Hirdetés

2024. április 25., csütörtök

Gyorskeresés

Hozzászólások

(#1) Crystalheart


Crystalheart
senior tag

Előre is kösz a tanácsokat...

(#2) Иван


Иван
őstag

Szeretem a régi, századfordulós dolgokat. Legyen az bútor, ruhadarab, érme vagy képeslap :B

i5 10400f | ASUS RTX 3060 Ti 8GB LHR | 16GB DDR4 | Asus TUF VG27AQ | meg egy csomó körítés | Nintendo Switch V2

(#3) Crystalheart válasza Иван (#2) üzenetére


Crystalheart
senior tag

Én is, csak jó lenne tudni, száz évvel ezelőtt mit csinált mindenki, hogy csinált rendes irányú huzatot, mikor nyáron főzni kellett, és kint melegebb volt begyújtáskor, mint a házban :D Most tegnap dél óta folyamatosan megy a sparhelt, kis parázsnál felszítjuk, hogy ne kelljen megint befüstölni :S

Egyébként ilyen sparhelten is gondolkodtunk, na de ez félmillió lett volna, annyiba került így kéményestül az egész kiépítése, szóval ez csak álom maradt... :)

[ Szerkesztve ]

(#4) lapa


lapa
veterán

kémény túllóg a gerincen? biztos nem kap fals levegőt valahol (pl. ahol a falba bemegy a cső)? oké, hogy átküldöd a kefét, de az biztos elég? valami súlyokkal ellenőrizni, hogy a kémény tényleg jól szelel-e? a cső milyen alakú / hosszú?

nem láttam a videót (mert nem jön bé), de szerintem tuti hogy nem elég a huzat, valahol szerintem a kéményben lesz a bibi. ha nem, akkor a cső nem hermetikus. ha ez sem, akkor szerintem jobb lenne egy kéményseprőt kihívni.

[ Szerkesztve ]

(#5) Crystalheart válasza lapa (#4) üzenetére


Crystalheart
senior tag

Kéményseprő kizárt, be sincs jelentve. :D A kémény túllóg a gerincen, Shiedelesek építették Schiedel elemekből. Teljesen ki tudom pucolni, igaz, ki kell bontanom hozzá mindig a cserepeket a tetőn, mert felülről is be kell tolni, félútra sajnos nem rakattunk nyílást. Az elején volt a kivezetésnél, ahol kitágul a cső a falban, egy kis rés, de azt már rég eltömítette a kox, és igazából nem változott semmi. Ahol a falba bevezetődik a külső cső, ott természetesen van némi rés, a videón látszik, de azzal nem is tudom, lehetne-e valamit csinálni, hiszen pár hetente ki kell venni, vagy hogy az okozhatja-e.

(Most már elvileg láthatod a videót, véletlenül nem nyilvánosra tettem.)

(#6) Vakegérke válasza Crystalheart (#5) üzenetére


Vakegérke
veterán

Nem értek hozzá, de emlékeimben szerepel a kéménykúp. Van nálatok is?

Szép szolidan, szép szolidan, elvégre nem vagyunk otromba állatok... (KFT) Birodalmi Szóvivő és Békenagykövet (:L topic)

(#7) Crystalheart válasza Vakegérke (#6) üzenetére


Crystalheart
senior tag

Kéménykúp, amikor a kémény vége összeszűkül felül? Olyan van, mint mondottam, teljesen szabályos, szabványos, modern kémény, kéményépítőkkel építtetve.

(#8) Vakegérke válasza Crystalheart (#7) üzenetére


Vakegérke
veterán

Nem a kémény szűkül össze, hanem külön "sapka" van felette. Ha jól tudom, épp az a célja, hogy felfogja az erős napsütést, és ne engedje rá a szelet a kémény nyílására.

Szép szolidan, szép szolidan, elvégre nem vagyunk otromba állatok... (KFT) Birodalmi Szóvivő és Békenagykövet (:L topic)

(#9) Crystalheart válasza Vakegérke (#8) üzenetére


Crystalheart
senior tag

Ja hogy a sapka, nos Schiedel kéményeken olyan nincs, elvileg ez a felső idom hivatott azt elérni.

(#10) Rive


Rive
veterán

Ha a kémény felső fele melegebb, mint az alsó, akkor egészen addig prüszkölni fog, amíg a kémény belső tere fel nem telik rendesen meleg (kémény tetejénél melegebb) füstgázokkal. Ez ellen nem lehet tenni semmit.

Használj valami füst nélkül égő levet begyújtáshoz vagy illessz be egy ventilátort a tűzhely pofájába...

/// Nekünk nem Mohács, de Hofi kell! /// Szíriusziak menjetek haza!!!

(#11) föccer


föccer
nagyúr

A kémény alsó kormozó nyílását kinyitni és egy marék papírral megyújtani közvetlenül a kéménybe. Mi ezt csináltuk mindig haveréknál, ha visszapöfögött a kályha. Viszonylag sok papír kell, hogy bemelegítse a kémélyt és megindítsa a levegőt kifelé.

üdv, föccer

Építésztechnikus. Építőmérnök.

(#12) Samus válasza föccer (#11) üzenetére


Samus
addikt

+1. Mi is így kezdjük az ősz végén, ha begyújtunk a kandallóba. Alsó kémlelőnyílás ki, papír begyújt, következő papír begyújt, kandalló begyújt, még egy papír begyújt, kémlelőnyílás ajtaja vissza, örül :)

'' Az élet egyszerű. Döntéseket hozol és nem nézel vissza.'' // Tomorrow's just your future yesterday!

(#13) Crystalheart válasza Samus (#12) üzenetére


Crystalheart
senior tag

A probléma, hogy a videó amit a FB-ra feltöltöttem, már lobogó tűz mellett készült. Egyszerűen süvít visszafelé a huzat, látványosan kifelé jön a füst, tehát gyújtogathatok én, az a meleg is visszafelé jön. Kint a kémény tisztítóajtaját ha kinyitom, akkor elkezd idővel ott ömleni, majd nagyon lassan, akár 20 perc alatt kezd felfelé áramlani, amerre kell, de addig már olyan lesz a nappali, mint egy száz évvel ezelőtti kéménytelen tibeti viskó, csak a pincsikutyák szintjén nem csíp a füst, a tőlem öt méterre lévő gobelinképet már nem tudom kivenni...

Tavasszal és ősszel, meg kivált télen nincs ez a probléma, sőt késő tavasszal, nyáron sem volt, míg kint nem volt 30+ fok. De nyáron hónapokig is lehet hőség...

Ventilátoron én is gondolkodtam, de mivel a sparhelten - mint a videó is mutatja - kb. minden illesztésen légrés van, ez nem tudom, mennyire járható út. Magába a kéménybe nem lehet semmilyen mozgó alkatrészt tenni, mert ha véletlenül begyullad benne a kox, akkor hosszában végigég, meg gondolom amúgy sem szabályos.

Arra gondoltam, esetleg egy szelepes ventilátort lehetne tenni valahova a nappaliba egy külső csőre, ami csak befelé tolja a házba a levegőt, és begyújtás előtt pár perccel becsukni minden ablakot, azt meg bekapcsolni. A konyhabútorban van egy nem használt elszívó, annak a kivezető csövéhez esetleg... De mag valahogy ki nem építem, addig nem tudom kipróbálni, működik-e, meg hogy mekkora teljesítményre volna ehhez szükség.

[ Szerkesztve ]

(#14) Samus válasza Crystalheart (#13) üzenetére


Samus
addikt

A két szomszéd (két oldalról) tetőgerincénél is magasabban van a kémény teteje?

'' Az élet egyszerű. Döntéseket hozol és nem nézel vissza.'' // Tomorrow's just your future yesterday!

(#15) Crystalheart válasza Samus (#14) üzenetére


Crystalheart
senior tag

A mi házunk messze a legmagasabb, ráadásul ház sincs 20 méternél közelebb, ámde magas fák vannak körben, amiket természetesen nem fogunk kivágni. :) A szél igencsak rakoncátlan tud lenni, de szélcsendben is ezt csinálja, csak akkor még a huzat sem viszi ki utána egykönnyen a füstöt.

[ Szerkesztve ]

(#16) sztanozs


sztanozs
veterán

Ha a kémény/konyha hidegebb, mint a kinti levegő, akkor természetes módon befelé áramlik a levegő a kéményen. Ezzel (magában) nem lehet mit tenni.
Fel kell fűteni a kéményt (ahogy korábban is írták) és rögtön kifele fog áramlani a levegő. Persze minél magasabb a kémény, ezt annál nehezebb megtenni.

JOGI NYILATKOZAT: A bejegyzéseim és hozzászólásaim a személyes véleményemet tükrözik; ezek nem tekinthetők a munkáltatóm hivatalos állásfoglalásának...

(#17) föccer válasza Crystalheart (#13) üzenetére


föccer
nagyúr

A sorrend a lényeg. Előbb kell begyújtani a kéménybe és csak utána a tűzhelybe.

üdv, föccer

Építésztechnikus. Építőmérnök.

(#18) Crystalheart válasza föccer (#17) üzenetére


Crystalheart
senior tag

És hogy gyújtok a kéménybe, kint a tisztítónál? o.O Félő, hogy úgy is visszafelé fog áramlani, hiszen eleve fordítva megy a huzat, ha bent hidegebb van. 11 méteres a kémény, szóval azt bemelegíteni sem két pillanat. De ártani ennél jobban már nem árthat, majd megpróbálom.

[ Szerkesztve ]

(#19) sztanozs válasza Crystalheart (#18) üzenetére


sztanozs
veterán

Hát igen, problémás... Ezért is (persze főleg a tisztítás okán kijövő kosz miatt) szokták a kéménylyukat kevésbé problémás helyiségbe rakni.

JOGI NYILATKOZAT: A bejegyzéseim és hozzászólásaim a személyes véleményemet tükrözik; ezek nem tekinthetők a munkáltatóm hivatalos állásfoglalásának...

(#20) Crystalheart válasza sztanozs (#19) üzenetére


Crystalheart
senior tag

A tisztítólyuk az udvaron van, ahogy az egész kémény is a házon kívül fut a kivezetés után, szóval az nem gond, hozzáférhető.

(#21) Rive válasza Crystalheart (#18) üzenetére


Rive
veterán

Erre a célra én egy kerti fáklyát használok. Alul be a tisztitóba, begyújt (vigyázat, ha nagyon kátrányos/kormos/kokszos a kémény, akkor ugye extrém tűzveszélyes a dolog!!!), ha már erősen lobog fölfele, akkor éppen elégséges réssel rácsukni a szelelőt és irány begyújtani.
Ha begyulladt a kályha is, akkor irány a szelelő, elfúj, lezár.

/// Nekünk nem Mohács, de Hofi kell! /// Szíriusziak menjetek haza!!!

(#22) Crystalheart válasza Rive (#21) üzenetére


Crystalheart
senior tag

A kerti fáklya nem is rossz ötlet, ki kellene próbálni. Szerencsére a tisztító vagy másfél-két méterrel lentebb van, mint hogy a házból becsatlakozik a cső, úgyhogy olyan lent sohasem koxos.

(#23) föccer válasza Crystalheart (#22) üzenetére


föccer
nagyúr

Majd számolj be az eredményről. A lényeg az, hogy a kéményben a nyílt láng hatására meginuljon egy gyene felfelé áramlat. Ha az megvan, akkor győzelem.

üdv, föccer

Építésztechnikus. Építőmérnök.

(#24) Crystalheart válasza föccer (#23) üzenetére


Crystalheart
senior tag

A kéménybe begyújtottam már másnap. Az eredmény felemás, sokkal hamarabb megállt a füst visszaáramlása. De ezek szerint a sparheltből a kéményig tartó szakaszban még mindig uralkodott némi visszaáramló levegő. Mint a videón is látszik, jobb oldalt kell begyújtani, a füst aztán átvergődik bal oldalra, ahol egy S alakú csövön, 4 könyékidomon át jut a kéménybe.

Aztán megléptem, amit a múltkor írtam. Szétszereltem a szagelszívót (a nappali másik feléében, 11 méterre lévő konyhában), és megfordítottam benne a ventilátort. Most befelé fújja a levegőt kintről. Így, ha begyújtás előtt ~10 perccel elindítom a "beszívást", akkor nagyon minimális füsttel be tudok gyújtani. Ez lett végül a megoldás...

(#25) Rive válasza Crystalheart (#24) üzenetére


Rive
veterán

Fáklyával csináltad? Annak az a trükkje, hogy a tűzhely begyújtása alatt végig éghet (csak a szellőzőt réssel rá kell csukni, hogy vákum legyen a kéményben).

/// Nekünk nem Mohács, de Hofi kell! /// Szíriusziak menjetek haza!!!

(#26) Crystalheart válasza Rive (#25) üzenetére


Crystalheart
senior tag

Azzal nem, de úgy igen, hogy azért végig égett. Konkrétan rendesen begyújtottam a kéménybe gyújtóssal, szóval még azt sem lehet mondani, hogy kis huzatot csináltam bele. A kéménybe gyújtásnál konkrétan egyből rendes irányba ment a füst. Szóval nem elsősorban az ott áramló levegő irányával volt gond, bár azzal is. Szerintem egyszerűen a kacskaringós füstcsőben semerre sem áramlott a levegő, ezért kijött a sparhelt tetején, ami meg ugye mindenütt lyukas, néhol félcentis rések vannak a vaslapok között, nem olyan ez, mint egy kandalló vagy cserépkályha. A szagelszívóval viszont sikerült, csak addig be kell csukni minden ablakot.

(#27) MongolZ válasza Crystalheart (#26) üzenetére


MongolZ
addikt

Bár már megoldottad, de nekünk is volt hasonló tapasztalatunk, igaz, nem ilyen durva. Mi arra jutottunk, hogy nyáron, amikor a napsütés hatására felmelegszik a kémény, akkor nagyon nehezen indul be a kandalló. Amikor nem süt a nap, de meleg és/vagy szeles idő van, akkor nincs ilyen probléma. Hozzá kell tenni, hogy nekünk jó nagy téglaépítésű ikerkéményünk van (pontosan nem tudom mekkora, saccra 40kW-os lehet járatonként, hatalmas huzata van), ami szűk fél méterrel lóg túl a gerincen, de most csak az egyik van használva. Apáméknál hasonló volt a helyzet, ott egyszerűen leárnyékolta a kémény alsó részét és jó lett (ott fordítva vannak az arányok, egy ~25kW-os kéményen van egy 36kW-os kazán... 25 éve).

(#28) Crystalheart válasza MongolZ (#27) üzenetére


Crystalheart
senior tag

Nem hiszem, hogy ez lehetne a gond, mert a külső burkon belül fut egy kerámia cső, a külső elvileg mindenképp árnyékolja a belsőt. (Meg a fák is körben.) De azért kösz, nem árt leírni, hátha másnak ez a problémája. Mindenesetre ez a "beszívós" megoldás működik - mindössze arra kell figyelni, hogy begyújtás előtt néhány perccel becsukjunk minden ablak- és ajtónyílást és bekapcsoljuk a ventilátort, hogy legyen ideje megfordulni a levegőnek.

(#29) #10726912 válasza Crystalheart (#28) üzenetére


#10726912
törölt tag

És ha a kéményben indítanád meg egy 12 centis 230V-os ventilátorral a huzatot? Elvben ugyanezt a hatást érnéd el: oldalról, rézsút tennél egy + csövet a kéményhez, így az irányított levegő vissza felé nem tudna menni, az áramlás megindulna...
Ebben az is egy előny lehetne, hogy nem kéne macerázni az ablak bezárással. Meg a pára elszívó is vissza kerülne a helyére :))
Ja még valami: kisebb átmérőn juttasd be a levegőt a ventilátorral, mint a kémény belseje, mert csak így alakul ki a szívó hatás a kályha felé.

(#30) Crystalheart válasza #10726912 (#29) üzenetére


Crystalheart
senior tag

A kéményhez csak azokon a csöveken lehet hozzáférni, ami a videóban is látszik, tehát a lakáson belül. De néha belobban a kémény belülről, ég a kox, szóval nem tudom, hogyan mernék bármit is ráapplikálni... :D A kacskaringós kialakítás és a korhadt tüzelőanyag miatt pedig elég sok hamu rakódik bele, egy kis átmérőjű bevezető nyílást nagyon hamar eltömítene.

A páraelszívót úgysem használtuk már 5 éve, szóval annak mindegy, így legalább haszna van :DDD

[ Szerkesztve ]

(#31) GerykO


GerykO
aktív tag

Na néztem a jelenséget nálad is. Cserépkályhával szokott hasonló gond lenni, míg nem melegszik át. Nekünk azt javasolták, hogy néhány újságot égessünk el begyújtás előtt, az megcsinálja a huzatot. Na én ezt úgy fejlesztettem tovább, hogy bekészítem a papírt alulra, aprófa, nagyobb fa, majd ennek a tetejére begyűrök 2-3 újságot lapokra szedve összegyűrve, és meggyújtom a tetején, majd amikor már majdnem elégett a tetején minden, akkor meggyújtom a bekészített gyújtóst. Ez két szempontból jó, nem áll le egy pillanatra sem a kéményhatás, amit az újságpapír beindít a tetején. És addig nem szabad lezárni egy picit sem, míg nincs rendes huzat, különben ha lassítod a huzatot, elkezd gyűlni, a még hideg füst, ami elfolytja a tüzet is, és a kéményhatás is megszűnik, és jön a visszafelé füstölés.
Ezt az elméletet könnyen tudod ellenőrizni, ha csak gyűrt papírt égetsz nyitott szellőzővel, ha akkor nem fújja vissza, meg is oldva a problémád. De a ventilátor sem butaság, némelyik gázkazánban is van, de én azt úgy oldanám meg, hogy egy ventillátornak (12 centis pc-s is jó) csinálnék egy keretet, ami a szellőztető ajtóba passzol (hogy nagy nyomást tudjon csinálni), és begyújtáskor odateszed a szellőztetőhöz, és máris megoldva a dolog. Lényegében ezt csinálod a páraelszívóddal is, csak a nyomást az egész lakásban próbálod növelni, de így kisebb nyomás kell, mert sokkal kisebb helyen kell csak megnövelned a nyomást. A kéménnyel ugye nincs gond, ha már megy a fűtés, akkor már nem fúj vissza?
Remélem segített valamelyik ötlet. Visszajelzést várok. ;)

Válaszolj a privátra!!! Elég annyi is, hogy szarok rá(d)...

Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.