- VoidXs: Tényleg minden játék optimalizálatlan?
- Luck Dragon: Asszociációs játék. :)
- sziku69: Fűzzük össze a szavakat :)
- sziku69: Szólánc.
- erkxt: A Roidmi becsődölt – és senki nem szól egy szót sem?
- gban: Ingyen kellene, de tegnapra
- ricshard444: Fényképező ? Telefon helyett
- Lalikiraly: Astra kalandok @Harmadik rész
- bitpork: MOD Júni 28- Augusztus 2- szombat jelen állás szerint.
- eBay-es kütyük kis pénzért
-
LOGOUT
Mára a ProHardver!/IT.News Fórum is nagylétszámú Linuxban jártas taggal büszkélkedhet. Nehéz szinteket felállítani egy olyan rendszer ismeretében, ami annyira sokrétű, hogy teljesen szinte lehetetlen megismerni minden egyes részét. Azt azonban mindenki tudja, hogy kezdő-e vagy sem. Elsősorban nekik szólnak az alábbiak, de érdemes mindenkinek elolvasnia, mint útjelző táblát.
Új hozzászólás Aktív témák
-
bambano
titán
lécci lécci help: mondjatok nekem tv tunner kártyát, aminek a két legfontosabb tulajdonsága, hogy:
- kapható, könnyen beszerezhető
- van hozzá rendes kernel támogatás, tehát tuttira megy
Ha még hardveres mpeg tömörítést is tudna, az jó lenne.köszi
-
bambano
titán
válasz
Juhtúró #7021 üzenetére
a "network storage"-m otthon egy p1@200Mhz, 64M ram, 1T diszk.
Ezen elfut. Nem villám, mert egy pci busz van benne, de nekem megfelel.A legkisebb gép, amin valaha debianoztam, egy 386sx20 volt, 4 mega rammal. Futni azon is futott, szerették a felhasználói, de azon a kernel fordítás már nehézkes volt
-
bambano
titán
echo 0 > /proc/sys/net/ipv4/tcp_window_scaling
ez jó, de ennek megvan a megfelelő sysctl-es formája.
a legegyszerűbben úgy találod meg, hogy
sysctl -a| grep scalingez ki fogja írni, hogy mit kell belepakolni a /etc/sysctl.conf-ba. (gondolom annyi lesz, hogy net.ipv4.tcp_window_scaling = 0
)Én azt tudom, hogy a cégben wingagyi tűzfal van, valami isa (=internetet sose adunk?) és a linuxos kliensek 50-60K/sec-cel tudtak http-n letölteni. Kikapcsoltam a kernelben ezt és azóta simán ki lehet sámfázni a teljes bérelt vonalat is.
-
-
bambano
titán
-
bambano
titán
Az, hogy először linuxot telepíted és utána a xen-t, csak a fájloknak a lemezre juttatási sorrendjét határozza meg. Utána (nézd meg a grun menu-jét) a xen töltődik először és ő húzza magára a dom0-ba az első linux guestet, ami csinálja a hw adminisztrációt a többi domainnek is.
Pici os-t nem irkált az intel. A pici os-nek egyébként el kellene osztania a hardvert a többi oprendszer között, ami nem triviális (pl. hogy egy vinyó szektor ne legyen két os-ben egyszere cache-lve.).
-
bambano
titán
válasz
zoltanz #6932 üzenetére
Szóval anno elkezdték faragni a unixot az AT&T Bell laboratóriumában. Később ezt kezdték terjeszteni forrásszinten. A Kaliforniai Állami Egyetemen, Berkeleyben meg csináltak az innen-onnan összekapart forrásokból meg a forrásban terjedő kernelből egy telepítésre alkalmas kiadást. Az elején egy cucc volt az egész.
Később a két fejlesztési irányvonal szétvált, és lett az at&t eredeti verzió a system néven jelzett sorozat, most van a system 5 release 4 vagy valami ilyesmi, amit rövidítve svr4-nek hívnak, meg van a bsd irány, ami 4.4 körül jár most. Ezek ugyanolyan unixok, csak bizonyos parancsok baraméterezése más, meg a libc-ben egyes függvényeket másképp kell kezelni.
Ezért lehet mondani, hogy valami bsd szerű, ha azt az elvet követi, mint a bsd. A linuxokban van pár bsd szerű dolog, de erősen kopik ki belőle, pl. a shutdown -h now leállítás az bsd örökség, szemben az svr4-es shutdown -i0 -g0 -y -nal. Vagy bsd-n ps -ax a processzlista, svr4-en meg ps -ef.
-
bambano
titán
Az egyik lehetséges megoldás, hogy xen hypervizort használsz és azon elfut linux meg windows is, guestként. A másik, hogy linux hoston qemu-val tudsz hw virtualizált domaint futtatni, amin elfut egy módosítatlan xp.
Directx meg ilyenek nem lesznek rajta, arra készülj fel, de normál munkára alkalmas.
xen-t rakni egy debian alá nem annyira kemény meló, de ha nem vagy feketeöves kocka, akkor a xen-windows guest meglepetéseket fog okozni
-
bambano
titán
Amikor utoljára néztem a wine-t, direkt grafikus hozzáférést használt, én nem tudtam hálózaton keresztül használni.
De ha neked rendesen fel van konfigurálva az ssh-d, akkor ssh -X utasítással belépve a wine-s gépre, lesz normális X forward és akkor lehet próbálkozni. Azt tudom, hogy debianon ehhez kell az xauth program, ezért az xbase-clients csomagnak fent kell lennie. Debianon kell még az sshd konfigban X forward engedélyezés és sshd restart is.
-
bambano
titán
pls, ha már beírtad, ismételd már meg, hogy milyen alaplap, milyen chipset, milyen raid vezérlő, mert én nem találom.
De általában az a helyzet, hogy a rendes raid kártyák annyiba szoktak kerülni, mint maga az alaplap, vagy másképpen, a rendes raiddal integrált alaplapok ára akár duplája is lehet egy normálisnak. Nekem, ami valódi raiddal szerelt gépem volt (céges, nem magán), az mind milliós tétel volt.
másik hszre: ha fakreaid, akkor úgy kellene működjön a rendszer, hogy a diszkre menő rendszerhívásokat, amik az io-t csinálják, a biosnak kell küldeni és a bios meg a központi proc megcsinálja, amit kell. A linux viszont nem foglalkozik a biossal, ezért a fakeraid nem működik. A hw raid esetén nem bios, hanem a raid kártya saját processzora dolgozik.
másolj ide egy lspci kimenetet. csak a rövidet, nem a bővebbet.
-
bambano
titán
Az sw raid1 esetén debian cd bedob, particionál, raid kötet összerak, particionál ismét, telepítés indul. Az az én privát mániám, nem tudom, indokolt-e, hogy én meg szoktam várni a raid1 kötetek szinkronizálását, nem folytatom addig a telepítést.
A rendes hw raid1 köteteknél a raid1-et a debian egy darab lemezmeghajtónak látja, fogalma nincs arról, hogy raid1 van alatta. Ez a kijelentés akkor igaz, ha rendes hw raid1 cucc van a gépben, nem bios által emulált majdnem hw, majdnem teljesen sw raid.
A mostani átlagos intel ichX raidekkel néha van tornázás, hogy menjen rajtuk a debian, de az sw raidet viszonylag hamar össze lehet rakni azokon is.
-
bambano
titán
válasz
Speeedfire #6814 üzenetére
Mivel ez a kérdés minden rendesebb fórumon heves anyádcsatába szokott torkollani, rutinosabbak eleve ignorálják.
Egy tanács: olyan linux, amihez a közeledben segítséget tudsz kapni.
-
bambano
titán
ismereteim szerint a linuxos meg a solarisos automount arról szól, hogyha egy program nemlétező fájlt akar megnyitni, akkor az automounter megnézi, hogy van-e olyan más szerveren levő fájlrendszere, amely felmountolásával az adott elérés létezővé válik.
Pl. megmondhatod neki, hogy a /home az x szerveren van. Ha user beloginol és hozzá akar férni a /home/user dirhez, akkor az automounter tudni fogja a konfigjaiból, hogy érdemes próbálkozni egy mounttal az x szerverről. Ez egyfajta "felülről jövő" igény, mert a filerendszer tetejéről jön a kérés.
Az usb mountolása meg alulról jön, bedugod az usb kulcsot, a hardver ad neki egy usb címet, utána megnézi az usb id-ből, hogy kicsoda, micsoda, milyen típusba sorolt eszköz (klavi, egér, webcam, blokkos eszköz), és megpróbálja berángatni hozzá a drivereket. Ha betöltött egy blokkos eszköz meghajtót, ami kezeli, akkor olvas partíciós táblát, meg csinál hozzá blokk cache-t. Tehát itt alulról jön a kérés, az usb hardvertől indul.
Szóval én nem az automounternél keresném, hanem megnézném, van-e udev vagy ilyesmi bsdi alatt.
Vladi: usb host összesen háromféle van jelenleg, ezt olyan nagyon nem tudják mac vason se elvariálni...
-
bambano
titán
válasz
ngabor2 #6732 üzenetére
samli:~# mount -o loop /var/tmp/download/debian-40r3-i386-netinst.iso /cdrom
samli:~# cd /cdrom
samli:/cdrom# find . -name '*ppp*'
./pool/main/l/linux-kernel-di-i386-2.6/ppp-modules-2.6.18-6-486-di_1.44etch3_i386.udeb
./pool/main/p/ppp
./pool/main/p/ppp/ppp_2.4.4rel-8_i386.deb
./pool/main/p/ppp/ppp-udeb_2.4.4rel-8_i386.udeb
./pool/main/p/pppoeconf
./pool/main/p/pppoeconf/pppoeconf_1.13_all.deb -
bambano
titán
válasz
ngabor2 #6726 üzenetére
Nem hinném, hogy bármi feature-t tudott volna régen, amit most nem.
Most is fel lehet rakni netinstallal vagy egy full cd-ről, ha tolod mellé a netet. Én penndrive-ról telepítettem, gyakorlatilag mindent netről szedett. De ebben benne volt egy halom browser, levelező cucc, minden, amit a gnome felrak, ha nem válogatva rakod fel, hanem ömlesztve.Nekem nem volt jó tapasztalatom idáig ubuntuval, a sudózástól meg sírhatnékom van, úgyhogy nem lesz többet ubuntum...
-
bambano
titán
válasz
Speeedfire #6720 üzenetére
Amikor legutoljára debiant telepítettem netről üres gépre és full grafikus cuccokat akartam, kb. 750 megát töltött le a netről az alap felületig, meg még vagy 320 megát, amikor a TeX-et is felraktam. Szóval egy cd szerintem kevés, az első dvd vagy 2-3 cd valószínűleg elég.
-
bambano
titán
Műsoron kívül engem érdekelne, miért próbálkoztok ilyen egzotikus linuxokkal? Nagy eséllyel nem lesz más az országban, aki akárcsak a nevét is hallotta volna, nemhogy segítséget adjon...
-
bambano
titán
Innen valamit.
Nekem a pinnacle meg a bttv alapú cuccok nagyon nem jöttek be. -
bambano
titán
optimalizált kernelt nem tudunk adni, a disztribúció ismerete nélkül csak kernel forrás van, az meg globális. Az apt-get-ből nem derül ki, hogy debian vagy ubuntu, 32 vagy 64 bites.
A disztribúcióhoz tartozó kernelt javasolt feltenni. Jobb optimalizálásnak elég kevés az esélye.
-
bambano
titán
válasz
dabadab #6619 üzenetére
azt, hogy kifelejtetted a make oldconfig parancsot.
ha átmásoltál bárhonnan egy konfig file-t, akkor utána ez kell, majd a szokásos kernel fordítás.b verzió: amikor kicsomagoltad a kernelt, make menuconfig, abban van egy load alternate config pont, azzal töltöd be a máshonnan szerzett konfigot.
A kernel headersben szerintem nincs rendes config, felrakod azt a kernelt, amit patkolni akarsz és a /boot alá szokás tenni a konfigját, vagy, rendesebb kernelekben, a /proc/config vagy /proc/config.gz-ben is benne van a konfig.
Ja, és mostanában csinálnak olyat a kernelek, hogyha kimented alternate konfigba a beállításokat, akkor a .config-ba már nem teszik bele. A 2.6.26.5 pl. csinált ilyet. Úgyhogy két menetben tudtam menteni.
-
bambano
titán
válasz
sto1911 #6583 üzenetére
Az openwrt-s image-be szerintem bele lehet hekkelni etherwake csomagot, és akkor (ugyan nem webes felületről, de) bessh-zva a routerbe, fel lehet éleszteni a gépeket. Az etherwake ethernet broadcast címre küld csomagot, nem kell hozzá arp tábla.
Viszont oda kell figyelni a felébresztendő pc konfigjára, mert van olyan ethernet kártya és bios, amelyik hogyha wol-lal éledt fel, mindenképpen netről akar bootolni.
-
bambano
titán
Értem, tehát ha tuttira tönkre akarod tenni a tartalék vinyót, hogy amikor szükség lenne rá, biztosan ne induljon, akkor ezt valóban így kell csinálni. Ahogy Hofi mondaná: a biztosító óra azért van, hogy ha a rendes óra nem indul, akkor a biztosító óra biztos, hogy nem indul
Ha egyébként úgy döntenél, hogy nem akarod a diszkjeidet a számukra lehető legrosszabb módon üzemeltetni, akkor szépen bekapcsolod, összerakod a tömböt és úgy hagyod.
Ja, és ahhoz, hogy újra tudd indítani a tartalékot, amikor a másik akadozik, a hdparm-nak benne kell lennie a buffer cache-ben. Ami szinte biztosan nem fog megvalósulni, úgyhogy ezzel a módszerrel nem fogod tudni megoldani a bajod.
-
bambano
titán
Nem értem, amit írsz. Azt mondod, fedorában a csomagkezelőt használod telepítésre, akkor debian alatt miért nem használod azt? Ha beírom neked az előző hsz-embe a korrekt, egy parancsból álló megoldást, akkor miért nem használod? Komolyan mondom, még itt kiderül, hogy a fedora csomagkezelője jobb, rögtön be is fonom a hajam...
A rendszerórát két ok miatt állíthatja át:
- a cmos clock nem utc-ben jár
- van windows is a gépeden és a próba során bebootoltad azt is.Szerintem a probléma a klavi és a szék között van.
Van benne gyárilag pidgin, egy darab apt-get utasítással lehet feltenni, vagy ha nem bírod a karakteres terminált, akkor van benne synaptics csomagkezelő, használd azt.
-
bambano
titán
Ha neked megfelel muzeális jellegű eclipse meg jvm (mert a 4-es debianban nem új van), akkor apt-get install eclipse és a többit megoldja a rendszer. Én nem tenném, mert a 6u6-os jdk-ban is vannak ronda bugok, 6u7-esnél régebbit csak olyan gépre tennék, ami nem baj, ha felborul.
Ha meg legújabb kell (én ezt javaslom), akkor feleslegesnek tartom a jdk miatt a debian csomagkezelését tuningolni, letöltöd a java.sun.com-ról a legutolsó jdk-t, kicsomagolod valahova, beállítod a JAVA_HOME-ot és ennyi. Eclipse-vel ugyanez. Eclipse-t sose néztem, úgyhogy lehet, hogy találsz jdk-val összecsomagolt eclipse-t.
-
bambano
titán
hogy meglegyen az archívumban:
ha valakinek jól működő touchpadja van, kernel upgrade után, <=2.6.18-ról >2.6.18 vagy még újabbra, bedöglik a touchpad, akkor
i8042.noloop=1 kernel paraméter segíthet. -
bambano
titán
válasz
sto1911 #6551 üzenetére
Viccelsz? 67 mega tömörített forrást átnézni... a szabvány kernelekben benne van, többet nem tudok mondani.
A viccet félretéve, el tudnád mondani, hogy a windowsos asztali géped wol képessége mennyiben köthető össze az edimax wol képességével? Mert eddig én úgy értettem, hogy a routerbe akarsz wol-t rakni.
Ha a pc-d nem ébred fel kintről 1-2 perc után, az amiatt van, hogy a routerben egy idő után timeoutol idejét múlt lesz a nat meg az arp bejegyzés, szépen eldobálja. Utána már hiába jön a wol kérés kintről, nem fogja tudni, hova kell továbbítani.
-
bambano
titán
ha az első partíción voltak az értékesebb cuccok, akkor az nem lesz meg szerintem, mert a telepítés a diszk elejére írt. Ha a másodikon, akkor elvileg megtalálhatod a partíciót, és ha visszarakod a partíciós táblát, akkor az adatok egy része megmaradhatott. Más része meg elszállt, mert az inode táblákat beleírta az ntfs-es adatfájlokba.
Pesszimista vagyok a kérdésben.
-
bambano
titán
válasz
sto1911 #6544 üzenetére
Szerintem ha nem volt multicast a kernelbe és bele akarod rakni, akkor az egészet újra kell fordítani. A kernel forrásban szerintem benne van.
A wake on lan régebben úgy működött, hogy egy kábelt be kellett kötni a hálózati kártya és az alaplap megfelelő csatlakozói közé. Ezen keresztül adott jelet a hálókártya az alaplapnak a beindulásra. Mostanában asztali gépen úgy megy, hogy a pci csatlakozón van rá kijelölt érintkezőpár, tehát nem kell külön drótozni, az alaplapra ragasztott chipnek meg bekötik rendesen ezt a lábát is. Ha ez a cucc, aminek a rendes neve wake on lan header, wol header, nincs megcsinálva a routerben, akkor nem lesz wake on lanod. És mindehez nyilván kell olyan táp, ami standby áramot ad a hálózati kártyának meg az alaplap egyes részeinek.
Nem értem, mire gondolsz ezzel a 2-3 percig megy-gyel.
-
bambano
titán
No, lapozz akkor az álmoskönyvben, ott van az is, hogy ez rossz jel
-
bambano
titán
Ennyiből nem derül ki, hogy honnan van az a kernel csomag és hogyan lett felrakva. Én felraknám az aktuális etch disztró kernelét, a 2.6.18-6-ot, szigorúan ellenőrzött forrásból, vagy a lenny-s 2.6.26-ot.
Ja, lehet, hogy nem redhatos parancsokkal kellene indítani
esetleg egy reboot rendberakhat mindent.
-
bambano
titán
a dual channel meg a single channel transzparens a linux felé, a linux nem tud róla semmit szerintem.
egyébként a tippem az, hogy akkora méretű ram darabot interleavel a két bank között, amekkora a cache line mérete. Így egy cache sor feltöltése hatékonyan megtörténhet egy ramból, és ezt váltogathatja. De ez az én tippem, nem a hivatalos intel állásfoglalás.
-
bambano
titán
válasz
ngabor2 #6521 üzenetére
szerintem az a szám nem arról szól, hogy hány interrupt vonal van a gépben, hanem arról, hanyadikra mappelte a kernel. Nagyjából érdektelen érték.
Egy rendes vasban egynél több pci busznak kellene lennie, és, szerintem, mindegyikhez illene legalább egy interrupt vonal (nekem a szervereimben 8 is van akár). Meg van az MSI, az is kavarhat. Szóval bonyi ez
-
bambano
titán
Az advanced usert azért írtam, mert árulnak olyan terméket, hogy egy pc-ben van 4-5 videokártya, mindegyiken monitor, usb klavi meg egér, mindegyiken fut egy külön X szerver és egy pc-n tudnak 4-5-en dolgozni. Szóval a dolog lehetséges.
De elég munkás rendesen összetolni egy ilyet
Matrox g400 rulz, nekem amikor 550-em volt, betoltam a telepítő cd-jét, az felismerte a debiant, felrakta a drivert az xfree alá és két kattintással ment kétfejjel. A monitorokat meg simán lekezelte ddc-vel.
-
bambano
titán
Én még sose huboltam semmit, de:
apt-cache search liblua
kapsz halom találatot, amelyik hiányzik, azt fel kell rakni. Ha véletlenül sirdogál amiatt, hogy 1.6-os lua kellene alá, akkor meg kell próbálni lenny-s debianból felrakni vagy megnézni a backports.org-ot, hogy van-e ott ilyen.
Ha fordítani is kell valamit, akkor valószínűleg kell a -devre végződő lua csomag is.
-
bambano
titán
szerintem az openmosix arra nem alkalmas, hogy egy darab program egy darab előfordulását sok gépen futtassa. Arra igen, hogyha sok programod fut vagy egy darab program sok előfordulását kell futtatni, azt szétpakolja a clusterre.
de ha megmondod, mire kell, jobban tudunk segíteni.
Egyébként meg kár érte: "On July 15, 2007, Bar announced that the openMOSIX project will reach its end of life on March 1, 2008, due to the decreasing need for SSI clustering as low-cost multi-core processors increase in availability.[1]"
-
bambano
titán
csinált már valaki user mode linuxot 64 bites debian hoston 32 bites debian guest-tel?
személyes tapasztalat kellene, a guglit már kiforgattam mindenéből a kérdésben...
tia
Új hozzászólás Aktív témák
- OLED TV topic
- Kerékpárosok, bringások ide!
- Goddess of Victory: Nikke
- Mibe tegyem a megtakarításaimat?
- Metal topik
- Folyószámla, bankszámla, bankváltás, külföldi kártyahasználat
- VoidXs: Tényleg minden játék optimalizálatlan?
- NVIDIA GeForce RTX 5070 / 5070 Ti (GB205 / 203)
- Házimozi belépő szinten
- Kormányok / autós szimulátorok topikja
- További aktív témák...
- Assassin's Creed Shadows Collector's Edition PC
- Windows, Office licencek kedvező áron, egyenesen a Microsoft-tól - Automata kézbesítés utalással is!
- Eredeti Microsoft termékek - MEGA Akciók! Windows, Office Pro Plus, Project Pro, Visio Pro stb.
- Kaspersky, McAfee, Norton, Avast és egyéb vírusírtó licencek a legolcsóbban, egyenesen a gyártóktól!
- Eladó Steam kulcsok kedvező áron!
- Xiaomi Redmi Note 14 Pro 5G 256GB, Kártyafüggetlen, 1 Év Garanciával
- ÁRGARANCIA!Épített KomPhone i5 14600KF 32/64GB DDR5 RAM RX 9070 16GB GAMER PC termékbeszámítással
- Telefon felvásárlás!! iPhone 15/iPhone 15 Plus/iPhone 15 Pro/iPhone 15 Pro Max
- Csere-Beszámítás! Asus Rog Strix G731GU Gamer Noti! I7 9750H / GTX 1660TI / 16GB D4 / 512 SSD
- Csere-Beszámítás! Asztali számítógép PC Játékra. I5 12400F / RTX 3070 / 32GB DDR4 / 1TB SSD
Állásajánlatok
Cég: PCMENTOR SZERVIZ KFT.
Város: Budapest
Cég: Promenade Publishing House Kft.
Város: Budapest