- Szoszo94: Xiaomi Mi Router 3G - Padavanra fel!
- D1Rect: Nagy "hülyétkapokazapróktól" topik
- sziku69: Fűzzük össze a szavakat :)
- gerner1
- Sub-ZeRo: Euro Truck Simulator 2 & American Truck Simulator 1 (esetleg 2 majd, ha lesz) :)
- sziku69: Szólánc.
- Magga: PLEX: multimédia az egész lakásban
- eBay-es kütyük kis pénzért
- MasterDeeJay: Kínai DDR5 második felvonás - Puskill PSK-D5M4800BH-16G
- gban: Ingyen kellene, de tegnapra
Új hozzászólás Aktív témák
-
Fryskitt
addikt
Grat! De szeretem az ilyen olvasnivalókat! Köszi!
-
MongolZ
addikt
Nagyon érdekes cikk volt, bár több mindennel nem értek egyet, de 90%-ban igen.
Amiket egyébként én szoktam olvasni/nézni:
Hét tenger blog (volt Zoli hajói)
Military History Visualized youtube csatornaSajnos csak ennyi, ezekre sincs időm, több hónapos lemaradásban vagyok... viszont tartalmilag még nem csalódtam.
-
RozogA87
tag
Én is tapasztaltam hogy ezek a Spektrumos, meg Discoverys műsorok rettentő tudománytalanok. Amikor a fizikaprofesszor (!) elkezd arról magyarázni hogy a kétrés kísérlet bizonyítja hogy lehetünk egyszerre két helyen, meg hogy a "kvantumteleportáció"
ami ugye a kvantumösszefonódás alapján "működik" bizonyítja hogy lehet úgy teleportálni mint a Star trekben, meg hogy minden döntésünk létrehoz egy új Világegyetemet és hasonlók. De egy időfüggő Schrödinger egyenlet vagy egy Dirac mátrix nem sok, annyi sincs az egész kvantummechanikáról szóló adásban, hááát akkor elgondolkoztam minek is néztem bele ebbe. -
-
GreatL
őstag
Most néztem meg az U-571-et... a tengeralattjáró a vízben volt, kb. ennyi volt a realitása, bár nem dokumentumfilmnek készült...
-
joysefke
veterán
Hogy lenne ahhoz mérhető? Ha tényleg fontos lett volna, akkor ma nem csak a történelem könyvek lábjegyzeteiben találnánk erről információkat.
Hát mondjuk emberi és anyagi veszteségben?
Ha valaki nem ért veled valamiben egyet, akkor egyből azt gondolod, hogy az háttérhatalmakat lát minden bokor mögött?
Mindenki látott már múlt rendszerben fordított második világháborús történelemkönyvet. Ami nem sikerült olyan jól, azzal annyira nem dicsekedtek a szovjetek. Meg a szövetségeseik sem. Ennyi.
-
"a Mars offenzíva, ami elég jelentős vereség volt a szovjeteknek, mindenképpen a németek sztálingrádi veszteségéhez mérhető..."
Hogy lenne ahhoz mérhető? Ha tényleg fontos lett volna, akkor ma nem csak a történelem könyvek lábjegyzeteiben találnánk erről információkat.
Persze maradhat az a teória is, hogy ezt csak a háttérhatalmak akarták titokban tartani
-
-
joysefke
veterán
Oké, de ezzel nem mondasz nekem ellent, max árnyalod a képet: Az olajból vagy tudtak volna hasznot húzni vagy nem (a szovjeteknek mindenképpen keresztbe tettek volna az olajmezők elfoglalásával vagy akár a berendezések tönkretételével). Azt viszont nem cáfoltad, hogy valószínűleg a legfontosabb stratégiai cél a szövetséges utánpótlás -ami életben tartotta a szovjet hadigépezetet- elvágása volt.
Erről évtizedekig nem beszélt a hivatalos történelemcsinálás, ugyanígy a Sztálingráddal egy időben zajló Mars hadműveletről sem, helyette évtizedeken keresztül ment a hülye-német vezetés mantra, hogy mégpedig a város nevének presztízse milyen fontos volt mindkét oldalon és ezért minden erőt összpontosítottak. Nonszensz.
-
Ezzel a gondolatmenettel azért van egy komoly gond. Te utólagosan állsz neki mérlegelni, a történt események után, figyelmen kívül hagyva azt, hogy a döntéseket az adott időben kellett meghozni, értelemszerűen időgép hiányában az utólagos ismeretanyag nélkül.
1.: A németek igenis tudtak volna előbb-utóbb kitermelni ott, és ne feledjük, hogy ők nem arra készültek, hogy 1943-ban a front haladási iránya meg fog változni. Utólag könnyű ezt érvként felhozni, hogy há-há, úgy is jönnek az oroszok, de ugye a hadműveletek tervezésénél nem szokás előre vereségre készülni, plusz ugye pontosan nem ismerték a tényezőket, amik jelentősen befolyásolták az eseményeket (mindenek előtt kiemelve a Land-Lease-t és hatását)...
2.: A megszállt területeken zajló szovjet partizán-tevékenység hatékonysága dettó főleg 1943 után erősödött meg, tehát a döntések meghozatalában ez aligha lehetett valóban komoly tényező.
3.: A fentiek alapján a kaukázusi olajkitermelés igenis fontos célja volt a német támadás céljainak. Hogy utólag látjuk, hogy eme tervnek a sikere feltehetően eleve kérdéses volt, nem negálja a döntés tényét.
-
joysefke
veterán
Azt természetesen nem vonom kétségbe, hogy az az oroszok számára is egyértelmű volt, hogy egy ponton meg kell fordítani a háború menetét *bármilyen* áron, mert különben végleg vereséget szenvednek.
Halkan megjegyzem, hogy a Sztálingrádi ütközettel egy időben zajlott a Mars offenzíva, ami elég jelentős vereség volt a szovjeteknek, mindenképpen a németek sztálingrádi veszteségéhez mérhető...
-
-
Igazából én csak a szovjet vezetés szompontjairól írtam, aminek fontos része volt a presztízs is. Azt természetesen nem vonom kétségbe, hogy az az oroszok számára is egyértelmű volt, hogy egy ponton meg kell fordítani a háború menetét *bármilyen* áron, mert különben végleg vereséget szenvednek. És persze a mai napig nincsenek pontos számok az orosz veszteségről.
A németek célja egyértelműen a nyersanyaghiány megoldása volt, és ehhez erre vezetett az út.
-
-
joysefke
veterán
Én nyilván nem voltam benne a második világháborús német vezérkarban, nálam sokkal okosabb emberek voltak ott. Mégis, ha megpróbálom józan paraszti ésszel megérteni, mi lehetett ott a németek célja. Eddig ezek merültek különböző helyeken fel:
-(1) A Sztálin nevével jelzett várost mint trófeát elfoglalni, és ezzel megtörni a szovjet védelem elszántságát.
-(2) A kaukázusi olajmezők feletti kontroll megszerzése
-(3) Az amerikai-brit hadianyag utánpótlás kiiktatása.
Az egyes:
amit a legtöbbet szajkóznak és alátámasztja a "hülye németek" mítoszt. És már ezért is hamisnak kell lennie. Ha a német vezetés hülye lett volna, nem jutnak nemhogy Sztálingrádig de még Varsóig sem, sőt az 1933-as választási győzelemig sem.Logikusan szemlélve az eseményeket, 42 végére a németek kezében volt: egy csomó város ami sokkal nagyobb presztízzsel és gyakorlati értékkel bírt, mint Sztálingrád (Minszk, Szmolenszk, Kijev, Balti térség) másrészt a Szovjetunió lakósságának és iparának egy jelentős hányada. Az addigi sikereik után ki hiszi el, hogy holmi "presztizs" motiválta volna őket, és nem az ellenség minél gyorsabb és hatékonyabb kiütése.
Ha ez nem lenne elég, megfordítom, a szovjeteket nem lehetett kiütni a fenti városok-területek és lakosság elfoglalásával, egész hadseregek megsemmisítésével, akkor hogyan gondolhatták volna a németek, hogy még egy város elfoglalása lesz a a kulcs, mégpedig azért, mert most majd a szovjetek megtörnek, hiszen elveszett a Sztálin nevével jelzett város. Sztálinból még azt is kinézem, hogy elnevezte volna Moszkvát Sztálingráddá, vagy esetleg valamit az Urálon túl, ha ezen múlik.
A kettesnek:
első pillantásra van értelme, másodikra pedig nincs, hiszen hiába foglalnák el a kaukázusi olajmezőket, azokat a szovjetek "valószínűleg" nem produktív állapotban adnák át, helyrehozni a kárt pedig bőven sok időbe telt volna. És ha visszaállítják a termelést, az olajat vajon hogyan juttatják finomított állapotban a frontra vagy haza? Tengeren? Vagy az egyetlen sínpáron ami összekötötte a keleti front déli arcvonalát a hazával és folyamatosan zaklatták a partizánok? Valószínűtlen.Kiütötte volna-e a szovjeteket a kaukázusi olaj elvesztése? Ez egy nagyon jó kérdés, és itt jön képbe a harmadik pont:
A harmadik pont:
tűnik nekem a leghihetőbbnek és a leglogikusabbnak. A német támadás után a Szovjetúniót az újabb források szerint egyértelműen az amerikai ipari, hadianyag és élelmíszerszállítmányok tartották a háborúban. Ezek nélkül hamar lefeküdt volna a szovjet óriás:
Alulfejlett mezőgazdasága békeidőben sem tudta ellátni a lakosságot, ráadásul a termőterületek java Ukrajnában és Fehéroroszországban volt, mindkettőt elfoglalták a németek. Ipari cikkből (vonatok, vonatkocsik, szállítójárművek, vegyi anyagok stb) pedig kulcsfontosságú termékekből jóval többet kaptak a szövetségesektől, mint amit saját maguk állítottak elő (vasúti kocsiból, mozdonyból a többszörösét).Az utánpótlás pedig a perzsa öbölből haladt fölfelé, Iránon keresztül, amit ugye pont ebből a célból szálltak meg a háború idején a szövetségesek. A térképre pillantva látható, hogy Sztálingrád fontos az út biztosítása érdekében.
____________________________
A szovjetek szemszögéből nézve szerintem sokkal fontosabb dolog volt, hogy háborúban tudjanak maradni (és végül nyerni) mintsem holmi presztízs. Fontos volt a presztízs, de voltak sokkal fontosabb dolgok is ennél.
-
-
-
joysefke
veterán
Kezdem azt hinni, hogy a második világháború győztesei már annyi alternatív igazságot gyártottak a múltban, hogy a jelen hivatásos történelemírói, főleg a médiahátszelesek akiknek határidőre kell fősodrásbeli történeteket felmutatniuk, már nem tudnak a sok igazság szövevényében kiigazodni, és csak zanzásítják az innen-onnan olvasottakat, esetleg háborús filmekben látottakat. Kötve hiszem, hogy a magyar fordítás lenne itt a problémák fő forrása...
Így hihetik sokan, hogy például Hitler Sztálingrádot azért a presztízsért támadta meg, amit a másik vezér nevét viselő város elfoglalása jelenthetett volna. ehm..
-
Bodz
nagyúr
Kár, pedig ez pont a listámon volt. Létezik egyébként olyan sorozat hajókról (főleg a II. vh és utána), ami nincs tele hibákkal?
-
DjFlanker
aktív tag
Köszönöm hogy megerősítetted azt amit el-elcsípek amikor apum nézi ezeket: hogy én NEHOGY nézzem.
-
macskea
őstag
Nem csak a haditechnikai témájú műsorok ilyenek, hanem gyakorlatilag az összes. Az alap angol nyelvű adások is tele vannak szakmai hibákkal, de a szinkron után ezek rendszerint vállalhatatlanra duzzadnak. Én erre csak egy megoldást találtam, nem nézek többet ilyen műsorokat. Egyáltalán. Valószínűleg egy szakmailag korrekt fordítás jóval magasabb költséget jelentene, mint ezek a diákmunkában bölcsészek által összetákolt szarok. Illetve egy szakmai fordító valószínűleg felfedné az eredeti anyag hiányosságait is, aminek a javítása sok esetben a képanyag módosításával is járna. Mondom, ki kell zárni.
-
-
Egy időben önjelölt "Haditechnika-trollként" én reagáltam ilyesmiket a Spektrumnak és a Discovery Channel-nek, Index-nek, Origo-nak... Érdekel az eredmény? Zéró. Soha, még egyszer sem kaptam választ sem. A műsorok, cikkek minősége pedig olyan továbbra is, amilyen (oké, az Indexen néha felmerültek és felmerülnek szakmailag meglepően összeszedett cikkek is, de az arányuk az ostobaságokkal teli cikkekhez képest elenyésző).
-
Nyugis
senior tag
Hello
Miért nem küldöd el jelen írásodat az adott tv-fő szerkesztője részére mint felháborodott néző?
Szerintem nem is tudják, hogy ilyen hibákkal ment le a műsor! -
"A Tirpitz sosem futott ki az Atlanti-óceánra."
A kijelentést azért nem vetném el teljesen, mert néha csak a nyílt óceánt tekintik az Atlanti-óceánnak, a kisebb tengereket nem - vagyis az alapján, amit írsz, a Tirpitz csak az Északi-tengerre futott ki. Vagyis ez lehet értelmezésbeli kérdés.
-
Sajnos nem csak a katonai témájú ismeretterjesztő filmek szinkronja van teli hibákkal. A tudományos, pl. csillagászati filmekben is elhangzanak hatalmas baromságok.
-
villamos
őstag
Ezeknek az amerikai dokusorozatoknak az a lényege, hogy a világon egyedül Amerika a legnagyobb, a legszebb, a legjobb, a létező legűberkirályabb, stb. Mindenki más le van tojva, számukra a világ többi része nem is létezik. Ezek kizárólag amerikai fogyasztásra készülnek.
Mindmáig egyetlen egy ilyen filmet láttam, amiben nem amerikai termék volt a leg leg leg. Méla undorral, de azért csak kénytelenek voltak beismerni, hogy az AK47 valahogy mégis jobb mint az M16... -
Jó kis írás.
Viszont nem ártott volna, ha leírod, hogy pontosan melyik dokusorozatot is vesézed ki, mert így fogalmam sincs, hogy kéne rákeressek, például azért, hogy megtudjam, most az angol eredeti is ilyen kretén, vagy tényleg csak fordítói hibákról van szó...
"Szerintem nem ártana egy szakmai lektor a szöveg átvizsgálására, mielőtt adásba megy..."
Ezer éve tudjuk, hogy az ilyen dokumentum csatornák esetében a szakmai lektor fogalma ismeretlen. Ezért nem nézek jó ideje magyar nyelven katonai témájú dokumentum filmeket. Sajnálom, de engem ki lehet kergetni az olyan brutális tárgyi tévedésekkel, mint az itt is említettek, vagy a kedvencemmel, amikor a ".50 caliber" le van fordítva 50mm-es kalibernek...
"hiszen az Ark Royal egy torpedója bénította meg a Bismarck kormánylapátját"
Őőő.... már megbocsáss, de ez ismét egy olyan tárgyi tévedés (gondolom egyébként csak elírás), amelyeket pengeélére állítasz...
Az Ark Royal repülőgép-hordozóról felszálló egyik Swordfish torpedóvető repülőgép torpedója volt az, amelyik azt a bizonyos kormánylapátot megbénította, nem magának a hordozónak a torpedója.
"Ha nagyon ki akarok térni erre a témára, akkor a valóban fontos hajók a következők: HMS Dreadnought, HMS Argus, KMS Bismarck, USS Iowa, IJN Yamato, USS Nautilus, USS Enterprise – ez utóbbi kettő nukleáris."
Szigorúan saját vélemény, de ez olyan dolog, amely nagyon szubjektív (lásd még különféle Top 5, Top 10 World Best Ultra Killer Weapons / Tanks / Battleships szintű "doku" filmek). Ezer és egy téren lehet húzni-vonni, hogy most mi kerülhetne bele, vagy az adott hajó miért érdemli meg a bele kerülést. Csak címszavakban, első harci tengeralattjáró, első repülőgép-hordozó, ha tengók, akkor már Type XXI. osztály, első rakétafegyverzetű hadihajó, stb...
Új hozzászólás Aktív témák
Hirdetés
lo Dokumentumfilm-sorozat az első és második világháború hadihajóiról, avagy hogyan ne csinálj dokumentumfilmet.
- Teradek Serv Pro SDI/HDMI 1080p Video Szerver Gbit LAN WiFi Vuer
- Cambridge Audio Interconnect RCA-párok: Atlantic/Arctic/Pacific. Méretük: 88-93cm között. 5 pár van!
- !Félkonfig! Ryzen 7 5800X, 32GB Ram 3600Mhz, ASUS TUF B550M-Plus Alaplap
- HP Aruba AP12
- Media-Tech Look IV MT4106 usbs webkamera pc hez
- Azonnali készpénzes AMD Radeon RX 5000 sorozat videokártya felvásárlás személyesen / csomagküldéssel
- LG 32GS95UE - 32" OLED / UHD 4K / 240Hz - 480Hz & 0.03ms / 1300 Nits / NVIDIA G-Sync / AMD FreeSync
- Xiaomi Redmi 9AT 32GB, Kártyafüggetlen, 1 Év Garanciával
- Jo Nesbo: LEOPÁRD (nem olvasott)
- BESZÁMÍTÁS! Gigabyte H610M i5 12600K 16GB DDR4 512GB SSD RTX 3060Ti 8GB Rampage SHIVA Seasonic 650W
Állásajánlatok
Cég: PCMENTOR SZERVIZ KFT.
Város: Budapest
Cég: Laptopszaki Kft.
Város: Budapest