Hirdetés

2024. április 25., csütörtök

Gyorskeresés

Hozzászólások

(#951) Gambit


Gambit
őstag

annakidelyén

''Akár hiszed, hogy meg tudsz csinálni valamit, akár nem, mindenképpen igazad van.'' - Henry Ford

(#952) localhost


localhost
Közösségépítő

És még ideolódiát is gyárt hozzá, ami hibás.

¤ Most már biztos: teljesen normális vagyok! ... ... ... ... ... ... ... ... ... ... ... ... ... ... Mondták itt ezek a hangok is a fejemben. :)) ¤ My IP is: 127.0.0.1

(#953) Viszlát válasza Ndruu (#944) üzenetére


Viszlát
addikt

Mostanában egyre többször látom itt a formályát delikvenst is, több embertől is... :(

"How a government taxes its citizens is a direct declaration of a country's values."

(#954) Ndruu


Ndruu
MODERÁTOR

eggyre roszab ólvasn iamit irnak aze mberek . - Rossz példa, ne tessék követni!

Szinte az összes általános hibát felsoroltam ebben az egy "mondatban", ami manapság előfordul. A rövid és hosszú magánhangzókat és mássalhangzókat felcserélik, kedvükre alakítják. A szóközöket rossz helyre teszik. A vesszőt vagy a mondatvégi írásjeleket nem ismerik.
Lassan ott tartunk, hogy nem értem meg amit "írnak". Azért tettem idézőjelbe, mert egy magyar tanár erre azt mondaná, hogy h.nyás, nem írás.

Ahogy már írtam, hibákat én is ejthetek, de ennyit nem szoktam.

[ Szerkesztve ]

Harrrr!!!!

(#955) Bordoi


Bordoi
őstag

Én is szoktam hibázni, időnként sokat is. :)
Viszont ezt már én sem bírom ki. :DDD
[link]

Ha elengeded a postát akkor vennék két akkut is.---Ha megbeszéled a postával, hogy ingyen elviszi neked, és erről írásos igazolást is hozol, akkor részemről oké a dolog!--by dobozosfiu

(#956) Ndruu válasza Bordoi (#955) üzenetére


Ndruu
MODERÁTOR

Amit előtte írt, azon akadtam ki én is. Szinte az összes szó hibás az hozzászólásában.
Most komolyan, ilyen emberrel szívesen üzletel valaki? Elnézést kérek az illetőtől, de én így semmit nem vennék tőle (vagy adnék el neki).
Talán csak akkor, ha nagyon jófej és normális élőszóban.

Harrrr!!!!

(#957) Bordoi válasza Ndruu (#956) üzenetére


Bordoi
őstag

Azt gondolom, hogy ez nem szimpla tévedés. :(

Ha elengeded a postát akkor vennék két akkut is.---Ha megbeszéled a postával, hogy ingyen elviszi neked, és erről írásos igazolást is hozol, akkor részemről oké a dolog!--by dobozosfiu

(#958) localhost


localhost
Közösségépítő

icipici hozzászólás, nyelvileg nulla. :(

¤ Most már biztos: teljesen normális vagyok! ... ... ... ... ... ... ... ... ... ... ... ... ... ... Mondták itt ezek a hangok is a fejemben. :)) ¤ My IP is: 127.0.0.1

(#959) R válasza localhost (#958) üzenetére


R
aktív tag

ezt a j vs.(pont kell?) ly-t sosem értettem, miért ír még plusz egy karaktert le, ha nem tudja :) :U

[ Szerkesztve ]

(#960) DeltaPower válasza Timocicu (#913) üzenetére


DeltaPower
őstag

Szentest nem fikázni! Amúgy nem is szentesi, hanem szegvári. Aki errefelé lakik, tudja a különbséget a két hely között.

"Moonshine Whiskey (70°, ízesítés nélküli) van. Fincsi" - Teebee - "De az kiírtaná az egész családomat..Akkor is ha csak én innék belőle.." - forintuser

(#961) Timocicu válasza DeltaPower (#960) üzenetére


Timocicu
aktív tag

Nem fikáztam én semmit és senkit ! :( Csupán mikor a hsz-omat írtam, még kisbetűvel volt írva a helységnév ! :K Lényegében mindegy, hogy szentesi vagy szegvári, de Ő szentes-nek írta és nem Szentes-nek, ami már SZENTES-ként van írva manapság a hirdetésében ;]

„Kell, hogy valahol hiányozzak, hogy álmatlan éjt okozzak, hogy valaki, ha nincs is messze, felriadjon minden neszre, hogy én legyek az élete értelme.”

(#962) lesaux


lesaux
veterán

Sziasztok!Megnyitottam a freekick.org eggyik kisseb alfórumát szeretnék minnél több Magyar játékost beszervezni.Aki szeret focizni akkor itt a helye.De aki már ismeri a játékot az is irjon.

Eddig bírtam olvasni.
[link]

(#963) Bordoi


Bordoi
őstag

A hírdető sem értette ezt. [link]

Biztos ami biztos én is háromszor olvastam el. :(

Ha elengeded a postát akkor vennék két akkut is.---Ha megbeszéled a postával, hogy ingyen elviszi neked, és erről írásos igazolást is hozol, akkor részemről oké a dolog!--by dobozosfiu

(#964) Ticsi.


Ticsi.
csendes tag

Sziasztok!

Nekem attól áll fel a szőr a hátamon(ami mellesleg nincs is :) ), amikor a személynevek elé valaki névelőt ír vagy mond.

:) ‎" A nevemet tudhatod, de az életem nem ismered! Hallhattál arról, hogy miket tettem, de fogalmad sincs róla, mit és miért csináltam. " :)

(#965) hucsikoi


hucsikoi
aktív tag

Sziasztok!

Egy igazi gyöngyszem :W

(#966) hucsikoi válasza hucsikoi (#965) üzenetére


hucsikoi
aktív tag

Időközben moderálták. "kár érte"

(#967) Gambit


Gambit
őstag

Éllyen!

Szerk: Érdemes a többi hozzászólását is megnézni. Persze csak akkor, ha valaki spontán sírni akar.

[ Szerkesztve ]

''Akár hiszed, hogy meg tudsz csinálni valamit, akár nem, mindenképpen igazad van.'' - Henry Ford

(#968) R válasza Gambit (#967) üzenetére


R
aktív tag

divat direkt szarul írni, szerintem

(#969) kavicssli válasza Gambit (#967) üzenetére


kavicssli
addikt

:O

"Tanulni mindig érdemes, mert egy idő után a tanulásba fektetett munka meghozza a gyümölcsét, s mint tudjuk, a gyümölcsből PÁLINKÁT lehet főzni!"

(#970) Gambit válasza R (#968) üzenetére


Gambit
őstag

Lehet, hogy ilyesmi is van benne. És akkor az még talán a jobbik eset. :(

''Akár hiszed, hogy meg tudsz csinálni valamit, akár nem, mindenképpen igazad van.'' - Henry Ford

(#971) localhost


localhost
Közösségépítő

Abillentyűzetemenpedigelromlottaszóközvagycsakénevagyokabuta?

¤ Most már biztos: teljesen normális vagyok! ... ... ... ... ... ... ... ... ... ... ... ... ... ... Mondták itt ezek a hangok is a fejemben. :)) ¤ My IP is: 127.0.0.1

(#972) Kombat


Kombat
őstag

Egy gyöngyszem: [link]

(#973) Róth válasza Ticsi. (#964) üzenetére


Róth
aktív tag

"amikor a személynevek elé valaki névelőt ír vagy mond."

Márpedig egyre jobban terjed, és előbb-utóbb le fogja nyomni a szabályt. :U

Tiit, tiit, tibadam, tibadam!

(#974) BioNiCMaN


BioNiCMaN
addikt

[link] :U

Egyetértenék veled, de akkor mind a ketten tévednénk.

(#975) dabadab válasza Róth (#973) üzenetére


dabadab
titán

Ez mondjuk tipikusan nem helyesirasi, hanem nyelvhasznalati kerdes (erdemes lenne megtanulni, hogy ez ket, teljesen kulonallo temakor), igy aztan ertelmetlen szabalyokrol beszelni, egyreszt ugyanis nem a szabalyok hatarozzak meg a nyelvet, hanem a nyelv a szabalyokat, masreszt meg a nyelv nem egy homogen valami, eleg sok kulonbseg van pl. a Sopronban meg a Kazincbarcikan beszelt magyar nyelv kozott: szokincsben, ragozasban (pl: magasabb nala/tole), ejtesben meg egyebekben.
Mivel pont temaba vag, ezert ismet kedvenc nyelveszeti cikksorozatomat hozom elo, tessek, itt van Nadasdy ertekezese.

[ Szerkesztve ]

DRM is theft

(#976) Róth válasza dabadab (#975) üzenetére


Róth
aktív tag

"ragozasban (pl: magasabb nala/tole), ejtesben meg egyebekben"

Nyírségben hallottam többször is, hogy: "elmentem náluk (hozzájuk)", "elveszlett", meg mást is, csak nem jut eszembe. Ezek egyedi szóhasználatnak (tájszólásnak) minősülnek vagy hibának?

És mi a helyzet a külömbséggel? Néha úgy hallom, hogy m-mel is mondják (nem csak írják). Sőt, ahogy belegondolok, én is külömbségnek mondom. Hasonulás?

[ Szerkesztve ]

Tiit, tiit, tibadam, tibadam!

(#977) Róth válasza Róth (#976) üzenetére


Róth
aktív tag

"Ezek egyedi szóhasználatnak (tájszólásnak) minősülnek vagy hibának?"

Egyáltalán, lehet hibásan beszélni, vagy hibát csak írásban lehet elkövetni?

Tiit, tiit, tibadam, tibadam!

(#978) dabadab válasza Róth (#976) üzenetére


dabadab
titán

"Ezek egyedi szóhasználatnak (tájszólásnak) minősülnek vagy hibának?"

Hogy Nádasdyt idézzem: "nincs olyan egészséges felnőtt ember, aki anyanyelvét helytelenül beszélné". Vagyis biztosan nem hiba :)
(Az összes Modern Talking
írás - érdemes böngészni köztük, mert olvasmányosak, rövidek és olyan témákat érintenek, amik érdekesek viszont nem részei az iskolai oktatásnak.)

"És mi a helyzet a külömbséggel?"

Azt az iskolában mindenkinek elmondják, hogy van az ejtés szerinti írásmód, csak pont azt nem mondják el, hogy konkrétan milyen ejtés szerint, felénk pl. a szőlőt "szöllő" alakban ejtik, mégse írhatom így. A nyelveknél létezik egy úgynevezett "sztenderd nyelvváltozat" és ez a "hivatalos" nyelvváltozat, ezt tanítják a külföldieknek és nálunk ez alapján alakul a kiejtés szerinti írásmód. A magyar nyelv esetén a sztenderd változat nem egy létező, valódi emberek által beszélt nyelvváltozat, hanem az MTA által gondozott kreáció, vagyis szinte biztos, hogy mindenki máshogy ejt ki bizonyos szavakat, mint ahogy leírja. Ez nem baj, csak nem árt tudni róla (egyébként pl. a német hochdeutsch is hasonló kreáció (és nincs túl sok köze a szintén hochdeutsch néven futó délnémet nyelvjáráshoz)).

[ Szerkesztve ]

DRM is theft

(#979) kavicssli


kavicssli
addikt

igényes hirdetés :Y :W :O

"Tanulni mindig érdemes, mert egy idő után a tanulásba fektetett munka meghozza a gyümölcsét, s mint tudjuk, a gyümölcsből PÁLINKÁT lehet főzni!"

(#980) Róth válasza dabadab (#978) üzenetére


Róth
aktív tag

"nincs olyan egészséges felnőtt ember, aki anyanyelvét helytelenül beszélné". Vagyis biztosan nem hiba"

Most akkor nem lehet hibát elkövetni a beszédben kiejtésileg?

Voltam a boltba.. Ezt egyre többen írják így (helytelenül), de a kiejtésben is fellelhető.

PS: Nem igazán értem Nádasdy okfejtéseit, ami persze nem jelenti azt, hogy ne állna felettem fényévekkel nyelvtantudásban. Valahol nagyon lemaradtam... :O

Tiit, tiit, tibadam, tibadam!

(#981) dabadab válasza Róth (#980) üzenetére


dabadab
titán

"Voltam a boltba.. Ezt egyre többen írják így (helytelenül), de a kiejtésben is fellelhető."

Pontosabban: elsosorban a kiejtesben lehet fellelni (pl. itt a Ny-Dunantulon jellemzo, hogy a -ban, -ben n-jet elharapjak), aztan az "irom, ahogy mondom" mechanizmus nyoman igy is irjak. (Modern Talking -ban/-ben temaban, meg MT az ejtes es iraskep viszonyarol altalaban).

"Most akkor nem lehet hibát elkövetni a beszédben kiejtésileg?"

A Nadasdy idezet nem annyira a kiejtesre vonatkozott (bar arra is igaz, beszedhibat, reszegseget :) meg egyebeket leszamitva), hanem a nyelvre altalaban. A magyar nyelv pont olyan, ahogy az anyanyelvi beszelok beszelik, ezert - tulajdonkeppen definicio szerint - az anyanyelvi beszelok helyesen beszelik az anyanyelvuket. Sot, akarmilyen hihetetlen is elsore, nagyon is konzekvensen alkalmazzak a szabalyokat (MT), csak eppen ezek a szabalyok mindenkinel kulonboznek egy kicsit.

(Es egy kis lazitas.)

[ Szerkesztve ]

DRM is theft

(#982) Róth válasza dabadab (#981) üzenetére


Róth
aktív tag

"Pontosabban: elsosorban a kiejtesben lehet fellelni (pl. itt a Ny-Dunantulon jellemzo, hogy a -ban, -ben n-jet elharapjak"

Érdekes példa: "Kovács Pistikét várják a szülei a gyermekmegőrzőbe / gyermekmegörzőben". Melyik a helyes? Mindkettő. Hehe :)

[ Szerkesztve ]

Tiit, tiit, tibadam, tibadam!

(#983) Róth válasza dabadab (#981) üzenetére


Róth
aktív tag

"A Nadasdy idezet nem annyira a kiejtesre vonatkozott"

Nem a hasonulásra gondoltam. Az "útján" szót nyugodtan lehet "úttyán"-nak ejteni, sőt, ajánlott, de a "voltam a boltba" az más tészta. Az "egyéb"-et ejtheted egyébbnek, de nem írhatod két bével.

Tiit, tiit, tibadam, tibadam!

(#984) Róth


Róth
aktív tag

Más téma: ugye, a "Gyere, Laci!" felszólításnál vesszőt kell alkalmazni a személynév előtt (ember nem írja így), de mi a helyzet a "Szia Laci!"-val? A "Szia Laci" vagy a "Szia, Laci!" helyes? :F

[ Szerkesztve ]

Tiit, tiit, tibadam, tibadam!

(#985) dabadab válasza Róth (#983) üzenetére


dabadab
titán

"Nem a hasonulásra gondoltam."

Nem is arra gondoltam. Hogy peldat hozzak, ott a hatarozott nevelo.
Zrinyi meg ezt irta 1647-ben: "Az nagy mindenható az földre tekinte", mivel akkoriban a hatarozott nevelo egyertelmuan az "az" volt.
Ekkoriban, a XVII. sz-ban kezdett terjedni az a szokas, hogy a massalhangzoval kezdodo szavak elott az "az" z-jenek kiejteset "elsporoltak", Csokonai Vitez Mihaly 1793-ban mar azt irta, hogy "Mint a' szőllő kebeléhez / Szorítja támaszait". Az aposztrof jelzi, hogy CSVM meg tudta, hogy az "a" az "az" "rosszul" ejtett valtozata, viszont ennek a valtozatnak a konzisztens hasznalata azt mutatja, hogy valoban igy beszeltek.
Aztan ez az aposztrofos irasmod vmikor a XIX. sz-ban vegleg kiveszet es a mai magyaroknak mar eszebe sem jut, hogy az "a" valamikeppen is helytelen volna.

Jo esellyel a -ban/-ben is hasonlo sors ele nez, lassan mindenki n nelkul fogja ejteni oket es majd valamikor (joval lassabban, mint annak idejen az "az" eseten, mivel akkor sokkal keplekenyebb volt meg a helyesiras (vagy talan sosem)) az iraskep is kovetni fogja, es ugy irjuk (irjak ukunokaink) helyesen, hogy "voltam a boltba".

(Mondjuk en mar annak is orulnek, ha az ly-tol megszabadulnank, mivel gyakorlatilag senki sem mond olyat, hogy "lyuk", csak azt, hogy "juk" (sot, az elsopro tobbseg nem is tudja, hogy kell azt mondani, hogy "lyuk").)

DRM is theft

(#986) BioNiCMaN válasza kavicssli (#979) üzenetére


BioNiCMaN
addikt

Valószínűleg csodálkozik, hogy nem érdeklődik senki a pdája iránt. :D

Egyetértenék veled, de akkor mind a ketten tévednénk.

(#987) Róth válasza BioNiCMaN (#986) üzenetére


Róth
aktív tag

"nem érdeklődik senki a pdája iránt"

Konkrétan a PDA-ra ilyen ragozására gondolsz, mint helytelen? Most egy kicsit elgondolkodtam, de nem mondok semmit, mert nem vagyok biztos a dolgomban :(

Tiit, tiit, tibadam, tibadam!

(#988) Róth válasza Róth (#987) üzenetére


Róth
aktív tag

Na, nem bírom ki: Azon gondolkodom, hogy ha valaki ÁFÁ-t fizet, akkor nem látom szabályellenesnek, ha azt mondja, hogy: "áfáztam". Az "usából jöttem" is elfogadottnak tűnik, ezért nem merném rátenni a nyakam arra, hogy helytelen az "eladom a pdám".
Persze, ha igazam van (amit kétlek), az csak a véletlen művel lehet a hirdetés feladójától, látván az egész szöveget. :DDD

Ha a "pdám" helytelen is, de a "PDÁ-m" biztos hogy jó, mert a raghoz kell illeszteni a mozaikszó ucsó magánhangzóját (pl. "ÁFÁ-t kell fizetni"). Tehát a "PDA-m" helytelen. Vagy mégsem?

[ Szerkesztve ]

Tiit, tiit, tibadam, tibadam!

(#989) dabadab válasza Róth (#988) üzenetére


dabadab
titán

"Na, nem bírom ki: Azon gondolkodom, hogy ha valaki ÁFÁ-t fizet, akkor nem látom szabályellenesnek, ha azt mondja, hogy: "áfáztam""

Nem "ÁFÁ-t fizet", hanem "ÁFA-t" fizet - helyesírási szabályzat, 286.(a): "A csupa nagybetűvel írt tulajdonnévi betűszók végén toldalékoláskor írásban nem nyújtjuk az a, e, o-t: az MTA-nak, az ELTE-n, az ETO-hoz stb."

A fentiekből adódóan azt kellene írni, hogy ÁFA-ztam, viszont itt fel lehet vetni azt, hogy az "áfázni" önálló, saját jogán létező szóvá vált, nem csak az ÁFA ragozott változata, és ekkor (immár az etimológiájától nem zavartatva) írhatjuk azt, hogy "áfáztam".

"Az "usából jöttem" is elfogadottnak tűnik"

Attól még helytelen, "az USA-ból jöttem" a helyes alak-

A fentiekből szerintem elég egyértelműen következik, hogy a "PDA-m" a helyes megfejtés.

DRM is theft

(#990) Róth válasza dabadab (#989) üzenetére


Róth
aktív tag

"hanem "ÁFA-t" fizet - helyesírási szabályzat, 286.(a):"

Beszarás! Holtig tanul az ember. Hogy én honnan vettem a magánhangzó nyújtását? :F

Tiit, tiit, tibadam, tibadam!

(#991) hucsikoi


hucsikoi
aktív tag

Ki érti ezt ? :F

(#992) qdak válasza hucsikoi (#991) üzenetére


qdak
addikt

sztem teljesen 1értelmű ha vki ért hozzá :U

(Don Hedo) ஃ°˙*˙°ஃ доступ запрещен ஃ°˙*˙°ஃ; Eladó HP ML350 G6: https://hardverapro.hu/apro/hp_ml350_g6/friss.html

(#993) Bordoi válasza qdak (#992) üzenetére


Bordoi
őstag

Érteni lehet, de a stílus. :F
Akkor sem sem adnék el neki semmit, ha dupla annyit adna érte. :(

Ha elengeded a postát akkor vennék két akkut is.---Ha megbeszéled a postával, hogy ingyen elviszi neked, és erről írásos igazolást is hozol, akkor részemről oké a dolog!--by dobozosfiu

(#994) Róth


Róth
aktív tag

Szalagcím: "Megússzák a svájci frankhitelesek"
Megússzák a svájci emberek, akik frankban vettek fel hitelt?
Szerintem így helyes: Megússzák a svájcifrank-hitelesek.

Ellenvélemény? ;]

[ Szerkesztve ]

Tiit, tiit, tibadam, tibadam!

(#995) Flow válasza dabadab (#989) üzenetére


Flow
senior tag

Az ÁFA mióta tulajdonnévi betűszó?

[ Szerkesztve ]

Rationally I have no hope, irrationally I believe in miracles.

(#996) dabadab válasza Flow (#995) üzenetére


dabadab
titán

Nem az, viszont a kozszoi betuszokrol szolo kival 283 (b) szerint ezeket kisbetuvel kell irni, kiveve, ha megis nagybetuvel irjuk oket (mondjuk ha lenne valami beleszolasom a dolgokba, akkor ilyen baromsagok nem lennenek a szabalyzatban - de nincs).

DRM is theft

(#997) Flow válasza dabadab (#996) üzenetére


Flow
senior tag

:D Jólvan na, csak kötekszem.

Rationally I have no hope, irrationally I believe in miracles.

(#998) dabadab válasza Róth (#994) üzenetére


dabadab
titán

Szerintem is ugy jo, ahogy irod, ez a masodik mozgoszabaly, a 139(b) tipikus esete:
"Ha egy különírt szókapcsolat (pl. hajlított bútor) olyan utótagot kap (pl. gyár), amely az egészhez járul, az egyébként különírandó előrészt az új alakulatban egybeírjuk, és ehhez az utótagot (a szótagszámtól függetlenül) kötőjellel kapcsoljuk: hajlítottbútor-gyár. Hasonló esetek: hideg víz, de: hidegvíz-csap; házi feladat, de: házifeladat-készítés; légi fénykép, de: légifénykép-montázs; szabad vezeték, de: szabadvezeték-hálózat; stb"

(Mondjuk nekem mar a "mozgoszabaly" szo hallatatol is okolbe szorul az agyam, de ez az en szemelyes problemam :) )

[ Szerkesztve ]

DRM is theft

(#999) Róth válasza Flow (#995) üzenetére


Róth
aktív tag

"Az ÁFA mióta tulajdonnévi betűszó?"

Tulajdonképpen még az is lehet, hiszen valahol intézmény az áfa, mint adónem :-)

Tiit, tiit, tibadam, tibadam!

(#1000) Bordoi


Bordoi
őstag

Egy újabb remekül megfogalmazott hírdetés. :)

"Elcserélném ps2 es konzolomat amit pár hónapja vettem alig használtam a gépet van hozzá egy eredeti játékom is NFS carbon 9900ft a bolti ára magyar menüs a játék+16 megás memoriakarit adok mellé doboz papirok minden megvan!Nokiára cserélném drágábbra ráfizetek!!!pl:n80,n81,n95,e51,e65,n73... stb ezek érdekelnek de kérdezz bátran szivessen válaszolok!!!"

Ha elengeded a postát akkor vennék két akkut is.---Ha megbeszéled a postával, hogy ingyen elviszi neked, és erről írásos igazolást is hozol, akkor részemről oké a dolog!--by dobozosfiu

Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.