Hirdetés

2024. április 30., kedd

Gyorskeresés

Hozzászólások

(#2901) stoneradamf


stoneradamf
csendes tag

nem erőd, erdő ;]

(#2902) danielblack válasza stoneradamf (#2900) üzenetére


danielblack
csendes tag

Lókúttól nyugatra van a Hajagi Bars bázis, biztos arról hallottál :-) (google earth a barátod)
;)

(#2903) stoneradamf válasza danielblack (#2902) üzenetére


stoneradamf
csendes tag

Biztos h nem de azért köszi

(#2904) themebuilder


themebuilder
senior tag

Ezt az oldalt ismeritek?

englishrussia.com - itt rengeteg elhagyott szovjet létesítményről van kép (nagy mennyiségben vannak Hidegháborús képek)

♫ ▁ ▂ ▃ ▅ ▆ ▇

(#2905) InBlack


InBlack
csendes tag

Sziasztok!

Tudja valaki hogy jelenleg Nógrádverőcén mi a helyzet?
104/3 / MN2124 lérak bázis volt ott 1960-1981-ig.

Utána a bázis északi felén MH betegotthon, szanatórium lett.

A déli felével mi a helyzet?
Egy szanatóriumi dolgozótól hallottam hogy elhagyatott, és nem tartozik a betegotthonhoz (a faluban is ezt mondják).
Viszont az egyik régi nyugállományú ezredes mondta hogy azt 1981 óta "cerberusz raktár". Vagyis a lezárt raktárakat őrzik, de az őrök, és elvileg más sem léphet be.

Megnéztem közelebbről... átmentem a betonkerítésen, de volt egy belső drótkerítés (ami elég új, és a területet leválasztja a szanatóriumtól), és a 2db raktár előtti betonplaccon egy fehér furgon parkolt, és a raktárakkal szemben az őrbódéban 2 ember volt (elég messze voltak, de szerintem katonai egyenruha volt rajtuk).

30 éve átköltöztették a bázist, mit őrizhetnek azokban a raktárakban?
Volt már ott valaki, aki bement, és látta közelebbről?

(#2906) wertis


wertis
újonc

Üdv hadsz! érdeklődni szeretnék Csákváron ugye több szovjet bunkert fotóztál ezek pontosan hol vannak? üdv.wertis :R

(#2907) hadsz válasza wertis (#2906) üzenetére


hadsz
tag

Üdv!

Privátban elküldtem a választ.

(#2908) stephanus válasza buldog-bódog (#2700) üzenetére


stephanus
újonc

Üdv Mindenkinek!
Véletlenül akadtam erre a fórumra, és végigolvasva nagyon tartalmasnak találtam.
A Polgár és Görbeháza közötti volt orosz objektumhoz annyit szeretnék hozzátenni, hogy a helye mai napig megvan.
Igaz valóban megváltozott a táj jellege az autópálya építésével, de mivel helybéli vagyok, és anno gyerekkoromban sokat jártam errefelé, tudom hol volt.
Igaz ma már néhány bokor ill. fa jelzi a helyet, de a bekötőútja még megvan, és eléggé elhagyatott helynek látszik.
Ha valakit érdekel szívesen leírom a pontos helyet.

(#2909) hadsz válasza stephanus (#2908) üzenetére


hadsz
tag

Szia,

mindenképpen érdekelne a pontos helye,mivel ez elvileg láncszeme volt a mo-i. kormányzati híradó ezred tropo vonalának és Bulldog kollégával már többször is beszéltünk róla itt a fórumon,próbálva beazonosítani a helyet.Előre is köszi a segítséget!

(#2910) STEVE-069


STEVE-069
tag

Üdv! Nem a 35 útról nyílik a bekötőút Görbeháza felől Polgár felé jobbra?

(#2911) Vazallus válasza ócskás (#2852) üzenetére


Vazallus
tag

Ez mire szolgált régen?

"Mr. Salieri sends his regards"

(#2912) buldog-bódog válasza stephanus (#2908) üzenetére


buldog-bódog
csendes tag

Szia!

Holnap (20-án) megyek arra (Nyíregyháza - Jászberény, és vissza). Ha tudunk váltani pár szót, szívesen letérek az M3-ról visszafelé jövet.
Küldj, egy telefonszámot a radar@upcmail.hu címre.

-d-

Ezeket a dolgokat nem azért írtuk le, hogy elhiggyék, hanem hogy tudják.

(#2913) stephanus válasza buldog-bódog (#2912) üzenetére


stephanus
újonc

Szia!

Sajnos nekem ma dolgoznom kell, ráadásul délután.
Privátban elküldtem neked a kérdéses hely koordinátáit.

Üdv!

(#2914) buldog-bódog válasza stephanus (#2913) üzenetére


buldog-bódog
csendes tag

Szia stephanus !

Írtam Neked levelet, és hívtalak többször telefonon is, a felvetett témával kapcsolatban.
Írj arra a címre, amiről küldtem a levelet, hogy mikor kereshetlek!

-d-

Ezeket a dolgokat nem azért írtuk le, hogy elhiggyék, hanem hogy tudják.

(#2915) fireproof


fireproof
őstag

Sziasztok. A 17. kerületben tudtok valami ilyen régi lelakott laktanyát/ipartelepet/romos épületeket ahova autóval be lehet menni és lehetne fotózni? :R

(#2916) buldog-bódog válasza buldog-bódog (#2914) üzenetére


buldog-bódog
csendes tag

Szia stephanus !

Köszönöm válaszod. Ha nem sikerül találkoznunk, megpróbálok egyedül oda eljutni, mivel, a megadott koordinátákon sikerült azonosítani a helyszint.
Örülök, hogy megerősítetted az általam leírtakat.
Kívánok Neked kevesebb munkát, és több pénzt!
Elküldöm a telefonszámaimat, ha lesz időd csörgess meg, visszahívlak!

-d-

Ezeket a dolgokat nem azért írtuk le, hogy elhiggyék, hanem hogy tudják.

(#2917) medvezsolt


medvezsolt
senior tag

Sziasztok!

Herend fölött van egy katonai bázis.

[link]

Erről tudtok valamit mondani? Páran kiszeretnénk oda menni körülnézni. Lemenni a mélybe:)
Írnátok róla némi információt segítség gyanánt? mire kell figyelni? Mi lesz ott stb.

[ Szerkesztve ]

" A processzorok füsttel működnek. Ha kijön belőlük a füst, nem működnek tovább. "

(#2918) medvezsolt válasza stoneradamf (#2900) üzenetére


medvezsolt
senior tag

Nem egyről beszélünk véletlen?:)

" A processzorok füsttel működnek. Ha kijön belőlük a füst, nem működnek tovább. "

(#2919) hadsz válasza medvezsolt (#2917) üzenetére


hadsz
tag

Üdv!

Egy rövid összefoglaló a témáról.Ha több is érdekel,keress meg privátban.

[link]

(#2920) hadsz


hadsz
tag

в\ч пп 16205,két nappal ezelőtt:











(#2921) Elena válasza hadsz (#2920) üzenetére


Elena
csendes tag

Ez hol található, hogy ennyire patent állapotban van? :R

Elena

(#2922) hadsz válasza Elena (#2921) üzenetére


hadsz
tag

A Déli-Bakonyban,ez Tótvázsony.Ha nem lett volna a télen az a cirkusz a fémtolvajokkal /2627.hsz./,még patentebb lenne.Ez a 2-es,déli tároló,amit a kivonulás óta csak az MH nyitott ki pár alkalommal,szemben az északival,ami évekig nyitva állt,és ennek ellenére az is egészen egyben volt.Az utóbbi időben váltak egyre nagyobb problémává a fémtolvajok - igaz,az őrzést tekintve ez egyáltalán nem meglepő.
A 2-es tehát,a parancsnok elmondása szerint szinte működőképes állapotban volt egészen a közelmúltig.Mindenesetre rosszabb látványra számítottam,igaz azért néhány helyiségben látható a vandalizmus...Jó hír,hogy a gazemberek már ülnek.
Az összes fotót hamarosan feltöltöm a képtáramba.

[ Szerkesztve ]

(#2923) hadsz válasza hadsz (#2922) üzenetére


hadsz
tag

Feltöltöttem ide az elmúlt pénteken készült tótvázsonyi fotókat:

képtár

(#2924) mateszili válasza Elektroka (#2515) üzenetére


mateszili
újonc

Üdv. Én arra lennék kíváncsi hogy csak a föld felett voltak vagy esetleg a föld alatt is?Előre is köszi.Üdv:Szili

(#2925) t1 válasza hadsz (#2923) üzenetére


t1
addikt

Hogyan juttotál be illetve hogyan lehet bejutni? :)

(#2926) hadsz válasza t1 (#2925) üzenetére


hadsz
tag

Egy tiszt kinyitotta előttem az ajtót. :)

(#2927) Speciali válasza hadsz (#2923) üzenetére


Speciali
tag

Én itt voltam katona. Közvetlenül az oroszok kivonulásakor vettük át a bázis őrzését. Undorító egy hely.

Tótvázsony-Kismoszkva

[ Szerkesztve ]

(#2928) stoneradamf válasza Speciali (#2927) üzenetére


stoneradamf
csendes tag

Nagy mázlid volt, most meg már csak az jut be akit "egy tiszt enged be", vagy ha beszöksz hátulról körülnézni :)
És miért volt undorító a hely? Miben nyilvánult meg? Valami érdekesség maradt, akkor amit az oroszok hagytak ott mert már nem fért a teherautókra? :)

(#2929) Speciali válasza stoneradamf (#2928) üzenetére


Speciali
tag

Előtte az osztrák határon voltam határőr. És az utolsó 6 hónapot itt töltöttük el. Azért volt undorító, mert a határőrségnél viszonylag nagy szabadságunk volt az őrsön, naponta jártuk az erdőt mezőt, jó időben lóháton, első osztályú kajánk volt (ma nem eszek olyan ételeket), szóval nem volt rossz sorunk.
Itt meg be voltunk zárva egy nyomasztó, atom bázisra. Kaja pocsék, parancsnokunk debil, szolgálat beosztása is szopás volt a határőrséghez képest.

De a leginkább az a nyomasztó környezet volt ott a legrosszabb. Ezt nem igazán lehet leírni, de hónapokig ott lenni egy ilyen helyen, nem szívderítő.
Amikor mi oda kerültünk, még volt ott pár orosz katona, eléggé barátságtalanok voltak, tartottunk is tőlük.
Pár éve visszamentem oda, hogy majd körül nézek. De nem engedtek be a biztonsági őrök.
Ja, amúgy a bunker részébe mi nem mehettünk be, sőt, a parancsnokaink sem. Valami országos fejes nyithatta ki csak a vasajtót.
Valami nagy titok volt még ott akkor is, mendemondák keringtek, hogy "maradt még ott valami", ami lehet hogy igaz is volt, ezért volt a nagy titkolózás.
Szerintem ez is közrejátszott abban, hogy nem hasznosították idáig azt a területet.
Amúgy ahol atomfegyvereket tárolnak, ott a talaj is szennyeződik. Szóval én nem csinálnék ott semmit, a következő pár száz évben...
Érdekesség maradt ott jó sok minden, de már a mi időnkben megkezdődött a hely szétlopása, szóval nem sok minden maradt meg. Akkor még minden működőképes, és jó állapotú volt.
Csak az az orosz stílus, ahogy ezek megoldották a dolgokat, mindent vasból, azt is lehetőleg rondán. :)
Volt egy szabadtéri medence, ezt nyáron feltöltöttük, és fürödtünk benne, ez jó dolog volt. Igaz, az egész bázison nem volt víz miatta. :)
Aztán a lefolyót nem tudtuk kihúzni, és bealgásodott, büdösödött a víz, ami után már nem fürödtünk benne. Hogy hogyan eresztették le később, azt nem tudom, mert leszereltünk. :)

[ Szerkesztve ]

(#2930) stoneradamf válasza Speciali (#2929) üzenetére


stoneradamf
csendes tag

Nagyon köszi az infót, végre Valaki aki 2 mondatnál többet beszél róla.:)
Így abszolut megértem a véleményed, de azért parancsnok nélkül jó világ lett volna nem?:)
A lakó részt, és a bunker részt elválasztó drótkerités ill. betonfalon túlra besem tettétek a lábatokat? Vagy csak a bunkerekbe nem volt bejárásotok?
De az sem semmi h pár orosz emberke is volt még akkor itt, talán ők felügyelték a bunker részt? A szétlopásról is hallottam, meg arról h a városkától távolabb lévő tárolóbunker évekig nyitva állt miután az oroszok távoztak, ez igaz lehet, vagy Te oda már nem jutottál? Ha mégis van ötleted, akkor azt miért hagyták nyitva a másikat meg hétlakat alatt? A erdőfelőli keritést, ill hátsó bejáratot is biztositottátok régen?
És ha valaki bejutott vagy arra tévedt akkor mi volt az eljárás a "behatolóval" szemben, részetekről? Történt ilyen amúgy?

(#2931) hadsz válasza Speciali (#2929) üzenetére


hadsz
tag

Üdv!

Teljesen meg tudom érteni,hogy a HŐR-nél tapasztalt nagyobb lazaság,kaja,szolgálat stb.miatt sokkal szívesebben gondolsz vissza arra helyre mint Tótvázsonyra.A környezet -persze ez szubjektív - szerintem itt is nagyon szép.Mondom ezt úgy,hogy jártam azon a határvidéken több HŐR laktanyában.A bezártságot sehol nem viseli jól az ember.

Az említett "mendemondáknak" ne higgy,mert nem maradt ott semmi olyan,amit annyira titkolni kellett volna.A tárolókból már jóval a kivonulás előtt elvitték az atomfejeket.

Amúgy ahol atomfegyvereket tárolnak, ott a talaj is szennyeződik. Szóval én nem csinálnék ott semmit, a következő pár száz évben...

Ezeket a fegyvereket nagyon precíz és szigorú normák szerint tárolták mindenhol.A talaj sokkal inkább szennyeződött mondjuk egy ÜZA vagy GK telephelyen,reptéren stb.Ott,ahol atomfegyvereket tároltak,tuti nem volt szennyezett a talaj és a környezet.Egyáltalán,mivel szennyeződött volna? Pusztán kíváncsiságból /mivel már előre biztos voltam az eredményben/ több tárolóban /nem csak Tótvázsonyban/ GM számlálót is használtunk,de az érték sehol nem volt számottevő.Sőt,állítom,ha az utcán,vagy bárhol mérünk,legalább olyan adatokat kapunk mint ezekben a bunkerekben.Tótvázsonyban konkrétan a leszorító kampókra is rámértünk,pedig annál kevés dolog volt közelebb a fejhez.Németországban például az egyik reptér atombomba tárolója,ma múzeumként működik...

A legutóbbi látogatásunk alkalmával két,egykor ott szolgált sorkatona is eljött velünk,Ők teljesen másképp gondoltak vissza az ott eltöltött időre...

(#2932) stoneradamf válasza hadsz (#2931) üzenetére


stoneradamf
csendes tag

Ha nem volt mit titkolni akkor miért csak a legnagyobbfőfaszkalap nyittathatta ki az ajtót? Most már egy kisebb is elég hozzá? :)
És lehet nem maradt, hanem már utána tettek valamit be abba a tárolóba amit szintén ugyanugy titkolni kellett...

(#2933) hadsz válasza stoneradamf (#2932) üzenetére


hadsz
tag

Nem kell minden mögött magyarázatot keresni,az MH-nál pedig ismert tény,hogy gyakran a kockát görgetik,a kereket pedig cipelik...A tárolóba pedig később sem tettek semmi titkolnivalót.

Most már egy kisebb is elég hozzá?

Nem elég.

A tárolókat akkor hivatalosan "védett objektumnak" nevezték.Az északi éveken át nyitva volt,a déli pedig mindvégig lezárva,eltekintve attól a kevés alkalomtól,amikor a MH ilyen-olyan okból kifolyólag kinyitotta.Sokáig az északi is nagyon jó állapotban volt,de sajnos a nyomorult fémgyűjtők miatt ez jelentősen leromlott.A déli pedig egészen a közelmúltig szinte teljesen patent volt,most már sajnos azon is látszik a vandalizmus.

(#2934) stoneradamf válasza hadsz (#2933) üzenetére


stoneradamf
csendes tag

Köszönöm a válaszokat!
De azért fura h az északira nagy ivben...
Amugy abba sem lehet bejutni okosba? talán nem kell annyi engedély:D

Nem lopkodni :D nézelődni!!

[ Szerkesztve ]

(#2935) hadsz válasza stoneradamf (#2934) üzenetére


hadsz
tag

Most már az északi is le van zárva,nem csak a nagy rakodóajtók,hanem a személyzeti bejárat is.
Tudom,hogy nem szétverni akarod. :)
Ha további részletek is érdekelnek,keress meg privátban.

(#2936) Speciali válasza stoneradamf (#2932) üzenetére


Speciali
tag

az egyik bunkerban atom, a másikban vegyifegyvereket tároltak, nekünk anno ezt mondták. Talán ez lehet a magyarázata hogy egyiket őrizték csak később jobban. Mi mindegyiket őriztük, le volt pecsételve mindkét zár.

Nem csak a lakó részre mehettünk be, hanem mindenhova. Mármint kerítésileg. Ezt úgy kell érteni, hogy a két bunker külön be volt kerítve, oda csak őrszolgálat alkalmával mehettünk, mindkét bunkert őriztük. Amúgy az összes többi területen nyugodtan mászkálhattunk. Tehát csak konkrétan a bunker belsejébe nem mehettünk. És pecsét is volt az ajtón. Lehet hogy valóban nem volt ott semmi, és csak merő fontoskodásból volt ez a nagy hajcihő, meg talán akkor még frissiben nem tudták, mi is van ott, vagy mi nincs, és jobb a túllihegés, mint hogy egy fémgyűjtő egy radioaktiv akármivel távozzon a helyről.

A városkától távolabb lévő tárolóbunkerről nem hallottam, azt mi nem őriztük.Nem is tudom hol van, hogy van e egyáltalán. Pár éve tekeregtünk arra az erdőben, de csak külső géppuskafészkeket találtam.

Az egész objektumot körbe őriztük régen. Egyszer be akart jönni lopni egy környékbeli, ott ahol őrségben voltam, nappal, azt hitte, be fogom engedni. De elzavartam a fenébe.Nem jelentettem senkinek, erre meg volt az okom, ami nem publikus.
Egyéb incidensre nem emlékszem, a társaktól sem hallottam ilyet.

[ Szerkesztve ]

(#2937) Speciali válasza hadsz (#2931) üzenetére


Speciali
tag

Nem a lazaság volt nagyobb a Határőrségnél, hanem valahogy az egész szervezettebb volt, és nem hülyegyerekként , élő robotként kezelték az embert. Ezt igazából csak azt tudja, aki megtapasztalta mindkettőt.
Az már csak szubjektív, hogy mi határőrként lenéztük a nyulakat, és bazz, mi is azok lettünk, persze lélekben mindvégig határőrök maradtunk.:) Már csak azért is, mert az egész század volt őrsi határőrökből állt össze, és mindenki tudta a dörgést, és egy kerékre járt az agyunk, tehát volt összetartás.
A terület szépségével nem volt bajom, hanem a már említett bezártsággal, noha egy kisvárosba voltunk bezárva, nem egy szűk laktanyába, de azért ez mégsem ugyan az volt, mint előtte.
És mi megszoktuk, hogy egyben húztunk le 4, 6, vagy 8 óra szolgálatot, nyugodtabban lehetett így aludni szolgálatban is,:) és utána is. Itt meg ez a szaggatott szolgálati ritmus, sokkal rosszabb volt.

A talaj szennyeződéséről annyit, hogy én akkor onnan, az egyik bunker oldalából vittem be földmintát, az Egyetem Radiológiai Szakára, vizsgálatra. És a normálnál magasabb gammasugárzást mutattak ki. És az nem is lehet vita tárgya, hogy ahol atomfegyvereket tárolnak, ott akármilyen nagy az óvintézkedés, ott megnő a háttérsugárzás, és ezt az Egyetemi mérés is alátámasztotta. Kézi mérőkkel mi is mászkáltunk a területen, a bunkeroknál nagyobbat mértünk mindig, de ezekben én nem bíztam meg, ezért vittem mintát az egyetemre, ahol normálisan, hozzáértő atomfizikusok nézték meg.

Abban igazad van, hogy egyéb helyeken is szennyeződik a talaj, benzinnel, olajjal, egyébbel, ez attól függ, mi van épp ott, ami szennyezhet. És ahol az oroszok voltak, ott mindenhol szennyeződést hagytak maguk után. Nem a precízségükről voltak híresek, tojtak magasról az elővigyázatosságra. Azt gondolom, ez közismert mindenki előtt, ez nem élő-, hanem utóítélet.

Akiket említettél, hogy ott voltak sorkatonák, szerintem ők eleve a Honvédséghez kerültek, és nem volt mihez hasonlítaniuk. Amúgy a Honvédség egyéb részeihez képest lehet hogy jó hely volt Mаленький Mockba .

Nosztalgiázni visszamennék szívesen, épp mostanában jártam be a régi Határőr helyeket is.

(#2938) Dyrtyho


Dyrtyho
senior tag

Pesten található még valamiféle elhagyagott,kihalt laktanya féleség ? Mert annak idején volt itt a XVI.kerbe néhány elhagyatott orosz objektum,meg laktanya...de egy jó pár éve sajnos eldózerólták őket,és a helyére egy fürdött/uszodát építettek :( :(

[ Szerkesztve ]

best regards, egy fórumozó blogger

(#2939) stoneradamf válasza hadsz (#2935) üzenetére


stoneradamf
csendes tag

ment privi!

(#2940) boeing707 válasza Speciali (#2937) üzenetére


boeing707
csendes tag

Messze áll tőlem, hogy a nevezett objektumban egykor őrszolgálatot ellátó szakemberrel vitatkozzak olyan dolgokról, amelyekben személyesen nem vettem részt.
De szeretnék néhány szerény észrevételt tenni:
-a nevezett objektum tárolóiban soha nem tároltak vegyi anyagokat,
-ha egy talajmintát bármelyik Egyetem laboratóriumába bevisz valaki, akkor nem "hozzáértő atomfizikusoknak" kellene megnézni, hanem a sorban legutolsó laboráns, természetesen megfelelő eszközök használatával, azonnal eredményt produkál, főleg ha azt is tudta, hogy az adott mintát miért vitte be valaki, vagyis mire kiváncsi!
-egy mai, vagy tegnapi korszerű repülőgép mellett állva, megint csak természetesen a mérni kívánt sugárzás észleléséhez megfelelő műszerrel, mert univerzális sugárzás mérő nincs, a normál háttérsugárzás többszörösét lehet mérni. Az már egy más kérdés, hogy milyen egységben és fajtában kapom az eredményt.
-az ilyen tipusú objektumokban számottevően a neutron sugárzás jelentkezhetett, viszont ezt utólag mérni, az objektum kiürítése után, több mint fantázia.
-ezen objektumokban sosem volt készre szerelt, vagyis felhasználható töltet, minden részét külön-külön tárolták. Ennek illusztrálására egy példát a napi életből: nagyon nehéz egy olyan személygépkocsival cserbenhagyásos közlekedési balesetet okozni, amelynek a karosszériája Sopronban van egy raktárban, pecsét alatt őrizve, a motorját Nyíregyházán őrzik hasonló módon, a kerekei Pécsett vannak, a benzin tankja meg Szegeden. A kormányműve és a fékrendszere pedig valahol az Autókernél. Első hallásra egészen meggyőző, de ismerve a magyar ember találékonyságát, talán mégis lehet.
-ami a talajszennyeződést illeti, mindig kétkedve fogadtam az adatokat, még a MN objektumaiból is. Szerinten éppeszű katona nem a földre engedi a gázolajat, hanem inkább eladja, a fáradt olaj kérdése már más megvilágítást igényel. A "rendkívüli" talajszennyződésről írt jelentések csak a mentesítő, talajcserét végző cégeknek kedvező, s az utóbbi hónapok HM botrányait elolvasva, szerintem egyenruhásoknak is jutott ebben megfelelő szerep. Az említett objektumban viszont kizártnak tartom, hogy valaki, magyar részről, szemtanúja lett volna a szándékos szennyezésnek. Elképzelhetőnek tartom, hogy valahol kis hazánk egy-egy távoli erdejében megbúvó objektumban, a hidraulika cső repedése miatt kifolyt, erősen szennyező és mérgező AMG-10 folyadék nem minden cseppjét itatták fel itatós papírral, de ez sajnos ugyanígy volt az MN alakulatainál is.
Nem vitaindítónak szántam az észrevételeimet, részemről ezzel lezártam a témát.
Köszönöm, hogy elmondhattam.

(#2941) Speciali válasza boeing707 (#2940) üzenetére


Speciali
tag

Véleményed alá is tudod valami konkrétummal támasztani? Mert így csak egy szubjektum.
Persze hogy inkább eladják a gázolajat, nem a földre engedik. De a gázolajat, ha már ezt hoztad fel, nem csak üzemanyagként használták, hanem mosásra is.
De egy csomó eset lehet, amikor inkább kiengedik a földre az anyagot. Nem lehetett mindig mindent eladni. Van, amikor meg kellett tőle szabadulni.

Azt meg nem értem, miért nem tök mindegy, hogy egy egyetemen ki mérte meg a talajminta szennyezettségét?
Nekem gamma sugárzást mondtak, akik megmérték. Szerinted meg neutron sugárzás lehetett csak. Szerintem neked van erre az egészre egy teóriád, és arra építed az egész véleményed. Én akkor, 21 éve mérettem meg a talajmintát. Én ott voltam, tapasztaltam , láttam ott a dolgokat, fél évig. Tényleg érdekelne, mire építed a véleményedet.

Másik, honnan tudod, mit tároltak ott, vagy mit nem? Ezt konkrétan szerintem senki nem tudja talán a mai napig sem.
Az oroszok nem voltak valami közlékenyek ezt illetően...
Amúgy meg harckocsi alakulatnak volt álcázva az egész bázis.Ezt sem ők mondták természetesen, hanem csak körül kellett ott nézni.

Nem tudom, volt e ott készre szerelt töltet vagy sem, szerintem ez mindegy.

A hivatalos "tényekről" meg csak annyit, hogy elvileg az országban nem is volt atomfegyver, tehát ami infót esetleg a hivatalos forrásokból szereztél be, azt nem kell túl komolyan venni. Akkor is hazudtak, most is hazudnak.

[ Szerkesztve ]

(#2942) ZELENOY


ZELENOY
újonc

Kedves Speciali hála és köszönet amiért leittad a dolgokat amit tapasztaltál,én egy másik fórumon csak megkérdeztem hogy valaki nem -e mért sugárzást,de majdnem lenyeltek,igaz voltak korrekt válaszok is.Nekem nem igazán jön be az hogy a sugárzó dolgaikra is annyira oda figyeltek,sajnos ,saját tapasztalat alapján.Nálunk hagytak érdekes dolgokat amit akkor én még nem értettem,de idővel választ kaptam.Köszönet Vándor Károly úrnak érte sok sok munkája van benne.Volt a hir tv-én egy műsor ahol ott volt Gálszécsi úr, aki figyelt érezhette van mellébeszélés,megmutatták neki a tárolót de hát ki szeret ott tartózkodni a sugárzás miatt,hisz ami érdekes az lehet nem is ott van.A trehányságra visszatérve én voltam kinn a laktanyájukban,kivonulás után-közben,igaz előtte is kijártam,de amit hagytak egy pár olyan dolog amire a sugárveszély jelzés rajta volt,és a honi erő szállította el éjszaka,egyéb biztonsági intézkedések mellet .És temérdek jód tabletta.A némaság is igaz ,fél órát is tudott a katona ülni ugy hogy alig szólt valamit.Tömören röviden ennyit.

(#2943) Fako83 válasza ZELENOY (#2942) üzenetére


Fako83
csendes tag

Jó ez az oldal.Nálunk is van egy orosz laktanya,vagy is ami maradt belőle.Szákszend Császár határában van.Területre hatalmas.Rengeteg mende monda van a telepről.Sokat halottam idősektől és jártam egyszer kétszer ott.Lehet nem szaknyelven írom le,de nézétek el nekem én nem voltam katona.Amit láttam a telepen az 2 siló(hatalmas henger alaku tárolok a földben vízszintesen)Mint ki derűlt jármüvek áltak benn.Ez nem volt más mint a 9K72 “Elbrus” önjáró ballisztikus rakéta komplexum, ismertebb néven a Scud-B rakéta.Egyes hírek szerint csak a rakéta volt itt.De minden nap ki derül valami a múltról a újságban vagy a tvben és akkor le esik az állunk.Továbbá a telepen sok mindenük volt az oroszoknak,volt művházuk,saját medencéjük,foci pálya,rengeteg barakk,tiszti épületek,reptér,stb.Ezeket lehet is látni a föld fölött.De mi lehet a föld alatt?Azt mindenki tudja a környékben,hogy ez eredetileg nem orosz laktanya volt.Hanem magyar.Bár vannak páran akik tévhitbe vannak és úgy tudják,hogy az oroszok építették oda.Beszéltem egy két öreggel aki már akkor ismerte a laktanyát,mikor az oroszok még nem is jártak itt.Ők mesélték hogy a telepen volt alagút rendszer már akkor.Azt nem hinném hogy az oroszok mikor bejöttek,be temették volna.Inkább ki egészitették és átalakították.Ma nem tudni hol lehetnek a bejáratok,hisz betemették,be robbantották.Aztán van itt pár érdekesség,amire ha tudjátok a választ,akkor kíváncsian és örömmel meg halgatom il.olvasom.1:Nálunk a faluba vannak szép nagy kanyarok.Biztos láttatok már olyan kamiont ami hatalmas beton elemeket szálít és jóval nagyobb a szerelvény az átlagos kamionnál.Itt a falun is 60-70években hasonlók mentek és a kanyarokat alig tudták bevenni olyan hosszúak voltak.Az öregek azt mesélik hatalmas beton elemeket és beton gerendákat szálítottak,és nagyon sokat.Én jártam a telepen és a felszini épűletekbe egybe sincs ekkor a beton elem beépítve.Hogy hova lettek beépítve,azt senki se tudja.2:Azt sokat tudják,hogy pusztavám,császár,és környéke szén mezőn fekszik.Rengeteg ember mesélt aról hogy a telepről hosszú időn keresztűl szálították a szenet az erőműbe.A telepen nincs akna nyílás vagy bármi jele a bányászatnak.És a szén se 10m mélyen terem.Akkor ők honnan szedték ki?3.Volt egy dózeros ember aki az erőműbe a szenet dózerolta abba az időbe mikor az oroszok ki vonúltak.Az öreget,rendszereséggel este beviték a telepre bepiáltaták és dózeroltattak vele 3 hónapon keresztűl.Az öreget akkor fagatták hogy miért viszik be a katonák minden este,de csak annyit mondott hogy dózerolgatni.Az öreget vissza vitte a fia miután kivonultak az oroszok és be lehetett meni a telepre rá jó pár évíre,és kérdezte hogy mit dózerolt.Az öreg bojongott és azt monta hogy halvány fogalma sincs aról hogy mit dózerolt és hol pontossan de azt tudja és más is hogy valamit rendeztettek az öreggel 3 hónapon keresztűl..Aztán még sok érdekes dolog van.Sokan azt álítják hogy nem vittek ki mindent és jó pár dolgot be temettek.Persze ezt nem tudjuk meg.Szoktam fémkeresős emberkéket látni bóklászi ott.De nem tudom mibe reménykednek.Azok a keresők csak 30-50cm mélyen mutatja ki a fémet.De ha valami van pl alagútba vagy betemetve,az nem 50cm mélyen hanem akár 5-10m mélyen is lehet.Oda meg speciális mélykereső kell.Amit nem is tudom ekkora kapacításút lehete kapni nálunk üzletbe.De ha talál is valamit?Valószinű már használhatatlan.

(#2944) boeing707 válasza Fako83 (#2943) üzenetére


boeing707
csendes tag

Kedves Fako83!
Megint nem tudok szó nélkül elmenni az "urban legend" mellett.
Ha veszed a fáradságot s végig olvasod a fórum eddigi hozzászólásait, akkor a kérdéseid nagyobb részére választ kapsz s nem írod le ezeket a badarságokat. Mivel a bázis nagyon sokszor volt terítéken.
A magam részéről 9. éve kutatom a bázis történetét, s már az első évben túl voltam a kocsmában megvendégelt "öreg" eléggé maligán szagú meséin.
Sorjában: nem kettő, hanem három darab vízszintes tároló van a bázis területén, sajnálatos módon egymás mellett, így aki józanul áll szemben ezekkel az építményekkel, akkor három darabot kell, hogy lásson. Talán velem is előfordult, hogy pár feles után többet láttam a kelleténél, de kevesebbet sosem. Megkockáztatom, hogy ezek után Te sosem jártál a bázis területén, mert eléggé félelmetes. Egyik prominens fórum tagunk szerint, s teljesen igaza van, siló csak a Császár-i TSZ udvarán van(volt). Ha pedig az orvosi esetekben gyakran előforduló un. csőlátás miatt csak kettő darab " silót" láttál, akkor is fel kellett volna tűnni, hogy a második, az elsőt sajnos a testvéreink ellopták, falazott ajtó magassága 230 cm, míg a legkisebb, pedig az oroszok arról voltak híresek, hogy őnáluk minden a legnagyobb, Elbrusz indító állvány magassága is több mint 350 cm. Érdekes látvány lehetett, amikor megpróbáltak betolatni. De ezt már régen megénekelték: hogy t.i. "Apu hogy megy be az a nagy elefánt az oroszlán barlangjába?"
Császár faluban természetesen van néhány kanyar, elég sokszor forgatom ott a kormányt, lévén Kisbér-i illetőségű, de még nem hallottam a kocsmában sem, hogy a falun keresztül kiegyenesítették volna a kanyarokat a "kamionok". Mivel az előre gyártott beton elemekkel az éjszakára lezárt Kisbér-Tatabánya vasútvonalon, a speciális szerelvények a Szák-Szendi megállóhely mellett kialakított rampa mellé álltak s onnan rakták át a vagonokról, daru segítségével, ezeket az elemeket a ZIL-157 vontatta szállító utánfutókra. S innen nyílegyenesen vitték a bázis területére. Persze annak is egyenes volt a látott útvonal, aki aznap nem ivott sokat. Ezek a hatalmas beton elemek a mai napig a három darab GRÁNIT meghatározó elemei, természetesen csak addig, amig a betonvas ára ilyen alacsony.
Szénbányászat: mint a klasszikus orosz mesében: Leningrádban nem Zsigulikat osztogattak, csak fosztogattak, s nem Leningrádban, hanem Moszkvában. A többi sajnos igaz! A szenet nem a Bokod-i erűműbe vitték, hanem az Oroszlány-i bányából hozták, naponta, mert a Gránitokban szigorú hőmérsékletet kellett tartani, s ehhez nagyon kellett fűteni. Még nyáron is. Sajnos a kazánházak is a testvéreink mérhetetlen "fém" étvágyának estek áldozatul, így ezeket a bázison tett látogatásaid során már nem is láthattad.
Ha a "dózerolós" öregnek még fizetsz a kocsmában két felest, természetesen az ezeket megelőzőek után, akkor elmondja Neked, hogy ő dózerolt, de ha jól emlékszik, akkor valahol Balinka bányán. Utána már csak a teheneiről hajlandó beszélni.
Alagutak: sajnos a közelben nincsenek, a legközelebbi, az a Porvacsesznek-i vasutállomás után található, de az elég messze van. A legjobb fémkereső sem ér semmit egy alagút keresésének tárgyában, de ha mégis tudsz egy ilyen gyártmányról, s megszerzed, megigérem, hogy együtt fogjuk megkeresni azt a "fránya" alagútat, a bázison.
Igen, igazad van, nem vittek el mindent az oroszok. Ott maradt az egész objektum, csak az őrzéssel megbízott szolgálat hathatós segítségével, rövid időn belül sikerült mindent elvinni, az akkori MÉH-be. Nem tudom, mond ez Neked valamit. Amit most látsz, az nem az 1991-es állapot, hanem a magyar vandalizmus eredménye. Igazad van, itt már semmilyen fémkereső sem segít, mert már nincs mit keresni.
De azért díjazandó az elszántságod, mármint a keresést illetően. Ha tudok segítek, privátban keressél meg.
P.S. Reptér: a legjobb tudomásom szerint a legközelebbi reptér az a Kecskéd-i, bár én sem tudok mindent, s lehet hogy a föld alól jöttek ki a repcsik, de lehet, hogy azok csak gabonaköröket csináltak a Bokod-i búzaföldön, s amelyek viszont csíkot húztak, azok MALÉV gépek voltak. De lehet, hogy fordítva, teljesen összezavartál.

(#2945) hadsz válasza boeing707 (#2944) üzenetére


hadsz
tag

Megelőztél,így én már neki sem állok a mondókámnak. :)

(#2946) U.T. válasza hadsz (#429) üzenetére


U.T.
csendes tag

Jó estét mesterek!
Tegnap éjjel egy kisebb baráti körrel ellátogattunk a BARS 504-hez , Hajagra. 5-en mentünk kocsival , és a garázsok előtt parkoltunk le. Körbenéztünk a garázsokban , és az előtte álló (fapadlós) épületben.
Utoljára hagytuk a bunkert. Az egyik betonkockában található lejáraton másztunk le , ahogy néztük , hermetikusan zárható (így van , vagy csak egy sima acélajtó?). A bejáraton olvasható "Belépés díjtalan , kilépés bizonytalan" felirat egyáltalán nem tántorított meg , pedig otthon be voltam fosva....azt hittem , nem merünk lemenni.
Hát épp ellenkezője , senki nem parázott , simán lementünk. Terepruhában , airsofttal nyomultunk , fasza kommandós feeling volt. A Kaptár filmzenéjét hallgattuk közben , izgalomfokozás céljából :-)
Az első szinten egyből megtaláltuk a lépcsőházat , ahol lemenvén körbejártuk (talán kétszer is) az alsó szintet. Találtunk egyetlen darab harcigáz szűrődobot , fent a falon (már nem tudom , melyik szinten volt).
Ezután a felső szintet barangoltuk be , és nagyokat nevettünk a kívülről bereteszelhető WC ajtókon.

Következő kérdéseink lennének , mert Ti vágjátok , mi (még) nem :-):

-A bunker nem közvetlen találat esetén tényleg napokig képes volt egy szűk csoport elszállásolására , és a sugárzás elleni védelemre? Ugyan harcigáz szűrőt találtunk , de nem hinném , hogy a Gamma-sugarakat kiszűri:-D A gamma sugárzás kivédésére , ha jól tudom , több méter vastag betonfal , vagy több 10cm vastag ólomlemez szükséges.

-Nem találtunk rajzokat a felső és alsó szintről (legalábbis nem voltunk benne biztosak , hogy azok-e). Kérhetnék valami rajzocskát mindkét szintről?

Nagyon köszönjük előre is! :R

(#2947) buldog-bódog válasza U.T. (#2946) üzenetére


buldog-bódog
csendes tag

Terepruhában , airsofttal nyomultunk , fasza kommandós feeling volt. A Kaptár filmzenéjét hallgattuk közben , izgalomfokozás céljából :-)

Ezért kár volt odamenni !

-d-

Ezeket a dolgokat nem azért írtuk le, hogy elhiggyék, hanem hogy tudják.

(#2948) U.T. válasza buldog-bódog (#2947) üzenetére


U.T.
csendes tag

Értem. Ha elolvasnád a kérdéseimet , és hogy érdekel a hely , meg a története is , akkor rájönnél , hogy nem a feeling miatt mentünk oda....én értelmes válaszokat vártam....de hát mindegy. Akkor én itt nem is zavarok tovább , majd megkérdezem máshol.
Egyébként nem mindegy , hogy milyen ruhában mentünk oda?

(#2949) U.T.


U.T.
csendes tag

Elsősorban Hadsz válaszára lennénk kíváncsiak , ha már itt tartunk...

(#2950) hadsz válasza U.T. (#2946) üzenetére


hadsz
tag

Üdv!

Igen,a bunker néhány napig hermetikusan elzárva képes lett volna biztosítani a túlélést a benn tartozkodó személyzetnek /olyan 20-30 fő/.2db 600kW-os dieselmotor szolgáltatta volna az energiát.Önálló víz- és levegőellátása lett volna,melyek biztosították volna a bunkerben többek között a túlnyomást és a gépek,motorok,a híradótechnika hűtését.Nagyon sok víztároló kamra található az alsó szinten,külön az ivó- ,tűzoltó-,technikai - hűtővíz,szennyvíz stb.részére.A sűrített levegőt 24db palackban tárolták 200kg/cm2 nyomáson.Ezeknek a tartókonzoljai még most is megtalálhatóak az alsó szint egyik helyiségében /szerintem Ti is láttátok/.A bejövő levegő szűrése egy külön helyiségben történt,közel ahhoz a teremhez,ahol lemásztatok.A mellette levő szobában voltak az ún speciális szűrők / kémiai,biológiai /.
Amit az alsó szinten találtatok,az egy aktívszén szűrő és a bunker használtvíz /szennyvíz/ tárolójának falán van.

Egy nukleáris robbanás esetén,ami lehet légköri,földfelszíni,stb.,különböző radioaktív kiszóródásról beszélhetünk.Ennek mértéke függ a töltet nagyságától,típusától /fissziós,fúziós,háromfázisú stb./,a robbanás helyétől,időjárási körülményektől,környezettől.
Az ún elsődleges radioaktív sugárzás egy nukleáris fegyver hatásának csak mintegy 5%-a és az intenzitása pedig a távolsággal exponenciálisan csökken.Ezért ha nem közvetlen találatról beszélünk,akkor az érték a távolságtól függően akár a normál háttérsugárzás értékére is csökkenhet.Nagyon közeli,vagy közvetlen találat esetén pedig úgysem a gamma sugárzás lett volna a legnagyobb gond...
A másodlagos sugárzás pedig már külön téma.

Rajzokat találhattok itt mindkét szintről:
[link]

[ Szerkesztve ]

Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.