Hirdetés

Keresés

Új hozzászólás Aktív témák

  • Teasüti

    nagyúr

    válasz psyche #1040 üzenetére

    Szénhidráttal edzeni még érzem, hogy na, még egyet bele tudok nyomni…na talán még ez is menni fog… De ketózisban nem. Ott ha érzed, hogy ez volt az utolsó, akkor ne nyomj többet, mert az tényleg a végső ismétlés volt.
    Mert a közepes intenzitású erőkifejtéshez a szénhidrátból biztosított energiarendszered használod, ami nincs.
    Az első 5-6 nagy intenzitású nyomást pedig nagyobb 1-1,5 perces pihenők után pedig a kreatin foszfát működtette energiarendszerből fedezed. Ezt érzed mikor kifogy és falba ütközöl. Ekkor kell átváltani alacsony intenzitásra és folytatni magas ismétlés számig ill. "muscle failure"-ig ahogy Jeff Cavaliere szokta mondani. Ez már a harmadik energiarendszeredet veszi igénybe: ami zsírből fedezi az energiát. Ez utóbbit használjuk az állóképességi edzések során is.

    Összefoglalja ketó étrenden az erőedzés így fog kinézni helyesen:
    Az első 5-6 ismétlés magas intenzitással amíg elfogy az erőd (progressive overload), utána alacsony intenzitással folytatni 15-20 ismétlés számig amíg teljesen kipurcansz (metabolic stress). (Esetleg egy harmadik szakaszt még be lehet iktatni, nagy súlyra visszaváltva: eccentric overload).
    Egy ilyen sorozat után 1-1,5 perces pihenő kell míg valamennyire visszatöltődik a kreatin foszfát rendszered.

    Táplálkozás:
    Nem írtad a brokkolin kívül a zöldségeket.
    Ugye tudod, hogy ketóban nagyon nagy szerepe van a zöldségeknek?!
    Brokkoli, avokádó, spárga, karfiol, saláta, kelbimbó, spenót a fő keto növények. Ezekben magas az ásványianyag tartalom, elsősorban a kálium. Ezen kívül egyenként nagyító alá véve is szuper mikrotápanyag források.
    Ne hanyagold, keto alatt fel kell tölteni a vitamin és ásványi anyagokat, hisz a megnövekedett vízfogyasztással csak úgy mossa ki a szervezet az összes vízben oldódó anyagot, a zsírégetés közben felszabaduló toxinok ürítéséhez is elengedhetetlenek.
    Ezen felül keto alatt figyelni kell a gyomor pH-jára, érdemes rászokni az alma ecetre. Esténként vagy étkezések előtt egy-két kanálnyi ecet egy pohár vízben jótékony hatással van, még a zsírégetésben is segít és stabilizálja a vércukrot, valamint lassítja a szénhidrátok felszívódását (közvetlenül csökkenti az elfogyasztott ch GI-jét).
    Valamint semlegesíteni kell a megnövekedett húgykősav képződést citromsavval, különben veseköveket lehet növeszteni keto alatt.

    De ne sztívia, hanem nátrium ciklamát, aszpartám, szukralóz és társaik. A sztíviában nem bízom.
    Ugye most csak viccelsz?? A stevia az egyetlen a felsoroltak közül, ami természetes anyag és jótékony hatása van a szervezetre.

    [ Szerkesztve ]

  • Teasüti

    nagyúr

    válasz Woodslave #1043 üzenetére

    Amúgy hitelesebb forrásból nem szoktál tájékozódni?
    Ne adj Isten nem magyar forrásból?

    A koleszterin a vérkeringésben gyógyító szerepet tölt be, az artéria falán keletkező sérülések helyreállításában nélkülözhetetlen. A magas koleszterinszint önmagában véve nem bír semmiféle jelentőséggel. Csökkenteni felesleges és egy szint alatt inkább káros.

    [ Szerkesztve ]

  • Teasüti

    nagyúr

    válasz Woodslave #1048 üzenetére

    Cathfaern már linkelt egyet másfél éve a cikkében. Én magam több helyről szedtem össze a dolgokat az elmúlt fél évben, csak akkor állnék neki összegyűjteni ezeket, ha nagyon unatkoznék.

    Amiről viszont érdemes tájékozódni, akit érdekel: a koleszterin minősége. Pontosabban milyen molekulákból áll a koleszterin, milyen méretű molekulák szabadulnak fel milyen táplálékforrásból és ezek a különböző méretek milyen eltérő hatást gyakorolnak a szervezetre.

    Ugye köztudott, h van "jó" koleszterin és "rossz" koleszterin. Persze ez alatt minőséget értek, nem a koleszterinszintet.

    [ Szerkesztve ]

  • Teasüti

    nagyúr

    válasz Hieronymus #1053 üzenetére

    És mit mond az orvos a finomított szénhidrát és koleszterin kapcsolatáról?
    Nem fogok forrásokat megjelölni, annyira nem mentem bele a koleszterin témába - engem nem érint -, csak éppen érintettem a ketó kapcsán. De amennyire én tudom az érfalakra nem "rakódik ki" csak úgy a koleszterin, tehát nem ez az ok, hanem ez az okozat: az érfalakon keletkező sérüléseket "foltozza be". Ez egy olyan folyamat, mint a bőr hegesedése. Persze gyulladással jár, aminek a mértéke a nem mindegy. Ha nagy mértékű és kiterjedt a gyulladás, akkor jelent kockázatot.
    És ahogy én értesültem az egész folyamat kiváltó oka pedig a finomított szénhidrát.
    Mégpedig mert ha jól értem, akkor ebből más minőségű - kisebb méretű - koleszterin molekulák keletkeznek, amik irritálják a szervezetet.
    Erre vonatkozóan mit lehet tudni az orvos elmondása szerint?
    Amennyire én tudom az LDL koleszterint és a trigliceridet még a hagyományos nézetek szerint is a finomított szénhidrátokkal hozzák összefüggésbe.

    [ Szerkesztve ]

  • Teasüti

    nagyúr

    válasz psyche #1057 üzenetére

    Hát nem tudom, én sírva fakadnék ha ezt a sok szemetet meg kéne ennem, amit te leküldesz, mert így egyszerű. :D
    Azt nem írtad milyen előéleted volt és milyen eredményeket értél el. Erre kíváncsi lennék.

  • Teasüti

    nagyúr

    válasz Woodslave #1061 üzenetére

    Amennyire én tudom a glükóz fontos, de nem akkora mértékben mint amennyire hangoztatni szokták.
    Lásd a ketogén életvitelű versenysportolók: esemény előtt 10-20 g szénhidrátot tolnak, amit el is égetnek. Ennél több nem indokolt, a hétköznapi életben meg semennyi se indokolt.
    A szervezet amúgy is tud glükózt előállítani bármiből szénhidrát bevitel nélkül is. Az agynak sincs szüksége 100% glükózra, még véletlenül se (nekem jobban is pörög az agyam, produktívabb vagyok, jobb a memóriám). Az arányok eltolódnak a ketontestek felé igen nagy mértékben, a test egyéb szövetei meg csak ketontestekkel is kiválóan működnek.
    Az izmok is, bár a nagy intenzitású teljesítmény valóban csorbát szenved a gyorsan hozzáférhető energiaforrás nélkül. Mondjuk gymben én annyira nem érzem, hozzá kell igazítani az edzésmódszert, ahogy feljebb már kifejtettem és ugyanúgy lehet állatkodni a nagy súlyokkal. Edzések közben és után sem érzem magam kimerültnek. Viszont a fáradtság vhogy más érzés. Ez akkor jelentkezik nálam, ha cukrot viszek be, vagy nagyobb mennyiségű ch-t: ekkor a testem fáradékonyabb vmi miatt. Szerintem ez megérne egy vérvizsgálatot btw...

    Gondolom a történelmi okait nem kell felhoznom, itt remélhetőleg mindenki tudja, hogy az elmúlt 100 évet leszámítva soha nem volt finomított ch bevitel az emberiség történetében.

    De ezeket tisztázva elfogadom az érvet, hogy szimplán szereted a ch-t. :D
    Néha én is elcsábulok.
    De akkor miért foglalkozol a témával?

    A megszorító diétát én másképp látom. Azok általában kúraszerűek, ami mindenkép zsákutca. Nekem ez életstílus, így a felfogásom se a megszorításra fókuszál, hanem arra, hogy amúgy supermarket-ek polcain 98% szemetet árulnak. Persze finom szemetet...
    A hozzáadott cukor teljes mellőzése az életemben se megszorítás, hanem felfogás kérdése.
    Vagy mondjuk ott van az IF. Egy 16-8 órás vagy 20-4 órás IF is lehet megszorítás vagy életmód. Gondolom akkor neked elképzelhetetlen az is, h ne egyél csak napi egyszer-kétszer. :)

    [ Szerkesztve ]

  • Teasüti

    nagyúr

    válasz Cathfaern #1067 üzenetére

    A keto kapcsán mennyire mélyültél el a mikrotápanyagok és a különböző testi tünetek között?
    Már egy ideje keresem a választ arra miért érzem magam lustának ketózisban. Nem mondanám egyértelmű izomgyengeségnek, arra könnyű lenne válaszolni (elektrolit hiány). Inkább úgy jellemezném, h megerőltető mozogni. Egyfajta fáradtság. Az izmaim olykor úgy viselkednek, mint mikor fizikai munkában/sportolásban úgy elfáradsz, h leülsz mint az iszap és megerőltető már felállni is.
    Vizsgálni nem tudom magam, csak empirikus úton próbálok rájönni mi az ami hiányzik.
    A többlet só bevitel enyhíti valamelyest rá egy-két orára. A folyadék néha kevés, néha sok. Ahogy kívánom úgy iszok, erőltetni nem szoktam. Ezzel úgy érzem nem korrelál közvetlenül.
    Sok zöldséget eszem, főleg brokkolit, avokádót, kelbimbót, spárgát. Olykor vitamin- és ásványianyag tablettát is. Ezt még nem sikerült kizárnom.

    Neked van ezzel a jelenséggel tapasztalatod?

  • Teasüti

    nagyúr

    válasz psyche #1072 üzenetére

    Hát 6 hónap alatt csak sikerült már hozzászoknom, így a keto flu-t kizárnám. :D
    Arra meg egyébként is az elektrolit hiány a válasz, azzal kezdtem, hogy ez nem gond.
    Meg amúgy az adaptáció is könnyen ment, már az elején tudtam, hogy az átlagos nyugati szemétevő étrendhez képest meg kell növelnem az ásványi anyag bevitelem. Nem is volt panasz.

    (#1073) psyche
    Aha, oké, köszi! :N
    Én egy picit változatosabban étkezem ennél. :D
    Én nem tápkiegből fedezem a szükségleteim, hanem tápanyagban gazdag étrenddel elsősorban.

    (#1071) psyche
    váltani fogok baconre meg kókuszolajban sütött tojásra.
    Wow... Én értem, hogy az emberi test lényegében egy biológiai gépezet és minden nap pontosan ugyanarra a tápanyagokra van szüksége, amit ha tudunk fedezni mondjuk legalább makró szinten "csirke-rizsből", akkor ha egész életünkben ezt eszünk is teljesen jó.
    Na de azért én nem ez vagyok. Én szerintem főbe is lőném magam, ha 5 évig ezt kéne ennem. Oké, hogy valszeg el tudod készíteni a "csirke-rizst" vagy 300 féle módon, de azért na! :DDD

    Az olívás szardíniára viszont az egyik legegészségesebb étel
    Attól függ. Konzervben veszed? A konzerv kajáról tudni kell, hogy hőkezelve van, ezért áll el évekig.
    Na most ketonál nekünk fontos volna a bevitt zsír minősége, mint pl az Omega 3 és 9 a halakból. Ezek viszont hőre érzékenyek, vagyis kifőzik belőle épp úgy, ahogy mondjuk a vitaminokat a hagyományos magas hőmérsékletű gyors főzésnél.
    Ettől a nüansznyi kellemetlenségtől eltekintve egész korrekt halfélék ezek, higany se nagyon halmozódik fel a kisebbekben, amiket konzervbe raknak.

    A ketogán étrend előtt sokáig prbálkoztam alacony szénhidrát - magas fehérje diétával (napi 100 gramm rizs + csirkemell + fehérjepor), de igen hosszú hónapok alatt értem el minimális szálkásodást.
    Ez nem csoda, hisz a többlet fehérjéből zsír/glükóz lesz. Ezt minden testépítő tudja elvileg.

    Szerintem az egészséges ketogén étrend a következőkből áll:
    Háát őőő, én azért vennék egy receptkönyvet a helyedben, őszinte leszek: iszonyú egyoldalúan táplálkozol még ketohoz képest is.

    Elmondom nektek, hogy te jóval kevesebb zsírt eszel meg egy nap ezekből, egy nap mint egy átlagember! Hát erre nem fogadnék nagy tételben a helyedben, tekintve, h csak amíg megírtam ezt a választ, elropogtattam egy zacskó sózott földimogyorót, aminek 50%-a zsír. ;) Lehet tippelni hány gramm zsírt ettem meg 10 perc alatt.
    Aztán ha megosztom veled az egyik kedvenc receptem, amiben annyi vagy több zsír van, mint a számomra napi előírt 200 g, akkor lehet hamar meggondolod ezt a kijelentést.*

    Tehát nincs ok a félelemre, hogy jajj sok zsírt viszek be. Mert nem.
    Nekem konkrétan arra kell figyelnem, hogy ne lépjem túl a kalóriahatárt... túlságosan. :C
    Pl a zacskó földimogyoró 100 grammjában van 640 kalória és 50 g zsír.
    Egyáltalán nincs okom félelemre. :C

    *Mostanában nagyon rá vagyok kattanva egy tejszínes mártásra, amit párolt zöldségekkel és olajban sütött csirkemellel eszek.
    1. A csikemell:
    Nem túl sok olíva vagy avokádó olajban sütök ki úgy 3-400 g szeletekre vágott csirkemellett, amit mindkét oldalán sóval, borssal, rozmaringgal és reszelt olasz keménysajttal szórok meg. Ez ad neki egy ízletes ropogós kérget. Az olajban nem kell úsznia, épp csak annyit öntök alá, hogy ne égjen a hús.
    2. A mártás: 3 dl 50%-os tejszínt szoktam venni hozzá. Amikor a húsok elkészültek akkor abba a pár kanálnyi olajba belerakok egy marék kockázott füstölt szalonnát, egy fej kockára vágott hagymát, egy fej aprított fokhagymát és megpirítom mind. Utána nyakon öntöm a tejszínnel és kis lángon egy két perc múlva annyi reszelt olasz keménysajtot keverek bele, amennyit csak fel tud venni a mártás. A sajt besűríti, ettől lesz lényegében mártás.
    3. Ehhez még szoktam párolni a korábban említett brokkoli, spárga, kelbimbó kombót. Ezeket még nyakon öntöm egy valag himalájai kősóval (állítólag vagy 93 féle ásványi anyaggal van tele) ízlés szerint.

    Na, ezt úgy két evésre szoktam betolni. Ha nagyon mohó vagyok, akkor be tudom termelni akár egy evésre is üres gyomorra. Becsléseim szerint ebben az egy kajában legalább 200 g zsír van, de inkább több. Tejszín 3 dl 50%, szalonna kb 200 g 15%, sajt 150 g 30%. És úgy tartják a modern tartású csirkék melle nagy százalékban tartalmaz kollagént, vagyis zsírt. Állítólag zsírosabb is lehet, mint egy 13%-os darált marhahús.
    Akkor szerinted én nem eszek elég zsírt? Ez csak egy recept volt a sok közül. :C
    A nasijaimról ne is beszéljük: organikus mogyoróvaj, aminek megint 50%-a kiváló minőségű zsír. Mondjuk ebben elég sok fehérje is van, ezzel vigyázni kell. (Írtad te orbitális mennyiségű fehérjéket fogyasztasz. Nos, igazából nincs szükség rá.) És ezt még tudom tetézni azzal, hogy bekeverem organikus kakaóval, kókusz zsírral, stevia-val, tejszínnel és voilá: keto csokikrém. Aminek megint csak minimum 50%-a kiváló minőségű zsiradék (na jó, lehet a tejszín annyira nem kiváló, mert ugye tudjuk a tejiparról, hogy olyan amilyen).
    Vagy szoktam készíteni fahéjas keto cookie-t mogyoróvajból, kókusz reszelékből. Ebben a receptben is túlnyomó többségben zsír van és mikor kisül senki meg nem mondja róla, hogy zsíros.
    Vagy néha készítek kakaóvajból és kókuszzsírból és stevia-ból házicsokit, vagy kakaóport keverve bele, vagy Matcha zöld teát. Ennek viszont majdnem 100%-a zsír. És szinte úgy kell visszafognom magam, h ne inhaláljam be az egészet egy evésre. :C
    Szerintem látható, hogy nekem semmi gondom a makrókkal, ha van is, akkor is arra kell csak figyelnem, hogy az össz kalóriát ne túlozzam el nagyon, illetve a fehérjére kell odafigyelni, hogy ne legyen túl sok. Általában kb 80 g ajánlott egy 2000 kalóriás étrenden. Ennél többre nincs szükség még a testépítésben sem.

    [ Szerkesztve ]

  • Teasüti

    nagyúr

    válasz Cathfaern #1074 üzenetére

    Köszi, jó tippek!
    D vitamin még nem jött fel eddig mint lehetőség. De volna benne ráció, sajnos nem túl sokat vagyok a napon szabad bőrfelülettel. Elkezdem szedni a multivitamint, abban van D és K vitamin. Semmi máson nem változtatok, aztán meglátjuk. :)

    (#1076) Cathfaern
    Amúgy kókuszolaj helyett [...]
    Naa, mi a baj a kókuszolajjal?? :) Abszolút jötékony hatású. Kétharmad részben tartalmaz MCT olajat, amit szinte csodaszernek tartanak a zsiradékok között.

    Az utolsó bekezdéssel abszolút egyetértek, épp a gondolataimat gyűjtöttem ahhoz a Scitec cucchoz, de ennél jobban magam se tudtam volna megfogalmazni.

    (#1077) Cathfaern
    Ez se hangzik lehetetlennek, azt már megfigyeltem, hogy ha valóban be tudom tartani a csökkentett kalóriamennyiséget, akkor általában ez egybevág ezzel a izom fáradtsággal. Bár ezt nem igazán tárgyalják általában sehol, így nem vagyok felkészülve rá. Ketózisban is azt hangoztatják, hogy elvileg gond nélkül kéne a saját készleteimből fedeznie a testemnek a szükséges kalóriákat, sőt az IF kapcsán a napi egy evésnél az 1200 kcal is rendben van állítólag és ekkor testzsírból kellene elvileg fedezni a hiányt. Elméletileg. Arról nem beszélt a fáma, hogy ettől gyengének fogom érezni magam, vagy csak elkerülte a figyelmem. :)

    Az inzulin rezisztencia. Nos itt még vannak fehér foltok, egyelőre még nem világos nekem, hogy ketotól most nőni vagy csökkenni fog a rezisztencia. Itt kicsit ellentmondásosak az infóim. Elvileg a sejtekbe csak inzulinnal lehet eljuttatni a tápanyagokat, ami nulla ch bevitelnél hogy történik? Glikogenezissel? Pl IF-et megtörni minimális ch-val ajánlott amennyire én tudom.
    Szóval ha nincs inzulin, akkor a sejtek érzékenyebben lesznek rá vagy épp ellenkezőleg? Egyes infóim szerint az inzulinérzékenység nő ilyenkor, viszont más infók szerint meg amint átállnak a sejtek keto testekre, onnantól nem fogják könnyen felvenni a ch-t, hisz a keto testek folyamatosan jelen vannak.
    Erről mi a meglátásod?

    Amúgy ami engem illet, én már keto előtt is száműztem a cukrot vagy 2 éve már. Igaz nem teljesen, mert a müzlikből és "teljes kiőrlésű" kekszekből sokat ettem. Arra azért figyeltem, hogy amiben 10%-nál több cukor volt, azt visszatettem a polcra. Most keto alatt meg mindent visszateszek, amiben 5%-nál több cukor van (teljesen száműzni nem lehet, elvégre pl a mogyorófélékben, kókuszban is előfordul). Ettől függetlenül meglepne, ha inzulinrezisztenciám lenne.

    (#1079) psyche
    Úgy tudom, hogy a kókuszolaj azért jó mert közepes láncú zsírsavakat tartalmaz és az valamiért jó.
    Igen, jól tudod. Erre 2 perc gúgli után tömegével kapod a válaszokat.

    Viszont ha nem tudod megoldani hogy ennyi húst egyél, a tejsavófehérje praktikus. Sőt. Edzés után kötelező.
    Kötelező? Miért?
    Kapaszkodj meg, én üres gyomorral edzek és utána se eszek semmit még pár óráig. :)

    Csak elmondom: fél kiló paprikát kellene megenned minden nap, hogy bevigyél 1000 mg C vitamint. Ki képes erre?
    Akkor kapaszkodj meg megint: az aszkorbinsav ami a tablettákban van az nem C vitamin!
    A zöldségekben, gyümölcsökben ún. komplex C vitaminok vannak, aminek az aszkorbinsav csak egy parányi része, amit mesterségesen elő lehet állítani. Komplex C vitamint nem tudnak szintetizálni, az csak zöldségekből, gyümölcsökből vihető be.

    De aki megbír enni egy zsák zöldséget egy nap, egészségére
    Úgy fél kilót vagy talán picit többet eszek naponta vegyesen, általában párolva. Nekem ez a köret szinte mindenhez, hisz a gabona féléket - és így a kenyeret -, valamint a keményítős zöldségeket száműztem.
    De van, hogy egy nagyobb tál salátát. Gondolom egy tál vegyes saláta senkinek nem kihívás. Pl Caesar öntettel. Van hogy ebbe a salátába pakolom a húsokat: füstölt lazac, csirkemell, szalonnába tekert hurkák (csak hogy vmi feldolgozottat mondjak :DD ), zsírszalonna, kolbász karikák, stb.

    [ Szerkesztve ]

  • Teasüti

    nagyúr

    válasz tlac #1085 üzenetére

    Van egy tök jó Android app: Total Keto Diet. Sok ötletet innen szedtem. Meg sok mást Youtube-ról.
    A kakaóvaj+kókusz olaj "csokikat" pl Thomas Delaurer csatornájáról.

  • Teasüti

    nagyúr

    válasz Teasüti #1086 üzenetére

    A jó büdös qrva anyját ennek az oldalnak baszki. Lejárt a 30 perces szerkesztési idő és elveszett az oldalnyi szöveg, amit írtam. Visszalépni se engedett az előző lapra.

  • Teasüti

    nagyúr

    válasz Woodslave #1089 üzenetére

    [link]
    Kollagén rémlett, akkor nem az. De a lényegen nem változtat.

    Én? Én nem nyomok fekve egyáltalán. Nekem az egy iszonyú előnytelen gyakorlat a hosszú karjaim miatt. Meg az egyik könyököm nem is nagyon bírja, így én mellezni szinte csak fixált könyökkel szoktam, általában kötél gépen vagy mell gépen. Többnyire Athlean-X edzésmódszert követek. E mellé már nem igazán csinálok mást. Amíg nem lazultak ki az ízületeim addig a teljesség igénye nélkül: capoeira 7 évig, kickbox 2 évig, krav maga 1 évig, MTB 3 évig, futás 2 évig. Mikor milyen átfedésekkel.
    De most közel a harminchoz és csupa laza ízülettel már csak néha-néha bringázok és kardiozók.

    Én relatíve elég vékony, nyurga vagyok. 2 éve kezdtem 72 kilóval 186 centi mellé. Most vagyok 78, talán 79 nem tudom. Nagyon rég mértem már magam. Nem tudom a testzsír mennyi volt akkor és most. Ránézésre kb 15% körül lehetek. Tömeget soha nem akartam növelni, így soha nem ettem túl sok kalóriát.
    Én az atletikus, szálkás alkatra gyúrok.
    A ketót azért kezdtem el, h testzsíromat lejjebb tudjam vinni, az egész évben kockás has a célom. Mondjuk ez nem sikerül, mert álltalában nem tudom megfogni a kalóriákat. Egyszerűen sokat nassolok. (Zacskó mogyoró tegnap... 100 g 640 kcal, 275 g zacskó fele elrágcsálva. :DDD ) Az a gond simán megeszem a napi kalóriabevitelt egy evésre, így az IF se túl hatásos. :D Sokat tudok enni egyszerre. Pl svéd asztalos étteremben simán kihozok 4-6 tányért. :C
    A karom nem túl nagy: 36 cm jelenleg. De azért beraknék két képet összehasonlításként.
    Régen.
    Most.

    [ Szerkesztve ]

  • Teasüti

    nagyúr

    válasz Cathfaern #1091 üzenetére

    Honnan szerzel ilyet? :Y Ölni tudnék érte :D
    Az a jó étrendem titka, h nem Magyarországon élek.
    Magyarországon se a fizetésem, se a boltokban kapható szemét nem tenné lehetővé ezeket a ételeimet. :(
    Pl avokádót enni minden nap, másnap? :))
    Vagy saját csokikrémet készíteni? Az alapanyagok kerülnek kb 3-4x annyiba, mint a Nutella. :N
    És sok minden egyszerűen nem is kapható odahaza.

    Otthon - még keto előtt - egy teljes kiőrlésű kenyeret nem tudtam egyszerűen venni a Tescoban, segítséget kellett kérnem a személyzettől, h mutassanak már egyet. Pont a pék jött ki segíteni, kikerekedett szemekkel, h mit szeretnék venni. Nálunk meg túlnyomó többségben csak ilyen kenyerek vannak.

    [ Szerkesztve ]

  • Teasüti

    nagyúr

    válasz Woodslave #1093 üzenetére

    Ebből csak az derül ki - megint - teljes bizonyossággal, h a ch és zsír együtt káros.

  • Teasüti

    nagyúr

    válasz Cathfaern #1091 üzenetére

    Köszönöm a felvilágosítást, ez a magyarázat egybevág az én forrásaimmal, csak épp nem tudtam, h IR és IR közt is van különbség. :R

  • Teasüti

    nagyúr

    válasz Cathfaern #1098 üzenetére

    Mert az általános nézet szerint a fizikailag aktív embereknek több C vitaminra van szüksége, mint az inaktív ülő életmódot folytató városi embereknek.
    A 90 mg az egy FDA ajánlás az inaktív emberek számára.
    A sportolók és atléták, illetve a betegek ennél akár két nagyságrenddel többet is fogyaszthatnak indokolt esetben.

    Állítólag elősegíti a felépülést, a szövetek regenerációját, az izmok épülését, a protein szintézist, a gyulladások csökkentését, a kortizol szint kordában tartását, stb.
    Sportolóknak intenzitástól függően 500-3000 mg ajánlott.

    [ Szerkesztve ]

  • Teasüti

    nagyúr

    válasz Cathfaern #1100 üzenetére

    Hmm, jogos. 5 pont a Griffendélnek.
    Akkor meghagyom a betegségek idejére, hacsak nincsenek arról is vizsgálatok, hogy felesleges. :)

  • Teasüti

    nagyúr

    válasz tlac #1085 üzenetére

    Tegnap elkezdtem leírni, de kukázta az oldal.
    Nekifutok még egyszer, de ezúttal csak zanzásítva a kedvenc ételeim:

    1. Keto kenyér mandulából.
    Ezt eszem mindenhez, amit kenyérrel kell enni. Pl egy sült szalonnát tojással nem tudok megenni kenyér nélkül, mert megcsömörlök a tömény olvadt zsírtól. Vagy tegnap lecsó mellé (tele füstölt szalonnával és kolbásszal, meg disznózsírral).
    Én annyi változtatást eszközöltem, hogy 2:1 és 1:1 arány között keverem a mandulát kókusz liszttel, valamint rakok bele 10 csepp steviát. Így nem érződik rajta a tojás íze és a kókusz nedvszívó hatása miatt száraz lesz a kenyér (kicsit fojtós is magában fogyasztva).

    2. Karfiol pizza.
    Ezt nagy megelégedettséggel fogyasztom, feltétnek én jó magyaros alapanyagokat használok.
    Saját szósszal, amit paradicsomszószból, paprika krémből és borsból, sóból, bazsalikomból, oregánóból és rozmaringból keverek.
    Rá hagyma, kolbász karikák, rá cheddar sajt, a sajt tetejére pedig füstölt szalonna, olíva bogyó, gomba, paradicsom.
    A cheddar, kolbász és szalonna kicsit eltúlozva, én úgy szeretem.

    3. Rakott brokkolis csirke.
    Ez nagy kedvencem még. Sokféle formában fellelhető, én a Total Keto Diet appból vettem.
    Nagyon egyszerű kaja és elrontani is nehéz:
    3-400 g csirkemellet felkockázok és kisütöm szárazon vagy egy kanálnyi olajon, amíg elereszti az összes vizet és kicsit megpirul. E közben brokkolit párolok, kb 1:1 arányban a hússal. A kettőt egy tálba összeöntöm és bekeverem 3 dl tejföllel, majd befűszerezem a recept szerint. Ezt egy sütőtálba rakom és nyakon öntöm 1,5 dl tejszínnel. Rá a cheddar vastagon és opcionálisan lehet morzsolni rá töpörtyűt. (Ezt egyszer próbáltam, finom nagyon, ad egy kis ropogós hatást.)
    Ebből 2-3 adag lesz kb.

    4. Palacsinta krém sajtból. Szintén az alkalmazásból merítettem, BLue berry crepes néven lehet megtalálni, de neten beírod, hogy "cream cheese pancakes" és helyben vagy. Én a "tésztába" fahéjat szoktam még keverni. Tölteléknek meg vagy a saját készítésű keto csokikrém, vagy még a receptem szerinti krém sajt - bekeverve steviával és vanilia kivonattal. Nagyon-nagyon veszélyes, képes lennék magában megenni a tölteléket, ahogy arra volt is már példa. :D Akik kóstolták őket a túróra emlékeztette.

    5. Ez nem igazi recept, de most ez az új heppem:
    Párolt zöldségekre sajtot olvasztok. Mikróban párolok mondjuk brokkolit, majd megszóróm sajttal és vissza 2-3 percre. Ezt még nyakon öntöm a himalájai sóval és kellemes könnyű kis kaja.
    Sajtos tésztának sose voltam a híve, de ez ihlette.
    Igazából amin sajt van, az szar nem lehet. :DDD

    6. Akkor a legelső próbálkozásom a mogyoróvajjal az amerikai cookie volt keto módra.
    Ebbe is keverek fahéjat ízlés szerint. Egy csipet sót még érdemes hozzáadni.

    Esténként meg almaecetet (apple cider vinegar) szoktam inni vízbe keverve. Csak egy tipp. ;)
    Ami nasit én még töménytelen mennyiségben tudok enni, az a fűszerezett töpörtyű. Itt nálunk zacskóban kapható, mint bármilyen chips. 50 grammos kiszerelésben BBQ fűszerezett töpörtyű. 60% zsír, 40% fehérje. Úgy kell visszafognom magam, hogy ne zabáljam orrba-szájba. :C
    Gyümölcsből én még kókuszt (nyilván) szoktam enni, meg a bogyósok közül málnát, kék áfonyát és szedret.
    Ezek alacsony szénhidrát tartalmúak.
    Avokádót is nagyon sűrűn, több kálium van benne - egyéb más szuper tápanyag közt -, mint a lazacban és olcsóbb annál. :)

    [ Szerkesztve ]

  • Teasüti

    nagyúr

    válasz szuszinho #1106 üzenetére

    Annyi kérdésem lenne, hogy honnan jött a terápiás céllal férfiaknak rész?
    Ugye eredetileg epilepsziás betegeknek javasolták kúraszerűen. A férfi/női megkülönböztetést meg csak az arányokban érdemes módosítani kicsit - fejből nem emlékszem hogyan változik a női képlet -, de hogy csak férfiaknak javasolják...

    Nem tudom otthon ez mennyire téma, azért a hétköznapi életben én sehol nem találkozok ezzel, pl minden étteremben furán néztek rám, ha azt mondtam keto.
    Nincs nagyon elterjedve és a közvélemény a konvencionális elveket vallja.
    A testépítők meg szentül hiszik, hogy sok fehérje nélkül nincs élet. (Lásd Psyche fórumtárs.)
    Úgy a kétszeresét eszi annak, mint mondjuk én. Én a makrók arányát a klasszikus 80-15-5% szerint követem 2000 kalóriára számolva. Ezt IF mellett ugyanakkor módosítom: ha kevesebb kalória kell, akkor a zsírból csökkentek, a többi mennyisége változatlan, ahogy a zöldségbevitel is változatlan.

    A bélflóra igazodik magától, nem kell azt külön támogatni.
    Én pl a 100%-ot beleadok fajta vagyok, vagyis semmi fokozatos átállás nem volt: tegnap még ch alapú étrend, ma már full keto. És problémamentes volt az átállás, se keto flu, se puffadás, semmi nem volt. De persze én előtte több órát töltöttem youtube-on, mire az alapokat megismertem. Előadásokat néztem egy-két konferenciákról, bloggerek videóit, cikkeket olvastam, stb.
    Elvileg a bélflóra is adaptálódik a zsírhoz, viszont a zöldségbevitel kritikus jelentőségű, akármennyire is akarja elódázni Psyche. :) Nem csak a mikrotápanyagok miatt, de a rost miatt is. Így széklet problémám se volt soha. Ritkábban és kevesebbet, de gond nélkül. :D

    [ Szerkesztve ]

  • Teasüti

    nagyúr

    válasz Woodslave #1109 üzenetére

    Mert tetszik. Mert felismerésként ért a dolog és szinte azonnal elfogadtam a mellette szóló érveket.
    És mert így kényelmesebb az életem. Előtte az edzések miatt naponta 5-6x ettem.
    Most 1-2x. Sokkal egyszerűbb az életem és a gyomrom sem korog.
    Na meg ha csak a fele igaz annak, amit a HGH-ról írnak keto + IF kapcsán, akkor ez kell legyen a leghatásosabb módja az izomépítésnek is.
    Na meg ketózisban a bevitt kalóriával közvetlenül lehet szabályozni a zsírégetést izomveszteség nélkül.
    És talán ez (lehetne) a legígéretesebb módja a testzsírszázalék csökkentésének (ha nem nassolnék folyamat).

    (#1111) psyche
    A táplálékkiegészítőkben pont az a lényeg, hogy tápanyagban gazdagok. Sőt, azok csak tápanyagok, semmi egyéb lóf@sz
    Soroljam fel neked az egyéb lófaszokat, ami abban a cuccban van? :)
    Minden tablettában van anti-caking agent hogy csak egyet mondjak, ami nem szupi.

    Sajnos én nem tudok annyi húst enni, hogy fedezzek annyi fehérjét egy nap
    Én 80 g fehérjét fogyasztok átlagosan egy nap. Az alatta lévő hozzászólásod alapján úgy hiszem te sem vagy az a kétajtós szekrény, és a célod is majdnem megegyezik az enyémmel, így feltételezem hasonló fizikumunk lehet. Na most miért gondolod, hogy ilyen sok fehérjére van szükséged?
    Én a fehérjére csak azért szoktam figyelni, hogy ne legyen túl sok. Kevés olyan alapanyag van, ami csak zsír lenne így a legtöbb dologban egyszerre van zsír és fehérje. Mondjuk a töpörtyű, szalonna, kolbász, zsíros húsok, mogyoróvaj és mogyoró félék, stb. Ezekben mind nagy mennyiségben van jelen fehérje is átlagosan 20% körül. A tegnapi földimogyorós példánál amit elrágcsáltam a ~75g zsír mellé társul úgy kb 40 g fehérje.
    És ez csak a nasim. Én speciel arra figyelek, hogy ne lépjem át a napi 80 grammot, mert nagyon könnyen összejön. Több mint fél éve itt áll egy 5 kilós kiszerelésű case-in protein csoki ízesítésben, mert egyszerűen nem tudok vele mit kezdeni. Keto alatt nincs szükségem emelt fehérje bevitelre.

    (#1116) psyche
    Csak szeretnék fogyni, vagyis nem fogyni csak szálkásodni. :))
    De mivel nem tartom be a kalóriákat, ezért ez egy szélmalom harc. :D
    Most is megettem egy zacskó töpörtyűt (350 kcal) meg 19 deka félzsíros keménysajtot csak úgy, mert megkívántam. És ezt a napi adagomon felül... :o
    Ha leülök a laptop elé, akkor önkéntelenül is azon kapom magam, hogy rágcsálnék vmit. :(
    Ez vmi berögződés lehet, vagy függőség.

    (#1117) psyche
    Ez nem így van. Ezt pont a keto topikba bedobni elég nagy tájékozatlanságra vall.
    Feltételezem még nagyon keveset tudsz a ketoról és az IF-ről.
    Dióhéjban amíg az inzulinszinted minimális, addig növekedési hormont termelsz többek között. Böjtölés hatására meg nagyon nagy mennyiségekben pont azért, hogy ne eméssze el az izomvázat a tested. IF közben nem hogy izmot veszítesz, de még akár építhetsz is. Én az edzésnapokon kivétel nélkül minimum 16 órás böjtöléseket tartok és nem eszem aznap, amíg nem edzettem. Sőt a zsírégetés is addig tart, amíg nem eszel, így a felpörgetett hatást még edzés után pár óráig tartom. Pl. előző este eszek utoljára, akkor másnap 10-12 közt edzek, és csak délután 3 felé eszek először. De ez gyakran kitolódik, így ha a nassolást meg tudnám állni, akkor ellennék napi egy étkezéssel is.

    [ Szerkesztve ]

  • Teasüti

    nagyúr

    válasz Cathfaern #1124 üzenetére

    Jelenleg épp e videó alatti forrásokat kutatom, főleg hogy melyikből származik az 1,3 g/kg, ami esetemben teljesen megfelel, mivel nem számolom a makróimat, csak úgy nagyvonalakban tartom számon és a nyakamat rá, hogy a nassolások miatt szerintem lazán 100 g körül/felett járok naponta. Amit korábban írtam arányokat, az inkább csak a cél volna számomra, de ehhez kalóriát kéne számolnom, hogy be is tartsam. :)

    Viszont elég érdekes a nitrogén egyensúly, a szimulátor szerint (utolsó előtti link) a nitrogén egyensúlyhoz teljesen mindegy hogy 50 g vagy 200 g fehérjét viszek be, amíg a "raktárak" fel vannak töltve - és megvan az összes szükséges amino.
    Annyira nem mentem még bele a témába, hogy értsem a nitrogén felhasználás működését, de elöljáróban merem feltételezni, hogy stressz hatására (ideértve az edzést is) csökken. És kicsit játszadozva a szimulátorban azt látom, hogy pozitív nitrogén egyensúly is csak addig van, amíg visszatöltődnek a raktárak, amint elégséges N van a szervezetben, úgy a többlet fehérje teljesen felesleges.

    A nitrogént meg vizeletből lehet vizsgálni, szerintem be is szerzek pár tesztcsíkot.

    Jelenleg az utolsó linken rágom át magam, ez elég ígéretes cikknek tűnik, remélem bő magyarázatot ad mindenre.

    [ Szerkesztve ]

  • Teasüti

    nagyúr

    Addig is kérdeznék.
    Tudja itt vki hogyan tudnám alkalmazni IF mellett az edzéseimhez "szükséges" aminókat?
    Amióta ketón vagyok, azóta kizárólag csak a kajámból viszek be mindent.
    Keto előtt meg magamnak kevertem ki patika mérlegen egyesével vagy 15 féle aminót, plusz a fehérje.
    Viszont ezek ugye megtörik a böjtöt, én meg böjtölés alatt edzek, és utána nem is eszek azonnal.
    Szóval a kérdésem az volna, hogy ha mondjuk az étkezési időkeretben viszem be az edzés idejétől függetlenül a tápkiegészítőket, akkor is kifejtik vajon a hatásukat?
    Azt már megtanultam, hogy a kalóriabevitelt elég lazán lehet kezelni (napi 6x étkezés lecsökkentve napi 1-2-re) és számolni is elég heti átlagban, teljesen fölösleges napokra, órákra lebontani (vagyis nem kell időzíteni az étkezéseket egyáltalán).
    Vajon ez vonatkozik a tápkiegekre is? Mondjuk este viszem be azt a shake-et, amit tradicionálisan edzés előtt-után kéne. Meg keto előtt 3 különböző shake-et kevertem ki magamnak (edzés előtt, -után, lefekvés előtt). Ezeket akár egyben is bevihetném az étkezési időkeretben.

    [ Szerkesztve ]

  • Teasüti

    nagyúr

    válasz Woodslave #1127 üzenetére

    Az a Youtube okoska megcsinálta a házi feladatát, mielőtt kiállt a kamera elé.
    Vagy a forrásainak se hiszel?
    Mitől hihetőbb az amit te linkeltél (BMC - Journal of the International Society of Sports Nutrition), mint az, amit ő linkelt a videó alatt (Oxford Academic - The Journal of Nutrition)?
    Ráadásul neki 7 referenciája van a videóhoz kapcsolódóan, te egyet hoztál. ;)

    Nincs azzal semmi baj, ha mások előre megrágott summázott véleményéből tanulunk - ami kellőképpen alá is van támasztva, nem csak úgy lóg a levegőben. Elvégre én se azzal töltöm a szabadidőmet, hogy kutatási eredményeket böngésszek. :N

    [ Szerkesztve ]

  • Teasüti

    nagyúr

    válasz psyche #1122 üzenetére

    Az a kalkulátor egész jónak tűnik, köszönöm! Talán ez adta eddig a legjobb becsléseket alapértelmezés szerint ahhoz képest, amit eddig tanultam.
    De a céljaimhoz ez sem javasol kiugróan magas fehérjét. :N

    Azt a két mantra elég hatásvadász. :D

    [ Szerkesztve ]

  • Teasüti

    nagyúr

    válasz psyche #1137 üzenetére

    Két dolgot mondanék:
    1. A szervezetednek nem kell annyi fehérje keto étrenden, mint ch alapú étrenden.
    Ahogy adaptálódik a tested a ketontestekhez, úgy áll át az agyad és a szíved is a glükózról ketontestekre és úgy a 40%-a már csak a glükóz felvétel CH bevitel nélkül. Ezt a glükózt glikogenezissel állítja elő a szervezet fehérjéből és glicerinből 3:1 arányban. Nekünk a fehérje érdekes itt, ami azt jelenti, hogy kb 50 grammal kevesebbet kell fogyasztani ketózisban, mint CH bevitel mellett.
    Az, hogy eleget viszel-e be, azt a nitrogén egyensúly tesztelésével lehet megállapítani.
    Ha erősen pozitív, akkor túl sokat és a fölösleges proteint glükózzá alakítja a szervezet. Ha negatív akkor nyilván nem eleget és ekkor kezdődik a fehérje kivonása a szövetekből. A cél az egyensúly megtalálása, vagyis se nem túl sok, se nem túl kevés. Az, hogy mennyi fehérjét kell bevinni az a nitrogén egyensúlytól függ. Tök mindegy mit mond a kalkulátor, ha nem vagy egyensúlyban.

    2. A másik dolog meg ha több fehérjét viszel be, mint zsírt, akkor ki fogsz esni a ketózisból. Ez vitán felüli tény. Azért, mert a fehérjéből fogja nyerni az energiát a szervezet (glikogenezis), egyszerűen azért mert abból áll rendelkezésre több. Lehet, hogy utána gyorsan vissza is állsz, de kidob.
    Ezt megakadályozandó a zsírnak többnek kell lennie, mint a fehérjének. Ez alól nem kivétel a testépítő sem.
    Ha te tömegelsz és megeszel 150 g fehérjét, akkor a zsírból nem ehetsz kevesebbet, mert nem leszel ketózisban. 150 g egyébként is overkill keto étrenden a mi testsúlyunkhoz.

    [ Szerkesztve ]

  • Teasüti

    nagyúr

    válasz Cathfaern #1141 üzenetére

    Ugyanannyi kell ch alapún is, mint keton is.
    1.
    Fehérjéből állítja elő elsősorban ch nélkül a glükózt a máj.
    [link]
    "The rest comes from a process in your body called gluconeogenesis, which means "making new glucose." In this process, the liver creates glucose for the brain to use. It manufactures the glucose using amino acids, the building blocks of protein."
    2.
    Ketón nincs szükség annyi glükózra, mint CH alapú étrenden.
    [link]
    3.
    Az első kettő tisztázása után lássuk mi támasztja alá a kijelentésem.
    [link]
    "At the beginning of a ketogenic diet, the brain requires a larger amount of glucose. To spare muscles from being converted to glucose to supply the brain, a dietary protein intake of 150 grams per day is suggested to minimize the loss of muscle mass to glucose production.
    However, after 3 weeks on a ketogenic diet, the body has adapted to ketosis and the brain is using ketone bodies for fuel for the most part. This adaptation means a much smaller amount of glucose is needed for brain function. At this point, the daily protein requirement drops significantly, and only about 50 grams of dietary protein are needed per day to spare muscle mass. (He notes that intense exercise or a higher carb intake would alter these recommendations to some extent)."

    Oké, konkrét kutatási eredmények nélkül ezek így elég gyenge lábakon állnak. Releváns kutatást nem találtam így hirtelen, ami specifikusan az agy fehérjeszükségletét vizsgálja alacsony CH étrenden.
    Bevallom tanácstalan vagyok ennek kapcsán.
    Lehet hozni forrásokat bármire. Most olvasok egy olyat Atkins étrend alapján, ami meg téged igazol.
    Ő meg engem.
    Itt hozzáteszem gyorsan, hogy szerinte nem esik ki ketózisból, amíg elégeti az extra fehérjéből származó glükózt. Nos, én éppen ezt értettem az alatt, hogy kidob és utána vissza is áll a szervezet ketózisra. Ha a glükózt előszeretettel égeti el a test, mielőtt visszaállna ketontestekre, akkor az az én olvasatomban kidob.

    Nem tény :) Legalábbis ebben a formában biztosan nem igaz.
    Tévednének?
    A laborvizsgálatok is tévednek?
    Ők is tévednek?
    És ő?

    (#1140) psyche
    Neked is hoztam pár forrást:
    1. [link]
    Nem kell nagyon belemenni, elég ha elolvasod a bevezetőt, benne van minden megfigyelés.
    Állítja, hogy 1,4 g/kg fehérje elég volt az erőedzésekhez és összességében az ennél nagyobb bevitel nem hozott semmilyen előnyt, viszont túltöltést figyeltek meg. Az izomtömegre nem volt hatással az ingadozó fehérjebevitel.
    2.
    Itt egy másik, ami kimondja, hogy a rendelkezésre álló bizonyítékok alapján nincs szükség kiugróan magas (>1,3 g/kg) fehérje bevitelre. Kalóriadeficit esetén megjegyzi továbbá, hogy a nagyobb fehérjebevitel segíthet az izomzat megőrzésében.
    3.
    Itt egy cikk, ami a hozott referenciák alapján kimondja, hogy a fehérje túl van misztifikálva. A magas bevitel szükségtelen.
    Itt is ki van emelve ugyan, hogy fogyásnál kell csak megemelni az izomzat megőrzéséhez. Fejlődéshez nem igazán.

    Ezek viszont átlag étrend alapján készültek, nem keto alatt.

    Mindezek fényében kíváncsian várom hogy alakul ez a beszélgetés. Én már most sokat tanultam tőletek valamint a forrásokból. :R

    [ Szerkesztve ]

  • Teasüti

    nagyúr

    válasz psyche #1146 üzenetére

    Igen, egyetértek. Nem kell annyi fehérje, annak aki nem edz.
    Nem olvastad át eléggé.
    A neked szánt első forrásban külön vizsgálták az edző (SA) és nem edző (S) csoportokat.
    A második forrás atlétákra vonatkozik. Azért azt nem mondanám "nem edző" embereknek.
    A harmadik meg egy az egyben testépítőknek íródott.

    Én arra a véleményre jutottam, hogy ha edzel és tömeget növelsz akkor
    kell magasabb fehérje. Ha nem edzel és csak fogyni akarsz, nem kell sok fehérje.

    És mindegyik homlokegyenest az ellenkezőjét állítja ennek.
    Persze arányaiban egymáshoz képest.
    Abszolút értékben a sportolók természetesen több fehérjét fogyasztanak, mint az inaktív emberek.

    [ Szerkesztve ]

  • Teasüti

    nagyúr

    válasz Woodslave #1154 üzenetére

    Nem úgy van, hogy mondjuk egy IF önmagában beindítja a ketózist? Tök mindegy milyen étrenden, csupán az étkezések közt eltelt idő növelésével, deficit nélkül (mondjuk egy hétre vetítve az átlagot - de 20/4-es IF-nél is elvileg, ha meg tudod enni egyszerre a napi normál kalóriabeviteledet).

    Meg nem mindegy, hogy adaptálódott-e a szervezeted. Ha nem, akkor elemészti saját magát.
    Deficitnél fogyni fogsz mindegy milyen makróid vannak, de nem mindegy miből.
    A ketózis maga meg szükségszerű a fogyáshoz, az meg nem működik amíg inzulint termelsz. CH alapú étrenden a fogyás csak akkor indul be, ha kiéhezteted a szervezeted. Ez viszont se nem kellemes, se nem ideális.
    A keto étrend nem az egyetlen módja a fogyásnak, de az egyetlen kényelmes módja ami megőrzi az izomzatot is. Nem hiszem, h van ennél ideálisabb módszer.

    [ Szerkesztve ]

  • Teasüti

    nagyúr

    válasz Woodslave #1157 üzenetére

    Pedig fiziológiailag nincs zsírégetés, amíg inzulint termelsz.
    Ez volt az egyik alaptétel, egy axióma. Hacsak nem cáfolja ezt is vmi kutatás (cikknek nem hiszek, csak kutatási eredménynek). De erősen kétlem, az eddig felhozott eredményekben is ezt látni, hogy amint van egy kis CH bevitel, a zsírégetés azonnal leáll. (Ez nekem azt jelenti, hogy kidob a ketózisból.)
    Tök mindegy milyen étrenden vagy, magas CH mellett is lehet fogyni, amint elfogy a CH. Ha csak pár órára is, de amint éhezel, úgy alternatív forrásokhoz nyúl a szervezet.

    Ezt már keto előtt is tudvalevő volt sportolóként. Az állóképességi sportokban köztudottan van egy fal, amikor kiürülnek a glikogénraktárak, akkor falba ütközöl. Ekkor áll át a szervezet zsírégetésre. Erről régen doku filmet is néztem, a maraton úszók simán ledobtak pár kilót a verseny végére és beszámoltak a fal jelenségéről.
    Persze akkor még semmit nem tudtam a ketoról. És ezek a sportolók is cukor égetők voltak, ezért ütköztek falba.

    [ Szerkesztve ]

  • Teasüti

    nagyúr

    válasz psyche #1159 üzenetére

    A szervezet rögtön az izmokhoz nyúl és azokat kezdik el bontani ha nem vagy ketózisban. Ha ketózisban vagy akkor ugyebár zsírsavakhoz nyúl a szervezet.
    Jah, nézz meg pár maraton úszót! Ha így lenne, akkor 6 óra úszás után nem deréktájban lennének látványosan soványabbak.
    És itt cukor égetőkről beszélünk akik amúgy banánt és energia gélt tolnak sport közben, nem ketósokról.

    [ Szerkesztve ]

  • Teasüti

    nagyúr

    válasz Hieronymus #1161 üzenetére

    A vércukorszinted stabilizálódik ketó alatt.
    Viszont amíg van inzulin a véredben, addig nem termelsz glukagont.
    Az inzulin és glukagon két ellentétes hatású hormon, az első a raktározásért felel - a témához kapcsolódó szűk értelemben - és magas vércukorszint esetén termelődik, a második ellenkezőleg: alacsony vércukorszint esetén termelődik és a zsírégetést szabályozza.
    Amíg nincs glukagon, addig nincs zsírégetés. Pont.

    (#1165) psyche
    Nem egyértelmű? A raboknak se izmuk, se zsírjuk nem volt. Nem egyik vagy a másik. Egyik se. Örültek ha éltek.

    Mi az, h ők másik kategória? Ők nem emberek? Te nem tudod mi az a "fal" és hogy ilyenkor mi játszódik le a szervezetben? Nézz utána! Addig csak meddő vitát folytatsz.

    (#1162) psyche
    Mert inaktívak és a szervezet nem tart fent az indokoltnál nagyobb vázizomzatot. És ha nem esznek, akkor nincs fehérje bevitelük. Azt meg vhonnan pótolni kell.
    Ha éhezik a szervezet, akkor 75% zsírból 25% izomból fedezi a szükségletet. Egy átlagos embernél.
    Ketónál ez ugye ennél jóval kedvezőbb.
    A szervezet jóval komplexebb annál, mint hogy szisztematikusan végigmenjen egy ilyen egyszerű listán.
    Az a lista nem azt jelenti, hogy 100% alkoholt éget először, majd 100% szénhidrátot. Mindig vegyesen, csak az arányok tolódnak el.
    Ahogy megtanulhattad már testépítésben is, hogy átlagos étrenden is a zsír- és ch égetés többféle arányban történik, amire a pulzusszám nagy hatással van (zsírégető tartomány megvan??). Alacsonyabb intenzitással és így alacsonyabb pulzussal nagyobb arányban égetsz zsírt, hisz az 1. típusú izomszövet zsírból nyeri az energiát. Nagyobb pulzusszámok esetén ez az arány jobban eltolódik a ch felé, hisz aktiválódnak a 2a típusú izomszöveteid, amik ch-val és zsírral is tudnak táplálkozni. A nagy erőkifejtésekhez a 2b típusú izomszövet anaerobic módban dolgozik és ch-val működik.
    De ezek csak arányok, hisz minden tartományban égetsz zsírt is és ch-t is vegyesen (átlag étrenden).
    A pontos arányokat nem tudom fejből, de vmi olyasmi rémlik, hogy HIIT esetén kb 50-50% arányban ég a zsír és ch. Alacsony intenzitáson meg vmi 70-80%-ban zsír, de erre a számra nem vennék mérget. Ebből azt kell látni, hogy a zsír kb ugyanolyan mértékben ég alacsony és magas intenzitáson is, csak magas intenzitásnál ehhez több ch adódik hozzá - ugye több kalóriát is égetsz HIIT-tel, mint egy laza kocogással.
    Lista ide vagy oda... :)

    [ Szerkesztve ]

  • Teasüti

    nagyúr

    válasz psyche #1172 üzenetére

    Glikogenezisből.
    Amúgy keto alatt ki se ürülnek igazán.

    (#1168) Cathfaern
    Viszont kérdeznék vmit.
    Azt hangsúlyozod, hogy a test nem bontja le az izmokat csak vészhelyzet esetén.
    Viszont akkor miért tapasztaltam azt, hogy mikor elkezdtem a ketot, akkor kisebbek lettek az izmaim?
    Illetve eleinte még ch töltéssel csináltam, az első töltés 3 hét adaptáció után történt. Az ezt követő 24 óra elteltével látványos változáson ment át a testem: tónusosabbak lettek az izmaim.
    A ciklikus ketonál mintha az derengene, hogy a test túlkompenzál a glikogénraktárakkal és akár a normális másfél-kétszeresét is fel tudja venni, meg hozzá jó sok vizet.
    Ekkor vmi 3-4 kg-ról beszéltek összesen, de ilyen sikeres töltést még egyszer sem sikerült csinálnom (lehet azért, mert nem voltam elég szigorú a ketózissal - az a qrva snack :DDD ). Azóta meg inkább full ketóra tértem át.

    [ Szerkesztve ]

  • Teasüti

    nagyúr

    válasz Cathfaern #1175 üzenetére

    Nem ugyanaz? A glikogenezist az angol szótár dobta fel. Akkor jól félrevezettem mindenkit. :D
    Sztem maradok az angol neveknél, úgyis a források szinte mindegyike angolul van.

    Hmm, akkor ez a magyarázata miért vagyok erősebb az edzőtársamnál, pedig látszólag még nagyobb karja is van mint nekem.
    Volna még két kérdésem:
    1. Bár nem ketó, de a böjtölés és edzés összehozható vhogy? Filózom, hogy csinálok egy villám szálkásítást, ami több napos böjtöléssel járna (70000 kalóriából van mit ledolgozni...). Viszont már a 20 órás IF-nél is gyengének érzem magam. Nem annyira, hogy komoly problémát jelentsen, de eléggé ahhoz, hogy lusta legyek.
    Viszont ha e mellett edzenék, akkor mi történne fehérje bevitel nélkül?
    2. Ciklikus ketót próbálta már vki? Egy alkalommal volt látványos eredménye, de aztán a heti egy töltés végül nem hozott semmi pluszt.
    Köszi!

    [ Szerkesztve ]

  • Teasüti

    nagyúr

    válasz Bei81 #1181 üzenetére

    Én nem szoktam zavarba jönni a gyümölcsöktől. Persze cukor és fruktóz, oké. De most ha lemegy 50 g cukor fél kg gyümölccsel akkor mi van? Semmi. Én most küldtem le majdnem 400 g kék áfonyát, ami állítólag 10% cukortartalom körül van.
    Ahogy elégeted úgy állsz is vissza ketózisba.
    Edzés mellett - főleg ennyi mellett amit írsz - én nem izgulnék a gyümölcs miatt. Hamar ledolgozod.
    Sőt, ha lehet akkor időzítsd edzés előttre a ch bevitelt és még jót is fogsz edzeni tőle! ;)
    (A versenysportolók akiknek robbanékonynak kell lenni, ők 30-50 g gyorsan felszívódó ch-t esznek verseny előtt. Ezt a végére el is égetik és szinte azonnal visszaállnak ketózisba.)
    Ha megvan a mérték, akkor szvsz teljesen nyugodt lehetsz.
    Most ha egyszer megugrik az inzulin, attól még nem fognak visszaváltani a sejtek rögtön ch-ra.
    Olyan 2-3 nap alatt vált vissza a szervezet ch-ra elsődleges tápanyagforrásként. Egy-egy cheat day után nem kell megijedni, hogy jön a keto flu, stb.

    [ Szerkesztve ]

  • Teasüti

    nagyúr

    válasz Hieronymus #1186 üzenetére

    Hát ezt otthon nem sokan fogják számolni. Honnan a fenéből vegyem a testzsír és izomtömeg százalékokat?

  • Teasüti

    nagyúr

    válasz Cathfaern #1201 üzenetére

    Ketobarát vagy sem, a tápértékei szerint 400 g áfonya az 40 g cukor. :))

  • Teasüti

    nagyúr

    válasz Cathfaern #1205 üzenetére

    Fél áron volt és az egyik kedvenc gyümölcsöm. Nagyon veszélyes akciók ezek rám nézve. :D

    Qrva laza a póló! :DDD

    [ Szerkesztve ]

  • Teasüti

    nagyúr

    Bezabáltam töpörtyűből. Most a rosszullét kerülget. Vmi tipp? Hányáson kívül. :D

  • Teasüti

    nagyúr

    válasz Hieronymus #1210 üzenetére

    Nem ittam alkoholt vagy egy éve. Szerintem beleszagolnék és mehetnék rögtön arccal a wc-re. :DDD

  • Teasüti

    nagyúr

    Almaecet lett a megoldás végül is az alkohol ötletén. Két kanál egy kevés vízzel hígítva és egy perc alatt enyhítette az émelygést. Sajnos ki nem jött semmi, szóval egész este rosszul voltam.
    Fene se gondolta, hogy nem szabad bezabálni a zsírból. Azt hinném már hozzászokott a szervezetem.
    hamar beájultam, az alvás segített. Ma meg szerintem böjtölök, rá se tudok nézni a kajára. :D

    MÁS
    Az elmúlt héten kísérleteztem a böjtöléssel, hétfőtől 20/4-es IF péntek estig, majd 48 óráig nem ettem semmit vasárnap estig. Életemben nem böjtöltem még ennyit. Nagyon nehéz volt a második nap, csak a kaján járt az eszem. Viszont a tapasztalataim azt mutatják, hogy nem való nekem a ketózis.
    Ugye panaszkodtam, hogy ketózisban gyengének / lustának érzem magam.
    Edzések alkalmával annyira nem ütközik ki ez a dolog, vhogy egy jó bemelegítés után és az erős koncentráció alatt nem érzem magam lustának. Viszont a fizikai munka az vánszorgós... Otthon is érzem az izmaimban az energiahiányt, csak akkor nem vagyok annyira aktív.
    Egyszerűen nem tudom mit tehetnék még, hogy ezt kiküszöböljem. Mások beszámolói alapján jó közérzetemnek kéne lennie (mondjuk fejben tényleg tiszta vagyok, reggelente pörög a legjobban az agyam), mások vígan elvannak, sportolnak, maratont futnak, állításuk szerint sose voltak ilyen jól, stb. Nekem miért nem működik így?
    Újévkor kezdtem el a ketogén étrendet, a klasszikus 75-20-5 mértékekkel. Tünetmentes volt az átállás.
    Nem tudom elképzelni, hogy az elmúlt fél évben ne adaptálódtam volna teljesen, szóval mi a fenéért alacsony az energiaszintem ketózis alatt??
    Kiemelt figyelmet fordítottam az ásványi anyag bevitelre, különösen a sóra és káliumra. Kiemelt figyelmet fordítottam a vitaminokra is, ettem az avokádókat, brokkolit, karfiolt, kelbimbót, spárgát, salátát. Emellé minőségi zsírokat és fehérjéket vörös húsokból, csirkéből, halakból, tejtermékekből, olívából, stb.
    Időnként multivitamint is szedve, 3-4 napos kúrákban (utána rendszerint elfelejtettem szedni) de arra sem reagált pozitívan a szervezetem, szóval a D vitamin, K vitamin, B vitamin se oldotta meg a problémát.
    A 48 órás böjtölés alatt volt némi reményem, hogy talán mégis a rossz makró arányok miatt érzem magam gyengének, de minél mélyebben voltam ketózisban, annál gyengébbnek éreztem magam - pedig pont ellenkezőleg reméltem: ahogy teljesen kiürül a ch és a glikogén hátha jobb lesz a közérzetem. A második napon már gyengébb szorítóerővel keltem reggel, ekkor már éreztem ez nem optimális. Estére már szinte vánszorogtam csak.
    A böjtöt zabkásával törtem meg végül, benne két nagy kanál házi meggy lekvárral. Érdekes rá egy-két órára visszatért az erőm.

    Úgy hogy most megingott a ketogén étrendbe vetett bizalmam. Szerintem át fogok térni ciklikus ketóra, edzésnapokon IF és ketó, hétvégén és munka előtt meg napi 3x étkezés, reggelire 50 g ch.
    Meglátom mi lesz, ha szándékosan növelem kicsit a szénhidrátot. Ha ez se lesz eredményes, akkor nyár végétől abbahagyom a ketót és visszatérek a normál fitness étrendre.

    Jah amúgy a hússzoros növekedési hormon felszabaduláshoz is fűztem reményeket, viszont az elmúlt hónapokban tömeget azt nemigen növeltem, vagy csak nagyon minimálisat ott, ahol megszakítottam magam.
    Mindezt úgy, hogy a kalóriák nem voltak igazán megvágva, hisz sokszor nassoltam. Viszont ezzel az erőkifejtéssel ketó+IF előtt több izmot tudtam építeni. Bár lehet meglepődnék, amint feltöltődnének az izmaim megint glikogénnel és vízzel, ezt még nem tudom. Viszont a száraz izomtömegem az elszomorító. Úgy 20-30 %-kal vagyok erősebb az edzőtársamnál (ő normál fitness étrenden van, napi 5-6x eszik), akivel hasonló fizikumunk van, viszont rajta tetten érhető a fejlődés, rajtam meg nem. :(

    [ Szerkesztve ]

  • Teasüti

    nagyúr

    válasz Cathfaern #1214 üzenetére

    Köszönöm a segítséget! :R
    Érdekes észrevételek.
    A nassolás is általában keto kompatibilis, bár kétség kívül nem 0 ch.
    Úgy látom ideje orvosi segítséget kérnem.
    Olvasgattam erről a hypoglycemia-ról és próbaképp megiszok majd egy fehérje shake-et, amikor érzem, hogy gyenge vagyok (vagyis hát most is pont így érzem magam, pedig alig 13 órája hülyére ettem magam). Illetve növelem a fehérje bevitelt akkor, aztán próbálkozom a zéró szénhidráttal. Persze meglátogatom a háziorvosom is.

    [ Szerkesztve ]

  • Teasüti

    nagyúr

    válasz szuszinho #1216 üzenetére

    6 különböző fajtája létezik a zsírnak.
    Gondolod én csak töpörtyűn és szalonnán élek? ;)
    Kókusz, olíva, avokádó, mogyorófélék, halak, tejtermékek mind-mind benne vannak az étrendemben.
    Sztem le is fordulnék a székről, ha disznózsírt kéne ennem minden nap.
    Korábban írtam recepteket, na azok egytől-egyig masszívan zsíros kaják és csak kevésben van köztük disznózsír és az is kis arányban.

    [ Szerkesztve ]

  • Teasüti

    nagyúr

    válasz Woodslave #1218 üzenetére

    Azért különválasztanám az elmúlt hetet - zsírégetési szándékkal kísérleteztem -, meg az elmúlt hónapokat - nem igazán tartottam be a kalóriabevitelt.

    A fehérje is inzulinválaszt eredményez pont mint a ch. Ezért kell(ene) azt visszafogni (75-20-5), mert kidob a ketózisból ugyanúgy. (Jó nyilván vissza is állsz, amint felszívódott, de addig leáll a ketózis.)

    [ Szerkesztve ]

  • Teasüti

    nagyúr

    válasz Dingle #1220 üzenetére

    2200 kcal a te méreteidhez szerintem nem túl kevés. Ha fogsz is fogyni, csak lassan. Illetve hát az aktivitásodtól függ nyilván. Nekem 2050 kcal elvileg a nyugalmi kcal igényem (ezt érdemes kiszámolnod, csak úgy hozzávetőleges támpontot ad). 2200 nekem pl elég lenne szinten tartáshoz kb a pihenőnapokon.
    Én a nyugalmi kalóriaigényt céloztam meg napi bevitelnek a fogyáshoz, ez még mindig nem annyira drasztikus, de én csak szálkásodni szeretnék, nem vagyok túlsúlyos. Akik komolyan fogyóznak nem ritka inkább az 1600 kcal környéke, vagy még kevesebb. De ehhez szokni kell a böjtölést és a ketogén étrendet, mert eleinte nem fog menni a napi egy-két evés. Aki már gyakorlott ketós és böjtölős (intermittent fasting), sokan beállnak napi egy evésre, amikor kb 1200 kalóriát eszel meg egyszerre és ebben benne kell lennie minden makrónak és mikrónak ideális esetben.

    Ezt étrendnek semmiképp nem nevezném. Egy kajának elmegy, annak is elég szegényes.
    Ezt akarod enni minden nap?? Nem csoda ha éhes maradsz. Ezek mind kalória sűrű kaják, kis térfogattal.
    Ketónál ugyan éhséged nem nagyon lesz, de a gyomrod az hamar ki fog ürülni.
    A zöldségbevitelen kezdjél el gondolkodni szerintem!
    A makróid rendben vannak - viszont a kajád nagyon-nagyon egysíkú és szegényes.
    A mikrotápanyagokról viszont egy árva szót nem írtál.

    A ketogén étrend nem erről szól. Inkább a sok zöldségről (alacsony szénhidrát tartalmú zöldségek), sok vízről, sok ásványi anyagról (mióta ketózom nagyon sósan eszem mindent), és ezekre jön rá a hús, tejtermék, tojás, hal, zsír, magvak, stb.
    Ha figyelmen kívül hagyod a mikrotápanyagokat, nem jutsz messzire.

    [ Szerkesztve ]

Új hozzászólás Aktív témák

Hirdetés