Hirdetés

2024. május 10., péntek

Gyorskeresés

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2021-01-08 18:46:52

LOGOUT.hu

Távcsövekről általában

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#399) lugosi válasza Dorian (#398) üzenetére


lugosi
MODERÁTOR

Erre én (hangsúlyozom: én) két külön távcsövet tartanék, egyet otthonra ami lehet nagy és nehéz, nagy (akár 15x-ös) nagyítással és állvánnyal, plusz egy kicsit és könnyűt a kirándulásra, 8x-os nagyítással.
Normális ember persze valószínűleg nem úgy csinálná mint ahogy én :D szóval szerintem egy középutat céloznék meg és azt mondanám, hogy legyen 10x-es nagyítás és vagy 42-es frontlencse. Ha lenne több szürkületi használat akkor mondanám az 50-est, de szerintem nem nyernél vele igazán a pupilla miatt, tehát szerintem egy 10x42-es teljesen jó lenne. Sőt akár még kisebb is lehetne a frontlencse, világosban nappal használva, ezzel súlyt nyersz.

Az általad megadott 20 ezres körben 10x42-ből nem találtam olyat amit szerintem jó szívvel lehetne ajánlani. Nagyobb frontlencse és nagyobb súly árán a 10x50-esek között nézelődtem így tovább. Ebből az árkategóriát átnézve a Praktica Falcon jött ki 17-ért, de neten rendelve az otthoni teszt és elállás lehetősége miatt. Nincs vele tapasztalatom, feltehetően az árát simán megéri, és valószínűleg jobb, mint a lidl-es.

A véleményem szerint ahhoz hogy 10x42-ben sokkal jobbat kapj, mint amiket a 20 ezres 10x42-esek hoznak, keretben 30-ig el kellene menni, de onnan azért nem ajánlottam, mert ha 20 ezret mond valaki keretre, akkor általában a 21-22-re még meggyőzhető, de 28-30-ra már nem (természetesen, hiszen ezért mondott az illető 20-as keretet).

Ez a 20-30 ezer közötti kategória egyébként távcsöveknél az az én véleményem szerint, ami egy átlag felhasználásra teljesen élvezhető, megfelelő. Ahhoz hogy ettől egy nagyságrenddel jobbat kapj, tehát azt mondd, hogy hopp elsőre látom, hogy ez jobb, ahhoz minimum a 60-80 ezer ft-os kategóriába lépünk. Ha pedig azt, hogy na ez tényleg sokkal jobb, az 120-150. Kérdés viszont, hogy ez megéri-e, általában szerintem nem. Hozzátéve, hogy a közel 300e Ft-os távcsőnek is van optikai hibája, de lehet hogy adott esetben olyat tud mint amit a fele annyiba kerülő nem.

Sok dolog olyasmi van a távcsöveknél, ami pénzbe kerül mint felsőbb modell, de nincs összefüggésben az opikai képminőséggel. Pl állítható betekintési távolság (ha szemüveges vagy ez lényeges, ha nem akkor nem annyira), nitrogén vagy argon töltés (nem párásodik, vízálló, nem gombásodik), van-e rajta állványadapternek menet (10x-esnél még szerintem nem kell), jár-e hozzá hordtáska stb. Vannak olyan upgrade-ek, amik összefüggésben vannak az optikai minőséggel, pl. full multicoating, BAK-4 prizma stb.

Azt gondolom, hogy bátran vegyél egy 20 ezer körüli távcsövet, mert ha úgy látod hogy beválik, akkor ár/értékben nagyon jót vettél. Ha később úgy gondolod, hogy képminőségben vagy tudásban, nagyításban nagyobb kell, akkor a 20 ezrest kisebb bukással el lehet adni, mint egy 300 ezrest ha nem jön be. Illetve, a 20-as "lepasszolható" ajándékba a gyereknek, magadnak pedig tudsz venni esetleg egy olyat, ami belekerül mondjuk 3x annyiba, de mikor elkezded használni rájössz, hogy valószínűleg nem fog kelleni másik.

Szóval lerövidítve, szerintem a Praktica Falcon 10x50-est nézd meg, hogy minőségre milyen. Ha kb az Olympus DPS-I kategóriája akkor az szerintem rendben lesz.

Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.