Hirdetés

2024. április 28., vasárnap

Gyorskeresés

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2023-12-24 13:50:05

LOGOUT.hu

Ubiquiti hálózati eszközök - téma összefoglaló

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#1651) MasterMark válasza JoceeHunt (#1650) üzenetére


MasterMark
titán

Át lehet másolni az egészet szerintem. A set-informot lehet állítani kell majd.

Switch Tax

(#1652) JoceeHunt válasza MasterMark (#1651) üzenetére


JoceeHunt
őstag

egyelőre hagyom, amúgy is várom a cloud 2-t. Lehet a plus-os lesz ezen még agyalok.

joceehunt felhasználónak 60 pozitív és 0 negativ értékelése van a fórumon! http://phmegbizhatosag.atw.hu/phtabla.php?nev=joceehunt

(#1653) bon válasza JoceeHunt (#1652) üzenetére


bon
őstag

Szerintem ha nincs vagy nem tervezel kamerát beszerezni, akkor nem érdemes a Plus-t megvenni

A számítógépnek lelke van! - ASUS Prime Z690-P, Intel CoreI7 13700, 2x16GB DDR5 5200MHZ Kingston, Gigabyte GTX 1060 6GB, Sound Blaster Z, Cooler Master Cosmos C700P

(#1654) JoceeHunt válasza bon (#1653) üzenetére


JoceeHunt
őstag

Tudom de beltérre pont azon agyalok, hogy ehhez a rendszerhez vagy a Somfy okosotthonhoz legyenek a beltériek csatolva.

joceehunt felhasználónak 60 pozitív és 0 negativ értékelése van a fórumon! http://phmegbizhatosag.atw.hu/phtabla.php?nev=joceehunt

(#1655) bon válasza JoceeHunt (#1654) üzenetére


bon
őstag

Nekem az Ubiquiti kamerák beváltak.

A számítógépnek lelke van! - ASUS Prime Z690-P, Intel CoreI7 13700, 2x16GB DDR5 5200MHZ Kingston, Gigabyte GTX 1060 6GB, Sound Blaster Z, Cooler Master Cosmos C700P

(#1656) Radványi


Radványi
aktív tag

Sziasztok,

Most lettem a tulajdonosa egy Edgerouter 4 -nek és remélem a héten megérkezik az AP AC LR meg a jövőhéten jön.

Van valakinek tapasztalata, hogy miként tudnám kívülről elérni a Synology NAS-t DDNS segítségével?
Illetve a leendő lakásomban milyen típusú kábelt húzzak a falakba?
Mindenképpen CaT6-ot szeretnék de azon belül nem tudom mi lenne elegendő.
A switch től a legnagyobb távolság max 20m, illetve lesznek PoE-s eszközök mint kamera illetve amit még a jövő hoz :)

Első körben ezt a kábelt néztem: Cat6A U/FTP patch LSHF szürke UC500 S27 Draka

Kell e shilded kábel vagy elég a sima?

A lakásban sok lesz a led fényforrás, igyekszem jó minőségűt venni mert már tapasztaltam, hogy gyenge minőségű zavarja a rádió frekvenciát. Ebben van valakinek tapasztalata?

Előre is köszönöm a válaszokat. :R

[ Szerkesztve ]

(#1657) bon válasza Radványi (#1656) üzenetére


bon
őstag

Én a Synology NAS-okat az account.synology.com oldalon keresztül szoktam elérni, az nem jó megoldás? Nekem Belden nem árnyékolt Ca6-os kábelek vannak behúzva többségében. Ha elektromos kábel környéként húzod el, én beruháznék árnyékoltra. Árnyékoltból Ubiquiti-t vettem a munkahelyen.

A számítógépnek lelke van! - ASUS Prime Z690-P, Intel CoreI7 13700, 2x16GB DDR5 5200MHZ Kingston, Gigabyte GTX 1060 6GB, Sound Blaster Z, Cooler Master Cosmos C700P

(#1658) Radványi válasza bon (#1657) üzenetére


Radványi
aktív tag

Köszi választ, valószínű maradok a shielded kábelnél akkor biztos nem kell újrahúzni :)
FTP kliensel szeretnem elérni a megosztott könyvtárakat. Total commander vagy hasonló.

(#1659) bekes.andras


bekes.andras
tag

Jelentem beüzemeltem az Edgerouter 4-et, a már működő Edgeswitch 48 Lite-ot, és az Unifi AP AC LR-t.

Van internet, van LAN és megy a WiFi, de ezek így elég komoly eszközöknek tűntek elsőre.

Kérdések:

- kell-e foglalkoznom az UniFi esetében emlegetett USG-vel, vagy az inkább vállalati szinten érdekes?
- a Cloud Account ad-e a rendszerhez vagy sem?
- hogyan tudhatnék meg az eszközök képességeiről többet, mert úgy látom nem minden lesz kihasználva, vagy ez elkerülhetetlen? :)

Elvileg mindenből a legújabb FW van fent. Kérdés még az UNMS, ami valamilyen management felület minden eszközhöz?

Hirtelen ennyi. Köszönöm a válaszokat!

[ Szerkesztve ]

Éljen a SkyNET! :D - http://sites.google.com/site/htpconweb/Home

(#1660) rekop válasza rekop (#1642) üzenetére


rekop
Topikgazda

Múlthéten szerdán meghozták a STB-okat, viszont csak tegnap volt vele időm foglalkozni kicsit. Szóval a felállás ez lenne: szolgáltatói eszköz pppoe passthrough módban maradjon és az IPTV is menjen az edgerouteren keresztül. Amit eddig nem tudtam, mert nem foglalkoztam az ONT-al csak addig amíg a passthrough-t beállítottam(ha nem igaz valami, hülyeséget írok javítsatok ki):
-külön vlan-ban megy a telefon, iptv, internet
-ezt csak gondolom, hogy az ONT-ban is van IGMP proxy, ami a rácsatlakoztatott STB-okat route-olja az IPTV
szerverek felé
-ha az ONT-ban kikacsoljuk a DHCP-t, úgy a STB-k nem működnek(ez igazából egyértelmű)

Akárhogy próbáltam, ha az ER-től kapott IP-t a STB, semmilyen módon (static route-al, igmp proxyval) nem tudott csatlakozni az IPTV hálózatához.
Így szükség megoldásként az ONT LAN2-t összekötöttem az ER ETH2-vel, létrehoztam egy vlan-t amibe beraktam a STB-ket, majd egy bridge-t az ETH1.20 és ETH2-vel. Így az STB-k mintha közvetlenül az ONT-ra lennének csatlakoztatva, onnan kapnak IP-t.
Nem a legszerencsésebb megoldás a bridge miatt, de legalább működik szépen minden, nem kellett kábeleznem. Ha esetleg valakinek lenne ötlete/javaslata valamilyen módosításra szívesen fogadom. :R

Eladó dolgaim: https://tinyurl.com/5n7jmuvj

(#1661) #19482368 válasza bekes.andras (#1659) üzenetére


#19482368
törölt tag

1. kell-e foglalkoznom az UniFi esetében emlegetett USG-vel, vagy az inkább vállalati szinten érdekes?
Ez igény függő, ha csak Wifi kell, és lemondasz a többi plusz szolgáltatásról, amit biztosítani tud az USG akkor nem kell vele foglalkozni. Ha akarsz plusz szűrést,a Wifi-re pl IPS/IDS szűrést, vírus, mobil vírus, botnet, stb.. Vagy akár Radius azonosítást a Wifire, amit a USG be tudsz állítani, mert Radiusz szerver funkciók is beállíthatóak az USG-n, akkor ez USG hiányában nem jön létre. Azaz felhasználó igény, függő.

2. - a Cloud Account ad-e a rendszerhez vagy sem?
A cloud account akkor működő képes, ha folyamatosan fut a Cloud-key, vagy egy dedikált eszköz amin unifi SDN szoftver fut. Ez lehet egy dedikált PC, Laptop, Szerver, vagy külső VPS szerver. Ha ez megvan akkor be tudod regisztrálni. Ha ez megvan, akkor ad, és működni is fog.

3. hogyan tudhatnék meg az eszközök képességeiről többet, mert úgy látom nem minden lesz kihasználva, vagy ez elkerülhetetlen?
Unifi fórum, Unifi tanfolyamok elvégzése, Youtube oktató csatornák tanulmányozása, pl Crosstalk Solutions Willie Howe
Quik Tech Solutions L.L.C

4. Elvileg mindenből a legújabb FW van fent. Kérdés még az UNMS, ami valamilyen management felület minden eszközhöz?
Az UNMS jelen pillanatban csak az EdgeMAX® termékcsaládot fogja össze, Ilyen eszközök pl EdgeRouter, EdgeSwitch, AmpliFi, ebbe nem tartozik bele a unifi termékcsalád egyik eszköze se. A unifi Termékeket továbbra is a unifi SDN fogja össze.

[ Szerkesztve ]

(#1662) #19482368 válasza rekop (#1660) üzenetére


#19482368
törölt tag

-külön vlan-ban megy a telefon, iptv, internet.
Így van ezt a szolgáltató eszközén alapban be van állítva, és így működnek. Illetve így vannak egymástól le függetlenítve.

ezt csak gondolom, hogy az ONT-ban is van IGMP proxy, ami a rácsatlakoztatott STB-okat route-olja az IPTV szerverek felé
Valahogy én is így tudom csak elképzelni.

-ha az ONT-ban kikacsoljuk a DHCP-t, úgy a STB-k nem működnek(ez igazából egyértelmű)
Igen, de a STB meg lehet adni kézzel, azaz beállíthatod mint a STB a Fix-IP-t. Szóval annyira nem függvénye, csak kényelmi szempont van.

Akárhogy próbáltam, ha az ER-től kapott IP-t a STB, semmilyen módon (static route-al, igmp proxyval) nem tudott csatlakozni az IPTV hálózatához.
Ez érdekes, pedig ha megadod neki a static routot , mennie kellene. Elméletileg. De lehet ebben az esetben a Telekomnak is kell valamit engedélyeznie? Nem tudom, csak erre tudok gondolni hirtelen.

Azért örülök hogy összejött, még ha nem is úgy ahogy az a nagy könyvbe meg van írva. Csak tipp, Szolgáltató nem tud kiküldeni egy szakit, akinek nagyobb rálátása van? Igaz a T-nél 15.000 Ft /óra, ha sikerül megoldaniuk. Persze, kérdés ér neked ez annyit, vagy elfogadod úgy ahogy most van.

[ Szerkesztve ]

(#1663) rekop válasza #19482368 (#1662) üzenetére


rekop
Topikgazda

Azért még agyalok rajt miként lehetne megszüntetni a bridge-t. Igazad van, végignyomkodva a STB menüjét, van lehetőség IP megadására, valóban nem muszály az ont DHCP szerverét használni.
Telekomos “szakira” nem is gondoltam, de ennyit azért nem ér meg nekem. :)

Eladó dolgaim: https://tinyurl.com/5n7jmuvj

(#1664) #19482368 válasza rekop (#1663) üzenetére


#19482368
törölt tag

(#1665) rekop válasza #19482368 (#1664) üzenetére


rekop
Topikgazda

Köszi már próbáltam korábban, de sajnos nem jutottam vele előrébb.

Eladó dolgaim: https://tinyurl.com/5n7jmuvj

(#1666) bekes.andras válasza #19482368 (#1661) üzenetére


bekes.andras
tag

Köszönöm! :)

Éljen a SkyNET! :D - http://sites.google.com/site/htpconweb/Home

(#1667) Laca0


Laca0
addikt

Kicsit OFF téma, de olyan sokan írjátok a CAT6 kábelezést. Van ennek már bármilyen gyakorlati haszna egy lakásban? Akár az elkövetkezendő 3-4 évben?
Az 1 gigabitet egy jó minőségű Cat5E kábel is stabilan tudja. 10Gbit-re még alig vannak eszközök.
Szerintem semmi értelme Cat6 kábelre költeni. Igaz, hogy már nincs nagy árkülönbség, de a Cat6 nehezebben kezelhető, köthető, főleg lakás aljzatokat figyelembe véve.
Vagy már mindenki évtizedekben gondolkodik?

Xiaomi 11 Lite 5G NE Dual 8/128 | Redmi Note 8 4/64 | MikroTik hAP AC2 | Sony KD-55XH8096 | LG 47LM620S | Denon AVR-1612 | Eltax Experience 5.0 | Egreat R6S

(#1668) bekes.andras válasza Laca0 (#1667) üzenetére


bekes.andras
tag

Nem lehet kérdés, hogy Cat6 vagy sem, pontosabban Cat6A, illetve Cat7. Nálam mindegyikből van bőven (Cat5E, Cat6, Ca7), az okosház miatt, az egyetlen kínlódás egy régebbi Cat6-os kábel miatt volt, ami nagyon vastag sodort érpárt tartalmaz, és erős árnyékolása van. A fali aljzatba kicsit körülményesen tudtam bedugni, illetve a keystone patch panelbe is nekifutásból kellett összeroppantani a csatlakozót, de ezt leszámítva minden oké a kábelekkel. Hozzátenném, hogy a később beszerzett Cat7 SFTP lényegesen vékonyabb és kezesebb termék...

Az pedig külön öröm, hogy a 1x évvel ezelőtt kiépített rendszerem képes kezelni a 10Gb-et, ami sokkal közelebb van, mint gondolnád.

Éljen a SkyNET! :D - http://sites.google.com/site/htpconweb/Home

(#1669) #19482368 válasza bekes.andras (#1668) üzenetére


#19482368
törölt tag

Az pedig külön öröm, hogy a 1x évvel ezelőtt kiépített rendszerem képes kezelni a 10Gb-et, ami sokkal közelebb van, mint gondolnád.

Ez azért elég képlékeny, abból a szempontból, hogy a 1000 Mbit - 2000 Mbit/s vonalak se mindenhol elérhetőek. Persze, abban igazad van, hogy ez a jövő, és abból nagy baj nincs ha megdobálunk felkészülni időben. Kérdés mikor jut el minden háztartásba, kis és közép vállalkozásokba. Addigra mennyire változik a technológia, technika. És mennyire lesz felesleges, a jelenlegi erőfeszítések. Az esetek 90%-ban munkára bőven elég egy 500 Mbit vonal is.

[ Szerkesztve ]

(#1670) MasterMark válasza #19482368 (#1669) üzenetére


MasterMark
titán

Belső háló sebessége ≠ internetelérés sebessége.

Switch Tax

(#1671) #19482368 válasza MasterMark (#1670) üzenetére


#19482368
törölt tag

Ja Intranet, privát hálózat, fájl szerver, erre hirtelen nem is gondoltam. Ha sok szerver, sok felhasználó, akkor nagyon is érthető. Csak én valamiért automatikusan internet-re asszociáltam. :D Ebben az esetben valóban jó. :D

(#1672) Laca0 válasza #19482368 (#1671) üzenetére


Laca0
addikt

Igen, de a 10Gbithez olyan eszköz is kell, nem elég, hogy a kábel tudja. Az ilyen switch-ek többszázezer forintosak. NAS-ról nem tudok ilyen vezérlővel. A notebook már szinte csak wifi-t használ, sokszor már le is hagyják a lan portot róluk. A tabletről nem is beszélve. Asztali gépet szinte már csak a gémerek használnak, de ehhez sem tudok ilyen kártyáról. Szerverhez már láttam valahol, de horribilis áron volt.
Szóval gyakorlati hasznát továbbra sem látom az ilyen kábelezésnek.
A jövő nem ebben van. A vezeték nélküli technika átvesz lassan mindent.
Vezeték már csak a gerinchálózatokhoz kell, oda meg inkább optikát telepítenék. Azok is szinte már cat6 árban vannak.

Xiaomi 11 Lite 5G NE Dual 8/128 | Redmi Note 8 4/64 | MikroTik hAP AC2 | Sony KD-55XH8096 | LG 47LM620S | Denon AVR-1612 | Eltax Experience 5.0 | Egreat R6S

(#1673) Egon válasza Laca0 (#1672) üzenetére


Egon
nagyúr

Az ilyen switchek ára folyamatosan csökken, előbb-utóbb az alaplapokra integrálva is meg fognak jelenni a 10G-s (vagy legalábbis a gigabitnél gyorsabb) új vezérlők (home serverrel kiváltva egy NAS-t, máris kihasználható).
Ami a legfontosabb: nem a mának, nem is a holnapnak kábelezel, hanem akár 10-20 évre... :U Mivel árban kb. nincs különbség egy Cat5E és egy Cat6-os kábel között, minimum az utóbbit fogom én is használni, ha végre eljutok oda, hogy normálisan (és nem ideiglenesen) kábelezek.

"Bonyolult kérdésre egyszerű választ keresni helyénvaló, de ritkán célravezető megoldás" (Wayne Chapman)

(#1674) bon válasza Laca0 (#1672) üzenetére


bon
őstag

NAS-ok bővíthetők 10gb-es kártyával. Én a munkám során leginkább asztali gépekkel találkozom, tehát nem ritkák. Bővítő kártya asztali gépbe már 30ezer-ért is van.

A számítógépnek lelke van! - ASUS Prime Z690-P, Intel CoreI7 13700, 2x16GB DDR5 5200MHZ Kingston, Gigabyte GTX 1060 6GB, Sound Blaster Z, Cooler Master Cosmos C700P

(#1675) #19482368 válasza Laca0 (#1672) üzenetére


#19482368
törölt tag

Az ilyen switch-ek többszázezer forintosak
Na és, ahogy előttem írták, idővel csökken. Meg a komolyabb switch-ek mindig is drágák voltak.
Elég ha rá nézel az Edge 8 portos switch árára. KB portonként 10.000 FT indult. Vagy egy komolyabb cisco-ra. Ebben nem lesz változás, ami új technológia, annak meg is kérik az árát. Ami már ... az ár/érték arányban csökken.

A notebook már szinte csak wifi-t használ, sokszor már le is hagyják a lan portot róluk
Lesz is emiatt probléma, és majd veszik bele külön a különböző csatlakozási lehetőségekkel bíró LAN kártyákat, adaptereket. Meg azért durva lenne ha a szerverek is wifin mennének. áááá jobb bele se gondolni. Rémisztő.

Asztali gépet szinte már csak a gémerek használnak
ááá fenéket, azért elég sok munkahelyen ahol még nem annyira, vagy egyáltalán nem támogatott a home office, vagy olyan munkakörnyezet ami nem igényel rugalmasságot, ott simán PC van, meg lesz is.

Szóval gyakorlati hasznát továbbra sem látom az ilyen kábelezésnek.
Na igen, ha lakossági szinten nézzük, akkor megértem, de vállalati szinten, akkor meg nagyon is megéri.
Meg azért, nézd csak meg az Edge router, Switch-ket, nem véletlen vannak fen tartva SFP moduloknak helyek.
És ha minden igaz akkor mintha UNIFI vonalon is látható.

A jövő nem ebben van. A vezeték nélküli technika átvesz lassan mindent.
Akkor az egy borzasztó jövő lenne, az IT szemében. Az még csak csak hogy a kliens eszközök, wifin csatlakoznak, majd tovább VPN-en, stb... hogy titkosítsák a vonalat. Na de hálózati eszközök, szerverek esetében nagyon nem lenne se praktikus, se jó megoldás. A vezetékes csatlakozásoknak van még jövője, és nagyon nem írnám le.

[ Szerkesztve ]

(#1676) Multibit válasza bon (#1674) üzenetére


Multibit
veterán

NAS-ok bővíthetők 10gb-es kártyával.
Hogyan? :U

[ Szerkesztve ]

(#1677) MasterMark válasza Multibit (#1676) üzenetére


MasterMark
titán

Belerakod a PCI-e Slot-ba.

Switch Tax

(#1678) Multibit válasza MasterMark (#1677) üzenetére


Multibit
veterán

Konzumer (out-of-box) NAS-okba nehezen. Mint tudjuk, ezekből van több a home userek tulajdonában.

(#1679) MasterMark válasza Multibit (#1678) üzenetére


MasterMark
titán

Azokon nagyon nem is lehetne a 10 Gbit-et kihasználni.

Switch Tax

(#1680) Laca0


Laca0
addikt

Na pont erről beszéltem, amire végül mindenki kijutott: otthoni környezetben nagyon kicsi az esélye, hogy ki lesz használva a cat6.
Irodába, középületbe természetesen szükséges a "gyorsabb" kábel, mert ott hamarabb ki is lesz használva.
Az egész felvetésem a lakásokra, családi házakra vonatkozott, ott kérdőjeleztem meg a jelentőségét.

Xiaomi 11 Lite 5G NE Dual 8/128 | Redmi Note 8 4/64 | MikroTik hAP AC2 | Sony KD-55XH8096 | LG 47LM620S | Denon AVR-1612 | Eltax Experience 5.0 | Egreat R6S

(#1681) Egon válasza Laca0 (#1680) üzenetére


Egon
nagyúr

Tévedés, én pl. otthoni környezetről beszéltem.
Még egyszer: 20 évre kábelezel, kb. ugyanannyiba kerül a kábel, és az aktív eszközök cseréjével ellentétben, az átkábelezés nem megy egyszerűen. Akkor miért ne rakjak (pl.) Cat6-os kábelt, Cat5E helyett? :U
Bizonyos kábeltípusokat persze nem kell erőltetni: Ha vastag, nehezen szerelhető, akkor az nyilván hátrányokkal is jár, nem feltétlenül jó választás. Pl. amikor a sógoréknál lett kábelezve, Cat7 kábel nem volt elérhető, Cat6A-ból pedig csak lényegesen vastagabb és merevebb volt raktáron, így végül Cat6 lett használva (ha jól tudom, alsó hangon 30 méter hosszúságig az is bírja a 10G-t, egy családi házban pedig ritkán kell ennél nagyobb távolságra kábelt húzni a switch-ből - ahova pedig igen, azon kliensek vonatkozásában sokszor tényleg értelmetlen a nagy sávszél, pl. tévé, médialejátszó, IP kamera stb.).

[ Szerkesztve ]

"Bonyolult kérdésre egyszerű választ keresni helyénvaló, de ritkán célravezető megoldás" (Wayne Chapman)

(#1682) Egon válasza Laca0 (#1680) üzenetére


Egon
nagyúr

Persze mindenki úgy kábelez ahogy szeretne - én speciel nem akarok úgy járni, hogy mondjuk 2030-ban, az zsír új, 16K-s AOLED (advanced OLED...:D) tévémbe épített médialejátszó akadjon a (perhas) 2650 MBps maximum bitrátájú filmekkel... ;]

"Bonyolult kérdésre egyszerű választ keresni helyénvaló, de ritkán célravezető megoldás" (Wayne Chapman)

(#1683) Laca0 válasza Egon (#1681) üzenetére


Laca0
addikt

Te valószínűleg elég fiatal vagy még és úgy gondolod, hogy nagyon bölcs dolog előre látni. Miután felépítkeztél és bekötöttél mindent -vagy egyből, vagy 1-2 év múlva- rájössz, hogy mennyi mindent kellett volna másképp csinálni. Közben feltalálják a könnyen és biztonságosan kezelhető ultra jó optikai kábelt, vagy a hagyományos rézalapú kábelek sebességének kimaxolását 100 gigabitre, vagy valami teljesen újat, stb. És egyszercsak ott találod magad a korszerűtlen házadban és azon gondolkodsz, hogyan kellene átalakítani a rendszert :(
Ezt valószínűleg még most nem fogod belátni, majd csak kb 10 év múlva :)
(mindamellett hozzáteszem, hogy én is mindig előre gondolkodom minden fejlesztésnél, ügyfeleknél is, de álmokat már nem kergetek, csak belátható távolságokra nézek)

Xiaomi 11 Lite 5G NE Dual 8/128 | Redmi Note 8 4/64 | MikroTik hAP AC2 | Sony KD-55XH8096 | LG 47LM620S | Denon AVR-1612 | Eltax Experience 5.0 | Egreat R6S

(#1684) #19482368 válasza Laca0 (#1680) üzenetére


#19482368
törölt tag

igen, nem. Nem lehet általánosítani. Vannak emberek akik mindent a vezeték nélküli megoldásokra bíz, ami a köztudatban WIFI-ként ismeretes. És vannak tapasztalt felhasználók, akik azt mondják, ok a WIFI jó arra hogy ne kelljen mobil internetet használni, a telefonon, ha szükséges. És továbbra is laptop, pc, nas, filszerver, média szerver, kamerák, okos otthon stb... vezetéken menjen a kapcsolat. Ebben az esetben nagyon is megéri, a jobb minőségre áldozni, amennyiben belefér a keretben. Nyilván ez a kevesebb. Ugyanakkor a vezetékes megoldásokat se kell leírni. Külföldön, szinte a lakás dísze, fénypontja, az igényesen kiépített vezetékes hálózati eszközök telepítése, üzembe helyezése, üzemeltetése. Kissé eltúlozva, home network szépségversenyt rendeznek, ahol minden szépen el van helyezve, a kábelek, szépen elvezetve. stb... Mondhatni, igényes home telekommunikációs központ verseny. És ha már vezetékek, ott is vannak nagyon jó megoldások, szalagkábelek, amik szinte észrevétlenek tudnak lenni. Csak valamiért itthon nem kapja meg a megfelelő teret, mert jelenleg a piac a vezeték nélküli ALL-IN-ONE eszközök felé tereli a felhasználókat. Ami valóban praktikus, és minimális erőfeszítést igényel. Ennek előnyeit,hátrányait, szerintem elég sokan ismerik. Ugyanakkor olyan technikai, technológiai megoldások amit pl a UBNT is képvisel, valahogy nem tudnak annyira érvényesülni. Ennek szerintem legfőbb oka, hogy nem fér bele a családi költségvetésbe. Mivel okos TV, Iphone, stb.. státusz szimbólum eszközökre megy el, illetve hamarabb költenek a felhasználók, ugyanakkor ami szerintem a legfontosabb, annak megfelelő hátterére már nem marad semmilyen erőforrás. Pont az a rész, ami ebben a kérdésben a legfontosabb, óvja, védi a drága eszközeinket.
A kábeles megoldásoknak van jövője, aki most megfelelően kiépíti, és megfelelő relatív előre látóan építi ki annak annyira nem lesz gondja. Nyilván a jövőt megjósolni senki nem tudja, pedig sokan fizetnek is érte, és mégse lehet pontosan megmondani mi is lesz 10-20 év múlva. Pont az IT terület az, ami elég sok költséget emészt fel.

[ Szerkesztve ]

(#1685) Egon válasza Laca0 (#1683) üzenetére


Egon
nagyúr

LOL. Sajnos lassan közelebb leszek az 50-hez, mint a 40-hez, de köszi a bizalmat.
Továbbra sem tudtad cáfolni azt az érvelést, hogy ha egyszer a Cat5E kábel métere kerül 50 Ft-ba, a komolyabb kábel meg mondjuk 60 Ft-ba, minközben súlyos tízezreket (sőt) költünk aktív hálózati eszközökre, akkor miért ne preferáljam a gyorsabb megoldást?!? :U Lehet, hogy nem lesz kihasználva. De megadtam a lehetőséget - és ha történetesen ellenkezőleg alakulna (azaz nem szerelnék gyors kábeleket, de valami csoda folytán mégis előállna, mondjuk éveken belül a nagyobb sebbeségre való igény, akkor joggal verném a fejem a falba. Ellenben ha 20 év múlva sem lesz 10G-s net, akkor pontosan mit is vesztettem szerinted, ha 1-2 ezressel többet költöttem kábelre? :U
Arról nem is beszélve, hogy eddig még azt toltad, hogy úgysem lesz 10 év múlva se 10G-s hálózat otthon, többszázezer forint 1-1 switch stb. - most meg jössz a 100G-s hálózattal, 1-2 év múlva... :U Nem érzed ezt nevetségesnek?
Részemről a témát lezártam, nem látom értelmét a szócséplésnek.

"Bonyolult kérdésre egyszerű választ keresni helyénvaló, de ritkán célravezető megoldás" (Wayne Chapman)

(#1686) Laca0 válasza Egon (#1685) üzenetére


Laca0
addikt

Akkor veled kapcsolatban tévedtem. De nem mondtam ellent magamnak azzal, hogy azt jósoltam, hogy a mostani 10Gbites rendszerek nem fognak elterjedni, de jöhet egy új rendszer pár éven belül, ami sokkal többet tud. Lehet, hogy teljesen más lesz a vivőközeg, semmi köze sem lesz a rézhez és a mostani optikai kábelekhez. Kvázi hiába van a falban cat6 kábel, az csak gigabiten közvetít továbbra is ebben az esetben. Erre céloztam a jövőbeli sebességgel kapcsolatban.
Van egy csomó alkatrészem, kábelem, amiket megvettem anno, hogy majd úgyis kell, veszek többet. És nem. Mire be kellett volna valahová szerelni, elavult. Itt vannak az audio optikai kábeleim. Kb. 2-3 évet használtam. Ki gondolta volna, hogy a hdmi ilyen gyorsan le fogja váltani? A sok scart, rca, dv kábelről nem is beszélve. De van egy csomó PC alkatrészem is, amik bontatlanul állnak a szekrényekben (hűtők, bővítőkártyák, kábelek, külső eszközök).

Még egyszer, záró gondolatként: én is kábelezés párti vagyok és jövőbe mutatóan gondolkodom. Az egész kérdés az otthoni kábelezésre irányult, hogy hogyan látjátok, van-e értelme, ki lehet-e valaha használni. Talán az egész csak azért merült fel bennem, mert még csak nehezen kezelhető cat6-os kábellel dolgoztam, amit kétszer annyi idő volt bekötni, mint egy cat5e kábelt.
Köszönöm mindenkinek a válaszát, véleményét!

Xiaomi 11 Lite 5G NE Dual 8/128 | Redmi Note 8 4/64 | MikroTik hAP AC2 | Sony KD-55XH8096 | LG 47LM620S | Denon AVR-1612 | Eltax Experience 5.0 | Egreat R6S

(#1687) Mr Bond 007


Mr Bond 007
őstag

Baromság! Mindenképpen érdemes bekötni az újabb szabványok kábeleit ha éppen lehetőség van rá. (felújítás előtt, építkezés közben stb) Akár többet is párhuzamosan. Nem hiszem hogy lesz rá ingerencia szétbarmolni mindent újra, ha majd eljön az idő.
Teljesen logikus és okos döntés, nem mellesleg ahogy fentebb is említették nem tétel az aktív eszközök árához képest.
Nasok legtöbbje már felkészített, vagy eleve rendelkezik 10gbites porttal csak egyelőre ez még nem azon az áron van amit a hétköznapi emberek is megengedhetnek maguknak otthonra (kivéve aki dolgozik vele). Ugyanakkor ez így volt a gigabites hálózatnál is anno, és aki előre gondolkodott az még most is mosolyog x év távlatából. Pont emiatt is hülyeség nem ugyanezt tenni és előre látóan a későbbi bontogatás kábelcsatornázás és önszivatás helyett most letudni. :U

(#1688) #19482368


#19482368
törölt tag

Unifi NEW CLOUD ACCESS Tapasztalatok.

Aki esetleg nem vette észre a New Cloud Acces biztonsági lehetőségeket.

Már többször is beszéltünk róla miért is jó dolog a UBNT Cloud Access szolgáltatása.
Aki regisztrált már, az már rég észre vette, és alkalmazta 2FA biztonsági beállítást a UBNT fiókban.
Nos annyi a változás, hogy aki beállította a kontrollerben a cloud acces logint annak lehetősége van most beállítani hogy csak ubnt felhasználó név, jelszó párossal lehessen belépni a unifi sdn controller-be. Ha ehhez hozzá van adva a 2FA azonosítás, akkor értelemszerűen bekéri a tokent. Ami nekem csak most tűnt fel, hogy ebben az esetben törli a lokálisan létrehozott felhasználót, és csak a Cloud acces felhasználó név, jelszó párossal enged be, plusz ha online a rendszer abban az esetben bekéri a 2FA- azonosítást. És jelen esetben teljesen mindegy hogy belső hálózatról, akarunk belépni, vagy kívülről. Viszont abban az esetben ha offline a rendszer, ( nincs internet kapcsolat) nincs 2FA azonosítás se, így simán a UBNT ( Cloud Access ) felhasználó név, jelszó párossal lehet be jelentkezni.

Kérdés, mi van ha tönkre ment az eszköz, amihez hozzá volt rendelve a token? Ebben az esetben, ha mindent megpróbáltunk, és nem tudjuk vissza szerezni a tokent, fel kell venni a kapcsolatot a UBNT-vel.
Vagy, csinálunk egy másik regisztrációt, és offline állapotban belépünk a már meglévő azonosítóval, töröljük a Cloud access hozzáférést, majd megadjuk az új hozzáférést. :D

[ Szerkesztve ]

(#1689) MasterMark


MasterMark
titán

Egy kis UNMS segitseg kellene.

Ket problema:
1. Miert a router wan IP-jet mutatja?

2. Nem tudom mennyire tudjatok, de SNMP-vel is fel lehet venni eszkozoket bele. Na most tok jo lenne, a discovery resznel meg mutatja az uptime-ot, de miutan felvettem, a devices resznel nem mutatja, ez miert van?

Discovery resz:

Itt van uptime.

Devices resz (itt latszik, hogy a wan ip van valamiert a routernel):

Itt nincs uptime.

Barki barmit? Tudom hogy meg beta cucc. :R

szerk.: Ja igen, meg valami.
Ugye megcsinaltam ezt a pppoe reconnect cuccot, azt hittem multkor valamiert nem mukodott, de sztem akkor is ment, csak az UNMS lemaradt rola. Mar kitoltam a varakozast a script-ben 5 percre, illetve UNMS frissitest leggyorsabbra raktam.
Elozo heten igy is lemaradt, ma viszont jelezte. Valami magyarazat erre? Neha mintha elfelejtene frissiteni a cuccokat.

[ Szerkesztve ]

Switch Tax

(#1690) #19482368 válasza MasterMark (#1689) üzenetére


#19482368
törölt tag

1. Miert a router wan IP-jet mutatja?
A WAN interface-nél mit kellene mutatnia? Ez eddig is így volt, ezzel nincs semmi probléma.
Ha belépsz magába router részhez ott is ki ír elég sok információt, interface lebontva.

Nem tudom mennyire tudjatok, de SNMP-vel is fel lehet venni eszkozoket bele.
Én nem tudtam, későbbiek folyamán hasznos információ. Köszi.

discovery resznel meg mutatja az uptime-ot, de miutan felvettem, a devices resznel nem mutatja, ez miert van?
Szerintem azért mert elméletileg csak UBNT, edge termékcsaládra van optimalizálva. Másik opció, még mindig béta.

Pl az Edge switch-röl se add valami bő információt, és állítási lehetőséget, ami érdekes bizonyos szempontból.

Akkor lesz ez igazán nyerő, ha kész lesz teljesen, és egy külön eszköz segítségével lehet majd felügyelni a komplett UBNT termékeket. Addig csak ismerkedni, érdemes vele. Mondjuk az tetszik, hogy UNMS-ben le lehet tiltani a Router hozzáférést. A probléma akkor van, ha nincs kapcsolat. Én tapasztaltam olyat is hogy nem látta, nem találta meg. Illetve szinkron késleltetések. De hát BÉTA.

(#1691) MasterMark válasza #19482368 (#1690) üzenetére


MasterMark
titán

Ott az nem a wan interfész hanem a management IP, és ott a belső háló IP-jét kéne mutassa, nem a wan címét. Legelőszőr így is volt, most meg átváltott. (De néha ezt sem frissíti le.) Rákeresve tele van az ubi fórum is ezzel, hogy nem jól mutatja az IP-t.

edge termékcsaládra van optimalizálva
Ezzel tisztában vagyok, de mint látod a keresésnél látja az uptime-ot, utána meg nem. Most akkor ha látja akkor ott miért nem mutatja?

Egyébként nem csak edge, hanem airmax eszközökhöz is van.

[ Szerkesztve ]

Switch Tax

(#1692) #19482368 válasza MasterMark (#1691) üzenetére


#19482368
törölt tag

Egyébként nem csak edge, hanem airmax eszközökhöz is van.
Jogos.

Figyelj, ez még béta. Így sajna benne van a pakliban hogy időnként meghülyül.
Az igazság az, a legutolsó frissítés óta én le is kapcsoltam. Mert pontatlan, kiesések, és nem teljesen friss adatokat mutatott. Mivel, ez lenne az egyik fő feladata, és ez nem igazán jön mindig össze, ezért okafogyottá vált részemről. Majd vissza nézek rá később, hátha fejlődött azóta.
Nekem amúgy egy külső VPS szerveren ment, mint dev. külön étre hozva egy dev domain. Szóval minden feltétel adott volt, és mégis.... A fent említett okok miatt jegeltem a projektet.

(#1693) MasterMark válasza #19482368 (#1692) üzenetére


MasterMark
titán

Most nézem amit ír IP amúgy már a wan-ra sem érvényes, megint nem frissíti le.

Tudom, hogy béta, azért is kérdeztem itt hátha van valami tapasztalat.

Ja amúgy a mobilos része még randomabb, 0/half-nak írja a portokat, és alig van benne valami.

[ Szerkesztve ]

Switch Tax

(#1694) #19482368


#19482368
törölt tag

Nekem volt olyan, hogy lezártam a router web gui hozzáférést, majd x nap elteltével nem vette fel a kapcsolatott. Így sikeresen ki zártam minden hozzáférési lehetőséget. Még jó hogy az eszköz eleve dev feladatott látott el. Azaz nem okozott problémát a reset.

(#1695) MasterMark válasza #19482368 (#1694) üzenetére


MasterMark
titán

UNMS ment backup-ot, szóval reset, és mehet vissza.

Switch Tax

(#1696) #19482368 válasza MasterMark (#1695) üzenetére


#19482368
törölt tag

Így van, folyamatosan megy a backup.
De ha nem veszi fel a kapcsolatott unms a routerrel, akkor semmit nem ér a backup. Hacsak nem csinálsz lokális backup-ot. Ha törlöd a routert az unms-ből. Megy vele a backup is.:D szóval azért érdemes lokális backup-ot készíteni. Ilyen esetekben. Na mindegy az irány jó, és alig várom mikor lesz majd olyan állapotban hogy élesében menjen.
Ellenben ebből a szempontból viszont a unifi sokkal kiforodtabb, megbízhatóbb.

[ Szerkesztve ]

(#1697) MasterMark válasza #19482368 (#1696) üzenetére


MasterMark
titán

De le lehet tölteni UNMS-ből a bakcup-ot.

Letöltöd, és kézzel visszarakod. Én így gondoltam.

Switch Tax

(#1698) #19482368


#19482368
törölt tag

Igen tudom, csak ha törlöd az eszközt az unms-böl, megy vele a backup is. Viszont addig meg nem veszi fel újra, mondván már van ilyen eszköz, csak nem aktiv. de ha ezt nem tudod előre és rá bízod magad az unms-re. És éles környezett akkor könnyen pórul lehet járni.

[ Szerkesztve ]

(#1699) MasterMark válasza #19482368 (#1698) üzenetére


MasterMark
titán

Mondjuk nekem ilyen még nem volt, hogy elhagyta a kapcsolatot, de tippre szerintem ott is csak idő kérdése lett volna mire észbe kap és megoldja. :DDD

Meg hát éles környezetbe nem való béta szoftver szerintem.

[ Szerkesztve ]

Switch Tax

(#1700) #19482368 válasza MasterMark (#1699) üzenetére


#19482368
törölt tag

Ezt mondom én is. Élesbe annyira nem jó pofa még. Mondjuk nekem erre van egy külön eszköz.:D
Nem sajnos nem tálalt vissza. Nem tudta többet felvenni a kapcsolatott.:(
Mondjuk lehet hogy ezt már javították. Nem tudom, mostanában nem néztem az unms háza tájékára. De majd lehet ha több időm lesz, akkor megnézem mi minden változott. Addig meg ott a demó oldal, ahol azért látni már látványos változásokat.

Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.