Hirdetés
- Airfryer XL XXL forrólevegős sütő gyakorlati tanácsok, ötletek, receptek
- Egy korszak vége
- ATI vs. NVIDIA kezdetektől napjainkig II.
- Asszociációs játék. :)
- Nagy "hülyétkapokazapróktól" topik
- Drive! - Az utolsó gurulás idén a Quadrifoglio-val
- Fűzzük össze a szavakat :)
- Csalók a Facebookon. De ennyi???
- Ingyen kellene, de tegnapra
- Szólánc.
Új hozzászólás Aktív témák
-
dezz
nagyúr
Igen, pontosan így nézett ki az elején az sRGB szimuláció! (Pl. piros pixelek közé kevert halvány zöldeket és kékeket is, stb.) Később (A1) ez megszűnt, mert ott már az adott pixelek színeit "pasztellizálta" a kellő mértékben. Natív módban meg persze eleve nem jelentkezett. Az A1-esen én már semmi ilyesmit nem láttam. Fogalmam sincs, nálad az ott mi a fene volt. Valószínűleg tényleg nem a VGA, mert ott ha van is, dinamikus és sokkal kevésbé észrevehető.
Lehetséges, hogy az A2-nél (ilyet nem néztem még) visszatértek az A0-ás szimulációs megoldására? Nem tudom, mi okuk lett volna rá.
Az LSB-re tett dithert 8 biten is csak közelről, sötétebb részeken lehet tetten érni, nem hogy 10 biten...
Legjobb lesz, ha egyszer együtt nézünk meg egy U2410-est... Én megmutatom az FRC-t, te meg a havazást (bár mondom, az A0-án én is kapásból kiszúrtam, mint ahogy itt is írtam róla, illetve a megszűnéséről).
[ Szerkesztve ]
-
dezz
nagyúr
A statikus spatial dithert a korai revíziók sRGB emulációjának eredménye volt (ahol is minden alapszínhez kever egy kicsit a másik kettőből is, hogy ne legyen annyira tiszta). Később ezt per pixel alapon oldották meg, ott már nem látszott semmilyen dither.
Egy 1/1024-es dithert (10 -> kvázi 12 bithez) nem igazán lehet meglátni.
Igen, itt negyed olyan halvány az FRC, mint a 6-biteseken, de azért nem könnyű nem észrevenni... Ha meredten nézel egy pontra, akkor mondjuk nehezebb, mint ha lassan pásztázol a szemeddel (pl. lassan mozgatod az egeret és követed a szemeddel), aztán azt veszed észre, hogy látszólag megy vele az egész képen a halvány sakktáblaminta. Mindig amerre éppen megy az egér (látszólag, mert úgy értelmezi a szem a 2-fázisos váltogatást)... Normál távolságból itt nem feltűnő, a 6-biteseken már határeset. (De még mindig jobb, ha 1x1 pixeles [egy "kocka"], mint sok TN 2x1 pixelese.)
(#30) El Kebir: Amit én eddig láttam, az mind ezt csinálta. (Jobb az embernek a saját szemével meggyőződni a dolgokról, mert az "ismeretterjesztő újságírás" mondjuk úgy nem 100%-osan megbízható.)
[ Szerkesztve ]
-
dezz
nagyúr
"az egyidőben csak egyféle színárnyalatra állítja a pixeleket"
Nem egészen. A sakktábla mintázat "fekete" mezőiben eggyel lejjebb lépteti, a fehérekben pedig nem módosítja, aztán a köv. ütemben fordítva. (Már a kikeverni való árnyalatoknál.)
Erre azért van szükség, mert ha az egész képen léptetné a léptetnivalókat, akkor egy teljes képes villogás lenne az eredmény. A pepita mintázat által a két ütem nagyobb felületeken kiegyenlíti egymást.
A véletlenszerű eloszlás sem megoldás 6 bit esetén, mert statikusan is zavaró és dinamikusan is olyan, mint egy erős zaj. A "pepitázás" a legjobb kompromisszum, és még az amúgy is meglévő polaritásváltással is összeköthető, egy áramköri részre bízható az egész.
(Ezt tapasztalatból is tudom, néhány éve fejlesztettem egy CPLD alapú megoldást, ahol egy RGB565-ös megjelenítőn kellett 3x6-bites tartalmat megjeleníteni. Bár az eggyel magasabb helyiérték, de fele ilyen halványan is sem lett volna sokkal másabb a helyzet.)
Ez a "pepitázás" tipikusan az FRC-ző megjelenítők jellemzője. A 8 bit+FRC-s U2410-esen a 2 bittel kisebb helyiértéknek megfelelően 1/4 olyan halvány, mint a 6 bit+FRC-seken. A natívan x-bitesek meg nem csinálják. (Így derült ki az is, hogy a natív 10-bites panelesnek mondott egyes monitorokban valójában ugyanaz a panel van, mint az U2410-esben.)
-
dezz
nagyúr
A pepita (ill. esetenként csíkos) mintázat alapvetően a #19-esben leírt dologból jön. Valamilyen oknál fogva a kis blokkocskákban mindkét ütemben (sima/inverz) ugyanazokra a pixelekre esnek a sötét és világos fázisok. Ha nem így lenne, akkor eleve nem is látnánk a tipikus sakktábla effektet.
-
dezz
nagyúr
Máshonnan is megközelíthetjük. A nálad járt példányon szürkés volt az IPS glow, vagy inkább színes? (Egyik irányból sárgás, másikból kékes.) Az EA és a nálam járt PA szürkések voltak, az U2311-es pedig színes...
-
dezz
nagyúr
Az FRC mindig a fentről számolt 6. bitet billegeti. (Már a 6-bit+FRC-s paneleknél.) Ez olyan, mintha egy 64 fokozatú skálán ugrálgatnál egyet-egyet lejjebb-feljebb. Ez sosem lesz olyan, mintha ugyanezt egy 256 fokozatúval csinálnád, amin egy statikus dither sem igazán feltűnő. Nem tudom, mi a különbség a Hi-FRC és AFRC között, de túl sok nem lehet, mert egyik sem tud "elrugaszkodni" a pepita(/csíkos) villogástól (pedig elvileg el lehetne, függetlenül az alapot adó polaritási mintától, de nem láttam még rá példát). TN monitoroknál egyébként általában 2x1, IPS-nél 1x1 pixel módozatban van, a sakktábla 1-1 négyzetét tekinve. (Laptopoknál többféle variáció is előfordul, sőt még olyan is, hogy soronként váltakozik.)
Ami a dithert illeti, normális monitoron minden esetben az LSB-t [least significant bit], azaz 8-bites bemenetű panel esetén fentről számolt 8. bitet "birizgálják". Mint írtam, és persze magától értetődő, ez még statikusan sem túl feltűnő. (Akkor válhatna azzá, ha a monitor nem "sok-sok biten" számolna a háttérben és az eredetileg az LSB-n lévő dither kerekítési hibák miatt "átvándorolna" az eggyel, vagy akár kettővel feljebbi bitre, de ilyesmi ezekkel a monitorokkal nem történhet meg.) Nyilván lehetne utánozni a 6-bites FRC-t, de minek? (Mondjuk a DreamColor majdnem ezt csinálta, csak inverzbe váltogatás nélkül. De ott valahogy nagyon be lehettek szívva a mérnökök. )
Pana: vigyázz, nehogy tönkremenjen tőle!
[ Szerkesztve ]
-
dezz
nagyúr
Az FRC azért pepita, mert arra a mechanizmusra épül rá, ami képfrissítésenként felváltva a pixelek felét pozitív, másik felét negatív polaritásra kapcsolja (adott kivezérlés mellett), a kiegyenlítettség érdekében pepita elrendezésben. Erre a pozitív/negatív váltogatásra a folyadékkristály állandó feszültség melletti nemkívánatos állapotváltozásainak megelőzése céljából van szükség. A pepita mintázat lehet vízszintesen és függőlegesen is szimpla vagy dupla pixelenkénti. (Néha előfordul, hogy nincsenek tökéletesen összehangolva a két polaritás tápfeszültségei, amitől az egyik irányban picivel mindig nagyobb lesz a kivezérlés. Ilyenkor ott is látható a váltogatás, ahol arra nem is lenne szükség. És ilyenkor van az is, hogy az egész kép villog a Lagom LCD Test Clock and Phase oldalán a megfelelő pepita-variációval.)
A dither rossz híre visszanyúlik a legelső 6-bites monitorok idejébe, na azokon tényleg nem lehetett nem észrevenni még 1m-ről is statikus dithert. Ehhez képest a 8 bitre tevődő dither normál távolságból gyakorlatilag észrevehetetlen. Pl. az EA231WMi-n is csak közvetlen közelről lehet látni, pedig nem is dinamikus.
Bár tudok egy modern rossz példát is: HP DreamColor LP2480zx! (Legalább is a 2 évvel ezelőtti változat.) Azon olyan szinten elrontották, hogy nem is értem. Ott szintén nem lehet nem észrevenni és bizonyos mintázatokkal még "össze is akad". Lényegében mintha szintén a (fentről számolt) 6. bitet birizgálnák, nem a 8. És még statikus is.
Ráklikkeltem a linkre, de láttam, hogy ott a Spectraview 231-ről volt szó. Akkor jobban nem néztem meg (félretettem), de látom, sok hasonlóság van. Különbség is kell legyen, mert az mégis csak egy másfélszer drágább típus.
-
dezz
nagyúr
Szerintem bárki láthatja, csak tudnia kell, mit nézzen. Az (A)RFC egy pepita vibrálás, a dither pedig véletlenszerű. Ezen kívül az első 6-bites panel esetén 4x feltűnőbb, mert a ("fentről" számolva) 6. bitet billegeti, a dither pedig a 8.-at.
Érdekes cikk, eléggé rámentél 1-2 dologra, ami dícséretes, viszont az általános ismertetést (tehát, hogy miért is érne meg ez a monitor 3x annyit, mint pl. a Dell 2312HM [leszámítva a némileg jobb panelt]) kicsit hiányosnak érzem.
Egyébként korábban nálam is volt egy ilyen monitor, el is kezdtem írni róla egy cikket (általánosabban ismertetve a specialitásait), aztán betegség és az egyéb elfoglaltságok miatt félre lett téve. Éppen a napokban álltam neki befejezni. Most nem tudom, mi legyen vele. Ha tudom, hogy te is megkaptad, össze lehetett volna fésülni a kettőt.
Új hozzászólás Aktív témák
Hirdetés
Állásajánlatok
Cég: PCMENTOR SZERVIZ KFT.
Város: Budapest