Hirdetés

2024. május 3., péntek

Gyorskeresés

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2023-12-13 04:53:32

LOGOUT.hu

OLVASD VÉGIG ALAPOSAN MIELŐTT ÚJ HOZZÁSZÓLÁST ÍRNÁL!!!

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#4251) Thrawn válasza Raymond (#4250) üzenetére


Thrawn
félisten

Az én olvasatomban a K10.5 a Shanghai. De mintha máshol is így neveznék.

Different songs for different moods. łłł DIII Thrawn#2856 łłł Look! More hidden footprints! łłł D4BAD łłł WoT: s_thrawn łłł

(#4252) dezz válasza Raymond (#4249) üzenetére


dezz
nagyúr

Venne. Így fele a memória-sávszél, márpedig az lényegi tényező szervereknél.

(#4253) fLeSs válasza Thrawn (#4251) üzenetére


fLeSs
nagyúr

Hát, arról szólt a fáma, hogy a Shanghai lesz 45nm, a Barcelonának nem lesz 45 nm-es változata, az ő helyzetükben nem tehetik meg, és nincs is semmi értelme arra plusz erőforrásokat pazarolni, hogy tervezzenek egy 45 nm-es Barcelonát.

[ Szerkesztve ]

"I press keys on a keyboard all day and click a mouse in front of a glowing rectangle. Somehow that turns into food and shelter."

(#4254) fLeSs


fLeSs
nagyúr

Teljesen off, de nem tudja véletlenül vki, hogy a Cell PPE-je és a Xenon PPE-je 100%-ig megegyezik-e vagy vannak különbségek? Mert a doksikból az derül ki, hogy a Xenoné sokkal okosabb, de a Cell doksik igazából az SPE-kre koncentrálnak (a PPE-ről alig van szó), ezért kételyek merültek fel bennem. :D

[ Szerkesztve ]

"I press keys on a keyboard all day and click a mouse in front of a glowing rectangle. Somehow that turns into food and shelter."

(#4255) Raymond válasza fLeSs (#4254) üzenetére


Raymond
félisten

A VMX-ben vannak nagyobb kulonbsegek ami a Xenon-nal tokosebb, de a CELL-be nem kell mert ezekre a feladatokra ott az SPE-k. Egyebkent gyakorlatilag ugyanaz a kettoben a kornyezet megkivanta par elteresen kivul.

Privat velemeny - keretik nem megkovezni...

(#4256) dezz válasza fLeSs (#4254) üzenetére


dezz
nagyúr

Szinte egyformák (nagyrészt in-order [kb. 1 utasítás mélységben tudnak azért cserét], 2-way HW SMT, stb.). Csak a Xenonban 128 regisztere van a VMX-nek (és VMX128-nak hívják [nem a 128 bites szélesség miatt, mert eleve olyan]), a PPE-nek meg csak 32. Plusz a VMX128 tudja a dot productot is. Más különbségről nem tudok.

Szerk: pontosabban mindkettőben 2 regiszterkészlet van a HW SMT miatt, szal 2x32, illetve 2x128 (de lehet, hogy csak 2x64, és így jön ki a 128, nem tudom).

[ Szerkesztve ]

(#4257) fLeSs válasza Raymond (#4255) üzenetére


fLeSs
nagyúr

OK, és a Cell PPE-je is képes a cache-t különböző módokon kihasználni, területeket elkülöníteni xy módon az egyik szál számára, míg a többi szál a megszokott módon használja azt? Van közvetlen útvonal a GPU és az L2 cache között? A rendszerbusz és a regiszterek között? :D

[ Szerkesztve ]

"I press keys on a keyboard all day and click a mouse in front of a glowing rectangle. Somehow that turns into food and shelter."

(#4258) shabbarulez válasza Thrawn (#4244) üzenetére


shabbarulez
őstag

Ezzel csak az a gond hogy az Intel 16 hónappal korábban 2006 januárjában bemutatott ugyanilyen SRAM-os waffert. 2007 januárjában 4 hónappal korábban már 45nm-es Penrynes waffert mutatott be. 2007 áprilisában a tavaszi IDF-en, 1 hónappal korábban pedig azt a 45nm-es Penrynt már a gyakorlatban, működés közben mutatta be 3.33Ghz-en 2 és 4 magos kivitelben és még bentchmark eredményeket közzétett róluk.

(#4259) Raymond válasza dezz (#4252) üzenetére


Raymond
félisten

Amit elfelejtettel az az hogy nem mukodne. Koherencia mond valamit? Nem veletlenul van a 2-es es a 8-as szeria a piacon. Annak hogy be lehessen csak ugy rakni 2 darab 1 socket-es csipet egy 2 socket-es lapba mar a Celeron es Abit BP6-os idok ota vege., Az meg nem tegnap volt.

Privat velemeny - keretik nem megkovezni...

(#4260) Raymond válasza fLeSs (#4257) üzenetére


Raymond
félisten

Ehez vissza kell menni az eredeti doksikhoz. Mar regebben kiszalltam a temabol. A linkek meg itt meglehetnek valahol: [link]

Privat velemeny - keretik nem megkovezni...

(#4261) Thrawn válasza shabbarulez (#4258) üzenetére


Thrawn
félisten

Ez igaz. Az Intel így nyomta. Az AMD nem. Miért nem? Na ez itt a kérdés, ha tudsz róla valamit akkor hajrá :)

[ Szerkesztve ]

Different songs for different moods. łłł DIII Thrawn#2856 łłł Look! More hidden footprints! łłł D4BAD łłł WoT: s_thrawn łłł

(#4262) fLeSs válasza Raymond (#4259) üzenetére


fLeSs
nagyúr

annak csak azért lett vége, mert az intelnek nem tetszett, hogy p2 helyett celeront vesznek az emberek. :D asszem egyetlen érintkezőnyi különbség volt a 2 proci között.

[ Szerkesztve ]

"I press keys on a keyboard all day and click a mouse in front of a glowing rectangle. Somehow that turns into food and shelter."

(#4263) VaniliásRönk válasza Thrawn (#4261) üzenetére


VaniliásRönk
nagyúr

Ne foglalkozz vele, egyetlen dolgot szeret csinálni, fikázni az AMD-t, én mást még nem olvastam tőle. :P

"Only two things are infinite, the universe and human stupidity, and I'm not sure about the former." (Albert Einstein)

(#4264) dezz válasza shabbarulez (#4258) üzenetére


dezz
nagyúr

És? Az Intel piaci megfontolásból mindig a csúcsprocikkal indít (türelmetlenebbek inkább azt vegyék, mintsem az olcsóbbakat), azaz megvárja, amíg finomodik valamennyire a gyártás. Az AMD meg azonnal indít, és inkább a piac alsóbb fertájára koncentrál. Meg is mondták, hogy ők abban látják inkább a pénzt. (Főleg persze most.)

(#4257) fLeSs Kíváncsivá tettél, meg is próbálok majd utánanézni. Mindenesetre tudtommal nem egy nagy megolsztott L2 van ott, hanem 1-1 magnak magvan a magáé.

(#4259) Raymond: Hopsz, igazad van, valahogy megfeledkeztem a koherens HT szükségességéről. Opteronokkal meg csak Socket F lapban működne a dolog a registered ram miatt. De még úgy is érdekes lenne.

(#4265) fLeSs válasza VaniliásRönk (#4263) üzenetére


fLeSs
nagyúr

Az AMD nem is szerepel a hsz-ében. :D :P

"I press keys on a keyboard all day and click a mouse in front of a glowing rectangle. Somehow that turns into food and shelter."

(#4266) VaniliásRönk válasza fLeSs (#4265) üzenetére


VaniliásRönk
nagyúr

Ebben az esetben offol a topikba, és mégcsak offba sem rakta. :D :P

"Only two things are infinite, the universe and human stupidity, and I'm not sure about the former." (Albert Einstein)

(#4267) Gyuri27 válasza fLeSs (#4265) üzenetére


Gyuri27
félisten

Ami a k10 totyikban szégyen és még off-ba sincs. :K
A te szavaiddal élve (szabadon) mi köze ennek itt bármihez? ;)

VaniliásRönk: vazz de egy húron (vagy hurron) pendülünk. ;)

[ Szerkesztve ]

Amd - Radeon - Ryzen

(#4268) Thrawn válasza VaniliásRönk (#4263) üzenetére


Thrawn
félisten

Ebben én semmi fikázást nem láttam csak tényeket. Viszont ha már a K10 topikban vagyunk írhatott volna olyat is aminek köze van a témához.

Different songs for different moods. łłł DIII Thrawn#2856 łłł Look! More hidden footprints! łłł D4BAD łłł WoT: s_thrawn łłł

(#4269) dezz válasza Thrawn (#4268) üzenetére


dezz
nagyúr

Azt akarta vélhetően közölni, hogy a leírt dátumok alapján szerinte kizárt a 45nm piacra kerülése AMD-nél 2008-ra. Csak nem számolt azzal, amit írtam a #4264-ben. (Pedig már 1x-2x írtam neki. De olyan jó elrontani mások kedvét, ugyebár...)

(#4270) VaniliásRönk válasza Thrawn (#4268) üzenetére


VaniliásRönk
nagyúr

A szó szoros értelmében nem fika, de érted te hogy miről van szó, és talán olvastál már pár hsz-t is a kedves fórumtárstól.

De ha gondolod haverkodj össze shabbarulezzel is, aztán (lehetőleg PM-ben) elemezzétek ki mennyire jól csinálja az Intel, milyen nagyszerű termékeket gyárt, és mennyire sz@r az AMD úgy ahogy van, aztán mondjuk írhatnátok egy petíciót, hogy a Hector azonnal monnyon le. :DDD

Gyuri27: :D

[ Szerkesztve ]

"Only two things are infinite, the universe and human stupidity, and I'm not sure about the former." (Albert Einstein)

(#4271) fLeSs válasza dezz (#4269) üzenetére


fLeSs
nagyúr

Az AMD az Opteronokkal indít először.

"I press keys on a keyboard all day and click a mouse in front of a glowing rectangle. Somehow that turns into food and shelter."

(#4272) Raymond


Raymond
félisten

Ha mar a piacra dobasrol meg felso/also kategoriarol megy a duma. Valaki kidobta a netre az egyebkent sulyos penzekert arusitott Mercury Research adatokat Q4-bol:
[link]

Olyan inyencsegek vannak ott mint a bevetel, atlagar, darabszamok felosztva AMD/Intel es szerver/desktop/mobil piacra.

Privat velemeny - keretik nem megkovezni...

(#4273) dezz válasza Raymond (#4259) üzenetére


dezz
nagyúr

A #4264-ből lemaradt: mindegy, mindettől függetlenül az AMD meg tudta volna tenni, hogy koherens HT-ket párosít sima DDR2 memvezérlővel. Már csak két ilyennek kellett volna elférni egy tokban. Szerintetek elfért volna?

(#4271) fLeSs: Persze, de ott is a lassabbakkal.

[ Szerkesztve ]

(#4274) Raymond válasza dezz (#4273) üzenetére


Raymond
félisten

Perszehogy elfert volna, de biztos volt oka annak hogy azt az L3-at odaraktak.

Privat velemeny - keretik nem megkovezni...

(#4275) Thrawn válasza dezz (#4269) üzenetére


Thrawn
félisten

Ah, már értem. Mindenesetre furán adta elő.

VaniliásRönk: Az összehaverkodásnak mi köze van ahhoz, hogy ő Intel párti? :F
Az ilyen Intel-AMD összehasonlítgatásnak meg pontosan tudod mi a vége... :U

Raymond: Érdekes link, jól szemlélteti a nagyságrendeket. Köszi :)

[ Szerkesztve ]

Different songs for different moods. łłł DIII Thrawn#2856 łłł Look! More hidden footprints! łłł D4BAD łłł WoT: s_thrawn łłł

(#4276) VaniliásRönk válasza Thrawn (#4275) üzenetére


VaniliásRönk
nagyúr

Pontosan ezért nem értem téged miért nem zavar amit írt. :U

"Only two things are infinite, the universe and human stupidity, and I'm not sure about the former." (Albert Einstein)

(#4277) Thrawn válasza VaniliásRönk (#4276) üzenetére


Thrawn
félisten

Miért zavarjon? Kérdeztem tud-e valamit AMD oldalról de nagyon eltűnt azóta :U :D
Ha valamelyik hsz zavar vagy felidegesít nem is reagálok rá, mert indulatból nem mindig azt írja az ember amit kéne. Flém meg kell a francnak ;)

Different songs for different moods. łłł DIII Thrawn#2856 łłł Look! More hidden footprints! łłł D4BAD łłł WoT: s_thrawn łłł

(#4278) fLeSs válasza dezz (#4273) üzenetére


fLeSs
nagyúr

Sztem ez inkább két dologtól függ, egyrészt attól, hogy milyen a vállalat aktuális kompetitív pozíciója, na és persze a gyártástechtől.
Az Opteron piacra dobásánál megengedhették maguknak, hogy alacsony órajelen kezdjenek, mert a konkurens Xeon gyenge volt. A K10-nál már a gyártástech szólt közbe, pedig villantaniuk kellett volna. Ne mond nekem, hogy ha képesek lennének 3 GHz-es K10-et készíteni, akkor nem lenne piacon. Kéne nekik a 3 GHz-es K10, hogy ne írják le őket.
A Shanghainál jobban teszik, ha magas órajelen kezdenek, mert az Intel a Nehalemből először a szerverváltozatot dobja piacra, és már a Core alapú Xeonnal is 3,2 GHz-nél járnak, a Nehalem állítólag magasabb órajelet lesz képes elérni.

"I press keys on a keyboard all day and click a mouse in front of a glowing rectangle. Somehow that turns into food and shelter."

(#4279) dezz válasza Raymond (#4274) üzenetére


dezz
nagyúr

És még el is fért volna...? :P Na ja, szervereknél jól jön az a L3. De a 2-8 utas K8-Opteronos konfigokban sincs olyan, mégis "elvannak".

Desktopon meg jóval kevésbé számít, K10-ből is terveztek L3 nélkülit a 2-magosok között (Rana). L3 helyett lehetett volna 1MB L2-s K8-ból építkezni.

Nem mondom, hugy ugyanolyan jó lett volna, de sokkal korábban piacon lett volna.

fLeSs: Azért korábban is időbe telt az órajel emelése. Szóval max. azt tehették volna meg, hogy várnak, amíg magasabb órajeleket érnek el + jobban felfut a gyártás, és akkor dobják piacra. (Mint az Intel - az utóbbi években.) Nem? Most ugyanúgy nem lett volna jó megvárniuk, amíg ki tudják hozni a 3 GHz-est. Sokmindenben más a helyzet, de ebből a szempontból hasonló.

[ Szerkesztve ]

(#4280) Raymond válasza fLeSs (#4278) üzenetére


Raymond
félisten

Normalis meretu Xenon die shot-ot talaltal valahol?

Privat velemeny - keretik nem megkovezni...

(#4281) fLeSs válasza dezz (#4279) üzenetére


fLeSs
nagyúr

Az Intelnél elég rosszul látod a helyzetet.

Az Intel a Merom és a Penryn alapú processzorokból már a startnál képes volt a jelenlegi csúcsórajelhez közeli procit kiadni, ha még emléxel, Coreból a 2,93 GHz-es Extreme Editionnal indított az Intel, azóta összesen 266 MHz-et emeltek, mert nem volt többre szükség (de már az első Core is ment 3,5 GHz-et). A Kentsfieldet 2,66 GHz-en (QX6700) bocsátották útjára, és már az is simán ment 3,3-3,5 GHz-et, szal ott inkább a konkurens gyengesége miatt fogták vissza az órajelet, az a proci még most is 90-100K-ba kerül, mert nincs rá az AMD-nek válasza, míg a Q6600 50K, pedig csak 266 MHz-cel lassabb. Yorkfieldből szintén 3 GHz-en indítottak. Ez csak annyit jelent, hogy az Intelnek ez a két generáció nagyon bejött, jól skálázódik az architektúra, bírja a magas órajelet és a gyártástechkel sincs gondjuk.

Az AMD esetében igaz, amit írsz, mert ők amikor szükség lett volna a gyorsabb procira, nem voltak képesek prezentálni, tehát feltehetőleg gyártástechből vagy architektúrális korlátokból adódó problémákkal küzdenek, ezért a piaci lemaradás mérséklése érdekében muszáj volt piacra dobniuk a K10-et. A K8 kifullad 3,2 GHz-en, a K10-et meg jól tudjuk mire képes.

A lényeg, hogy reménykedjünk az AMD 45 nm-re váltásában, hogy simán menjen. A Core futószalag kb. olyan hosszú, mint a K10-é, ráadásul több, a futószalagot érintő megvalósítás jóval egyszerűbb/primkóbb is az AMD prociban, szóval a 3 GHz-es órajelet el kéne simán érniük.

[ Szerkesztve ]

"I press keys on a keyboard all day and click a mouse in front of a glowing rectangle. Somehow that turns into food and shelter."

(#4282) Oliverda válasza fLeSs (#4281) üzenetére


Oliverda
félisten

Nem emlékszel véletlenül hogy alapfeszen mennyi ment stabilan az (ex-)procim?

"Minden negyedik-ötödik magyar funkcionális analfabéta – derült ki a nemzetközi felmérésekből."

(#4283) dezz válasza fLeSs (#4281) üzenetére


dezz
nagyúr

És azt mivel magyarázod, hogy a tape-out és az első próbapéldányok után jóval több idő tellik el az Intelnél a piacra dobásig, mint az AMD-nél? (Tehát nem arról van szó, hogy ugyanannyi idő után mennek a piacra velük, csak az AMD alacsonyabb órajelen.)

Persze én sem azt mondom, hogy az abszolút csúcson indítanak, mert az felesleges nehézség lenne. Hanem belövik, mi az, ami már elég az aktuális csúcsnak.

ps. Azt a x GHz-ig ment, x GHz-en kifulladtat pontosan hogy érted? Overclockban, max. szabvány TDP-n belül, vagy esetleg az aktuális csúcsot azonos feszen overclockolva?

(#4284) fLeSs válasza Oliverda (#4282) üzenetére


fLeSs
nagyúr

2,8 GHz-ig csak +0,05V-ot használtam.

"I press keys on a keyboard all day and click a mouse in front of a glowing rectangle. Somehow that turns into food and shelter."

(#4285) fLeSs válasza dezz (#4283) üzenetére


fLeSs
nagyúr

"És azt mivel magyarázod, hogy a tape-out és az első próbapéldányok után jóval több idő tellik el az Intelnél a piacra dobásig, mint az AMD-nél? (Tehát nem arról van szó, hogy ugyanannyi idő után mennek a piacra velük, csak az AMD alacsonyabb órajelen.)"

Felsorolnád a két cégnél ezeket az időintervallumokat? Csak mert én nem (így) emléxem, de lehet, hogy rosszul. ;)
Ha megnézzük a K10 rajtját, akkor az gyakorlatilag egy csőd. A Barcelona hiába jelent meg szeptemberben, máig nem érhető el széleskörben. A Phenomot meg ugye bevallottan hibásan szállítják, ami bizonyos esetekben fagyást eredményezhet. Szóval nem lehet, hogy elkapkodták a bevezetést? (tudom, a Core is bugos, meg az összes többi proci is, de azokbál a hibajavítás nem csökkenti 10-20%-kal a teljesítményt).

"ps. Azt a x GHz-ig ment, x GHz-en kifulladtat pontosan hogy érted? Overclockban, max. szabvány TDP-n belül, vagy esetleg az aktuális csúcsot azonos feszen overclockolva?"

Én mindig alapfeszen nézem először a tuningot. Nem néztem meg az aktuális világcsúcsot, egyszerűen több ilyen procit kipróbáltam, meg a fórumokon is elolvashatod mi a helyzet.
A most kiadott Wolfdaleek 3,5-4 GHz-et mennek, a Yorkfield meg 3,5 körül. Pl. a gyári 3,16 GHz-es Wolfdale kiadását nem indokolja semmi, hacsaknem a Tolimantól való félelem.

[ Szerkesztve ]

"I press keys on a keyboard all day and click a mouse in front of a glowing rectangle. Somehow that turns into food and shelter."

(#4286) fLeSs válasza Raymond (#4280) üzenetére


fLeSs
nagyúr

normális méret alatt mit értesz? :D

"I press keys on a keyboard all day and click a mouse in front of a glowing rectangle. Somehow that turns into food and shelter."

(#4287) VaniliásRönk válasza Thrawn (#4277) üzenetére


VaniliásRönk
nagyúr

[link] [link]

"Only two things are infinite, the universe and human stupidity, and I'm not sure about the former." (Albert Einstein)

(#4288) Thrawn válasza VaniliásRönk (#4287) üzenetére


Thrawn
félisten

Erre sem válaszolt mi? :)

fLeSs: Egy 10 megapixeles csak van elfekvőbe nem? :D

Different songs for different moods. łłł DIII Thrawn#2856 łłł Look! More hidden footprints! łłł D4BAD łłł WoT: s_thrawn łłł

(#4289) Raymond válasza fLeSs (#4286) üzenetére


Raymond
félisten

Amin azert latni is valamit nem ugy mint azon a 300 pixel alatti vezrion ami az osszes oldalon fellelheto :)

Privat velemeny - keretik nem megkovezni...

(#4290) VaniliásRönk válasza Thrawn (#4288) üzenetére


VaniliásRönk
nagyúr

Kell válaszolnom? :D (többet nem offolok mostanában :) )

"Only two things are infinite, the universe and human stupidity, and I'm not sure about the former." (Albert Einstein)

(#4291) dezz válasza fLeSs (#4285) üzenetére


dezz
nagyúr

Hát, a tételes Inteles adatokat shabbarulez hsz-eiből lehet előszedni. :D Talán korábban néhány AMD-s adatot is. Ebből, és szintén az emlékeimből nekem ez látszott leszűrődni. :)

Vagy pl. nézzük így: emlékezetes a P-D 805-ös, az is jóval később jött ki, mint a csúcs. Gondolom, nem azért, mert kapásból, az első gyártható steppinggel máris elérték a csúcs-órajelüket. Közben az AMD ugye többet és hosszabban dolgozott az X2-n, és nem engedhette meg magának, hogy a csúcson indítson. Hasonló a helyzet most is.

A TLB-s hiba, pontosabban annak komolysága leginkább balszerencse. Ilyen komoly hibák általában már a tervezésnél kibuknak, és javításra kerülnek, és a későbbiekben kisebb módosításokat szoktak már csak végezni, plusz a gyártástech.-t finomítgatni.

Az általad említett Intel procikból bármelyik viszi alapfeszen az leírt órajeleket? Vagy a jobban sikerült csúcs típusok? Csak azért kérdem, mert szerintem a 6400+-ban is benne van még úgy 100, talán 200 MHz alapfeszen. ;)

(#4292) fLeSs válasza dezz (#4291) üzenetére


fLeSs
nagyúr

"Hát, a tételes Inteles adatokat shabbarulez hsz-eiből lehet előszedni. :D Talán korábban néhány AMD-s adatot is. Ebből, és szintén az emlékeimből nekem ez látszott leszűrődni. :)"

Hát pedig jó lenne alátámasztani az állításodat, nem csak dobálózni a szavakkal. ;) Ha jóltom a Penryn 1 hónappal hamarabb készült el (a tapeouttól számítva), mint a K10. Ebbe a topikba linkeltem be az erről szóló híreket.

"Vagy pl. nézzük így: emlékezetes a P-D 805-ös, az is jóval később jött ki, mint a csúcs. Gondolom, nem azért, mert kapásból, az első gyártható steppinggel máris elérték a csúcs-órajelüket. Közben az AMD ugye többet és hosszabban dolgozott az X2-n, és nem engedhette meg magának, hogy a csúcson indítson. Hasonló a helyzet most is."

Smithfieldből az első kiadott proci 3,2 GHz-es volt, és később sem adtak ki ennél magasabb órajelűt.
A Presler 3,46 GHz-en debütált, végül 3,73 GHz-es volt a max (ez sem túl nagy különbség). Ha jól emléxem mind2nél a TDP szólt közbe (130W). A PD 805-ös érvelésedet bővebben kifejthetnéd, mert nem értem hogy jön ide.

Az AMD picit késett (1-2 hónap) a Pentium D-hez képest, 2,4 GHz-en indítottak, mert nem volt szükség többre, az X2 így is agyonverte a Pentium D-t.

"A TLB-s hiba, pontosabban annak komolysága leginkább balszerencse. Ilyen komoly hibák általában már a tervezésnél kibuknak, és javításra kerülnek, és a későbbiekben kisebb módosításokat szoktak már csak végezni, plusz a gyártástech.-t finomítgatni."

Ez igaz, de itt mégsem javították ki vmilyen okból kifolyólag, talán mert túlságosan kapkodtak, siettek. A Phenom megjelenése (ekkor került nyilvánosságra a TLB-hiba) után kiderült, hogy az AMD tudott a hibáról, ami a Barcelonában is benne van!

"Az általad említett Intel procikból bármelyik viszi alapfeszen az leírt órajeleket? Vagy a jobban sikerült csúcs típusok? Csak azért kérdem, mert szerintem a 6400+-ban is benne van még úgy 100, talán 200 MHz alapfeszen. ;)"

Honnan tudjam? Nem teszteltem le a világ összes processzorát. De ha körülnézel bárhol a világ fórumain jól tudod te is, hogy a Core jól tuningolható.
A 6400+-ban lehet hogy van még 1-200 MHz, de a TDP-je már 3,2 GHz-en is 125W.

[ Szerkesztve ]

"I press keys on a keyboard all day and click a mouse in front of a glowing rectangle. Somehow that turns into food and shelter."

(#4293) dezz válasza fLeSs (#4292) üzenetére


dezz
nagyúr

'Elkészült' mint piacéretté, nagy valumenben gyárthatóvá vált? Kicsit nehéz összehasonlítani, mert az Intelnek jóval könnyebb dolga volt, ezt maguk is elismerték. Az AMD össze-vissza szenvedett egyátalán csak a megfelelő kihozatalelérni, közben az Intel már az órajelet is tornászhatta felfelé.

Mindenesetre tény, hogy az utóbbi években Intel magas órajelen indít, és onnan már nagyrészt csak visszafelé megy. Az AMD meg alacsonyabban (végülis mindegy, hogy hol ilyen, hol olyan okból kifolyólag), és onnan megy felfelé.

Az általad a Smithfieldről és Preslerről írottak is éppen ezt mutatják. :)

Csak az a kérdés, mennyi időt áldoz be az Intel annak érdekében, hogy ezt a "filozófiát" követhesse.

Nem tudom, a tervezési fázisban mennyire kellett sietnie, illetve kapkodnia az AMD-nek. De az végülis egy másik téma, hiszen itt a tape-out utáni időszakról beszélünk.

Hogy a Phenomban miért nem javították... Elvileg a piacra dobása előtt nem sokkal derült ki. Tehát két választásuk volt, vagy az egész piacra dobást halasztják el, vagy egyes magasabb órajelesekét. Mint tudjuk, az utóbbi mellett döntöttek. De végülis most mindegy.

Természetesen nem vitattam, hogy a Core 2 - többnyire :) - igen jól tuningolható. Az volt a kérdés, hogy alapfeszen, plusz hivatalos max. TDP-n belüli számok-e ezek. Mert ha nem, K8-nál is ~3.8 GHz a vonatkozó adat. ;)

125W TDP != 125W fogyasztás. Csak már nem fér bele a 89W-os kategóriába. Persze igaz ami igaz, közelebb van a 125-höz, mint a 89-hez. De talán benne van még az a 100-200 MHz specen belül. ;)

Ugye, skacok? :DDD

[ Szerkesztve ]

(#4294) fLeSs válasza dezz (#4293) üzenetére


fLeSs
nagyúr

"Természetesen nem vitattam, hogy a Core 2 - többnyire :) - igen jól tuningolható. Az volt a kérdés, hogy alapórajelen, plusz hivatalos max. TDP-n belüli számok-e ezek. Mert ha nem, K8-nál is ~3.8 GHz a vonatkozó adat. ;)"

Mint mondtam, az első Kentsfield alapfeszen ment 3,3-3,5 GHz-et. 65 nm-en a Kentsfield 2,66 GHz-en kezdett, a max órajel 3 GHz 130W TDP-vel. A K8 3,2 GHz-en elérte a max TDP határt.

"125W TDP != 125W fogyasztás. Csak már nem fér bele a 89W-os kategóriába. Persze igaz ami igaz, közelebb van a 125-höz, mint a 89-hez. De talán benne van még az a 100-200 MHz specen belül. ;)"

Mindegy, hogy te minek nevezed, hivatalosan TDP-nek nevezik, és az alaplapok 130 Wattos TDP-re vannak felkészítve. Pontosabban x A áramot képesek leadni (ami arányban van a TDP-vel). Ennyi.

"Csak az a kérdés, mennyi időt áldoz be az Intel annak érdekében, hogy ezt a "filozófiát" követhesse."

Lényegtelen, ha így is mindig az AMD előtt jár csíkszélességben.

"'Elkészült' mint piacéretté, nagy valumenben gyárthatóvá vált? Kicsit nehéz összehasonlítani, mert az Intelnek jóval könnyebb dolga volt, ezt maguk is elismerték. Az AMD össze-vissza szenvedett egyátalán csak a megfelelő kihozatalelérni, közben az Intel már az órajelet is tornászhatta felfelé."

Egyelőre az a helyzet, hogy szigorúan véve a K10 az, ami nem piacérett (ahogy te hívod), mert még mindig hibás. De vegyük úgy, hogy piacérett.
A Penrynt desktopon egyetlen procival indították el, az Extreme QX9650-nel, október 28-án. Mivel az Intelnek nem sietős desktopon a dolga, ezért két héttel később, nov.12-én 15 darab 1-2 utas szervervbe/munkaállomásba szánt Xeont jelentett be, tehát igen, piacérett volt. Ez az egyetlen piaci szegmens, ahol az AMD-től félnivalója van/volt.

De mostmár nincs kedvem a semmiről vitatkozni/eszmét cserélni, ha megbocsátasz. :DDD

[ Szerkesztve ]

"I press keys on a keyboard all day and click a mouse in front of a glowing rectangle. Somehow that turns into food and shelter."

(#4295) dezz válasza fLeSs (#4294) üzenetére


dezz
nagyúr

Nekem sincs kedvem vitatkozni, ha még nem is értjük egymást...

A "125W TDP != 125W fogyasztás" itt most nem arra vonatkozott, hogy az AMD-nél más a TDP, mint Intelnél. Hanem arra (mint írtam), hogy ha egy proci pl. 92W-ot fogyaszt, az már a 125W-os TDP kategóriába sorolódik. De attól az még nem fogyaszt annyit.

A 6400+ általában 120W-nál van full loadon. Szal ha AM2-nél 130W a felső határ, legalábbis egy 100 MHz még beleférhet, amit talán feszemelés nélkül is visz.

A Core 2 QX6700 is megeszi a maga 125-130W-ját... Még szerencse, hogy Intelnél ~150W most a felső határ... De előfordulhat, hogy 3.5 GHz-en, illetve a Yorkfield 4 GHz-en már ezt is átlépi. Igaz, ezek 4-magosak.

Viszont a 6400+ meg 90nm-es, közben a 65nm-esek is jóval 3.2 GHz fölé húzhatók, és még az is lehet, hogy 130W alatt is túllépik azt.

Mindezek után K8-nál se azt a 3.2 GHz-t emlegessük már. ;)

Apropó, AM2+-nál szintén valahol 150W-nál van a hivatalos határ.

"Lényegtelen, ha így is mindig az AMD előtt jár csíkszélességben."
És ez most hogy is jön az eredeti témához?

[ Szerkesztve ]

(#4296) fLeSs válasza dezz (#4295) üzenetére


fLeSs
nagyúr

Az a helyzet, hogy nem fogok neked 2 oldalas válaszokat irogatni, mert mindig van vmi, ami neked nem tetszik, másképpen gondolod vagy ilyesmi, ezt eljátszottad már Raymonddal is, akosffal is, ennyi asszem elég volt, épp az AvsP Requiemet nézem, az izgalmasabb. :D
Elindultunk vhonnan, én tényeket hoztam (ahogy Raymond és akosf is), te meg mindig csak tőmondatokba, lényegtelen dolgokba kötsz bele, és lényegében fikciókra támaszkodva mulatod az időt a topikban.
Jó szórakozást hozzá! :D

[ Szerkesztve ]

"I press keys on a keyboard all day and click a mouse in front of a glowing rectangle. Somehow that turns into food and shelter."

(#4297) dezz válasza fLeSs (#4296) üzenetére


dezz
nagyúr

Ez nem igaz.

(#4298) Oliverda válasza fLeSs (#4284) üzenetére


Oliverda
félisten

[link]

Egyelőre itt tartok.

"Minden negyedik-ötödik magyar funkcionális analfabéta – derült ki a nemzetközi felmérésekből."

(#4299) dezz válasza fLeSs (#4296) üzenetére


dezz
nagyúr

Ha tudni akarod, Raymond nagy "ténye" az volt, hogy egy proci teljesítményének megállapítására nem a SPECxx_RATE való (mert hogy az "csak" system throughputot mér), hanem a sima. Holott az 1-szálas, a RATE meg ugyanazokat a teszteket futtatja, csak annyi példányban, ahány mag van a rendszerben (ezek meg az én tényeim voltak). Akkor melyik is alkalmas egy többmagos proci teljesítményének mérésére...? (És mellesleg ő próbált mindenbe belekötni, amit írtam.)

Akosf szerint meg azért nem jelentek meg a nagyobb Phenomok, mert azok némileg specen felül terhelnék az AM2 (nem +) lapokat, amik attól talán azonnal tönkremennének... Meg hogy teljesen kétesélyes, hogy egy kimondott tuning-lap(!) bírja-e a specen felüli terhelést (holott egy pl. egy 6400+ eleve spec. felső határon van).

Na ja, kicsit elvitatkozgattunk..

Lényegtelen részletek... Hát, már akinek. Te újságíróként szemléled, én meg műszaki emberként. De azért sértegess csak nyugodtan.

[ Szerkesztve ]

(#4300) fLeSs válasza Oliverda (#4298) üzenetére


fLeSs
nagyúr

Szép! :)
Hogyhogy nincs HT-wall? :F :D :DDD

"I press keys on a keyboard all day and click a mouse in front of a glowing rectangle. Somehow that turns into food and shelter."

Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.