Hirdetés

2024. május 1., szerda

Gyorskeresés

Hozzászólások

(#1) Woodslave


Woodslave
nagyúr

:(((

"akkor ne rezisztencia edzést csinálj hanem rendes odabaxósat :) "Bá

(#2) Alvin_ti4200


Alvin_ti4200
félisten

Jó volt olvasni:)

(#4) -=V3rthil=-


-=V3rthil=-
őstag

Jó összefoglaló, gratulálok!:)

hey-ho-let's-go

(#5) twollah


twollah
nagyúr

''Beallunk a nosztalgiazok koze, mert az a default'' trend ugylatszik begyuruzott a PH!ra is.

(#6) -=V3rthil=- válasza twollah (#5) üzenetére


-=V3rthil=-
őstag

Mi ezzel a probléma? Szerintem érdekes megnézni, hogy mi történt ebben az évben a ''szakmában''...

hey-ho-let's-go

(#7) Notes


Notes
senior tag

Néhol érezni fogalmazáson, hogy kínosan ügyel arra, hogy nehogy valaki belekössön egy mondatba is, de szerintem nem kéne ezzel foglalkozni. Aki akar az úgy is kukacoskodik, mi meg majd nem foglalkozunk vele. :)

Romanes eunt domus!

(#8) Daywalker


Daywalker
addikt

Annyira nyomják a PCI Express-t meg Sata 300-at, hogy csak na. A baj csak az, hogy a sima pata vezérlőhöz képest a Sata nem hozott magával jelentős sebességtöbbletet, és valószínűleg a Sata II se fog, maximum az NCQ dobhat még valamicskét a dolgon, de valójában szerintem nem egy nagy szenzáció (mármint a sata II, nem az NCQ:) ). A RAID, a vékony kábelek stb. persze jó dolog, bár raid-et PATA-n is lehet csinálni, ha... .
A merevlemezeknél fizikai változtatás kéne (mondjuk nagyobb fordulatszám), mert nem a vezérlővel van baj. Természetesen nagyobb fordulatszám->nagyobb adatátviteli sebesség pároshoz már ''elkél'' az új vezérlő, de nem nagyon erőltetik ezt.

PCI Express szép is, meg jó is, meg cserélhetünk alaplapot, kilapátolhatjuk a pénzt az ablakon, valójában eddig még nem nagyon bizonyított (majdnem jó példa erre a 6600Gt AGPvs PCIex teszt, csak nem csúcsgpu-ról van szó...). Valószínűleg erősebb kártyáknál és az SLI-nél megmutatja majd a foga fehérjét (vagy nem). Csak az SLI sincs még olyan állapotban, hogy érdemes legyen váltani rá.

Szóval én csak azt nem értem, hogy ezek a dolgok (Sata 300 és PCI ex.) majd' hasonló cipőben járnak mint a DDR II, a különbég az, hogy ezeket a dolgokat már nagyon felkapták és nyomják ezerrel, holott szerintem van még kiaknázatlan tartalék az AGP-be és a SATA 150-ben is. Szóval ez a cikk is nagyon nyomja az új technológiákat, pedig szerintem még várhatnának vele, és ahogy a DDR II-nél elismerik, hogy egyelőre még bukta (később persze nem lesz az, reméljük), úgy el kéne ismerni a többinél is, hogy a ma kapható eszközök számára mind-mind felesleges kütyük. Persze a fejlődés nem áll(hat) meg.

Amúgy tetszk a cikk, jó a stílusa.

"A szabályok csak irányelvek azoknak, akiknek végképp nincs szabad akaratuk."

(#9) Alvin_ti4200 válasza Daywalker (#8) üzenetére


Alvin_ti4200
félisten

Szerintem a cikkből is kiderül, hogy a PCI Express nem a VGA-k miatt ''jött létre''.

(#10) rudi válasza Daywalker (#8) üzenetére


rudi
nagyúr

Hát ilyen erővel lehetne olajléámpás mellett is netezni, hiszen fölösleges a villanyégő ;)

Az új technológiák bevezetésének sokkal prózaibb okai is lehetnek, írok párat:
PCI-Express
1. akár 75W teljesítmény egyenesen a foglalatról (most egyezkednek a 100W-nál is többet engedő verzión)
2. gorsa LAN és egyebek miatt már MA is kell! Figyelmen kívül hagytad a gigabizes hálózatokat, amihez a sima PCI már érdekevés. Egyre többen kötik össze ilyennel a gépeiket hogy gyors adatmozgatást valósítsanak meg.
3. költséghatékony memória nélküli VGA-k

Az S-ATA kicsit trükkösebb, de itt sem a fordulatszámot, hanem inkább a gazdaságosságot lehet szem előtt tartani. Azért nem kell a maiaknál gyorsabb merevlemez mert nem túl sok mindenki igényli. Nem kell 10.000-et forgó merevlemezből sok, mert olyan drágán, ahogyan még érdemes lenne gyártani nem sokan veszik meg. Talán értelmes megoldás lehet kész RAID tömbök forgalmazása hasonlóan mint a párban árusított DDR memóriamodulok.

DDR2 - ahol igény van ár (VGA) ott be is futott alaposan (a GDDR3 egyfajta DDR2). Prociknál egyelőre nem kell több mint amennyit a kétcsatornás DDR bír, mert elég nagyok a cachek és nem elég gyorsak a CPU-k futószalagjai. Ha bejött volna az 5 GHz körül P4, ahogyan tervezték, akkor jobban kellene nyomni a DDR2-t, de hát nem jött be.

NCQ - csak többfelhasználós alkalmazásnál hatékony. Egyfelhasználósban lassabb mint a hagyományos kezelés.

De azért a lényeg, hogy a fejlődés nem állhat meg! Ha most az irodai gépekre visszaraknákl a win98-at és a 6-ös Office csomagot, akkor a legtöbb helyen ugyanúgy dolgozhatnának tovább :)


Resistance Is Futile. You will be assimilated!

(#11) rudi válasza twollah (#5) üzenetére


rudi
nagyúr

No akkor írom szerintem mi lesz a trend:
húzott 939-es A64 3000+ nForce4-ben, 12 futószalagos PCI-E-s VGA (vagy X800 vagy sima 6800), giga DDR500-as, 400-as táp és végüla lényeg, 19-es DVI-s LCD. Szerinted?

Resistance Is Futile. You will be assimilated!

(#12) Alvin_ti4200 válasza rudi (#11) üzenetére


Alvin_ti4200
félisten

Szerintem is valami hasonló, csak én a 17-es LCD-kre tippelek:) Amúgy az X800XL nagyot fog szólni:) És az biza 16 pipe-os (400/1000);)

(#13) Daywalker válasza rudi (#10) üzenetére


Daywalker
addikt

Én ezt nem vitattam egy percig se. Csupán arról volt szó, hogy ma ma(szó szerint értendő) létező egységeknek felesleges. Mondjuk a PCI tényleg elavult, valahol megérett a cserére.

Ja igen, LAN-t tényleg figyelmen kívül hagytam. Bár mint említetted, már sikerült megoldani máshogy is (i875), szóval ez gyenge érv, de ha megnézzük, hogy egyre több nagysebességű eszköz van, úgy elképzelhető, hogy a jövőben nagyobb szükség lesz rá.

A sata vs sebességet meg azért írtam, mert sokan így gondolják, ahogy én. Azért ne mondd, hogy nem lenne igény a nagyobb sebességre. Azért ezt nem gondolhatod komolyan:D Ráadásul először minden(!!!) drága, szóval ez se jó érv.
A RAID jó, bár a legtöbb ember még mindig nem kedveli (ez meg pláne nem gazdaságos a kisebb pénzűeknek).

DDR2-ről az előbb úgy írtam, ahogy te...alaplapokon való felhasználás, VGA-t direkt nem kevertem ide. De tény, hogy egyenlőre bukta.

NCQ: nincs vita köztünk, de egyesek azt hiszik ez hozza a megváltást (kezdetekkor titkon én is reménykedtem benne:) ).

"A szabályok csak irányelvek azoknak, akiknek végképp nincs szabad akaratuk."

(#14) tomcs válasza rudi (#10) üzenetére


tomcs
őstag

''NCQ - csak többfelhasználós alkalmazásnál hatékony. Egyfelhasználósban lassabb mint a hagyományos kezelés. ''

ez miert is? nem tudom, csak spekulalgatok de arrol van szo hogy akarunk k db blokkot olvasni, van 1 listank ennek a k blokknak a cimeirol. ezt hagyomanyosan ugy csinaljuk, hogy sorban beolvassuk oket, ahogy a listan vannak, ncq-nal meg ugy, hogy az egesz lista beolvasasanak ideje legyen minimalis. mivel a rendszer az eredeti lista szerint varja a blokkokat, ez itt annyi kesedelmet tenyleg okozhat, hogy varni kell valahanyadik blokkra, de az utana kovetkezok kozul nehanyat meg azonnal lehet kuldeni a cache-bol, tehat atlagosan (bar ezt szamolas nelkul, csak sejtesre alapozva mondom) jobb lehet ncq-val.

tobb kliens eseten valoszinuleg tenyleg jobban tud ervenyesulni, mert ott elegge szetszorva lehetnek az adatok. de pl ha egy kliens olvas egy nem toredezett nagy file-t akkor szerintem ncq-val meg hagyomanyosan is ugyanazt csinaljak.

persze fogalmam sincs, hogy van-e kesleltetes az optimalis sorrend kiszamitasa miatt, stb, egyaltalan az hol szamolodik / vezerlo csinalja akar regebbi winyokkal is vagy csak az uj cuccok fogjak tudni

(#15) Woodslave válasza Kalandor (#3) üzenetére


Woodslave
nagyúr

Semmi, max hogy nekem nincsenek ilyen cuccaim. Megint elment mellettem egy számtechév, anélkül, hogy képes lettem volna követni.
De amúgy a ''smiley'' csak véletlen volt:Y

"akkor ne rezisztencia edzést csinálj hanem rendes odabaxósat :) "Bá

(#17) Loha válasza rudi (#10) üzenetére


Loha
veterán

Rudi nagyon jó a cikk, tényleg szinte lehetettlen belekötni... :)

1. AGP Pro 110W-ot tud leadni, mégis anno senkinek sem kellett...
Meg különben is ott a külső csatlakozás...

2. a PCI busz elavult, de a PCI-Express -t egyáltalán nem a hálózati kártyák vagy egyébb húzza, hanem a VGA kareszok, amiknek tök fölösleg egyenlőre...
Volt egy teszt Tomshardware-en

Bővebben: link

9800Pro-kal, ahol az derült ki, hogy 1600*1200-ban szűrők nélkül vagy alatta szűrőkkel 128MB ram és a 4X AGP bőven elég...
Tehát ebből ki lehet következtetni, hogy a 8X AGP mire elég, és szerintem még 2-3 évig mindenre bőségesen elegendő lenne...

1x PCI-EX -be külföldön elvétve lehet kapni csak LAN kártyákat, egyenlőre más semmi sincs...

3. Anno az AGP indulásakor ugyan ez volt az érv, hogy majd milyen jó lesz mert nem kell annyi drága VGA RAM...

SATA-nak legalább van annyi jó tulajdonsága, hogy vékony a kábel, de SZVSZ elég nevetséges a csatlakozás kivitelezése, mert az ember ha turkál a gépben szinte biztos, hogy vmelyik SATA kábel véletlenül lecsúszik...

[Szerkesztve]

(#18) TommyGun


TommyGun
őstag

Érdekes hogy az optikai cuccokat kihagytátok. 1 éve azért 15 ezerért a legújabb DVD írót nem kaptuk meg a boltba az ziher. És a winyókat i kihagyták hogy már 120-160 gigás 8 mega bufferes winyókat utánadvágják potom pénzért...
Sata amúgy nem rossz, csak ha azt nézem hogy HOT SWAP :)
Azér erre már mióta várunk emberek hogy működés közbe téphessük a HDD-t
ki be ki be ki be ki be :DDD

Sata 300 felesleges, PCI-E is egyellőre, kapják be hogy már megint cserélhetem az egész hóbelebancot :(((

[Szerkesztve]

"Vannak, akik azt hiszik, a futball olyannyira fontos, hogy úgyszólván élet-halál kérdése. Mindig elszomorít, ha ilyen véleményt hallok. Biztosíthatok mindenkit: a futball sokkal, de sokkal fontosabb."

(#19) Daywalker válasza Loha (#17) üzenetére


Daywalker
addikt

Jólvan, látom más is gondolkozik hozzám hasonlóan:)

"A szabályok csak irányelvek azoknak, akiknek végképp nincs szabad akaratuk."

(#20) Daywalker válasza Daywalker (#19) üzenetére


Daywalker
addikt

Annyit lefelejtettem, hogy jelenleg az alaplapra integrált hálókártyák is a PCI buszt használják, mely elég szűk keresztmetszete a dolognak, ezért is kell a PCI-E, ahol majd az integrált cuccok szintén a PCI-E sínt fogják használni, de ez már nem lesz szűk keresztmetszete a dolgoknak, és valószínűleg jóideig elég, bár ahogy hallom, ''nemsokára'' PCI-E II is lesz. Szóval nem úgy kell elgondolni, hogy magát a hálókártyát belerakod egy PCI-E slotba, hanem az integrált is ezt fogja használni. Szóval így van értelme, bár tény, hogy szerintem is a VGA-k miatt nyomják ennyire.


[Szerkesztve]

"A szabályok csak irányelvek azoknak, akiknek végképp nincs szabad akaratuk."

(#21) Loha válasza Loha (#17) üzenetére


Loha
veterán

És én azért háborgok a PCI-Express miatt mert míg ott ahol tényleg szükség van rá (sima PCI) ott magasról tojnak rá, senki nem rohan, hogy TV-Tunert, hangkártyát, vagy RAID vezérlőt fejlesszen rá...
De ugye itt nem is lenne zavaró a PCI-EX előretörése, mert szerintem legalább addig megmarad majd pár sima PCI foglalat az alaplapokon mint anno az ISA busz a PCI mellett, szóval nem egyik pillanatról a másikra kell átállni...

Ahol meg egyenlőre tök fölösleg (VGA-k) ott nyomatják agyba főbe, és vagy AGP-s lapot veszel vagy PCI-EX-eset a kettőt egyszerre nem lehet :(
Már most sem lehet minden VGA kártyát AGP-s változatban kapni, pedig még nagyon fiatal a szabvány, mi lesz pár év múlva?
Még manapság is előfordulnak sima PCI-vel szerelt videókártyák pedig az AGP nem egy fiatal szabvány...

(#22) rudi válasza tomcs (#14) üzenetére


rudi
nagyúr

A blokkolvasás jellege miatt egy júzernél nem nagyon kell az összevissza olvasási képesség ugyanis jellemzően egymás utáni blokksorozatok olvasásáról van szó (ha nem túl töredezett) és egyszerren nem túl sok (max 1-2)lemezolvasási kérés van. Többet nem nagyon tudok mondani, a régi blokkolvasásról tudok regélni (szinte nulla tanulással vizsgáztam belőle és társaiból 5-ösre pár éve), talán magyar doksit is találok, de az NCQ-ról nem sok info van, viszont igényel valamennyi procimunkát; sebességmérések sok tesztben vannak.

Resistance Is Futile. You will be assimilated!

(#23) rudi


rudi
nagyúr

A gigabites hálókártyákkal szerintem az alaplapra integráltak miatt nem huzakodnak még - melyeknek egy része már expresses, és talán hasonló a helyzet a hangkártyákkal is. Talán az új SB...

A merevlemezeknél tényleg a fizikai sebesség jelenthet korlátot, éppen ezért tartanám érdekesnek logikailag egy vinyónak látszó előreszerelt RAID tömbök vagy párba, esetleg négyesbe álljtott vinyók forgalmazását. Ehhez nem is kellene gyártói szinten lépni, elég lenne összeszedni kettő (vagy négy) merevlemezt és rápakolni egy ''dizánjd for réd'' matricát és talán a sok ''okos'' júzer kicsivel drágábban is megvenné ;)

Resistance Is Futile. You will be assimilated!

(#24) rudi válasza TommyGun (#18) üzenetére


rudi
nagyúr

Igyekeztem most inkább csak a technológiákról írni, nagyobbodó vinyók és a gyorsuló írok nem jelentenek újdonságot, árukkal majd jövő héten foglalkozunk - összerakok megint egy halom konfigot és hozzámérem a régiekhez. Hot swaposak az USB-s rack-ek is ;)

Resistance Is Futile. You will be assimilated!

(#25) benedekco


benedekco
addikt

''az első lábatlan processzor''
basszus! akkor ti még nem láttatok intel 8MHz-es 286os procit ;)

[Szerkesztve]

Mos mé, hánem? De! Vagy nem...

(#26) Loha válasza rudi (#23) üzenetére


Loha
veterán

Raides dolog nekem is eszembejutott, de nekem van olyan ötletem is, hogy mi lenne, ha pl egy 2 tányéros vinyóban egymás felett külön mozogna 2 fej az egyik tányéron 2 fej(alul felül) a másikona másik 2 (alul felül), és a hardveres RAIDvezérlő a vinyó elektronikába lenne integrálva és fizikailag 1nek látszana...

Vagy be lehetne építeni 2 külön kart fejekkel a vinyókba amik egyszerre olvasnának ugyan arról a lemezről, az elektronika felváltva adogatná az adatcsomagokat a karoknak...
(Ilyet csinált már egy cég csak ott az egyik fej csak olvasni tudott és az adatbiztonság miatt volt nem a sebesség érdekében)

[Szerkesztve]

(#27) benedekco válasza Loha (#26) üzenetére


benedekco
addikt

vagy lehetne 1mással szemben is 2 fej... és akkor 1 tányér 1 oldaláról 2 fej olvasna... picit nagyobbak lennének a wincsik, de mennének mint a barom :)

bigfoot
:)

[Szerkesztve]

Mos mé, hánem? De! Vagy nem...

(#28) Loha válasza benedekco (#27) üzenetére


Loha
veterán

Én is erre gondoltam a második vezrióban, csak lehet, hogy nem fejtettem ki értheően :)

(#29) dark bit válasza Loha (#21) üzenetére


dark bit
tag

''És én azért háborgok a PCI-Express miatt mert míg ott ahol tényleg szükség van rá (sima PCI) ott magasról tojnak rá, senki nem rohan, hogy TV-Tunert, hangkártyát, vagy RAID vezérlőt fejlesszen rá...''

Hát ez az... hatalmas transzparensekkel reklámozzák, hogy van az alaplapon PCI-E-s csatlakó, najó de nincs már mit ráaggatni mert mindent integráltak, és ha kedved szottyanna mégegyszer ugyanazokat rá is aggatni nem megy, mert nem lehet kapni.

d[-_-]b Cool Walley

(#30) twollah válasza rudi (#11) üzenetére


twollah
nagyúr

Tudod en magasrol lefosom a trendet.

Engem az erdekel, hogy normalisan fusson az MP3 lejatszas, a film, es a passziansz, es vegul de nem utolso sorban, hogy ne vakuljak meg az alacsony frissitesu monitortol.

(#31) TommyGun válasza rudi (#24) üzenetére


TommyGun
őstag

Jó de ahhoz külső tápegység kell :DDD hot Sawap mobil rekkkel az isteni jó :D

"Vannak, akik azt hiszik, a futball olyannyira fontos, hogy úgyszólván élet-halál kérdése. Mindig elszomorít, ha ilyen véleményt hallok. Biztosíthatok mindenkit: a futball sokkal, de sokkal fontosabb."

(#32) polika


polika
senior tag

jó volt ez az áttekintés én picit vitatkoznék azzal kapcsolatban hogy az 1280x1024-es felbontás hátrányos egy 17 colos kijelzőn ugyanis minden modern böngészőn lehet skálázni a betű méretet dinamikusan és a szövegszerkesztőkön meg pláne akármennyi %-os nagyítást beállíthatsz, emelett a megnövekedett munkafelület (ok én linuxos rendszert használok) nagyon hasznos hogy lehet akolgatni a kül taszkok ablakait jobban mint az 1024x768-nál

(#33) Biaggio


Biaggio
őstag

...már csak valami újévi fogadalom hiányzik... :D

(#34) rudi válasza twollah (#30) üzenetére


rudi
nagyúr

Hát akkor Neked nagyon jó, mert 3 éve nem kellett apgrédelni a gépedet csak egy új monitort venni ;)

Resistance Is Futile. You will be assimilated!

(#35) rudi válasza Biaggio (#33) üzenetére


rudi
nagyúr

Fogadom, hogy nem fogadok meg semmit mert úgysem tartanám be! akkor most megfogadtam valamit...?

Resistance Is Futile. You will be assimilated!

(#36) rudi válasza Loha (#28) üzenetére


rudi
nagyúr

1000% hogy ezekre a vinyós dolgokra már gondoltak a gyártók is, de szerintem két dolog gátolhatja:
1. Ha csak az egyik egység behal, akkor a másiknak is annyi. (éppen ez a RAID egyik előnye)
2. a mostani módival tuti többet keresnek a gyártók

Resistance Is Futile. You will be assimilated!

(#37) rudi válasza polika (#32) üzenetére


rudi
nagyúr

Kétségtelen, hogy számítógépes munkára ki lehet használni a nagyobb felbontást, de ne feletkezzünk meg a ''vaksi'' idősebbekről, akik egyre nagyobb számban jutnak képernyő (és LCD) elé. Egy átlagos 40 éven túli felnőtt a mobiltelefon betűit sen nagyon tudja leolvasni alkalmas eszköz nélkül.
Nekem pl most pl. kellően apró ennek a hozzászóló ablaknak a betűje is, mert kicsit távol van tőlen a képernyő. Egy 19-esen ez a távolság meg sem kottyant. Ha meg közelebb cibálom az LCD-t akkor nem tudom hova pakolni a cuccaimat. Amikor megkaptam ez a lapos monitort, örültem, hogy végre lesz egy halom terem a billentyűzet körül, de nem úgy lett, mert előre kellett húznom, hogy normálisan lássam, de a mögötte lévő hellyel (egyelőre) nem tudok mit kezdnei. Ha 1024-ben rendesebb lenne a képe, akkor tuti abban használnám általában és csak ha igény lenne rá (web-/kép szerkesztés, kódolás), akkor tolnám följebb a felbontást.

Resistance Is Futile. You will be assimilated!

(#38) Zse'La válasza rudi (#37) üzenetére


Zse'La
csendes tag

Ha zavarnak a túl kicsi betűk, akkor lehet rajtuk növelni. A Large fontok mellett lehet Custom méretet is választani. Én pl. használtam korábban a 17-es CRTmet 1280x1024-ben 110%-os fontmérettel. Így az ikonok, meg a keretek kevesebb helyet foglalnak, a betűk meg kb. akkorák, mintha 1024x768 vagy 1152x864-es felbontásod lenne. Ez valószínűleg működne LCD-n is.

Türelem rozsdát terem...

Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.