Hirdetés

2024. április 28., vasárnap

Gyorskeresés

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2023-12-24 13:50:05

LOGOUT.hu

Ubiquiti hálózati eszközök - téma összefoglaló

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#1701) rekop válasza MasterMark (#1689) üzenetére


rekop
Topikgazda

Nálam is kb. ugyanez a helyzet annyi különbséggel, hogy az Unifi AP-k uptime értékei nem jók még a discovery résznél sem.
Devices:

[ Szerkesztve ]

Eladó dolgaim: https://tinyurl.com/5n7jmuvj

(#1702) MasterMark válasza rekop (#1701) üzenetére


MasterMark
titán

Köszi, akkor ez ilyen. Remélem javítva lesz, és ha már legalább tudja mérni az uptime-ot, akkor oda is kiírja.

Amúgy Unifi AP-knál, nekem az SNMP bekapcsolása óta mért időt méri. Ha majd újraindítom az AP-t, akkor szerintem passzolni fog rendesen is.

Switch Tax

(#1703) schferenc77


schferenc77
aktív tag

Sziasztok,
Egy kis segítséget szeretnék kerni, EdgeRouter ER-4 routerhez. Kezdo vagyok a temaban, egy USG-3-at es egy ER-4-et tesztelek, hogy melyik lenne a jobb nekem. Teljesítményben (1Gbit/s Digi net) az ER-4 egy kicsivel jobb, de a konfigja azert másabb, mint az usg.
Szoval a probléma: PC-n a speedtest.net appja a lefelé sebességet tudja mérni, de a felfelét nem, internet connection error-ral elszall. Mobil (android) app jól méri. Dpi és upnp, upnp2 be van kapcsolva. Kell valamit tekerni az ER-4-en, hogy menjen a feltöltési irány? Miert van az, hogy PC-n nem megy, mobilon igen?
Van olyan felület ER-4-en, ahol az eppen aktuális forgalmat latom, es esetleg rajonnek, mit dob el a tuzfal?

(#1704) MasterMark válasza schferenc77 (#1703) üzenetére


MasterMark
titán

Nem ott van a probléma, hanem a PC-n.
Az ER4 jóval erősebb.

UPnP-ből csak az egyik kell, ugyanazt csinálja.

A tűzfal forgalmát a tűzfalnál látod, ott írja hol droppolt. De nem itt lesz a gond.

[ Szerkesztve ]

Switch Tax

(#1705) puru


puru
senior tag

Sziasztok!
ER-4 készüléket hol érdemes most venni?

(ugyanitt ER-3 Lite eladó, részletek a hirdetésemnél)

Köszi

(#1706) Cirbolya_sen válasza puru (#1705) üzenetére


Cirbolya_sen
aktív tag

van készleten: /nagyker/

http://www.intercrown.eu/webaruhaz/ubiquiti/router

listán van, nem derül ki, higy készleten is van-e /kisker-nagyker/

http://www.wireless-bolt.hu/45923-otthonra-irodaba/662676-edgerouter-4-portos-router

Cirbolya_sentinel

(#1707) schferenc77 válasza MasterMark (#1704) üzenetére


schferenc77
aktív tag

Ennek (mármint, hogy a PC-n van a gon) némileg ellentmond, hogy most kicseréltem az ER-4et az USG-re, és egyből ment a PC-s programban a feltöltés is.
Sebességben meg hiába tud többet az ER-4 (elvileg), nekem digi 1000-es neten fej-fej mellett van 1 napos átlagban az USG3-mal (882MBit/s vs 867MBit/s az ER4 javára, 40 mérés átlaga). Tehát úgy néz ki, hogy már csak a unifi SDN miatt is az USG3 lesz a befutó, egyszerűbb is konfigolni, és sebességben hozza ugyanazt.

(#1708) MasterMark válasza schferenc77 (#1707) üzenetére


MasterMark
titán

Nem csak internetsebesség létezik.

Az előzőnek meg ellentmond az, hogy mobilról meg megy. Mivel mérsz? Böngészőből? MSS Clamping jól van beállítva?

Switch Tax

(#1709) VeryByte válasza schferenc77 (#1707) üzenetére


VeryByte
őstag

Mondjuk egy ER4 nem 1-2 felhasználós környezetben fogja megmutatni a tudását.

"What is the most important thing in a woman?" - "The soul."

(#1710) Cirbolya_sen válasza schferenc77 (#1707) üzenetére


Cirbolya_sen
aktív tag

Szia,

Valami konfig hiba lesz, ER-4, Lite, USG, és ER-6P is megy Digi1000-n, semmi feltöltési hibát nem tapasztaltam még.

Cirbolya_sentinel

(#1711) schferenc77 válasza MasterMark (#1708) üzenetére


schferenc77
aktív tag

MSS clamping 1452-re van állítva, ez jó a digihez nem? PC-s speedtest.net alkalmazással mérek, a webeset még nem próbáltam, de teszek egy próbát.
Az a gond, hogy kicsit elbizonytalanított az ER-4 konfigurálása az USG-hez képest (bonyolultabbnak tűnik). De lehet, hogy mégis ER4 lesz, azzal hosszú távon sem lesz teljesítmény gond, ráadásul sokkal jobban állítható, ha szükség lenne rá.
Merre találok jó tutorial-okat EdgeOS-hez kezdőként?

(#1712) MasterMark válasza schferenc77 (#1711) üzenetére


MasterMark
titán

1452 a jó igen. Esetleg még a cli verziós speedtestet is megnézheted.

Switch Tax

(#1713) #19482368 válasza schferenc77 (#1711) üzenetére


#19482368
törölt tag

Bármelyiket is választod nagyon nem nyúlsz mellé. Ha fontos a wifi, és annak teljes körű felügyelete, védelme akkor unifi termék család. Ha inkább vezetéken akarod használni akkor edge termék család. Lehet ötvözni őket, de ennek ára lesz, ami a szolgáltatás lehetőségeinek a csökkenésével fog járni. nálam pl mind a kettő termék család megvan. És nagyon nem bántam meg egyiket se.

(#1714) rekop válasza schferenc77 (#1711) üzenetére


rekop
Topikgazda

Korábban többször volt szó a tutorial-okról, például itt. Kiemelném Crosstalk “Routing and Switching Basics” sorozatát, belenéztem, jó dolgok vannak benne. Illetve kezdésnek mondjuk egy CCNA oktató anyag hálózati alapismereteink áttanulmányozása nem árthat.

Eladó dolgaim: https://tinyurl.com/5n7jmuvj

(#1715) Lanash


Lanash
aktív tag

Sziasztok!
Panelból házba költöztünk, így a jelenlegi routeremet le kell cserélnem mert nem elég a 3 szint+kert Wifi kiszolgálására. Amit kinéztem az egy AmpliFi Wifi lett volna, de a WLAN, WiFi, vezeték nélküli hálózat topikban azt javasolták, hogy inkább egy routert vegyek és kábelen kössem be a két UniFi AP-t.
Szerencsétlen helyzetben vagyok, mert a házat már félig felújítottuk és nem gondoltam a hálózati kábelezésre. Nem nagyon szeretnék kábeleket falon kívül látni, de ha csak ez van akkor elfogadom. Melyik UniFi AP-t javasoljátok megvételre? illetve a roaming-ra lesz lehetőség? Ezeknek az eszközöknek van egy felhasználóbarát kezelő felülete vagy programozós mint a mikrotik?

(#1716) MasterMark válasza Lanash (#1715) üzenetére


MasterMark
titán

Kezelőfelület így néz ki: [link] Itt tudod próbálgatni, állítgatni.

Roaming az AP között lesz, bármelyik AP jó, a kérdés az mit szeretnél pontosan.

nem gondoltam a hálózati kábelezésre
Oriási hiba, de gondolom már rájöttél.

[ Szerkesztve ]

Switch Tax

(#1717) #19482368 válasza Lanash (#1715) üzenetére


#19482368
törölt tag

Megpróbálom a lehető leg olcsóbb, kompromisszumok, szolgáltatások elvesztése nélküli olcsóbb opciót leírni.
Ha normálisan ki akarod építeni.és a keret is engedi.

1. opció amire szükséged lehet.
USG UniFi Security Gateway/router (Br. 37.758 Ft)
UniFiSwitch 8 port Gigabit switch 4 port POE (Br. 35.001 Ft)
UniFi Cloud Key (Br. 26.867 Ft) Nem rég jelent meg a Cloud-key 2 lehet érdemes várni vele. Azonkívül a cloud-key szoftvere UniFi SDN Controller telepíthető Windosw, Linux, MAC, és akár külső VPS szerverre is.
UAP-AC-LR UniFi Access Point, AC Long Range (Br. 35.243 Ft)/db

Összesen kb 134.869 Ft összegre lehet számolni. Ha 1 AP elég. ha több szükséges akkor az ár is változik, ez csak egy alap szett. Ami otthoni, és kis vállalkozások számára tervezték.

Így tevődik össze teljes körűen a UNIFI termékcsalád.
Az árak eltérőek, érdemes megnézni máshol is.
Persze, lehet spórolni, és különböző megoldásokkal kiváltani, de általában ennek az a vége, hogy nem kapja meg a teljes, plusz szolgáltatásokat, amire később rájön mégis csak jó lenne. Tehát érdemes előre megtervezni, figyelembe véve az esetleges további igényeket. USG-ből, és Unifi Switch-ből, és AP-ból is vannak nagyobb tudással, teljesítménnyel rendelkezők, Az USG3P kb 200 felhasználó igényét tudja kiszolgálni, ha be van kapcsolva az IPS/IDS védelem, az a sávszélesség rovására megy. Ha a Cloud-key-t regisztrálod a UBNT oldalon, lehetőséged van cloud-accesen keresztül felügyelni, probléma esetén be avatkozni. Anélkül hogy VPN és egyéb plusz szolgáltatás kapcsolnál be. Létezik rá mobil app, aminek a segítségével a telefonodon, akár mobil interneten keresztül rá tudsz nézni. email értesítés, küld, mikor mi történik a hálózaton.

[ Szerkesztve ]

(#1718) Lanash válasza #19482368 (#1717) üzenetére


Lanash
aktív tag

Köszönöm a gyors választ!
MasterMark neked is!

Az eszközökre kb 120.000 Ft-ot szántam (kb ennyibe van a AmliFi is). 3 szintem van, tégla építésű ház, szintenként ~78nm. Felső szinten van a modem, így ide kerülne a router. Itt lenne egy gép kábelen, PS4 és TV kábelen. Valamint két kültéri IP kamera, valamilyen rögzítő eszközzel. Alsó szinten TV, telefonok, tablet, laptopok wifin csatlakoznának. Két szint között van egy nyílt tér a lépcsőn kívül. Az érdekesebb rész az a pince amit beton födém választ el és ott van egy wifis konnektor illetve egy wifis bojler, amit mindenképpen el szeretnék érni.
Nem vagyok szaki a wifi-s eszközök kiépítésében (igazából azért is néztem az AmpliFi-t), viszont szülői felügyeletre szükségem lenne, mert nem akarom, hogy a gyerek éjjel nappal valami sz***-t nézzen.

k.feri80 amiket írtál van amit nem tudom mi. USG UniFi Security Gateway/router - ez lenne a "sima" router?
UniFi Cloud Key - ez micsoda?

(#1719) MasterMark válasza Lanash (#1718) üzenetére


MasterMark
titán

A USG a router, ami kezelhető a Unifi kontrollerből.

CloudKey egy eszköz ami tudja futtatni a Unifi kontrollert.

Minden beállítást és egyebet a kontrollerből csinálsz, amit linkeltem.

Switch Tax

(#1720) Mr Bond 007 válasza Lanash (#1715) üzenetére


Mr Bond 007
őstag

Vagy veszel Amplifi-t ha nincs szükséged nagy dolgokra, csak gyors és stabil netet akarsz (nagyon sok feature ebben is benne van és sokkal könnyebben kezelhető). Majdhogynem olcsóbbra jönne ki egy komplett unifi rendszernél. 120 körül indul a 3 egységes csomag. (1 router+wifi 4db gbites porttal, és 2db range extender) Csak konnektor kell a range extendereknek. (később ha még bővítenéd akkor csak extendert kell venni hozzá és minden plug and play)

Vagy ha többet akarsz tudásban, (értesz hozzá) azt is teheted amit itt sokan mások is (én is), unifi gateway helyett veszel edgeroutert valami olcsó switchet és 2 unifi wifi eszközt. (nem kell cloud key, és egy alap switch árban töredéke a unifi switchnek). Annyi hogy így pár dologról le kell mondanod, ugyanakkor otthonra ezek nagyrésze amúgy se kell.

(#1721) JoceeHunt válasza Lanash (#1718) üzenetére


JoceeHunt
őstag

Szia,

Csak egy tapasztalat mert követem a fórumot.
Én költöztem, a ház belső részéhez nem kell nyúlnom, szigetelésem viszont lesz így van némi mozgásterem.
Nálam is FSZ, Emelet meg Szuterén van garázzsal.
Hasonló cipőben jártam egy Asus RTN16 routerem volt, profibban gondolkodtam 150-ig lévő kerettel.
Rátaláltam, megjegyzem nem sok háttértudással (nagyon alap) az Unifi cuccokra. Elindultam, de már 300k felett vagyok bőven hogy minden stabil legyen de egyetlen forintját sem bántam meg.
Összedobtam használtból egy Rack házat abba építkezem (még folyamatban).
Nekem ami lett: USG, 3db AP (szintenként) + 1 nagy kültéri AP időjárásálló, legfelső szinten egy 16-os Switch, Szuterénben egy 8-as Switch, Cloud-al várom a 2-est addig anélkül elvagyok igaz csak az asztali gépről tudom kezelni a felületet emiatt mert azon telepítettem az egészet.

Amiket használok:
16-os Switch: NAS, Asztali gép, 5 szoba TV-je (még kábelezés alatt), nappali AVR-je, Somfy okosotthon, 2db AP, Riasztó
8-as Switch: Kamerarendszer (nem unifi), 2db AP, Hörmann Gateway, innen még lesz 1-2 eszköz a hátsó kerti garázsba ha kész a kivezetékezés.

Mindenhol totál jó a jelem, imádom az egészet úgy ahogy van.

Wifi eszközeink: 2 laptop, 4 mobil, 1 ipad, Honeywell fűtésvezérlő.
Szakmai hiányom nem éreztem, volt egy kedves fórumtárs aki türelmesen minden hülye kérdésemre válaszolt privátban, ha olvassa ezer meg millió köszönet érte.

2 Wifi hálózatot indítottam, 1 a saját és család eszközeire meg egy GUEST szintén jelszavazva. Így tudom figyelgetni jobban az eszközöket nekem így kényelmes és átláthatóbb.

Itt tartok:

Még egy Rack szünetmentes megy bele, 1-2 takaró panel meg majd a Cloud 2. Az USG tartó panelja a napokban érkezett meg, hévégén szerelem be 1U-t foglal.

Szerencsém volt mert a nem használt emeleti nappaliból nyílik egy pici 2mx2m-es mini szoba vagy mi abba költöztem be, innen vezetékelek.
A szobákba 2 irányom van:
1. Padlásról elindulva (rack szekrény helye felett van a padlás) minden szobába a külsö falon megyek be valamelyik alsó sarokba ahol aljzat lesz, a KOAX-al is ezen az útvonalon. Szigetelés minden betakar.
2. Macerásabb: Padlásról az egyes szobák felső sarkába futnának le a kábelek (ftp+koax) és egy saroktakarással a sarokban maradna vagy sarok kábelcsatorna. Az emeleti szobák alsó sarkában mennék le a földszinti szobákba. Ezen még agyalok mert egyszerűbb de nem tudom még hogy tudnék fúrni.

Remélem sikerült valami ötletet vagy segítséget adnom a kisregényemmel.

joceehunt felhasználónak 60 pozitív és 0 negativ értékelése van a fórumon! http://phmegbizhatosag.atw.hu/phtabla.php?nev=joceehunt

(#1722) #19482368 válasza Lanash (#1718) üzenetére


#19482368
törölt tag

Nos az a helyzet mint írtam ez az alap kiszerelés. Tehát ettől csak több lehet mint eszköz, mint ár. Ami mint a demo oldalon is látható, azt fogod kapni.Ha komplett unifi mellett döntesz. Egyéni véleményem, hogy ha fontos a felügyelet, biztonság, és wifi-n akarod megoldani akkor saját, és családod biztonsága érdekében jobban jársz, ha egyszer normálisan kiépíted, beállítod. Még akkor is, ha jelen pillanatban megnöveli az erre szánt költséget.
Ami még fontos lehet, ha unifi és a cloud-accest használod, lehetőséged van beállítani hogy a cloud acces fiók felhasználó név, jelszó párossal tudj belépni. azaz nincs "lokális felhasználó" ha a cloud acces fiókban beállítod a 2fa azonosítást, ebben az esetben a hálózati eszközök is meg fogják követelni a 2fa azonosítást ahhoz hogy be tudj lépni. Ez egy + biztonsági érzetet biztosít, ad. Ez alól akkor van kivétel, ha a hálózati eszköz offline, "nem kapcsolódik az internetre" ebben az eseten nem kéri a 2fa azonosítást, és a cloud acces felhasználó név, jelszóval tudsz belépni. Ilyen szolgáltatás pl nincs az Edge vonalon jelen pillanatban. És még sok más. Viszont ugyan ez elmondható hogy edge vonalon vannak olyan megoldások, amik unifi vonalon nincs meg. Erre szoktam azt mondani, Wifi, akkor UNIFI, ha vezeték akkor Edge bár mind kettő UBNT, mégis más, más, az erősségük.

Igen, meg lehet oldani Edge termékcsaláddal is, de az sok embert már jobban kizökkent a komfort zónából. A Unifi az sokkal felhasználóbarátabb. mint az edge. Kb mind a kettő ugyan azt tudja. De mégis teljesen más. Mondhatni összehasonlíthatatlan. És ami azt illeti, nem is szabad. Lehet ötvözni az Edge és a unifi termékcsaládot, különböző módszerek állnak rendelkezésre, de sokan utólag meg is bánták. Mert nem volt teljes körű a szolgáltatás. És rájött mégis csak jó volna.

Én a következő képen oldottam meg.
Wifi az unifi-n. ami fent leírt eszközökből áll. Ami meg vezetéken kell hogy menjen, ott Edge eszközök.
Tehát teljesen el vannak szeparálva, teljesen külön felügyelet alatt. Hogy mennyire túlzás lakossági szinten, a kérdés igény függő. Mindenesetre amióta ezekre az eszközökre apránként rá áldoztam az időt, pénzt energiát. Az IT problémák drasztikusan vissza estek, és lényegesen kevesebb bosszankodás. Én csak biztatlak, mert hosszú távon, megéri. Nekem sokkal többe van, sokkal többet áldoztam rá,anyagilag és nagyon nem bántam meg. Nem kell mindent egyszerre, magamból kiindulva, apránként vettem meg a hálózati eszközöket.

Még ezek jutottak eszembe, hátha segít a döntésben.

(#1723) JoceeHunt válasza #19482368 (#1722) üzenetére


JoceeHunt
őstag

Ezt olvasva lehet elcsesztem a kábeles vonalat :)?

joceehunt felhasználónak 60 pozitív és 0 negativ értékelése van a fórumon! http://phmegbizhatosag.atw.hu/phtabla.php?nev=joceehunt

(#1724) #19482368 válasza JoceeHunt (#1723) üzenetére


#19482368
törölt tag

Nem tudom, mondom igény függő. Nekem így jött be, az egész. Hogy teljesen külön kezelem. Igaz így a centralizált felügyelet bizonyos értelemben ugrott. De ez legyen a legnagyobb probléma. Én elvagyok így mind kettő termék családdal. Meg jó az ha külön van, abból baj nincs. Attól még van egy eszköz, amin minden forgalom keresztül megy, és ha nagyon eltér az átlagos adatforgalomtól, így viszonylag pillanatok alatt ki lehet szűrni a kompromittálódott eszközt. Főleg lakossági szinten ahol kevesebb eszköz van használatban. 10-20 eszközpark nem minősül nagy hálózatnak.

(#1725) Lanash


Lanash
aktív tag

Huh, jó sokat olvastam :) Köszönöm mindenkinek, kedvesek vagytok!
A termékek és a felület is tetszik. JoceeHunt ötlete is sokat dobott a dolgon, mert jövő tavasszal lesz nálunk is a külső szigetelés felrakva, így lenne helyem kábelezni, illetve bizonyos pontokra a padlásról le tudok jönni kábellel.
Az eszközök elhelyezésén és az AP-k számán kell mindenképpen elgondolkoznom, hiszen ha nem kap wifi-t a bojler vagy a konnektor akkor nem tudom beállítani a padlófűtést és a meleg vizet. Ha nincs Wifi a nappaliban akkor meg asszony lesz kiakadva, ha meg sok pénzt szeretnék erre költeni akkor is Ő lesz kiakadva :)
Na ezeken mind elgondolkozom és megpróbálom kitalálni mivel tudom alátámasztani a magas árat :C

(#1726) MasterMark válasza Lanash (#1725) üzenetére


MasterMark
titán

Nem kell feltétlen magas ár. Bármilyen router jó, bármilyen switch, illetve az AP-k (külön kell venni kapsz hozzá PoE injektort.). A kontroller nem muszáj folyamatosan fusson, egy sima PC-re fel tudod rakni Windows alá, elég akkor elindítani, ha valamit állítani szeretnél.

Switch Tax

(#1727) JoceeHunt válasza Lanash (#1725) üzenetére


JoceeHunt
őstag

Szerintem ha logikusan felépíted és elmagyarázod neki, meg fogja érteni a különbséget.
Én ezidág szenvedtem mindig 1 db routerrel (általában a 40-80.000-es kategóriával mindig 2-3 évig). A "szendvedtem" szó akkor került bele a véleményembe amikor először elindítottam az Unifi Wizzard-ot. Ott meglepődtem hol is tartunk és milyen egyszerű lehet ez az egész. Eddig csak idegeskedtem az ágyban ha 1 métert arrébb kellett feküdnöm hogy ne 1-es hanem 2-es legyen a wifi jel. Most az egész ház, a pince, még az udvar-ban is legrosszabb esetben 1 csík hiányzik a különböző eszközökön a wifi jelerősségből. És ami fontos:
Vidéki vagyok, küzdök a mai kornak megfelelő nethiánnyal. 25mb-osom van, nincsenek erre 100-400-1000-es netlehetőségek optikai hiányok miatt. A hálózat MOST leadja mindenhol a teljes netsebességet! Ez számomra óriási, el sem tudtam eddig képzelni hogy van ilyen. A routernél teljes net sebességem sosem volt csak vezetéken. Illetve amit még eddig a több AP-s eszközöknél nem tapasztaltam: problémamentesen mindenféle telefon átmegy egyik AP-ről a másikra, nem kell maszatolni vele, nincs akadás, észre sem veszem.
Nagyon fontos ha vezetékelsz ne sajnáld legalább CAT6 kábelre. Nagyon figyelj oda én a 2x-esen árnyékolt kábeleket használtam mert volt ahol huzamosabb távon 3 fázis mellett megyek párhuzamosan stb.
Nagyon szívesen segítek privátban én is ötletelni ha szeretnéd és kialakult az elképzelés. sok apróság jött amivel én sem számoltam :).

joceehunt felhasználónak 60 pozitív és 0 negativ értékelése van a fórumon! http://phmegbizhatosag.atw.hu/phtabla.php?nev=joceehunt

(#1728) Lanash válasza MasterMark (#1726) üzenetére


Lanash
aktív tag

Akkor egy kérdésem biztosan van.
Amit k.feri80 összedobott nekem listát, ha kiveszem a Cloud Key-t helyette veszek még egy AP-t, akkor már csak Cat6-os kábel kell, ugye? Tehát lesz hozzá PoE táp, illetve a gépről tudnám menedzselni?

JoceeHunt

Igen, ezt próbáltam neki én is magyarázni, hogy ha veszek 2db jobb routert 60-80-100 ezer környékén vagyunk és nem biztos, hogy lefedi az egész lakást+kert és nem lesz roaming. Cat6 kábelem van 1 dobbal (- amit sógoromnál elhasználtunk), de az nem 2x-en árnyékolt. Majd olyat is akkor kell néznem, ha a padláson akarnám vinni a kábeleket. Nálunk Digi1000 van és azt mindenképpen szeretném kihasználni az új eszközökkel.

[ Szerkesztve ]

(#1729) Cirbolya_sen válasza Lanash (#1725) üzenetére


Cirbolya_sen
aktív tag

Az a jó az ilyen célfeladatot ellátó rendszerekben, hogy aszerint rakhatod össze őket, hogy mire is van szükséged.

Kiindulásnak az igényeket kell pontosan felmérni, listába szedni. Más más kell, ha dolgozni kell rajta /VPN, NAS, IP kamera, okos otthon/ és más, ha "egyszerűbb" de stabil otthoni felhasználás a cél.
/Most már én is okosabb lennék, így 10 évvel az építkezésem után :DD/

Az AP típusoknál az is fontos, hogy hogyan és hol rögzíted, van falra/falba rakható, és van álmennyezetre szerelhető. Árban nincs nagy különbség köztük, de a teljesítményben sokszor nagyon is számít ez.

ps: lehet poe-s switch-el is játszani, ha a poe feladás macerásabb lenne a saját feladókkal
Ha kell az Ubi-poe feladó, akkor ne OEM kiszerelést vegyél, mert abban nincs olyan, úgy általában 2-3ezer Ft-al olcsóbb mint a dobozos.

[ Szerkesztve ]

Cirbolya_sentinel

(#1730) JoceeHunt válasza Lanash (#1728) üzenetére


JoceeHunt
őstag

Első körben lődd be hova tudsz kábelezni és hova tudod/szeretnéd felrakni az AP-ket.
Falon kívüli kábelezéshez akármilyen szigeteltet használsz szerintem csőben vidd el ami miatt lesz meló vele.

Gondold át mit kötnél pontosan és mire. Ha a legalsó szinten is van/lesz eszköz, akkor lehet most 1 kábellel lemész az AP-nak és később kiváltod a kábelre raksz egy kisebb Switchet hogy ott is legyen több lehetőség.

Ha ez megvan nézd meg a métereket elég-e a kábel.

Kábelhez kelleni fog dugalj (árnyékolásfüggő, nekem volt sima dugaljam de túl vastag volt bele a szál ezért kellett újat beszereznem, meg egy normálisabb fogót. Teszter sem ár ha van, tudsz kérni).

Én a Poe kérdést erőltetném, egyszerűbb ha az eszközből már kapja az áramot, és nem kell szórakozni mással (szerintem).

Ha már tudjuk miből mennyi kell akkor jobban el tudunk indulni. Cloud jó dolog majd ha meglesz a rendszer rájössz, később is tudod majd bővíteni.

joceehunt felhasználónak 60 pozitív és 0 negativ értékelése van a fórumon! http://phmegbizhatosag.atw.hu/phtabla.php?nev=joceehunt

(#1731) Mr Bond 007 válasza Lanash (#1728) üzenetére


Mr Bond 007
őstag

Azt is fontos tisztázni hogy a cloud key nem csak azért kell hogy be konfigold, hanem azon fut a vezérlő. Tehát ha minden funkciót ki akarsz használni akkor számítógépen is 0-24-ben mennie kell a vezérlőnek. (nem volt szó róla de ha van nas-od akkor azon is futtatni tudod, így meg tudod spórolni a cloud key árát)

(#1732) Egon válasza Lanash (#1728) üzenetére


Egon
nagyúr

A pincében elhelyezett eszközöknek nem kell túl nagy sávszél, így azért vélhetőleg nem kell oda külön AP. Időnként meglepően nagy teret le tudnak fedni ezek az eszközök: az sem kizárt, hogy egy jól elhelyezett, a ház közepére rakott AP, lefed akár 3 szintet.
A helyedben először csak 1 db AP-t vennék, azt elhelyezném középen, ideiglenes rögzítéssel próba jelleggel. Ha nem válik be, vennék még egyet, és a három szintet lefedném úgy, hogy legfölülre és középre raknék belőle. Ha ez nem nyert, akkor a középen levőt egy szinttel lejjebb vinném. Ha így sem jó, akkor jöhet a harmadik AP.
Amin tudsz spórolni, ahogy fentebb is írták, az a Cloud Key és a switch, illetve az Edgerouter vonulat valamivel olcsóbb mint az USG (cserében viszont az együtt menedzselésről le kell mondani). A switchből nem fetétlenül kell PoE-s típust venni, ha megoldható a tápfeladó használata, illetve - ha nem gond a menedzsment hiánya - lehet nem Ubi switch-t is venni, még olcsóbban.
Minden kompromisszumokkal jár; azt neked kell tudni eldönteni, hogy mi az, amit ebből bevállalsz, és mi az amit nem.

"Bonyolult kérdésre egyszerű választ keresni helyénvaló, de ritkán célravezető megoldás" (Wayne Chapman)

(#1733) mg105 válasza Mr Bond 007 (#1731) üzenetére


mg105
senior tag

Sőt, a google cloud platformban van egy always free tier, tehát teljesen ingyen is üzemeltetheted, az erőforrása bőven elég pár site menedzselésére, bárhonnan elérhető. ;)

(#1734) #19482368 válasza Lanash (#1728) üzenetére


#19482368
törölt tag

Tudom mindenkinek érzékeny pontja a pénztárca, de én a helyedben nem spórolnék, és nem azon törném a fejem, hogyan tudok ki váltani olcsóbban a minőség, átláthatóság, plusz szolgáltatások fejében. Ennek ez az ára, ennyibe kerül egy beléptető szint. Ettől csak feljebb van, a Cloud.keyen se spórolnék a helyedben. Sokan belevágtak, lemondtak inkább róla, csak hogy olcsóbban meglegyen. Az esetek X% meg is bánták. Volt aki utólag hangot is adott neki. Én a magam részéről lebeszéllek a taknyolástól, kóklerkedésről.
Kérdezd meg a párodat, mi történik ha olcsó a Liszt, az élesztő, és egyéb sütéshez szükséges alapanyagok, és segédeszközök. Az eredmény sok esetben borítékolható. Hát így van ez a UBNT termékekkel is. Akkor igazán élvezetes, és jó ha ahhoz minden szükséges eszközt, feltételt biztosítunk.
Jó alaposan gondold át, és próbálj hosszú távon gondolkozni.

(#1735) Laca0


Laca0
addikt

Sziasztok!
Egy Unifi swicht tárol-e magában statisztikát vagy csak az UC (vagy CK) tárol? Tehát ha nincs egy állandóan működő UC, akkor is le lehet-e kérni port statisztikákat később?
Mert tesztelni kellene egy ügyfélnél hálózati forgalmat és van nálam most egy 8 portos unifi swicht. Arra gondoltam, hogy kicserélem ott 1 napra a problémás terület swicth-ét erre és másnap laptop-on futó UC-el megnézném a forgalmat. Működhet ez szerintetek?

Xiaomi 11 Lite 5G NE Dual 8/128 | Redmi Note 8 4/64 | MikroTik hAP AC2 | Sony KD-55XH8096 | LG 47LM620S | Denon AVR-1612 | Eltax Experience 5.0 | Egreat R6S

(#1736) Cirbolya_sen válasza Laca0 (#1735) üzenetére


Cirbolya_sen
aktív tag

Szia, más típusú smart switcheknél, van naplózás /feltéve ha elég a saját memóriája, ha nem akkor használható log szerver/ Csodálkoznék, ha az Ubiban nem lenne ilyen, lehet nem csili-vili, de ami kellhet benne van a logban.

[ Szerkesztve ]

Cirbolya_sentinel

(#1737) Lanash válasza #19482368 (#1734) üzenetére


Lanash
aktív tag

Nem szeretnék spórolni, mert én is úgy vagyok vele, hogy ha valami jó akkor annak megvan az ára. Csak meló közben gondolkoztam, hogy milyen kamerát kéne venni, illetve hogyan tudnám rögzíteni a felvételét. Az Ubiquiti NVR-e marha drága, viszont ahogy néztem a Cloud key2 már ezt is tudná. Ahhoz viszont nem találtam magyar árat.

(#1738) #19482368 válasza Lanash (#1737) üzenetére


#19482368
törölt tag

Azért nem találtál, mert még nem nagyon kapható. Azért is írtam azzal lehet érdemes várni. Nekem még az 1 van, de ha lesz igény rá, akkor cserélem majd én is. De jelen pillanatban, az 1 teszi a dolgát szépen.

(#1739) Mr Bond 007 válasza Lanash (#1737) üzenetére


Mr Bond 007
őstag

Nvr az más dolog. Azt is tudsz futtatni bármilyen ubuntus gépen vagy nason, egyáltalán nem kell megvenni a gyári hw-t.

(#1740) Laca0 válasza Cirbolya_sen (#1736) üzenetére


Laca0
addikt

Most beüzemeltem itthon, viszont csak ennyit látok egy kliensnél:
Statistics
Internet
Activity
Down Pkts/Bytes
/
Up Pkts/Bytes
/
LAN
Activity
8.69 Kbps
Down Pkts/Bytes
25 614 / 26.1 MB
Up Pkts/Bytes
12 550 / 2.37 MB

Ennél többet várnék azért.. lehet, hogy nem jó helyen keresem...
Vagy ha lenne gond, akkor látnék olyat, hogy hibás csomag, meg ilyesmi?

Xiaomi 11 Lite 5G NE Dual 8/128 | Redmi Note 8 4/64 | MikroTik hAP AC2 | Sony KD-55XH8096 | LG 47LM620S | Denon AVR-1612 | Eltax Experience 5.0 | Egreat R6S

(#1741) MasterMark válasza #19482368 (#1734) üzenetére


MasterMark
titán

Csak halkan jelezném, hogy a különböző eszközök alkalmazása nem taknyolás, kóklerkedés. Csak érteni kell hozzá, és tudni mit csinálsz.

Switch Tax

(#1742) #19482368 válasza MasterMark (#1741) üzenetére


#19482368
törölt tag

Csak halkan mondom, még mindig igy koplett a szolgáltatás, amin nyersz 5-10.000 ft mint spórolás, a szolgáltatás rovására megy. Majd később amikor rájössz, mekkora hülyeséget csináltál akkor már amin spórolni akartál annak a többszörösét költőd el újra. Vagy elfogadod hogy igy jártál. Értem én a költséghatékony gondolkozási elvet, csak pont ezeken nem lenne szabad.

[ Szerkesztve ]

(#1743) MasterMark válasza #19482368 (#1742) üzenetére


MasterMark
titán

Nem beszéltem se árról se semmiről. Lehet drágább eszközöket is használni ami nem Unifi. Tudni kell mit akarsz és hogy, és akkor nincs gond.

Switch Tax

(#1744) Cirbolya_sen válasza Laca0 (#1740) üzenetére


Cirbolya_sen
aktív tag

Ez az ubi? Hat tenyleg nem sok, ennel tobbre gondolnek,. Johetnek most azok akiknek van ubi swith-uk 😃

Cirbolya_sentinel

(#1745) #19482368 válasza Laca0 (#1735) üzenetére


#19482368
törölt tag

Nem, ahhoz hogy lásd a statisztikát minden képpen kell a cloud. Lehet van valami stat amit cli keresztül le lehet kérdezni. De egy újraindítás és vége, ha nincs kapcsolata a cloud-key-el.
A vicces az, hogy edge switch se mutatja olyan részletesen mint pl egy edge router x sfp switch módban. De ezek is egy restart és oda a statisztika. Vissza kanyarodva a unifi switch-re. Ha pl digital ocean fut egy cloud, és oda be rakod a unifi switch-et, akkor online lehet figyelni a switch forgalmat. De a drop csomagokat akkor se fogod látni. Na mondjuk pont ezt nem értem a unifi -nél. Mármint ilyen szintű, mélységű statisztika ellenzés nincs meg. Se az usg a tűzfal statisztika, ami pl edge vonalon meg van.

[ Szerkesztve ]

(#1746) #19482368 válasza Laca0 (#1735) üzenetére


#19482368
törölt tag

Kedvedért beléptem CLI keresztül, hirtelen ezekre a parancsokra ad ki információt.

ssh unifi switch
telnet localhost
enable

#show interface ethernet all
Port Bytes Tx Bytes Rx Packets Tx Packets Rx

#show interface counters
Port InOctets InUcastPkts InMcastPkts InBcastPkts

további parancsok amik hasznosak lehetnek.
#show interface ethernet switchport
#show interfaces status all
#show interfaces switchport

[ Szerkesztve ]

(#1747) Egon válasza #19482368 (#1742) üzenetére


Egon
nagyúr

Egyetlen gond van: adott esetben (is) nem 5-10K-ról van szó, hanem akár 50-60K-ról (vagy még többről). Az pedig már nem biztos hogy arányban van a "komplett szolgáltatás" értékével.
Van, akinek megéri, van akinek nem, ennyi. Attól még nem "kóklerkedés", ha nem egy gyártó termékeiből épít valaki hálózatot (főleg otthon). Sőt: simán biztonságosabb lehet egy normálisan bekonfolt heterogén, mint egy alapértelmezett beállításokon hagyott homogén hálózat.

"Bonyolult kérdésre egyszerű választ keresni helyénvaló, de ritkán célravezető megoldás" (Wayne Chapman)

(#1748) #19482368 válasza Egon (#1747) üzenetére


#19482368
törölt tag

Ok, rendben kissé túlzásba estem, elismerem.
Abban is van igazság amit mondtok, hogy ki lehet váltani, sőt, csak nem mindegy mivel, és milyen áron. De az esetek 90% sokkal jobb megoldás a teljes unifi szett, főleg lakossági szinten, Hiszen ők használni akarják, és a lehető legtöbb, leg kényelmesebben információt megtudni egy centralizált felületen mi is történik a hálózaton. Nem akar CLI guru lenni, nem akar annyira komoly megoldásokat véghez vinni. Csak egy átlátható, gui felületet, ami alapján könnyedén el tud indulni. És ezt tökéletesen hozza a unifi.

Másfelől. azért annyit nem spórolsz vele, már ha normálisan meg akarod csinálni.
Most ilyen 5-10.000Ft TP-linkek, D-Linkek nem már? ugye te se gondoltad komolyan. Még lakossági szintre se.

alapértelmezett beállításokon hagyott homogén hálózat
Hát ha ilyen eset áll fent, gyakorlatilag mindegy milyen terméket használ valaki. És milyen minőségűt.
De reméljük ez a kevesebb. És sokkal inkább aki rá szánta magát arra hogy ennyi összeget rá szánjon akkor ha más nem is a sokszor említett youtube csatornák alapján feltöltött bemutató videók alapján, már sokat tett. Persze egyikük se fogja ki adni a full beállítást, viszont aki figyelemmel kíséri, hogy egymásra épültek szépen, relatív elég jól be lehet állítani viszonylag mindent.

[ Szerkesztve ]

(#1749) Mr Bond 007 válasza #19482368 (#1748) üzenetére


Mr Bond 007
őstag

Szerintem az emberek nagy többségének halál felesleges unifi rendszert vennie. (Nem véletlenül a vállalatokat célozzák ezzel a családdal.) Még Amplifi-t is. Inkább a power userek mint akik többségében ide járnak ph-ra. Na nekünk talán már igen. (de még én se tudnám magamank megmagyarázni miért érné meg ekkora összeget beleönteni az itthoni hálózatba, ha töredékéből is megy atom stabilan edgerouterrel, buta switch-el, és unifi ap ac-val)
Ja! És sosem turkálok cli-ben. :N
32-ért vettem az edgerouter lite-ot, 30k körül a unifi ap ac lite-ot, 5k-ért meg egy 5 portos tp link switchet. Hónapokat elfut kikapcs nélkül és soha! sem állt meg a rendszer. Csak firmware csere/áramszünet miatt lett újraindítva/lekapcsolva. 2 unifi-ból is végül elég lett nekem 1, a +1-et is adtam.(ezért nem számoltam) Nason futtatom a vezérlőjét. Na puff gányolás :D

[ Szerkesztve ]

(#1750) VeryByte válasza Mr Bond 007 (#1749) üzenetére


VeryByte
őstag

Mindig az a kérdés, hogy mit szeretnél.
Ha csak wifi-t, akkor lehet elég egy wifi router(szerűség).
Ha nagyobb a kecó, nem fed le, akkor kiegészítve egy-két AP-vel.
Ha nagyobb biztonságot, akkor ER-X vagy ER-PoE és az AP-k.
Ha nagyobb biztonságot és több eszközt, akkor valami ER és switch ás AP-k.
Ha rendes guest-et és külön vlan-t az IoT eszközöknek, akkor valami ER, valami smart switch és az AP-k.

És, hogy ezt miből rakod össze, az a pénztárcád és a célod függvénye.
Azért jó, ha egy termékcsaládból, mert azok nagy valószínűséggel könnyebben kezelhetők együtt és esetleg egy felületen. De lehet külön is, attól függ mi az igény.

Nálam ER-5PoE, mert kell a switch is oda, mert arról megy az okos TV és van 4 VLAN (saját, guest, IoT és teszt).Nem tudok több kábelt oda húzni a switch-től. USG a switch rész hiánya és a céges S2S VPN miatt nem játszott.
Switch-nek egy US-8-60W, mert kell a PoE és gondoltam jó lesz egyben kezelni az AP-kkal - mondjuk most már cserélném valami ES-8-ra, vagy inkább 16-ra, mert így nem ad sokkal töbet, csak talán egyszerűbben kezelhető.
AP-nek pedig jelenleg agy UAC-AP-LR.
Nálam a CK egy Digital Ocean szerveren fut (mások site-jaival együtt), ez nekem így kényelmes.

"What is the most important thing in a woman?" - "The soul."

Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.