Hirdetés

2024. május 29., szerda

Gyorskeresés

Hozzászólások

(#32801) Jahno válasza szata.68 (#32799) üzenetére


Jahno
őstag

Nem kell ennyire ránagyítani, de egy teljes méretű képet mutathatnál. Fotódobozban általában a LEDek becsillanása szokott baj lenni. Zajszűrésre az összes utómunkás program alkalmas, de lehet nem is ez a baj. Először mutass nyers és kész képet valami tárhelyre feltöltve, lessük meg mekkora ISO volt vagy mi ment vagy nem ment félre, aztán folytatjuk.

(#32802) vihartigris válasza szata.68 (#32799) üzenetére


vihartigris
őstag

Képet, exif adatokat kellene látni.
Valószínűleg az ISO túl magas. Ami adódhat abból, hogy kevés a fény, nagyon rövid a záridő.

bármi reciproka a semmi

(#32803) Beldar válasza szata.68 (#32799) üzenetére


Beldar
tag

Így van, valami normális tárhelyre, pl. Google Drive rakj fel képeket, h meg tudjuk szakérteni, legjobb lenne RAW-ban, meg az elkészült JPEG-ekkel együtt, amiből kinyerhető az EXIF. Állványról lőve nem mozgó célpontra jól lehet játszani a záridővel+rekesszel, lenn tartva az ISO-t.

[ Szerkesztve ]

(#32804) Jahno válasza szata.68 (#32799) üzenetére


Jahno
őstag

No, kapunk képeket?

(#32805) gyapo11 válasza szata.68 (#32799) üzenetére


gyapo11
őstag

Amit a többiek leírtak, azon kívül ha hamar pixelesedik a kép, akkor elvileg kevés pixelből áll. Mi van beállítva a fényképezőn képméretnek? A másik lehetőség a jpg kockásodás, milyen tömörítési fok van beállítva a fényképezőn? Vagy az utómunka során a végső mentés milyen paraméterekkel történik? Más vonatkozásban, de még probléma lehet később a csillanás. Azt már nem tudja átfogni a fényképező szenzora, be kell vetni a HDR-t. Ha kis méretű tárgyról készül kép, akkor meg szükség lehet a focus stacking technikára.

menyország -> mennyország, akadáj -> akadály, jótálás -> jótállás, Iphoneal > Iphone-nal, kisuly > kisujj, csővet > csövet

(#32806) Jahno válasza gyapo11 (#32805) üzenetére


Jahno
őstag

Na, sosem fogjuk megtudni :(

(#32807) Beldar


Beldar
tag

Sziasztok! Shutter Count-ot Canon R6-ból miképp lehet kinyerni?
Tényleg csak a Camera Kft-nél lehetséges?

(#32808) t.imi válasza Beldar (#32807) üzenetére


t.imi
addikt

Én r10-hez nem találtam, csak valami almás appot. Droidom van....

Jó lenne valami megoldás rá

[ Szerkesztve ]

(#32809) Beldar


Beldar
tag

Igen, nekem is csak Almás/Makkos : ) appokat ajánlgat a net, én is droidos vagyok...
Vagy legalább Windows-ra lenne valami....

(#32810) Jahno válasza t.imi (#32808) üzenetére


Jahno
őstag

EOS tornado sem viszi? Az szinte mindent szokott.

(#32811) Jahno válasza Beldar (#32807) üzenetére


Jahno
őstag

Na, meglestem R6ot támogtja: [link]

(#32812) Beldar válasza Jahno (#32811) üzenetére


Beldar
tag

Köszi! meglestem én is, bedugtam az usb-be a kamerát, elindítom az ingyenes verziót, de nem ír ki semmit :)

(#32813) Jahno válasza Beldar (#32812) üzenetére


Jahno
őstag

És menüben megnézted az USB módot?

(#32814) t.imi válasza Jahno (#32810) üzenetére


t.imi
addikt

Nem is hallottam róla, webes lehetőségeket néztem eddig :B
+ 1-2 fórumot, ahol azt írják, nincs lehetőség exposzámot kiolvasni.
Megnézem, hátha sikerrel járok.

(#32815) Jahno válasza t.imi (#32814) üzenetére


Jahno
őstag

EOS info meg Tornado eddig mindent vitt.

(#32816) t.imi válasza Jahno (#32815) üzenetére


t.imi
addikt

Listában nincs r10, holnap megpróba :)

(#32817) Beldar válasza Jahno (#32813) üzenetére


Beldar
tag

Ezt kicsit kifejtenéd nekem? :R
Addig jutok, h rádugom a kamerát az USB-re, elindítom a TornadoSCF.exe-t, erre ez megjelenik:
[kép]

Itt csak az "Upgrade to Pro" kattintható. A leírás szerint az ingyenes verzióval is ki lehet olvasni a shutter count-ot...

(#32818) Jahno válasza Beldar (#32817) üzenetére


Jahno
őstag

Próbáltam leírást nézni, de elsőre nem volt meg. USB a gépen tud drive és camers/pptp meg egyéb módot. Tudja fene most éppen hogy hívják, de ezt keresd meg a Canonon.

(#32819) Zoltn


Zoltn
senior tag

Sziasztok!

Egy Sony A7 mk1 et mennyiert lehet most megvenni? Mi a realis ara?
6 eve megvaltam eme szep hobbitol, es most ramjott a kattingatas.
Amugy az elso A7 is helyett mit ajanlotok? FF meg milc az fontos. Videozas kizarva. :R

"Music is your only friend. Until the end!"

(#32820) Jahno válasza Zoltn (#32819) üzenetére


Jahno
őstag

Háááát, biztos fontos az FF? Z5 és 6-II felett nekem bejönnek a dolgok, meg attól függ mire, manuálkodni meg lassabb hobbira jó egy kisebb Sony is, de A7-III vagy 6400 környéke alá nem adnám a fókusza miatt. Canont a hülyeségei miatt tuti nem vennék, azok csak keresztbe szopatnak mindennel. Pedig van rá occsó nagylátó :-D És lehet ezt a vonalat a Nikon is követni fogja....

Így én megfejteném, hogy mire kellene és mennyire elszállni az árakkal.

(#32821) Zoltn válasza Jahno (#32820) üzenetére


Zoltn
senior tag

Biztos. 5dm2 meg 1D-vel végeztem. Voltak próbálkozásaim kisebb érzékelős masinákkal ,de mind meh volt. Na jó, lehet nem csak a kisebb érzékelő volt a baj. De amúgy a Canon-Nikon vonalat nem erőltetném. Sokat sem kell költeni egy első szériás A7-re, több lóvé marad üvegekre. Kirádnulgatásokhoz, portrézgatni, lightosan. A7 III már több mint költenék szívesen. Ezen gondolkodom. Az obi is tetszik hozzá.

"Music is your only friend. Until the end!"

(#32822) Jahno válasza Zoltn (#32821) üzenetére


Jahno
őstag

Vagy 230 körül egy II-es. Ennek az ára határeset, de nem sokat hajtották (igaz a zár úgyis lutri) és van egy értelmes obi meg pakk akku hozzá, azzal sem kell szívni. A7 nekem eléggé ette az akkukat, de kettővel már el lehetett lenni, itt rögtön 4 van hozzá. Canikont csak azért emlegettem, hogy sok pénzért kb. ott tartanak tudásban/használhatóságban az új szériák, mint egy ilyen 10 éves használt Sony :-D

Ha tetszik, akkor vedd meg, obiparkot is könnyű bővíteni, van minden a használt piacon is.

(#32823) Beldar válasza Jahno (#32822) üzenetére


Beldar
tag

Kétségtelenül késve kapta össze magát a Canon a MILC fronton, de hogy 10 év lemaradásban lennének.... az kicsit erős vélemény szerintem :)
Számos fotós és/vagy vlogger, teszter szerint elhanyagolható a különbség a mai vázak között. SONY-nál hol van az az ergonómia, használható menürendszer, termékpaletta ami mondjuk Canon-nál megvan? AF oldalról is eléggé pariban vannak. Canon sorra ontja a vázakat, még az alsó kategória is teljesen vállalható spec-ekkel bír. SONY a 3rd party üvegek terén kétségtelenül nagy előnyben van, de hol látod te ezt a 10 éves lemaradást?

[ Szerkesztve ]

(#32824) Jahno válasza Beldar (#32823) üzenetére


Jahno
őstag

Jó, mostani új Resekkel behoztak pár év lemaradást, de amit meg a 2000D-vel és hasonlókkal műveltek az gyalázat. Itt a fókuszrendszerben van kb. 5 év, mert annyi idős az IIIas és akkor ha a natív obikat nézem, akkor meg legtöbbször ott kötünk ki, hogy makettkedjünk adapterekkel és az majdnem jó lesz :-D

Szerintem használható a menü rendszer, ebben meg ahány gép és gyártó annyi megoldás, eleve hülyeség összességében a Canonhoz hasonlítani, mikor két Canon közt is akkora eltérés bír lenni, mint szürke szamár Jeruzsálemtől. Telibe szubjektív. Az első A7 meg IIIas közt is szép differencia van ugye, de Nikonnál is ugyanezek pepitában.

(#32825) lugosi válasza Beldar (#32823) üzenetére


lugosi
MODERÁTOR

“termékpaletta ami mondjuk Canon-nál megvan”
Nem a natív obikra gondolsz feltételezhetően.

“Canon sorra ontja a vázakat, még az alsó kategória is teljesen vállalható spec-ekkel bír.”

Ja főleg amivel most jöttek ki ff vázzal, ibis nélkül, kicsit drágábban mint az a7c? A hozzá járó, 50mm-en 6.3-as fényerejű kitobival? Ezt már nem is szabadna fényerőnek nevezni, ki kellene találni rá valami új kifejezést. Homályerő, hátha meghonosodik. :DDD

(#32826) p_adam válasza lugosi (#32825) üzenetére


p_adam
addikt

A kompakt Sony kitobi meg 28-ról indul, a Nikon fényereje is alig jobb, IS egyikben sincs, ezeket is magyarázd meg pls. - ugyanebben a kulturált stílusban :D
(Egyáltalán nem különböznek annyira a gyártók, mint ahogy azt egyesek gondolják, ill. szeretnék gondolni.)

[ Szerkesztve ]

(#32827) Beldar válasza lugosi (#32825) üzenetére


Beldar
tag

Na De Lugosi Úr! Azért nehogy már a (többnyire hulladék-szintű) kitobival ítéljük meg egy váz képességeit, én sosem foglalkoztam hosszú karrierem során kitobikkal....
Az IBIS valóban hasznos, de inkább csak videóknál, nekem fotózáshoz sosem hiányzott, ahol fontos, ott az obiban is megvan sokszor...
Egy RF váznál valóban szűkös (és brutál drága) a natív obi-választék, de ha hozzávesszük az egyenrangúan jól adapterezhető EF Canon + 3rd party üvegeket, akkor máris többszörös a szám egyből.

(#32828) Jahno válasza Beldar (#32827) üzenetére


Jahno
őstag

Mellékesen a Sony kitobija bőven jobb, de ezeket nem érdemes sem árban sem műszakilag összemérni. Ezért maradjunk a többi obinál, hogy Canonra majd nem lesz semmi, Sonyra meg igaz sok pénzért, de ez a 35-150es Tamron azért magasra tette a lécet. És natív. Sigma sort is össze tudnék rá válogatni bármikor. Canikonra már nem biztos. A "jól" adapterezhető meg X, új vázon némileg korlátosan használunk és elgondolkoztam rajt, hogy mivel a tükrös és MILC fókusza teljesen más és másképp működnek közre a vázak az obikkal, meg kellene fejteni, hogy protkoll szinten mi változik vagy mit variál át az adapter de aztán legyintettem, mert nem érdemes vele szopolni.

(#32829) lugosi válasza p_adam (#32826) üzenetére


lugosi
MODERÁTOR

Mi volt a stílusban nem kulturált?
Egyébként az, hogy másik gyártó is van, akinek 50mm-en 6.3 az induló fényereje, az egy rossz trend, kár volt folytatni, beállni ebbe a sorba.

(#32830) lugosi válasza Beldar (#32827) üzenetére


lugosi
MODERÁTOR

Elsősorban a vázra reagáltam, a kitobi csak a ráadás. Nekem van vázam ibissel és anélkül is, szinte csak fotózok, a videó nagyon ritka. Én úgy érzem, hogy egy állati jó és hasznos funkció. Egyébként a nem reprezentatív tapasztalatom szerint az ibis általában azok szerint felesleges, akiknek olyan gépe van, amiben nincs. (Bár tudom, hogy azonnal lesz 5 ember akinek van a gépében és szerintük is felesleges, mert utálnak és jólesik nekik majd beírni :DDD )

(#32831) Jahno válasza lugosi (#32830) üzenetére


Jahno
őstag

Váz egy dolog, én körítéssel együtt és rendszerben gondolkozom.

(#32832) GrooveHero


GrooveHero
addikt

Sziasztok. Elég nagy valószínűséggel rossz helyen kérdezősködöm, ha igen, légyszi adjatok útbaigazítást.
Hátha valaki még is tud segíteni, valamennyire talán témába vág. Adott egy kütyü, amin van egy 4.2"-os 720x670 felbontású LCD kijelző. Ezt kellene figyelni pixel szinten egy kamerával. Azt szeretném kitalálni, hogy mekkora felbontású kamera (objektív?) kell hozzá, és milyen távolról kellene a kijelzőt nézni? Kb 105-200 mm lenne a az ideális távolság.
Még annyi infóm van, hogy a kijelző 84mmx84mm.

Ki tudná nekem ebben segíteni?

Előre is köszi :R

[ Szerkesztve ]

Words like a weapon, sharp as a knife Fallen from heaven, darkest of nights Long live the rebels hunting for blood I saw the devil, he's one of us

(#32833) Jahno válasza GrooveHero (#32832) üzenetére


Jahno
őstag

És utána a pixel szintennel mi a feladat? Ha egy pixel változik akkor azt szeretnéd látni?

(#32834) GrooveHero válasza Jahno (#32833) üzenetére


GrooveHero
addikt

Szia. Köszi a választ :R
Szerintem igen. De ezt még meg kell kérdeznem biztosra. Lehet, hogy az is elég, ha simán csak a kijelzőt figyeli. Nem tudom milyen infó lesz a kijelzőn, ezt is pontosítom majd hétfőn. Gondolom ez is olyan infó, ami szükséges a kamera kiválasztásához :F

Words like a weapon, sharp as a knife Fallen from heaven, darkest of nights Long live the rebels hunting for blood I saw the devil, he's one of us

(#32835) Jahno válasza GrooveHero (#32834) üzenetére


Jahno
őstag

Engem csak a körítés érdekel, hogy manapság miért kamerával figyelünk kijelzőt, de biztos lesz még ott sok opció. Ha LCd, akkor az legalább nem vibrál és reméljük nem süt a nap, de az sem mindegy utána milyen messziről kellene néznie, mert most így belegondoltam, hogy 1 méterről mellette ülve kamerázzuk, hogy lássunk egy kijelzőt :-)

(#32836) GrooveHero válasza Jahno (#32835) üzenetére


GrooveHero
addikt

A kijelző egy olyan kütyün van, amit cserélgetni fognak. 2 kütyü létezik, egyik kijelzős, a másik nem, ezek lesznek tesztelve.
Egy dobozban lesz a kamera és ide csúszik be a kütyü is. Itt lesz a teszt is, a kamerával pedig a kijelzőn lévő infókat olvassák, amikor épp a kijelzős kütyü lesz tesztelve. Ez idáig biztos, mert én terveztem ;)
De a kamera még egy sötét ló a mezőnyben, sajnos abban a kliens sem tud segíteni.

Amúgy a kijelzőt figyelő kamera a rackszekrény tetején lesz, ezzel figyelik, hogy mit ír ki attól függően, hogy teszt során a szoftver mit kér a kütyütől.

Remélem kicsit sikerült tisztába tenni a dolgokat. :))

Words like a weapon, sharp as a knife Fallen from heaven, darkest of nights Long live the rebels hunting for blood I saw the devil, he's one of us

(#32837) krokostamas


krokostamas
tag

Sziasztok!

Nem biztos, hogy a legjobb topikba írok, de véleményt kérnék, és talán ez a legmegfelelőbb.
Szóval jelenleg van egy Canon EOS 80D-m, hozzá pedig egy Tamron 100-400 (A035), EF 17-40 F4L, és egy EF 100mm F2,8L IS USM (illetve még két EF-S-s objektív de ezek eladásra várnak).
Leginkább természetfotózásra használom az eszközöket (lepkék, őzek, tájképek, madarak - ebben a sorrendben), és a Tamron van legtöbbet a gépen. Magával a minőségével nincs problémám, viszont sajnos sokszor "huntol", vagy (utólag észrevéve) nem az alanyon van a fókusz, hiába elvileg a gép szerint ott van. Nyilván itt főleg sötétebb napszakkor történik ez meg, és ez is egy másik része a kérdésemnek. Szóval továbblépnék, de nem tudom, hogy mégis mi lenne a legjobb út:
-R6/R7 (akár R10)-re váltás, így elvileg nem tévedne a Tamron. R6 szuper lenne a FF szenzor miatt (legalábbis úgy gondolom tetszene), de még nem volt full frame gépem, így nehéz ezt megmondanom. Nyilván az 1,6x szorzó eleste már annyira nem tetszene. R7 és R10 pusztán a jó fókusz miatt tetszene nagyon, illetve valamennyivel az ISO teljesítménnyel is picit előrébb lennék.
-EF300 F4L IS / EF 400 5,6L / EF 100-400L IS USM II-re váltás. Az első 2 objektív után a harmadik elég nagy ugrás, talán nem is biztos, hogy meglépném.

A lényeg, hogy a több fény, biztosabb AF felé szeretném venni az irányt, de egyszerűen nem jutok dűlőre. Vélemény, valaki esetleg? :R
Felejtsem el a Tamront és vegyek egy rendes L-es lencsét? Vagy az R széria megoldaná a gondomat?

Köszönöm!

(#32838) p_adam válasza krokostamas (#32837) üzenetére


p_adam
addikt

Amennyiben a Tamron objektívet használnád valamelyik R szériás vázon, akkor lehet szükséged lesz egy dokkolóra, amivel frissíthető a firmware. (A honlapjuk szerint 014551 feletti szériaszám felett már gyárilag frissítve van.)

[ Szerkesztve ]

(#32839) ekdavid


ekdavid
tag

Sziasztok! Fotók archiválásához keresek megoldást, tanácsotokat előre is köszönöm!

Adott egy laptop munkagép 512Gb drájvval, amin nyilván lehetetlen hosszú távon tárolni a képeket. Két vonalon nézelődtem eddig, NAS és usb-s external drive. A NAS bár elsőre jó ötletnek tűnt, viszont a folytonos rendelkezésre állás (hdd pörgetés) részemről felesleges, 2-3 naponta 1-1 órára kellene csak. Nem lenne mozgatva, nem kell hogy hálózati legyen, ezért inkább jobbnak látnék mondjuk egy ilyet: Seagate expansion desktop 8tb. Ide archiválgatnám a fotókat, aztán ha megtelik veszek majd egy másikat. Nem családi képek hanem kliens fotók, már átadva, szóval nem kell hogy atombiztos legyen. Raid helyett inkább max kapacitásra mennék. Az lenne a kérdésem, hogy jól gondolom én ezt így? :D Van valami kézenfekvőbb / praktikusabb megoldás? Köszönöm előre is!

(#32840) Jahno válasza ekdavid (#32839) üzenetére


Jahno
őstag

"Raid helyett inkább max kapacitásra mennék. Az lenne a kérdésem, hogy jól gondolom én ezt így?"

Így önmagában nem, mert ha nincs a mentésről mentésed és egyszer megáll, akkor az olyan lesz... NASnak sem kötelező 24 órásban mennie, bár erre van kitalálva. Én azt mondom ha manuálisan tudod csinálni, akkor valami hasonló meg egy külső vincsi 2 példányban és felváltva mentve valamilyen periódussal. Te tudod milyen sűrűn változik vagy mit kell. Én kirakom a cuccokat egyik vincsire, majd pár hét múlva egy másikra is. Ha nagy és sok anyag változott (mindegyik relatív :-D) akkor egyből.

(#32841) lugosi válasza ekdavid (#32839) üzenetére


lugosi
MODERÁTOR

"Raid helyett inkább max kapacitásra mennék. Az lenne a kérdésem, hogy jól gondolom én ezt így?"

Nem. :N

(#32842) Jahno válasza lugosi (#32841) üzenetére


Jahno
őstag

Ilyen raidekkel is az a bajom, hogy ok, elvileg adatvédelem. De elpukkan a táp meg az alaplap, akkor mi lesz?

(#32843) vond válasza ekdavid (#32839) üzenetére


vond
MODERÁTOR

Ha meg tudod/akarod fizetni, akkor valamelyik jó, titkosított felhőt ajánlanám. Nekem pl. 8 TB-os Mega Cloud van a nagyobb dolgoknak (ez E2EE), és 2 TB-os Google One a kisebbeknek, vegyesen (ez nem titkosított). Ja, és mindez az otthoni NAS + külső mentések mellett. Egy mentés nem mentés. :N

De ha nem kellenek az általános, cloud megosztási, egyéb funkciók, akkor vannak jóval olcsóbb megoldások is, pl. a BackBlaze havi 7 dollárért, vagy évi 70-ért korlátlan tárhelyet biztosít. És így nem igazán kellene törődnöd a plusz biztonsági mentésekkel sem. Sőt, akár a törölt fájlokat is visszahozhatod hónapokkal később is. Én ezt választanám. Vennék egy nagyobb külső merevlemezt, és időnként szinkronizálnám ide (havi egyszer kötelező, hogy aktív maradjon a tárhelyed).

Ha mindenképp felhő nélkül akarod megoldani (hosszútávon várhatóan olcsóbban), akkor alap megoldásként én két ugyanakkora külső HDD-t ajánlanék (az egyiket lehetőleg máshol tárolva, és időnként kimentve rá az adatokat (betörés, lakástűz, stb. esetére). Ha kicsit többet is rá tudsz szánni, és esetleg kellenek online, megosztási funkciók, akkor valami 1-2 lemezes NAS + szintén egy külső mentés.

[ Szerkesztve ]

VOND.HU // DESIGN • PHOTO • VIDEO • WEB • IT

(#32844) ekdavid


ekdavid
tag

Köszi a válaszokat! :R Mivel átadott képek ezek, ezért gondoltam a raidet overkillnek. Gyakran lehalnak ezek a cuccok? @Lugosi te mit javasolsz?

[ Szerkesztve ]

(#32845) Jahno válasza ekdavid (#32844) üzenetére


Jahno
őstag

"Gyakran lehalnak ezek a cuccok?"

Kinek mi a gyakran, meg igazából nem fog vigasztalni ha abba a pár %ba tartozol. Nálam pld. egy csomó minden fordítva megy, mint itt a csoportokban. Nyáron istenítettek egy vincsit, az sorban döglött, de a kereskedő is mondta, hogy szar az összes inkább nem is olyanra cserélné ki, amit szidtak abból vannak olyanok amik már mennek 2008 június óta, mert akkor vettem egy hetes projekthez és végül így marad :-D Aztán legyünk okosak. Meg engem legtöbbször akkor találnak meg ha éppen megdöglött valami...

(#32846) Timer válasza Jahno (#32842) üzenetére


Timer
veterán

Semmi. Az asztali gépekben nem RAID van, hanem szoftveres RAID, és kis túlzással élve fingot nem ér. NAS-ban veszel egy ugyanolyan márkájú, akár más típusú példányt, berakod a diszkeket, végig kattintod a varázslót, és mindened a helyén. QNAP-nél már eljátszottam ezt a gyakorlatban is.

NAS-nak sem kell mindig mennie. WoL, időzített bekapcsolás/kikapcsolás.

[ Szerkesztve ]

(#32847) Jahno válasza Timer (#32846) üzenetére


Jahno
őstag

Kis túlzással élve asztaliban is érhet, de aztán ki tudja ezért mondtam, hogy NASban elpukkan a táp, akkor mi van? elvégre NASról beszéltünk. Syno meg hasonlók volt amikor mentek, más meg nem mert a konfig nem a lemezeken volt vagy az is sérült. Vagy bonyolultabb helyen a jogosultsági szintek estek szét és vakarhattam a fejem. Szóval NASról is legyen mentés, de mivel útközben derült ki, hogy már átadott anyagok és kb. ilyen "jó ha van" akkor azt én feltenném egy sima vincsire a polcra és kész.

(#32848) Timer válasza Jahno (#32847) üzenetére


Timer
veterán

QNAP-nél nem kell szenvedni semmit, adataid nem vesznek el még akkor sem, ha nincs konfig mentésed sehol. Persze ilyenkor megosztások, minden más ugrott, de az adat megvan. Asztali gépnél szétesik a raid tömb, vagy az alaplap eldől, akkor végeztél. Ilyenhez is volt szerencsém, de jó vége soha nem lett. Lehetett restore szoftverekkel szívni.

(#32849) Jahno válasza Timer (#32848) üzenetére


Jahno
őstag

"adataid nem vesznek el még akkor sem, ha nincs konfig mentésed sehol. "

Én meg nem merném garantálni a következő két verzióra. Ebben is csak szoftver van.

Asztali gép meg olyan, széteshet, de hát a raid sem mentés hanem adatbiztonság egyik fokozata, véletlenül dobsz egy shiftdelt, vagy jön az FBI vírus, vagy csak felülírod akkor annak abban a pillanatban annyi. NASnál legalább lehet kukákat kofigni, de mindegyikről legyen mentés. Egy dobozra semmiképp nem támaszkodnék.

(#32850) Timer válasza Jahno (#32849) üzenetére


Timer
veterán

Oké, hát a nagyon szakmázunk, akkor ugye a 3 példány // 2 fizikai lokáción // 1 offline formában az érvényes formula, de itt most egyszerű felhasználó egyszerű igényéről volt szó. A külső merevlemez nyilván olcsóbb megoldás lehet, de szerintem a legkényelmesebb és egyben legbiztonságosabb otthoni megoldás a NAS, pláne egy neves gyártó rendszeresen frissített terméke, legalább két diszkkel. Körülbelül 10 éve van NAS-om itthon, nem is egy, cégeknél is egy raklap, de eddig összesen kettő darab pukkant el. Az egyikben a táp, és vitte a lapot is, a másik csak szimplán alaplapos lett, de annál ez gyakori hiba volt a net népe szerint. Mindkét esetben QNAP volt, mindkét esetben régi diszkek be >> 10 perc katt-katt >> elfelejt a f@szba volt a megoldás. Jelzem, ugyanez érvényes eszköz upgrade esetén is. Volt melóhelyen mentésre használt, lemezekkel szarásig megpakolt PC is, csilli-villi alaplappal, RAID1 kötetekkel, félévig ment, aztán kidőlt egy lemez, és paff, hiába a mirror, a másikat se olvasta a retkes vezérlő, mehetett a köteten tárolt mentés a kukába (persze volt offline). Kinek kell ez ma már, amikor veszel egy háromlemezes QNAP-et 100k körül, megdurrantod RAID5 módban 3 darab 4 TB-os diszkkel, és kábé örök életre letudod a problémát. Drága? Az. A felszerelés is az, egy átéag Z objektív árának feléből megvan az egész kaland. Konfig fájlt meg normális ember legalább évente 1 alkalommal kimenti még otthon is, hogy ne cumizzon nulláról, he beüt a szar. Onnantól meg már tényleg csak anyagi kérdés az adatbiztonság. IT security vonalat ne keverjük ide, mert ma már a ransomware piac ott tart, hogy kábé az offline diszkedet is feldughatod, ha nincs belőle legalább annyi, hogy 3-4 havi mentésed meglegyen KÜLÖN-KÜLÖN lemezeken. Ha nagyon para vagy, veszel még egy 6 TB-os diszket a NAS mellé, és csinálsz 6 havonta egy offline backup-ot is, a köztes időben pedig a friss anyagokból tartasz egy példányt a munkagépeden is.

[ Szerkesztve ]

Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.