Hirdetés

2024. május 2., csütörtök

Gyorskeresés

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2023-12-13 04:53:32

LOGOUT.hu

OLVASD VÉGIG ALAPOSAN MIELŐTT ÚJ HOZZÁSZÓLÁST ÍRNÁL!!!

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#4651) #95904256 válasza Balala2007 (#4647) üzenetére


#95904256
törölt tag

Azért a Barcelona maghoz képest hasonlítva, erősen eltér a die fotó. Szerintem nem lehetetlen hogy faragtak valamit a cache késleltetéseken, bár ez az elrendezés kicsit érdekes. Lehet hogy jobban fekszik majd a magasabb órajeleknek?

(#4652) VaniliásRönk válasza #95904256 (#4651) üzenetére


VaniliásRönk
nagyúr

Erősen eltér? Miben?

"Only two things are infinite, the universe and human stupidity, and I'm not sure about the former." (Albert Einstein)

(#4653) #95904256 válasza VaniliásRönk (#4652) üzenetére


#95904256
törölt tag

Sok-sok részletben.

(#4654) VaniliásRönk válasza #95904256 (#4653) üzenetére


VaniliásRönk
nagyúr

Nyilvánvalóan vannak különbségek a 45nm-re való áttervezés miatt, de te látod, hogy mi az, ami nem ennek a következménye?

"Only two things are infinite, the universe and human stupidity, and I'm not sure about the former." (Albert Einstein)

(#4655) P.H. válasza #95904256 (#4653) üzenetére


P.H.
senior tag

Olyan sok különbséget nem látok a kettő között, sőt, semmit, így ránézésre (a Core0-on jobban látszanak az L1 cache-ek és buffer-ek, talán Core1-en a mag funkcionális egységek jobban kivehetőbbek).

Hacsak nem arra gondolsz, hogy a 2x64-bit FPU két része (ha jól tévedek, a négyosztatú magon - a K8-as FPU - Data & Load/Store - Integer - Instruction/Decoding felépítésből kiindulva - a legfelső rész az) inkább 1:2, mint 1.5:2 osztást mutat.

Arguing on the Internet is like running in the Special Olympics. Even if you win, you are still ... ˙˙˙ Real Eyes Realize Real Lies ˙˙˙

(#4656) #95904256 válasza VaniliásRönk (#4654) üzenetére


#95904256
törölt tag

Mivel nem tudom hogy a 65 -> 45 nm váltás milyen következményekkel jár, így az sem tudom mi a nem következménye. Nekem ezek a die fotók önmagukban nem mondanak túl sokat. Csak azt látom hogy van rajtuk egy rakás színes négyzet meg téglalap. Ha feltételezem hogy 65 -> 45 nm váltás egy egyszerű zsugorítás, akkor ezeknek számban és arányaikban mindenütt egyezni kellene, nem?

szerk.: ... szerintem nem csak a nagyobb méretű L3 cache miatt látni ezeket.

[ Szerkesztve ]

(#4657) #95904256 válasza P.H. (#4655) üzenetére


#95904256
törölt tag

Most hogy egy jó ideje már nézegetem a fotókat, tényleg egyre egyformábbnak tűnik. :((

Már csak abban reménykedem hogy megtalálom a TLB-bug fix nyomait. ;)

(#4658) Balala2007 válasza #95904256 (#4651) üzenetére


Balala2007
tag

32 helyett 48 utas lesz a 6MB L3. Tekintve, hogy mennyi tervezesi eroforrasuk van es milyen keves ido telt el a 65 es a 45 nanos verzio kozott, tartok tole, hogy ez nemhogy gyorsulast, hanem inkabb valamekkora L3 latency novekedest fog a gyakorlatban jelenteni per clock alapon.

AIDA64.com

(#4659) slett27


slett27
addikt

Itt találtam vmit : Shanghai vs Nehalem

"Ismerősöm szerint az ő Logitech Z-623-as rendszere (bizonyos esetekben) jobban szól, mert felére feltekerve is adja a mélyet, szétveri a házat a gettób@szó számokban !" by Rasiel :DDD

(#4660) Oliverda válasza slett27 (#4659) üzenetére


Oliverda
félisten

"first estimate based on intel slide"

Erre én nem alapoznék azért.

AMD’s Shanghai processor didn’t have first silicon until four months after Intel showed off their first silicon at spring IDF 2007 in September, but the difference is that Intel has showed the Nehalem running a real Operating System while AMD has not done the same for Shanghai.

Na ez már nem igaz pl. :)

"Minden negyedik-ötödik magyar funkcionális analfabéta – derült ki a nemzetközi felmérésekből."

(#4661) Raymond válasza Oliverda (#4660) üzenetére


Raymond
félisten

Sun/Intel prezentacio volt (linkeltenm fLeSs Nehalem-es topic-jaban). Letoltottem meg a torles elott. A Shanghai szamok egybkent tobb mint ami siman matematikailag a Barcelona adatokbol kijonne. [link]

Privat velemeny - keretik nem megkovezni...

(#4662) P.H. válasza #95904256 (#4657) üzenetére


P.H.
senior tag

Az FPU-részek méretét benéztem, a keret letakarja a mag egy részét. Viszont épp készítettem ezt a képet (kicsit jobban látható invertált és kissé kiemelt képen a Shanghai mag, 10%-kal kicsinyítve a Barcelona -maghoz), amikor feltűnt valami:

A L1D - Load/Store - Data TLB és az FPU határán bal oldalon, az eredeti képen vörösen, az invertált képen kéken derengő vékony vízszintes sáv nem volt Barcelonában. Valami hasonló sejlik az invertált képen (de nem bírom kinézni, a felirat takarja) L1C - Decode- Instruction TLB és az integer egység között is ugyanúgy bal oldalon. Vajon mik lehetnek azok?

Arguing on the Internet is like running in the Special Olympics. Even if you win, you are still ... ˙˙˙ Real Eyes Realize Real Lies ˙˙˙

(#4663) Raymond válasza P.H. (#4662) üzenetére


Raymond
félisten

Semmi. Halott silicon ami a kicsinyitesnel keletkezett. Itt megnezheted: [link]

Privat velemeny - keretik nem megkovezni...

(#4664) fLeSs


fLeSs
nagyúr

mi értelme manapság az x87 fp-t fejleszteni?
már régen a simd fp az alap (vagyis annak kéne lennie).

[ Szerkesztve ]

"I press keys on a keyboard all day and click a mouse in front of a glowing rectangle. Somehow that turns into food and shelter."

(#4665) P.H. válasza Raymond (#4663) üzenetére


P.H.
senior tag

Értem. Nagyon eltérőt mást ebben a felbontásban sem lehet találni a magokon belül, csak két másik dolgot:
- megfordították az L2 cache-eket
- a Northbridge látható része némileg eltér a korábbitól

fLeSs #4664: Ezt hogy érted?
A képen csak azt akartam mutatni, hogy láthatóan a 128-bit SSE-t úgy érték el, hogy a korábbi 64 bites végrehajtókat megduplázták fizikailag (a K8-as képet innen fordítottam be 90 fokkal, és kicsinyítettem.

[ Szerkesztve ]

Arguing on the Internet is like running in the Special Olympics. Even if you win, you are still ... ˙˙˙ Real Eyes Realize Real Lies ˙˙˙

(#4666) Oliverda válasza Raymond (#4661) üzenetére


Oliverda
félisten

Erről beszélek.

"Minden negyedik-ötödik magyar funkcionális analfabéta – derült ki a nemzetközi felmérésekből."

(#4667) #95904256 válasza fLeSs (#4664) üzenetére


#95904256
törölt tag

Az x87-es utasításkészletet nem igazán fejlesztgetik.
Összesen 5 utasítással bővült a 80387-es megjelenése óta.
x87 fp instructions

[ Szerkesztve ]

(#4668) fLeSs válasza #95904256 (#4667) üzenetére


fLeSs
nagyúr

na, rosszul fejeztem ki magamat.
szal asszittem, hogy a shanghaiban az fpu erősödik, erre kérdeztem, hogy minek fejleszteni az fp teljesítményt, mikor már régen a simd fp a menő.
egyébként a spec adatok alapján tényleg történt valami, állítólag.
az L3 mérete 3szorosára nőtt, ami elég jó hatással lehet az fp teljesítményre, de szvsz a spec számok ennél nagyobb változásra engednek következtetni.

"I press keys on a keyboard all day and click a mouse in front of a glowing rectangle. Somehow that turns into food and shelter."

(#4669) slett27 válasza Oliverda (#4660) üzenetére


slett27
addikt

Kicsit hiányos az angolom, de vmi olyasmit hámozok ki, hogy valamit előbb csinált az Intel, mint az AMD ? :B

"Ismerősöm szerint az ő Logitech Z-623-as rendszere (bizonyos esetekben) jobban szól, mert felére feltekerve is adja a mélyet, szétveri a házat a gettób@szó számokban !" by Rasiel :DDD

(#4670) Thrawn válasza slett27 (#4669) üzenetére


Thrawn
félisten

Előbb futtattak operációs rendszert a 45 nm-en gyártott procikon.

Different songs for different moods. łłł DIII Thrawn#2856 łłł Look! More hidden footprints! łłł D4BAD łłł WoT: s_thrawn łłł

(#4671) slett27 válasza Thrawn (#4670) üzenetére


slett27
addikt

AMD egy 1 éves technológiai lemaradását elvileg 6 hónapra csökkentette. 45nm úgy volt, ugye hogy csak 2009-ben lesz, ha jól emléxem. Sztem ez annyira részletkérdés már, hogy mikor futott oprendszer és melyiken. :)

[ Szerkesztve ]

"Ismerősöm szerint az ő Logitech Z-623-as rendszere (bizonyos esetekben) jobban szól, mert felére feltekerve is adja a mélyet, szétveri a házat a gettób@szó számokban !" by Rasiel :DDD

(#4672) Thrawn válasza slett27 (#4671) üzenetére


Thrawn
félisten

Nagyon nem részletkérdés, elég fontos lépés ez egy processzor születésénél.
Nemhiába volt örö é bódottá az Intel háza táján, mikor az első kísérleti példány XP-t bootolt.

[ Szerkesztve ]

Different songs for different moods. łłł DIII Thrawn#2856 łłł Look! More hidden footprints! łłł D4BAD łłł WoT: s_thrawn łłł

(#4673) Rive válasza slett27 (#4671) üzenetére


Rive
veterán

AMD egy 1 éves technológiai lemaradását elvileg 6 hónapra csökkentette.
Gyakorlatilag viszont ezzel várjuk meg, amíg az a gyártástechnológia bejáródik, és aztán határozzuk meg, hogy hol is tartanak egymáshoz képest :(

/// Nekünk nem Mohács, de Hofi kell! /// Szíriusziak menjetek haza!!!

(#4674) slett27


slett27
addikt

Sem a 9700 sem a 9900 még nincs a boltok polcain pedig már kellene nagyon. Ahogy olvastam, csak júniusban jönnek. :(

Áhh nem kesergek itt, csak jó lenne már vmi durranás... :D

[ Szerkesztve ]

"Ismerősöm szerint az ő Logitech Z-623-as rendszere (bizonyos esetekben) jobban szól, mert felére feltekerve is adja a mélyet, szétveri a házat a gettób@szó számokban !" by Rasiel :DDD

(#4675) shabbarulez válasza slett27 (#4671) üzenetére


shabbarulez
őstag

"AMD egy 1 éves technológiai lemaradását elvileg 6 hónapra csökkentette."

Azért fuss neki még1x annak az angol idézetnek, egy igen lényeges momentumon átsiklottál. A Shanghai 6 hónap késéssel futtatott op rendszert, az Intel második generációs 45nm-es processzora az Nehalem után. Mivel az első 45nm-es a Penryn volt és az még 2007 januárjában tape-outolt, az pedig 14 hónap difi. A 45nm-es SRAM wafferek bemutatása között még 16 hónap lemaradás volt, szóval már ez is jó eredmény.

Az Intel tavaly márciusban demózta nyíltan a Penrynt a tavaszi IDF-en, 3.33Ghz-en, benchmark eredményeket közölve. Az AMD idén márciusban demózta a Shanghait, jóval szemérmesebben órajel és benchmark nélkül. A hírek utaltak rá hogy most még nem fut olyan órajelen, mint a későbbi kereskedelmi példányok fognak. Ezt itt már 12 hónap eltérés, ami ismét dicséretes felzárkózás.

Az jól látszik hogy az AMD erőteljesen a 45nm mielőbbi bevezetésére hajt, de azért az hogy 6 hónapra dolgozza le a lemaradását, elég irreális cél lenne. Ugye Intel tavaly novemberben startolt el az első szerver 45nm-es termékeivel, a 6 hónaphoz a Shanhainak már májusban kereskedelmileg hozzáférhetőnek kellene lennie ehhez, aminek nincs sok esélye.

Én leghamarabb szeptemberre teszem a Shanhai elérhetőségét, ha úgy lesz már az is jelentős eredmény hisz a kezdeti 16 hónapot 10 hónapra dolgozták le. Ha nem lesz csak novemberre még a 12 hónapnyi eltérés sem egy rossz eredmény.

(#4676) Oliverda


Oliverda
félisten

Deneb 0MB L3 doesn’t have L3 cache disabled

"Minden negyedik-ötödik magyar funkcionális analfabéta – derült ki a nemzetközi felmérésekből."

(#4677) Thrawn válasza Oliverda (#4676) üzenetére


Thrawn
félisten

[link] ;]

Different songs for different moods. łłł DIII Thrawn#2856 łłł Look! More hidden footprints! łłł D4BAD łłł WoT: s_thrawn łłł

(#4678) slett27 válasza shabbarulez (#4675) üzenetére


slett27
addikt

Értem. :R Hogy mikorra fog ismét megfordulni a helyzet...

Amúgy hogy a fenébe tettek szert ilyen "hamar" Intelék a Core2 architektúrára, hogy egyik pillanatról a másikra egy teljesen másik rendszert alkottak, persze ez nem teljesen a topichoz tartozik. Más mérnökök ? Esetleg az Izraeliek is segítettek (Pentium M)?

Úgy érzem, hogy ez a K10 mintha teljesen "szerver orientált" proci lenne, szerver alkalmazásokban nagyon jó, de játékokban csapnivaló.

"Ismerősöm szerint az ő Logitech Z-623-as rendszere (bizonyos esetekben) jobban szól, mert felére feltekerve is adja a mélyet, szétveri a házat a gettób@szó számokban !" by Rasiel :DDD

(#4679) Rive válasza slett27 (#4678) üzenetére


Rive
veterán

Amúgy hogy a fenébe tettek szert ilyen "hamar" Intelék a Core2 architektúrára
Hamar :F Már a kezdeti Banias cuccok tesztelése közben kerültek olyan eredmények, amik odavágtak a desktop cuccoknak... Érted, egy energiatakarékos laptopprocc, szemben a desktop állatokkal, és odavág... Szóval a Core2 gyökerei egyáltalán nem hamariak. Inkább talán még késleltetve lett az architektúra, hogy a P4 vége ne mínuszosra jöjjön ki.

/// Nekünk nem Mohács, de Hofi kell! /// Szíriusziak menjetek haza!!!

(#4680) Rive válasza Rive (#4679) üzenetére


Rive
veterán

No. Nem Banias, hanem már a Dothan volt a bűnös. Lényegében architektúra-optimalizálatlan programokkal, szingli memóriavezérlővel odavert néhány tesztben a desktop-szegmensnek már a laptop-kaliberű szereplése elején, valamikor 2004 első félévében. Ezek után kicsit átfaragták, desktoposították az architektúrát, és lőn Core2.

Rég volt, úgyhogy kisebb pontatlanságok előfordulhatnak. A lényeg az, hogy mire Core2 lett belőle, addigra volt két generációnyi laptopprocc az adott termékvonalból.

/// Nekünk nem Mohács, de Hofi kell! /// Szíriusziak menjetek haza!!!

(#4681) fLeSs válasza Rive (#4680) üzenetére


fLeSs
nagyúr

[link]

"I press keys on a keyboard all day and click a mouse in front of a glowing rectangle. Somehow that turns into food and shelter."

(#4682) shabbarulez válasza Oliverda (#4676) üzenetére


shabbarulez
őstag

Ez egy érdekes cuccnak ígérkezik. Nekem nagyon úgy tűnik mintha a k10 2 magosokat teljesen jegelné AMD, hallunk négy meg három magosokról, de a 2 magos k10 nagyon mostoha bánásmódban részerül, lehet 65nm-en sosem fog materializálódni ha így tolják állandóan. Lehet 45n-en ebből okulva inkább bele sem vágnak, hanem ez veszi át a szerepét? Ez lesz az occsósított, 2 magos helyettesítő, "új Sempron"? Méretre jóval kisebb lesz így gazdaságosabban gyártható, igaz a redundáns részek is alaposan lecsökkenek. De szerintem a L3 nélküli változat teljesítménybe desktop körülmények között nem nagyon fog jelentősen elütni a L3-as változatoktól. Ez meg túl erős alsó szegmens adna. Márpedig ha a felső szegmensben is ilyen nyomottan áraz AMD és ehhez csinálna egy teljesítménybe alig valamivel gyengébb, de mégis olcsóbb alsó szegmenst, azzal még tovább kannibalizálná saját bevételeit.

(#4683) Oliverda válasza shabbarulez (#4682) üzenetére


Oliverda
félisten

Szerintem lesz 2 magos is, mintha olvastam volna már valamit róla, majd megkeresem.

"Minden negyedik-ötödik magyar funkcionális analfabéta – derült ki a nemzetközi felmérésekből."

(#4684) Oliverda


Oliverda
félisten

...na és persze hogyha ez az L3 kihagyása egyben azt is jelentené hogy visszatérne a K8 féle NB-CPU szinkron órajel akkor az nagyon jó lenne. :))

"Minden negyedik-ötödik magyar funkcionális analfabéta – derült ki a nemzetközi felmérésekből."

(#4685) Thrawn válasza Oliverda (#4684) üzenetére


Thrawn
félisten

:K

Different songs for different moods. łłł DIII Thrawn#2856 łłł Look! More hidden footprints! łłł D4BAD łłł WoT: s_thrawn łłł

(#4686) Rive válasza fLeSs (#4681) üzenetére


Rive
veterán

:R

/// Nekünk nem Mohács, de Hofi kell! /// Szíriusziak menjetek haza!!!

(#4687) fLeSs válasza Oliverda (#4684) üzenetére


fLeSs
nagyúr

miért, mit számít?
szvsz az energiahatékony működés miatt továbbra is aszinkron lesz a kettő, legfeljebb az NB így már elérheti a proci órajelét (az L3 nélkül).

[ Szerkesztve ]

"I press keys on a keyboard all day and click a mouse in front of a glowing rectangle. Somehow that turns into food and shelter."

(#4688) Oliverda válasza fLeSs (#4687) üzenetére


Oliverda
félisten

Ha magasabb az NB órajele akkor a mem. kezelés/elérés gyorsabb szerintem. K8-nál legalábbis így van.

"Minden negyedik-ötödik magyar funkcionális analfabéta – derült ki a nemzetközi felmérésekből."

(#4689) Oliverda


Oliverda
félisten

The TLB bug is as old as K6-III :DDD

AMD Mobile roadmap

"Minden negyedik-ötödik magyar funkcionális analfabéta – derült ki a nemzetközi felmérésekből."

(#4690) siriq


siriq
őstag

Megjott nekem is a katyam. Rendes egy ceg:D

Meg mindig nincs 1000 oras BF3 nev, kozben mar masok is erdeklodnek utana... Mar bevallottan nincs 1000 ora neki... Varjunk Dec 31-ig a Mantle-a.

(#4691) Thrawn


Thrawn
félisten

Eljövé a B3-as stepping és megszabadít benneteket vala a TLB bugtól :)

szerk: Nem éppen tuningos jószág ez sem.

[ Szerkesztve ]

Different songs for different moods. łłł DIII Thrawn#2856 łłł Look! More hidden footprints! łłł D4BAD łłł WoT: s_thrawn łłł

(#4692) J03Y válasza shabbarulez (#4682) üzenetére


J03Y
tag

Hát valóban nehéz helyzetben van az AMD. Amíg nem tudja a csúcs-prociainak az órajeleit emelni, (esetleg optimalizálni) addig nagyon óvatosan kell áraznia (és főleg megválasztania a "value" termékeit.

(#4693) Oliverda válasza Thrawn (#4691) üzenetére


Oliverda
félisten

Én inkább a retail verziókra leszek kíváncsi.

"Minden negyedik-ötödik magyar funkcionális analfabéta – derült ki a nemzetközi felmérésekből."

(#4694) slett27 válasza Oliverda (#4693) üzenetére


slett27
addikt

Ment privi !

"Ismerősöm szerint az ő Logitech Z-623-as rendszere (bizonyos esetekben) jobban szól, mert felére feltekerve is adja a mélyet, szétveri a házat a gettób@szó számokban !" by Rasiel :DDD

(#4695) dokar válasza Thrawn (#4691) üzenetére


dokar
addikt

ennek semmi értelme (TLB probléma javításának), max szerver fronton.
a b2 vs b3 összeeresztés winrarban röhejes. mégis mire számítottak? :D

extra - SEXRay

(#4696) Oliverda válasza dokar (#4695) üzenetére


Oliverda
félisten

Azt sem tartom kizártnak hogy nem is volt B3-as procijuk. Tehát lehet hogy egy kamu ez a teszt.

"Minden negyedik-ötödik magyar funkcionális analfabéta – derült ki a nemzetközi felmérésekből."

(#4697) Raymond válasza Oliverda (#4696) üzenetére


Raymond
félisten

Ezt ugy mondod egy Anandtech cikkre hogy kozben allandoan Fudzilla hireket linkelsz? :))

[ Szerkesztve ]

Privat velemeny - keretik nem megkovezni...

(#4698) dokar válasza Raymond (#4697) üzenetére


dokar
addikt

LOL, hát ez így tényleg furcsa :D

extra - SEXRay

(#4699) Thrawn válasza dokar (#4695) üzenetére


Thrawn
félisten

Már miért ne lenne értelme? :F

Different songs for different moods. łłł DIII Thrawn#2856 łłł Look! More hidden footprints! łłł D4BAD łłł WoT: s_thrawn łłł

(#4700) dokar válasza Thrawn (#4699) üzenetére


dokar
addikt

mivel a TLB mizériának desktop frontos csak hájp jelentősége van, természetesen negatív.
ha magasabb órajelek elérésére képes a B3, akkor megéri azt választani.

extra - SEXRay

Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.