Hirdetés

2024. április 19., péntek

Gyorskeresés

Hozzászólások

(#751) hokuszpk válasza Sundesz (#748) üzenetére


hokuszpk
nagyúr

a vrm inkabb azert volt gyatrabb, mert az elso szeria teteje 95W volt, és még a kanyarben emlitve se volt, hogy lesz ilyen "pbo" nevu ize.
a B350 Toma vrmjet sikerult is ilyen 170W+ tuningterhelesekkel 125 fokra futenem, ott kezdett throttlingolni.
hirtelen ezt talaltam, a "system" sorban a vrm homerseklet.

Első AMD-m - a 65-ös - a seregben volt...

(#752) Fücsök007 válasza -KP- (#749) üzenetére


Fücsök007
őstag

Ezzel maximálisan egyetértek. Valós konkurencia hiányában most AMD tenné ugyanazt amit Intel is megtett sok éven át. Vásárlói/felhasználói szemszögből viszont pont időben visszatért a verseny, ezért rohamos fejlődés lesz a következő években. :C

(#753) VirsLee válasza -KP- (#749) üzenetére


VirsLee
őstag

Ezt lefutottuk itt annak idején is sokszor, én is érintett voltam, mert ugyanolyan lapom volt, mint neked.
zen2 - a BIOS upgrade hamarabb jött, mint maguk a procik, nem hiszem, hogy izgalmas
zen3 - 2020 novemberében érkezett desktopra

2016 Q3-ban azzal az ígérettel jelent meg az AM4 - azaz Te is úgy vehettél 300-as lapot - hogy arra megkapod a processzorokat 2017, 2018 és 2019-ben. Ez volt a hivatalos ígéret AMD részéről.

Az, hogy az ASUS megcsinálta, hogy régebbi processzorok támogatását kivette a B350 BIOS-ból és betette a helyére az 5000-es szériát, az számomra azt jelenti, hogy ők sem tudták úgy megoldani, hogy ne sérüljön az eredeti funkcionalitás.

Eredetileg:
- AMD nem tervezte 2020-ban támogatni az AM4-et
- AMD nem hozott új chipsetet az 5000-es szériához

AM5-tel sokat csúsztak és még most is szívnak Intelhez képest azzal, hogy nincs DDR4-es AM5 lap.

(#754) Yutani válasza VirsLee (#753) üzenetére


Yutani
nagyúr

AM5-tel sokat csúsztak és még most is szívnak Intelhez képest azzal, hogy nincs DDR4-es AM5 lap.

Itt tisztázzuk, hogy mit jelent a szám az "AM" után:
2/2+ = DDR2 platform
3/3+ = DDR3 platform
4 = DDR4 platform
5 = DDR5 platform

Tehát AM5 platformon neked soha nem lesz DDR4 támogatás. Az előfordulhat elméletben, hogy Zen4 magokat kapsz DDR4-et támogató I/O die-jal AM4 foglalatba (más a CPU package), de ez very unlikely, mivel gondolom új I/O die-t kellene tervezni az új magokhoz, ami plusz költség, ráadásul ezzel nehezen tudnák az új platformra terelni a vásárlókat.

#tarcsad

(#755) VirsLee válasza Yutani (#754) üzenetére


VirsLee
őstag

Attól, hogy ez a névkonvenció, attól még készülhetett volna úgy a socket, hogy kompatiblis két különböző memóriával is. Lásd 1700. Most néztem, van 50 db 1700-as lap az Alzán. Ebből 38 db DDR4 és 12 DDR5. Saját magát hozta ezzel rossz helyzetbe az AMD, mert nagyon magas lett a belépési költség AM5-re, amit sokan nem is fizetnek meg jelenleg. Ezen felül a procikat is tróger módon árazta be :)
Tudom, hogy nem reprezentatív, de azért jelzi a DIY szegmens trendjeit valamennyire a mindfactory:

39. vs 40. vs 41. hét
AM4 3070 db vs 3370 db vs 3080 db
1700 1000 db vs 1150 db vs 940 db
AM5 850 db vs 250 db vs 300 db

A 41. héten az 5800X3D-ből 450 darabot adtak el :) AMD már be is jelentette, hogy Q3-ban akár 1 milliárddal kisebb lehet a bevétel.

(#756) Yutani válasza VirsLee (#755) üzenetére


Yutani
nagyúr

Biztos jól kikutatta az AMD, hogy mennyire érdemes vegyes memória támogatást megoldani, és az eredmény az lett, hogy nem érdemes.

De lehet technikai akadálya is. Az Intel megcsinálta a vegyes támogatást a Skylake/Kaby Lake processzoroknál (DDR3/DDR4), most megcsinálta az ADL/RPLprociknál is, de ezek monolitikus processzorok. Lehet, hogy a chipletes felépítés annyira rá van optimalizálva az alkamazott memória típusra, hogy körülményes lenne egyszerre kétféle memória alrendszert támogatni egy processzoron belül.

#tarcsad

(#757) -KP- válasza VirsLee (#753) üzenetére


-KP-
addikt

1 évvel el vagy tájolva. Milyen 2016 Q3??? A Zen1 2017 márciusában jelent meg. Legalább az alapvető dátumoknak néznél utána.... Innen kell számolni a 4 évet. Belinkeltem fentebb egy cikket az AMD-től, ami szépen mutatja a cég hozzáállását. Mi kell még neked? Mindegy, én vagyok a hülye eleve, hogy leállok egy fanboy-al vitázni. []xygen és Fücsök is képes volt felfogni mi a szitu és hoztak 2 tökéletes példát.

Egyébként az AMD-vel szembemenve az Asrock hozott olyan béta biost egyes lapjaira, amivel ment a Zen3 a régebbi lapokon, de az AMD eltávolíttatta. Ez pedig még bőven azelőtt volt, hogy az AMD engedélyezte volna széleskörben a Zen3 supportot az első genes chipsetekre. Az első pillanatban, amikor pár százalékkal övék volt a legjobb cucc,átmentek Intelbe... Azok akik megették a bullshit dumát, miért nem működik a Zen3 a régebbi lapokon, legalább ekkor rájöhettek volna, hogy meg lettek vezetve. De ami egyszer a netre felkerül ugye.... Illetve még az MSI egyes lapjaira elérhető volt olyan bios, ami engedélyezte a Zen3-at, szintén még az AMD engedélye előtt, és még a Gigabyte-nál is volt szó róla. Az agyon ajnározott Asusod az utolsók között volt és amíg nem volt hivatalos AMD engedély/parancs, addig a fülük botját nem mozdították.

Az pedig, hogy kikerültek az Athlon/Phenom architektúrára épülő 2 utas fostalicska modellek a supportból, szerintem nem egy hatalmas érvágás.

Közben mindezek után pedig elérkeztünk a 100 ezres B650-es lapok korszakába. Fantasztikus.

[ Szerkesztve ]

(#758) Sundesz válasza -KP- (#757) üzenetére


Sundesz
őstag

És a 400+ dollár és euró korszakába. Ezt se felejtsük el. De kellett már az AMD-nek 1-2 pofon mert kezdtek "elintelesedni". Pofátlanok a lapok árazásai ez tény.

Hörcsög Powa'

(#759) -KP- válasza Sundesz (#758) üzenetére


-KP-
addikt

Nem csak a lapok árazása pofátlan, a prociké is. Az új cucc folyamatosan drágul. Korábban az új cucc mindig a régi helyére jött, hasonló áron, most amennyivel gyorsabb, annyival drágább. Korábban a 12400/12100 adott egy nagy maflást az AMD-nek, azt hiszem a következő nagy maflás a sima 13400 megjelenése lesz, Raptor IPC, 6 P mag 4 E mag. Gyakorlatilag egy felturbózott 12600 lesz. Ráadásul sokkal olcsóbb lesz a lap alá, és a sokkal olcsóbb DDR4 is működik vele. A 13600 pedig már most jobb vétel, mint egy 7600, és ugyanez igaz rá is, de szerintem az igazi népproci a 13400 lesz. Kellene már most az 5600 non X, némi árcsökkenéssel egyetemben az AMD részéről. Illetve kellene értelmesebb árú alaplap is.

[ Szerkesztve ]

(#760) Sundesz válasza -KP- (#759) üzenetére


Sundesz
őstag

Nem Zen 3 áron nyitottak az új procik? Ha akarná a 2 cég lehetne durva árverseny, de valószínűleg megegyeztek.

Hörcsög Powa'

(#761) -KP- válasza Sundesz (#760) üzenetére


-KP-
addikt

Zen3 már eleve túlárazva indult. Amúgy simán elképzelhető, nem ez lenne az első kartellezés nagyvállalatok között.

(#762) VirsLee válasza -KP- (#757) üzenetére


VirsLee
őstag

Vegyük sorra:
- Te vagy eltájolva, az AM4 2016 szeptemberében indult
- Belinkeltem az AMD hivatalos vállalását miszerint 2017/2018/2019-ben támogatja az AM4-et
- Nem vagyok fanboy, mindig ár/érték alapján vásárolok. Pl. tavaly novemberben B550 Tomahawk 37k 3 év garival emag-on. Biztos vagyok benne, hogy Te találtál volna jobb ajánlatot, legközelebb mielőtt vásárolok rá fogok kérdezni nálad ;)
- "agyon ajnározott asusod" - ne írj már ilyen hülyeségeket, jelenleg egy asus alkatrész sincs a gépemben, azért ezt hoztam példának, mert Te ezt használod :D
- ne fájjon már neked, hogy 100k egy B650, legjobban az AMD fog szívni vele hisz senki nem lesz olyan hülye, hogy megvegye tőlük azt a szart. Írtam is feljebb adatokat neked, hogy a kutya nem kíváncsi az AM5-re. Elbaszták ezt a startot rendesen. Szerintem pár hónapon belül itt lesznek a 200 dolláros 6/12-es procik, de azok se fogják ezt visszahozni a drága lapok és ram-ok miatt
- fun fact: van intel részvényem (AMD nincs), nekem, mint szerinted amd fanboy-nak :D

(#763) hokuszpk válasza -KP- (#757) üzenetére


hokuszpk
nagyúr

a Zen valoban 2017 marciusaban indult, de a foglalat picit elobb pont azokkal a regi architecturas procikkal, amit aztan bealdoztak az ujabbak kedveert.

Első AMD-m - a 65-ös - a seregben volt...

(#764) -KP- válasza VirsLee (#762) üzenetére


-KP-
addikt

Sokat ér a foglalat proci nélkül. :DD Egyébként is végig a processzorokról beszéltem. Emlékeim szerint még 2017 márciusában is alig lehetett kapni valamit, a Zen launch pedig március 5 volt.

Ezt még beteszem:

https://overclock3d.net/news/cpu_mainboard/amd_reaffirms_commitment_to_am4_socket_until_2020/1

Nemcsak hogy 2020-ra ígérték a támogatást, de ezt még többször újra el is hintették. Ez konkrétan egy 2018-as cikk.

[ Szerkesztve ]

(#765) -KP- válasza hokuszpk (#763) üzenetére


-KP-
addikt

A linkelt cikked szerint az A320, B350, X370 chipset kiadási ideje 2017 február. :U

(#766) DudeHUN válasza -KP- (#764) üzenetére


DudeHUN
senior tag

A foglalatot és nem az adott AM4-es chipsetekre épülő lapokat. Ez fontos. Mert nem véletlenül fogalmaznak így. Amúgy meg tök nyolc. 5000-res is megy már 300-as szériában.

Gamer for Life

(#767) hokuszpk válasza -KP- (#765) üzenetére


hokuszpk
nagyúr

igen, azok a Ryzennel jelentek meg.
mondjuk annak nemneztem utana, a buldozer (?) alapu am4 procikhoz volt-e kulon chipset. Ha azok is olyanok, mint a Ryzen, akkor elmeletileg akar mehetnek chipset nelkul is, hiszen memoriavezerlo, pci-e vezerlo, sata es usb vezerlo is van a prociban.

[ Szerkesztve ]

Első AMD-m - a 65-ös - a seregben volt...

(#768) VirsLee válasza -KP- (#764) üzenetére


VirsLee
őstag

Pont ugyanez szerepelt az általam csatolt képen. Until 2020. Nem 2020-ban.

2016 szeptemberében az AM4 elrajtolt méghozzá processzorral együtt. Egyszer se mondtam, hogy zen procival.

Én se örülök annak, hogy így elkefélték az AM5-öt, főleg annak fényében, hogy egy 13600k milyen teljesítményt nyújt :D Ennek ellenére én elégedett vagy az AM4 által nyújtott élettartammal/szolgáltatással és úgy tekintem, hogy ami oda 2020 elejétől érkezett az egy 2016-ban nem tervezett, nem látható dolog volt.

(#769) Robitrix válasza Albus_D (#712) üzenetére


Robitrix
senior tag

Ennyire azért nem egyértelmű a dolog.
egy 13900K ára 660 dollár
egy 7950X ára 699 dollár
úgye két 32 szálas prociról van szó.
össz teljesítményben viszont az AMD proci úgy 9,6%-kal nagyobb teljesítményt nyújt.
Viszont ilyen szintű procit nem annyira hobbiból vesz az ember, hanem valami erősen proci teljesítményt igénylő jellemzően valami grafikai feladat kiszolgálására. Renderlés, videó kódolás stb. Ezen programok meg igyekeznek maximálisan kihasználni a magokat és szálakat. Értelmes ember nem vesz otthonra 32 szálas procit azért, hogy 4-6-8 programágat futattó játékra vagy hasonló dologra használja, mert értelmetlen pénz kidobás. Ilyesmire egy 6/12 vagy 8/16 vagy esetleg ha intelben gondolkodik az ember esetleg 20 szálas hibrid procit vesz az ember.(bár ez utobbi már soha nem kihasznált teljesítmény lesz. Ma minden játékot és egyéb szokásos feladatot könnyedén kiszolgál egy 8/16-os proci. Még akkor is ha a játék mellett valaki mondjuk stremeli a játékot és közben beszélget valami kommunikációs programban. Már egy 12/24 szálas proci is alapvetően pénz kidobás otthonra a nem kihasznált teljesítmény miatt. Vagyis ha nem használja valami speciálisan procit kihasználó dologra az ember egy amd 3900X/5900X vagy 7900X is felesleges otthonra. Egy 4-6-8 programágat egyszerre használó program nem lesz attól gyorsabb ha 24 vagy 32 szálas procit teszek alá. Vagyis ha dolgozom a procival a kb. 30 dollár ár nem fog semmit jelenteni, de a kb. 10% teljesítmény többlet már számíthat az AMD mellett...

(#770) Albus_D válasza Robitrix (#769) üzenetére


Albus_D
aktív tag

"össz teljesítményben viszont az AMD proci úgy 9,6%-kal nagyobb teljesítményt nyújt."

Hol? Ne beszéljünk már hülyeségeket....
[link] [link] [link]

[ Szerkesztve ]

(#771) Robitrix válasza VirsLee (#724) üzenetére


Robitrix
senior tag

Játékra nagyjából tényleg elég a 6/12-es proci is. Viszont ha elkezdesz mókolni még játék mellett egyéb programokat, mint mondjuk beszélgetsz valami külső programon közben a csapat társakkal(TS, Discord stb.) plust mondjuk játék közben neki állsz menteni videóba a játék menetet esetleg videó streamet feltölteni a netre játék közben akkor már kevés lehet a 6/12 egy erősebb játék mellett. Vagyis az erőforrás igény erásen függ attól, hogy mennyi mag és szálra van szükség párhuzamosan a játék futása mellett. Persze az számít, hogy milyen erős a 6/12-es proci van jelentős különbség egy Ryzen R5 1600X szálankénti teljesítménye és egy R5 7600X teljesítménye közt. 3 generáció és jó pár év azért rátesz a teljesítményre. De egy játék mellett ha relative friss egy 6/12-es proci és nem futatt párhuzamosan különösebb dolgokat az ember akkor elég egy 6/12-es proci is. Nagyjából a mai napig is 1-2 játékot ismerünk ami bele kóstol az egy időben párhuzamosan 10 programszál használatába. Ilyen például a CP 2077, de az is csak akkor, amikor már minden csutkára van tólva a grafikán. DLSS, RT, 4K ultra stb. Gyengébb beállítások esetében van ahol csak 6 szálat használ vagy 8-at maximum. Illetve az utobbi 1.2 évben jelent meg néhány játék még, ami szintén benyal extrém esetben akár 10 programszálba is CPU tekintetében. De ez olyan ritka dolog, hogy akár egy kézen is meg lehetne számolni azokat a játékokat. Amúgy nekem egy R5 3600 van a 3 éves gépemben. Elkezdtem gondolkodni rajta, hogy esetleg átcserélem a procit csak egy 5600X-re Most már azért nem olyan drága. Aztán megnéztem a teszteken, hogy ha marad a mostani egyéb hardver a gépen, akkor magában a CPU csere csak átlagosan 2-3 FPS pluszt hozna az általam játszott játékokban. A bolt az lett volna a dologban, hogy képes lettem volna csak a procit egyéb költségek nélkül jobbra cserélni. Ha mindent átcserélek (alaplap, memória, videókártya) az már nem annyi, mint mondjuk a CPU 90 ezres költsége kb.) Viszont elengedtem egyenlőre a dolgot, mert 2-3 átlagos FPS nővekedés messze nem ér meg 90 ezret. Egy 7600X önmagában teljesítményben hozna kb. további 2-3 FPS növekedést kb. Már amennyiben bele menne a ZEN 4-es proci a mostani hardverembe... :)

(#772) Robitrix válasza Fücsök007 (#725) üzenetére


Robitrix
senior tag

elvben ez igen jól hangzik, de a valóság az, hogy kuvára nehéz olyan játékot írni, ami túlságosan kihasználja a rendelkezésre álló proci magokat és szálakat. Egy játék program algoritmusa nem szabadon párhuzamosítható programszálakra. Igen erős ok-okozati összefüggés van a párhuzamosan futó ágak közt. A legtöbb játékban bőven elég egyszerre 4-6 ritkábban 8 párhuzamos programágat futatni. Egyszerüen logikailag nem lehet tovább szétszálazni a folyamatokat. Így hiába van ott a hardverekben egyre inkább az átlagosan egyre több mag és szál nem igen van játék program, ami ki is tudja használni. Ezért is rekedtek meg az utobbi 2-3 évben a játékprogramok a 4-6 ritkább esetben a 8 magnál vagy szálnál. vagyis nem mostanában lesz az, hogy 32 szálas játékokat fognak írni. Tovább rontja a helyzetet, hogy egy játékprogram algoritmusában rengeteg a véletlen esemény. Egészen más kategória mondjuk egy renderelő program. Ahol X magon ugyan azt a algoritmust kell futtatni csak eltérő adatokkal. De pont ilyen egy tömörítő program vagy titkositó stb. Ahol ugyan azt végzem akárhány párhuzamos programágon eltérő adatokkal. Ott ki lehet használni akár a 128 vagy 256 cpu szálat is. A játék program nem ilyen. Egy mondjuk alapvetően 4 magra irt játék nem fog 32 szálon futni csak azért, mert van a hardverben mondjuk 16 mag és 32 szál...

(#773) Fücsök007 válasza Robitrix (#772) üzenetére


Fücsök007
őstag

Ez jelenleg így van, de ha nem lenne új hardver (proci/APU) meg sem próbálnák az algoritmusokat még jobban párhuzamosítani ahol lehet. Továbbá valószínűleg az új effektekhez fogják az erősforrások többségét felhasználni, az algoritmus döntő része nem fog igényelni 8 magnál többet még sok évig. Nem tudom mikor érjük el az ésszerűség határát, de természetesen el fog jönni az is. Ebben az évtizedben már az átlag konzol/PC-be lesz elég mag hozzá, az biztos.

(#774) Sundesz válasza Albus_D (#770) üzenetére


Sundesz
őstag

Ha el van engedve a powerlimit, esetleg OC is van akkor néha tényleg a 7950X előtt van, igaz 150W-al nagyobb fogyasztás mellett. Kérdem én, ha munkára kell a gép és több órán keresztül 150W-al többet fogyaszt az Intel rendszer, az annullálja-e a 40 dollár különbséget?

Hörcsög Powa'

(#775) Albus_D válasza Sundesz (#774) üzenetére


Albus_D
aktív tag

Köszönöm kérdésed, igen, annullálja. Azt is megkérdezhetted volna, hol az a 9,6%. ;)

És én is kérdezek, 40 dollár különbségről beszélsz, mert annyi az msrp különbség. Boltokban nem ez látszik. A kérdés, miért azzal a különbséggel számolsz, miért nem a tényleges, fizetendő boltbeli különbséggel?

[ Szerkesztve ]

(#776) Sundesz válasza Albus_D (#775) üzenetére


Sundesz
őstag

Nézzünk egy nagyobb piacot és ne az Alza árakat hasonlítsuk össze. Newegg-en pont 700 USD a 7950X és 660 USD a 13900K. A 9.6%-os nem én írtam.

Viszont neked is igazad van, Caseking.de 850 Euro a 7950X, 750 Euro a 13900K.

Hörcsög Powa'

(#777) flexxx2 válasza Robitrix (#771) üzenetére


flexxx2
őstag

A multiplayert és a minimum fps-t kihagytad, ott is számít sok mag.

(#778) Yutani válasza Sundesz (#776) üzenetére


Yutani
nagyúr

Az Intel most kettéhugyozta az AMD-t, és olcsóbb is. Miért venne bárki is most AMD-t?

#tarcsad

(#779) Sontir Fel válasza Yutani (#778) üzenetére


Sontir Fel
őstag

Maximum mert jo esellyel idotallobb lesz az alaplap. Esetleg tobbet profital egy rdna3, gen5 kombo eseten. Hirtelen ennyi :B

BFBC2/Steam/BF2-3-4/Erszoft/BF42/: Mr.Norissz Origin: Mr_Norissz

(#780) flexxx2 válasza Yutani (#778) üzenetére


flexxx2
őstag

Azért ez túlzás, 7600x vs 13600k: egyforma ár és teljesítmény,
és a többség ezt veszi, nem a 13900k,7950x-et.

[ Szerkesztve ]

(#781) VirsLee válasza Yutani (#778) üzenetére


VirsLee
őstag

:DD azért nem kellene ilyen barokkos túlzásokat tolni. “Kettéhugyozta” = van pár százalék (<10%) előnye néhány területen. Néhány területen pedig ugyanígy hátránya :)

(#782) Sontir Fel válasza flexxx2 (#780) üzenetére


Sontir Fel
őstag

Nem, a tobbseg 5800x3Dt vesz :U

BFBC2/Steam/BF2-3-4/Erszoft/BF42/: Mr.Norissz Origin: Mr_Norissz

(#783) zazenke válasza flexxx2 (#780) üzenetére


zazenke
őstag

az i5- 13600k a legtöbb helyen megelőzi a 7600x et. Gyakorlatilag még a korábban hátrányban lévő egyszálas teljesítmény hátrányát is ledolgozta az intel . A 12600k még elmaradt egyszálasban. Ez egy elég részletes teszt ahol nem csak játék módot hanem normál irodai használatot is letesztelik . [link] . És a legfurcsább az hogy youtube összehasonító videók alapján hiába eszik többet a 13600k mégsem melegszik jobban sőt sokszor még alacsonyabb hőfokkal dolgozik mint a ryzen. A hullámvasút kupakja ellenéri is.

[ Szerkesztve ]

(#784) Albus_D válasza zazenke (#783) üzenetére


Albus_D
aktív tag

Pontosan.

(#785) VirsLee válasza zazenke (#783) üzenetére


VirsLee
őstag

Az lenne fura, ha nem előzné meg több helyen +8 maggal ;)
12600k-nál 90W-tal többet eszik. Én még mindig nem értem az Intelt, hogy miért kell E-core-t tenni egy i5-be, ha a végén a 360mm-es vízhűtés mellett 100 fokon throttlingol. Ryzen 5-ből is egy értelmetlen fűtőtest lett.

(#786) flexxx2 válasza zazenke (#783) üzenetére


flexxx2
őstag

Ok, ebben igazatok van. Csak egy YT videót néztem, amin egyforma volt, aztán néztem másikat, ahol nem. Mi lehet az oka kérdeztem. Aztán látom hogy win10 alatt futott a teszt, és az intelnek kell a win11 tudtommal.
De azért nem hugyozza ketté. :))

[ Szerkesztve ]

(#787) Sundesz válasza zazenke (#783) üzenetére


Sundesz
őstag

Valójában workload -30%, játékban meg +5% a 7600X. Alza.hu-n árban kb 40 ezer Ft-al olcsóbb a 7600X, de ez persze nem mérvadó.

Hardware Unboxed meg gyönyörűéen bemutatja a thermal throttlingot a nagy Intel procik esetén (asszem az i5 már nem érintett).

Hörcsög Powa'

(#788) zazenke válasza Sundesz (#787) üzenetére


zazenke
őstag

az alzán 155 ezer a 7600x én meg tegnap 162 ért rendeltem meg egy másik helyről az i5 13600k-t és hozzá pegig z790 es alaplapot 145 ért ( msi ddr5)

(#789) zazenke válasza zazenke (#788) üzenetére


zazenke
őstag

és alaplap lett volna olcsóbb is de azok annyira szegényes felszereltségűek hogy az optikai hagkimenetet is lehagyják róluk és vagy ddr 4 esek. Bár ez csak az én heppem hogy ddr5 kell mert tudom hogy nem gyorsabbak ma még a drr4 től. viszont az nem biztos hogy 2 év múlva nem lesznek alacsonyabb késleltetésű ddr5-ök és akkor csak memóriát kell cserélni

(#790) Yutani válasza zazenke (#788) üzenetére


Yutani
nagyúr

145k egy alaplapért, amit 3 év múlva lecserélsz egy másik 145k-s alaplapra. Jó biznisz a gyártóknak.

#tarcsad

(#791) zazenke válasza Yutani (#790) üzenetére


zazenke
őstag

én nem fogom lecserélni . most is egy közel 10 éves rendszerről állok át i5 4. genről :)
kivéve ha csak nem történik valami forradalmi fejlődés.

(#792) Joshi


Joshi
titán

A tesztalanyok egy 6 és egy 12 magos Ryzen, az előző generációból meg odateszik a 8 magosat. What? Azért egy 5900X-et illett volna mellé rakni nem?

(#793) Wilks válasza Yutani (#778) üzenetére


Wilks
tag

Milyen lenéző duma,amit nyomsz. :DD
A helyzet az -elvakultsagod ellenére -,h senki nem hugyantja ketté a másikat. :)) :D
Az elmúlt időszakban szinte "fej -fej" mellett van az AMD és az Intel.Ami jó. :)

(#794) -KP- válasza Wilks (#793) üzenetére


-KP-
addikt

Ez így nem teljesen igaz. Lehet hogy a processzorok többé vagy kevésbé fej-fej mellett vannak, de AMD oldalon a platform költsége hatalmas. Egy 13600K-t beletehetsz egy 50 ezres MSI B660-as lapba is DDR4-es ramok mellett és gyönyörűen fog hasítani. Pár % lesz lassabb csak, mint ddr5 mellett. Miközben egy 7600X esetén még egy B650-es lap is 100k körül kezdődik, és csak ddr5 ram mehet mellé. Szóval lehet hogy a procik többé vagy kevésbé fej-fej mellett vannak, de a platform összköltsége borzalmas a Zen4 esetén a Raptor Lake-hez viszonyítva. Kb. 100 ezerrel többet kell otthagyni ugyanazért a teljesítményért AMD oldalon. Ráadásul szerintem ha pl. a 7600X-et viszonyítom a 13600k-hoz, egyik sima 6mag 12 szál, másik proci meg 14mag 20 szál. Sokkal időtállóbb a 13600k, szóval a jövőre nézve jócskán van benne tartalék. De az AMD számára a másik probléma megint a budget kategória lesz. Január után valamikor fog jönni a 12400/12500 6P mag 4E maggal. Ezek viszont annak ellenére, hogy Alder Lake Golden Cove P magokkal fognak jönni, ha jól eltalálják az árazást népproci lehet belőle,mert 12400F áron kapunk majd egy lockolt 12600k-t gyakorlatilag. Az AMD-nek pedig válaszolnia kell majd, vagy megint kompletten az Intelé lesz a budget szegmens, ahogy övé a jóárasított 10400 óta.

Az AMD-nél igencsak szükség lenne értelmes árú alaplapokra és némi árcsökkenésre. Illetve jó árú non X-es modellekre.

[ Szerkesztve ]

(#795) Sundesz válasza -KP- (#794) üzenetére


Sundesz
őstag

Alaplap fronton rohadt nagy drágulás van még AM4 fronton is. Nehéz eset ez az AMD-nek, mert nem rossz a Zen 3 még most sem és vegzálja az AM5 platformot olcsóbban. Intel jól tette a kettős memóriatámogatást. Egy 50 USD-t csökkenteni kellene az Zen 4 árakon meg egyel lejebb hozni a kategóriákat (a sima 65W TDP- 7700 már feltűnt kiszivárgott teszten).

[ Szerkesztve ]

Hörcsög Powa'

(#796) VirsLee válasza -KP- (#794) üzenetére


VirsLee
őstag

Nem tudom, hogy láttál-e teszteket, de nem fogsz kihajtani egy 13600k-t egy 50k-s B660-as lapban. Totál esélytelen a dolog. 70-80k körül indulnak azok a lapok, ahol már használható a VRM. A 13600k majdnem 100W-tal többet benyal, mint a 12600k.

Amíg a 13600k árában meg tudod venni az 5800X3D-t, ami DDR4 alapon hozza azt a sebességet játékban, amit a 13600k, addig nem fognak az emberek rohanni se raptor lake, se zen4 magos procikért. Ez látszik is az eladásokon.

(#797) -KP- válasza VirsLee (#796) üzenetére


-KP-
addikt

Pedig de.

HUB B660 Vrm Test 1

Mondjuk ja, inkább 60k az az 50k. De ettől még igaz, amit írtam.

Gamers Nexus fogyasztás mérés

[ Szerkesztve ]

(#798) ScrapUnit válasza Sontir Fel (#782) üzenetére


ScrapUnit
aktív tag

Érdemes-e lecserélni a 3950X-et 5800X3D-re, ha csakis kizárólag játékra van használva stream nélkül?

::::::Xiaomi Mi11i SnapDragon Powered::::::pü-t hamarabb észreveszem! Ha nem veszem fel a telefont, írj pü-t! {30/912-7553}

(#799) VirsLee válasza ScrapUnit (#798) üzenetére


VirsLee
őstag

Válaszold meg az összefoglaló kérdéseit, mert sok infó hiányzik még :)

(#800) VirsLee válasza -KP- (#797) üzenetére


VirsLee
őstag

Ha arra gondolsz, hogy most 65k az a lap, ami a linkelt tesztben 102 fokos VRM mellett a legmagasabb értéket hozta egy olyan procival, aminek a K-s változata is 30W-tal kevesebbet eszik, mint egy 13600k :)
Igazad van abban, hogy magasabb a DDR-ös AM5 platform költsége, mint a DDR4-es 1700-nak. Ellenben a DDR4-es AM4 platform költsége olcsóbb, mint a DDR4-es 1700-nak :D
Szóval - szigorúan játék célú felhasználást nézve - drágább az a DDR4-es 1700-on összehozni az 5800X3D teljesítményét. Ez most a legjobb ár/érték arányú nagy teljesítményű gamer proci. A piac is ezt jelzi. Tudom, hogy nem reprezentatív, de azért jelzésértékű. Több 5800X3D-t adtak el, mint összesen 1700-es vagy AM5-ös procit. Egyszerűen most még nem érdemes váltani arról a platformról, ha már rendelkezel egy használható AM4-es lappal.

(#801) -KP- válasza VirsLee (#800) üzenetére


-KP-
addikt

Nézd már végig azt vrm a tesztet rendesen. Jóval relevánsabb a 12600k/12700k eredménye, mert a 13600k kb. azzal van egálba fogyasztásban. No power limit mellett 70 fokos vrm mellett viszi a 12700k-t, és 61 fokos vrm mellett a 12600k-t. Elbírja a 12900k-t is, ugyan már jóval magasabb vrm mellett, de az még a normál működési tartományba esik. Ettől független igen, én sem párosítanék egy ilyen laphoz egy 12900k-t, de működne vele. A 12700/13600 szintje viszont sima liba.

Újonnan legolcsóbban 165k-ért látok 5800X3D-t, 155k-ért meg 13600kf-et. Aki új konfigot vesz, annak kb. egál lesz a kettő, mert egy B550-es lap se 20 ezer forint. Aki már rendelkezik AM4-es lappal, annak nyilván érdemesebb lehet az 5800X3D.

[ Szerkesztve ]

(#802) VirsLee válasza -KP- (#801) üzenetére


VirsLee
őstag

Az MSI PRO B660M-A az egyetlen közülük, ami viszi a non-k 12700-at fullon. Az pedig nem 50k, nem 60k, hanem 68k ;)

(#803) wsanyi válasza VirsLee (#800) üzenetére


wsanyi
aktív tag

Intelre meg amúgy sem éri meg váltani a 2 gent támogató lapjai miatt. Így inkább AM5. Lehet, hogy 100-150-200 USD-vek drágább az alaplap, de 2025+-ig lesz rájuk support. LGA1700 már EOL, de ha nem is, akkor ebből is v2 várható, mint 1151-ből, hogy csakazért se menjen benne a régebbi processzor.

Amúgy mi ez az új Pentium Gold 1 P maggal és 4 E maggal? :-O Az i3 meg marad 4/8 P core. Na igen, ha hozzácsapnak 2-4 E Core-t, már nem is vesznek i 5-öt sem kb. :-D

Szép estét mindenkinek! ;-)

Minden jót! ;-)

[ Szerkesztve ]

Az éltető nap mindig süt, még akkor is, ha néha nem látjuk, mert eltakarják a felhők, vagy mert éppen éjszaka van.

(#804) vudus


vudus
újonc

:C

Üdvözlettel: Krisztián

(#805) -KP- válasza wsanyi (#803) üzenetére


-KP-
addikt

Szóval azért vegyek egy túlárazott lapot, meg egy túlárazott procit, mert hátha bele tudok tenni majd valamit 2-3 év múlva? Ekkora AMD fanboy azért nem vagyok. Az AM5 lapok felára ráadásul akkora, hogy pár év múlva ha kicsit hozzáteszel az összeghez majdnem megvehetsz egy új lapot kb.

(#806) hokuszpk válasza -KP- (#805) üzenetére


hokuszpk
nagyúr

"Az AM5 lapok felára ráadásul akkora, hogy pár év múlva ha kicsit hozzáteszel az összeghez majdnem megvehetsz egy új lapot kb."

* feltéve, hogy még ma átváltod a kinezett lap forintban számolt árát eurora vagy dollárra.

Első AMD-m - a 65-ös - a seregben volt...

(#807) dudika10 válasza -KP- (#805) üzenetére


dudika10
veterán

A DDR5-os lapok a kek oldalon is nagyon draganak tunnek.
Par honap es meglatjuk, hogy alakulnak a platformok arai egymashoz kepest.

Prodipe Pro 5 aktiv hangfalpar elado.

(#808) Albus_D


Albus_D
aktív tag

(#809) wsanyi válasza Albus_D (#808) üzenetére


wsanyi
aktív tag

Ez jó táblázat és összehasonlítás. Gyakorlatilag a leggyorsabb DDR4-ek drágábbak, mint akár egy közepesen jó DDR5 6000-es RAM. Akinek munkára kell, az úgyis be fog invesztálni, mert neki számít az idő. Ha még jobban számít, akkor meg HEDT-t vesz, bár a 16 mag elvileg már annak számít, csak lehozták a consumerbe.

Ahogy nézem, az alaplapok se sokkal drágábbak, mint intelhez, cserébe új a platform. Aki pedig munkára használja, az nem akar telepítgetni, fogja, és 1,5 év múlva cseréli a 7950X-et 8950X-re, vagy ami a csúcs lesz stb, mert neki az idő a lényeg. Addigra már rég kitermelte az árát a platform. És így mehet tovább egészen az utolsó processzorig, ami még elérhető lesz a lapban. PCI-E 5.0 pedig a jövőt állóság miatt lehet fontos neki. Valószínűleg majd kevesebb lane-t fognak használni az eszközök, így többet lehet majd felfázni a rendszerre. ;) Ha játékra használja valaki, annak pedig úgyis elég AMD-ből a B-s lapok valamelyike, tehát az intel Z-s lapjainál úgyis jobban jár... Ott a CPU és memória tuning is megengedett, ellentétben az intellel...

Az éltető nap mindig süt, még akkor is, ha néha nem látjuk, mert eltakarják a felhők, vagy mert éppen éjszaka van.

(#810) makkmarce válasza Albus_D (#808) üzenetére


makkmarce
őstag

A linkelt cikknek sincs túl sok értelme... aki csak játszani akar, annak tök mindegy, hogy 8 vagy 32 magos procit vesz, aki meg dolgozik, azt meg nem érdekli, ha 200 helyett 203 fps-el többel megy a játék.

okoskodom, tehát vagyok

(#811) makkmarce válasza -KP- (#805) üzenetére


makkmarce
őstag

bocsánat, véletlen ehhez a régi topichoz szóltam hozzá, valami miatt feldobta, nem akartam újraindítani... Jouch..

[ Szerkesztve ]

okoskodom, tehát vagyok

Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.