Hirdetés

2024. június 19., szerda

Gyorskeresés

Útvonal

Fórumok  »  OS, alkalmazások  »  Linux kezdőknek (kiemelt téma)

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2023-12-13 05:03:45

LOGOUT.hu

Linux kezdőknek - érdemes beleolvasni, mielőtt kérdezel

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#55644) cappa72 válasza cappa72 (#54355) üzenetére


cappa72
nagyúr

Szóval az úgy kezdődött, hogy (jött szembe a cápa....) egy borús hétfő reggelen úgy 8 óra tájékán rájöttem, hogy az aznapi túrának lőttek.
Így hát mintegy véletlenül megtaláltam az Ubuntu 16.04-et. Így kezdődöt az Ubuntu 10.04 frissítése mintegy 7 és fél év után.

Már terveztem régebben is ezt, de a „szép időjárás“ bent tartott a házban, és nagyban segített a tevékenységben.

Első dolog: mentés a régi rendszerről ; komplett rendszermentés.
Az első gondolatom az volt, hogy dd-vel, de rájöttem, hogy simán az srync-es mentés most jobb lesz, mert a régi adataimat nem kéne kidobni (Supertuxkart mentés, Thunderbird, Minecraft).
sudo su -
rsync -avx / /media/DOX/dist-backup/ubu1004-2017-10-23/

Igaz, eltartott egy darabig, de lényeg, hogy minden mentve, ha nem tetszik valami, akkor csak simán visszarakom a régit, oszt’ bakfitty.

Live DVD elő, kipróbál.
Végülis már próbáltam, így nem okozott különösebb meglepetést. Ez mindenképp jólesett.

Telepítés simán lezajlott, a régi rendszer helyére került friss telepítéssel.

Az első rendszerindítás után teljes frissítést csináltam mindenből, és csak ezután kezdtem el minden beállítás frissítését, a testreszabásokat, és a felhasználók hozzáadását, beállítását.

Azért persze volt néhány megbicsaklás a felhasználói dolgokat tekintve :
A users-admin grafikus felülettel nem engedett hozzáadni user-t.
Sem gksu users-admin, sem pedig sudo su - után.
Így maradt a hagyományos módszer, a nem túl bonyolult adduser parancs.
Szépen létre is hoztam az eddig meglévőket, kipróbáltam, hogy működnek-e, és eddig minden rendben is volt.
Azonban a lementett adatok visszaállításánál akadt némi gebasz: természetesen jogosultsági gond.
Szerintem a user ID-k nem azonosak voltak, vélhetően a sorrend más volt a mostani létrehozások esetén, mint akkor, amikor jó régen létrehoztam...
Persze nem voltam McDonald’s-os légy, így nem estem két shake-be. ;)
Így jött képbe a chown. Csak el kellett olvasni, és a nem túl nagy bonyolultságú műveletet végrehajtatni az adott, nem stimmelő könyvtárakra.

Hát úgy tűnik eddig, hogy ez sikertörténet, de még nem mindegyik user adata, és nem minden program telepítése történt meg. Ezt majd szépen folyamatában...
De az már biztosan látszik, hogy az eredeti elképzelés működik – friss telepítés és /home/user/<.adatkönyvtár> visszatöltés.

[ Szerkesztve ]

B.C. Rich Platinum Warlock eladó 105kHUF

Útvonal

Fórumok  »  OS, alkalmazások  »  Linux kezdőknek (kiemelt téma)
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.