Hirdetés

2024. március 19., kedd

Gyorskeresés

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2021-05-14 12:18:56

LOGOUT.hu

A Chia az új zöld kripto valuta, ahol a blokklánc technológia a nagy energiafogyasztású, egymással versengő számítások (Proofs of Work) helyett konszenzusos, tárterület (Proofs of Space and Time) foglaláson alapul. Akit bővebben érdekel a Chia weboldlán tájékozódhat: [chia.net]a aki csak pénzt akar keresni, lapozhat.

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#1) koxx


koxx
MODERÁTOR

Elkülönítve a vga-s bányászattól, a hdd/ssd-vel történő farmolást és az azzal kapcsolatos dolgokat itt lehet megbeszélni.

(#2) cyber86


cyber86
őstag

Követem

Asus Rog Strix Z790-E Gaming Wifi II, 14700K, 2x16 GB Corsair Vengeance 7200Mhz,Artic LF II 420, XFX 6750 XT 12GB, Samsung 980 PRO 1 TB M2 , Asus Rog Strix 850G, Be Quiet Shadow Base 800FX, Acer Predator XB273UNV

(#3) gyurma888


gyurma888
aktív tag

Első plot készítésem elindult Hpoolra, nagy nehezen :)

(#4) Ferdzsoo válasza gyurma888 (#3) üzenetére


Ferdzsoo
addikt

Össze tudod foglalni pár pontban hogyan csináltad?
Gyenge a mandarinom.

[ Szerkesztve ]

"It is not the strongest of the species that survives, nor the most intelligent that survives. It is the one that is most adaptable to change."

(#5) Szerpentin válasza gyurma888 (#3) üzenetére


Szerpentin
csendes tag

privát kulcsodat kellett odaadni hozzá?

(#6) gyurma888 válasza Ferdzsoo (#4) üzenetére


gyurma888
aktív tag

Huh, hát hazaérek megpróbálom összefoglalni, nem lesz egyszerű...

#5Szerpentin
Igen, az egyik futtatható exe-be be kell másolni az aláírás generáláshoz, utána többet nem kell használni. Netet nyugodtan le lehet tiltani előtte akár, én mondjuk nem szórakoztam vele.

(#7) Szerpentin válasza gyurma888 (#6) üzenetére


Szerpentin
csendes tag

Köszi!

(#8) Frozen


Frozen
őstag

Hiányzik egy összefogalló felülről

Ha már tisztogatod a topikot akkor másokat is kellene fegyelmezni,főleg a rendszeres offolokat......Nem csak bizonyos embereket.

(#9) szazbolha válasza gyurma888 (#6) üzenetére


szazbolha
addikt

Majd kérlek részletezd, mert nagyonnem értem.
Mellette magadnak is plottolhatsz saját tárhelyre? vagy inkább egy új kulcsot kéne kérni a poolhoz? (én erre szavaznék)

Ja... és nem riaszt a 0,1 XCH min. limit? Sosem fog összejönni, mégha napi 20 coint is szerez a társaság. Ezrelékét sem kapjuk meg pár 10 TB-vel.

(#10) gyurma888


gyurma888
aktív tag

Gyorsban ennyit tudtam összehozni: [link]
Utolsó pont még kérdőjel egyelőre...
Soloba nem plotolok már, azt egyelőre elvetettem. Azt írja a poolon, hogy Daily income 8 XCH/PB, ha jól értelmezem, akkor ez 1 terával napi 0.008, tehát kb 13 nap alatt meglenne a kifizetés limit. De lehet rosszul értelmeztem.

[ Szerkesztve ]

(#11) szazbolha válasza gyurma888 (#10) üzenetére


szazbolha
addikt

Köszi!

Huha... telefonszám megadás.
Ugye a legújabb win GUI-val v1.1.2-vel is használható?

A kínai web felületen látszik valami a saját plottolásból farmolásból?

(#12) gyurma888 válasza szazbolha (#11) üzenetére


gyurma888
aktív tag

Még egyelőre csak a parancssor fut az első plottal, de szerintem majd a weboldalon is látszódni fog, ha fut a chia miner.
A chia blockchaines gui az nem is fog kelleni hozzá elvileg, az már csak egy wallet lesz

[ Szerkesztve ]

(#13) koxx válasza Frozen (#8) üzenetére


koxx
MODERÁTOR

Írd meg és berakom.

(#14) oZone762


oZone762
tag

Megkérdezem itt is: hogyan állitjatok be a párhuzamos plottolást? Sima queueed más q névvel, vagy a paralell plottolást választjátok? Én probaképp elinditottam 3-at párhuzamosan, de a 3. 1%-on várakozik.

(#15) MasterDeeJay

Hogyan tudom folytatni a plotot ha éppen bezárom vagy újra indítom a gépet karbantartás miatt?

(#16) Ferdzsoo válasza MasterDeeJay (#15) üzenetére


Ferdzsoo
addikt

Sehogy. Az kuka.

"It is not the strongest of the species that survives, nor the most intelligent that survives. It is the one that is most adaptable to change."

(#17) cyber86 válasza MasterDeeJay (#15) üzenetére


cyber86
őstag

Sajnos kuka.

Asus Rog Strix Z790-E Gaming Wifi II, 14700K, 2x16 GB Corsair Vengeance 7200Mhz,Artic LF II 420, XFX 6750 XT 12GB, Samsung 980 PRO 1 TB M2 , Asus Rog Strix 850G, Be Quiet Shadow Base 800FX, Acer Predator XB273UNV

(#18) MasterDeeJay válasza cyber86 (#17) üzenetére

Na akkor még egy fail, gyakorlatilag esélytelen így már a plotolás is. 8 órán keresztül nem tudom bekapcsolva tartani a gépet. Ipari áram van és időnként átkapcsolnak másik betápra/napelemre vagy éppen megy a hegesztő 190v-250v-ig minden van :DDD . (ez amúgy remek tápteszt is mivel ami itt nem döglik meg az kibír mindent. :DD )
Legutóbb elment alvó módba a gép és attól megszakadt, azt kikapcsoltam. Tök jó hogy már másfél napja még egy plotot sem tudok kreálni.
Az a gond hogy a gépbe akarok pakolni még hardvereket, de így elég nehéz ha meg kell várnom hogy egy plot lemenjen.
Plotoláshoz stabil net is kell legalább hogy még egy tényező szar legyen? Mert UPC van ami totál instabil.
Vagy plotoljam le a egy nagy géppel otthonról aztán synceljem be a plotokat?
(Xeon Gold 6138ES, 56gb ram, de SSD-t nem akarok rá használni)

(#19) cyber86 válasza MasterDeeJay (#18) üzenetére


cyber86
őstag

Ssd nélkül nehéz lesz. Már próbáltam de nem bírja. Szünetmentes nem bírná megtartani? Hát internetet nem zabálja de valszeg nem kedveli ha megszakad legalábbis nem tudom mi történik.

[ Szerkesztve ]

Asus Rog Strix Z790-E Gaming Wifi II, 14700K, 2x16 GB Corsair Vengeance 7200Mhz,Artic LF II 420, XFX 6750 XT 12GB, Samsung 980 PRO 1 TB M2 , Asus Rog Strix 850G, Be Quiet Shadow Base 800FX, Acer Predator XB273UNV

(#20) MasterDeeJay válasza cyber86 (#19) üzenetére

Kénytelen leszek rákötni egyre, minden gépen van de erre nem gondoltam hogy nem bírja folytatni. Pár percet kell kibírnia elvileg.
Elvileg full budget buildnak indult a projektem minden használt 0ft-os cuccot felhasználva és már most beleraktam többet mint akartam volna (sata vezérlők úton, 20 portom lesz, most csak 12db hdd-m van 10tb össz hellyel)
Rig:
Jgynue x99m v2 lap 23eft
Xeon 4655v3 15eft
Deepcool archer 2eft
4gb ddr4 kingston hyperx kukából + 8gb-os Dell ECC ddr4 régi szerverből 0Ft
Dell perc 310 8 portos + 2x4 sata kábel 12eft
3ware 8 portos + 2x4 sata kábel 11eft
Chieftek hát kukából (ERDETI win7 Pro kulcs 10-eshez is jó!)
Thermaltake 420w-os moduláris 4eft használtból
120gb SSD 7eft új, rendszernek
3tb+2tb+1,5tb+1tb-os pár darab+500gb sok darab + egyéb hdd mint kukázott vagy maradvány innen onnan 0ft
gainward 9600Gt 512mb fingom sincs minek legalább játszhatok minecraftot farmolás közben majd nem lesz benne mert megy a lap anélkül is.
pcie riserek havertól egy zsákkal
Elméletem szerint ha a plotok megvannak és működik a dolog akkor cserélgethetem nagyobbra a tároló hdd-ket.
Plotolás űbergáz, pont amivel kezdenék azt nem tudom megcsinálni. SSD elvből nem akarom mert ez a projekt költséghatékony amennyire csak lehet. HDD raid0ba viszont benne van a pakliban csak okosan kell megoldanom.
ramot kénytelen leszek venni a dual plot miatt, 12gb nem lesz elég. 10eft a 16gb-osok darabja (ecc reg apróról)
HDD-vel mi a gond amúgy?
Nyilván egy hdd egy plot (vagy raid0-val kettő hdd egy plot) a tároló vincsik meg nagyobbak.
Egy vincsi nyilván beledöglene 2 plotba, az nem is próbáltam meg de pont ezért lesz szétszedve tizenxdb vincsire.

[ Szerkesztve ]

(#21) fasyrt válasza MasterDeeJay (#18) üzenetére


fasyrt
őstag

Plotolashoz nem kell net. Csinald meg az erös gepen, aztan atrakod a vinyot a masik gepbe.
Az ingadozo feszültseg egy aktiv pfc-s tapnak nem gond.

(#22) MasterDeeJay válasza fasyrt (#21) üzenetére

Erős gépem meg otthon van, áram miatt buknám a dolgot.
Szünetmentesből volt pár tapasztalatom most EATON-ok vannak, rakás hulladék is volt ami döglött 1-2-3 év után Legrand, powercom és APCből a lapos konnektorosak (bár az lehet szériahiba) mind széthullottak annyira szar az áram. Egyedül az EATON-ok bírják de abból is döglött meg pár. (huszonx darab van, képzelheted hogy élvezem az aksicserét 1-2 évente)
Tápokból főleg hulladékok vannak a gépben. Lc power, npower, noname is döglött meg. Furcsa módon codegen meg egy sem!!, illetve egy thermaltake van ami sípol mint az állat de azokkal nem volt baj. FSP-k meg hibátlanok.

[ Szerkesztve ]

(#23) cyber86 válasza MasterDeeJay (#20) üzenetére


cyber86
őstag

Dupla annyi idő elvégezni rajta mint egy meze sata portos ssd-n. De itt tényleg csak az elején van a gond a plottolás utána már malmoznak a vinyók.

Asus Rog Strix Z790-E Gaming Wifi II, 14700K, 2x16 GB Corsair Vengeance 7200Mhz,Artic LF II 420, XFX 6750 XT 12GB, Samsung 980 PRO 1 TB M2 , Asus Rog Strix 850G, Be Quiet Shadow Base 800FX, Acer Predator XB273UNV

(#24) szazbolha válasza oZone762 (#14) üzenetére


szazbolha
addikt

Másik Q névvel

(#25) fasyrt válasza MasterDeeJay (#22) üzenetére


fasyrt
őstag

Egy vinyo felplotolasa veges idö, azert nem olyan veszes az. ;)

(#26) longwild


longwild
aktív tag

a vinyok felplotolása után mi történik? hogyan tovább? értem, hogy járatjátok a gépet, a felplotolt vinyó mindig elérhető a hálózat számára, de ez miért jó? Illetve hol és hogyan jön a reward a folyamatos online állapotért?

szoftver szakmabeli && Beverly250

(#27) Szerpentin válasza longwild (#26) üzenetére


Szerpentin
csendes tag

vinyók felplotolása után vársz. azért jó, mert így találták ki ezt a coint. továbbiakat itt olvashatsz róla: [link]
"folyamatos" reward az hogy naponta 4608szor esélyed van nyerni 2 coint. jelenleg nincsen hivatalos pool támogatás, szerencsére megy az egész.

(#28) Frozen válasza koxx (#13) üzenetére


Frozen
őstag

Fent linkeltek mar egy doc googles linket. A masik csoportban volt egy egesz jo video is.
Ha csak a hsz keresed sztem hamar megtalalod. Én nem ástam bele egyenlőre magam ,várom a fejleményeket meg valami árfolyamot. Így hülyeséget írni nem szeretnék ,csak mivel külön topik lett neki így ide is jó lenne egy összefoglaló rész :) :R

Ha már tisztogatod a topikot akkor másokat is kellene fegyelmezni,főleg a rendszeres offolokat......Nem csak bizonyos embereket.

(#29) oZone762


oZone762
tag

Mindjárt megtudjuk milyen mértékegység jön a Pitebájt után. :Y

(#30) szazbolha


szazbolha
addikt

El kezdtem a poolba plottolást. Illetve még csak gyártom a plottokat.-

De... Win10 alatt miért jobb a parancssor mint a GUI. Melyik paraméter segít ami a GUI-ban nincs?

(#31) gyurma888 válasza szazbolha (#30) üzenetére


gyurma888
aktív tag

Nálam talán még lassabb is volt, okát egyelőre nem tudom...
Elkészült 2 gépen 2-2 plot, szépen meg is jelent oldalon. Bár azt vettem észre, hogy a 2. gép nagyon lassan jelent meg, mintha csak óránként frissítenék az oldalt.

(#32) szazbolha válasza gyurma888 (#31) üzenetére


szazbolha
addikt

Grat az első bányatevékenységhez.

Nekem éjfél után sikerült elindítani az első plottolást a regisztráció után. (kellett szerezzek egy telszámot is)
Az volt a stratégia hogy van kb. 2 egyforma sebességű gépem, egyikkel magamnak plottolok, a másikkal meg a bányának. Kb. egyszerre indult a saját GUI, meg a bányász parancssori.
A parancssori durván 1/3 sebességgel megy. Nagyon hektikus a CPU és SSD használat.

Talán van valamilyen paraméter amit defaultban hagytam.
Talán valamit lecsesztem a bat fájlban.

(#33) szazbolha válasza szazbolha (#32) üzenetére


szazbolha
addikt

Ez a bat fájl

:echo off
:: ***************************************************************
:: *********************** PLOTTING #1          ******************
:: ***************************************************************

set LogFile=log1.log 
set fpk_data=0x????
set ppk_data=0x???
set max_ram=4200
set q_name=B1
set q_num=1
set tmp_mappa=Z:\B1_CHIA_TEMP_NVME
set data_mappa=F:\CHIA-DATA_POOL1

:start_plotter
set plotter_logfile="Plotter_log\Plog_%q_name%__%DATE:~0,4%.%DATE:~6,2%.%DATE:~10,2%.__%TIME:~0,2%.%TIME:~3,2%.%TIME:~6,2%.txt"
set startDate=%date%
set startTime=%time%
echo ------------------------------------------------- >>"%LogFile%"
echo [%startDate%]-[%startTime%] - "B1 START" >>"%LogFile%"

chia-plotter-windows-amd64.exe -action plotting -plotting-fpk %fpk_data% -plotting-ppk %ppk_data% -plotting-n %q_num% -b %max_ram% -d %data_mappa% -t %tmp_mappa% -p >>%plotter_logfile%

set endDate=%date%
set endTime=%time%
echo ------------------------------------------------- >>"%LogFile%"
echo [%endDate%]-[%endTime%] - "B1 STOP" >>"%LogFile%"
goto start_plotter

(#34) gyurma888 válasza szazbolha (#33) üzenetére


gyurma888
aktív tag

A -r paraméterrel be kell szerintem állítani a szálak számát, mert alapból csak 2. Én 24-et adtam neki. Valamint a ramnak 3 giga helyett adtam 20 gigát.

(#35) gyurma888


gyurma888
aktív tag

Hmm, most olvastam, hogy a plotting csak 1 cpu szálat használ.
A mostani plotjaim valamiért sokkal lassabban készülnek. Egyébként ez a hpool miner eléggé eszi a procit, átköltöztetem egy nem plotolós gépre.
Jól számoltam, egy terával 13 nap körül el lehet érni a 0.1 XCH-t. Már csak az a kérdés mennyit fog érni, 10 ft-ot? :D

(#36) MasterDeeJay

1 plot nekem 15 óra volt a log szerint. 7200rpm-es notivincsivel ami 130mb/s max (kb egy mai hdd sebességének a fele). Raid0-ával fogom majd tesztelni a következőt kb 200-300mb/s-el.

Illetve dual plot lesz 16gb rammal több hdd vel párhuzamosan.
A tároló egy 3tb-os wd green, a plotolók meg sok kicsi hdd raid0ba 2 tömb.

[ Szerkesztve ]

(#37) szazbolha válasza gyurma888 (#34) üzenetére


szazbolha
addikt

Én úgy tapasztaltam a -r szinte bármennyi lehet (a Windows?) elosztja az összes magra a terhelést. Ha a Ram-nak 20 Gigát adsz, akkor gyorsabb lesz és/vagy nem kezd el swappolni a rendszer? 1 szálat futtatsz?

Nálam ma lehalt 3 párhuzamos szál. Parancssori indítással, Pont úgy mikor az elején HDD-re plottoltam, azóta nem volt ilyen. Még a távoli asztal is leakadt. Újraindítás lett a vége.

A GUI-val problémamentesen ment 3 párhuzamos szál és 9 óra volt a plottálási idő. Parancssorból most 13-15.

(#38) ga_-bor


ga_-bor
tag

Az normális, hogy sokszor órákig Not Synced? Most is pl?

(#39) szazbolha válasza ga_-bor (#38) üzenetére


szazbolha
addikt

Elvileg az 1.1.2 verziónál megszünt ez a hiba.
/*/**/*/

Jól gondolom, hogy a "chia-plotter-windows-amd64.exe" nem letölthető a chia.net oldalról, csak a HPOOL-ról. Vagyis az ő kreálmányuk.

A parancssori lassuságot kutatom, és gondoltam a Chia.net oldalról letöltött programmal próbálkozom, de az egészen más. pl kulcsok sem adhatók meg.

(#40) llacee


llacee
őstag

sziasztok!
mekkora tárhelyel érdemes elkezdeni minimum?
van 1-2 500as ssd-m meg jópár használaton kívüli hdd-m.
belekezdenék, ha ezek befoghatók és nem 10TB-okról beszélünk

(#41) szazbolha válasza llacee (#40) üzenetére


szazbolha
addikt

Nehéz kérdés. A hálózat rendkívül expanzív.
Ha egyedül farmolsz akkor érdemes elérni 2-3 hetes winrátát (ennyi időnként van esélyed coint nyerni). Ez jelenleg 10-20 TB között lehet, de 1 hét múlva talán a duplája.

Most éledeznek a bányatársaságok. A HPOOL-nál lement 0,1 coinra a kifizetési minimum, amit fent egy fórumtársunk úgy számolt, hogy 13 nap alatt lehet elérni 1TB-vel,.

Vagyis ha van 10TB-od, akkor nagy esélyed van arra, hogy 2 naponta becsorogjon 0,1 coin.
Most.
De 1 hét múlva már lehet 3-4 napot kell erre várni.
Én úgy gondolom hogy bányatársaságban standard módon megkapod a részesedésed.
Szólóban farmolva csak szerencse kérdése, hogy többet vagy kevesebbet kapsz.

(#42) Ferdzsoo válasza llacee (#40) üzenetére


Ferdzsoo
addikt

Nagyon nagy mák kell soloba 8-10TB alatt ha most nekiállnál hogy bármi becsorogjon.
Mire elkészíted a plottokat valszeg a duplája lesz a diff...
Mondjuk én az éjjel bemákoltam egy blokkot. :DD

[ Szerkesztve ]

"It is not the strongest of the species that survives, nor the most intelligent that survives. It is the one that is most adaptable to change."

(#43) MasterDeeJay

Eddigi tapasztalatok:
Thread-et 2-ről 4-re növelve single plotnál 20 percel korábban végez.
HDD-k szekvenciális írás olvasása számít. CPU bőven elég 2 plothoz, hiába ír nagy terhelést az gyakorlatban messze nem annyi, ramhasználat 2 plotnál 9-10gb között ingadozik, 1 plotnál 6-7gb.
Raid kártya bent 16x slotba, videókártyát kivettem mert anélkül is megy a gép távoli asztallal, nincs értelme belerakni csak karbantartáskor (pl: raid fw-be turkálni), win10 jól megvan videókártya nélkül.
Két raid tömböt hoztam létre, egyik sima asztali 500gb-os hdd-k 4db raid0-ba 170mb/s ami fos, valamint 2db 250gb-os WD RE retró 270mb/s. Utóbbi 2x olyan gyorsan plotol.
Szóval HDD plotra gyors hdd-k kellene nagy seq írás olvasással.

párhuzamos plotolást GUI-ban is meg lehet csinálni más hdd-re csak más queue névnek kell mást megadni.
Tehát a plotolásig kell beleraknom gyorsabb hdd-ket és nem nagyokat, majd ha megvan a plotolás kellő tárhellyel akkor meg másolgatom/áthelyezem a kész farmplotokat, valószínű lesz egy csak farmgép core2-es ami semmi mást nem csinál csak a kész farmokat tárolja és kezeli de nem plotol.

[ Szerkesztve ]

(#44) gyurma888


gyurma888
aktív tag


Egyelőre kb. 2 teráig tudok elmenni max, ezért venni még nem akarok.
Egyébként szerintem kicsit ezt elkefélték a fejlesztők. Ki kellett volna egyből adni a hivatalos pool támogatást. Ez a hpool nem hivatalos és már most több, mint 40% náluk van...

(#45) szazbolha válasza gyurma888 (#44) üzenetére


szazbolha
addikt

Grat a microcoinokhoz - azt hiszem te kaptál elsőként (magyarként).
9 terrát tervezek a HPOOL-ra , de nehezen megy a plottolás. Eddig csak 2 plottom van és 0 coint kaptam rá.
Valóban gáz, hogy nincs hivatalos támogatás. Innentől mindenki a HPOOL-hoz fog csatlakozni és felmegy 50% főlé. Ilyenkor szoktak belehekkelni a bányászatba, hogy annyira azért ne legyen jó...

A saját tárcával már lassan 70 db lesz, de még mindig 1 hónap a winráta.

(#46) szazbolha válasza MasterDeeJay (#43) üzenetére


szazbolha
addikt

Jó kis gépet hoztál össze....
Majd megnézhetnéd a logokban, hogy a RAID0-ra plottálás mennyi Total Time-ot ad.
Én 500GB-os WD-ket fűznék össze.

/*/*/*/
És azt is jó lenne kideríteni, ha 2 gépen GUI-val megy a plottolás, akkor hogy lehet megcsinálni azt, hogy csak az egyik gép farmoljon. Nekem elindul mindkettőn tiltani nem tudom.
Mivel csak egyik irányban látják egymást a hálózaton, ezért egyiken X másikon X+n plot farmolódik. Lehet ez valami hibához vezet és sosem kapok rá coint.

(#47) cyber86


cyber86
őstag

Egy kis felvilágosítást kérhetek, hogy pontosan mit jelent ez a hpool? Ha jól értelmezem a gépemet plottolásra használom de a más gépére történik a plottolás?

Asus Rog Strix Z790-E Gaming Wifi II, 14700K, 2x16 GB Corsair Vengeance 7200Mhz,Artic LF II 420, XFX 6750 XT 12GB, Samsung 980 PRO 1 TB M2 , Asus Rog Strix 850G, Be Quiet Shadow Base 800FX, Acer Predator XB273UNV

(#48) gabi123


gabi123
senior tag

Sziasztok! Próbálok tájékozódni a témában, egy (sok) dolog még nem tiszta. A plottálásnál láttam, hogy problémát jelent, ha megszakad a folyamat, tehát ha pl. egy áramszünet miatt nem megy végbe, akkor újra kell kezdeni.

A kérdésem az, hogyha a plottolás után a farmolást végző gép szintén leáll (áramszünet miatt pl), akkor minden alkalommal újra meg kell csinálni a plottálást, vagy meglévő (végigvitt) plott már veszik el, hanem csak újra kell indítani a gépet és megy tovább a farm?

Köszönöm!

Forza Ferrari!

(#49) MasterDeeJay válasza gabi123 (#48) üzenetére

Farm már nem veszik el, csak a plot érzékeny.
Farmot újra szinkronizálja pár perc alatt.

szazbolha
mindenképpen megnézem
133mb/s 2,5" 7200rpm 1tb hdd
2 thread 54569.746
4 thread 53299.491

[ Szerkesztve ]

(#50) gabi123 válasza MasterDeeJay (#49) üzenetére


gabi123
senior tag

Remek, köszönöm! :R

Forza Ferrari!

Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.