Hirdetés

2024. május 6., hétfő

Gyorskeresés

Útvonal

Fórumok  »  Technika, hobbi, otthon  »  LED világítás a lakásban (kiemelt téma)

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2023-12-13 04:37:07

LOGOUT.hu

A ledek energiahatékonyságuk és a tömeggyártás miatti egyre alacsonyabb árukkal mind népszerűbb fényforrások. A legelterjedtebb foglalatok (pl E14, E27) mellett a sokat használt foglalatokon (pl GU 10, GU 4, MR 16) át ma már a ritkán használt, speciális foglalatok (pl R7s) számára is van ledes alternatíva. A ledes fényforrások a fogyasztók megszokásainak megfelelően formájukat tekintve is igazodnak a korábbi technológiákon alapuló fényforrásokhoz, így találunk kompatibilis ledes alternatívákat pl halogén izzóink helyére is.

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#3951) mexel


mexel
veterán

A kukorica izzón kívül 220V van, vagy 12V? Ott értem, ahol meg lehet fogni kívülről. Mert azt írták nekem máshol hogy:
"Semmi burkolatuk, védelmük nincs, a ledek szabadon vannak, egy kondis-ellenállásos tápjuk van, leválasztás védelem semmi.
Szóval nagyon-nagyon óvatosan kell velük bánni.
Ha valaki magának megveszi az az ő baja, viszont árusítását elégé bünteti a törvény, ha meg baj van belőle..."
Az utolsó mondatot abszolút nem hiszem, a többit nem tudom.

(#3952) Dluinet válasza mexel (#3951) üzenetére


Dluinet
nagyúr

LED lámpa az eBay-ről tapasztalat

de max 12V

"Mindig is első szerettem volna lenni!" - II. János Pál pápa

(#3953) mexel válasza Dluinet (#3952) üzenetére


mexel
veterán

Igen, olvastam már ezt a blogbejegyzést. :) Akkor tehát ha kívül bárhol megfogható, 12v-nál több nem lesz ott. Ergo amit írtak nekem az hülyeség. Csak nem akartam addig visszaírni amíg nem tudom mi az igaz.

(#3954) PHM válasza mexel (#3953) üzenetére


PHM
addikt

Zömében kétféle előtétet használnak a ledes lámpákhoz:
- Kapacitív, kondenzátoros előtét - ez bizony rázhat/bizsergethet.
- Kapcsoló üzemű, áramgenerátoros előtét - nem ráz, nem villog.
Árulkodó jel, hogy az előbbi nagyjából fix feszültségű, míg az
utóbbi általában 110 és 230 V-ról is képes működni.
Az elsőt azért jobb nem fogdosni.

Ma olyan bizonytalan vagyok... Vagy mégsem?

(#3955) mexel


mexel
veterán

Köszönöm! Akkor most ismét nem tudom mi az igazság :DDD Első válasz szerint kívül 12V van, a második szerint viszont lehet hogy több is. :D Azaz vagy ráz vagy nem :) Ezekben a kukoricákban azt hiszem főként kondenzátoros előtét-es motyó van, akkor ez ráz mert 220 jön ki, vagy bizsereg a 12V?

(#3956) PHM válasza mexel (#3955) üzenetére


PHM
addikt

Csak a kondenzátoros előtétes lámpák rázhatnak/bizsergethetnek.
Mivel nem tudni, az áramkör melyik részét fogod meg éppen,
a rázás/bizsergetés mértéke is változó.
A kapcsoló üzemű meghajtós lámpákban nem fix a feszültség,
az a sorba kötött ledektől függ, mivel a meghajtás áramgenerátoros.
Jellemzően 12-30, a hálózattól leválasztott feszültség szokott lenni
az ilyen lámpákban. Ezeknél maximum az erre nagyon érzékenyek
érezhetnek némi csiklandást. De mint írtam, könnyen felismerhetők.

Ma olyan bizonytalan vagyok... Vagy mégsem?

(#3957) mexel válasza PHM (#3956) üzenetére


mexel
veterán

Köszi! A lényeg tehát röviden és velősen, hogy a 220V nem jelenik meg a lámpa külsején semelyik forrasztásnál vagy csatlakozásnál sem.

(#3958) mexel


mexel
veterán

Na kapásból hatalmas leb@szást kaptam a másik fórumon hogy azt mondtm hogy nem életveszélyes az égő.
Ilyen válaszokat kaptam:

"Ez az égő életveszélyes!
Nincs benne tápegység, nincs transzformátor, nincs leválasztás a hálózattól.
A felületén nincs burkolat, a ledek kivezetései megérinthetőek.
Kizárt, hogy ezt az égőt bármilyen engedéllyel rendelkező boltban meg lehessen vásárolni Magyarországon.
Ha minimálisan értenél az elektronikához, akkor nem beszélnél akkora baromságokat, hogy a 230V az elejéig jön be...
Nem a 12V-tal van baj, csakhogy ebben a pilácsban olyan nincs a ledek sorba vannak kötve és ezt a 60 ledes lámpát, 180V-tal kell megtáplálni.... az meg egyrészt nem 12 másrészt nincs leválasztva a hálózatról.
Szóval ez nem rémisztgetés, hanem tény...
Egy kondis, ellenállásos feszültségosztó van bennük, valami ilyesmi:

Mellékelt kép: "

Vagy:
"Ja
ez legalább olyan mint az elektronikus 12V-os halogén trafók nagyrésze.
Fázishasításos módon állítják elő a 12V-ot, ami gyakorlatilag azt jelenti, hogy semmilyen !!! leválasztás nincs a 230V-os hálózat felől, ergo a fázis (ami ráz is) ott van a 12V-os lámpácskán, a földeléshez képest meg az 230V ha megméri valaki, teszem azt vízcső vagy fűtéscső. Baromira agyon üt.
A ledes világítók is hasonlóan, semmi leválasztás, csak hiába egy led feszültsége x volt, ha ott van a fázis a lábán, ami a földhöz képest (vízcső) 230V."

Akkor életveszélyes vagy nem? Ha lesz időm műszerrel rámérek.

(#3959) S-eye


S-eye
senior tag

Sziasztok!

LED égőt keresnék minél több garanciával(5év) Debrecenben. Milyen helyeket ajánlotok? Ledlob.hu oldalon is találtam megfelelőt, de nem fizetnék a futárnak, ha boltban is megtalálom. 75-100 W izzónak megfelelőt keresek.

Köszi :R

(#3960) PHM válasza mexel (#3958) üzenetére


PHM
addikt

Az első résszel egyetértek, de ezt írtam is.
Igaz, nem emeltem ki külön, hogy akár életveszélyes is lehet.
A rajz egyébként hiányos, van még ott egy graetz-híd és egy puffer kondi is.
A második rész nettó baromság.
A kapcsoló üzemű led meghajtók galvanikusan el vannak választva a hálózattól.
Semmi közük a fázishasításos teljesítmény szabályzáshoz.
Ezt nem az ujjamból szoptam, szedtem szét ilyen meghajtókat.
A válasz egyszerű: Nem kell fogdosni, akkor nincs gond.
Mivel nem vagy szakember, jobb, ha ehhez tartod magad.

Ma olyan bizonytalan vagyok... Vagy mégsem?

(#3961) kelly7 válasza jozsi252 (#3912) üzenetére


kelly7
aktív tag

Be ballagsz egy praktikerbe, és 1x1,5 cm-es 1 méteres alu profilt kemény 370 forintért veszel. Én egy hete vettem.

(#3962) jozsi252 válasza kelly7 (#3961) üzenetére


jozsi252
veterán

Igen valójában akörül láttam a Praktikerbe, csak éppen az nem felületkezelt.. Nekem ezüst színű eloxált felületű kell. Az néz ki normálisan.

iPhone 13 Pro Max

(#3963) mexel válasza PHM (#3960) üzenetére


mexel
veterán

Itt most nem is a fogdosásról van szó, hanem magáról a tényről, hogy életveszélyes-e az égő, mert ezt állították, én meg azt mondtam hogy nem :)

(#3964) mzso válasza Yany (#3899) üzenetére


mzso
veterán

Ó hát hány lument akartok már? :)
Lehet ilyet is venni: http://www.ebay.com/itm/111229285121 :DDD

(#3965) Dluinet válasza mzso (#3964) üzenetére


Dluinet
nagyúr

Hány percig világít? 5? Aztán kuka?

"Mindig is első szerettem volna lenni!" - II. János Pál pápa

(#3966) jeriko2 válasza mexel (#3958) üzenetére


jeriko2
tag

Szia!

Szedtem már szét pár ledes lámpát, márkásat is, kínait is, kukoricát is. Egy régi, 5 éves, hagyományos led-eket sűrűn egymás mellé zsúfoltat leszámítva mindegyikben kapcsolóüzemű táp volt. persze ebből nem lehet általánosítani.
A kukorica (és egyéb sokledes) megoldásoknál semmiképp nincs kint a led-en 180 V, mivel a led-ek szinte mindenhol 5-6 db-os csoportokba vannak kötve, majd azok párhuzamosan. Egy-egy ilyen csoport két vége között 20-30V feszültség mérhető.

Nekem is van kukorica izzóm, nem egyszer megérintettem nem csak a led-et, de magát a forrasztást is - egyelőre nem vágott meg az áram. Persze csak óvatosan, az ördög sosem alszik! Inkább olyan helyre rakj olyan lámpát, aminak szabadon áll fém része, amihez még véletlenül sem lehet hozzáérni (pl. csillár, mennyezet stb.)

A kukorica lámpának egyébként pont az az előnye, hogy nagyon jól hűl (mivel szabadon vannak a led-ek, jó a szellőzése). Nálam a ledeket közvetlenül megérintve kb. kézmeleg, nem érzek komolyabb melegséget.

A kapcsolóüzemű tápot arról ismered fel, hogy van benne egy pici trafó (link) Olyat már nem nagyon kapni, amiben nincs, talán ez ilyen

(#3967) PHM válasza mexel (#3963) üzenetére


PHM
addikt

Életveszélyes lehet.
De azért az, hogy a hidegpadlós konyhában mezítláb,
bekapcsolt állapotban cseréljem az "égőt", miközben fél kézzel
kapaszkodom a radiátor csövében, szerintem nem életszerű.
Ha laikus vagyok, lekapcsolom a lámpát, mielőtt belenyúlnék.
Ha szakember, arról is meggyőződök, hogy a kapcsoló a fázist szakítja.
Ha óvatos, mindenhol 2 sarkú kapcsolót építek/építtetek be.
S ezzel máris leredukáltam az áramütés veszélyét.

(#3966) jeriko2: A diskurzus pont egy kapacitív előtéttel rendelkező
lámpából indult ki.

[ Szerkesztve ]

Ma olyan bizonytalan vagyok... Vagy mégsem?

(#3969) radi8tor válasza Brave_86 (#3968) üzenetére


radi8tor
MODERÁTOR

Hogy tudtunk eddig élni nélküle. :D

⭐ Stella

(#3970) jeriko2 válasza mzso (#3964) üzenetére


jeriko2
tag

Mekkora lehet a fizikai mérete? 5cm* 5cm?
Csak viszonyításképp: egy pc processzora max teljesítményen 100-150W hőt disszipál, és aktív hűtés van rajta. Ehhez a led-hez kb. már kötelező a vízhűtés.

(#3971) jeriko2 válasza Brave_86 (#3968) üzenetére


jeriko2
tag

Na ez az, aminek semmi értelme. Minden lámpában wifi vezérlő - biztos jó olcsó lesz, meg a user-ek kb. annyit értenek hozzá (meg úgy is lesz megcsinálva) hogy csak be kell tekerni. Aztán majd szomszéd pistike jól elszórakozik azzal, hogy felcsatlakozik a lámpára, és kapcsolgatja más lakásában a villanyt :) Ha meg tönkremegy, elektronikával együtt lehet kidobni az egészet.

Az ilyen elképzeléseknek úgy van értelme, ha a lakásba beépítésre kerül egy központi vezérlő (számítógép), amiben fut egy kellően secure szoftver, és ez vezérli a lakás fogyasztóit előre beállított programok és felhasználói parancsok alapján a világítástól kezdve a fűtésig. A különböző eszközökkel (mobil, tablet, vagy internet felől) erre a vezérlőre csatlakozol, és innen kapják a lámpák, egyéb vezérelt eszközök a jelet, illetve ide küldik be a különféle szenzorok (mozgásérzékelő, kapcsolók, hőmérséklet mérők stb.)
Ilyen egyébként már most van, csak irreálisan sokért, és még nincs egységes szabvány, ami nagyban gátolja az elterjedését - de mindenképp ez lesz a nem is oly távoli jövő.

(#3972) mzso válasza Dluinet (#3965) üzenetére


mzso
veterán

Ameddig a power LED-ek álatalában. Természetesen megfelelő hűtéssel.

(#3973) mzso válasza jeriko2 (#3966) üzenetére


mzso
veterán

Én meg az ellenkezőjét láttam. Mindegyik 5050-es kukorica kondenzátoros előtéttel meg egy híddal készült.. És nem tudom miért de 200V+ volt azon kinti érinkezőkön a nagyobb modell esetén.
A kis 3528-as és a klasszikus ledekből készült közepes teljesítményű is minden bizonnyal így készült, mivel mindegyiken érezhetően vibrál ha odafigyel/teszteli az ember, vagyis 50Hz-en vibrál. Amennyire tudom a kapcsoló üzemű tápok ennek minimum sokszorosát tudják.

(#3974) mzso válasza Brave_86 (#3968) üzenetére


mzso
veterán

Pont említeni akartam. Bár a távvezérlés engem jóval kevésbé érdekel mint a színhőmérséklet változás.
Kiváncsi vagyok hogy működik. Nyílván a foszfort meg tényleges tényleges LED-ek színét nem lehet real time változtatni.
Esetleg azt bírom elképzelni, hogy RGB LED-eket használnak azokhoz íllő foszforral és külön változtatják a három kört. Esetleg valami külön színes (piros, narancs, zöld, sárga) ledekkel befolyásolják a normál 6500K-s színhőmérsékletét. Bár nyílván ez meglehetősen negatív hatással lehet a CRI-re.

(#3970) jeriko2
Lehet-sőt valószínű.

[ Szerkesztve ]

(#3975) mexel


mexel
veterán

Megtetszett ez a ledszalag :) Gyorsan rendeltem is mindenféle színből, és típusból hogy le tudjam tesztelni őket (3528 60/120 - 5050 és 5630-ast is több féle színárnyalatokban). Rendeltem mini dimmert, csatlakozóz, tápokat, dugókat. (sarokelem még nincs rendelve és rgb 5050-esem sincs 44-es távval)
Mit érdemes rendelni ezekhez még ami hasznos lehet?

(#3976) Dluinet válasza mexel (#3975) üzenetére


Dluinet
nagyúr

én a konyhapulthoz mozgásérzékelőt a kapcsoláshoz

alu profil

"Mindig is első szerettem volna lenni!" - II. János Pál pápa

(#3977) mexel válasza Dluinet (#3976) üzenetére


mexel
veterán

Sima mozgásérzékelőt? Alu profilt természetesen majd veszek ha a 5630 vagy 5050 mellett döntök .

(#3978) Dluinet válasza mexel (#3977) üzenetére


Dluinet
nagyúr

ezt

és ezt a hétvégén próbálom ki

"Mindig is első szerettem volna lenni!" - II. János Pál pápa

(#3979) cekkk válasza Dluinet (#3978) üzenetére


cekkk
veterán

Ezek tök jók.

A kérdésem az lenne, hogy ha nem érzékelnek akkor meddig adják tovább a energiát, milyen intervallumba állítható be?

A másik kérdésem ha erre bárki tud válaszolni azt szívesen veszem. :R
Van ez a switch, ez hogyan működik? Kell hozzá egy fizikális kapcsoló még előtte vagy utána? Esetleg mindig ki be kell dugni az áramforásba a led tápját? :U

(#3980) Morris válasza cekkk (#3979) üzenetére


Morris
veterán

Egyszerűen berakod a táp és a szalag közé. Ott vannak rajta a nyomógombok. Ha jól tudom akkor 3 van. Semmi más nem kell hozzá! ;)
(Csak onnan tudom, hogy nekem ilyen)

[ Szerkesztve ]

(#3981) cekkk válasza Morris (#3980) üzenetére


cekkk
veterán

De kikapcsoló gombot én nem látok rajta és ez ami zavar.
Nekem most itthon olyan van mint neked a távos, de a másik helyre jobb lenne egy ilyen megoldás, és ezen nem látom, hogy lehet ki-be kapcsolni. Végig meg nem szeretném nyomkodni minden alkalommal :D

Van az csak nem minden képen :(((

Az 5630-as lednek méterenként mennyi is a fogyasztása és milyen hagyományos izzónak felel meg? :B

[ Szerkesztve ]

(#3982) mexel válasza Dluinet (#3978) üzenetére


mexel
veterán

Ilyet nem is láttam. ha elrejtem a pult alá akkor csak olyankor kapcsol ha odamegyek gondolom. Meddig világít? Beállítható?

[ Szerkesztve ]

(#3983) Morris válasza cekkk (#3981) üzenetére


Morris
veterán

áh elütöttem, :D :D szóval nekem ilyen van!
ott van rajta a 3 nyomógomb

Az 5630 általában 18 és 19,2 W/m-es fogyasztással rendelkezik. Változó, de nagyon jó fényt ad!

[ Szerkesztve ]

(#3984) cekkk válasza Morris (#3983) üzenetére


cekkk
veterán

Reggel van még :D

Közben találtam infót én is :D

KB 20W a fogyasztása a 60db/m-es 5630as lednek.

Rendeltem 5630-t is. Majd megjön egyszer az életben. :D

[ Szerkesztve ]

(#3985) Dluinet válasza cekkk (#3979) üzenetére


Dluinet
nagyúr

Az első az fix, kb 16 s, a másodikat az lehet állítani 2-350 s között és fényhez is lehet állítani, tehát ha világos van akkor nem kapcsol fel, de ezt csak hétvégén próbálom ki.

konyhapultba beépítve csak tőle jobbra 60cm és balra 60cm-re érzékel, ennél hosszabb konyhapultnál többet kell alkalmazni (én méterenként tenném).

Kapcsolót közvetlenül a led elé kell beépíteni.
A mode gombbal a villogás lehet állítani, kb 7fajta villogás és +1 folyamatos világítás speed gombbal a villogás sebességét vagy a folyamatos világításnál fényerőt lehet állítani 7 lépésben.
Beállítást nem felejti el ha le van kapcsolva a led. Igazából nagyon nem kényelmes kapcsolgatni, csak dimmelésre érdemes használni.

Kapcsoló kell elé, ha le akarod kapcsolni. A táp elé kapcsoló és/vagy a táp után mozgásérzékelő előnyös ha van.

[ Szerkesztve ]

"Mindig is első szerettem volna lenni!" - II. János Pál pápa

(#3986) cekkk válasza Dluinet (#3985) üzenetére


cekkk
veterán

Én is ettől féltem, hogy nem kényelmes vele kapcsolgatni.

Táp elé nem tudok kapcsólót rakni, mert ilyen pici 2A konnektorba dugós táp és nincs vezeték előtte. Majd rakok kapcsolót a kimenő ágra.

Köszi az infót. :R

(#3987) Dluinet válasza cekkk (#3986) üzenetére


Dluinet
nagyúr

Én akkor vezeték kapcsolót raknék rá:

"Mindig is első szerettem volna lenni!" - II. János Pál pápa

(#3988) radi8tor válasza Morris (#3983) üzenetére


radi8tor
MODERÁTOR

Nekem is megérkezett pár napja a rendelt cuccos.
Van erről valami leírás, hogy melyik gomb mit csinál vagy mindenki kísérletezze ki magának?

Tudom nagy elvárás lett volna 1 dolláros cucchoz leírást kapni, de hát ilyen világban nőttem fel. :D

⭐ Stella

(#3989) Dluinet válasza radi8tor (#3988) üzenetére


Dluinet
nagyúr

leírás

"Mindig is első szerettem volna lenni!" - II. János Pál pápa

(#3990) radi8tor válasza Dluinet (#3989) üzenetére


radi8tor
MODERÁTOR

Oh köszi. :R Reggel van még. :D

⭐ Stella

(#3991) gboszi


gboszi
senior tag

Hm...nekem a konyhapultnal egy a leglaposabb kültéri kapcsolo van felszerelve. A táp elötti 220at kapcsolja.

"If you're good at something, never do it for free!"

(#3992) cekkk válasza Dluinet (#3987) üzenetére


cekkk
veterán

Az lesz, csak mivel valami ilyesmi táp, így nem tudok a 220ra kapcsolót rakni, csak a 12V-s részére.

(#3993) radi8tor válasza cekkk (#3992) üzenetére


radi8tor
MODERÁTOR

Tudsz te, mondjuk akkor ha egy kapcsolós elosztóba vagy hosszabbítóba dugod.

⭐ Stella

(#3994) cekkk válasza radi8tor (#3993) üzenetére


cekkk
veterán

Miért is nem jó ha 12Vra rakom a kapcsolót?
Ez jó fajta táp, ha nincs terhelve nem fogyaszt semmit. Nem az amit linkeltem, hanem másik csak erről nincs anyagom, mert kereskedelmi forgalomba nem lehet kapni.
Nem nagyon van jó minőségű kapcsolós elosztó, hosszabbító meg nem jó oda.

[ Szerkesztve ]

(#3995) radi8tor válasza cekkk (#3994) üzenetére


radi8tor
MODERÁTOR

Jó az is, de én jobb szeretem áramtalanítani a tápokat, ha nincs rájuk szükség.

⭐ Stella

(#3996) cekkk válasza radi8tor (#3995) üzenetére


cekkk
veterán

Akkor nálad mindig minden ki van kapcsolva és áramtalanítva?

Én pl pont úgy tudom, hogy az nem tesz jót az eszközöknek, ha teljesen áramtalanítva majd vissza vannak kapcsolgatva, legalább is a tápnak.

[ Szerkesztve ]

(#3997) radi8tor válasza cekkk (#3996) üzenetére


radi8tor
MODERÁTOR

Semmi baja nem lesz a tápnak. :N Ellenben sokat lehet spórolni az áram számlán a sok 1-2-3W-os fogyasztók kiiktatásával.

A tápokban a kondenzátorok tudnak kiszáradni, de az is csak használattól.

⭐ Stella

(#3998) Morris válasza radi8tor (#3995) üzenetére


Morris
veterán

Ugyanígy van nálam is. :))

[ Szerkesztve ]

(#3999) jeriko2 válasza cekkk (#3994) üzenetére


jeriko2
tag

"ha nincs terhelve nem fogyaszt semmit."
Azért ilyen táp még nem nagyon van :) Nem véletlen mondják, hogy a mobiltöltőt se hagyd bedugva.
Persze minimális a fogyasztás, viszont napi 24 órában megy.

(#4000) mexel


mexel
veterán

+1 pont. Nekem is az a tervem, ha több helyen lesz led szalagos világítás, hogy csak akkor kapjon a táp áramot ha felkapcsolom a lámpát, azaz a 220-at szakítom majd meg. Ezért nézegetem a jobb fajta és minél kisebb tápokat, hogy el lehessen dugni. Sajnos nem csak a fogyasztás miatt nem merem bedugva és őrizetlenül hagyni ezeket a tápokat, hanem kicsit tartok az ebayról rendelt bizonytalan minőségű motyóktól. ( ez ugyanúgy megvan az itthon vásároltakkal is mert sokszor visszaköszönnek az ebay-en látottak)

Kérdés: a mini dimmer akkor is mgtarja a beállítást ha nem kap áramot egyáltalán? ( pl ki van húzva a táp a konnektorból.)

[ Szerkesztve ]

Útvonal

Fórumok  »  Technika, hobbi, otthon  »  LED világítás a lakásban (kiemelt téma)
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.