Hirdetés

2024. május 5., vasárnap

Gyorskeresés

Hozzászólások

(#479) wsanyi válasza S_x96x_S (#466) üzenetére


wsanyi
aktív tag

@Kedves S_x96x_S!

Köszönöm a kiigazítást! ;)

Lényeg, hogy a ZEN4 most azoknak jön jól, akik egy olyanalaplapot szeretnének, amibe még 2025-ben is biztosan jön új processzor (talán már 24 maggal), és nem aakrnak a még drágább HEDT platformba beruházni. A PCI-E 5.0 pontosan ezért lehet érdekes, mert ugyanazt kevesebb lane-nel meg lehet oldani, így azonos lane-számra több eszköz fűzhető fel. És 2 db PCI-E 5.0-s, egyenként 8 lane-es kártya már nagyon nagy erőt képvisel a régebbi akár 4 GPU-s rendszerekkel szemben. Szóval munkára világos, hogy intel, ráadásul angol nyelvű oldalakon láttam már panaszkodni embereket a big-little design miatt. A 12600K egy jó ötlet szerintem a background task-ekhez a plusz 4 efficiency core-ral, de munkára rosszabb, mint a csak Performance core-okat tartalmazó rendszer.

@Kedves antikomcsi:

Mivel az AMD a chiplet design miatt még mindig használja az infinity fabric-ot, igenis számít, mivel annak is megy felfelé az órajele. Tehát AMD-nél ez duplán számít. A 4800-as RAM-mal 1600 lesz az infinity fabric órajele, míg a 6000-essel 2000. A különbség simán lehet 10+ % is. Sőt, a 4800-as RAM-nál még a DDR4 3800 is jobb elvileg az időzítése miatt. Érdemes a témában több angol nyelvű youtube csatornát is megnézni, mert mindenki másként tesztel.

@Kedves martonix!

Bevallom, az én szívemhez közelebb áll az AMD, aminek sok oka van (szerver fronton még mindig megy az intel hype, aminek már rég semmi értelme, de mindent megtesznek, azaz lefizetik a beszerezőket, és a projekteseket, hogy magasan tartsák a piaci részesedésüket, tudván, hogy szerver fronton sokkal lassabb az átállás, vagy a dupla kód írás az optimalizálás okán), mégis azt mondom, legyünk pártatlanok. A 13900KS eleve ritka darab lesz, és feláras. Ez kb. olyan, mint anno a 3800 XT a ZEN2-ből. Mindemellett a 6GHz 1 magra vonatkozik,é s csak limitált időre, amíg a processzor el nem éri a TJ MAX-ot, onnantól kezdve throttlingol a proesszor. Erről rengeteg teszt vana youtube-on a 12. gen esetében is. Érdemes utánanézni.

2. - Nem midnen az órajel. Az IPC (Instrutctions per cycle) is fontos. Ld. FX széria vs Sandy Bridge. Bár ez már ott sem igaz teljesen a win10 óta, amióta képesek voltak a feladatütemezőt rendesen megírni, és a 4 szálon futó játékok esetében nem 2 core complexen fut a játék, hanem a 4 core complex 1. (azaz 0.) CPU magján, hogy jobb legyen a eljesítmény. Így azért már sok sandy bridge i5-öt ver az FX-es AMD... Főleg, amelyek már DX 12, vagy VULKAN esetében kihasunálják a 8 szálat, mert ott, bár gyengébb, de valós 8 CPU core van, amelyekhez nagyon erős co-processzor társul. Ez kicsit hasonlít az intel HT-jéhez, azzal a különbésggel, hogy 2 valódi magon futnak a számításoka, minek minden esetben előnye van, míg a HT-nek bizonyos esetekben pl. hátránya van, tehát nem éri el a kikapcsolt HT teljesítményének 100%-át. Összegezve, gondolkodhatunk érezlmi alapon, de sok értlemét részemről nem látom.

Én még azért megnézném ezt a tesztet is, már ha játékokról beszélünk:

https://www.techspot.com/review/2450-ryzen-5800x3D-vs-core-i9-12900k/

Itt is jól látszik, hogy alacsonyabb fogyasztással az 5800X 3D képes rendesen ráverni a 12900K-ra, több helyen is. Szóval, amit írsz, igaz is és nem is. Ahogy már más is írta, a 7700X 3D lesz igazából a 13. gen ellenfele. És a magasabb IPC és órajel (plusz a nagy titkolózás) miatt az 5800X 3D-vel szemben egy olyan 10-15-20% PS növekedés várható, szintén alcsonyabb fogyasztáson, mint pl. 5800X vs 5800X 3D. Tehát itt már meglesz az órajel is, az IPC is, persze a megnövel cahce sávszél vs időzítés szintén érdekes lehet, mert a nagy adatmennyiséget mozgató játékok profitálnak belőle, a sok kicsit mozgatók pedig vesztenek vele. A tesztek szerint viszont több nyer, mint amennyi veszít, sőt, általában talán egy kicsivel többet is nyernek, amelyek nyernek vele, mint amennyit veszítenek, amelyek veszítenek vele. Intel oldalon játékra jelenleg 1 értelmes procsszor létezik szerintem, a 12100F. De ha platform életcilusát nézzük, kérdéses, hogy érdemes-e beleinvesztálni, vagy megvárni a kisebb ZEN4-es megoldásokat, és a B650-E lapokat. Persze ez inkább a 240+ FPS-ekkel játszóknak lehet inkább érdekes. Az új prcoesszorokkal a legerősebb kártyák már mennek akár 240, FPs-sel, sőt CS:GO 794-et produkált ZEN 4-gyel... Ezzel rengeteget vert rá az intelre, sőt, már a DOTA2-ben is az AMD a jobb az erős 1 és 2 magos teljesítmény miatt.ODa jelenleg a 7600X a leggyorsabb. A platform élettartama miatt pedig az AM5 mindenképpen jobb választás, ráadásul ezek már erős lapk, nem úgy, mint a B350-esek, amelyekben csak elketyegnek az új AM4-es ryzenek. Ott azért a B450/X470 már jóval többet nyújtott a 8+3-as VRM-mel. Nyilván, a B550 és X570 már más világ az akár 16 fázisi VRM-mel. De az csak munkára való felhasználás esetén éri meg szerintem.

@Kedves Makkmarce!

Az állításod igaz is és nem is. Volt pl. intel itanium, vagy HEDT vonal, és jött a skylake-X a Mash architekúrával (szerintem nagy bukta volt, most nem fejtem ki, miért), és létezik valamilyen szinten a szerver fronton található CPU család, ami picit eltér a consumertől. AZ alap mag hasonló, de elméletileg nem 100%-os az egyezés. AMD esetében a chiplet design miatt teljes az azonosság, csak a mikrokód más, és az I/O die, ahogyan a Threadripper esetében is. És ott vannak a mobil processzorok is, ahol AMD is képes volt monolitic DIE-t használni, mivel bizonyos szegmensekbe kellett az erős IGP. És e téren mindig is erősebbek voltak az azonos szériás inteleknél. A 7000-es APU-khoz ha már tényleg az RDNA3-as IGP érkezik, akkor az nagyon komoly előrelépés lenne, meg merem kockáztatni, hogy a 1650-es nvidia szintjét is el tudnák érni 5 nm-en. Már a 6000-es széria is nagyon erős 6 nm-en RDNA2-vel. Ld.: https://www.youtube.com/watch?v=wAuMf7qnUXM

Minden hozzászólást még egyszer köszönök!

Szép napot mindenkinek! ;)

Béke, és szeretet! ;) (A mai világban ez nagyon kell...)

Az éltető nap mindig süt, még akkor is, ha néha nem látjuk, mert eltakarják a felhők, vagy mert éppen éjszaka van.

Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.