Hirdetés

2024. április 30., kedd

Gyorskeresés

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2018-01-29 18:41:44

LOGOUT.hu

A témaösszefoglalót kérésre töröltük.

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#95) chgergo válasza _t0Mi_ (#89) üzenetére


chgergo
tag

Itt megtalálod a Flyvideo kártyádhoz (és minden Philips SAA 713x alapúhoz) a PROGRAMOT. Elájulsz, olyan korrekt. Van hackelt driver is, szedd le, használd.

http://www.auzol.narod.ru
vagy
http://members.home.nl/fly2000/index_e.html

Fájlcserélővel találsz kulcsot is, ha kell.

Digizés terén meg eloszlatnék pár tévhitet.
Elég régen nyomom már a dolgot, anno 300@450 cerkával 64MB RAM-mal 4GB-os 5400rpm-es winyóval vettem föl ecccerű mezei bt848+SB16 cuccal full PAL felbontásban (704x576) családi videókat mjpeg-be, igaz csak 16 biten.
Ezek után aki rinyál, hogy a 2.8GHz-es P4 512MB RAM-mal nem elég, meg 7200rpm-es winyó helyett a 10e-es Raptort kell venni, azt legszívesebben képen vágnám.
Alapvetően ez a duma a szerintem a hozzá nem értés legfőbb ismérve.

Na szóval, VHS vagy TV felvételnél, ha a minőség számít, akkor videót csakis mjpeg, lehetőleg PicVideo féle 19-es minőséggel, 720x576 DVD-hez, 768x576 későbbi átméretezéshez, audiót 48kHz 16bit stereo PCM-be. Ezt hiszik sokan tömörítetlen formátumnak, de ez már csak kb az 1/5 méretben. Így isl 1 óra úgy 15GB, de még gyakorlatilag 99%-os a felvétel minősége, és van értelme hozzá nyúlni az anyaghoz.
Pl.
1. VirtualDub-bal ki lehet vágni a fölösleges részeket (TV adásból reklám, házi videdóból a véletlenül felvett részeket, ki/be kapcsolásnál levő kamera billegéseket, egyéb fölösleges dolgokat)
2. Szín, fehéregyensúly, világosság, kontraszt javítható, házi videónál a kézremegés drasztikusan tovább csökkenthető (a kamérákban levő saját csökkentőnél 100x jobban!)
3. Zajszűréssel javíható a képminőség és a tömöríthetőség.
4. kisebb méretű mpeg4 formátumhoz profi deinterlace és átméretező szűrők, nem valami hitvány kiismerhetetlen, paraméterezhetetlen beépített eljárás.
5. DVD csináláshoz is kiismerhető beállítások, INTERLACED mód megőrzése!!!
6. Valódi kétmenetes VBR tömörítés, amivel pontosan a kívánt méretre hozható a megszerkesztett, feldolgozott anyag. Itt bukik meg az összes hardveres felvevő, mert azoknak előre kell megmondani, hánypercet akarsz 1 lemezre rögzíteni!
Az Mpeg2-be felvett anyag így már nem igazám javítható, max vágható a GOP-ok közötti frame-ek újratömörítésével. Bármi más akció csak újratömörítéssel végezhető el, gondolom fölösleges említeni, hogy a maximális minőség elérésének nem ez a módja. :)

Ja, és mjpeg-be egy 5e Ft-os tuner is ugyanúg vesz föl, megszűrve és gondosan tömörítve meg simán jobb is lesz, mint amit valami 8x drágább automatizált, kiismerhetetlen felvevő kütyü csinál.

Még egy rendkívül fontos dolog, a képméret.
A PAL szabvány 576 sort ír elő a digitális cuccoknál, 288 páros és páratlan sort, amik 1/50 sec időközönként tövetkeznek. Ettől lesz szép síma, folytonos a mozgás a TV-n, és ugyanettől ''szőrös'' a monitoron. Ezt deinterlace szűrővel ki lehet irtani, de így már csak 25 kép/mp információ lesz a videóban, és bizony mondom látványosan darabosabb lesz a megjelenő mozgás. Ez csak azért nem zavaró, mert a TV adások jelentős része, főleg a mozifimek TV-s változatai már eleve nem váltott sorosak, ezért sajnos már megszokott ennyi ''darabosság''. El kell dönteni tehát, hogy milyen célra készül a felvétel. Közepes file-mérethez érdemes deinterlace-eni a képet, így jobb a tömöríthetőség, ennél is kisebb mérethez átméretezés is javasolt 640x480 vagy 512x384 méretre, főleg ha monitoron vagy TV kimeneten akarja valaki nézni az eredményt. Ekkor a kép szélein levő fekete sávok és zavar jelek az átméretezés előtt gond nélkül kivághatók.

A max minőséghez viszon semmi féle manipuláció nem javasolt. Ez leginkább DVD játékoshoz DVD minőségű felvétel esetén van így, de a korrektebb PC-s lejátszó programok is képesek utólag elbánni a váltottsoros mód csíkozásával. A fő gond az analóg jeleknél a kép széleinmegjelenő fekete sávokkal, zavarokkal van, amiből nem vághatunk csak úgy le vízszintes irányban, mert akkor sérülne a páros és páratlan sorok helyzete a képernyőn, így végeredményben szétesne a mozgás. Függőlegesen is vigyázni kell, mondjuk 720-ból pontosan16 pixelt kell levenni, hogy a szintén szabályos 704-et kapjuk, minimális képtorzulással (ennyi torzulás a TV-ben is simán van), de Pl. 768-ból 48-at levágni, hogy 720 legyen, már durva beavatkozás. Egyes kártyák tudnak bármely 4-el osztható vízszintes méretben rögzíteni (pl. az 5-6e Ft-os Fly kártyák :) ) érdemes lehet kísérletezni velük. Függőleges irányban viszont az 576 vagy 288-tól való eltérés jobb esetben nem engedélyezett, rosszabb esetben (az NTSC miatt) 240 vagy 480 is beállítható, még rosszabb esetben szintén 4-el osztható értékek is működnek. Ezeket a szoftver CSAKIS valami aljasság útján tudja rögzíteni, vagy extrapolálja a 288 páros (vagy páratlan) sorok felhasználásával a képet, tehát hasznos adatok vesznek el, míg a képméret hasznontalanul nagy lesz, vagy összekutyulja a páros és páratlan sorokat, így a finom mozgás nem állítható helyre, és korrekt deinterlace sem végezhető el. Az egyetlen megoldás teljesen sötét csíkkal kitakarni a képből a zavarjelet, lehetőleg 8-al osztható vastagságú csíkkal, ez segíti a későbbi tömörítést. TV-n ez nem fog látszódni, mert a látható képméret pont ezek miatt a zavarok miatt kisebb a készüléken, viszont a tömöríthetőség és a PC-s visszanézhetőség sokkal korrektebb lesz, mintha csak legyintettünk volna erre a jelenségre.
Tudtommal az asztali felvevők és a hardveres digitalizálók magasról tesznek erre a problémára (legalábbis a hobby szintű 100e alattiak), úgyhogy ez mégegy érv ezek ellen.
További döfés lehet, ha kiderül, hogy kedvenc asztali DVD játékosunk el tud bánni nem szabványos DVD formátumokkal (nem DivX-el). Azon túl, hogy egyéb méreteket jól tud lejátszani, pl. 512x384, még olyan kretén beállításokkal is tudhat boldogulni, mint 640x288 vagy 480x512, 480x288. Ez nem csak szélesvásznú videókhoz lehet praktikus, hanem anamorfikus módon rögzített felvételekhez. Ez azt jelenti, hogy pl. 720x288-at 4:3-ban tud visszaadni a lejátszó, tehát 720x576-ban. Ilyen pl. az SVCD, ami 480x576, mégis korrekt 4:3-ban köszön vissza a TV-n. Esetenként ez jól jöhet, ócska VHS-hez elég a 288 sor, vízszintesen viszont valamivel szebb képet kaponk 480-on, mint a szabvány szerinti 352-őn.
Nade, ha még az is kiderül, hogy játékosunk nem ragaszkodik annyira fixen a szabvány mpeg2 GOP struktúrához, amire azért jópár példát láttam már, akkor királyság van.
A 3-as Tmpeg népszerűsít egy un. XDVD formátumot, ami mpeg2 alapú, de jobb a tömörítése! Nekem eddig 4 játékosból 3 megette ezt a formátumot, kb. kétszer annyi videó fér el 1 lemezen változatlan minőségben. Asztali felvevő ilyet tutira nem vesz fel, és a hardveres PC-s cuccok is csak max ha kellően elterjed hogy kiadjnak hozzá driver frissítést.

Szóval a helyzet egyszerű, a ''jó minőséghez drága hardveres cucc kell'' duma enyhén szólva nem igaz. Milliós cuccal persze nem kell összehasonlítani egy párezer forintos tuner kártya minőségét, de egy 60e-es cucc nem feltétlenül csinál jobb felvétlt. Biztosan kényelmesebb, a real-time mpeg2 felvevéssel is gyorsabban jut az ember DVD-hez, de itt meg is áll az összes előny. TV ripnél elfogadhatatlan az 1-2 film / 1 DVD méret, utólagos divx kódolás meg sokkal rosszabb mpeg2-ből, mint mjpeg-ból. Átmenetileg ugyan több hely kell, de egy 160-200GB-os winyó ára összemérhető egy TV tuner árával. :)
Ha meg csak videót kiváltani, 1x megnézni és letörölni akarja valaki a TV adásokat, akkor egy 2GHz körüli Celeron vagy Athlon már képes nagyon jól divx-be dolgozni (tanácsos fix 4-es 5-ös kvanálással, nem pedig fix bitrátával felvenni!)
Én mondom, megfelelő odafigyeléssel profi módon lehet digizni olcsóbb cuccal is.
Akit mélyebben érdekel a dolog, az index-en remek fórumok vannak ilyen témakörben.

Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.