted, mert azzal legalább bír. A raptor tesztekkel meg várják meg mondjuk a zen5-öt ugye? Persze csak ha neked megfelel....

Most mennyi is az 5800X3D? Drágább, mint a sima 8 magos, és játékon kívül sok értelme nincs.

[ Szerkesztve ]

(#486) tusi_ válasza Albus_D (#485) üzenetére


tusi_
addikt

En nem josolgattam, hogy gyorsabb lesz a raptor, vagy lassabb, azt te tetted, nem tudom mire alapozva.
Sima tenyeket kozoltem. Az AMD kimaradt egy generacioval, aminek az alpjai a ZEN3 utan lettek lefektetve. Ezen nem tudom mit nem lehet erteni :F

"Most mennyi is az 5800X3D? Drágább, mint a sima 8 magos, és játékon kívül sok értelme nincs."

De te nem a 7800x3D esetleges 7900X3D-re celoztal. Mert az LESZ, az 5800X3D mar van.
Te honnan tudod, mit fog tudni es mire lesz jo? :F

Te azt irtad, idezem:
"A 3dv pedig drágább lesz, és majdnem szinte csak játékokra jó. "

Azt sem vagod amit te magad irtal?

[ Szerkesztve ]

eat, sleep, play, replay

(#487) Albus_D válasza tusi_ (#486) üzenetére


Albus_D
aktív tag

"Az AMD kimaradt egy generacioval, aminek az alpjai a ZEN3 utan lettek lefektetve. Ezen nem tudom mit nem lehet erteni :F"

Na akkor ezt írd meg a tomshardware, meg anandtech, techpowerup, guru3d stb stb oldalaknak. :DDD Szerintem megértőek lesznek, és nem hozzák ki a raptor teszteket min a zen5-ig. Hiszen az amd-nél kimaradt egy generáció.... :DDD :DDD :DDD :DDD :DDD
Azt is írd meg, majd akkor jöhetnek ki a raptor tesztekkel, ha lesz olyan amd proci, ami jobb nála. Hogy a fanboy lelked megnyugodjon. :P

"De te nem a 7800x3D esetleges 7900X3D-re celoztal. Mert az LESZ, az 5800X3D mar van."

De, pontosan azokra céloztam.
Akkor szerinted a 7800X3d nem lesz drágább, mint a 7800X ahogy az 5800X3D is drágább
az 5800X-nél? És a 7800X3D proci jobban fog teljesíteni alkalmazás teszteken?

[ Szerkesztve ]

(#488) tusi_ válasza Albus_D (#487) üzenetére


tusi_
addikt

Felreertes van. Veled ellentetben en nem vedeni akarom az AMD-t az intellel szemben. (amugy egy AMD-rol szolo topikban flamelsz)

Probalj meg kovetni:
Azt irtad, hogy a ZEN 4 et nem az alderrel kell osszehasonlitani, mire irtam, hogy de, mert kb ez es az alder volt a ket ceg kovetkezo fejlesztesi terve. A 11 gen, raketa lake csak egy update volt, de a 12 egy innovacio. 2020 vegen az AMD a ZEN4re fokuszalt, ez lett volna az alder ellenfele!

"Akkor szerinted a 7800X3d nem lesznek drágább, mint a 7800Xm mint ahogy az 5800X3D drágább az 5800X-nél?"

Dehogynem. De az en kerdesm arra iranyult hogy:
"és majdnem szinte csak játékokra jó. "
Ezt honnan veszed?

Az 5800X3D orajeleit vissza kellett venni, hogy ne kapjon tul sok aramot, ezert rosszabb render alatt a simanal. Mivan, ha AMD megoldotta ezt a problemat a tapasztalataibol?

[ Szerkesztve ]

eat, sleep, play, replay

(#489) Albus_D válasza tusi_ (#488) üzenetére


Albus_D
aktív tag

"Felreertes van. Veled ellentetben en nem vedeni akarom az AMD-t az intellel szemben."

A hozzászólások 1/3-a arról szól, majd várjuk meg mit tud a raptor. Szóval de. Azok mind flamelnek akkor.

"Ezt honnan veszed?"

És te honnan veszed hogy nem csak játékra lesz jó?
Én honna veszem? Mert van rá példa. Legalább. Arra hogy szerinted megoldotta a problémát meg csak a reményed.

"Probalj meg kovetni:"
Majd várd meg a teszekben mihez fogják hasonlítani a raptort. Aztán majd folytatjuk. A baromságaidhoz pedig már késő van. Egyébként a raptor is csak egy alder refresh. Az amd-nek kellet 7nm-ről 5nm-re ugrani, meg vadiúj zen magokat kihozni. A raptor maradt ott ahol az alder. ;]

[ Szerkesztve ]

(#490) tusi_ válasza Albus_D (#489) üzenetére


tusi_
addikt

Iszonyat faraszto es ertetlen vagy. Kit erdekel hogy mihez hasonlitjak es hogy fog teljesiteni a raptorral szemben?

Azt nem fogod fel, hogy en azt allitom a ZEN 4 ellenfele LETT VOLNA az Alder!


Betettem egy kepet, hatha ezt erted, szoveg ertelmezes nem az erosseged.

"És te honnan veszed hogy nem csak játékra lesz jó?"
Nem en allitottam valamit, hanem te! Mintha tudnad. Pedig nem!

"Az amd-nek kellet 7nm-ről 5nm-re ugrani, meg vadiúj zen magokat kihozni."

Ezt nevezik fejlesztesnek. Ok nem bazi nagy meretu szemeteskukakat hoznak ki minden evben. Amugy meg orulnod kene, hogy verseny van, mert igy nem 4-5%-os fejlodest veszel magadnak minden evben, hanem van fejlesztesi verseny is.

Amugy meg ezzel a stilussal menjel az Intel topikba, ott meg kedvelnenenk is.

eat, sleep, play, replay

(#491) tusi_ válasza Albus_D (#489) üzenetére


tusi_
addikt

"A hozzászólások 1/3-a arról szól, majd várjuk meg mit tud a raptor. Szóval de. Azok mind flamelnek akkor. "

Masoke lehet, en sehol nem mondtam ilyet. Ezt azoknak hanyd a szemere, akiktol olvastad.

eat, sleep, play, replay

(#492) Sundesz


Sundesz
őstag

A mai világban büntetém azt, ha valami rohadt sokat fogyaszt és nagyon melegszik. ZEN 4 is túl van hatjva a konkurencia miatt, hiszen azt látták, hogy telibeszarják az emberek a 200+ wattos CPU fogyasztást is. Holott ha ésszerű fogyasztási keretek mellett vizsgáljuk ezeket a Ryzen 7000 procikat, akkor gyakorlatilag lőtávolban sincs ellenfelük jelenleg. Persze ez változhat majd a Raptor Lake-el.

Hörcsög Powa'

(#493) hagymasbab


hagymasbab
lelkes újonc

Sziasztok.

Új vagyok itt és első hozzászólásom. :)
Elolvasva a cikket és sok youtube videót megnézvén kérdezném tőletek, hogy érdemes -e beruházni erre a platformra? Gépet szeretnek építeni, de jó pár évre és kérdéses, mennyire lesznek cpu igényesek a nextgen játékok.
Gondolok itt a Matrix Demóra pl, ami eléggé leterhelt szinte minden cpu-t IS.

Köszi

(#494) S_x96x_S válasza hagymasbab (#493) üzenetére


S_x96x_S
őstag

> hogy érdemes -e beruházni erre a platformra?

(saját vélemény)

az nem kérdés, hogy : igen

abban viszont nincs egyetértés, hogy mikor .. ;]
- most X670(E)
- megvárni a B650(E) lapokat
- megvárni az RDNA3 teszteket ..
- megvárnia a RaptorLake teszteket.
- megvárni a Gen5 M.2 SSD-ket.
- megvárni a nagyobb DDR5 felhozatalt ..
- megvárni a forint visszaerősödését ..
- megvárni a tavaszt és a 3dVcache-t.
- megvárni ....

vagyis ha van pénzed, akkor igen ..
viszont most a 12 és a 16 magos éri meg főleg,
mivel sokkal nagyobb platform költség...

> kérdéses, mennyire lesznek cpu igényesek a nextgen játékok.

a sakkon kívül a legtöbb játék inkább GPU limites.
de amúgy mi a legrosszabb verzió? nem lesz akkora frame-rated és 8K-ban élvezhetetlen lesz ..

Ha csak a játék a fő cél, és ráér .. akkor én tavaszig várnék ..
Ha sürgős ... akkor én a B650E -re szavaznák ( a jövőbeli Gen5-ös GPU-k miatt )

[ Szerkesztve ]

Mottó: "A verseny jó!"

(#495) wsanyi válasza antikomcsi (#484) üzenetére


wsanyi
aktív tag

Az 10-ről 12-re, ami kb. 20%... Igen, az nagy különbség. Pl. 100 helyett 80 Fps-t jelent. ;-)

Az éltető nap mindig süt, még akkor is, ha néha nem látjuk, mert eltakarják a felhők, vagy mert éppen éjszaka van.

(#496) wsanyi válasza Albus_D (#487) üzenetére


wsanyi
aktív tag

Nincs is olyan, hogy 7800. :O

Az éltető nap mindig süt, még akkor is, ha néha nem látjuk, mert eltakarják a felhők, vagy mert éppen éjszaka van.

(#497) makkmarce válasza Sundesz (#492) üzenetére


makkmarce
őstag

hát, bekapcsolod a -5% speed eco módot, és szépen lemegy 100 wattra, ez a tunning csak amiatt kell, mert az intel is a lovak közé dobta a gyeplőt, viszont a teszteknél a vérpistikék egyből ugranak, hogy lám, 149.9 fps, nem 150.1. Ha takarékosan akarod használni, akkor a lehetőség adott, nem túl nagy áldozat árán (5% teljesítmény csökkenés). Viszont csak akkor éri el a feltüntett fogyasztást, mikor megtolod valamivel ami tényleg megkínozza (compile, render, etc). Játékok alatt, vagy böngészés közben természetesen nincs ilyesmi, ott többet számít, hogy rádugtál e a gépedre az SSD mellé még 3 HDD-t.

okoskodom, tehát vagyok

(#498) makkmarce válasza hagymasbab (#493) üzenetére


makkmarce
őstag

Amit én tanácsolni tudok, hogy bármit is veszel játékra, a jelenlegi konzolgenerációt nézd meg. Mivel ott most 8 magos processzorok vannak, ezért az alá nem adnám, mert az új játékok ennyit biztos ki fognak használni, és köztük osztják majd el a feladatokat.
Amennyiben még streamelnéd játékot, vagy hasonló felhasználás lenne (mondjuk közben videót vennél fel belőle), akkor érdemesebb egyel nagyobbat venni(8 helyett 12 magosat), ha maxon szeretnél játszani is közben. (vagy külön streamer gép, de ez már másik szint).

Ha annyira jól támogatott lesz a AM5 platform, mint az előző AM4, akkor nem lesz nehéz a következő procit se beletenni a mostani configba, bár a játékok most sem a CPU-n véreznek el, az általad említett mátrix is vígan fut a konzolokon. Mivel azok zen2-es magok, így ha azonos magszámú, de újabb processzort választasz, akkor lesz tartalék, hogy mögötte vigye a windowst.

Ha nem mindenből a legdrágábbat veszed, akkor nem érdemes foglalkozni az itt vérremenő harccal, hogy az egyik 150fps, a másik 148, semmivel se lesz rosszabb játékélményed a 148 fps-es géppel, és úgy is minden fél évben kijön valami ami gyorsabb, mint amit tegnap vettél.

okoskodom, tehát vagyok

(#499) PuMbA válasza makkmarce (#498) üzenetére


PuMbA
titán

A konzolokon a játékok 7 magot használhatnak, mert egy mag a rendszeré. Nem csak PC-n kell vinni az operációs rendszert :) Ezért nagyon jók a mai napig is a modern 6 magos procik, amik gyorsabbak a konzolban található 8 magosoknál.

[ Szerkesztve ]

(#500) hagymasbab válasza S_x96x_S (#494) üzenetére


hagymasbab
lelkes újonc

Szia
köszi a választ.

Kb fel éve adtam el a gépem, azt hittem, mar nem érdekel a játék, de most megint játszanék. Anno egy AM4-em volt, de most, hogy kb semmi sincs meg mar belőle, talán érdemesebb lenne egy vadi új platformot venni és megint évekre le van a gond vele.

Az új kártyákkal úgy vagyok, hogy azok inkább a RayTracing es 4K játékosokat célozzak meg, nem tudok olyan közeljövőben kijövő játékról, aminek nem lenne elég egy mai videokártya high grafikai beállításokkal 80 fps körül.
Várakozás nem az erősségem, de majd meglátom. Esetleg egy 5800X3d a régi platformba :F

Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.