Hirdetés

2024. május 12., vasárnap

Gyorskeresés

Útvonal

Fórumok  »  OS, alkalmazások  »  Linux kezdőknek (kiemelt téma)

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2023-12-13 05:03:45

LOGOUT.hu

Linux kezdőknek - érdemes beleolvasni, mielőtt kérdezel

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#35351) Rimuru válasza zsambek (#35348) üzenetére


Rimuru
veterán

Ha nagyon komolyan gondolod akkor van értelme egyedül felrakni. Elsőnek próbáld meg virtuálisan (Virtualbox) felrakni ha ezen simán továbbjutsz akkor mehet élesben is. Amúgy első körben meghagynám a Windowst, bármi gond van legyen egy működő rendszer is, akár utólag is le lehet törölni.

Vigyázat, csalok!

(#35352) Damateo válasza zsambek (#35340) üzenetére


Damateo
aktív tag

Üdv,
Nálam Chakra alatt funkciógombok 90% működik.
HP Elitebook 8540p használok.

(#35353) csiki_92


csiki_92
aktív tag

Sziasztok!

AMD videókártya drivert szeretnék feltelepíteni Ubuntu 14.04 LTS rendszerre. Múltkor már írtátok, hogy ne az AMD honlapjáról töltsem le a drivert, viszont azzal a módszerrel, amit javasoltatok, nem tudott elindulni a gép. Az Ubuntu feliratnál beragadt. Szóval azóta újratelepítettem a gépet, és szeretném, ha rendesen működne. Valaki esetleg nem segítene nekem Teamvieweren keresztül megcsinálni a drivert? Nagyon hálás lennék.

(#35354) Damateo válasza CPT.Pirk (#35336) üzenetére


Damateo
aktív tag

Nem próbáltam még.
Ha jól olvasom létre kell hoznom egy kwin.sh fájlt?
Mert nincs ilyen a megadott helyen.

(#35355) lev258 válasza csiki_92 (#35353) üzenetére


lev258
veterán

Melyik videókártyáról beszélünk? A múltkor hogyan nem működött? Az Egyéb illesztőprogramoknál próbáltad felrakni?

[ Szerkesztve ]

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#35356) csiki_92 válasza lev258 (#35355) üzenetére


csiki_92
aktív tag

Egy Sapphire E-350-es gépről beszélünk, HD6310 IGP-vel. Tárolóból próbáltam.

(#35357) Misi1980 válasza Gyick (#35338) üzenetére


Misi1980
senior tag

Nincs több vinyó a gépben.Ez egy Lenovo u510 ideapad.

lev258:Igen ez UEFI noti.Újratelepítettem a windowst és eltünt a grup.Live CD-vel bootoltam és a boot customizer programmal tettem vissza a grupot.Amikor az ubuntut telepítettem elösszőr akkor is ugyan így előjött a grup és a windows boot menü is.

[ Szerkesztve ]

(#35358) spammer válasza Misi1980 (#35357) üzenetére


spammer
veterán

GRUB

Boot-Repair a grub javításához.

„A feketébe öltözött ember a sivatagon át menekült, a harcos pedig követte."

(#35359) lev258 válasza Misi1980 (#35357) üzenetére


lev258
veterán

Csak tippelek, de az sem kizárt, hogy vagy a Grub, vagy a Windows indítója partíción van, nem a lemezen. És emiatt két indító van a két rendszerhez. Én azt mondanám, így utólag már ne nagyon piszkáld, mert a végén rosszabb is lehet.

[ Szerkesztve ]

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#35360) agy73p válasza zsambek (#35340) üzenetére


agy73p
senior tag

Én vagyok itt a legkevésbé hozzáértő, nem is okoskodom, csak egy ötletem lenne: OpenSuse-t próbáld meg, lehet, hogy azzal fogsz a legkevesebbet szívni driverek és beállítások tekintetében. Ha az stabilan fut a gépeden, akkor különböző live disztrókat tudsz próbálgatni, és ha nem válik be, akkor ez még mindig megvan menekülő útnak.

Én pár napja felhagytam a Manjaroval, és azóta visszatértem a Suse-hoz, amit az elején próbáltam.

(#35361) CPT.Pirk


CPT.Pirk
Jómunkásember

Oké az Index nem egy IT portál, de ez a tegnapi hír a lehetséges nyílt forráskódú Windowsról mosolyt csalt az arcomra:

Russinovich a felhőalapú szolgáltatásokban utazó Microsoft Azure-ért (korábbi nevén: Windows Cloud) felelős technológiai igazgatója. Ő volt az, aki a Szilícium-völgyben megrendezett ChefConf nevű geekkonferencia egyik kerekasztal-beszélgetésén megelégelte azt az állapotot, hogy a weboldalakat és appokat fejlesztő, lelkes programozók és kis cégek szinte kivétel nélkül a konkurens Linux operációs rendszert használják a Windows helyett a napi munkához. A Wired szerint ugyanis a Russinovich-ot hallgató többszáz emberből csak egyetlen egy tette fel a kezét, és vállata fel nagy nyilvánosság előtt, hogy Windows fut otthon a gépén. [link]

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#35362) Damateo válasza CPT.Pirk (#35361) üzenetére


Damateo
aktív tag

Én is pont ezért váltottam Linuxra.
Valahogy biztonságosabbnak érzem.

[ Szerkesztve ]

(#35363) Misi1980 válasza spammer (#35358) üzenetére


Misi1980
senior tag

Köszi ezzel a progammal állítottam vissza a grubot csak elírtam a nevét a proginak is és grub helyett is grupot írtam ezért elnézést kérek.Nem igazán zavar a windowsos rendszerindító főleg hogy kikapcsoltam a megjelenését a vezérlőpultban,csak egy pillanatra villan fel.Kíváncsi voltam rá hogy ez másnál is így van vagy csak nálam,de ezek szerint csak nálam van így.Köszönöm mindenkinek a segítséget!

(#35364) Gyick válasza Misi1980 (#35363) üzenetére


Gyick
őstag

windows-ban az msconfig-ban szerintem ki tudod törölni vagy 0 sec -re állitani.Lehet te arra a 100mb-os particióra raktad a grubot amit a windows csinál magának,legközelebb az sda-ra rakd nem az sda1-re vagy hányra

(#35365) Misi1980 válasza Gyick (#35364) üzenetére


Misi1980
senior tag

Lehet hogy igazad van és nem jó helyre raktam fel a grubot.Majd legközelebb odafigyelek rá.

(#35366) m165le2 válasza Lathronos (#35333) üzenetére


m165le2
csendes tag

És ráadásul nekem a Cinnamon -ok közül is a Korora az egyetlen, ami minden problémámat megoldotta!

Lehet hogy amiatt is, mert már a 3.19 -es kernelt használja.

Pl. az SSD -k között, és az USB3 -on is ez már olyan gyorsan másol mint a Windows.
A VLC tökéletesen , vibrálás nélkül lejátszik mindent.
A Firefox simított görgetésében semmilyen hullámzás nincs, finomabban görget mint a Windowson.

(ezek volta a legidegesítőbb problémák)

Kb. több éve próbálok a Windows helyett Linuxot használni, úgy néz ki hogy most először nem kell visszatérnem rá.

Ha még meg tudnám oldani az automatikus bejelentkezést, és a baloldalra helyezett panelt, akkor jönne el a Kánaán! :))

(#35367) Fenyő válasza m165le2 (#35366) üzenetére


Fenyő
őstag

Ha még meg tudnám oldani az automatikus bejelentkezést, és a baloldalra helyezett panelt, akkor jönne el a Kánaán! - Ezek csak apróságok, könnyen megoldhatóak, melyik spint használod amúgy? Fedora Xfce alatt kb 2 perc (se) ezt a 2 dolgot beállítani.

Nem küldhetsz privát üzenetet saját magadnak!

(#35368) Lathronos válasza m165le2 (#35366) üzenetére


Lathronos
őstag

Autologin Korora-ban(Cinnamon esetén is). A panelt viszont nem tudos bal oldalra helyezni Cinnamon esetén. :(

[ Szerkesztve ]

Arch linux, Uplay: Lathronos, Linux User # 563733

(#35369) m165le2 válasza Fenyő (#35367) üzenetére


m165le2
csendes tag

Korora Cinnamon.

Azért nem triviális, mert igaz hogy a Korora Fedora alapú, de a bejelentkezés másképp van mint a fedoraban.
A Cinnamon bal oldali panel meg a kereséseim alapján úgy néz ki, hogy nem lehetséges.

De ha tudnál segíteni valamelyikben az szuper lenne.

(#35370) m165le2 válasza Lathronos (#35368) üzenetére


m165le2
csendes tag

Ezt próbáltam nem működött, sőt be sem tudtam jelentkezni, mert azt írta ki hogy sikertelen bejelentkezés.

Le is izzadtam kicsit, hogy az 50 kipróbált disztro közül végre az első működőbe be sem tudok lépni.

Végül egy usb live rendszerről visszaállítottam szerencsére, de most persze megint be kell jelentkezni. :)

Lehet hogy én nem értettem meg rendesen, majd nagy levegőt veszek, és megpróbálom még egyszer, de már csak akkor, ha sikerült az egész rendszerképet lementenem.

(#35371) CPT.Pirk válasza m165le2 (#35370) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

Valószínűleg csak nem stimmelt a felhasználóneved ebben a sorban: autologin-user=

Az mondjuk meglep, hogy nem csináltak erre egy beállító ablakot. Programozok időnként PC-re is, nem igaz, hogy nem fér bele az erőforrásokba...

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#35372) ubyegon2 válasza m165le2 (#35370) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Ez ugyanaz, mint az előző linkben, de itt live alól kell csinálni. [link]

Kár, hogy a mdm nem működik együtt Fedorával nem értek hozzá, de ezt írják, mert abban könnyű beállítani az auto login- t.

[ Szerkesztve ]

(#35373) Fenyő válasza m165le2 (#35369) üzenetére


Fenyő
őstag

Cinnamont mélyebben nem ismerem, de az autologinhoz ahogy már többen is írták a lightdm.conf-ot kell csak szerkeszteni és ha jól rémlik a falhasználónévnél a kis/nagybetűkkel először nekem is meggyűlt a bajom, mert nem volt rá érzékeny (ill. igen, de nem a megszokott módon), mindent kicsivel kellett írni hiába kezdődött amúgy naggyal.

[ Szerkesztve ]

Nem küldhetsz privát üzenetet saját magadnak!

(#35374) m165le2 válasza CPT.Pirk (#35371) üzenetére


m165le2
csendes tag

hát igen, az ilyen felhasználó típusúaknak, mint én jól jönne. :) (legalább a telepítésnél)

(#35375) m165le2 válasza ubyegon2 (#35372) üzenetére


m165le2
csendes tag

köszi, megpróbálom ezt is.

(#35376) m165le2 válasza Fenyő (#35373) üzenetére


m165le2
csendes tag

a felhasználónév biztos jó volt, lehet hogy a szintaktikát szúrtam el, majd próbálkozok.

(#35377) CPT.Pirk válasza m165le2 (#35374) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

Azzal szokták indokolni, hogy sok erőforrás. No de kérem, egy form meg a mögötte lévő pár sor kód csak néhány k-t jelent pluszba, nehogy már a mai világban ez legyen az indok. :U

KDE-ben bezzeg ez is meg van csinálva. :)

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#35378) ubyegon2 válasza m165le2 (#35376) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Újoncként valószínűleg elkerülte a figyelmed az 5 perces szerkesztési szabály! Alkalmazt te is légy szives! :)

(#35377) CPT.Pirk

KDE-ben bezzeg ez is meg van csinálva. :) Ha odáig eljutnék Chakrában, most még startx- el se akar beengedni! :R Az újra telepítéssel most már megvárom az új tzikked, elég régóta korrektúrázzák már. ;]

(#35379) m165le2 Mindenki így használja, mint ebben az esetben én is 3 hsz- ra válaszoltam! Nem sértődik meg senki, ha így válaszolsz neki! :)

[ Szerkesztve ]

(#35379) m165le2 válasza ubyegon2 (#35378) üzenetére


m165le2
csendes tag

elnézést, azért lett külön mert mindegyik másnak válasz, de legközelebb majd tömörítek. :)

CPT.Pirk

Igen, a KDE szebb és jobb, csak a video lejátszás az én laptopomon, semmilyen KDE -s linuxon nem működik rendesen.

[ Szerkesztve ]

(#35380) Fenyő válasza CPT.Pirk (#35377) üzenetére


Fenyő
őstag

Legtöbb disztróban de-től függetlenül van rá gui (sőt ált. már a telepítésnél is be lehet állítani az autologint), a CentOs/Fedora/Korora-ában ki tudja milyen megfontolásból nincs.

[ Szerkesztve ]

Nem küldhetsz privát üzenetet saját magadnak!

(#35381) ubyegon2 válasza m165le2 (#35379) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Inkább így másold be,

(#35377) CPT.Pirk

hogy mindenki tudja, mire született a válasz!

Ha jóval régebbi a hsz, és fontosnak tartod, hogy megtalálják, akár így is csinálhatod:

(#35377) CPT.Pirk

(#35380) Fenyő Ez témába vág bőven, utólagos engedelmeddel onoltam. :)

(#35382) CPT.Pirk Dehogy látok rá, mint TG, valamelyik RIOS írásban lehet követni a korrektúra alatt álló cikkeket. meg is van

[ Szerkesztve ]

(#35382) CPT.Pirk válasza m165le2 (#35379) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

Már nem emlékszem, ez nem nVidiás probléma volt? Gondolom előbb utóbb meg fog oldódni.

Fenyő: Így kapásból pl. Debian Lxde és ArchBang alatt sem volt erre grafikus megoldás. Csak arra akartam kilyukadni, hogy amíg az ilyen dolgok nincsenek meg a disztrók nagy többségénél, addig bajok vannak.

ubyegon2: nem a korrektúra a hosszú, csak ilyen a logout beosztása. Ha címlapos cikket írsz, az két hétnél előbb nem jelenik meg, ennek oka a sok beidőzített cikk, ált. napi 1 címlapos jelenik meg. Amúgy te mint topicgazda rálátsz a logout meg nem jelent cikkeire?

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#35383) m165le2 válasza CPT.Pirk (#35382) üzenetére


m165le2
csendes tag

egy intel HD4200 és egy nvidia GT-750M van benne, de mindegy melyik aktív, a probléma azonos.

nagyjából megfelelően csak cinnamon ablakkezelővel működik, teljesen jól viszont csak a korora cinnamon -os változatával.

(#35384) Rimuru válasza Fenyő (#35380) üzenetére


Rimuru
veterán

Lehet biztonság miatt nincs, bár ki tudja. :D Nekem is "félig" van csak autologin mert egyből elindít egy jelszókérő alkalmazást is, de így legalább betölt mindent amit szeretnék.

m165le2: Annyira zavarja a szemem a "cinnamon ablakkezelő". :D Az már egy DE, és ott muffin az ablakkezelő.

Más: Szerintetek lenne értelme egy írni egy fogalmak összefoglalót (gondolok itt pl a fenti dologra, WM, DE, DM, stb...)

Vigyázat, csalok!

(#35385) ubyegon2 válasza Rimuru (#35384) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Más: Szerintetek lenne értelme egy írni egy fogalmak összefoglalót (gondolok itt pl a fenti dologra, WM, DE, DM, stb...)

Lenne bizony, sajnos a kezdőknek egy darabig ezek a fogalmak abszolút összekeverednek a fejükben. Ha készülne ilyen Linuxos alapfogalmak c. írás, azt be lehetne tenni a topik/ok Összefoglalójába is.

(#35386) spammer válasza Rimuru (#35384) üzenetére


spammer
veterán

:K

„A feketébe öltözött ember a sivatagon át menekült, a harcos pedig követte."

(#35387) teleahocipöm


teleahocipöm
senior tag

Új probléma merült fel a Pepperminttel, ha csatlakoztatok egy pendrájvot vagy berakok egy dvd-lemezt, a fájlkezelőben nem jelenik meg új meghajtóként és csak úgy tudom megnyitni, ha a lemezkezelőben rákattintok a „csatolva ide: ” melletti kék szövegre. :F

(#35388) Rimuru válasza spammer (#35386) üzenetére


Rimuru
veterán

Én olyanra gondoltam hogy rövid 1-2 mondatos magyarázatokat adni, utána esetleg mehet bele még pl Wikipedia link. Ennek elkészítését vállalom, csak segítsetek a fontosnak vélt dolgok összegyűjtésében. :D Most hirtelen ezek jutottak eszembe, ahogy látom valami még a topic összefoglalóban is benne van. Szerintem jöhetnek ide az ötletek, majd később ubyegon2 törli őket.
(Linux) Kernel
Disztribúció
X Window System, Xorg, X11
Desktop enviroment (DE)
Window manager (WM)
Display manager (DM)
Qt, GTK
Boot loader
(Bash) Shell
(Shell) Sript
root
sudo

[ Szerkesztve ]

Vigyázat, csalok!

(#35389) Vladi válasza Rimuru (#35388) üzenetére


Vladi
nagyúr

1-2 mondattal nem fogod tudni ezeket megmagyarázni. De jó ha belefogsz.

Nem félünk! Nem félünk! Itthon vagyunk e földön. Nem félünk! Nem félünk! Ez nem maradhat börtön!

(#35390) spammer válasza Rimuru (#35388) üzenetére


spammer
veterán

GRUB
PPA
AUR
CLI
Repo
Workspace
Nano
Vim ;]

Most hirtelen ennyi. :D

[ Szerkesztve ]

„A feketébe öltözött ember a sivatagon át menekült, a harcos pedig követte."

(#35391) alien0903


alien0903
tag

Üdvözlet mindenkinek!

Egy régi laptopra xp mellé (majd helyette) feltettem a mint-et de csak az unetbootin-nal sikerült, mert az optikai olvasó nem működik pendrájvról meg nem bootol a gép. A gond csak az, hogy a telepítés után is mindig az unetbootin indító fogad, grub nincs és Live módban maradok.

Xp alól nem lehet elindítani valahogy a telepítést, vagy az unetbootin-t kiiktatni telepítés után, mert ha xp-ben uninstall akkor csak a win indul automatik nincs bootmenü?

(#35392) spammer válasza alien0903 (#35391) üzenetére


spammer
veterán

Ha pendrive-ról nem bootol, akkor hogyan telepítetted? Vagy hogyan van akkor egyáltalán live mód, miről fut? :F

„A feketébe öltözött ember a sivatagon át menekült, a harcos pedig követte."

(#35393) alien0903 válasza spammer (#35392) üzenetére


alien0903
tag

Xp alól unetbootin.exe-vel a C meghajtóra csinál egy könyvtárat és ujraindítás után választható a bootmenüből az unetbootin. Felál a live mint majd végig megy a telepítés, de megint az unetbbotin jön csak be.

közbe rátaláltam a WUBI nevű programra de ez csak ubuntu-hoz jó ha jól láttam.

A WUBI kacsán kérdezném még, hogy ha feltettem egy disztrót (pld. Ubuntu) akkor azt utána lehet-e cserélni működő rendszer alatt?

[ Szerkesztve ]

(#35394) spammer válasza alien0903 (#35393) üzenetére


spammer
veterán

Huh, ez érdekes megoldás (persze ha más lehetőség nincs, akkor érthető).

Ha egyébként megfelelően települt a rendszer, csak a GRUB (rendszerbetöltő) nem, akkor próbáld meg a live rendszerre telepíteni a Boot Repairt, ha szerencséd van, akkor rendbe rakja a dolgokat, és akkor utána talán ki tudod választani a telepített rendszert is.

sudo add-apt-repository ppa:yannubuntu/boot-repair
sudo apt-get update
sudo apt-get install -y boot-repair && boot-repair

Másik megoldás: kiveszed a HDD-t a gépből, átrakod egy másikba, amiben van optikai meghajtó vagy tud pendrive-ról telepíteni, majd a telepítés után visszaszereled a gépedbe. Általában működni szokott ez a módszer is.

„A feketébe öltözött ember a sivatagon át menekült, a harcos pedig követte."

(#35395) alien0903 válasza spammer (#35394) üzenetére


alien0903
tag

A boot-repair jó a Mint-hez is vagy csak az Ubuntuhoz?

A WUBI-s telepítés utáni disztró csere működhet?

(#35396) lev258 válasza alien0903 (#35393) üzenetére


lev258
veterán

A wubit ne akard használni, az Unetbootin-es megoldást meg nem értem. Az még hagyján, hogy valami Live bootol, de hogyan tud egyáltalán települni, ha nem nyúl a partíciókhoz. :F
Vagy látod bármi nyomát annak, hogy települt?

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#35397) spammer válasza alien0903 (#35395) üzenetére


spammer
veterán

A Mint az Ubuntu alapú, tehát elvileg települnie kell onnan. Ha települt, akkor működnie is kell.

WUBI-t passzolom, ezer éve próbáltam ki egyszer. Gyors guglizás azt mondta, hogy volt egy Mint4Win nevű cucc a Linux Mint-hez, de ahogy nézem, rég nem frissült és az újabb Mint verziókkal nem működik. Cserélni nem hiszem, hogy lehetne Wubi installt. :U

szerk: de amúgy ja, ezeket a módszereket jobb elfelejteni. Inkább dobd át a HDD-t egy másik gépbe, ha meg tudod oldani, és akkor tudsz rá nyomni egy formázást+tiszta telepítést.

[ Szerkesztve ]

„A feketébe öltözött ember a sivatagon át menekült, a harcos pedig követte."

(#35398) alien0903 válasza lev258 (#35396) üzenetére


alien0903
tag

Az igazság az, hogy a notiba lévő vinyó felét nem particionálták le.Ezt a Gparted alatt vettem észre, így tudtam csinálni külön partíciókat még swap-ot is. A telepítő nem is ment tovább, amíg nem csináltam meg rendesen (kért gyökér csatolót, csere kötetet).

Akkor még azt kérdezném, hogy ha sikerült a telepítés és unetbootin-nal bár de elindul a live verzió akkor milyen könyvtárakat, fájlokat kellene látnom ott, ahol szerintem megtörtént a telepítés?

(#35399) whbear


whbear
senior tag

Nem tudja valaki, hogy KDE-nél hogy lehet ki/bekapcsolni a legutóbb használt alkalmazások/dokumentumok megjelenítését az alkalmazásindítóban? (Recently Used / Application Launcher) Egyszer már sikerült letiltani a dokumentumokat de sehol sem találom a menüpontot. Lehet hogy frissítéskor kivették volna?

Arch Linux, Void Linux, Network Radios, VoIP, HAM

(#35400) Penty válasza whbear (#35399) üzenetére


Penty
tag

System Settings --> Workspace Behaviour --> Activities --> Privacy fül. Itt van egy olyan, hogy "Do not remember".

..ami nálam ugyan ki van jelölve, de most látom, hogy ennek ellenére megjegyzi a dolgokat. :F

[ Szerkesztve ]

Útvonal

Fórumok  »  OS, alkalmazások  »  Linux kezdőknek (kiemelt téma)
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.