Hirdetés

2024. május 28., kedd

Gyorskeresés

Hozzászólások

(#33351) rednifegnar válasza #04331520 (#33347) üzenetére


rednifegnar
senior tag

az allo fekvo mod azert nem mindegy mert ha a delikvens derektol fejebubig kell hogy kitoltse a kepet akkor valtoztatni kell a targytavolsagot ezaltal valtozik a dof is = ami a rekesz valtoztatast hozza magaval. de ez ilyen fingreszeles, csak elmelet mert a valosagnak koze nem lesz ehhez, ott sokkal tobbet szamit a gyakorlat/proba.

[ Szerkesztve ]

A camera does not make art, the artist makes art.

(#33352) Timer válasza #04331520 (#33349) üzenetére


Timer
veterán

Értem, mire gondolsz, de a fotósok jelentős része - legalábbis a környezetemben - nem ennyire tudatos technikailag. Ránéz az expóra, megnézi, hogy éles-e a szem, kicsit állít még a rekeszen, ha kell, többit rábízza a rekeszprio + autoISO kombóra, és lő. Mert hogy, a nap végén nem az számít, hogy tudod-e fejből a beállításokat, hanem hogy van-e olyan éles képed, ami tetszik az ügyfélnek. Én is technikai oldalról közelítek, pontosan ezeket a kérdéseket tettem fel kábé két éve, amióta tudatosan próbálok fotózni, de hidd el, idővel érzésre fogod ezeket a paramétereket Te is tolni, AS szabvány (ahogy sikerül) szerint. Ha meg nem sikerül elsőre, két kép után korrigálsz, és megy az élet tovább.

(#33353) #04331520 válasza Timer (#33352) üzenetére


#04331520
törölt tag

Én azért kérdeztem, hogy érdemes e 1.2-es objektívet vásárolni. De annyira drága meg nagy, hogy inkább az 1.4 vs 1.8 lett a kérdés. Pár tesztet végignézve az 1.8-ban lévő könnyebb üvegeket sokkal gyorsabban mozgatja az af motor.

(#33354) lugosi válasza #04331520 (#33353) üzenetére


lugosi
MODERÁTOR

Szerintem (és lehet hogy tévedek, én is csak egy amatőr vagyok)
- 1.2 erre teljesen felesleges, hacsak nem kell kifejezetten az, amit az 1.2 tud, de a teljes arc élességéhez felesleges
- 1.4 erre szintén
- 1.8 teljesen jó erre, de pl olyan rendszeren, ahol van olcsó f:2 sorozat, oda az is tökéletes.

(#33355) ph_5.5 válasza Jahno (#33348) üzenetére


ph_5.5
aktív tag

Várvárj... belépő gépeken van
tájképmód, portrémód, makromód, ugráló hóember napsütésben mód, meg tengerparti mód... AMikor nekem valaki azt írja hogy tájképmódban fotózik az hivatalosan azt jelenti hogy a vázon beállította a tájképre a módválasztót... és ott a váz jpg-ben nekiáll pl telített zöldekkel, szűk rekesszel, egypontos af mellett képeket készíteni.
Portré módban meg kedve szerint a váz nyitottabb rekeszeket használ. A fényképezőgép kezelőjének ninc sbelszólása ezeknél a témamódoknál kb semmibe- ezrt kérdeztem meg hogy troll-e az aki F1.2-es obi vásárlás mellett porrtéfotót tájkép módban akar elkészíteni.

#33347Újgyerek Most már értem a problémád- és szakmailag nem tökéletes megfogalmazásaid miatt értettem félre és gondoltam a "szórakozom kicsit a fórummal" dologra.
F 1.2-es obi és az 1.4 között kb annyi az eltérés hogy legyen indokuk pl egy 50-es obi esetében 300e helyett 1 millás árcédulát rábiggyeszteni. 1.4 és 1.8 között az a 2/3 Fé nekem már mentett életet, én ha tehetem mindenbl 1.4-t veszek. (fixekről beszélünk persze, mert zoom esetén az 1.4 az nem játszik jelenleg egyik gyártónál sem)

1.8 sokmidenre elég. Főleg FX szenzoron. Az élességi tartomány meg kb azt jelenti egy fotó esetében hogy nézzen ki jól a szemnek.. és pont nem fog érdekelni senkit hogy éles-e a haj a fül mögött vagy sem. Mondjuk azt hogy 15 éve csak fx vázakkal fotózom- munka szinten. Van pár expo már az ujjaimban, de még a kezdetekkor sem matekoztam azon hogy mi fog beleférni az élességbe. A helyszínen nincs rá idő, előtte meg sosem ezen agyalsz. Sokkal inkább a pózokon, világításon, helyszínen... A fotót fogd fel úgy mint egy festményt. Ott sem azt nézi senki hogy a vászon 1-1 kockájára jutó festék mennyire fed, mennyire részletes- hanem azt hogy ránézésre megfog, elidőzöm-e rajta, tetszik-e bármiért is...

(#33356) Jahno válasza ph_5.5 (#33355) üzenetére


Jahno
őstag

Van mindenféle, mikor mi, de ha egyszerre írja akkor ki lehet bogozni. Meg persze tárcsán is van portré mód, ami elvileg tágra húzza a rekeszt, de ezeket sosem szerettem, nem győzöm írni, hogy két egymás utáni expónál is teljesen mást csinál egy csomó gép, nem kontrollálható, utána nehezebben fejtjük meg, hogy mi van és mit kellene ha valami félremegy. Az adott pozíció meg ja, fekvő/álló tájolás van, állványnál meg portré állás...

Portrét meg fotózna fekve a fene, pont nem adja ki és amúgy is miért?

(#33357) Timer válasza #04331520 (#33353) üzenetére


Timer
veterán

Ja, így már egyértelmű. Egyetértek az előttem szólókkal, felesleges pénzégetés kezdőnek (meg jó eséllyel a legtöbb haladónak is) az 1.2. Sőt. talán még az 1.4 is túlzás a legtöbbször. 1.8-as 85/50 fix van itthon, de szinte soha nem használom 3.2 alatt azokat sem. Kivéve, ha nagyon kell a fény. De akkor meg inkább a telét rakom fel a VR miatt. A 70-200 2.8 esetében már gyakoribb, hogy a minimumon tartom a rekeszértéket, de ott is inkább a 3.2 a preferált részemről. Pici különbség, de 200-as gyújtótávon néha pont ez jelenti a különbséget éles és életlen szem között, holott csak milliméterekről beszélünk. Arról nem is beszélve, hogy sokak szerint a natív rekeszérték + 2 körül kezdik nyújtani az objektívek a legjobb formájukat élesség terén.

[ Szerkesztve ]

(#33358) #04331520


#04331520
törölt tag

Köszönöm mindenkinek a segítséget. Holnap érkezik az A6400 + Sigma 56mm 1.4. Oly EM-1 + Pana 25mm 1.7-et váltja. Még meg se érkezett az apsc de már full framen gondolkodok. Tudom velem van a baj.

(#33359) tvamos válasza Jahno (#33356) üzenetére


tvamos
nagyúr

"két egymás utáni expónál is teljesen mást csinál" Lehet am, hogy ez direkt van. Csinalsz par kepet, es amelyik tetszik, azt megtartod.

"Mindig a rossz győz, és a jó elnyeri méltó büntetését." Voga János

(#33360) Jahno válasza tvamos (#33359) üzenetére


Jahno
őstag

Háthógyne. Főleg ha fele műszakilag hülyeség.

(#33361) tvamos válasza Jahno (#33360) üzenetére


tvamos
nagyúr

Szerintem nem hulyeseg, nem fontos, hogy valami mindig ugyan ugy mukodjon! Neked se mindig ugyan az jut az eszedbe egy dologrol.

[ Szerkesztve ]

"Mindig a rossz győz, és a jó elnyeri méltó büntetését." Voga János

(#33362) Jahno válasza tvamos (#33361) üzenetére


Jahno
őstag

De, fontos, hogy ugyanúgy működjön. Különben nem tudom mi lesz belőle, miért és ha korrigálni szeretném, akkor mi legyen? Rulett meg a lottó véletlenszerű. Ennél tudom, hogy mit szeretnék és legtöbbször a hogyan is lehet többféle opciós, de nem úgy ahogy csinálják.

(#33363) tvamos válasza Jahno (#33362) üzenetére


tvamos
nagyúr

Ha tudod mit szeretnel, akkor ne hasznald! Fotozz RAW-ba. Ha kontrol manias vagy, ne hasznald! Ha nem tudod, mit akarsz pontosan, akkor meg csinal neked par valtozatot, hatha sikerul kitalalni, mi tetszik. Szerintem ez egy jo szenario, egy lehetseges megkozelites. Lehet, hogy nem igy van. Lehet, hogy de. Nekem tetszene. Ki tudja? Mondjuk sosem probaltam meg a gepeimen... szoval nekem vegulis tokmindegy. De lehet, hogy ezentul majd hasznalom. (Jut is eszembe, a Nikon 1-em hasznalatijaban van egy leiras, hogy mit csinal, mintha olvastam volna a hasznalatiban, es terveztem, hogy kiprobalom egyszer.)

[ Szerkesztve ]

"Mindig a rossz győz, és a jó elnyeri méltó büntetését." Voga János

(#33364) Jahno válasza tvamos (#33363) üzenetére


Jahno
őstag

Ezért mondom mindenkinek, hogy általában mi tudjuk mit szeretnénk és ne használja ugye.

Én azért kipróbáltam pár gépen azért mondom. Van olyan gép és kreatív módszertan, ahol nem lehet ISOt állítani, aztán csinál valami hülyeséget feleslegesen. Annak sem sok értelmét látom. Valahol tán akad minta képem is rá, de annyi ilyen vackot raktam el, hogy lassan katalógus kellene hozzá.

(#33365) #04331520


#04331520
törölt tag

Itt mindenkinek van fotós végzettsége aki ebből a szakmából él? Milyen TEÁOR kódokat lehet ráhúzni ami nem igényel szakképesítést viszont művelhető vele a fotózás?

(#33366) Jahno válasza #04331520 (#33365) üzenetére


Jahno
őstag

Már nem kell hozzá.

(#33367) #04331520 válasza Jahno (#33366) üzenetére


#04331520
törölt tag

Köszi. Azt láttam a teáor speckóknál, hogy nem kell hozzá, csak előtte olvastam egy cikket, hogy megszünt a kategória. De akkor ezek szerint nem szűnt meg. Ez a 7420-as igaz?

(#33368) hito


hito
nagyúr

Sziasztok! Segítsetek ötletelni nekem. Adott egy Sony RX100 Mark 5A gép. Tele állásban nem voltam elégedett a objektív rajzolattal, valahogy élesebbre emlékeztem. Nem nyugodtam bele, eszembe jutott, hogy biztos a zártípus miatt van és majd elektronikus zárral élesebb lesz az eredmény. Nagy meglepetésemre fordítva lett, de ami rettenet frusztráló a dologban, hogy többet nem sikerült megismételnem ezt az élességet a géppel. Csináltam vagy 20-30 képet különböző szitukban, összenéztem az RX10 Mark II-mel, de az az egy kép sikerült úgy, amin elégedett vagyok az élességgel. Mi a fene történik itt? Ha egyszer képes volt rá, akkor nyilván az obi szépen rajzol...nem tudok rájönni. Fókusz rendben, záridő, ISO, mindenre figyelek és mégsem tudok rájönni. Csak hogy látható legyen a különbség (képkivágás):

lágy:

éles (ezt várnám tőle, ezzel lennék elégedett):

[ Szerkesztve ]

Privátban nincs szakmai kérdés, vélemény, arra a fórum való.

(#33369) Jahno válasza #04331520 (#33367) üzenetére


Jahno
őstag

Nem szűnt meg, hanem a tevékenységhez nem szükséges végzettség.

(#33370) misirulez


misirulez
senior tag

Sziasztok

hardverapro és facebook marketplacen kivul, hol érdemes hirdetni profi fotós cuccokat?

Üdv,
Misi

(#33371) JohnyBlue válasza misirulez (#33370) üzenetére


JohnyBlue
őstag

azirányjelzősfórumadokveszekjében ;)

https://ipollo.com/?ref=johnyblue

(#33372) Jahno válasza misirulez (#33370) üzenetére


Jahno
őstag

Jófogás elég tré lett, beesik egy csomó csaló, de igazából nem vesztesz vele semmit, ha Vatera/Jófogásra is kirakod. Facén Canikonnak van specifilos csoportja, átfedésben a fotós cuccok börzéjével meg minden szentnek maga felé hajlik az asztali lámpája, F.A.V-Fotós Adok-Veszek/Csere-Bere. Külön van analógos a Mamiyáknak, M42 és menetes obis a hasonlóknak így specifikusan. Max. a közönség nagy része nem tudja használni. Ja, Sony E és Fujis csoport is van, meg M4/3 adokveszek. Szóval le van fedve minden értelmesebb márka.

Belépsz, utána elég egy helyre maketre kirakni az eladandókat és egy posztban tudod kezelni megosztani a többi csoportba, ha már előre ügyesen specifikusan darabolod.

(#33373) misirulez válasza Jahno (#33372) üzenetére


misirulez
senior tag

kis OFF:
facebookon az első néhány óraban vagy 20 google translates bot irt nekem, hogy azonnal megvenné, de valahova kulfoldre kuldjem csomaggal, nagyjabol teljesen biztos h mind scam lett volna ugyhogy nem is folytattam velük a beszégletést. érdemes vigyázni.

(#33374) Jahno válasza misirulez (#33373) üzenetére


Jahno
őstag

Marketen eddig ezek engem elég jól elkerültek, de nem is biztos, hogy olyat hirdetek amire másodpercenként keresnek a robotok. Inkább a beépített moderációval szoktam szívni, hogy mit nem ismer fel, tiltott tárgy, egyéb.

(#33375) Beldar válasza misirulez (#33373) üzenetére


Beldar
tag

Igen, én is így jártam marketen mikor a minap felraktam az R6-omat :)
Mindegyik scammer megkérdezte, megvan-e még és hogy küldjem el neki Angliába...

(#33376) #04331520


#04331520
törölt tag

Lőttem pár fotót a családról apsc-56mm és az utómunkálatnál derült ki, hogy nem valami élesek a képek. Stabi nincs se a vázban se az objektívben. A reciprok szabályt alkalmazom a záridőhöz. 1/60-ad másodpercre állítottam. Lehet, hogy az a baj, hogy ez full framen működne viszont itt a 84mm-rel kellene számolnom szóval inkább 1/100. A szemkövető autófokusszal csak nincs probléma.

[ Szerkesztve ]

(#33377) total90 válasza #04331520 (#33376) üzenetére


total90
veterán

Gyutávtól föggetlenül, 1/60, de a az 1/100 is kevés emberek fotózására. 1/200 ha nincs túl nagy mozgás. Ha gyerekek rohangálnak, oda meg még több kell.

Ha nincs jó, ló a szamár is.

(#33378) Jahno válasza #04331520 (#33376) üzenetére


Jahno
őstag

Hiába a reciprok, ha az alany mozog. Alapesetben /200 az jó bír lenni, aztán minél gyorsabb annál jobb ugye. Ez ha áll és csak van, kb. arra érvényes.

(#33379) #04331520 válasza Jahno (#33378) üzenetére


#04331520
törölt tag

Próbáltak mozdulatlanul állni.

Akkor innentől 1/200-ra állítom. Köszi mindkettőtöknek.

[ Szerkesztve ]

(#33380) Jahno válasza #04331520 (#33379) üzenetére


Jahno
őstag

Meg hát mekkora rekesze/ISO volt? Nem lehetett feljebb menni? Haversrác is most ütött esküvőn másodfotósként, hogy tegyem /200 környékére és auto ISO, többit megoldja. Én meg persze néha elfeledtem, nem ezt szoktam meg, aztán ha nem bírt 100 alá menni, akkor pont szívtam.

(#33381) Jahno válasza #04331520 (#33379) üzenetére


Jahno
őstag

Háát, lehet ott bármi, én mondjuk azt itt még kitartom és ritkán mozdulnak bele, de kár kísérteni az ördögöt.

(#33382) Timer válasza #04331520 (#33379) üzenetére


Timer
veterán

Még az is határeset. Természetes fénynél, 85-ös mellett sem megyek 250-ed alá, hiába áll statikusan a téma, Te magad is mozdulhatsz. A szemkövető AF élességéről / életlenségéről azért lehetne beszélgetni... 250-ed legyen, egypontos AF szemre, és ha így is életlen, akkor valami gond van a technikával. Ha remegősebb a kezed, akkor gyorsíts a záridőn, és próbáld meg a hátsó gombos fókusz használatát.

[ Szerkesztve ]

(#33383) Jahno válasza Timer (#33382) üzenetére


Jahno
őstag

"A szemkövető AF élességéről / életlenségéről azért lehetne beszélgetni..."

Gépfüggő minden, azért most S1 mellett volt nálam párhuzamosan A1, elég erős a kontraszt, hogy mit követ és mennyire. Mellékesen az S1et még jó eséllyel tanulnom is kellene, de hát ezeket nincsenek leírva sehol és senki nem fogja megmondani, hogy adott szituációban mi a jobb konfiguráció.

(#33384) #04331520 válasza Timer (#33382) üzenetére


#04331520
törölt tag

Kipróbálom a 1/250-ed záridőt. Ha úgy is életlen lesz akkor eladom a szettet. Pont a jobb szemkövető AF miatt vettem Sony-t és nem Fuji-t.

[ Szerkesztve ]

(#33385) #04331520 válasza Jahno (#33380) üzenetére


#04331520
törölt tag

F1.4/ISO100

Hogyne mehettem volna feljebb ISO-val csak tudta a fene, hogy kell. A keresőben élesnek tűnt. Ezt is megtanultam.

(#33386) Jahno válasza #04331520 (#33385) üzenetére


Jahno
őstag

Jahh, ennek lehet adni bátran. Azt hittem már ilyen 3200 körül vakarózol valami gyengébb géppel. ISO400on kapsz +2FÉt, az 60ról egyből 240 körül lesz. Szuperzöld.

Meg hát 1.4en azért kicsit mozog előre-hátra, azzal is ki tud menni a síkból, ezért kellene néha rendesen látni a képet, hogy melyik a kettő közül.

(#33387) #04331520 válasza Jahno (#33386) üzenetére


#04331520
törölt tag

Emberekről nem töltök fel publikus fotót, de ez egy előlem menekülő kacsa F1.4-en. A fotó már croppolt.

(#33388) Jahno válasza #04331520 (#33387) üzenetére


Jahno
őstag

Végül is a rendesen látni kis százalékának megfelel, de majd belejössz...

(#33389) Timer válasza #04331520 (#33387) üzenetére


Timer
veterán

Itt mi nem éles? Gondolom, a kacsán volt a fókusz, és elég élesnek tűnik. Vagy a kacsa szemének kellene élesnek lennie? Mert ha igen, akkor lehet, kicsit sokat kérsz a váztól, ennyire azért nem "állati" az a szemérzékelő. Fekete csíkban fekete apró szemgolyó... Bakker, én se találnám el, szerintem.

(#33390) total90 válasza Timer (#33389) üzenetére


total90
veterán

Én hétfő óta zúzom a Z8-at és tegnap fotózgattam a szomszéd kutyáját. Fekete kutya és hasonlóra gondoltam, de durván jól műküdik a követés/érzékelés.
Mondjuk a kutya szeme az sokkal nagyobb és szerintem ilyen esetben a kacsa fejét találná meg maximum.

Ha nincs jó, ló a szamár is.

(#33391) #04331520 válasza Timer (#33389) üzenetére


#04331520
törölt tag

Teljesen félreértelmezed a párbeszédünket. Itt azt akartam megmutatni, hogy f1.4-en nem megy el a élesség síkja. Vagyis nem a szemkövető AF a probléma.

[ Szerkesztve ]

(#33392) Jahno válasza total90 (#33390) üzenetére


Jahno
őstag

Szánombánom és rendesen ki kellene próbálnom, de nekem a Z8-9 nem jön be. És akkor még ott az ára is. Tesztre már hívtak meg, de egy teremben csak úgy nyomkodni sok értelme nincs, oda nem adják egy hétvégi esküvőre, többi passz, hogy pontosan hol a hiba, de akkor is inkább A7- sorozat vagy árában az A1

(#33393) Jahno válasza #04331520 (#33391) üzenetére


Jahno
őstag

Jahh, azért ez nem ilyen egzakt, hogy más helyen más fényben más szögben nem hibázik. Majd ha hasonlóra elmegy 30ezer expó, akkor tán érzed mikor megy félre.

(#33394) #04331520


#04331520
törölt tag

Mit gondoltok a Canon R6 II-ről és a Sony A7IV-ről? Tudom, hogy a Canon nem sok obival jött ki eddig az RF bajonettre de egy esküvő fotózáshoz ha zoomot használ valaki az le van fedve.

(#33395) JohnyBlue válasza #04331520 (#33394) üzenetére


JohnyBlue
őstag

Az R6II baromi jó kis váz. Az előd EF objektívek is tökéletesen mennek a kánon vázakkal. Amúgy melyik az a gyutáv és fényerő amit nem találsz meg a kínálatban ? :D De kezdésnek kacsákra egy használt R is overkill kategória.

[ Szerkesztve ]

https://ipollo.com/?ref=johnyblue

(#33396) tvamos válasza #04331520 (#33391) üzenetére


tvamos
nagyúr

Olyan kepet nem tudsz mutatni, ami demonstralja a problemat?

"Mindig a rossz győz, és a jó elnyeri méltó büntetését." Voga János

(#33397) #04331520 válasza JohnyBlue (#33395) üzenetére


#04331520
törölt tag

35mm 1.4

Csak 1.8 macro van

(#33398) #04331520 válasza tvamos (#33396) üzenetére


#04331520
törölt tag

Most sajnos nem. Remélem az 1/250 megoldja a dolgot.
Biztos, hogy nem arról van szó, hogy front vagy back fókusz.

(#33399) JohnyBlue válasza #04331520 (#33397) üzenetére


JohnyBlue
őstag

Én a Sigma 35mm 1.4Art obimat elég sokat használtam R-en és most az R5-ön is szépen dolgozik. Kiváló üveg. ( szerintem) . Csak ajánlani tudom

A vázadat meg dobd át manualba, rekeszt tekerd be, klikkelj egy auto isora a zársebességgel meg kontroll alatt tudod tartani az egészet. Közben fél szemed legyen az iso értéken rajta. Ezeket a fix 1/100 1/250 es dolgokat el kell felejteni. Végig kell gondolni az érzékenység, rekesz, zársebesség arányokat és menni fog. Ja és persze sokat fotózni :D

[ Szerkesztve ]

https://ipollo.com/?ref=johnyblue

(#33400) Rácz Tibor


Rácz Tibor
friss újonc

Pentax k-70 képek elsötétültek, majd újra lehetett fotózni, de nem jó értékekkel. Hol tudom javíttatni a gépet és kb mennyiért. 9800 képet készítettem és meg voltam elégedve.A segítséget előre is köszönöm.

Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.