Hirdetés

2024. május 4., szombat

Gyorskeresés

Útvonal

Fórumok  »  Processzorok, tuning  »  Tuning kezdőknek (kiemelt téma)

Hozzászólások

(#46501) rasotamas


rasotamas
veterán

Sziasztok!

Ram topikban nem kaptam választ, hátha itt:
Van 4x4 giga ddr3 1600 cl11 ramom quad channelben (lga2011).
1.5V-os, hűtőborda nélküli Hynix, sikerült cl9-en járatni.
Érdemes lenne-e 1866-on vagy följebb járatni? Mennyi feszt szabad neki adni? Ugyanúgy kéri majd a feszt a frekinöveléshez és a latency csökkentéshez is? Mi a jobb, 1866 cl11 vagy 1600 cl9? Hol szokott lenni a sweet spot?
Illetve meddig lehet ezeket általában elhúzni? Ha szereznék rá valami bordát akár 1.6V környéke és 2 GHz is reális lehetne?

Köszi

https://tinyurl.com/rasoapro

(#46502) IO.sys válasza rasotamas (#46501) üzenetére


IO.sys
őstag

Az 1600 cl9 jobb, mint az 1866 cl11. A dolgot memória benchmarkkal tudod ellenőrizni.
Elvileg 1,65V-ig nyugodtan elmehetsz, meg tovább is, ameddig bírja a szilícium. :) Ez gyártási szórástól függ. Az biztos, hogy bármilyen hűtés is van rajta, ha túl sok a fesz, akkor az kuka lesz.
A sweet spotra az eggyel előtted lévő hsz-emben van a válasz. A ram sebessége a memóriavezérlő sebességétől is függ, ami lga1156-on az IMC volt, lga2011-hez nem értek.

凸_(ツ)_/¯ // -Valamit kiírt a gép!... -Az a dolga!...

(#46503) rasotamas válasza IO.sys (#46502) üzenetére


rasotamas
veterán

1600 11-11-11-28 cr2 1.5V-ról ott tartok, hogy 1866 9-10-10-27 cr1 1.55V
2000 nincs a választási lehetőségek közt, 2133 nem megy 1.575 cl11-en sem.

[ Szerkesztve ]

https://tinyurl.com/rasoapro

(#46504) Zsizske


Zsizske
kezdő

Sziasztok!

Neharagudjatok nemtudom h jóhelyre teszem-e fel a kérdést.
Új gépet szeretnék venni. Alaplapot néztem hozzá 40k-ig. Sokan az ismerőseim körében (akik tudnának segíteni tuningban) az asus b450-F rog strix alaplapot ajánlják (Szerintük az ASUS átláthatóbb BIOS-t kínál, míg az MSI egy labirintus).
Itt prohardveren alaplap ajánlóban azonban az MSI új MAX szériás alaplapjait ajánlják (Mivel jobb a wrm). Ryzen 5 3600 procit szeretnék venni, majd az alaplapba.
Szóval a témához kapcsolódó kérdésem, h egy óvatos, biztonságos CPU tuningban tudna valaki segíteni (akinek van MSI BIOS-sal tapasztalata), ha mégis csak MSI alaplapot vennék?

Hálásan köszönöm előre is!

(#46505) F4ther


F4ther
tag

Sziasztok,

Az Asus AI tuningos fagyás problémám nem oldódott meg, de figyeltem hogy mikor fagy:
Néha elindulás után, ez a legritkább, amikor betölt a windows és kb eltelik 1 perc.
Ezen kívül elég véletlenszerű, nem kell hogy terhelés alatt legyen a gép.

A következő hibaüzeneteket kaptam, nem túl választékosan:
Machine check expection
Clock watchdog timeout
Whea uncorrectable error

Lehetséges hogy a memóriám bottleneck lenne a proci mellett és az okozza a fagyást?

Asus Rog Strix Z390-e gaming lappal
Core I 7-9700k 5,2 ghz-re húzva.
A memória valami olcsóbb kingston, 2200mhz, 4x8gb modul, de majd ma este megnézem hogy pontosítsak..

Futtattam windowsos memória diagnosztikát (Ami egyébként rettentő sokáig tartott, több óra) de nem talált hibát.

(#46506) IO.sys válasza F4ther (#46505) üzenetére


IO.sys
őstag

Igen, a memóriára szokott ilyet írni. De az AI tuning olyan, mint a guminő, se nem jó, se nem igazi, és még sérülést is szenvedhet a hardver. A manuális, rendes tuningot ajánlom, azzal sokkal magasabbra lehet jutni, rendes erőnyereséget lehet elérni. Az AI tuninggal kapcsolatban azt kipróbálhatod, hogy ha InSpectre-vel (rendszergazdaként) kikapcsolod a Spectre és a Meltdown védelmet, restart után is jelentkezik-e a fagyás. Ez a program a spekulatív támadás elleni védelmet kapcsolja ki, hogy ne lassuljon feleslegesen a géped. Amíg nem vagy kormányhivatal vagy atomerőmű, addig szerintem nem kell ettől félni, amíg van legalább egy Kaspersky Free a gépen. Az InSpectre-t feltenni általam ajánlott, hivatalosan hülye ötlet, de az AI tuning stabilizálásáért feltenni olyan, mintha a guminőt elvinnéd étterembe.

凸_(ツ)_/¯ // -Valamit kiírt a gép!... -Az a dolga!...

(#46507) F4ther válasza IO.sys (#46506) üzenetére


F4ther
tag

Megnéztem a memóriát:
HP24D4U7S8MH-8
Ez okozhat gondot?

Szombaton megpróbálkozok manuális beállításokkal, és kikapcsolom az AI tuningot, aztán meglátjuk hogy megy.

(#46508) IO.sys válasza F4ther (#46507) üzenetére


IO.sys
őstag

A memória önmagában nem okozhat gondot, hacsak nem gyártási hibás. Vagy kevés fesz van ráadva vagy semmiképp se bírja a frekit, amit az AI tuningtól kapott, vagy egyszerre a kettő. Nyilván van jobb, de ez se rossz.

凸_(ツ)_/¯ // -Valamit kiírt a gép!... -Az a dolga!...

(#46509) kurci87


kurci87
csendes tag

Sziasztok
Segítség kellene.
Asrock z77 extreme4
I5 3570k
Olyan problémám akadt hogy a processzor szórzó záras lett. Vagyis 38x- ig megy és nem enged többet. legfrissebb bios. Mindent megpróbáltam már, fórumokon azt olvastam hogy Intel ME firmware valószínűleg megsérült. :O

(#46510) kurci87 válasza kurci87 (#46509) üzenetére


kurci87
csendes tag

Oké, már nem kell segíteni. Meghalt :W

(#46511) IO.sys válasza kurci87 (#46510) üzenetére


IO.sys
őstag

Részvétem! Hogy halt meg pontosan?

凸_(ツ)_/¯ // -Valamit kiírt a gép!... -Az a dolga!...

(#46512) kurci87 válasza IO.sys (#46511) üzenetére


kurci87
csendes tag

Elszált a bios.

(#46513) IO.sys válasza kurci87 (#46512) üzenetére


IO.sys
őstag

De ha tudsz szerezni romot, még menthető, nem?
A szokásos helyeken nem találtam, a gyártónál biztos lesz. Ahogy látom, elég gázos ennek a lapnak a romja.

[ Szerkesztve ]

凸_(ツ)_/¯ // -Valamit kiírt a gép!... -Az a dolga!...

(#46514) kurci87 válasza IO.sys (#46513) üzenetére


kurci87
csendes tag

Egy új bios chip megoldaná ez a problémát, vagy servíz. De ha valaki tudja hogy kell egy sérült biost megjavítani az írjon.

(#46515) IO.sys válasza kurci87 (#46514) üzenetére


IO.sys
őstag

Elvileg lehet flashelni, de annyi utánajárás és pénz, hogy inkább vennék bios chipet vagy megkeresnék egy szervizt, hogy mennyi.

凸_(ツ)_/¯ // -Valamit kiírt a gép!... -Az a dolga!...

(#46516) WongFeiHong


WongFeiHong
senior tag

Sziasztok! Az reális, ha húzás után a cpu-z folyamatosan 4.5ghz-et jelez? Egy i5 2500k-ról lenne szó, ami évekig 4.5-ön ment egy Asrock lapban, viszont ha jól rémlik, nem folyamatosan maxon mutatta a cpu-z az órajelet, csak ha játszottam. A lapom meghalt, vettem egy ASUS lapot és itt is auton hagytam kb mindent a bios-ban. (feszültséghez se nyúltam)

(#46517) rasotamas válasza WongFeiHong (#46516) üzenetére


rasotamas
veterán

Beállítás függő, valamelyik C state felelős azért, hogy visszavegye. De ne izgulj, ha nincs terhelve nem zabál, nem melegszik, csak annyi az órajele.

https://tinyurl.com/rasoapro

(#46518) IO.sys válasza WongFeiHong (#46516) üzenetére


IO.sys
őstag

A Speedstep hogy áll most?

凸_(ツ)_/¯ // -Valamit kiírt a gép!... -Az a dolga!...

(#46519) WongFeiHong


WongFeiHong
senior tag

Már jó minden köszönöm, csak a windows-ban a minimális processzorhasználatot kellett nullára állítani, mert eddig 100 százalékon volt.

(#46520) tomgabor


tomgabor
senior tag

Sziasztok. Van egy FX8320e+Gigabyte GA-970A-UD3 lapon. Gondoltam beállítok +0.025V-t a CPU Voltage Control-nál, így 1.35V-t ír, elmentem és kilépek. Belépek a biosba megint de most már csak 1.2250V-t ír +0.025V-el. Ez mitől lehet?

(#46521) FaRkaS1991


FaRkaS1991
csendes tag

Sziasztok!
Ha off, akkor bocsi. Olyan kérdésem lenne, hogy érdemes-e egy 4.5-n járatott i5 6600k-t lecserélni egy i7 7700k-ra?Mennyire marad el az i5 húzva? Gondolkodom a cserén. Főként játékra használnám. z270-es lap van. Köszönöm.

(#46522) IO.sys válasza FaRkaS1991 (#46521) üzenetére


IO.sys
őstag

Nem számottevő. [link] Inkább VGA-ba fektess.

凸_(ツ)_/¯ // -Valamit kiírt a gép!... -Az a dolga!...

(#46523) rasotamas válasza FaRkaS1991 (#46521) üzenetére


rasotamas
veterán

Ez attól függ, hogy mivel játszol. Ha újabb játékokkal ami használja a 8 szálat, multiplayerben akkor sokat profitál az i7-ből, ha csak single player illetve régebbi játékok akkor jó az i5. Az se mindegy milyen vga-d van.

https://tinyurl.com/rasoapro

(#46524) FaRkaS1991


FaRkaS1991
csendes tag

GTX1060 6gb. Jelenleg a beharangozott új címekre fáj majd a fogam(RDR2-Dying Light2-Chernobylite pár példának), egyébként régi és új, single és multi is, mikor mihez van kedvem. Vga-t is szeretném majd cserélni, amit jövőre terveztem, de lehet hogy abba fektetek.

(#46525) IO.sys válasza FaRkaS1991 (#46524) üzenetére


IO.sys
őstag

Az 1060-at kihajtja a kisebbik is, az i7 a HT miatt mindenképp jobb. A prociéhes játékokhoz az erősebb kell, pl. Deus Ex. Általában véve válts i7-re, a mérések alapján a +30% az ár függvényében éri meg. Ha jól ki tudod rángatni, úgy már más.

凸_(ツ)_/¯ // -Valamit kiírt a gép!... -Az a dolga!...

(#46526) FaRkaS1991 válasza IO.sys (#46525) üzenetére


FaRkaS1991
csendes tag

Nagyjából 25-30k amit rá kéne pótolnom a 6600k-mra ph-s árakat nézve. De ennyit szánnék is rá. Amúgy egy Thermalright Macho rev b-vel van hűtve jelenleg. Alapon elv meg kéne hűtenie a 7700k-t is, de úgy hogy húzva lenne, úgy már kérdéses.

(#46527) rasotamas válasza FaRkaS1991 (#46526) üzenetére


rasotamas
veterán

Elbírja, lehet csak 4.3-mon. Nem jobb lenne kompletten eladi az alaplap-proci-ramot és venni egy erősebbet? Mondjuk pont ez az a generáxió ahol még jó egy K-s I7 egy jó ideig

https://tinyurl.com/rasoapro

(#46528) IO.sys válasza FaRkaS1991 (#46526) üzenetére


IO.sys
őstag

Annyit nem adnék érte pluszban. Húzni meg kell. Delideltetni is. Nekem most egy sweet spotra húzott 3770K-m van egy komolyabb körítéssel, szeretnék amúgy a te problémádban lenni, de igazából boldog vagyok. Lehet, hogy egy 1070 mellett már nem lennék.

凸_(ツ)_/¯ // -Valamit kiírt a gép!... -Az a dolga!...

(#46529) Gabi7799


Gabi7799
tag

Sziasztok!

I7-3770K Kupak alatti ujrapasztazas utan a B memoriaslot nem latja a ramot, igy csak singel-ben megy a 2x8GB, esetleg valakinek tipp? Masik CPU-val is ki lett probalva, azzal megy minden tökeletesen. Illetve az ujrapsztazas sem hozta meg a vart eredmenyt. 4GHz-en stabilitas teszt alatt a magok 100C°-fok körül mozognak.. :F

(#46530) FaRkaS1991 válasza rasotamas (#46527) üzenetére


FaRkaS1991
csendes tag

Annyit nem enged a budget. Alaplapom egy sima giga z270hd3p, ramjaim 3000-es corsairek, aztán gondloltam kimaxolom a lapom adta lehetőségeket és beszerzek még egy 7700k-t mert az biztos hogy egy jó darabig(lehet hogy az elkövetkezendő 5 évben egy csavart sem veszek bele)

(#46531) FaRkaS1991 válasza IO.sys (#46528) üzenetére


FaRkaS1991
csendes tag

Cakumpakk 26ba jött ki utazással mindennel. Egyenlőre alapon használva, az észrevételeim szerint hőmérséklet átlagba 10 fokkal emelkedett(aidán mérve), idle és terhelésen is(bár talán valahol azt olvastam a kaby lake processzorok kicsit melegebbek). 2 játékkal tesztelve, egyik az Escape from Tarkov(multi), itt az fps talán csökkent picivel(5-10) viszont nem droppolgat akkorát, stabilabb. A másik a BF5(ha már ingyen hétvége :DD ) Itt lusta voltam leszedni egy fps számláló programot, de érzésre minimum 20-30 fps növekedés lett. Konklúzió, 4,4-en járatott 6600k nem marad el nagyon a 7700k-től. De majd ha időm engedi, meg a hűtő is, megcélzom a 4.8at, aztán majd kiderül :D

(#46532) IO.sys válasza FaRkaS1991 (#46530) üzenetére


IO.sys
őstag

Semmi baj azzal a lappal. A kimaxolást akkor ne hagyd annyiban, vedd meg a 7700k-t, delideltesd és rángasd ki, hátha boldogabb lesz úgy az az 5 év.

(#46529) Gabi7799
Nem látja a 2x8-at vagy singleben megy a 2x8? A pasztázás ötlete honnan jött? Folyékony fém kellett volna. SMD kondit nem sikerült véletlenül letörni? A 3770k egy elég melegedős cpu, top lég vagy egy jobb víz kell neki.

凸_(ツ)_/¯ // -Valamit kiírt a gép!... -Az a dolga!...

(#46533) Gabi7799 válasza IO.sys (#46532) üzenetére


Gabi7799
tag

Singelben megy a 2x8, Dualban nem, mert a 3. es 4. memoria slot konkretan nem latja a ramokat( de csak ezzel a procival es a pasztazas ota). Corsair H80i viz van rajta. Elvileg nem serult semmi, ovatos voltam. Mas is jart pont ugyanigy, olvastam egy forumon, de nem tudtak miert van ez.. Talan nem nagy teljesitmeny vesztes, csak azert bosszanto.. A pasztazast a youtube-on lattam , Arctic MX-4-et hasznaltam.

[ Szerkesztve ]

(#46534) IO.sys válasza Gabi7799 (#46533) üzenetére


IO.sys
őstag

Valaki azt írta, hogy lesikálta a procit alkohollal, utána minden működött a megszokott módon.
Alapos tisztítás után körömlakkal lekenném az egész PCB-t, hogy csak a mag látsszon ki (ahol a kupak széle felül, ott természetesen nem). Kenj a magra folyékony fémet paszta helyett (most itt a legolcsóbb, illetve szégyen gyalázat, hogy a termékfotón a kupakra nyomják), fültisztítóval fel tudod vinni. Paszta a kupak és a hűtő közé kell, nem a magra (megismételted az Intel hülyeségét). Az is kérdés, hogy a kupak és a PCB között van-e most oda való ragasztó, amin el tud oszlani a teher, vagy a kupak csak úgy minden nélkül rá van téve a magra, amit izomból nyom a hűtő? A CPU alját is megnézném mikroszkóppal vagy nagyítóval, ahogy a tetejét is, nem-e esett komoly karc rajta vagy nem-e szutykos. Megtisztítanám az alján az érintkezőket is alkohollal, megnézném az alaplapon az érintkezőket, összerak aztán bios reset.

[ Szerkesztve ]

凸_(ツ)_/¯ // -Valamit kiírt a gép!... -Az a dolga!...

(#46535) Gabi7799 válasza IO.sys (#46534) üzenetére


Gabi7799
tag

Igen van alatta, magas hőtűrő képességű szilikon az UHU-tól. Megrendelem a folyékonyfémet, átnézem az alját, tetejét, aztán teszek egy próbát.. Köszönöm szépen a segítséget! :R

(#46536) IO.sys válasza Gabi7799 (#46535) üzenetére


IO.sys
őstag

Szívesen. Szerintem a megfelelő nagyítással való szemrevételezés fog választ adni a kérdésre. Majd írj, hogy mi lett!

凸_(ツ)_/¯ // -Valamit kiírt a gép!... -Az a dolga!...

(#46537) Gabi7799 válasza IO.sys (#46536) üzenetére


Gabi7799
tag

Az eredmény fenomenális lett.. Először is teszt alatt, 4400MHz-en épp csak egy-egy pillanatra éri el a 80 Celsiust egy-egy mag, egyébként alapjáraton 29Celsius. Előtte max 4200MHz-ig tudtam húzni és ott már 100Celsius feleti maghőfokok fagyások stb-stb jöttek.. Alapjáraton pedig 40 Celsius volt a minimum. Szóval összvissz cirka 15-20 fokkal lett hűvösebb :Y
Mindent frankón csináltam, alkoholos tisztítás, gumikesztű, por és zsír mentes felületek.. Próbaképp folyékonyfémet használtam azonban a kupak és a hűtő között is. Gondosan elterítettem, aztán a felesleget szépen vissza szívtam a fecskenőbe, nem volt nehéz, mert olyan mint a higany.. Ha kicsit ferdén tartottam a procit, össze gyűlt az egyik sarokban, így már könnyű volt felszívni.
Ja, és a Single channel probléma is megoldódott. Ahogy mondtad, talán az alapos tisztításnak köszönhetően.
Hálás köszönet :R

[ Szerkesztve ]

(#46538) IO.sys válasza Gabi7799 (#46537) üzenetére


IO.sys
őstag

Na ez aztán a jó hír, gratula! Nem tökölted el az időt. :K
A kupak és a hűtő közé folyékony fémet rakni viszont kicsit bátor húzás volt, mert a rézen kívül bele marja magát mindenbe. Pár hónap múlva már nem jön le a hűtő a prociról, helyette tokostul jön az egész foglalat is az alaplapról.

凸_(ツ)_/¯ // -Valamit kiírt a gép!... -Az a dolga!...

(#46539) Gabi7799 válasza IO.sys (#46538) üzenetére


Gabi7799
tag

Huhh, volt is egy figyelmeztetőkártya melette, hogy alumíniummal ne használjam.
A Corsair H80i alja réz vagy bronz nem tudom.. De a kupak maga? A mágnes nem fogta.. Ugye nem valamilyen alumínium ötvözet?

(#46540) IO.sys


IO.sys
őstag

A kupakot is viszi. [link] Szedd le és kend be Kryonauttal, azzal nem lősz mellé. Annak a felvitele egy külön sztori, mert olyan, mint a tészta, gurul...

凸_(ツ)_/¯ // -Valamit kiírt a gép!... -Az a dolga!...

(#46541) Gabi7799 válasza IO.sys (#46540) üzenetére


Gabi7799
tag

Hát, viszlát vidámság.. Leszedtem, illetve csak megpróbáltam, mert tökéletesen nem sikerült. Olyan kb mint a festék, csak fogalmam sincs, hogy ezt mi oldja.. az alkohol nem. tettem fel helyette az MX-4-ből, az volt itthon. Máris 9Celsiust buktam. 4400-on el sem indul.. kékhalál, fagyás.. 4200-on teszt alatt 89C, alapjáraton 40fok tájékán.. ez van.. viszlát jóság.. :W
Utána nézek a Kryonauttnak..
Addig is :R

(#46542) IO.sys válasza Gabi7799 (#46541) üzenetére


IO.sys
őstag

Nincs baj, épp ellenkezőleg, megúsztad. A megoldás a polír. Ha vékonyabb lesz a kupak, azzal is nyersz pár fokot. Mármint a gyári állapothoz képest. Jelenleg rengeteg apró lyuk van a felületen, ahol nincs hőátadás, szóval így nem jó. A polírnál arra kell figyelni, hogy tökéletesen sík legyen a végeredmény, ne ferdén csiszold, ilyenek. Jól le kell maszkolni és nedves dörzspapíron körkörösen kell mozgatni.

[ Szerkesztve ]

凸_(ツ)_/¯ // -Valamit kiírt a gép!... -Az a dolga!...

(#46543) GIORGIONE76 válasza Gabi7799 (#46541) üzenetére


GIORGIONE76
őstag

van oldószer ;)

https://youtu.be/2SrIamuQjeA

https://opensea.io/GIORGIONE76 https://foundation.app/@GIORGIONE76

(#46544) FaRkaS1991 válasza IO.sys (#46542) üzenetére


FaRkaS1991
csendes tag

Vizes 3m P2000-est ajánlanék csiszolásra, elég finom, de azért visz is. Polírnak meg igazából bármely szemcsés polírozóanyag jó, amit mondjuk járműfényezésben használnak. Az összes hűtőm alja ami eddig volt, olyan tükrös volt mint a hmm, tükör :D

(#46545) IO.sys válasza FaRkaS1991 (#46544) üzenetére


IO.sys
őstag

:D Köszi, még én se próbáltam.

凸_(ツ)_/¯ // -Valamit kiírt a gép!... -Az a dolga!...

(#46546) NdrewSunix


NdrewSunix
senior tag

Sziasztok!

IBT -nél a stress levelt mire állítsam? Standard, high vagy very high?
Már csak azért is kérdezem, mert van olyan cpu beállítás aminél standard minden ok, de high-on az első körben már fagy.

(#46547) m4rk.89


m4rk.89
aktív tag

Sziasztok!
ASUS Z170-P alaplapba mennyire jó választás a Kingston HyperX Predator 16GB memória?
XMP-t ki tudja majd olvasni a lap, vagy ha nem akkor milyen időzítéssel használjam?
A lap leírásában pontosan nem szerepel ez a ram, csak ez: HX430C15PB3K4/32.
(7600K futna a konfigban, ha bírja 4.5GHz-en.)

[ Szerkesztve ]

(#46548) IO.sys válasza m4rk.89 (#46547) üzenetére


IO.sys
őstag

Nem tudom, én meg merném venni, de én sok mindent merek, amit nem kéne.

凸_(ツ)_/¯ // -Valamit kiírt a gép!... -Az a dolga!...

(#46549) Sly189


Sly189
senior tag

Sziasztok, vásároltam egy hete egy MSI PS42 i5-8250u, 8gb ddr4, nVidia MX150 laptopot. Első tesztek alapján 75°C körül alakultak a CPU/GPU hőfokok (Battlefield V alatt)
Hűtő pad hatására 60 körülre esett.
Érdemes piszkálni az MSI afterburner segítségével? Ha igen mit érdemes és mennyire állítani?

(#46550) IO.sys válasza Sly189 (#46549) üzenetére


IO.sys
őstag

Mit: a frekvenciát.
Mennyire: amennyire engedi.

凸_(ツ)_/¯ // -Valamit kiírt a gép!... -Az a dolga!...

Útvonal

Fórumok  »  Processzorok, tuning  »  Tuning kezdőknek (kiemelt téma)
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.