Hirdetés

2024. április 24., szerda

Gyorskeresés

Útvonal

Fórumok  »  Egyéb hardverek  »  PLC programozás

Hozzászólások

(#901) Szirty válasza #95092224 (#900) üzenetére


Szirty
őstag

Helló topsli

"Az általánosat úgy értem, hogy magyarországi gyakorlatban (úgy egészében statisztikai átlag szintjén) mennyire komoly probléma, hogy valamilyen régi / olcsó / mit-tudom-én-miért-nem-jó típusú plc-t akarnak összekötni számítógéppel, és nem csak nincsen rá kiépített lehetőség, hanem szakember se tud rá javaslatot tenni."

Régi 10-20 évvel ezelőtti (tehát 10-20 éve kifutott) vezérlésekkel bizony előfordul ilyen probléma. A PC-vezérlő közötti kapcsolat főként azért szokott nehéz lenni, mert a hozzá szükséges szoftver már nehezen elérhető és ha meg is van, nem biztos hogy a mai PC-ken egyszerű elindítani 1992-es DOS-os szoftvert hogy még kommunikáljon is RS232-n.
Pláne hogy mai notebookokon már RS232 sincs, Windows alatt indított DOS session USB-s RS232-vel rendszerint szinte teljesen esélytelen, natív DOS-nak nem túl nagy barátja az USB...

"Sőt, talán management szintjén is felvetődhet a probléma, hogy elmaradott a termelési logisztika. Az a probléma pld hamarabb kezdi majd el csípni a főnök szemét."

Ez teljesen általános. A menedzsmentet nem érdeklik a műszaki problémák részéletei. A műszaki problémákat meg kell oldani, lehetőleg ingyem és azonnal! "Ti azért vagytok" kb ez a hozzáállás.
Sokszor nehezen értik meg, hogy egy motorvédőt visszakapcsolni nem ugyanaz a probléma (műszakilag) mint pótolni egy PLC elveszett programját, amiről nincs mentés...
Az is nehezen szokott menni, hogy a műszaki problémák gyors és hatáékony megoldásához elengedhetetlen körülmépnyeket biztosítsák. (megfelelő szoftverek, eszzközök és anyagok). Azt szeretik ha megdrótozzuk és hadmenjen!

Visszatérve a régi gépek problémájára:
Nem csak az a probléma, hogy 20 éves PLC-hez nincs szoftver vagy éppen kábel. Ha ezek vannak is, az akkor is gyakran gond, hogy a géphez nincs semmi dokumentáció, rajz. Nem lehet tudni hogy melyik PLC ki és bemenet mit csinál, stb. Ilyen körülmények között nehéz és hosszadalmas hibát keresni.

(#902) kazmer71


kazmer71
csendes tag

Kedves Fórumozók,

ha érdekel valakit, akkor itt van egy konkrét PLC-s munkalehetőség:
http://www.szabaduszo.com/spr.php?prazon=J63X

(#903) #95092224 válasza kazmer71 (#902) üzenetére


#95092224
törölt tag

Licitálni??? Munkalehetőségre? Bakker ez a legjobb HR-es vicc, amit az elmúlt hónapban találtam :))

(#904) #95092224 válasza Szirty (#901) üzenetére


#95092224
törölt tag

Szirty:

Elárulom, miért kérdeztem. Van egy project, ami tervezet szintjén elkészült (kész kapcsrajz, kész firmware folyamatábra, de még nincs sorozatgyártásban). Kicsit csücsül, ahogy az lenni szokott ("elküldtük a központba...", bla-bla-bla). Annyi a móka, hogy amíg csücsül, addig még faraghatok rajta elektronikai oldalon.

Összefoglalva egy ethernetes jelvezeték konverter lesz. Fő szempont az volt, hogy olcsó legyen (áfás áron 20 rugó alatt marad). Második szempont az volt, hogy semmiféle kevert ismeretet ne követeljen meg a felhasználása. Szét kellett választani, hogy a PLC-t is, és a számítógépet is csak a saját szakija programozza, és egymás munkájához ne kelljen érteniük.

Szóval amin jár az agyam, hogy kifelejtettem-e valamit a listáról, amire még gondolhatnék, és ami sokat segítene majd a jövőben, hogy könnyebb legyen egy elkészített eszköznek piacot bővíteni.

Régi PLC-knél azt alapértelmezettnek vettem, hogy ha "ködösítetten" van csak ledokumentálva valami (vagy egyáltalán nincs), akkor kell a saját szakija a PLC-nek, aki elektronikailag ismeri. Ha az az ember is elveszett már, akkor az egész munkagép egyébként is kuka, mert épp csak egyszer meghibásodik, és úgysem fogja megjavítani senki.

Amikre eddig gondoltam:

-Érzékelni tud feszültség impulzust 5V..30V tartományban alacsony áram terheléssel (ebben a tartományban van meg a worst case méretezés).
-Vannak fogyasztás mérő órák, azoknál tipikusan opencollector impulzusok vannak, azokat tudni fogom megszámlálni.
-Felhasználható lesz akár épületgépészetben 24V-os mágneskapcsolók behúzására is, ha valakinek arra fog kelleni.

Ha akad valami tipped, mire lenne még jó gondolni, hálás köszönetem minden tapasztalt tanácsodért.

Ja igen, a célpiacok sorában nyilván nem szerepel majd az a cég, ahol egyben kipengetnek 100milcsit, és a legújabb PLC-ket fogják kompletten teleszórni modbus/ethernet konverterekkel, plussz a kész szoftver rendszert is egészben megveszik hozzá. Az a cég nem tud célpont lenni. De ugye nem csak ilyen cég van Magyarországon.

(#905) Szirty válasza #95092224 (#904) üzenetére


Szirty
őstag

Szevasz topsli!

"Összefoglalva egy ethernetes jelvezeték konverter lesz. Fő szempont az volt, hogy olcsó legyen (áfás áron 20 rugó alatt marad)."

Ennél konkrétabban kellene. Így csak sejtem mi lehet ez.

"Szóval amin jár az agyam, hogy kifelejtettem-e valamit a listáról, amire még gondolhatnék, és ami sokat segítene majd a jövőben, hogy könnyebb legyen egy elkészített eszköznek piacot bővíteni."

Pl. hogy itt konkrétan mire is gondolsz.

"Ja igen, a célpiacok sorában nyilván nem szerepel majd az a cég, ahol egyben kipengetnek 100milcsit"

Az élet nem ennyire fekete és fehér...

(#906) #95092224 válasza Szirty (#905) üzenetére


#95092224
törölt tag

Hali Szirty,

Mostanra már a prototípus építés kérdéseivel bajlódom.

Egy ethernetes "megdrótozó" lesz. Ennél szemléletesebben nem tudom leírni. RJ-45 az egyik oldalon, sorkapcsok a másikon. Olyasmi, mint az ADAM modulok.

(#907) Szirty válasza #95092224 (#906) üzenetére


Szirty
őstag

Hali topsli!

"Egy ethernetes "megdrótozó" lesz."

Tehát lényegében egy távoli I/O egység, amit PC-ről (vagy miről is?) vezérelsz.

(#908) #95092224 válasza Szirty (#907) üzenetére


#95092224
törölt tag

Igen.

Az egyik legkézenfekvőbb lehetőség egy adat gyűjtő szerver. PC, MAC, VAX / VMS, bármi, ami intelligens ethernetes kommunikációra programozható.

[ Szerkesztve ]

(#909) Szirty válasza #95092224 (#904) üzenetére


Szirty
őstag

Hali topsli!

Nyilván nehéz a felfogásom, de még mindig csak igen érintőlegesen van fogalmam róla hogy konkrétan mi is ez az eszköz és konkrétan mire való és mit tud. A kérdéseidre nem is igazán lehet választ adni, mert nem is igazán kérdések.
Persze beszélhetünk róla, mert miért ne? De ha semmi konkrét dolog nem hangzik el, akkor kevés információ tartalma lesz.

"Második szempont az volt, hogy semmiféle kevert ismeretet ne követeljen meg a felhasználása. Szét kellett választani, hogy a PLC-t is, és a számítógépet is csak a saját szakija programozza, és egymás munkájához ne kelljen érteniük."

Tehát lényegében nem bánod ha a titkárnők csavarhúzóval szaladgálnak.
A gyártók szoktak törekedni arra, hogy a kütyüik univerzálisak legyenek és bárki tudja használni pilótavizsga nélkül is. Van amikor nem sikerül ezt elérni.
Ha valami univerzális, akkor bonyolult lesz, ha viszont egyszerű, akkor korlátozott. (és itt nem a csapágygolyóra vagy a fakockára gondolok).
A két dolog rendszerint ellentmondásban van egymással így nem nagyon lehet mindkettőnek egyszerre megfelelni.
Ha valaki valamihez nem ért, akkor tanulja meg (vagy ne csinálja). És ez igaz az automata mosógép kezelésére is).

(#910) #95092224 válasza Szirty (#909) üzenetére


#95092224
törölt tag

Valószínűbb, hogy a fogalmazó készségemmel van a baj. Ezen a terepen kezdő vagyok, nem ismerem a szakszlenget, pedig most jól jönne. Szóval nem tudtam elmagyarázni. Sebaj. Már amúgy is eldöntöttem, megkockáztatom, hogy megyek a magam feje után. A kockázati idő és pénz nem jelentős.

Egy szereléstechnikai tippet viszont had kérjek. Sorkapcsok. Mint kiderült, ez sem olyan egyszerű, mint hittem. Fotó:

Sorkapocsba a vezetéket úgy rögzítik, hogy belecsavarozzák. Különbség viszont, hogy az a sorkapocs már eleve rögzítetten része egy eszköznek (pld a jobboldali apróságok fixen be vannak forrasztva), vagy az eszköznek csak egy aljzat a része (középen a csapsorléc, ami be van forrasztva), és abba dugaszolható sorkapcsokat csatlakoztatnak (bal oldali részlet). A dugaszolós kivitel is létezik nem csak ilyen szélesben, hanem 2 vezetékesben is, de a nagyobb példányokról mellékeltem fotót, mert a jelleg így jobban felismerhető.

Nosza, filozom. Pár fotót felleltem neten szerelési szekrény belsőkről. Dugaszolósra éppen nem sikerült példát találnom, de ez csak eseti véletlen is lehet. Egy átlag szaki kényelmesebbnek tartja a fix modellt? Vagy a dugaszolóst tarthatják igazából kényelmesebbnek? Esetleg a dugaszolós szerelést felesleges körülményeskedésnek tartják?

Mi a szitu ez ügyben?

Köszönöm.

[ Szerkesztve ]

(#911) Szirty válasza #95092224 (#910) üzenetére


Szirty
őstag

Hali topsli!

"Nosza, filozom. Pár fotót felleltem neten szerelési szekrény belsőkről. Dugaszolósra éppen nem sikerült példát találnom, de ez csak eseti véletlen is lehet. Egy átlag szaki kényelmesebbnek tartja a fix modellt? Vagy a dugaszolóst tarthatják igazából kényelmesebbnek? Esetleg a dugaszolós szerelést felesleges körülményeskedésnek tartják?"

Használják mindkettőt. Én a magam részéről jobban szeretem a csatlakozósat. Ilyenek gyakoriak pl. frekvenciaváltókban, biztonsági relékben, panelműszerekben, PLC-kben.
Arra érdemes figyelni, hogy ha több egyforma pin számú van, akkor ne lehessen felcserélni őket (a szaki oda dugja be ahova bemegy)...

(#912) Vószem


Vószem
csendes tag

Üdv!

CPM 1A-40 CDT Omron plc eladó.
Keveset ment. Újszerű állapotban.

Akit érdekel írjon. Megegyezünk.

(#913) Dezsi82


Dezsi82
tag

Sziasztok!
A következő kérdésem lenne: Valahogy az ipari megjelenítők meg tudják csinálni azt, hogy lekérdezik, illetve írják a PLCk tetszőleges memóriaterületét (többnyire). Meg tudja valaki nekem mondani, hogy milyen módon teszik ezt meg? Szeretnénk ugyanis egy ilyen megjelenítőt fejleszteni, illetve más alkalmazásokkor is jól jönne, mondjuk amikor PC és PLC közötti kommunikációt szeretnénk könnyen létrehozni.
Előre is köszi!

(#914) Szirty válasza Dezsi82 (#913) üzenetére


Szirty
őstag

Hali Dezsi82!

"A következő kérdésem lenne: Valahogy az ipari megjelenítők meg tudják csinálni azt, hogy lekérdezik, illetve írják a PLCk tetszőleges memóriaterületét (többnyire). Meg tudja valaki nekem mondani, hogy milyen módon teszik ezt meg?"

Kb. olyan a kérdés mint ha elhatároztad volna tegnap hogy mától filmet forgatsz mint rendezés megkérdeznéd, hogy kell jó filmet csinálni.
Nem igazán lehet két mondatban leírni.

Egyébként nagy vonalakban a dolog úgy működik, hogy minden PLC tulajdonképpen más-más módon kommunikál (sőt némelyik több módon is képes erre). Mindegyik kommunikációs protokolját pontosan kell ismerned amelyikkel kommunikálni szándékozol.
Sajnos a gyártók többsége nem teszi nyilvánossá ezt a protocolt, meg kell vásárolni. Tehát nagyon nehéz dolgod lesz így.

Megoldás lehet az OPC szerver használata, ami szabványos kezelési felületet nyújt a PLC-k felé. Ehhez viszont +1 szoftvert kell vásárolni/használni.

(#915) Dezsi82 válasza Szirty (#914) üzenetére


Dezsi82
tag

Szia Szirty!
Köszönöm a válaszod, de azért picit vitatkoznék veled.
Egyrészt nem tegnap kezdtem a dolgot, kb 10 éve foglalkozom ipari automatizálással.
Másrészről valahogy például az OPC szerver is megoldja a dolgot.
Szerintem valahogy úgy kell, hogy működjön a dolog, hogy a képernyő az adott kommunikációs csatornán (profibus,MPI, DeviceNet, soros,, stb) egy lekérdezési/vagy írási parancsot küld a PLCnek, és azt végrehajtja, bár erre csak megérzéseim vezetnek.
Hiszen kétlem, hogy mondjuk egy ProFace képernyő, ami rengeteg PLCvel tud kommunikálni, olyan rengeteg féle lekérdezést. írást tudna végezni. Nyilván vannak gyártóspecifikus beállítások, mert gyártókként eltérnek a memóriaterületek összetétele.
A profibus, vagy egyéb hálózati protokollt valahogy még meg tudjuk szerezni, mert hát ezek nyílt szabványok. Valami olyasmi kellene, hogy milyen parancsot küldjünk ezen a protokollon keresztül, hogy válaszként a PLC megmondja a memóriaterület értékét, ill beírja a kívánt értékre.
Köszi.
Dezsi

(#916) Szirty válasza Dezsi82 (#915) üzenetére


Szirty
őstag

Hali Dezsi82!

"Egyrészt nem tegnap kezdtem a dolgot, kb 10 éve foglalkozom ipari automatizálással."

Én sem ezt, sem ennek ellenkezőjét nem feltételeztem.
A kérdésedben rendelkezésemre bocsátott információkat voltam kénytelen felhasználni.

"Másrészről valahogy például az OPC szerver is megoldja a dolgot."

Természetesen megoldja. Éppen azért javasoltam a használatát, mert helyetted a nehezét megcsinálja.
OPC-hez vagy minden egyes PLC típusra van egy driver, amit külön fejlesztettek ki, vagy fixen "beépített" hogy milyen PLC-kkel képes kommunkálni.

"Szerintem valahogy úgy kell, hogy működjön a dolog, hogy a képernyő az adott kommunikációs csatornán (profibus,MPI, DeviceNet, soros,, stb) egy lekérdezési/vagy írási parancsot küld a PLCnek, és azt végrehajtja, bár erre csak megérzéseim vezetnek."

Így működik. Csak többnyire minden PLC-t eltérő módon kell megszólítani.
Ez akkor okoz problémát, ha nem konkrétan egy típussal akarsz kommunikálni, hanem sokfélével vagy a lehető legtöbb félével. Ha csak eggyel, akkor csak azt az egy kommunikációs modult kell megírnod.

"Hiszen kétlem, hogy mondjuk egy ProFace képernyő, ami rengeteg PLCvel tud kommunikálni, olyan rengeteg féle lekérdezést. írást tudna végezni."

Pedig ez a helyzet...

"A profibus, vagy egyéb hálózati protokollt valahogy még meg tudjuk szerezni, mert hát ezek nyílt szabványok."

Sajnos pénzt kérnek ezekért is.

"Valami olyasmi kellene, hogy milyen parancsot küldjünk ezen a protokollon keresztül, hogy válaszként a PLC megmondja a memóriaterület értékét, ill beírja a kívánt értékre."

Szerintem elsőre is értettem a kérdést, de úgy tűnik nem hiszed el a választ :)

(#917) Dezsi82 válasza Szirty (#916) üzenetére


Dezsi82
tag

Szia Szirty!
Akkor bocsi, ezek szerint minden világos volt.
De akkor ezek szerint nincs ötleted, hogyan lehetne megszerezni ezeket a kommunikációs modulok megírásához szükséges dolgokat. Igazából még az se zavarna, ha pénzért adnák. Vagy lehet jobb lenne az adott plc gyártóval felvenni a kapcsolatot?
Dezsi

(#918) Szirty válasza Dezsi82 (#917) üzenetére


Szirty
őstag

Üdv Dezsi82!

"De akkor ezek szerint nincs ötleted, hogyan lehetne megszerezni ezeket a kommunikációs modulok megírásához szükséges dolgokat."

De melyik PLC-hez kellene neked ilyen?
Itt egy omronhoz

Máshoz nem nagyon tudok perpill.

(#919) Dezsi82 válasza Szirty (#918) üzenetére


Dezsi82
tag

Szia Szirty!
Pont erre volt szükségem, köszönöm szépen.
Omron volt az egyik, Siemens lenne a másik.
Dezsi

(#920) Szirty válasza Dezsi82 (#919) üzenetére


Szirty
őstag

Hali Dezsi82!

"Omron volt az egyik, Siemens lenne a másik."

Melyik sorozat? S7-200: PPI-n vagy profibuszon kommunikál, S7-300-400: MPI, profibusz, ethernet, S7-1200. ethernet...
Ezekre találsz valamit (és nme kellett fizetned érte) az engem is érdekel :)

Ez meg hátha hasznos

(#921) moseras válasza Dezsi82 (#913) üzenetére


moseras
tag

Üdv.

Modbus-ra ezt ajánlom:
[link]

Csak Modbus RTU vagy ASCII-re ezt:
[link]

Ebből lehet tanulni, hogy mindezt hogy oldották meg:
[link]

lletve írják a PLCk tetszőleges memóriaterületét (többnyire)

Nemtudom OMRON/SIEMENS-nél hogy van, de WAGO/Beckhoff-nál csak erre a célra kijelölt területeket lehet. Mitsubishi FX-nél gyakorlatilag mindent lehet.

Meg tudja valaki nekem mondani, hogy milyen módon teszik ezt meg?

A PLC-k ismernek egy vagy több kommunikációs módszert, amelyek segítségével adatokat lehet lekérdezni/feltölteni. A fenti példában a MODBUS-ra adtam linkeket, szerintem jó ötlet ezzel kezdeni az ismerkedést.

Imi.

(#922) Dezsi82 válasza moseras (#921) üzenetére


Dezsi82
tag

Köszönöm szépen, hasznosak voltak a doksik, így már a modbus is menni fog.

(#923) Didzsé


Didzsé
csendes tag

Sziasztok!
Szeretnék egy kis segítséget kérni tőletek. Tudja valaki, hogy hogyan lehet egy Siemens Logo 12/24 RC típusú PLC-hez PT100-ast kötni? Analóg bemenete az van (0-10V) csak, hogyan lehetne arra csatlakoztatni, mert nem akarok hozzá még egy AM2 Pt100 modult is venni:S
Előre is köszönöm,
Dani

[ Szerkesztve ]

(#924) Szirty válasza Didzsé (#923) üzenetére


Szirty
őstag

Hali Didzsé!

"Tudja valaki, hogy hogyan lehet egy Siemens Logo 12/24 RC típusú PLC-hez PT100-ast kötni? Analóg bemenete az van (0-10V) csak, hogyan lehetne arra csatlakoztatni"

Egy jel konverter kell, amit vagy megépítesz magad, vagy vásárolsz.
Pl. egy ilyet: 2814870 MCR-SL-PT100-U-DC-24

Persze sok gyártó csinál ilyet, ez csak egy példa.

(#925) Szirty válasza Szirty (#924) üzenetére


Szirty
őstag

Üdv.

Rossz volt a link.
A Pt100 -> 0-10V konverter linkje újra: 2814870 MCR-SL-PT100-U-DC-24

(#926) Didzsé válasza Szirty (#925) üzenetére


Didzsé
csendes tag

Köszönöm a gyors választ:)
Ez tökéletes ez a megoldás és nagyon jó is, hogy moduláris a kialakítás csak egy ilyen átalakító 30e körül van:S
Olyan pt100ast hol és mennyiért találnék vajon aminek alapból 0-10V vagy 4-20mA es a kimenete?

(#927) And válasza Didzsé (#926) üzenetére


And
veterán

Arra azért ne számíts, hogy ennél sokkal olcsóbban megúszod, ha kész modult veszel. A Pt100-as 'kimenete' ugye alapban ellenállás, ebből csak egy távadó (legyen az kijelzős vagy szimpla fejbe építhető 'pogácsa') vagy átalakító, leválasztó tud másmilyen típusú jelet előállítani. Ha olcsóbb megoldás kell, és van ilyesmiben tapasztalatod, építhetsz is valami egyszerű analóg távadót: [link], nem csak kizárólag Pt100-assal.

(#928) Dezsi82 válasza Didzsé (#926) üzenetére


Dezsi82
tag

Hali!
Ha gondolod, mi össze állítunk neked egy ilyen áramkört, le is gyártattjuk, és elküldjük neked. Ha érdekel a dolog, akkor holnapra árat is tudok mondani.
Kérdés ragaszkodsz-e a PT100-hoz, vagy jó más mérési elv is?
Dezsi

(#929) Szirty válasza Didzsé (#926) üzenetére


Szirty
őstag

Hali Didzsé!

"Ez tökéletes ez a megoldás és nagyon jó is, hogy moduláris a kialakítás csak egy ilyen átalakító 30e körül van:S"

Ezért küldtem ennek a linkjét, mert ez olcsó. Van ugyanis konfigurálható, meg leválasztott, stb...

(#930) Didzsé válasza Dezsi82 (#928) üzenetére


Didzsé
csendes tag

2 db hőmérséklet érzékelésére lenne szűkségem és az ezekkel arányos 0-10V fesz előállítására. 0-120 °C elég is lenne.
0°C -> 0V
120°C -> 10V kellene a kimenetre
A legyártást hogyan gondoltad? Hogyan nézne ki a végeredmény? Érdekelni érdekelne a dolog az ártól és a kinézettől függően.

[ Szerkesztve ]

(#931) Dezsi82 válasza Didzsé (#930) üzenetére


Dezsi82
tag

Hali!
A legyártást úgy gondoltam, hogy kell egy csatoló, amit NYÁKra csinálunk, és azt mi csak tervezzük, a gyártást nem mi csináljuk. Ugyanez a helyzet a dobozzal.
Mivel egyedi gyártás lesz, konkrét képet nem tudok adni. Viszont van egy kép a PLCnkről, ami már sorozatgyártásban van, hasonló lenne a tied is, csak kijelző és gombok nélkül, és kisebb. Viszont az is sínre pattintható lenne, csavaros sorkapoccsal.
2010-01/247907_hpc10szorolap.jpg
Szóval a következőképpen nézne ki a dolog:
-készítünk egy hőmérőt, fémkupakkal, ezt be tudod rakni a térbe, amit mérni szeretnél. Valahogy úgy, ahogy a Pt100-akat szokás.
-ebből kijön egy kábel, amit el kellene vezetni a villamos szekrényig, ezt a kábelt be kell kötni a csatoló bemenetére. A csatoló a lehető legközelebb legyen a PLChez. A csatolónak azt hiszem +24V táp kell.
-a csatoló kimenetét pedig bekötni a PLCbe.
Ez kétszer. A hőmérőnk nem tudom egyész pontosan mennyire pontos. de legalább 0.1 °C fok.
Mellesleg mi a mérendő közeg? Milyen távolságra van a a mérés helye és a PLC?
Dezsi

[ Szerkesztve ]

(#932) Didzsé válasza Dezsi82 (#931) üzenetére


Didzsé
csendes tag

Egy vegyes tüzelésű kazán előremenő víz hőmérsékletét és egy hőtárólóban a vízhőmérsékletet kellene mérni...
Az a gond, hogy a boltban kapható ellenállások tűrése elég nagy a 0.1 es pontossághoz képest és egy pt100-nak kb 40Ohm a változása 120°C változás esetén ha jól gondolom.
A ti kapcsolásotoknak mennyi lenne az ezekből adódó esetleges hibája?:S

Ennek a két kis cuccnak mennyi lenne a körülbelüli ára egyébként? Csak saccra:)

[ Szerkesztve ]

(#933) Dezsi82 válasza Didzsé (#932) üzenetére


Dezsi82
tag

A hőmérsékletet hőmérő IC-vel végezzük, aminek a pontossága legalább 0.1 °C. A hőmérő chip és a csatoló között digitális kommunikáció van. Így itt sincs jelvesztés. Elvileg az 0,1 °C pontosság tartható. Már használtunk ezt a chipet hasonló célra. Ott remekül bevált. Szobahőmérséklet és füstgáz hőmérsékletet mértünk vele.
Az árát már privát üzenetben megírtam.

(#934) And válasza Dezsi82 (#933) üzenetére


And
veterán

Mi annak a chipnek a típusa, ha nem titok? Mert 1/16 °C felbontású adatbuszos példányokat dögivel kapni, de olyannal, amelyiknek a specifikáció szerint az abszolút pontossága is max. 0,1 °C lenne, még nem találkoztam. Főleg nem ilyen széles hőmérsékleti tartományban. Amelyeket láttam, azok szobahőmérséklet közelében úgy-ahogy pontosak (például +/- 0,5 °C), de 80..100 °C környékén és felette ill. fagyponton már nem ritka a +/- 2..3 °C hiba sem.

(#935) Dezsi82 válasza And (#934) üzenetére


Dezsi82
tag

Egyáltalán nem titok, de én sajna nem tudom. Ezekkel a dolgokkal nem én foglalkozom, de holnapra megkérdezem a kollégámat, és elküldöm a típust.

(#936) Didzsé


Didzsé
csendes tag

Az a pontosság megfelelne egyébként mert itt 2-3 °C eltérés annyira nem mérvadó nekem de időközben megtárgyaltuk és úgy döntöttem, hogy jobban megéri a bővítő modult megvenni.
Köszönöm szépen a segítséget és a gyors válaszokat.
Ha lesz olyan kérdés amire Én is tudok már tapasztalatból írni akkor viszonzom a segítséget:)

(#937) Dezsi82


Dezsi82
tag

Sziasztok!
Van valakinek esetleg Siemens távfelügyeletben tapasztalata?
Olyat kellene csinálnom, hogy van egy erőművünk, abban egy Siemens PLC. Meg kellene oldanom, hogy egyrészt én itthonról tudjam módosítani a PLC programot. Másrészt létre kell tudnom hozni egy olyan felületet, amin a kezelő meg otthonról tud paramétert állítani, parancsot kiadni. Azt tudom, hogy a Siemensnek nagyon jó gyári megoldása van erre, de az nagyon drága (mondjuk sokat is tud). Én találtam egy olyan cuccot, ami "csak" 1000 euró, tudja azt, ami nekem kell, mert ethernet-MPI gatewayként tud működni, és van rajta web szerver is, ingyenes HMI programmal. A kérdés az, van-e valakinek valami hasonlóban tapasztalata, ami esetleg olcsóbb is.
Előre is köszi

(#938) Szirty válasza Dezsi82 (#937) üzenetére


Szirty
őstag

Hali Dezsi82!

"n találtam egy olyan cuccot, ami "csak" 1000 euró, tudja azt, ami nekem kell, mert ethernet-MPI gatewayként tud működni, és van rajta web szerver is, ingyenes HMI programmal."

Ez melyik lenne? NetLink?
Helmholz-nak vannak ilyen cuccai.
NetLink Pro-t mi használunk (távfelügyeletre is).
Itt 20-30 PLC-t lehet "távfelügyelni" is, ezért ethernetre vannak fűzve és van egy gateway, ami biztosítja az autentikációt, tehát nem minden PLC-nél van független távfelügyeleti megoldás.

Amennyit tudok a helmholz cuccairol aszerint jók, viszont azok sem olcsók.

(#939) Dezsi82 válasza Szirty (#938) üzenetére


Dezsi82
tag

Szia!
Ja, persze bocsi, azt kifelejtettem, hogy mi az.
Amit találtam az VIPA EW46261
Sajna a mi PLCnk nincs etherneten.
Megnézem azokat, amiket mondtál.
Köszi

(#940) Dezsi82 válasza Szirty (#938) üzenetére


Dezsi82
tag

Megnéztem a Helmholz-ot. Tetszik, úgyhogy kérek is egy árajánlatot. Bár HTMLt, meg Java-t még csak nagyon keveset programoztam, de legalább ebbe is belejövök.
Köszi az infót

(#941) Dezsi82 válasza And (#934) üzenetére


Dezsi82
tag

Szia!
Igazad volt, a "pontosság", amire emlékeztem, az a felbontásra vonatkozik. A tényleges pontosság a speci szerint tartomány szélén valóban +/- 4°C.

(#942) Szirty válasza Dezsi82 (#940) üzenetére


Szirty
őstag

Hali Dezsi82!

"ár HTMLt, meg Java-t még csak nagyon keveset programoztam, de legalább ebbe is belejövök."

Elérhető rajta keresztül a PLC a fejlesztőkörnyezeten keresztül (Step7), mert van hozzá Step7 driver.
Ebből pedig az következik, hogy a siemens HMI szoftverek (WinCC Flexible, ProTool) is tudnak kommunikálni rajta keresztül mint ha a távoli gépet közvetlenül a PLC-re dugtad volna. Ha így valósítod meg a távoli elérést, akkor nincs szükség se HTML, se Java programozozásra.

Illetve adnak hozzá OPC szervert (vagy venni lehet, már nem emlékszem). Azt is használhatod, akkor OPC-n keresztül érhető el a PLC. Akár excel táblázatból is. De azt már szinte bármilyen SCADA vagy HMI sw tudja kezelni. Ehhez sem kell HTML vagy java.

(#943) Dezsi82 válasza Szirty (#942) üzenetére


Dezsi82
tag

Hali!
Persze, igazad van, hogy WinnCCvel tudok kommunikálni, de a runtime licensz 200 000 +áfa körül van, és kb 4 távoli PC lesz. De Delphivel sokat dolgoztam lehet, hogy akkor az OPC-s megoldás lesz.
Bár akkor meg azzal annyi van, hogy akkor kell hozzá az én programom, míg ha az ő ingyenes szoftverüket használom, akkor elvileg akármelyik PCről elérhető a telep az egész világon egy közönséges böngészővel. Na mondjuk ez hátrányt is jelenthet.

(#944) Szirty válasza Dezsi82 (#943) üzenetére


Szirty
őstag

Hali Dezsi82!

"Persze, igazad van, hogy WinnCCvel tudok kommunikálni, de a runtime licensz 200 000 +áfa körül van, és kb 4 távoli PC lesz."

Nehéz elképzelni hogy egy egyedi cél-HMI kifejlesztése ennél olcsóbban jönne ki. (Hacsak nem teljesen ingyen csinálod). Még akkor is, ha csak a minimális funkcionalitást valósítod meg.

(#945) Dezsi82 válasza Szirty (#944) üzenetére


Dezsi82
tag

Hali Szirty!
Azért WinCC-ben is meg kell írni a programot. Ahogy nézegettem a HTML + java megoldás sem sokkal lassabb, mint a WinCC. Mondjuk másfélszerese. A VIPA-s megoldásban pedig adnak egy WinCC-hez hasonló szoftvert. De csak hasonló, közel sem tud annyit, de nem is kell.
Dezsi

(#946) Szirty válasza Dezsi82 (#945) üzenetére


Szirty
őstag

Hali Dezsi82!

"Azért WinCC-ben is meg kell írni a programot. Ahogy nézegettem a HTML + java megoldás sem sokkal lassabb, mint a WinCC. Mondjuk másfélszerese."

Én óvatos becsléssel olyan ötven-százszoros időkülönbséget tippelnék inkább!

"A VIPA-s megoldásban pedig adnak egy WinCC-hez hasonló szoftvert. De csak hasonló, közel sem tud annyit, de nem is kell."

Akkor az a te megoldásod.
Mindenesetre jól át kell gondolni, mert utólag már drága lesz visszakozni...

Egyébként olyan megoldást is el tudok képzelni, hogy a helyszinen egy "szerveren" futna a HMI felület (akármi lehet) és VNC-vel vagy távoli asztal kapcsolattal lehetne elérni.
VNC-hez nem kell feltétlen VNC kliens, van javaVNC megoldás is (akkor csak böngésző kell a kliensre).
Ezzel megoldódna (úgy-ahogy) a felhasználói jogok korlátozása is. és csak egy runtime példány kell (a szerverre).

Nálunk megy ilyen megoldás is . használható, a semminél jobb...

(#947) Dezsi82 válasza Szirty (#946) üzenetére


Dezsi82
tag

Hal Szirty!
Mi csináltunk két alkalmazást. Egyszer Siemens PLCvel+kijelzővel, egyszer meg csak PCvel. Az időráfordítás a második esetben volt kisebb. Bár az is igaz, hogy ott egyszerre írtam a megjelenítő és a vezérlő programot is.
Különben érdekes, hogy válaszoltak a Helmholz-től, és azt mondták, hogy az ő rendszerük sajna csak Step7-tel együtt működik. :F
És tényleg fent van a honlapon, hogy kell egy külön gép, mint szerver, ha bárhonnan el akarod érni.
Viszont az OPC szerver ingyenes
A különálló távvezérelt PC re mi is gondoltunk, de ha többen csatlakoznak a géphez, jó kis kavalkád lenne az egérmozgásban :)

[ Szerkesztve ]

(#948) Szirty válasza Dezsi82 (#947) üzenetére


Szirty
őstag

Hali Dezsi82!

"Mi csináltunk két alkalmazást. Egyszer Siemens PLCvel+kijelzővel, egyszer meg csak PCvel. Az időráfordítás a második esetben volt kisebb."

Úgy gondolom, hogy ez nagyban függ a feladattól is és attól is ki mennyire ismeri az adott rendszert amire fejleszt.

"A különálló távvezérelt PC re mi is gondoltunk, de ha többen csatlakoznak a géphez, jó kis kavalkád lenne az egérmozgásban :)"

...és miből gondolod, hogy abban az esetben ha mindenki egymástól függetlenül, de szintén egy időben csatlakozva állítgatna ezt azt, akkor abból nem lenne kavalkád? :>

(#949) plajos


plajos
aktív tag

Sziasztok!

Tönkrement a jó kis PG 720-as céges programozóm. Szerintetek lehet ilyet még kapni?
Esetleg megéri használtat venni?
Esetleg van újabb típus amin még van STEP-5?

[ Szerkesztve ]

(#950) Dezsi82 válasza Szirty (#948) üzenetére


Dezsi82
tag

Hali!
Hát, nyilván, ha valaki beállít egy célhőmérsékletet, aztán, más valaki ugyanazt az értéket másra írja át, játszhatnak egymással egy kicsit. :))

Útvonal

Fórumok  »  Egyéb hardverek  »  PLC programozás
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.