Hirdetés

2024. március 29., péntek

Gyorskeresés

Útvonal

Fórumok  »  Egyéb hardverek  »  PLC programozás

Hozzászólások

(#51) Grabowski válasza Fixer_SH (#24) üzenetére


Grabowski
csendes tag

Szia!

Laptopról minden gond nélkül működik a programozás, amelyik kábellel az asztali gépnél működik, azzal a laptopon is. Semmi különbség nincsen. Azonban például a cpm1-nél ez átalakítóval működik.

(#52) Grabowski válasza vottokar (#50) üzenetére


Grabowski
csendes tag

Hát, meg kell tanulni angolul. :)

(#53) EG-ON


EG-ON
csendes tag

Sziasztok kedves PLC-sek!!
Előszöris örülök hogy ''rátok'' találtam, jó hogy van egy lyen fórum!
Látom, hogy itt segítenek egymásnak az emberek... ez tetszik!!
Nekem is segítségre lenne szükségem. Sokan vagytok itt akik gyakorlottak vagytok SIEMENS S7 300, 400 terén, valamint STEP7 terén, hozzátok fordulok.
Lenne egy alapvetően könnyűnek igérkező feladatom, ami nem jön össze:

'' Adott 8 digitális kimenet, és egy digitális bemenet.A kimeneteken lámpák vannak, a bemeneteken pedig egy nyomógomb. Ha ezt megnyomjuk, akkor a lámpákon elindul a futófény előre, a következő nyomásnál hátrafelé, aztán ha megint megnyomom, akkor minden lámpa világít, és így tovább előről... a futófényben a lámpák 10 ciklusig égnek...''

Kérlek titeket, ha tudtok, segítsetek!
Ha tudok, énis mindenben a segítségetekre leszek!
Üdv!

Hajrá PLC

(#54) B_Gyurci válasza EG-ON (#53) üzenetére


B_Gyurci
csendes tag

Szia.

Szerintem nem 10 ciklus kell neked, hanem valami időtag jellegű, vagy esemény. Az S7-300 ekkora programot amit kértél hipp-hopp futta futtatja. Annyira gyors hogy a lámpáid nem követik a lépéseket, csak hunyorognak, relékimenetek sem fogják követni! :U Bár nem tudom milyen feladatra kell a dolog, de ha olcsón kell ilyen sok ki/bemenet, jobban jársz egy LG GM7 sorozatúval. 50-80 rókából megúszod az egészet. Van tranyós, és relés kimenettel is. Van benne táp, CPU, be/kimenetek. Raktárról adnak ha bemész, nem kell hetekig várni még jön európából egy kamion. :))

Sok megoldás volna de hirtelen a számlálóval vezérelt a legegyszerűbbnek tűnik. Az egyetlen bemeneted a számlálót lépteti. (felfutó élre vezérelt, nem kell figyelni) Ha a számláló eléri azt amit neked kell tudni mindenféle dolgokat megnyomásonként, arra resetelje magát. A futófényeid megírása külön-külön FB-kben, mivel csak 8 bites, a bitenkénti léptetéseket ajánlom tanulmányozni. A teljes kimenet helyére betölteni, ami azonnal ki is kerül a kimenetekre. OB1 -be a számláló, utána ugrások a számlálónak megfelelő FB-re. Ha onnan visszatért vége is. Amit akarsz futófényeidet, az FB-k ben megírhatod. A futófényekhez az alap. Megnézed van-e kimenet. Ha a kimeneti bájt értéke 0, akkor nincs. Beírod amelyikkel akarod kezdeni, aztán időrelét kell indítanod az elején említett sebeség miatt. A következő alkalommal ha lejárt az idő, a kimenetének változása léptet a kimenetekem. Utána az időrelét újra kell indítani. Ha léptetések helyett számlálókkal akarod azzal is megoldhatod. Az időreléd lépteti a második számlálódat, Az első számlálónak megfelelően kell ugrándozni, a másodikban a lépéseket viszi. Ez nem túl értelmes lett, de remélem érthető.

Arra érdemes gondolnod ha lámpákat akarsz vezérelni, tranyós kimenetnél van túláram védelem! Az áramkorlát letilt, vagy visszakorlátoz ha a lámpa (izzód) hidegellenállására nem figyelsz. :B Egyik munkánban nem építettek be relét, 24V 40W izzót tettek a 0.5A kimenetre. Mire vörösen izzott a szál, kellett kis idő, de nem akart világítani. :F

(#55) Szirty válasza vottokar (#50) üzenetére


Szirty
őstag

Helló vottokar !

Örülök, hogy van ez a PLC-s fórum.

Van vagy öt-hat. Abból lényegében egy él.. illetve most átmenetileg kettő :)

Lenne egy kérésem. Vickers fórumtárs kért itt már Siemens S7-300 leírást itt a fórumban. Angol és német nyelvű nekem van, de sajnos olyan szinten egyik nyelvet sem beszélem (vagyis inkább olvasom), hogy teljes biztonsággal értsem a leírásokat

Elképzelhető, hogy ilyen nem létezik. Legalábbis az eredeti dokumentumok egy az egyben magyarul biztosan nem.

Minimálisan próbálom ezt kompenzálni, amennyire tőlem telik. Itt nézz szét:
[link]
Illetve mivel az UW döglődik, itt ugyanazt megtalálod:
[link]

(#56) vottokar válasza Szirty (#55) üzenetére


vottokar
senior tag

Hálám örökké üldözni fog. :R :R
Van megint olvasnivalóm.

Sajnos gondoltam, hogy S7/300-400-hoz nem igazán lesz echte gyári fordítás. Csak azért reménykedtem, mert S7/200-hoz van egy jópárszáz oldalas könyvünk.
Anno voltam egy Siemens tanfolyamon (nem a Siemensnél), de sajna a munkaköröm nem teszi lehetővé az állandó gyakorlást. :( Anélkül meg a megszerzett info csak megy ki a fejemből.

"Hát te meg ki a tö*öm vagy, hogy bundában szeded itt a málnát?"

(#57) EG-ON


EG-ON
csendes tag

Szia Gyurci!
Köszönöm a segítségedet, nagyon kedves vagy h írtál válszt! igazság szerint ez nem kivitelezendő, csak egy ''megvalósítandó'' példa! egyszerű feladat, amihez csak egy programot kell írni. egyszerüen nem bírok vele sehogy... elméletben még úgy ahogy, de megvalósítani nem tudom. konkrétan a step7-ben összerakni nem sikerül. egy kapcsolási rajz, vagy valami lehet h jólenne.. kissé gyakorlatlan vagyok.. nem tudom, h mit kezdjek egy számlálóval...be kell kötni vagy ötféle változót. a bitléptetést sem tudom összehozni.. nem találom benne az élvezérlést sem...
tudnál ilyenekben segíteni??(meg persze ha leírnád mégegyszer amit leírtál, csak kicsit ''lassabban'' :))) )
Valaki ha tud, legyen szíves segítsen...
előre is köszi, üdv:
Áron

Hajrá PLC

(#58) eSZeL


eSZeL
csendes tag

Sziaztok!

Ahogy így nagyjából visszaolvastam sehol nem láttam, hogy valaki esetleg foglalkozik e Unitronics PLC-kkel. A programozás nagyjából már megy vele grafikonrajzolás PID és egyéb nyalánksáok viszont a RS 232 illetve 485-ös kommunikácios részen vannak elmaradásaim. Igaz eddig nem is nagyon foglalkoztam vele. A kérdésem sikerült e már valakinek ezzel a típussal vagy még nagyon gyerekcipőben jár a dolog?
Ha sikerült akkor némi instrukciót szivesen fogadok és hogy esetleg mik a rendszer hátulütői.

Továbbá részben a témához vág, hogy sikerült e már valakinek PLC-s webservert csinálnia? Ezt ugy értem, PC-vel kiolvassa az adatokat a PLC-ből és azt lekezeli esetleg honlapba beilleszthetővé teszi.

(#59) Szirty válasza eSZeL (#58) üzenetére


Szirty
őstag

Hali eSZeL!

Ahogy így nagyjából visszaolvastam sehol nem láttam, hogy valaki esetleg foglalkozik e Unitronics PLC-kkel.

Sok kedvező tulajdonsága van (legjelentősebb hogy olcsó) de van néhány rossz is.
Sajnos az U90 Ladder (PC-s fejlesztői környezet) elég kiforratlan, nehézkes.
Sajnos basic-ben írták, ami sok problémát okoz. Elsősorban azt, hogy nagyon nagyon lassú, a kezelése is nehézkes. nagyon sok memóriát zabál meg (szerintem indokolatlanul).
Mindent egérrel kell csinálni benne a számok vagy betűk beírásán kívül, ami tovább nehezíti és lassítja a vele való munkát.
Sajnos hibák is vannak benne, amik roppant váratlan jelenségeket okoznak néha. De folyamatosan fejlesztik.
Meg azt is lehet mondani, hogy ingyen van, ne kritizáljuk :)

Unitronics OPLC-k kisebb feladatokra nagyon jók és ha valaki kiismeri őket, jól el lehet boldogulni.
A jazz típussal már volt dolgom. Nagyobbakkal még nem.

Továbbá részben a témához vág, hogy sikerült e már valakinek PLC-s webservert csinálnia? Ezt ugy értem, PC-vel kiolvassa az adatokat a PLC-ből és azt lekezeli esetleg honlapba beilleszthetővé teszi.

Megoldható. A legegyszerűbben talán úgy, hogy OPC szerveren keresztül kérdezgeted le a PLC-t és pl. PHP-ban írsz OPC klienst és dinamikus web oldalakat alkotsz vele.
De van néhány PLC-hez olyan modul, ami eleve tartalmaz beépített web szervert, FTP szervert, mailküldési lehetőséget stb egyben. Csak rádugod a PLC-re, feltöltöd a html-eket, beállítod az IP címét, rádugod az ethernet hálózatra és kész :)
Persze lehet úgy is, hogy magad írsz egy olyan programot, ami lekérdezi a PLC-t, web szervert realizál és létrehozza a web oldalakat a kliensek számára. Ez a legnehezebb út egyébként.
Vagy lehet úgy is, hogy egy PC-re SCADA rendszert telepítesz. A SCADA rendszereknek általában van ilyen webes képessége amire gondolsz. Ez a megoldás a legdrágább, de ehhez nem kell PC-t programozni :)

(#60) sellei


sellei
csendes tag

Sziasztok!

Üdvözlök mindenkit. Egy keveset értek a PLC-khez, de PLC programozást még nem csináltam, csak tanfolyamokon. Inkább a SCADA a területem. Vettem egy Moeller PS4-271-MM1 PLC-t és egy MI4-110-KC1 op. panelt. Ezek programozásához kérnék segítséget. Otthon szeretném használni riasztó, fűtésvezérlés, ...célra. A Moeller oldalán csak demó szoftverek vannak, ezért ha van valakinek, akár régi verziójú szoftvere, akkor szivesen venném a segítségét. Esetleg meg is venném a programot. A Moellernél a két szoftver 200e + áfa lenne, hát ennyi pénzem nincs egy kis otthoni barkácsolásra. :((
Egyébként én is a Pálfyban végeztem 1982-ben, mi voltunk az első irányítástechnikai évfolyam.

(#61) eSZeL


eSZeL
csendes tag

Szia!

Próbáld meg ezt a linket http://www.moeller.hu/binary/s40_bev.pdf végiglapoztam nagyjából valamira csak jó lesz:)

Köszönöm a segítséget meg az ötleteket a webserveres megoldáshoz. Sajnos már én is látom, h programozás nélkül nem nagyon fog menni így majd arra kell rárajtolnom ha lesz egy kis időn és energiám foglalkozni vele.

Én m90-t és jazz-t se használlok, eddig mind a kettőből 1-1 darabot volt szerencsém kipróbálni. Inkább a touch-os V290-t és a a most megjelent V570-t próbálgatom (ennek már színes a kijelzője és sokat gyorsult az előzőekhez képest). Még semmi problémám nem volt velük (kb 25 darabot helyeztem eddig üzembe) leszámítva amikor analog kimenet elkötés miatt 230v-t kapott de erről szegény plc nem tehetett:D

V570 még csak most jelent meg úgyhogy erről még nincsenek tapasztalataim de majd ha lesznek feltétlenül megírom.

(#62) R-nő


R-nő
csendes tag

Szevasztok !
Igazi öröm számomra, hogy rátok találtam sok-sok keresgélés után.
Olyan kollégákat keresek akik a Siemens PLC-k-ről átadnák ismereteiket, az alapokat is
beleértve. Én OMRON infókkal tudom viszonozni. Nem feltétlen a kézzel fogható könyvekre, hanem az információ forrás beszerzésének lehetőségére gondolok.

Köszi:R-nő

(#63) Grabowski válasza EG-ON (#57) üzenetére


Grabowski
csendes tag

Szia!

Az élvezérlésre külön bitet (merkert) használ a Siemens, ami szerintem baromság, de így van. Előrebocsátom, hogy rühellem a Siemens-t. A szerkesztőben ezt --(P)-- ként találod meg a ''Bit logic''-ban. Ezt egy kontakt után rakod, majd hozzárendelsz egy merkert. Ez a felfutó él.
A counter-hez egyébként nem kell felfutó él, mert eleve csak arra számol, tehát a számlálód ezt figyeli magától.
Amennyire emlékszem a Siemens coutere nem akkor ad ki outot, ha elérte a beállított értéket, hanem akkor, ha a számláló értéke > 0.
A te feladatodhoz elég bekötni a CU (count up), CD (count down) bemeneteket. A CV kimenethez pedig egy word típusú, előre deklarált szó kell. Ezt azután move-olnod kell egy integer típusú változóba, mert a buta tök Siemens nem tud összehasonlítani csak integert integer-rel.
Sokkal egyszerűbb mindjárt integer-rel dolgozni, add +1 illetve sub 1 (pl. db1.dbw2=db1.dbw2 + 1). Ehhez tényleg kell a felfutó él, ami viszont nem mindig akar működni :) a felső határt >8 illetve az alsót <1 meg külön figyelned kell.

Uh... remélem érthető voltam.

[Szerkesztve]

[Szerkesztve]

(#64) Szirty válasza Grabowski (#63) üzenetére


Szirty
őstag

Helló Grabowsi!

Az élvezérlésre külön bitet (merkert) használ a Siemens, ami szerintem baromság, de így van.

Pontosan így van.
De tudsz mondani olyan PLC-t, amelyik nem ezt teszi? Mielőtt az omron említenéd megjegyzem, hogy az is használ külön bitet, csak azt nem neked kell kívülről megadnod, a rendszer intézi.
Egyébként a PLC típustól elvonatkoztatva tudsz olyan módszert, amelyik nem használ átmeneti tárolót (vagyis külön bitet) a le vagy felfutó él figyeléséhez? :)

Előrebocsátom, hogy rühellem a Siemens-t.

:))
Nyilván jó okod van rá. És ha így van, akkor meg is tudod indokolni miért rühelled. Engem érdekelne.

A CV kimenethez pedig egy word típusú, előre deklarált szó kell. Ezt azután move-olnod kell egy integer típusú változóba, mert a buta tök Siemens nem tud összehasonlítani csak integert integer-rel.

Ez fél igazság. Össze tud hasonlítani bármit bármivel. Csak nem létrában vagy FBD-ben. STL-ben számláló értékét összehasonlítani egy konstanssal 3 utasítás (nincs szükség külön előre deklarált word tárolóra sem. Persze a típuskeveredésre akkor már neked kell figyelned).

Ehhez tényleg kell a felfutó él, ami viszont nem mindig akar működni

Mármint micsoda?

(#65) Grabowski válasza Szirty (#64) üzenetére


Grabowski
csendes tag

Üdv!

Az élvezérlésre természetesen például az Omron vagy a GE Fanuc is külön bitet használ. Nyilván. Meg az összehasonlítás eredményeinél is.... Azonban nem látom be, hogy miért kell nekem 2007-ben azzal tölteni az időmet, hogy ilyesmiket adok meg.

Igen, tudok indokolni.
1. Hasonló tudású gépekhez képest drága.
2. Általában (és a fentiekből is adódva) sokkal több idő leprogramozni ugyanazt a feladatot, amit mondjuk (derüljön ki: Omron-barát vagyok) más PLC-nél.
3. Létrában legalábbis muszáj deklarálnom a dbw-t, különben hibával megáll a cucc. Ez egy éppen üzemelő gépnél meglehetősen kínos tud lenni.
4. Erősen típusos, Omronnál ez nincs, aminek ahogy említetted hátránya is van, megengedi, hogy elrontsd a programot, aztán órákig keresgéld a hibát.
5. Ki hallott olyat, hogy manuálisan el kell vennem a tápot egy kijelzőtől (újra kell indítanom), majd gombokat nyomogatnom ahhoz, hogy a frissített programot rá tudjam tölteni.
6. Műszaki támogatásban a Siemens nem túl jó (manual se), egy programozó kábel 80 ezer, a szoftver sem olcsó, a tanfolyam meg pláne.
7. Míg a Siemens-nél azt keresem, hogy mivel tudnám az adott feladatot megvalósítani, más általam favorizált PLC-nél inkább azt kell mérlegelnem, hogy az adott feladathoz a sok rendelkezésre álló utasítás közül melyik a kedvemre való.

Volt eset, hogy a felfutó élre az istennek se hajtotta végre az adott utasítást. Ezt már más PLC-nél is tapasztaltam.

STL-t nem használok.



[Szerkesztve]

(#66) Grabowski válasza Grabowski (#65) üzenetére


Grabowski
csendes tag

És a hibaüzenetek sem konkrétak, meg a help-je sem mindig kielégítő.

Ja, és elég lassan szállítják a legegyszerűbb cuccokat is.

[Szerkesztve]

(#67) Grabowski válasza Szirty (#64) üzenetére


Grabowski
csendes tag

Ja, tudok olyan módszert :)

(#68) Grabowski válasza Szirty (#64) üzenetére


Grabowski
csendes tag

Bocs, elég tré napom volt, de már megnyugodtam.

Gyíkká is változtatott, de már elmúlt :)

(#69) Szirty válasza Grabowski (#65) üzenetére


Szirty
őstag

Helló Grabowski!

2. Általában (és a fentiekből is adódva) sokkal több idő leprogramozni ugyanazt a feladatot, amit mondjuk (derüljön ki: Omron-barát vagyok) más PLC-nél.

Ebből azt látom, hogy nem is igazán ismered a Siemens S7 PLC-ket (már ha arról beszélünk egyáltalán).

3. Létrában legalábbis muszáj deklarálnom a dbw-t, különben hibával megáll a cucc.

Nyilván, mivel amíg nem deklarálod, addig nem létezik. A deklaráció hozza létre. Ennek sok előnye van egyébként, amikor a feladatnak megfelelő adattárolót kell csinálni.
Ha nem akarsz deklarálgatni, használj merker word-öket. Azt nem kell deklarálni.

4. Erősen típusos,

Ez ugyanaz a fél igazság, ami az előző üzenetedben is volt.
Ebben a formában ez nem igaz.

5. Ki hallott olyat, hogy manuálisan el kell vennem a tápot egy kijelzőtől (újra kell indítanom), majd gombokat nyomogatnom ahhoz, hogy a frissített programot rá tudjam tölteni.

Ugyan már!
Ne nyiss vitát olyasmiről amit nem ismersz megfelelően.
Ez is egy fél igazság. De inkább csak negyed.

6. Műszaki támogatásban a Siemens nem túl jó (manual se)

Na ezt tényleg nem értem!!
Elképesztő mennyiségű dokumentáció van minden eszközhöz vagy hat nyelven!
Ugyan honnan veszed, hogy nincs doksi. Ezt egyszerűen nem értem!
Ingyenesen letölthető (persze megveheted pénzért is CD-n, csomagban).
Milyen doksit nem találtál, hogy ezt írod?

STL-t nem használok.

No hát ez az...
De gondolom S7 PLC-t sem nagyon, ha ilyeneket írsz...

Bye!

(#70) Szirty válasza Grabowski (#67) üzenetére


Szirty
őstag

Hali Grabowski!

Ja, tudok olyan módszert

Ok. De el ne áruld! Még kiderülne, hogy tényleg! :>

(#71) liderces


liderces
csendes tag

Hello Mki! Tudnátok segíteni Siemens S7-200 hoz keresek RS232-PPI multimaster kábelt. Használlt is jöhet csak müködjön és minél olcsóbban. Leggyorsabb privátban liderces@gmail.com ra. Vagy érdekelne hol lehet ezt beszerezni. Kösz minden választ előre is.

(#72) demars


demars
addikt

Sziasztok!
Egy szalagos szárító berendezés vezérlését kell ''elővezetnem''! A baj az, hogy nagyon keveset mondtak el a PLC-ről, s arról, hogy hogyan kezdjek neki az egésznek. Néhány paramétert kell csak vezérelni: levegő hőmérséklet, szalag sebesség, levegő sebessége.
Én arra gondoltam, hogy a szalag s a levegő seb. egyszerűen megoldható, egy frekvencia vezérléssel (motorokat). De a hőmérsékletet nem tudom, h mivel lehetne vezérelni.
A másik kérdés, hol lehet magyar nyelvű leírásokat találni érzékelőkről? pl: hőmérséklet é. --> Pt 100 as vagy valami hasonló .
Köszi a válaszokat előre is!

Az áram alatt lévő alkatrész ugyanúgy néz ki, mint amelyikben nincs áram, csak más a fogása!

(#73) Szirty válasza demars (#72) üzenetére


Szirty
őstag

Helló demars!

A baj az, hogy nagyon keveset mondtak el a PLC-ről, s arról, hogy hogyan kezdjek neki az egésznek.

Miért nem írtad le milyen PLC? Vagy nem lehet még tudni?

Én arra gondoltam, hogy a szalag s a levegő seb. egyszerűen megoldható, egy frekvencia vezérléssel (motorokat).

Frekvenciaváltóra gondolsz? Igen, azzal megoldható. Bár a levegőmennyiség szabályozásának van más módja is, pl. motoros pillangó szelep. Lehet hogy olcsóbb mint frekvenciaváltóval megoldani, de az nagyban függ a motor teljesítményétől. És a frekiváltó gazdaságosabb is :>
Viszont gondold át, hogy a frekvenciaváltós sebesség vezérlést hogyan valósitod meg. A legegyszerűbb az, ha analóg PLC kimenettel adsz alapjelet a frekiváltóknak, az analóg kárty azonban nem olcsó. Ha megfelel több lépcsős sebesség szabályzás, akkor lehet digit kimenettel is, esetleg valamilyen kommunikációs buszon keresztül.

De a hőmérsékletet nem tudom, h mivel lehetne vezérelni.

Több megoldás lehet itt is.
Az egyik az analóg bemeneti kártya, ami lehetőleg közvetlenül képes fogadni a hőmérő jelét, Pt100, hőelem, stb). Ezesetben neked kell megvalósítani a szabályzást programból, aminek megint csak több módja van. Ebben az esetben szükség lehet valamilyen kijelző egységre, hogy a szabályzási és egyéb működési paramétereket könnyen be lehessen állítani (alkalmazásfüggő, lehet hogy neked nem kell, de át kell gondolni).

A másik megoldás egy hőmérséklet szabályzó panelműszer.
Ez egy kijelzővel, gombokkal, analóg bemenettel és kimenettel, kapcsoló kimenettel
ellátott előlapba szerelhető készülék:
[kép]

Konkrétabb válaszhoz konkrétabb kérdésre van szükség!

(#74) Chili7 válasza demars (#72) üzenetére


Chili7
őstag

hőmérséklet érzkelők: [link]műszaki leírás, adatlap, széles választék, viszonylag olcsó.

(#75) Grabowski válasza Szirty (#69) üzenetére


Grabowski
csendes tag

''Ebből azt látom, hogy nem is igazán ismered a Siemens S7 PLC-ket (már ha arról beszélünk egyáltalán).''

Igazad van, nem ismerem mélyebben. Amit mondtam, az nyilván feladattól függő. Egy egyszerű bit logikás programot nyilván nem több idő megírni Siemens-en sem. S7-300-ról beszélek egyébként. De mondjuk egy blokk mozgatós, egyszerre 1000 szót shiftelős, for ciklusos keresős sorosan több porton beszélgetőst nem kezdenék el Siemens-szel.
Azt momentán nem értem, hogy miért nem létezik az adott word, ha nem hozom létre, miért kell nekem ezzel tökölnöm 2007-ben?

''STL-t nem használok.

No hát ez az...
De gondolom S7 PLC-t sem nagyon, ha ilyeneket írsz...''

Azért nem használok STL-t, mert sokkal jobban átlátom a létrát. Ez szokás kérdése, sokan vannak, akiknek meg az STL a befutó. Siemens cuccokat meg csak akkor használok, ha a megrendelő kifejezetten ezt írja elő.

A doksi hiány egy régebbi tapasztalat, mostanában nem néztem. Én most úgy látom, hogy a Siemens nem nagyon akarja megszerettetni magát a felhasználókkal. Nem értem például, hogy egy CPU beszerzése miért három hét.

''Ha nem akarsz deklarálgatni, használj merker word-öket. Azt nem kell deklarálni.''

No, az lenne csak a szép, elpazarolni a sok merkert. Nem azzal van bajom, hogy deklarálgatni kell, hanem, hogy 2007-ben. Miért kell erre időt pazarolnom. Hozza létre magának, ahogy más szerkezetek teszik. Hahó! 2007 van! Az idő egyre drágább!

''5. Ki hallott olyat, hogy manuálisan el kell vennem a tápot egy kijelzőtől (újra kell indítanom), majd gombokat nyomogatnom ahhoz, hogy a frissített programot rá tudjam tölteni.

Ugyan már!
Ne nyiss vitát olyasmiről amit nem ismersz megfelelően.
Ez is egy fél igazság. De inkább csak negyed.''

Hát, pedig pont most volt ilyesmi. Hozzáteszem, nem minden kijelzőjük ilyen. De hogy a program frissítéséhez át kell állítanom a kommunikációs beállításokat (és újraindítani a kijelzőt), hát az nem kicsit cinkes.

na.

(#76) Grabowski válasza demars (#72) üzenetére


Grabowski
csendes tag

Szia demars!

PLC is tud PT-100 bemenetet, meg PID-et is. Akkor viszont kell egy kijelző. Egyáltalán minek a függvényében kell ezeket változtatnod?

(#77) Szirty válasza Grabowski (#75) üzenetére


Szirty
őstag

Helló Grabowski!

Egy egyszerű bit logikás programot nyilván nem több idő megírni Siemens-en sem. S7-300-ról beszélek egyébként. De mondjuk egy blokk mozgatós, egyszerre 1000 szót shiftelős, for ciklusos keresős sorosan több porton beszélgetőst nem kezdenék el Siemens-szel.

Pedig pontosan ebben az utóbbiban van az erőssége!

Azt momentán nem értem, hogy miért nem létezik az adott word, ha nem hozom létre, miért kell nekem ezzel tökölnöm 2007-ben?

Nos azt nagyjából értem, hogy neked az a kézenfekvő, hogy az adatterület csak úgy ''van'', mert így szoktad meg. Omronban így van.
De azt már komolyan nem értem mi köze ennek 2007-hez. Úgy érted, hogy a fejlődés abba az irányba mutat, hogy fix, lebetonozott adatterületet kell kezelned PLC-ben?
Ezzel nem értek egyet, de az csak egy dolog.
A másik dolog viszont az, hogy amit hátránynak próbálsz feltüntetni, az éppenséggel előny.

Azért nem használok STL-t, mert sokkal jobban átlátom a létrát. Ez szokás kérdése, sokan vannak, akiknek meg az STL a befutó.

Gondolom Omron programozási ismeretek alapján írtad ezt. Nem baj, nincs ezzel semmi gond. Félre ne érts, nem lekicsinylő szándékkal írtam. Csak tudom milyen az Omron PLC, tizen éve foglalkozok velük, sokfélét, sokszor programoztam C120-tól, C1000H-n át CS1G-ig.
Szóval Omronnál az utasításlista egy az egyben a létradiagram alternatívája. Vagyis csak a programnak egy másik megjelenési formája. Akár ebben, akár abban írod a programot, válthatsz a kétféle nézet között.
Az is igaz, hogy a létradiagram sokkal átláthatóbb, mint az utasításlista (mnemonik mód).
A fentiek miatt általában nincs is nagyon késztetése az embernek arra, hogy utasításlistával piszmogjon (bár sportértéke az kifejezetten van, értelme kevesebb) amikor ott a létra.

Csakhogy S7-nél ez egyáltalán nincs így és az ügy szempontjából ez nagyon fontos. A létra egyáltalán nem alternatívája az STL-nek. Sokmindent nem is érdemes létrában programozni, mert hosszú lenne, miközben STL-ben 10-20 utasítás.
Ennek nem az az oka, hogy a létradiagram mód fejletlenebb, vagy hogy az STL fejlettebb lenne. Egyszerűen az STL alacsonyabb szintű (gépközelibb) nyelv mint a létradiagram.
Az STL ennélfogva sokkal nagyobb jelentőséggel bír a siemens-nél, mint az omronnál! Nem is igazán lehet a kettőt összehasonlítani.

Nem értem például, hogy egy CPU beszerzése miért három hét.

Nem jellemző. Múlt héten rendeltünk 315-2 DP-t, meg TP177B-t, sok modult és már megjött.

Nem azzal van bajom, hogy deklarálgatni kell, hanem, hogy 2007-ben. Miért kell erre időt pazarolnom. Hozza létre magának, ahogy más szerkezetek teszik. Hahó! 2007 van! Az idő egyre drágább!

Most inkább nem kezdem el magyarázni az adatblokkok lényegét (tartok tőle hogy annyira nem is érdekelne) de hidd el, hogy ha tudnád hogyan működik belátnád a dolog létjogosultságát.

Hát, pedig pont most volt ilyesmi. Hozzáteszem, nem minden kijelzőjük ilyen. De hogy a program frissítéséhez át kell állítanom a kommunikációs beállításokat (és újraindítani a kijelzőt), hát az nem kicsit cinkes.


És melyik kijelző volt az, ha szabad tudni?
Egyébként igen, az is egy módja annak, hogy ''transfer módba'' tedd az OP-t, ha kikapcsolod, bekapcsolod, közben nyomod a megfelelő gombokat, stb.
De nem az egyetlen. A panel biztosít lehetősgéet arra, hogy transfer módba kapcsolják a rátöltött projecten keresztül is. Akár a PLC egy bitjének változására, akár gombnyomásra, akárhogy. Én mindig úgy csinálom, hogy egy ''rendszer menü''-be teszek egy gombot, ami jelszóvédett és megnyomva átvált, és már lehet is rá tölteni az új projectet.
A win bázisú paneleknél már ezt sem kell. Aogy elkezded küldeni neki az új projectet, magától átvált és tölti (ahogyan pl. az Omron NS terminálok is).
Ezért mondtam, hogy a kikapcs-bekapcs fél igazság. 2007 ide vagy oda :)

(#78) aLávaló válasza Szirty (#77) üzenetére


aLávaló
csendes tag

Sziasztok!
Látom a Ph-n is vannak kollegák ha nem is nagy létszámban. Én még egy zöldfülű villamosmérnököcske vagyok(1.5 év a szakmában), még egy pár évig az is maradok asszem:) Mostanában az adatgyűjtés mezején vadászok de foglalkozok PLC-vel is. Legutóbb Omron CJ1M-el foglalkoztam, nekem szimpatikusan tűnt a programozása. Siemens-el csak a suliba találkoztam hát annyira nem lettem szerelmes bele...A cég ahol dolgozok Omron, Telemecanique valamint Siemens PLC-kel dolgozik. Nemhiába említettem a Siemenset utoljára...ez a sorrend nálunk ha egy feladatot meg akarunk oldani. Csak ha a vevő kéri akkor használjuk! Tapasztalt kollégáim (8-20 év a szakmában) a Siemens-el ált. szivtak pl. kapcsolat az egyes egységek között, támogatás mint olyan nincs a Siemensnek Mo-n, egy floppy-n lévő drivert 4 hét alatt akartak megküldeni nekik egy pár éve, az Internet az nem volt nekik megfelelő! :( Áll a projected ilyen szivások miatt, gondolom nem kell ecsetelni anyagiak oldaláról!
Ha bármi bajunk volt Omron cuccal ugortak hogy megoldják, na ezt a Siemens-ről nem lehet elmondani. Nem tudom hogy ez Mo.-ra érvényes csak vagy az egész világon.
Ennyit a Siemens-Omron vitáról részemről, mindenki azt használja amit szeret vagy amit a vevő kér ;) :P
Üdv Laci!

(#79) Szirty válasza aLávaló (#78) üzenetére


Szirty
őstag

Helló aLávaló!

Tapasztalt kollégáim (8-20 év a szakmában) a Siemens-el ált. szivtak pl. kapcsolat az egyes egységek között, támogatás mint olyan nincs a Siemensnek Mo-n, egy floppy-n lévő drivert 4 hét alatt akartak megküldeni nekik egy pár éve, az Internet az nem volt nekik megfelelő!

Na de milyen siemens??
Nincs támogatás? S5-höz valóban nehéz. S7-hez minden van a siemens site-ján. Ember legyen a talpán aki megtalálja, de van. (Sajnos ez van, ha sok tízezer vagy százezer gyártmány között kell megtalálni a dolgokat).

Ha bármi bajunk volt Omron cuccal ugortak hogy megoldják, na ezt a Siemens-ről nem lehet elmondani.

Ott pont ellentétes a helyzet kb. Ha kell valami és felhívod őket, segítenek, barátságosak. Ha neten akarsz hozzájutni valamihez, jobb ha elfelejted.
Siemens-t hívogathatod, már az is egy nap, mire egyáltalán sikerül a megfelelő embert megtalálni és beszélni vele. Viszont a netes támogatása egyedülálló.

(#80) vottokar


vottokar
senior tag

Sajnos a Siemens Magyarországról én sem tudok igazán sok jót mondani. A tanfolyamaik árai a horror kategóriában vannak az átadott tudásanyaghoz képest, és a segítségnyújtási szándékuk igen közel van a nullához..
Sajnos néhányszor keresnem kellett őket, de volt, hogy vagy 10 emberkével beszéltem, és úgy sem tudtam kicsikarni belőlük a szükséges információt.
Úgy hallottam, (lehet, hogy rosszindulatú pletyka, hogy hozzáállásuk a rendelt anyag mennyiségével arányban javul), de akkor úgylátszik a mi kétszámjegyű millás Siemens rendelésünkkel kevesek vagyunk. :) :(
És nem a Siemens PLC-ket akartam fikázni, hanem a Siemens Magyarország hozzáállását.

"Hát te meg ki a tö*öm vagy, hogy bundában szeded itt a málnát?"

(#81) M_zolee


M_zolee
csendes tag

Hali mindenkinek! Látom, hogy főként Omron és Siemens PLC-vel dolgoztok. Én még most tanulom a plc programozást és 5 fajta plc-n gyakorlunk: omron asszem cpm1a, siemens s7-200, telemecanique, modicon tsx-micro és samsung N-700. Sikerült szereznem egy N-70-es samsungot és itthon ezzel nyomom. Nektek mi a véleményetek a samsungokról? Nekem az egyszerűsége tetszik, habár lehetne hozzá szebb programozó szoftver is. Ti milyen plc-t használtok leginkább?

(#82) aLávaló válasza Szirty (#79) üzenetére


aLávaló
csendes tag

Pontos részleteket nem tudom mi volt a baj, valami kezelőpanel és s7-es kapcsolatával volt a baj, de nem kérdeztem meg a kollégát részletesen.
Az lehet hogy a neten meg lehet találni a dolgokat én is ott nézek elsőnek körül, nem szoktam rögtön véres szablyával a forgalmazóhoz rohanni... :)
Amit ez előttem levő ember is mondta szerintem a Siemens Mo. hozzáállásával van a gond. Ezen meg nem tudunk segíteni.A főnököm szerint drágábbak is mint pl az OMRON vagy Telemecanique. Meg ha valami beszarik akkor várjál 4 hétig míg hoznak új dolgot, addig meg megesz téged a beruházó. Nekem még nem kellett szívnom vele tehát nem mondok egyértelmű véleményt.
Meg szerintem te szépen belemásztál a Siemens S7-be legalábbis a honlapod alapján gondolom te jobban ismered mint egy átlag ember igy ismered a csinnyát-binnyát ;) kevesebb a szivás részedről!
Tetszik a honlapod első ránézésre, majd ha lesz időm megyek okulni hozzád és olvasgatom.
Hány éve foglalkozol ilyenekkkel?
Laci!

(#83) Szirty válasza aLávaló (#82) üzenetére


Szirty
őstag

Szevasz Laci!

Az a baj a siemens-el, mint céggel (amivel ti is szembesültetek) hogy egy bazi nagy bürokratikus monolit. Mint egy álam. Rugalmatlan és lomha. Nem a ''lelkes amatőrök'' érdeklik, hanem hogy hány tucat combinót vesz tőlük az álam :)
Kb mint az IBM. De valószínű, hogy ha egy cég kellően nagy, akkor törvényszerű, hogy így viselkedik. No persze ez nem jó, csak törvényszerű (ami nem ugyanaz).

Drágább mint az Omron vagy a Telemecanique. De ne csak az árat hasonlítsd össze :)
És az Allen Bradley-t nem is említetted. Pedig azt mondják annál drágább nincs is :)

Tetszik a honlapod első ránézésre, majd ha lesz időm megyek okulni hozzád és olvasgatom. Hány éve foglalkozol ilyenekkkel?

Én gyakorlati oldalról közelítem meg a problémákat, a web oldalam is ezt tükrözi valószínűleg. Ez van akinek jó, van akinek nem. :)
És hát a témák elég rendszertelenek, összefüggéstelenek. De ez nem is volt célom. Már így is messze túlnőtt azon, amit eredetileg kigondoltam.
Általában amikor felemrül egy probléma, és időm/kedvem/tudásom engedi annak megoldásáról rittyentek pár sort (sajnos ez a három feltétel egyre ritkábban teljesül egyszerre). Így jött össze az amit most ott látsz.

(#84) Mr. Cutter


Mr. Cutter
csendes tag

Hello Mindenki!

Azt hallottam az itteni emberekről, biztos tudnak PLC témában segítnei. Kaptam egy PLC-t és működtetnem kellene, de nem olyan egyszerű, mert...
A feladat a következő lenne:
Írni egy programot C++ -ban, ami működtet OMRON PLC-t RS 232-n keresztül.
Programom már van ami kommunikál soros porton keresztül egy másik PC-vel, de hogyan tudnám megszólaltatni a PLC-t?? Milyen adatokat kellene továbbítanom a PLC-re C++ -ról, hogy működjön??
Bármilyen jótanácsot, ötletet elfogadnék, amit tudnék hasznosítani.

Előre is köszönöm!

(#85) Grabowski válasza Mr. Cutter (#84) üzenetére


Grabowski
csendes tag

Konkrétan melyik Omron és mit jelent a ''működtetni''?

(#86) Szirty válasza Mr. Cutter (#84) üzenetére


Szirty
őstag

Helló Mr. Cutter!

Kaptam egy PLC-t és működtetnem kellene,

Ki kell találni hogy milyen, vagy elárulod? :)

Írni egy programot C++ -ban, ami működtet OMRON PLC-t RS 232-n keresztül.
Programom már van ami kommunikál soros porton keresztül egy másik PC-vel, de hogyan tudnám megszólaltatni a PLC-t?? Milyen adatokat kellene továbbítanom a PLC-re C++ -ról, hogy működjön??


Ismerned kell a PLC által használt protocolt. Nincs nehéz dolgod, mert a protocol nem titok. Az omron többet is tud.
Én most kapásból csak a régi, jó öreg HostLink protocolról tudok neked infót adni.
Ezt mindegyik omron ismeri gyakorlatilag amin van soros port, de kissé már kiment a ''divatból'', mert az újabb PLC-kben lévő nagy címtartományok és speciális memória területek nem érhetők el vele 100%-osan. Viszont a HostLink egyszerű, ASCII alapú. Könnyű monitorozni akár egy terminál programmal...

Ide kiraktam pár napra: [link]
Ez HostLink adapterekről szól, de benne van a protocol részletes leírása.
Ha a HostLink nem elég, akkor a FINS-re kell átnyergelned. Az hasonlít a HostLinkre, de bináris és többet tud.

Bár nem értem én sem mit értesz ''Omron PLC működtetésén''. Működik az magától, ha írsz rá programot :)
A kommunikációval lehetőséged van a PLC belső változóinak lekérdezésére, megváltoztatására, üzemmód változtatásra, program le és feltöltésre, stb.

(#87) pepe33


pepe33
tag

Nálunk SAIA PLC-k vanak nagy számban, meg persze néhány S7-es.
Van még pár Unitronics , ami árához képest meglepöen sokat tud, meg vannak még MOELERek.
Fura hogy eddig senki nem irt a SAIA plckről , szerintem nem rosszak.
Ennyire ritka lenne ?

ASUS A8NSLI DELUXE * A64 X2 4200+ * Freezer 64 * 4x1GB A-DATA DDR500 RAM* GF 6800 GT *......300W Coolink táp

(#88) Mr. Cutter válasza Szirty (#86) üzenetére


Mr. Cutter
csendes tag

Üdvözletem ismét a lelkes PLC-seknek!

A PLC pontos típusa: OMRON CQM1H

Szirty, köszi a tanácsokat, így kicsivel közelebb jutottam a megoldáshoz, csak még mindig nem tudnám megvalósítani igazán a dolgot.
A probléma az, hogy kiadták nekem a feladatot, csak a tanár ennyit mondott működtessem a PLC-t, azt nem mondta, hogy miként, neki nem volt ideje elmagyarázni(nem is biztos, hogy lesz ideje), majd jövőhéten talán többet tudok.
Mondták nekem mások, hogy kell egy kommunikációs protokoll, csak még nem vagyok benne annyira, most kezdem megérteni.
Néztem én is a típushoz kapcsolódó linkeket, csak nem tudok még mit kezdeni vele.

A feladat amúgy : - számítógépes optimalizáló program készítése célgép vezérléséhez
- soros vonalon a PLC-be átküldött adatokkal vezérelni a célgépet
- PLC program elkészítése

Előre is köszönöm a segítségeket a továbbiakban is!

(#89) Szirty válasza Mr. Cutter (#88) üzenetére


Szirty
őstag

Helló Mr. Cutter !

A probléma az, hogy kiadták nekem a feladatot, csak a tanár ennyit mondott működtessem a PLC-t, azt nem mondta, hogy miként, neki nem volt ideje elmagyarázni

Amíg nem mondják meg mi a feladat, kizárt hogy meg tudd oldani. Hacsak nem arra megy ki a játék, hogy sok-sok oldalt teleírj érthetetlen műszaki szöveggel és ábrákkal :)

Mondták nekem mások, hogy kell egy kommunikációs protokoll

Ez itt a HostLink

Néztem én is a típushoz kapcsolódó linkeket, csak nem tudok még mit kezdeni vele.

Ha C-ben írsz egy programot, ami elküldi a soros porton az alábbi karaktersorozatot:
@01RD00000009FCS*CR
ahol FCS egy két karakteres ellenőrző összeg amit ki kell számítani és CR a kocsi vissza karakter, akkor a PLC visszaküldi a DM0000-DM0009 adatmemória rekeszeinek a tartalmát sorban egymás után.
A visszakapott forma hasonló a fentihez (lásd az előző üzenetben hivatkozott PDF 83. oldalán.

- soros vonalon a PLC-be átküldött adatokkal vezérelni a célgépet
- PLC program elkészítése


Ez megoldható. Jó irányban rohamozol :)

(#90) demars válasza Szirty (#73) üzenetére


demars
addikt

Hello Szirty!
Köszönöm a választ! Sokat segítettél! :R Megkérdeztem mélyentisztelt professzoromat, hogy mégis mit kell terveznünk! Nem is olyan bonyolult, mint amilyennek tűnt először. Az a baj, hogy mindent nekem kell kitalálni, így nem tudom, hogy pontosan milyen PLC legyen, milyen érzékelő, s mit is vezéreljek ill. szabályozzak. Ezt mind nekem kell eldöntenem. Csak ha esetleg rossz ill. bonyolult vezérlést próbálok csinálni akkor lehet h belebukok..
Már keresgettem érzékelőket:[link], ezen kívül felnéztem a
[link] oldalra, s itt elég sok mindent találtam már!
Igazából az alap egyenletekkel lesz még gondom, illetve azzal, hogy minden érzékelő leírása többnyire angolul van!
U.I.: A gép elején és végén egy-egy optikai érzékelő lesz (szín-érzékelők), szalagot nem vezérelek, a hőmérsékletet (gázégőfej), egy pillangószeleppel szeretném vezérelni. A levegő mennyiséget, még nem tudom, de sztem azt is egy pillangóval, ahogyan tanácsoltad!
Még egyszer köszönöm!

Az áram alatt lévő alkatrész ugyanúgy néz ki, mint amelyikben nincs áram, csak más a fogása!

(#91) demars válasza Chili7 (#74) üzenetére


demars
addikt

Nagy UP ennek az oldalnak! :R
Nagyon köszi! Pont ilyet kerestem!

Az áram alatt lévő alkatrész ugyanúgy néz ki, mint amelyikben nincs áram, csak más a fogása!

(#92) pepe33 válasza Mr. Cutter (#84) üzenetére


pepe33
tag

Szerintem sima soros protokolt használj. Az a legegyszerübben ha terminal programmal teszteled.
SAIA PLCkben legalábbis igy van.
Sima 9600,8,n,1 és text-ket küld és fogad a többi eszköznek.
Ha valmi gond van akkor egyszerü monitorozni is.
Mondjuk PLC progi ba beirod hogyha a soros bementről kap 'ON 1' textet akkor 1-es kimenet bekapcsol.
Terminálból vagy c++ ból meg küldesz neki sima textet.
Szerintem OMRON is tud ilyesmit.

ASUS A8NSLI DELUXE * A64 X2 4200+ * Freezer 64 * 4x1GB A-DATA DDR500 RAM* GF 6800 GT *......300W Coolink táp

(#93) demars


demars
addikt

Hali!
Tudna nekem valaki ajánlani egy jó kis szín érzékelőt? Sűrgős lenne! Beérkező nyers paprikát, s a kimenő szárított paprikát kell ellenőrini. A lényeg, h egy adott színt ha érzékel, akkor mehet a szalag tovább, de ha idegen színt érzékel akkor jön a pneumatikus beavatkozó egység (letolja a szalagról a hibás paprika szeletet).
Kellene a műszaki adat, meg egyjó kép!
Naon köszönöm !!

Az áram alatt lévő alkatrész ugyanúgy néz ki, mint amelyikben nincs áram, csak más a fogása!

(#94) pepe33 válasza demars (#93) üzenetére


pepe33
tag

Elég kényes dolog , mert nem mindig ugyanakkora távolságban lesz a céltárgy , a felület különbözöségéről, nem is beszélve.
Ilyet nem ismerek, de lehet hogy erre a célra inkább kamerás rendszer kellene ....
Keyence, Wenglor , Baumer cégeknél nézz szét.
Keyenceéknek van valami speckó kamerás rendszerük, azt már láttam katalógusban.

ASUS A8NSLI DELUXE * A64 X2 4200+ * Freezer 64 * 4x1GB A-DATA DDR500 RAM* GF 6800 GT *......300W Coolink táp

(#95) Grabowski válasza demars (#93) üzenetére


Grabowski
csendes tag

Hívd fel Omronékat, ott mondd el, hogy konkrétan mire kell és segíteni fognak. De más gyártónak (pl. Keyence) is van ilyen érzékelője.

(#96) Szirty válasza demars (#93) üzenetére


Szirty
őstag

Hali demars!

Tudna nekem valaki ajánlani egy jó kis szín érzékelőt? Sűrgős lenne! Beérkező nyers paprikát, s a kimenő szárított paprikát kell ellenőrini.

Nézd meg az Omron E3MC-t, hátha megfelel:
[kép]
Tettem ide neked magyar nyelvű leírást: [link]
És egy angolt is: [link]
Azért mindkettőt, mert az utóbbi részletesebb. Nem olvastam el, hogy ez jó lesz-e arra amire neked kell, az majd te megteszed :>
Az árát nem tudom...

Képeket a neten is találsz róla. Pl. itt: [link]
De egy nagyobbat ebből is tettem fel ide: [link]
Ez benne van a PDF-ben is egyébként.

(#97) demars


demars
addikt

Sziasztok!
Nagyon szépen köszönöm a sok hasznos tanácsot! :R Sikerült leadnom a tervet. El is fogadták. :C Egy látórendszer mellett döntöttem. Igazából nem arra gyártották, mint amire én alkalmaztam, de ezt a tanárom nem tudja!
A második körben kell egy PLC-t terveznünk. Még nem mondták meg, hogy mit kell tudnia... De sztem nem fogják túlbonyolítani. Ehhez a PLC tervezéshez kaptunk egy kis progit: Saia, vagy PG4! Nem ismeri valaki??? Minden angolul van benne, s fogalmam sincs, hogy hogy álljak neki ezzel PLC-t tervezni!
Még egyszer köszi a tanácsokat! :)

Egyébként, egy Osiview ipari látórendszert terveztem bele a gépsorba!

[Szerkesztve]

Az áram alatt lévő alkatrész ugyanúgy néz ki, mint amelyikben nincs áram, csak más a fogása!

(#98) Szirty válasza demars (#97) üzenetére


Szirty
őstag

Hali demars!

Ehhez a PLC tervezéshez kaptunk egy kis progit: Saia, vagy PG4! Nem ismeri valaki??? Minden angolul van benne, s fogalmam sincs, hogy hogy álljak neki ezzel PLC-t tervezni!

Őszintén szólva én már magát a kérdést se értem. Nem igazán egyértelmű.
PLC-t kell tervezni? Úgy érted, hogy egy lan mikroprocesszoros (mikrovezérlős) áramkört, amin ki és bemenetek vannak és programozható?
PG4-et egyet ismerek, de az egy időszámításunk előtti DOS alatt futó program, és Siemens S5 PLC-k programozására való.
A SAIA pedig egy PLC típus (vagy inkább a gyártójának a neve).
Persze mást is jelenthet, de nekem ez ugrik be...

(#99) demars válasza Szirty (#98) üzenetére


demars
addikt

Szia!
Nem kell áramköröket tervezni!! :(
Nekünk csak a memória egyenleteket kell megadni, időzítéseket kell tervezni ill. a programot felírni /létradiagrammban(grfikusan) LD, illetve lineáris mondatfeldolgozással (szövegesen) ST/. :W
Neked valószínű nem gond ilyesmit felírni :R , vagy lehet h nem is kell. Nekünk nem a berendezést kell megalkotni, igazából csak az a lényeg, h tudjuk, ha hiba lép fel, akkor azt hol keressük, meg ilyesmi...
Élelmiszeripari berendezésekről tanulunk, azzal foglalkozok /kémia, élelmiszergyártás, feldolgozás.../. Ez a folyamatirányítás tárgyunk, ez csak egy kis ízelítő, hogy ilyen is van /no meg jól szivat minket a tanár!/.
Pontosan nem tudom elmondani, hogy mit kell csinálnunk, mert még nem kaptuk meg a feladatot. Ha meglesz írok!
Ja a PG4 vagy Saia egy kis tervező progi, amivel PLC nek az alap memoria egyenleteit lehet felírni, s felrajzolja /állítólag, mert nem tudom használni/.
itt találod: [link]
a Saia.zip et szedd le! Nekem is ez van meg!
Jó szórakozást...! :))

[Szerkesztve]

Az áram alatt lévő alkatrész ugyanúgy néz ki, mint amelyikben nincs áram, csak más a fogása!

(#100) demars


demars
addikt

Ha nem lenne jó a link akkor menj a folyamatirányításra, azon belül a Demo s ott már megtalálod!

Az áram alatt lévő alkatrész ugyanúgy néz ki, mint amelyikben nincs áram, csak más a fogása!

Útvonal

Fórumok  »  Egyéb hardverek  »  PLC programozás
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.