Hirdetés

2024. április 30., kedd

Gyorskeresés

Hozzászólások

(#1) D1Rect


D1Rect
félisten

Az idő a folyamatos létezés mennyisége.
A fizikailag talán mint a mozgás érzékelésének dimenziója írható le.

(#2) Dany007 válasza D1Rect (#1) üzenetére


Dany007
veterán

Nem teljesen korrekt, de azért köszönöm az Up-ot! :R

(#3) Иван


Иван
őstag

Ez kb. megint olyan szintű kérdés, mint Huma "Élet keletkezése" vagy milyen topikja.

Olvasd el a fizika ezen területre vonatkozó kutatásait, definícióit és megkapod amit eddig meg tudsz kapni. Itt a fórumon senki se fogja kiszopni az ujjából és leírni neked egy HSZ-ben.

i5 10400f | ASUS RTX 3060 Ti 8GB LHR | 16GB DDR4 | Asus TUF VG27AQ | meg egy csomó körítés | Nintendo Switch V2

(#4) moonlight115


moonlight115
tag

Az idő egy kicsit olyan, mint a lélek. Létezik valahol, de a pontos helyét senki sem ismeri, és a pontos definíciójára sem jöttek még rá.

"Holdfényszonátának összedőlt a könyvespolca, mert bétóven sors szimfóniát rakott rá..." /by old rocker/

(#5) Dany007 válasza Иван (#3) üzenetére


Dany007
veterán

Látszik, hogy te se olvastad végig! :D Illetve az is, hogy a PH! fórumait se ismered. :) Nembaj, azért köszönöm az UP-ot. :R

(#6) D1Rect válasza Dany007 (#2) üzenetére


D1Rect
félisten

"Az idő a folyamatos létezés mennyisége."

Melyik része az amelyik nem "Nem teljesen korrekt"?
A második mondat csak "könnyítésként" van ott, mert az ember ciklikus mozgással társítja az időt, pedig csak a méréshez használjuk. Összekeverik a mértékegységet (perc,óra, stb) az idővel.

(#7) sztanozs


sztanozs
veterán

Az Idő Pénz...

...a pénz beszél, a kutya ugat,
de amelyik kutya ugat az nem harap,
tehát az idő nem harap.
Akkor viszont miért van vasfoga?

[ Szerkesztve ]

JOGI NYILATKOZAT: A bejegyzéseim és hozzászólásaim a személyes véleményemet tükrözik; ezek nem tekinthetők a munkáltatóm hivatalos állásfoglalásának...

(#8) Thrawn


Thrawn
félisten

Az idő rövid története

Different songs for different moods. łłł DIII Thrawn#2856 łłł Look! More hidden footprints! łłł D4BAD łłł WoT: s_thrawn łłł

(#9) Иван válasza Dany007 (#5) üzenetére


Иван
őstag

Illetve az is, hogy a PH! fórumait se ismered.

He?

i5 10400f | ASUS RTX 3060 Ti 8GB LHR | 16GB DDR4 | Asus TUF VG27AQ | meg egy csomó körítés | Nintendo Switch V2

(#10) #51736960 válasza Иван (#9) üzenetére


#51736960
törölt tag

szerintem arra gondolt, hogy alábecsülöd a ph közönségét...
vannak itt olyanok, akik kenik-vágják ezt a témát, és nem azzal töltik a napjaikat, hogy belehánynak minden random logout fórumba valami okosságot :)

(#11) Dany007


Dany007
veterán

Az, hogy van itt a Ph!-n olyan topik ami ilyen kérdésekkel foglalkozik, pár olyan felhasználóval akik elég szép levezetéseket írogattak a témában. Keményen mélyvíz egyes részei. Viszont a topik és a "lakói" is igen csak kihaltak, ritkák.
Továbbá ahogy írtad átolvastam az ezzel kapcsolatos irodalom egy részét. És a végmegállapítás az, hogy nincs válasz. Egyelőre. Ezért is írtam, hogy ötletelést várok, várnék. Beszélgetést. Persze értelmes keretek között és nem holmi harmadosztályú sci-fi szintjén. :)

Huma topikjainak nagy részét nem olvastam. Leginkább azért mert amiket igen, azok értelmetlenek voltak. Illetve komolytalan, hsz generálás és hasonló céllal jöttek létre. Az én kérdésem ennél jóval komolyabb. Nem olyan költői, mint az élet értelme. Ezzel nem csak filozófusok, hanem konkrét tudósok is foglalkoznak / foglalkoztak. Igaz, mint korábban említettem konkrét válasz azóta se született. De hátha itt lesz 1-2 igazi gondolatébresztő, elgondolkodtató vélemény.

@D1Rect:

A második mondattal így már egyetértek. :) Azt én is kiemeltem, hogy rendszeresen összekeverik az idő fogalmát az idő mérésével.

A nem teljesen korrektet úgy értettem hogy nem teljesen korrekt. Túl felületes. A létezés sem szükséges az időhöz. Gondolok itt az anyag- anti anyag párokra. Plusz ebből adódóan a létezést is definiálni kéne ehhez. Felületesen azt mondanám okés. De valahogy mégsem ezt a választ keressük szerintem. Hasonló, mint az entrópiás magyarázat. Ami szintén korrekt, de az sem teljesen. Illetve csak feltételek teljesülése esetén.

@Thrawn: Köszönöm, megvolt. Kétszer is. A folytatása is.

(#12) Иван válasza #51736960 (#10) üzenetére


Иван
őstag

Páran biztos vannak, de többre megy, ha elolvassa pl a Thrawn által linkel S. Hawking könyvet, mely a mai fizika álláspontja szerint elfogadott és a laikus is megérti.

Ez a topik tipikus let me google it for you szint...

i5 10400f | ASUS RTX 3060 Ti 8GB LHR | 16GB DDR4 | Asus TUF VG27AQ | meg egy csomó körítés | Nintendo Switch V2

(#13) Dany007 válasza Иван (#12) üzenetére


Dany007
veterán

Nem, ez most tipikusan az a helyzet amikor belepo...zol valamibe, amihez nem értesz csak azért, hogy belepo...hass. Ugye-ugye? Mikor én po...zok bele gazdasági kérdésekbe és jössz hogy így meg úgy meg amúgy? :D Na ez pont ugyan az a szituáció.

És ha egy kicsit is ismernél, tudhatnád, hogy azt a bizonyos Hawking könyvet - meg 1-2 kivétellel az összes könyvét - elolvastam már évekkel ezelőtt, többször is.
Sőt, még könyvajánlót is írtam róla itt a Logouton cirka 4 évvel ezelőtt.

Úgyhogy de, ez pontosan az a szituáció, amit Loveless leírt.

(#14) lapa


lapa
veterán

a változás mértékegysége.

jó kezdő gondolat, de mostmár zárható.

(#15) Иван válasza Dany007 (#13) üzenetére


Иван
őstag

A különbség annyi, hogy te gazdasági témákban az esetek többségében nettó fasságokat írsz. Nn meg szerintem tök fölösleges erről [az idő, mint fizikai dologról] beszélni, mert van erről irodalom, aminél itt valószínűleg nem tudja senki se jobban. Én legalább nem kezdek el hantázni a fizika területén, amiben a tudásom meglehetősen felszínes, és kb a Portal meg a Doctor WHo szintjén mozog. SZERK Itt most nem arról van szó, hogy a gazdaságban én tévedhetetlen vagyok, vagy mindent tudok, de az esetek többségében nálad kompetensebbnek tűntem. SZERKOFF

Igazad van, nem kéne idetolnom a képem, ha akartok erről beszélgetni, hajrá. Csak elmondtam, hogy igazából a források ott vannak előtted, amiket el lehet olvasni.

Teljesen más lenne a kérdés, ha az idő filozófiai megközelítéséről írnál, de a posztot elolvasva ez inkább tudományos.

De peace, ne ezen rugózzak/rugózzunk :R

[ Szerkesztve ]

i5 10400f | ASUS RTX 3060 Ti 8GB LHR | 16GB DDR4 | Asus TUF VG27AQ | meg egy csomó körítés | Nintendo Switch V2

(#16) Dany007 válasza Иван (#15) üzenetére


Dany007
veterán

A másik különbség, hogy én kifejtettem a véleményem és meghallgattam a tiédet. Nem kezdtem egyből 'anyázni'. Amúgy hantázni én sem kezdtem el, a véleményemet írtam le, amit sajnos azóta se tudtál megcáfolni. :) Gazdasági végzettség ide vagy oda. Pedig vártam sokáig.

Szerk.: amúgy meg szerintem a blogout kb 90%-a teljesen felesleges dolgokról szól, úgyhogy szvsz ez még pont elfér.

[ Szerkesztve ]

(#17) D1Rect válasza Dany007 (#11) üzenetére


D1Rect
félisten

Ohh, értem. Valójában a "lét"(mint létezik) jelentését kéne megfejtened.
Az egy másik kérdés, hogy van-e idő tér és anyag nélkül?

"És a végmegállapítás az, hogy nincs válasz."
Jaa, szóval megmondták neked, hogy nincs válasz. :)

(#18) Иван válasza Dany007 (#16) üzenetére


Иван
őstag

"Amúgy hantázni én sem kezdtem el, a véleményemet írtam le, amit sajnos azóta se tudtál megcáfolni."

a) véleményt nem lehet és nem is kell megcáfolni.
b) amit írtál nem vélemény volt, hanem a válságot "megmagyaráztad", csak éppen amit leírtál nem volt igaz.

SZERK
"Szerk.: amúgy meg szerintem a blogout kb 90%-a teljesen felesleges dolgokról szól, úgyhogy szvsz ez még pont elfér."

El. Amúgy meg ez a 90% szeritnem mgé egész jó arány ahhoz képest, hogy az élő ebszédben mennyi felesleges infó cserél gazdát :DDD

SZERK2:
D1Rect(#19): honnan tudjam. Sohsem jegyzem meg melyik topikba mit írok. Danny007 lehet még vágja, tőle kérdezd. De előre mondom, azt a vitát nem folytatom. Van az a pénz, amiért igen, de szerintem nem adjátok meg. (200ft).

[ Szerkesztve ]

i5 10400f | ASUS RTX 3060 Ti 8GB LHR | 16GB DDR4 | Asus TUF VG27AQ | meg egy csomó körítés | Nintendo Switch V2

(#19) D1Rect válasza Иван (#18) üzenetére


D1Rect
félisten

Miről van szó?
(link)

(#20) bullseye


bullseye
addikt

"Az idő egy nagy spirál! Minden újra megismétlődik! Tibikének még egy sör..."
Bödöcs

'Micsoda nyűg" by Rest (FA Brotherhood) │ Szarkazmus valószínűsége: 70%

(#21) Dany007 válasza D1Rect (#17) üzenetére


Dany007
veterán

Ha a te megfogalmazásodból indulunk ki, akkor igen! Bár szerintem ez csak tovább komplikálja a témát.
Idő nincs tér nélkül, az szinte biztos. Legalábbis a jelenlegi megfigyelések és kísérletek ezt igazolják. A tér és az idő összefonódva létezik. Egyik sincs a másik nélkül.

Nem mondták meg nekem, hogy nincs válasz. :) Csupán az a végkövetkeztetés hogy nincs definíció. Az időt nehéz tárgyalni létező folyamatok nélkül. És itt jön a képbe a te mondatod. De attól még az idő létezik és "múlik". Rengeteg érdekes kérdést vet fel még a téma, de nem akartam ész nélkül ezekbe belemenni. Ugye ott van még a kvantum korreláció. Plusz a fény hullám és részecske viselkedése. Ugyanis fénysebességnél megáll az idő, de a fény mégis megy annyival, de ugye annak meg nincs tömege. De mégis hat rá a gravitáció. Szóval na, épp ezt a hadoválást akartam elkerülni. :) De ezt majd később.

@Иван: Pff én nem arra gondoltam. :D Nem a válság magyarázatra értettem. Ami annyira nyilvánvaló volt... Azt félreértettétek. A válság magyarázata kb minden második kicsit szakmaibb portálon le van írva, le van vezetve. Több oldalas cikkek jelentek meg róla... Gondolhatod, hogy nem mondok baromságot szándékosan.
Arra nem jött válasz, hogy miért jó az, ha általános áremelések történnek az országban, miközben a fogyasztók vásárlóereje folyamatosan csökken. Ergo nulla fizetésemelés.
szerk.: de ezt a topikban is leírtam, igaz azt már lehet nem olvastad... fogalmam sincs melyik volt már...

[ Szerkesztve ]

(#22) Thrawn válasza bullseye (#20) üzenetére


Thrawn
félisten

A topik zárható is! :DDD

Different songs for different moods. łłł DIII Thrawn#2856 łłł Look! More hidden footprints! łłł D4BAD łłł WoT: s_thrawn łłł

(#23) DeFranco válasza Иван (#15) üzenetére


DeFranco
nagyúr

Most rossz emberbe kötöttél bele.

Van az a pont, amikor az embernek meg kell állni, és egy kicsit leszállni a földre a frappáns megjegyzések és elmés válaszok parnasszusáról.

Igen, ezt néha én is elfelejtem megtenni.

És ezt most nyugodtan vedd egy finom jelzésnek.

(#24) Vakegérke


Vakegérke
veterán

Számomra az idő relatív fogalom.
Kínosan lassan telik csontfagyasztó hidegben buszra várva, viszont gyorsan pereg kellemes társaságban.
Mennyit jelent 10 perc annak, aki szerelmére vár, és mennyit annak, aki a kivégzésére?

Szép szolidan, szép szolidan, elvégre nem vagyunk otromba állatok... (KFT) Birodalmi Szóvivő és Békenagykövet (:L topic)

(#25) Magnum_


Magnum_
nagyúr

[link]

[link2]

[ Szerkesztve ]

I humbly and respectfully decline™

(#26) Иван válasza DeFranco (#23) üzenetére


Иван
őstag

"Most rossz emberbe kötöttél bele."

Szokásom.

i5 10400f | ASUS RTX 3060 Ti 8GB LHR | 16GB DDR4 | Asus TUF VG27AQ | meg egy csomó körítés | Nintendo Switch V2

(#27) Dany007 válasza Vakegérke (#24) üzenetére


Dany007
veterán

Igen, ez már az idő érzékelés részhez tartozik. És bizony ez is relatív. Erősen. :) Ha túl gyorsan telik az idő elkezdem nézni az órát... Máris "lelassul".

@D1Rect:

Ami érdekes még az a Planck idő. Mivel eszerint a digitális órák mégis csak jobban leírják a valóságot, mint az analóg órák. Ugyanis akkor az idő is "digitekben" telik, nem pedig - látszólag - folyamatosan, mint egy analóg órán.

Amibe még érdemes lenne belemenni az a fénykúpok kérdése. Hawking ezeket használta szemléltetésnek az időutazást megértendő. R. Penrose pedig ezeket használva matematikailag vezette le. De mi most nem az időutazás válaszait keressük, ezért sem akartam erre kitérni.

(#28) mzs718675


mzs718675
csendes tag

Belekezdtem olvasni nem bírtam abbahagyni még olvastam volna 5 oldalon át :d . Rágugliztam mi az az entrópia, de nem nagyon értem valami egyszerű példát tudsz rá mondani nekem tudatlannak? :P

(#29) Dany007 válasza mzs718675 (#28) üzenetére


Dany007
veterán

Pedig írtam. :) Az entrópia a rendezetlenség mértéke.
Fogsz egy poharat és leejted. Ami összetörik. Akkor azt úgy is mondhatjuk, hogy a pohárnak nőtt az entrópiája.
A termodinamikával kapcsolatban talán könnyebb megérteni. [link]

(#30) Иван válasza Dany007 (#29) üzenetére


Иван
őstag

Kedvenc példám, hogy ha kiborítod a téglákat, nem lesz belőle fal. :DDD

i5 10400f | ASUS RTX 3060 Ti 8GB LHR | 16GB DDR4 | Asus TUF VG27AQ | meg egy csomó körítés | Nintendo Switch V2

(#31) mzs718675 válasza Dany007 (#29) üzenetére


mzs718675
csendes tag

Ja télleg írtad okés megvan :P

(#32) lapa válasza Dany007 (#29) üzenetére


lapa
veterán

nem pont fordítva? az lenne a tökéletesen rendezett, ha a világegyetemben mindenhol lenne egy pici darabka a pohárból. szerintem az entrópia pont az egész pohár (ami fizikai értelemben elég kaotiukus, mert egy helyen gyülekeznek a pohármanók, ahelyett, hogy egyenletesen eloszlanának).

elég régen volt, de most meglepnél ha fordítva lenne.

[ Szerkesztve ]

(#33) lapa válasza lapa (#32) üzenetére


lapa
veterán

nem, oké. elolvastam, és eddig félreértettem (fordítva értelmeztem) az entrópiát.

(#34) Dany007 válasza mzs718675 (#31) üzenetére


Dany007
veterán

No igen. És abból is ránk leginkább a fekete lyukas rész vonatkozik. Aminek köszönhetően még mindig áll a megállapítás miszerint az univerzum entrópiája nő. Ellenére annak, hogy a fekete lyukak magukba szívnak mindent.
Ezért lenne "jó" az a definíció miszerint az entrópia növekedése maga az idő. Hiszen a kezdetektől kezdve nő az entrópia. De ettől függetlenül léteznek olyan rendszerek ahol csökken. De attól még nem áll meg az idő.
Ugye, Iván példája alapján a rakás téglából építhetünk falat. De attól még nem áll meg az idő...

Ugyanígy egy kezdeti gázfelhőből kialakul egy csillag. Ami jóval rendezettebb forma, mint a gázfelhő. Bár a csillag energiát bocsájt ki, így ez nem helyt álló. De a bolygók már igen. De attól még ott sem áll meg az idő.

@lapa: Okés. Egy szó se kellett szólnom. :R Surprise! :K

[ Szerkesztve ]

(#35) Dany007


Dany007
veterán

Egy kis szemléltető kép az időről:

Plusz egy kis adalék a fénykúpokról. [link]
Nem ez nem az amit a se...be kell dugni... :D De ez lehet a következő adalék a téma folytatásához. Ugyanis a fény és az idő tárgyalása elég közel áll egymáshoz.

Itt egy kép, hogy mit is kell elképzelni:

A lényeg le van írva a képben. Mivel fénysebességnél megáll az idő, ezért jó alapnak tekinthető a fény, mint idő múlást szemléltető eszköz.
Tehát a középpontban állok "én". Ha felkapcsolom a lámpát akkor a mellettem lévő azonnal látja a fényt. Viszont ha az illető mondjuk 150 millió km-rel odébb lenne, akkor már csak 8 perc múlva látná azt a bizonyos fényt. Ezt a jövő fénykúpja ábrázolja. Vagyis amikor a kollega meglátja az én fényemet 8 perccel később, akkor ő valójában azt látja amit én 8 perccel a múltban csináltam hozzá képest.
De ugyanígy van fénykúpja a múltnak is.

Itt is az látszik, hogy az idő nem telhet gyorsabban mint a fény. (bár ennek meg a kvantum korreláció mond ellent...)

No mindegy, azért érdekesek ezek a fénykúpok, mert ha valamiképp tudnánk fénynél gyorsabban közlekedni, akkor 150 millió km-ről gyorsan visszautaznánk ide hozzám, megnéznénk a fényt, amit kapcsoltam, majd szintén fénynél gyorsabban visszautaznánk 150 millió km-rel távolabb és már tudnánk milyen színű lesz az a fény még mielőtt az a fénysugár odaér. :U De mint mondtam nem akarok elmenni sci-fi témába. De érdekes lehet ezen elgondolkodni. Persze ott a "ha". Tehát azon, hogy milyen összefüggés van az idővel kapcsolatban.

(#36) Crystalheart


Crystalheart
senior tag

Lehet definiálgatni itt elméleti fizikai szinten, de én meghagyom ezt a tudósoknak, egyszer csak megtalálják a választ. Én úgy tartom, hétköznapi embernek az időt mindig csak valami mással együtt van értelme vizsgálnia, hiszen csak egy utaló fogalom.

"Mikor az élet, valamilyen emberi helyzet döntésre kényszerít, vigyázz, hogy az elhatározásokat a változás törvényének térfogatába állítsd: mert minden "döntés" az időben kap csak végső tartást és alakot.
Döntsél, de ne olyan föltétlenül! Ne olyan mindenáron! Ne olyan egészen! Add meg az emberi elhatározásnak azt a játéklehetőséget, amelyre szüksége van, hogy beilleszkedjék a világba és az időbe, elhelyezkedhessék az emberi szándékok, a változás törvényei között. Ne akard esküvel, szöggel és kalapáccsal rögzíteni minden időkre azt, amin az éjszaka és a reggel is változtat valamit, szíved és értelmed is örökké csiszol, másít, alakít valamit, ma, holnap és örökké. Adj az elhatározásnak időt és térfogatot, hogy megtalálja igazi helyét és formáját a világban. Döntsél, de ne nagyon! Döntsél, de ne föltétlenül! Cselekedjél, de ugyanakkor bízz mindent az időre is. Meglátod, holnapra vagy esztendő múltán, hogy nem te döntöttél, hanem a térfogat, melyben minden emberi ügy eldől: az idő."

Márai Sándor: Arról, hogy mindenben az idő dönt

(#37) Jhonny06 válasza Dany007 (#11) üzenetére


Jhonny06
veterán

"Huma topikjainak nagy részét nem olvastam. Leginkább azért mert amiket igen, azok értelmetlenek voltak. Illetve komolytalan, hsz generálás és hasonló céllal jöttek létre."

Az a baj, hogy ez is az. És (még véletlenül se sértődj meg) amennyit lehet rólad tudni, te sem a tudományos elitet képviseled a hétköznapi életben, ahogy Huma sem, meg az a pár okoskodó sem, aki általában ilyen témákban írogat. Az egészséges érdeklődéssel persze nincs semmi baj, csak azért kicsit vicces, amikor az egyszerű emberre rájön a filozofálgatás, mert épp volt 5 perce megguglizni valamit az ebédszünetben. Nyilvánvalóan nem értetek hozzá, ezzel szemben elég határozottan írogat itt néhány ember.

[ Szerkesztve ]

(#38) Dany007 válasza Jhonny06 (#37) üzenetére


Dany007
veterán

Nem a véleményedet veszem sértésnek, hanem a hozzáállásodat. :)
Ha egy témában te még annyira se vagy jártas, mint az a pár "okoskodó" hozzászóló, akkor nem vagy képes megítélni hogy ki mennyire jártas a témában és mennyire nem. Ez a probléma. És ezek tudatában jössz ide minősíteni a magas lóról. Na ez az ami nem tetszik és ez az amit Iván is csinált.

De hogy a másik irányba is menjünk. Nézz meg egy PH!-s CPU tesztet. Vajon egy újonnan ismertetett technológia után hány száz hsz jelenik meg a topikjában? Mert szerintem van hogy több ezer. És szerinted közülük hánynak van köze processzor tervezéshez? Mert szerintem egynek se, mégis több százan tolonganak a topikban hogy elmondják a véleményüket, minősítsenek, leszóljanak vagy felmagasztaljanak...

" Nyilvánvalóan nem értetek hozzá, ezzel szemben elég határozottan írogat itt néhány ember."

Na ez meg az egyik legnagyobb provokáló bullshit amit mostanában hallottam. Lehet ez a véleményed nyugodt szívvel. Csak amíg beböfögsz ilyen nyíltan provokáló és másokat sértő mondatot mindenféle érvelés nélkül, addig ez nem más mint trollkodás, flém-keltés. Amit az alapelvek tiltanak.
Úgyhogy tessék, érvelj, indokolj, bizonyítsd az állításodat! Mert ezek hiányában ez nem más mint provokáció, sértegetés.

[ Szerkesztve ]

(#39) D1Rect válasza Dany007 (#21) üzenetére


D1Rect
félisten

"Idő nincs tér nélkül, az szinte biztos."
Igazából anyag nélkül sincs univerzum ahol vizsgálható lenne a kérdés.
Nyilván gyárthatunk hozzá elméleti univerzumot, de annak gyakorlati hasznát nem sokat vesszük.

"Mivel eszerint a digitális órák mégis csak jobban leírják a valóságot, mint az analóg órák. Ugyanis akkor az idő is "digitekben" telik, nem pedig - látszólag - folyamatosan, mint egy analóg órán."
Ezt fejtsd már ki, mert nem értem mire gondolsz.

(#35) Dany007:
"Tehát a középpontban állok "én". Ha felkapcsolom a lámpát akkor a mellettem lévő azonnal látja a fényt."
Valójában nem. Az érzékszerveiddel csak a "múltat" tudod érzékelni.
Ugye az is idő, amíg a fény eljut a szemig, majd az idegrendszereden keresztül eljut az agyig.

Ezzel kapcsolatban itt egy kicsit féloff videó:[link]

(#38) Dany007: Vele nem érdemes foglalkozni, valamiért frusztrálják azok akik egy kicsit értelmesebb témához is hozzá tudnak szólni. Mint a mellékelt ábra mutatja, ilyenkor előhúzza a "nem érthetsz hozzá" kártyát.

(#40) Dany007 válasza D1Rect (#39) üzenetére


Dany007
veterán

"Igazából anyag nélkül sincs univerzum ahol vizsgálható lenne a kérdés."

Na jó, de ezt úgy értettem, hogy a kettőt nem nagyon lehet külön tárgyalni ha nagyobb léptékről beszélünk.
-
Csak annyi, hogy a digitális órákban sincs átmenet. Van másodperc jelzés, meg tizedmásodperc. De mindegyik egy egység. Egy mezei mutatós óra meg "látszólag" folyamatosan megy.
A planck idő létezéséből meg egyenesen következik, hogy maga az idő a valóságban is egységekben telik, nem pedig folyamatosan. Csak diszkrét értékeket képes felvenni.

Megérteni legjobban talán a fotoelekromos hatás révén lehetne. A lényege, hogy (bizonyos) fény hatására (bizonyos) anyagból elektronok szabadulhatnak ki. De ehhez megfelelő hullámhosszú és energiájú fény szükséges. Vicces, de a munkámban ez jól megfigyelhető. Van egy bizonyos szövet anyagunk amit UV fénnyel világítva fluoreszkáló fényt bocsájt ki. De csak addig amíg az UV lámpa elhalad fölötte.
Az UV fény fotonjai "kiütnek" 1-1 elektront a pályájáról. Ezek helyét az energiaminimum elve szerint egy magasabb energiájú elektron fogja betölteni az energia többletet pedig foton formájában kisugározza.
Na, de a lényeg, hogy ha az fény energiája nem elegendő az adott anyagra jellemező kilépési munka eléréséhez akkor nem fog történni semmi. Világíthatjuk órákon keresztül is.
A múlt században részben ebből jöttek rá a tudósok, hogy a fény kvantumokban - alapegységekben, un. energiacsomagokban - továbbítja az energiáját. Nincsenek köztes értékek. Ha lenne köztes érték, akkor bármilyen fénnyel világítva - bármit - megfelelő idő után megtörténne az elektronkilépés. De nem így van.

Ugyanez van a Planck idővel. Két folyamat közt eltelt idő nem lehet kisebb, mint ez a Planck idő. Ami amúgyis nagyon kicsi, de akkor sem folyamatos és ez a lényeg.

Ezt igazából most nem tudom mire vélni. Kicsit meglepnek ezek a vélemények, illetve inkább a hozzáállás.
Ez itt eddig nem volt megszokott, legalábbis nekem új. Mert nyilván nem vagyunk tudományos elit. :) Hogy is lehetnénk. Abból alig 20-30 ember van az országban. De attól még lehet releváns tudásunk, gondolatunk a témában. Az meg teljesen abszurd, hogy bejön valaki és minden alapot nélkülözve elkezd minősíteni, provokálni, sértegetni embereket. Régen sokat beszéltem itt a témában olyanokkal akik Elte asztrofizikán végeztek. Ők képesek voltak megindokolni a véleményüket, bizonyítani és elmagyarázni. Sokat lehet tanulni az ilyenekből. De az, hogy valaki beböfögi a sértegetést, úgy, hogy nyilvánvalóan fingja sincs a témáról... az már egyenesen sg.hu-s színvonal. Pedig szívesen állok elébe. Mondja el mi hülyeség. Mindenki tévedhet, mindenki tudhat rosszul dolgokat. Mondja el, hogy ez így meg úgy nem jó, mi az amit nem jól tudok, mert az így meg úgy van valójában, ezért és ezért...stb. Mert így működik egy kulturált beszélgetés. Érvekkel, bizonyítással.
Viszont az csak szimpla trollkodás volt. Mert a véleménnyel nincsen semmi bajom, soha nem is volt. Ha megtudja indokolni és bizonyítani. De itt ennek még csak a közelében se jártunk.

[ Szerkesztve ]

(#41) Huma válasza Dany007 (#11) üzenetére


Huma
addikt

"Huma topikjainak nagy részét nem olvastam. Leginkább azért mert amiket igen, azok értelmetlenek voltak. Illetve komolytalan, hsz generálás és hasonló céllal jöttek létre. Az én kérdésem ennél jóval komolyabb."

No de kérem!
Amúgy meg a komoly kérdés szubjektív.

Az idő pedig az a dolog aminek a folyása attól függ, hogy hogyan érzi magát az ember. Ha jól, akkor sebesen rohan. Ha rosszul (unatkozik), akkor lassan csordogál.

Izospórás harasztok: Sporofitonjuk sporangiumaiban haploid meiospórák keletkeznek.

(#42) reload.


reload.
csendes tag

rossz topic:D bocsi..

[ Szerkesztve ]

(#43) Dany007 válasza Huma (#41) üzenetére


Dany007
veterán

Elnézést kollega... :)
De volt egy időszakod amikor rendszeresen olyan bejegyzéseket írtál ami nyilvánvaló hsz generálásra volt csupán jó. Azonkívül ezerszer kitárgyalt téma volt még itt a fórumon is. Ebből is nyilvánvaló hogy sok értelme nem volt. Olyan ez kb, mintha arról írnék bejegyzést, hogy milyen jó a külföldi munka meg az élet vs. az itthoni munka és az élet. Biztos, hogy generálna vagy 500 hsz-t 3 nap alatt annak ellenére, hogy már tizenötezerszer ki lett tárgyalva a téma.
Szóval itt szűnt meg a kíváncsiságom a bejegyzéseid irányába. :) De ahogy manapság olvasom, már kezdesz visszatérni régi önmagadhoz. De komolyan, ez az elmúlt pár hétben tűnt fel.
Szóval újfent elnézést, de emiatt kicsit sértet mikor azokhoz a bejegyzéseidhez hasonlították az enyémet. :)

Plusz nem hinném, hogy az idő, mint fizikai fogalom / jelenség olyan túltárgyalt lett volna itt a PH!-n.

Amire te gondolsz az az időérzet. Én nem erre gondoltam, bár van csöppnyi hasonlóság. A tapasztalat.
Mondok egy példát.

Képzeld el, hogy lebegsz a nagy semmiben. :) Fekete körbe minden, sehol egy csillag, se semmi körülötted. Csakúgy vagy.
Aztán egyszer csak elszáguld előtted egy vonat mondjuk 120km/h-val! Mit tapasztalsz azon kívül, hogy majd befostál az ijedségtől? :) Azt, hogy az a vonat mocskosul gyorsan húzott el melletted.
Na de mivan akkor ha mondjuk a nagy semmi közepén beülsz egy autóba és elindulsz a vonat után. Utoléred, majd beállsz mellé és tartod te is a 120km/h sebességet. Ekkor oldalra nézel, ránézel a vonatra. Mit tapasztalsz? Nincs semmi, nincs gravitáció, nincs szél, nincs háttér... Csak te és a vonat, mindketten azzal a száguldó 120Km/h-s sebességgel mentek, mint amennyivel az előbb a vonat elhúzott melletted. Mit tapasztalsz?
Azt tapasztalod, hogy a vonat áll egy helyben, ahogy te is. Mivel mindketten 120km/h-val mentek és nincs külön vonatkoztatási rendszer mint a csillagok a fák, nincs menetszél, vagy bolygók vagy akármi, ezért úgy tapasztalod, hogy a vonat is és te is egy helyben állsz.

Egy kis részben az idő is hasonló. Ugyanis ahogy közelítesz fénysebesség felé, úgy lassul az idő, és ha eléred a fénysebességet akkor - elvileg - megáll az idő.

(#44) Huma válasza Dany007 (#43) üzenetére


Huma
addikt

"Amire te gondolsz az az időérzet."

Tudom, csak próbáltam elviccelni a dolgot. :)

Izospórás harasztok: Sporofitonjuk sporangiumaiban haploid meiospórák keletkeznek.

(#45) X3B6O0X


X3B6O0X
aktív tag

Az idő az az a valami, amit én irányítok, és ami alapján eldöntöm, mi mikor történjen.

Örülök, hogy segíthettem.

"...a vörös árnyalatú gombok azonban nem kaptak háttérvilágítást, viszont fényvisszaverő festést igen, ami persze jópofa, de pont sötétben annyit ér, mint egy tetszőleges politikus vagyonnyilatkozata" © Bog

(#46) fps8


fps8
senior tag

Még én sem olvastam végig, de muszáj leírnom a gondolatom mielőtt elvész :DDD
Egy filmben láttam egy jó hasonló elmélkedést erről aminek szintén valami hasonló vége lett.
Röviden valahogy így szólt a párbeszéd:

Prof. - Mi az idő?... Nem hallható, nem látható, nem fogható, nem mérhető...
Tanuló - Az óra, méri az időt!
Prof. - Csak saját magát! Az óra mércéje, egy másik óra... :B

Forrás: 'Man from the Earth' - fantasztikus film, ajánlom mindenkinek! :U

"War... war never changes"

(#47) fps8 válasza #51736960 (#10) üzenetére


fps8
senior tag

Ha lenne like-gomb már agyon nyomtam volna! :C

"War... war never changes"

(#48) lapa válasza fps8 (#46) üzenetére


lapa
veterán

ez az ősember vallási vezetős sztori? jól emlékszem?

(#49) fps8 válasza lapa (#48) üzenetére


fps8
senior tag

Az az! Őslakó a magyar címe amúgy, de valami fantasztikus :D
A filozófia alapköve, legalább is nálam. :K
Gyerekesen rajongok a bizonyíthatatlan és megcáfolhatatlan dolgok iránt. A most készülő regényemnek is ez lenne az alapja, de erről majd később publikálok :D még csak prototípus.

[ Szerkesztve ]

"War... war never changes"

(#50) PazsitZ


PazsitZ
addikt

Ha komolyabban érdekel érdemes megnézni szerintem ezt:
A kozmoszon túl - Az idő illúziója

- http://pazsitz.hu -

(#51) fps8


fps8
senior tag

Nos, nagy gondolkodászok. Lenne egy kis számolgatós/filozofálgatós feladatom, amin egyedül képtelen vagyok átrágni magam és pont ide vág mert az idő számításával kapcsolatos.
Adott egy regény, amit már több helyen is leírtam de most nem is ez a fontos.
Van 2 ciklusom, ami meghatározott idő közönként ismétlődve követi egymást. (egy rövid és egy hosszú)
Földi idővel próbálom nagyjából behatárolni, de még én is tanácstalan vagyok hogy hogy kéne kiszámolnom...
A ciklust a Vénusz földközeli állapotához kötöttem, ami következtében a földön (pontosabban alatta) egy bizonyos ásvány megközelítőleg 580 nap után világítani kezd mindíg 14 napig, amíg a vénusz közel van a földhöz. Többé kevésbé állandó az érték, de mi most vegyük állandónak. Ellenben.
Úgy szeretném felosztani ezt a két egységet (nevezzük sötét és világos egységeknek őket) hogy nem használok földi mértékegységeket a kiszámolásukhoz.
Mire van még szükségem ahhoz, hogy nagyjából a másodperc szintjéig le tudjak menni felosztásban?
Találnom kell még egy tényezőt ami rövidebb idejű és állandó, vagy ezekből már lehet 'egységet' kovácsolni? :U

"War... war never changes"

(#52) fps8


fps8
senior tag

Ha valaki megtudná magyarázni nekem, hogy miért lett 60-perc egy óra, akkor talán kicsit könnyebben haladnék... Mert hiába olvasgatok utána, nem találok semmi számomra emészthető információt.

"War... war never changes"

(#53) PazsitZ válasza fps8 (#52) üzenetére


PazsitZ
addikt

Úgy tudom a Babilon birodalomból maradt fenn, ők használtak előszeretettel 60as számrendszert. [link]

- http://pazsitz.hu -

Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.