Hirdetés

2024. május 3., péntek

Gyorskeresés

Útvonal

Fórumok  »  OS, alkalmazások  »  Linux - haladóknak (kiemelt téma)

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2013-09-30 15:51:13

LOGOUT.hu

Mára a ProHardver!/IT.News Fórum is nagylétszámú Linuxban jártas taggal büszkélkedhet. Nehéz szinteket felállítani egy olyan rendszer ismeretében, ami annyira sokrétű, hogy teljesen szinte lehetetlen megismerni minden egyes részét. Azt azonban mindenki tudja, hogy kezdő-e vagy sem. Elsősorban nekik szólnak az alábbiak, de érdemes mindenkinek elolvasnia, mint útjelző táblát.

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#23801) palota válasza spammer (#23800) üzenetére


palota
csendes tag

Azt gondoltam ha itt haladók vannak a megoldást kirázzák a kis újból :))
de akkor postolom oda is

[ Szerkesztve ]

(#23802) PumpkinSeed


PumpkinSeed
addikt

Olyan problémám lenne, hogy van egy vagrant virtuális gépem amin centos 7 van. Ezen van egy halom LXC container amelyek naton kapnak internet elérhetőséget. Van három interfész is az eth0 amit a virtualbox 10.0.0.0-s hálózattal látott el automatikusan, és egy eth1 ami 192.168.46.10-es ip címmel működik, és az lxcbr0 ami a 192.168.42.1 a lxc containerek "router" interfészeként szolgál Itt a jelenlegi iptables szabályzat:

*nat
:PREROUTING ACCEPT [0:0]
:INPUT ACCEPT [0:0]
:OUTPUT ACCEPT [1:76]
:POSTROUTING ACCEPT [0:0]
-A PREROUTING -s 192.168.46.0/24 -p tcp --dport 80 -j DNAT ---to-destination 192.168.42.110:80
-A PREROUTING -s 192.168.46.0/24 -p tcp --dport 443 -j DNAT --to-destination 192.168.42.110:443


-A POSTROUTING -o eth0 -j MASQUERADE
COMMIT
*filter
:INPUT ACCEPT [95:5492]
:FORWARD ACCEPT [0:0]
:OUTPUT ACCEPT [48:3648]
-A FORWARD -i eth0 -o lxcbr0 -m state --state RELATED,ESTABLISHED -j ACCEPT
-A FORWARD -i lxcbr0 -o eth0 -j ACCEPT
COMMIT

Szóval ez most működik, elérem a honlapot a 192.168.46.10 és megy minden. Viszont nekem az kellene, hogy a

-A PREROUTING -s 192.168.46.0/24 -p tcp --dport 80 -j DNAT ---to-destination 192.168.42.110:80

részben minden ip címről érkező kérést továbbítson a 192.168.42.110-re ami 80-as portú. Na hát ilyenkor összeomlik a rendszer mert kiveszem belőle a -s 192.168.46.0/24 részt. A container-ek egyből nem kapnak internet elérhetőséget és nem tudom mi a probléma.

[ Szerkesztve ]

"Akinek elég bátorsága és türelme van ahhoz, hogy egész életében a sötétségbe nézzen, elsőként fogja meglátni benne a fény felvillanását." - Kán

(#23803) RaPiDsHaRe


RaPiDsHaRe
aktív tag

Hello!

Milyen parancsal állapítom meg, hogy egy program mit csinál ?

(#23804) spammer válasza RaPiDsHaRe (#23803) üzenetére


spammer
veterán

Hogy érted, hogy mit csinál? Fut-e, használja-e az erőforrásokat? Akkor top, htop stb.
Ha azt akarod tudni, mire jó az adott program, akkor man program vagy program --help

Ezt amúgy miért a haladó topikban kérdezed? :F

[ Szerkesztve ]

„A feketébe öltözött ember a sivatagon át menekült, a harcos pedig követte."

(#23805) RaPiDsHaRe válasza spammer (#23804) üzenetére


RaPiDsHaRe
aktív tag

Úgy értem, mit csinál pl-ul az nmap program. Ezt valamivel kilehet íratni, és ahogy nekem mondták a man - nem jó megoldás.

Hol kellene kérdeznem?

[ Szerkesztve ]

(#23806) liyuzheng válasza Jester01 (#18735) üzenetére


liyuzheng
újonc

Hi, It is an old question, I saw you have sloved it, it is about the installation of mip6d-ng.

make[1]: Leaving directory `/usr/src/iproute2'
dh_install
dh_install: iproute-doc missing files (debian/doc/htb/*), aborting
make: *** [binary] Error 2
dpkg-buildpackage: error: fakeroot debian/rules binary gave error exit status 2

I really don't know how to solve it.

(#23807) spammer válasza RaPiDsHaRe (#23805) üzenetére


spammer
veterán

Ha részletesebb kimentet szeretnél látni a program futása közben a terminálban, akkor a verbose (verbosity) az, ami neked kell (általában -v, de nem minden programnak van ilyen opciója).

Ha ez sem az, amire gondolsz, akkor nem tudom, mi az. :)

[ Szerkesztve ]

„A feketébe öltözött ember a sivatagon át menekült, a harcos pedig követte."

(#23808) bambano válasza RaPiDsHaRe (#23803) üzenetére


bambano
titán

strace

Egy átlagos héten négy hétfő és egy péntek van (C) Diabolis

(#23809) Mr Dini


Mr Dini
addikt
LOGOUT blog

Üdv!

Az ubuntu topikból irányítottak át ezzel a kérdésemmel.

Előre is köszönöm a választ! :R

Eleinte angol billentzuyetet akartam. De aztán megismerkedtem a nagy 'Ő'-vel!

(#23810) Jester01 válasza Mr Dini (#23809) üzenetére


Jester01
veterán

/bin/bash a chroot-ban van, ugye? És nem csak az, hanem az összes library meg egyebek amik kellenek neki?

Jester

(#23811) Mr Dini válasza Jester01 (#23810) üzenetére


Mr Dini
addikt
LOGOUT blog

Szia!

Köszi a választ!

Innen szedtem le a lucid verziót.

Igen, van az ubi mappámban /bin/bash, illetve az alap liveban is van. Mivel ez egy official relase, így gondolom minden függőség stb össze van szedve...

2. Miben különbözik a lucid, meg a többi verzió? Pxe-s diskless rendszernek melyik a legjobb?

[ Szerkesztve ]

Eleinte angol billentzuyetet akartam. De aztán megismerkedtem a nagy 'Ő'-vel!

(#23812) bambano válasza Mr Dini (#23811) üzenetére


bambano
titán

de neked a chrootolt részben is ott kell legyen minden függőség, konkrétabban:
- a linker
- a bash
- az összes könyvtári függősége
- az eszköz-fa (a /dev)
- a bejelentkezési könyvárad
- a /etc-ből minimum a passwd, a group, a shadow
- valószínűleg lenni kell /tmp-nek is, de ezt most nem nyomozom ki
- valószínűleg keresheti a /etc/profile-t és a hozzá tartozó cuccokat is
- legenerált locales-ek.

hirtelen ennyi jut eszembe, ami nem zárja ki, hogy a listára még kerül fel elem :)

szerk: a legújabb verziót rakd fel, nem érdemes régebbivel kínlódni.

[ Szerkesztve ]

Egy átlagos héten négy hétfő és egy péntek van (C) Diabolis

(#23813) Mr Dini válasza bambano (#23812) üzenetére


Mr Dini
addikt
LOGOUT blog

a legújabb verziót rakd fel, nem érdemes régebbivel kínlódni.

Köszi, de ezt hol tudom fellelni? Vagy csak bontsak ki egy live ubuntu lemez filesystem.squashfs fájlt?

Illetve az még mindig nem világos nekem, hogy hogyan fogom tudni elérni, h nfs-sel bootoljon egy mappából. A live linux boot már megvan, szintén nfssel, de ehhez gondolom a kernelt kéne piszkálnom, amiről értelmes leírást nem találtam...

Eleinte angol billentzuyetet akartam. De aztán megismerkedtem a nagy 'Ő'-vel!

(#23814) Mr Dini válasza bambano (#23812) üzenetére


Mr Dini
addikt
LOGOUT blog

Ja és most ránéztem, mindegyik listaelem megvan. Linker alatt mit értesz amúgy? :B

Amúgy minden megvan, amit "előír" az FHS. A bash fájl is működőképes, ha csak úgy futtatom...

[ Szerkesztve ]

Eleinte angol billentzuyetet akartam. De aztán megismerkedtem a nagy 'Ő'-vel!

(#23815) bambano válasza Mr Dini (#23813) üzenetére


bambano
titán

hogy honnan tölts le ubuntut, fogalmam sincs.
debianon debootstrap-pel szokás fájlrendszert faragni ilyen esetekben, tippem szerint van ubuntuban is.
utána már csak egy initramfs-t kell faragni hozzá, ami ért nfs-ül.

Egy átlagos héten négy hétfő és egy péntek van (C) Diabolis

(#23816) bencze


bencze
senior tag

Egy 2 diskes adattároló mdadm raid1 tömböt mozgatnék át új gépbe (centos 6.7 to slackware 14.1). A diskek jelenleg sda és sdb, ha jól értelmezem akkor a raid tetején van egy LVM volume group 1 volummmal.

A jelenlegi konfig:

Mire számítsak, mit kell kézzel varázsolnom átrakás előtt vagy után? A raidet megtalálja és összerakja magától vagy kell valamit tennem hozzá? Az LVM-et kézzel kell összeállítanom megint vagy átmásolhatom az /etc-ből a relevánsnak tűnő konfigokat? (nem tudom, a pvcreate, vgcreate, lvcreate töröl-e bármit vagy ezekkel létrehozhatom-e nyugodtan amit kell)
Az új rendszeren az fstab-ban nem látok UUID-kat viszont az LVM-nél uuid-k vannak, ez okozhat valami gondot, kell valamit tennem, hogy uuid-t használjon a rendszer?

Nem kell részletes mese, bulletpoint szint is jó hogy merre induljak, csak a googles keresés nem azt adja amit kéne, 1 diskről 2-re (raid) migrálás meg friss állapotból bekonfigolás guideokat találok...

[ Szerkesztve ]

-= QFR mx blue / HPE87 mx brown / QFR mx red / Poker 2 mx blue / Poker 3 mx clear / Leopold FC660M mx silent red=-

(#23817) lionhearted válasza bencze (#23816) üzenetére


lionhearted
őstag

* mdadm --assemble --scan
* vgscan

Szerintem kb ennyi.
Egyébként ezek szerintem a legtöbb OS-en indításkor futnak.

Ha az első mégse megy, akkor:
mdadm --assemble /dev/md0 /dev/sda1 /dev/sdb1

[ Szerkesztve ]

Tegnap még működött...

(#23818) Mr Dini válasza bambano (#23815) üzenetére


Mr Dini
addikt
LOGOUT blog

Igen, itt is debootstrappel szokás. Írtam is, h azzal szedtem le az eredeti hsz-ben.

Amúgy nekem a Debian is jó, nem ragaszkodom az uborkához. :) Viszont néztem, h ott van valami sid is maga az oprendszer mellett (a wheezyt szedtem le) ez a sid mire kell nekem?

Illetve ilyen initramfs-t hogyan tudok módosítani?

:R

Eleinte angol billentzuyetet akartam. De aztán megismerkedtem a nagy 'Ő'-vel!

(#23819) sh4d0w válasza RaPiDsHaRe (#23805) üzenetére


sh4d0w
nagyúr
LOGOUT blog

Megnezed az nmap dokumentaciot, ha meg kodszinten akarod ellenorizni, akkor beszerzed a forraskodot, ha nyilt szoftver.

https://www.coreinfinity.tech

(#23820) spammer válasza Mr Dini (#23818) üzenetére


spammer
veterán

sid = unstable

„A feketébe öltözött ember a sivatagon át menekült, a harcos pedig követte."

(#23821) GoZoL válasza Vladi (#23791) üzenetére


GoZoL
senior tag

Szétszedtem a vasat de nem találok hozzá bővítőkártyát így marad ami benne volt. Ubuntu servert raktam fel 14.04-et. Csomagot kézzel telepítettem az X11-et. Most raknám fel a fluxboxot de csomagproblémát ír ki. A szabad hely most 2,2 GB. Hogyan tovább? Remmina kellene grafikus felülettel. Köszi!

(#23822) Mr Dini


Mr Dini
addikt
LOGOUT blog

Ok, leszedtem a Debian wheezy-t, mert a jessie-t valamiert nem sikerult. Erre vegre nem a szokasos no such... bash hibat dobta, hanem ezt:

root@ubuntu:/home/ubuntu/Desktop/ubi/debian/wheezy# chroot ./
/bin/bash: error while loading shared libraries: libtinfo.so.5: cannot open shared object file: No such file or directory

Ha bemasolom kezzel a mostani Ubuntu Live rendszerembol, akkor pedig a glibc-re panaszkodik, h min 2.14 kell neki.:

/bin/bash: /lib/x86_64-linux-gnu/libc.so.6: version `GLIBC_2.14' not found (required by /lib/x86_64-linux-gnu/libtinfo.so.5)
/bin/bash: /lib/x86_64-linux-gnu/libc.so.6: version `GLIBC_2.15' not found (required by /lib/x86_64-linux-gnu/libtinfo.so.5)

Gondoltam, akkor ezt is atmasolhatom a Live Ubibol es ugyan hibat irt, de legalabb megy a chroot. :U

Ez egyebkent mitol lehet? Gond az, hogy nem Debian van fent?

:R

Ui.: Sorry az ékezethiány miatt, de a Live Ubimról írok, amin angol a bill. kiosztás... :D

Szerk.: Egyre jobb, most meg ezt kapom miutan libc-t cserelek:

Inconsistency detected by ld.so: dl-close.c: 743: _dl_close: Assertion `map->l_init_called' failed!

[ Szerkesztve ]

Eleinte angol billentzuyetet akartam. De aztán megismerkedtem a nagy 'Ő'-vel!

(#23823) Mr Dini válasza Mr Dini (#23822) üzenetére


Mr Dini
addikt
LOGOUT blog

Na zsir... Sikerult a chroot. Viszont eleg szegenyes a cucc, meg egy rendes csomagkezelo sincs benne...

Ugyhogy asszem ez felejtos, mert nem fogok fuggosegeket hajkuraszni az egyes csomagoknak...

Inkabb kibontom a lemezes filesystem.squashfs-t, azzal lesz egy rendes rendszerem es mar csak az initrd elkeszitese van hatra, amiben kernem szives segitsegeteket, vagy vmi cikket, hogy hogy kene nfs kepesse tenni. A nas (ezen fut a teszt nfs) localdomain-je nas.hu.

Koszi! :R

Eleinte angol billentzuyetet akartam. De aztán megismerkedtem a nagy 'Ő'-vel!

(#23824) LógaGéza


LógaGéza
addikt

Üdv!
Van egy futó Ubuntu 15.10 Server alapú szerverem, és erre szeretnék egy virtualizációs megoldást. A cél egy annyi lenne, hogy próbálgatnák különböző dolgokat, és ezzel nem a live és működő rendszert akarom elb*szni, hanem egy virtuálisat (ha bármi baj van, akkor azt letörlöm, és újrakezdem, nem történik semmi). Melyik virtualizációs megoldás lenne a legjobb erre?

"Go to work, get married, have some kids, pay your taxes, pay your bills, watch your tv, follow fashion, act normal, obey the law, and repeat after me: I AM FREE"

(#23825) emvy válasza LógaGéza (#23824) üzenetére


emvy
nagyúr

Docker.

while (!sleep) sheep++;

(#23826) Jester01 válasza LógaGéza (#23824) üzenetére


Jester01
veterán

A legfapadosabb a qemu. Parancssorból megy, aztán ssh vagy vnc akár másik gépről is. Ha van grafikus felület akkor a klasszikus csilivili kattintós megoldás a virtualbox, de ennek pluszban még saját kernel moduljai is vannak. A nagyágyú pedig a xen. A docker-t nem ismerem, akár az is jó lehet, bár amit olvastam róla ott processzekről beszél nem rendszerről ami lehet, hogy neked kevés.

Jester

(#23827) LógaGéza válasza Jester01 (#23826) üzenetére


LógaGéza
addikt

Nincs grafikus felületem, csak karakteres. Teljes rendszert akarok virtualizálni, olyan szinten, mintha lenne egy külön eszköz a hálózaton (be tudjak rá SSH-zni, ha bizonyos porton megy a kérés, akkor arra menjen, akár egy webserverként kinntről is el lehessen érni, stb).
Qemu + KVM-en elgondolkodtam, viszont ott nem csak dedikáltan lehet hozzárendelni egy hardverelemet, teszem azt, ha a hálókártyát megkapja a guest, akkor a host nem látja? Valami ilyesmit szűrtem le.

Mondjuk lehet nem lenne rossz ötlet az egészet átültetni Xen alapra - bár 90%, hogy nem használnám ki :(

"Go to work, get married, have some kids, pay your taxes, pay your bills, watch your tv, follow fashion, act normal, obey the law, and repeat after me: I AM FREE"

(#23828) emvy válasza LógaGéza (#23827) üzenetére


emvy
nagyúr

Ezt idaig Dockerrel is meg lehet csinalni, csak epp toredekannyi eroforras, a gepeden elfer belole akar ezer peldany is, etc.

while (!sleep) sheep++;

(#23829) LógaGéza válasza emvy (#23828) üzenetére


LógaGéza
addikt

Őszintén, sose hallottam erről a Dockerről, de nagyon érdekesnek tűnik - de én félnék tőle, hogy belerondít valamit az elő rendszerbe... Arra is kellene a virtualizált rendszer, hogy újabb szoftververziókat teszteljek, mielőtt élesben bevetem - ezt mennyire kezeli jól?

"Go to work, get married, have some kids, pay your taxes, pay your bills, watch your tv, follow fashion, act normal, obey the law, and repeat after me: I AM FREE"

(#23830) bambano válasza emvy (#23828) üzenetére


bambano
titán

a docker nem erre való, szerintem értelmetlen ebben a kérdésben foglalkozni vele.

az eredeti kérdéshez: virtualizálni xen-nel szoktam, nekem az vált be legjobban.
desktop linuxokon van qemu-kvm grafikus felülettel, azzal lehet egyszerűen kezelni a cuccot. szerver ubuntura is fel lehet rakni anélkül, hogy komplett grafikus cuccot mellérakna. Linuxnál mindegy, hol fut a program és hol van a képernyőd, hálózattranszparens a felület.

Egy átlagos héten négy hétfő és egy péntek van (C) Diabolis

(#23831) LógaGéza válasza bambano (#23830) üzenetére


LógaGéza
addikt

Xent egy kicsit overkillnek érzem ide - ráadásul akkor a meglévő rendszeremet is át kéne migrálnom... Valószínű, hogy Qemu - KVM lesz a megoldás akkor. A fenti felvetésem mennyire helytálló (hogy a guest kisajátítja a host elöl a hardvert)?

"Go to work, get married, have some kids, pay your taxes, pay your bills, watch your tv, follow fashion, act normal, obey the law, and repeat after me: I AM FREE"

(#23832) Jester01 válasza LógaGéza (#23827) üzenetére


Jester01
veterán

Hardvert nem szokás átengedni, ha az kell az már macerásabb. Hálózatot az emulált hálókártyával és host bridge-n át lehet használni.

Jester

(#23833) LógaGéza válasza Jester01 (#23832) üzenetére


LógaGéza
addikt

Köszönöm, akkor teszek vele egy próbát (ezért kellene pont a virtuális környezet, mert most pont megint a élő rendszerbe piszkálok bele :) ).
:R

"Go to work, get married, have some kids, pay your taxes, pay your bills, watch your tv, follow fashion, act normal, obey the law, and repeat after me: I AM FREE"

(#23834) bambano válasza LógaGéza (#23831) üzenetére


bambano
titán

az tény, hogy "át kell migrálnod" a meglévő rendszeredet, de ha majd megcsinálod, rájössz, hogy mennyire nem nagy meló.
felrakod a xen-system-amd64 csomagot, oszt annyi. a futó rendszeren még annyit kell "migrálni", hogy el kell dönteni, hogy xm vagy xl toolchaint akarsz használni. mondjuk a grub konfigba nem árt beleírni, hogy reboot után is a xen induljon el.

annyira semmi mítosz nincs már benne, hogy el se hiszed, amíg nem csinálod.

Egy átlagos héten négy hétfő és egy péntek van (C) Diabolis

(#23835) LógaGéza válasza bambano (#23834) üzenetére


LógaGéza
addikt

Na itt most nekem valami nem tiszta. A Xen nem úgy működik, mint pl egy ESXi, hogy van egy alap rendszer, ami csak a virtualizációt csinálja, és ha bármi mást el akarsz érni, akkor azt csak virtuális környezetben teheted meg? Teszem azt, megoldható, hogy a Xen mellett futtassak pl egy Samba, és egy SQL szervert is?

Közben próbálom a QEmut, és nagyon lassú :(

[ Szerkesztve ]

"Go to work, get married, have some kids, pay your taxes, pay your bills, watch your tv, follow fashion, act normal, obey the law, and repeat after me: I AM FREE"

(#23836) Jester01 válasza LógaGéza (#23835) üzenetére


Jester01
veterán

Akkor valószínűleg nem kapcsoltad be a kvm-et (qemu-system-x86_64 -enable-kvm ...). Nyilván kell a kernelbe kvm támogatás, illetve intel processzornál olyan verzió amelyikben nincs letiltva és persze a biosban is engedélyezni kell.

De, a xen ha szépen használod akkor úgy működik, de attól még futtathatsz bármit az alaprendszeren. Szerintem is ágyúval verébre.

[ Szerkesztve ]

Jester

(#23837) bambano válasza LógaGéza (#23835) üzenetére


bambano
titán

a xen a sok éves fejlesztés során eljutott odáig, hogy egy futó linuxra annyi feltenni, hogy a xen hipervizort kell először betölteni és a régi futó linuxod azon fut elsődleges oprendszerként.

xen terminológiában van a hipervizor, ami relatíve kevés dolgot csinál, meg vannak a rajta futó oprendszerek, amikből az elsőként bootolt kiemelt funkciókat kap. Ez a dom0. A régi linuxodat elvileg dom0-vá kellene konvertálni, gyakorlatilag a mostani cuccok már olyanok, hogy mindegy, hogy bare metalra bootolod vagy dom0-ba. és utána pakolgathatod rá a guesteket.

hogy mi az ágyúval verébre, az egyéni felfogás kérdése. az-e az ágyúval verébre, hogy beírsz egy apt-get-et meg egy rebootot, és minden működik, vagy az, hogy kvm modult kell fordítani a futó kernelbe és akkor utána egy nem sokkal egyszerűbb rendszerrel kell kavarni?

ha paravirtualizált oprendszert fogsz rajta futtatni, akkor a xen elég gyors is ahhoz, hogy ne görcsölj a teljesítményén. például minden linux kernel. például minden rendesebb disztrónál az alapértelmezett telepítés is ilyen. debianban biztos, nincs okom feltételezni, hogy ubuntuban más, csak sose volt a kezemben.

nem állítom, hogy a qemu-kvm nem jó, de ha nincs a disztródban hozzá rendes támogatás, akkor sokkal munkásabb felrakni, mint a xent.

nekem az a privát magánvéleményem, hogy kezdésnek egyszerűbb a xen, de mindenki a maga szerencséjének a pogácsa.

szerk: "Teszem azt, megoldható, hogy a Xen mellett futtassak pl egy Samba, és egy SQL szervert is?" xenben azt futtatsz, amit akarsz és amennyi hardvered van. alapvetően komplett oprendszereket futtat, nagyjából bármilyet.

[ Szerkesztve ]

Egy átlagos héten négy hétfő és egy péntek van (C) Diabolis

(#23838) Jester01 válasza bambano (#23837) üzenetére


Jester01
veterán

Nem tudom, mi is használunk xent a cégnél és nem is gondolom magam teljesen hülyének de nekem sokkal bonyolultabb és mágikusabb mint a qemu. Annyira, hogy itthonra eszembe sem jut felrakni. Előnye több virtuális gép és az említett paravirtualizáció esetén jön ki.

Telepítés ügyben meg a qemu egyszerűbb mivel rebootolni sem kell és az aktuális rendszert nem kell sehogy piszkálni (max a kvm modult betölteni ami szerintem minden disztró kernellel jön manapság). Egy már létező szerveren plusz dolgokat kipróbálni ez szempont lehet.

UI: a memória ballonozás izét még nem tudtuk belőni rendesen. Azt meg soha nem fogom megérteni, hogy leállítottam 3 db vm-et majd ugyanazokat később nem tudtam visszaindítani mert nem volt elég memória. Egyszerű megoldásként igényeltünk még 32 gigát mert az olcsóbb mint a munkadíjunk :B

[ Szerkesztve ]

Jester

(#23839) bambano válasza Jester01 (#23838) üzenetére


bambano
titán

"Azt meg soha nem fogom megérteni, hogy leállítottam 3 db vm-et majd ugyanazokat később nem tudtam visszaindítani mert nem volt elég memória.": majd legközelebb beállítod a dom0 memóriafogyasztását is, mert az alapból nincs. ha pedig a hipervizor nem tud elvenni ramot a dom0-tól, akkor így jártál, ahogy írtad :)

mondjuk érdekelne, hogy hw virtualizáció esetén miért jobb a qemu-kvm, mint az a xen, ami a qemu-kvm-et húzza maga alá...

Egy átlagos héten négy hétfő és egy péntek van (C) Diabolis

(#23840) Jester01 válasza bambano (#23839) üzenetére


Jester01
veterán

Úgy nézem valóban nincs beállítva, de emlékeim szerint nem is mászott fel magától a memóriahasználata. De ugye milyen egyszerű telepíteni? Ja hogy megkérdezhetné a postinst/configure? Ááá, minek az :P

Nem azt mondtam, hogy hw esetén jobb a qemu, hanem azt, hogy paravirt esetén jobb a xen. Fordítva nem biztos, hogy igaz, elemi logika :P

Jester

(#23841) LógaGéza válasza Jester01 (#23836) üzenetére


LógaGéza
addikt

Hát így tényleg gyorsabb :B
Egyelőre marad ez, tetszik, hogy sima VNC Viewerrel be tudok rá bármikor nézni, telepítést is ez viszi.
Már csak egy jó megoldás kellene arra, hogy külön eszközként látszódjon a hálózaton, és saját IP-je legyen.

"Go to work, get married, have some kids, pay your taxes, pay your bills, watch your tv, follow fashion, act normal, obey the law, and repeat after me: I AM FREE"

(#23842) emvy válasza LógaGéza (#23831) üzenetére


emvy
nagyúr

Overkill? Messze egyszerubb..

while (!sleep) sheep++;

(#23843) emvy válasza bambano (#23830) üzenetére


emvy
nagyúr

En ugy ertettem, hogy a fo rendszerenek az osszemaszatolasa nelkul akar probalgatni ilyen-olyan webszervert, etc. Erre pontosan tokeletes a Docker. Reszben erre talaltak ki.

[ Szerkesztve ]

while (!sleep) sheep++;

(#23844) Mr Dini


Mr Dini
addikt
LOGOUT blog

Sziasztok!

Most próbálkozom a chrootolt "rendszeren" initrd-t csiholni, de már a csomagtelepítésnél elakadtam, mert azt dobja, hogy a /dev/null -hoz nincs joga. Néztem, hogy miért, erre látom, hogy rosszul volt létrehozva a live rendszeren. Na, gondoltam rm -f -el letörlöm és újra létrehozom, de ezt dobja:

root@KStudio:/# mknod /dev/null c 1 3
mknod: '/dev/null': Operation not permitted

Mivel a gépben nincsen winchester, csak rengeteg ram, így ez is egy Live Ubunturól megy és a nasomon van maga az FHS fájlrendszer, amit sima ssh csatolással ( sudo sshfs -o allow_other,defer_permissions root@nas.hu:/ubi/chroot/mappa/ ./Desktop/ubuntu-chroot/ ) csatoltam fel. Lehet, hogy az ssh csatolás miatt lesz gondja a jogokkal... Ha adok rá rekurzívan egy 777-et, az gondolom megoldja a dolgot, de később még lehetnek vele gondok, ha éles rendszerként használnám... :D

Mi tévő legyek? :F

Szerk.: Igen, az ssh csatolás miatt nem megy a dolog... Ha belépek a nasra és onnan mknodolok, akkor minden oké. Amit viszont nem értek, hogy a fájlok mind root-tal lettek létrehozva és az ssh csatolás is roottal történik, akkor miért nincsen jogom hozzá?

Viszont ugyanúgy permission Denied-et dob, ha belépek a chrootba és próbálnék egy apt-get update-t:

sh: 1: cannot create /dev/null: Permission denied

A jogok pedig így néznek ki:

crw-rw-rw- 1 root root 0, 0 Mar 25 10:24 /dev/null

:R

[ Szerkesztve ]

Eleinte angol billentzuyetet akartam. De aztán megismerkedtem a nagy 'Ő'-vel!

(#23845) bencze válasza lionhearted (#23817) üzenetére


bencze
senior tag

Hát... durva... átraktam és minden ment, csak épp egy fstab entry kellett és persze az acl-ek rendberakása (ami nem is jutott eszembe de pont lényegtelen mert nem volt bonyolult).
Éljen a júzer friendly linux...

-= QFR mx blue / HPE87 mx brown / QFR mx red / Poker 2 mx blue / Poker 3 mx clear / Leopold FC660M mx silent red=-

(#23846) Mr Dini válasza Mr Dini (#23844) üzenetére


Mr Dini
addikt
LOGOUT blog

Jó, hogy magam jövök rá a dolgokra, mert így is tanulok, de azért nem venném zokon, ha valaki kicsit gyorsítana a folyamaton! :)

Tehát letöröltem a /dev/null-t és hagytam, hogy létrehozza egyenlőre az apt-get magának. Létre is hozta, csak nem device node -ként, hanem egy szimpla fájlt... De úgy látszik, ez egyenlőre a legjobb megoldás. Majd ha kész az initrd és már nincs szükség az apt-get-re, akkor létrehozom rendesen.

Viszont azt olvastam, hogy az initrd-hez kell nekem az initramfs-tools csomag és a linux-image csomag. Nos ezeket próbáltam feltenni, de már az initramfs elhasal. Mivel az apt-get kimenetéből nem látszik semmi, csak a status, így a dpkg kimenetét másolom be:

root@KStudio:/# dpkg --configure -a
Beállítás: initramfs-tools (0.103ubuntu4.3) ...
update-initramfs: deferring update (trigger activated)
Processing triggers for initramfs-tools (0.103ubuntu4.3) ...
update-initramfs: Generating /boot/initrd.img-3.19.0-25-generic
cp: failed to preserve ownership for /tmp/mkinitramfs_8qLS6W//lib/firmware/cxgb4/t5fw.bin: No such file or directory
cp: failed to preserve ownership for /tmp/mkinitramfs_8qLS6W//lib/firmware/cxgb4/t4fw.bin: No such file or directory
cp: failed to preserve ownership for /tmp/mkinitramfs_8qLS6W//lib/firmware/cxgb4/t5fw.bin: No such file or directory
cp: failed to preserve ownership for /tmp/mkinitramfs_8qLS6W//lib/firmware/cxgb4/t4fw.bin: No such file or directory
cp: failed to preserve ownership for /tmp/mkinitramfs_8qLS6W/etc/modprobe.d/blacklist-oss.conf: No such file or directory
cryptsetup: WARNING: could not determine root device from /etc/fstab
cp: failed to preserve ownership for /tmp/mkinitramfs_8qLS6W/sbin/modprobe: No such file or directory
cp: failed to preserve ownership for /tmp/mkinitramfs_8qLS6W/sbin/rmmod: No such file or directory
E: /usr/share/initramfs-tools/hooks/kmod failed with return 1.
update-initramfs: failed for /boot/initrd.img-3.19.0-25-generic with 1.
dpkg: error processing package initramfs-tools (--configure):
installed post-installation script alfolyamat 1 hibakóddal kilépett
Hibák történtek a feldolgozáskor:
initramfs-tools

Igen, ezeket a no such fileokat sem igazán értem... :F

Eleinte angol billentzuyetet akartam. De aztán megismerkedtem a nagy 'Ő'-vel!

(#23847) Mr Dini válasza Mr Dini (#23846) üzenetére


Mr Dini
addikt
LOGOUT blog

Senki? :F Azt hittem ezek triviális kérdések... :)

Amúgy érdekes módon ha nem egy csatolás a chroot, hanem a winyón van, akkor nincs semmilyen gond... Viszont azt a rengeteg kis fájlt nagyon nehézkes lenne áttenni a nasra, szóval mindenképpen szeretném megoldani szerver oldali fájlokkal.

Kérdés, hogy milyen csatolást használjak? Próbáltam szambát, de az ugye nem támogatja a symlinkeket, akkor próbáltam nfs-t, azzal is volt vmi gáz, talán a jogokkal, és próbáltam ssh csatolást, ott meg rejtélyes módon, hiába roottal csatolom fel a mappát, néhány dolgot (pl /dev/null mknodolását) nem engedi és operation not permittedet dob... :( Ha pedig szerverről hozom létre, akkor is gondja van vele...

Any idea? :F

Eleinte angol billentzuyetet akartam. De aztán megismerkedtem a nagy 'Ő'-vel!

(#23848) Mr Dini


Mr Dini
addikt
LOGOUT blog

Akkor folytatom a beszélgetést magammal! :D

Közben sikerült mindent feltenni sshfs csatolásos chrooton keresztül, szépen lebuildeltem az initrd-t és a vmlinuz-t, majd készítettem egy nfs share-t a chrootomra és módosítottam a pxe menüt, hogy benne legyen a friss, ropogós Diskless Ubuntum.

Jó, ezután kilőttem az nfs-t, hogy lássam, hogy hogyan reagáll arra, ha nem tud nfs-t használni. Ahogy vártam, már az elején connection refused-et dobott.

Ezután tettem még egy próbát, de már aktív nfssel. Szépen elkezdett bootolni, felismerte a csatlakoztatott eszközöket, majd feldobott egy szokásos terminálszerű ablakot, ahol nyomon lehet követni, hogy most éppen mit indít. Szépen látom, hogy a cups szerver is elindul, meg az általam még chrootból feltett freeradius is stb, de egyszer csak megáll... Ez az utolsó: Starting Network Connection manager... [OK]

Namost, amire tudok tippelni, az az, hogy egy külföldi fórum leírása alapján az initramfs moduljai közé beraktam egy aufs-t és az aufs-be pedig bemásoltam, amit írtak a fórumon. Namost, ez csupa mountból állt és csodálkoztam is, hogy akkor ezt mé' nem fstabba tesszük.

Namost, arra tippelek, hogy ezmiatt nem bootol a cucc, mert mondjuk az egyik mount nem tud lefutni és beragad. Lehetséges ez? :F

Köszi! :R

Eleinte angol billentzuyetet akartam. De aztán megismerkedtem a nagy 'Ő'-vel!

(#23849) alitak


alitak
senior tag

Sziasztok, szeretnék vpn-t itthonra, viszont a routerem nem tudja. Elvileg beállítottam mindent, de nem megy. Ami adott:
- domain, ami az itthoni routerre mutat
- belső hálón levő 0-24ben működő szerver
- 1723-as port továbbítva a szerverre
- linux mint 17.3
- pptpd service

Win10-ről szeretnék csatlakozni, de az autentikáción elhasal. Syslogban ez van:
Mar 27 21:11:37 smarttv pptpd[5968]: CTRL: Client ***** control connection started
Mar 27 21:11:37 smarttv pptpd[5968]: CTRL: Starting call (launching pppd, opening GRE)
Mar 27 21:11:37 smarttv pppd[5969]: Plugin /usr/lib/pptpd/pptpd-logwtmp.so loaded.
Mar 27 21:11:37 smarttv pppd[5969]: pppd 2.4.5 started by alitak, uid 0
Mar 27 21:11:37 smarttv pppd[5969]: Using interface ppp0
Mar 27 21:11:37 smarttv pppd[5969]: Connect: ppp0 <--> /dev/pts/11
Mar 27 21:11:37 smarttv NetworkManager[925]: <warn> /sys/devices/virtual/net/ppp0: couldn't determine device driver; ignoring...
Mar 27 21:11:37 smarttv NetworkManager[925]: SCPlugin-Ifupdown: devices added (path: /sys/devices/virtual/net/ppp0, iface: ppp0)
Mar 27 21:11:37 smarttv NetworkManager[925]: SCPlugin-Ifupdown: device added (path: /sys/devices/virtual/net/ppp0, iface: ppp0): no ifupdown configuration found.
Mar 27 21:12:07 smarttv pppd[5969]: LCP: timeout sending Config-Requests
Mar 27 21:12:07 smarttv pppd[5969]: Connection terminated.
Mar 27 21:12:07 smarttv NetworkManager[925]: SCPlugin-Ifupdown: devices removed (path: /sys/devices/virtual/net/ppp0, iface: ppp0)
Mar 27 21:12:07 smarttv pppd[5969]: Modem hangup
Mar 27 21:12:07 smarttv pppd[5969]: Exit.

Ötlet/javaslat, hogy min csúszik el a dolog?

[ Szerkesztve ]

Nec arte, nec marte | használt hardverek jó áron: http://goo.gl/lUwLkw

(#23850) Mr Dini válasza Mr Dini (#23848) üzenetére


Mr Dini
addikt
LOGOUT blog

Közben mindent sikerült megoldanom, így megy a diskless redszerem. Viszont nincsenek userek, így csak guest session-t tudok létrehozni. Így megint bebootoltam egy live Ubuntut, sshfs-sel felcsatoltam a chrootot és kiadtam a useradd -d /home/pisti/ -m pisti parancsot, de erre azt dobta, hogy lockolva van a /etc/groups, próbáljam meg később. Nos, valóban volt egy /etc/groups.lock fájl, így azt letöröltem, illetve ellenőriztem, hogy van-e shadow.lock, password.lock stb... Ha volt, akkor töröltem, majd megint megpróbáltam kiadni a parancsot, de másodszorra is ezt dobta, és létrehozta a groups.lock-ot... :/

Tehát arra tudok tippelni, hogy az kavar be neki, hogy ez egy sshfs csatolásos chroot és nem "fizikailag" a gépbe van.

Szerintetek, ha a Live ubuntuban létrehozom a pisti user-t, illetve adok neki jelszót és átmásolom a diskless ubuntu chrootjába az így keletkezett shadow-t és password-öt, akkor működőképes lesz?

Köszi! :R

Eleinte angol billentzuyetet akartam. De aztán megismerkedtem a nagy 'Ő'-vel!

Útvonal

Fórumok  »  OS, alkalmazások  »  Linux - haladóknak (kiemelt téma)
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.