Új hozzászólás Aktív témák

  • Vladi

    nagyúr

    Sziasztok!

    Ezt a topikot azért nyitom, mivel a Linuxos topikokban időnként felbukkan 1-2 bsd-vel kapcsolatos kérdés és nincs igazán topikja ezeknek az operációs rendszereknek. Szerintem elég nagy informatikai portál ez ahhoz, hogy elbírjon egy ilyen topikot.

    Lássuk mi is az a BSD!

    A Berkeley Software Distributiton névből áll össze a betűszó. Ezek unix szerű operációs rendszerek, valamint alkalmazás gyűjtemények. Ezek a Berkeley egyetemen fejlesztett kódon alapulnak. Létezik szabad és fizetős változatuk is.

    Linuxal összehasonlítva elmondható, hogy beépített emulációnak köszönhetően kompatibilis a Linuxos alkalmazásokkal. Viszont többnyire nem GPL licencük, hanem saját un. BSD licence alatt jelennek meg. Legfontosabb célkitűzéseik hasonlóak a Linuxéhoz: stabilitás, biztonság, rugalmasság és a unix hagyományok felhasználása.

    Több kisebb nagyobb változata létezik:

    FreeBSD:

    A legnépszerűbb és legszélesebb körben használt szabad terjesztés. Elsősorban kiszolgálókon használják, de természetesen használható desktop környezetben is.

    A project oldala: [link] A freeBSD kézikönyv: [link] (alapmű a BSD-k világában.)
    Jelenlegi stabil, karban tartott verziók: 6.3 és 7.0

    Logója egy jópofa ördögfióka:

    OpenBSD:

    Szintén szabad felhasználású terjesztés. Legfontosabb tulajdonságai a megelőzésen alapuló biztonság és a beépített titkosítás. A szakértők az egyik legbiztonságosabb operációs rendszernek tartják. Nem véletlenül. Több mint 10 éves fejlesztése alatt 2 (!!) ismert, távolról kihasználható hibája volt csak. Elsősorban kiszolgálókra ideális, gyakran használják kritikus helyeken mint tűzfal szerver operációs rendszerét. Jellemzője továbbá, hogy nem készül belőle hivatalos iso kiadás, telepíteni ftp-ről lehet. A project vezetője Theo de Raadt híres figurája a szabad szoftver közösségnek. (Hírhedt?)

    A project oldala: [link]
    Jelenlegi legújabb kiadás: 4.2

    Logója:

    NetBSD:

    A NetBSD célja a maximális hordozhatóság. Kicsit tréfásan azt is mondhatnánk, hogy még egy kenyérpirítón is elfut.

    Weboldala: [link]
    Stabil kiadás: 4.0

    Logó:

    DesktopBSD:

    Mint a neve is mutatja, ez egy kifejezetten asztali rendszernek szánt FreeBSD alapú rendszer. Céja, hogy a desktop userek is kihasználhassák a BSD rendszerek nyújtotta előnyöket.

    Weboldala: [link]
    Stabil kiadás: 1.6

    Logó:

    PC-BSD:

    Ez egy kifejezetten desktop orientált kiadás, melyet igyekeznek a legkönnyebben telepíthetővé, konfigurálhatóvá alakítani. KDE grafikus felülettel érkezik. A legkönnyebben kezelhető BSD rendszer. Kezdőknek is ajánlott. FreeBSD 6 alapú.

    Wegoldala: [link]
    Aktuális verzió: 1.5

    Logó:

    Számos kisebb-nagyobb változata létezik még ezeken kívül. Az érdeklődőknek érdemes a hup wikiben a BSD-s cikkeket tanulmányozni. Itt számos hogyan és gyakorlati leírás is fellelhető.

    Sok sikert a rendszerhez és a topiknak is. :)

Új hozzászólás Aktív témák