Hirdetés

2024. április 20., szombat

Gyorskeresés

Hozzászólások

(#51) #90088192 válasza Lenry (#44) üzenetére


#90088192
törölt tag

Joóval előtte mar létezett szerintem az XP is tudta(Legalábbis addig mokoltam a regeditben míg nem voltam elégedett)

(#52) Diabolis


Diabolis
tag

Kezdés c64, mai napig vakon ütöm a load, 8,1 parancsot :D
IDE korszakból a "pirosat a piroshoz" maradt meg nagyon (az első IDE csatikat fordítva is be tudtad dugni, erre volt ez a megoldás).
Megszokások :
Windows Commander bocs :D .... Total Commander használata, új mappa md paranccsal.
Telepítés után TC, winamp megy fel először. Driverek saját kezűleg, nem bízok a win10-ben. Filmek, játékok, sorozatok tárolása szintén, de inkább csak olyanok amiket már nehezebb megtalálni, vagy kevesen töltik fel.
Melóhelyen pedig mindenki tudja, ha cd/DVD-t írok, semmi mást nem csinálok a gépen, még a zenét is bezárom :D Audio lemez pedig a leglassabb sebességgel íródik, a többi sem a leggyorsabbal :D

Ha beülsz a volán mögé, és azt érzed otthon vagy, ne gondolkodj, vedd meg! De ha leparkoltál vele és nem nézel vissza rá, rossz autót vettél.

(#53) UnA válasza #90088192 (#50) üzenetére


UnA
Korrektor

Bevallom, nem tudom, mi lehet a DN, de szövegszerkesztésben ezt mind tudja a Notepad++, és még egy kupac ingyenes plugin is van hozzá.

(#54) #90088192 válasza UnA (#53) üzenetére


#90088192
törölt tag

Dos Navigator :) 1.50 ha jól emlékszem :R

Note Pad nekem nem csinálta ezt

(#55) ncc1701


ncc1701
veterán

Akkor is root felhasználót használok, ha az adott rendszert sudo használatára terveztek. :)

(#56) samujózsi


samujózsi
tag

Nekem semmi ilyenem nem maradt meg. Lassan tanulok, gyorsan felejtek, csak használom a gépet, ahogy épp sikerül.
Amit sokan írtak, hogy őrizgetés, az elvben nekem is megvan, például ezeréves logokat, dokumentumokat nem törlök, kivéve ha öt évvel a törlés után szükségem lesz rájuk. Ami persze csak öt évvel később derül ki. :DD

Primadonnát felveszünk! https://youtu.be/9lETrcMJZJM

(#57) Lenry válasza #90088192 (#54) üzenetére


Lenry
félisten

Pedig tudja, ahogy ma már szinte minden szövegszerkesztő is.
Notepad++-ban Alt-Shiftet nyomva tartod miközben a nyilakkal kijelölsz.

Gvella Glan! | There are two types of people: Those who can extrapolate from incomplete data

(#58) samujózsi válasza samujózsi (#56) üzenetére


samujózsi
tag

Bocs, ezt visszavonom: ctrl-c, ctrl-x, ctrl-v helyett a mai napig ctrl-ins, shift-del, shift-ins kombinációt használok, ahol elérhető Fn nélkül.

Primadonnát felveszünk! https://youtu.be/9lETrcMJZJM

(#59) kraftxld


kraftxld
nagyúr

2 paneles filekezelő, kollegák csak lesnek a Total Commander hatékonyságán :D
ctrl + s rutinból percenként minden word és excel doksiban
parancssorban automatizálva a dolgok 90%-a.
weboldalakon ha címet / nevet kérnek akkor mindig afgán kecsepásztor vagyok :DDD email címnek meg általában bejön az a@b.c

| MCSE+M/S, MCITP, VCP6.5-DCV - ''Life can be hard, but Scooter is harder :)'

(#60) #90088192 válasza Lenry (#57) üzenetére


#90088192
törölt tag

Akkor megpróbálom :)

Köszönöm az infót :R

(#61) Egon válasza #90088192 (#60) üzenetére


Egon
nagyúr

Nekem a kedvenc régi szövegszerkesztőm a Kedit volt, ami tudta ezt a funkciót (az előző cégnél sokat kellett használni), illetve a Multi Editor nevű program még több lehetőséget tudott (mind a kettő Dos-os volt).

"Bonyolult kérdésre egyszerű választ keresni helyénvaló, de ritkán célravezető megoldás" (Wayne Chapman)

(#62) joey04


joey04
titán

Régen én is mindent mentettem, halmoztam. A gépben lévő vinyón kívül volt 3db 2 tb-os külső vinyóm. Már csak 1 van, az sincs félig sem és lehetne még törölgetni. Mostanra nem csak a tárhely kapcsán, de minden kapcsán a minél kevesebbre törekszem. Minél kevesebb ikon, mappa. PC-n a játékok ikonjain kívül csak a lomtár, sajátgép, meg egy mappa van, amibe mentek mindent (képek, dokumentumok, stb). A fontos alkalmazások a tálcán rögzítve, ebből sincs sok. MacBookon csak a meghajtó ikon van kint, meg a mentéses mappa és ennyi. A régi, sokak által használt dolgokat érdekes módon soha nem használtam, nem szerettem. pl winamp, tc, stb.

"Ha nem vennél a kezedbe gyorsabb telefont, akkor soha nem mondanád meg, hogy mennyivel gyorsabb telefonok vannak jelenleg a piacon."

(#63) ro_bert17


ro_bert17
őstag

citromail-es cím mai napig :DDD

(#64) Viszlát válasza ro_bert17 (#63) üzenetére


Viszlát
addikt

Édesanyám, te vagy az? ;] :DDD

"How a government taxes its citizens is a direct declaration of a country's values."

(#65) quailstorm válasza adlersson (#49) üzenetére


quailstorm
nagyúr

Erre válts, mert ezt még frissítik.

Törés nincs benne, csak plugingyűjtemény. Angol AkelPad feltétlen kell hozzá, mert ki kell cserélni, de a 7zip is vicces ruszki nyelven.

[ Szerkesztve ]

(#66) ro_bert17 válasza Viszlát (#64) üzenetére


ro_bert17
őstag

:D

(#67) UnA válasza quailstorm (#65) üzenetére


UnA
Korrektor

Akkor inkább legyen a FreeCommander, az bizalomgerjesztőbb ;]

(#68) GreatL


GreatL
őstag

Az adat-beidegződés nem feltétlenül hülyeség... azért nem lehet mindent olyan könnyen beszerezni még ma sem.

Intel Core i9-9900K víz | 32 GB | GBT RTX 3080 Ti Gaming OC | 48" LG C1 TV | Samsung(.hu) Galaxy S22+ 256 Vodával | Voda Samsung Galaxy A54 | Pocketbook Inkpad 3 Pro

(#69) bambano


bambano
titán
LOGOUT blog

én nem használtam, de a környezetemben igen: Volkov commander :)

szövegszerkesztőnek meg doson ne.com, az eredeti 38k-s, egyébként meg vi.

Egy átlagos héten négy hétfő és egy péntek van (C) Diabolis

(#70) quailstorm válasza UnA (#67) üzenetére


quailstorm
nagyúr

Mert ebben mi a nem bizalomgerjesztő?
Fogja a ruszki installer, és felrakja a gépednek megfelelő shareware totalcommandert, és mellé kicsomagol egy csomó ingyenes plugint. Meg beállítja a megjelenítést és a viselkedést.
Annyi benne max a vicces így magyarnak, hogy orosz lokalizációra készült.

(#71) Egon válasza bambano (#69) üzenetére


Egon
nagyúr

Én használtam, nagy kedvenc volt, jobban bejött mint az NC.

"Bonyolult kérdésre egyszerű választ keresni helyénvaló, de ritkán célravezető megoldás" (Wayne Chapman)

(#72) #90088192 válasza Egon (#71) üzenetére


#90088192
törölt tag

Volkov, Norton, Dos Navigator, Far manager,

Kb ezeket használtuk a haverokkal.

Ha kell megvan a Windows 1.0 is sőt a telepítok egészen W7 if bezárólag legyen az w2000 vagy Millenium.

Tudtam a telepítő kulcsot fejből a W98 hoz és az XP néz is.
Office 2000 szintúgy :DDD

Gyűjtögető életmód megvolt kb 100 DVD nyi cucc jött össze ami most megtoldva a film gyűjteménnyel 2TB vinyon pihen persze 2X hogy legyen redundancia.

Ha valakit érdekel Dimmu Bogir hát van az is :DDD

Ah a legfontosabb program: Whereisit

Offline média katalógus.

(#73) zoltanz válasza #90088192 (#72) üzenetére


zoltanz
nagyúr

"Tudtam a telepítő kulcsot fejből"
Igen, könnyen ment. :DDD 2 hetente újra kellett rakni a Win95-öt, rossz esetbn már a telepítő sem ment végig. ;]

Manapság egy előnye van ha nem vagy szegény, színvonalasabb ellenségeid lehetnek

(#74) Egon válasza #90088192 (#72) üzenetére


Egon
nagyúr

DN többet tudott mint a VC, valahogy mégsem tértem át rá, nem tetszett a kezelőfelülete.
AZ első írott cédém még megvan, elvileg még mindig olvasható (nemrég próbáltam): azon ott figyel a 3.11-es Windows és az 5.0-s DOS is (ennél régebbi oprendszerekkel nem találkoztam), sőt a 6.0-s Winword és talán a 4.0-s Excel, meg a korban hozzá illő Visio is, 20-25 játék kíséretében.

"Bonyolult kérdésre egyszerű választ keresni helyénvaló, de ritkán célravezető megoldás" (Wayne Chapman)

(#75) #90088192 válasza Egon (#74) üzenetére


#90088192
törölt tag

Ha majd lesz lehetőségem, akkor bekatalogizálom ami van, es egy bejegyzés kereteben megosztom:)

Szerintem a szerver majd elgondolkozik rajta, hogy érdemes-e volt felpörgetni a vinyokat :DDD

Különben DN fan kezdetektől fogva mert volt benne jo hex editor is es az UFO2 nagyon szerette a sok pénzt ;]

liglob.dat
Elso sor: ff:ff:7f:ff ha jol emlekszem

[ Szerkesztve ]

(#76) Argos


Argos
őstag
LOGOUT blog (1)

- Minden szir-sz@rt megtartok : pipa
Zenék, szöveges file-ok, képek, játék/program telepítők (jelenleg 22GB-os a [prog] mappám, amiből cirka 5-6 éve semelyik exe-re nem kattintottam kétszer :P ).
Egy ideje azonban én is leszoktam a mindent megtartok, leszedek, mert valamikor még jó lesz valamire.. gyűjtögető életmódról. (Kivéve a filmek/szériák. Ami tetszett, megtartom örökre. :) )
Azért van még a szekrényben néhány tucat CD/DVD, ATA archive meghajtó. Blu-ray-t már nem vettem.

- Ezer meg egy éves game-save-ek megtartva : pipa
Heroes III mindig fel van telepítve :K

- Asztal tisztántartása : pipa
És egy szememnek kellemetes látványt nyújtó tájkép (hegyek/víz), beállítva háttérnek. Van, hogy csak hátradőlök a fotölyben és nézem 40"-on a tájat. :)
Néhány ikon van csak kint, ami másik meghajtó mappáira mutat. Film, játék, zene, kuka. Bár, zenét nem is tudom mikor indítottam utoljára háttértárról... Plusz egy lomos mappa, amiben az éppen lekapott, nem fontos dolgokat tartom. Időnkét törlöm, ami kell mégis belőle másik meghatóra mentem.
Gyakran használt dolgok a tálcára vannak dobálva.

- Rendszermeghajtón nem tartok semmi fontosat, gyk. semmit : pipa
Programokat, amiket használok oda telepítem, mert ha már újra kell húzni a gépet, akkor a progikat se árt. Így el is tart egy ideig, míg mindent visszarakok, beállítgatok, mikor rászánom magam egy reinstall-ra.
Számomra felelsleges vizuális csicsák/animációk, hangok, rendszer folyamatok kikapcsolgatása, alap.

- Márkahűség(?) : pipa
(Elég későn, ~20 éves korom környékén kezdett érdekelni az informatika)
Első VGA-m egy Ati Sapphire Radeon 9600 XT 256MB volt.
Utána AMD Sapphire HD5750 1GB (2010-ben vettem itt az aprón, egészen egy évvel ezelőttig ezt hajtottam, míg végelgyengülésben kilehelte a lelkét. Rendesen kitöltötte a szolgálati idejét. :) ).
Jelenleg egy AMD Sapphire Radeon RX 580 NITRO+ 4GB rajzol képet a monitorokra. Valszeg' ő is életfogytig.

- Ha, grafikázok vagy írok, 25 file van mentve *.final; *.finall; *.finalll; ...*.finalx :B
- Hülye berögződés, jobb klikk frissítés, attól felgyorsul a gép. :DDD
- Total commander-t sose használtam, Windows intéző FTW. :P
- Monitoron olvasok, játszok, pöcsörészek, TV-n közbe film/sorozat/Utube. Egy dolog nem elég, hogy lekösse a figyelmem.
- Hangerő a hangszórón feltekerve, PC-n hangosítom/halkítom, ha kell. Ja, dedikált hangépző természetesen. Kommunikációhoz viszont az integrált van beállítva.
- Mai napig hatszor átolvasom, formázom, javítom a hozzászólást, bejegyzést, levelet stb. mielőtt elküldöm - utána amikor elment, elolvasom még egyszer és javítom a persze benne maradt hibát.
(Ezt is egy órája írom, hosszú is lett. :B )
Agyf@szt tudok kapni az összecsapott, igénytelen, helytelenül megírt dolgoktól...

...elmúlik...

(#77) #90088192 válasza Argos (#76) üzenetére


#90088192
törölt tag

Akkor engem szűrjél, nem akarlak kórházban látni egy kiálló fallosszal a fejedből :DD

(#78) Argos válasza #90088192 (#77) üzenetére


Argos
őstag
LOGOUT blog (1)

:DDD
A Tied nem vészes, olvasható.
De, amik pl. a Hülyét kapok az apróktól topikban néha elém kerülnek... :O

...elmúlik...

(#79) Hintalow


Hintalow
senior tag

Hát nekem nem sok ilyen van, max a frissítés gomb nyomkodása.
Megtartani nem tartok meg semmit, a játékaim amik eredetiek még fent vannak a polcon, csak éppen lemezmeghajtó már nincs a gépemben :D
Semmi olyan nincsen, amit ne lehetne bármikor beszerezni.
Kevés programot használok, és azok is mind ingyenes/open source cucc, fölösleges telepítőket elrakosgatnom.
Az évek során szépen kisöpörtem az őrizgetett cuccok nagy részét, és jól elvagyok a 300 gb-os vinyómon :DDD

Ha a multiverzum teória igaz, akkor van egy univerzum, ahol nem az.

(#80) pw12345 válasza #90088192 (#50) üzenetére


pw12345
aktív tag

A DN-nek van Windows verziója is, két féle, bár már megszűnt a frissítés, kezelte a hosszú állomány neveket, de 64 bites már nem készült úgy tudom:
http://www.dnosp.com/
friss, ropogós 64 bites: http://ndn.cba.pl/download/index.html
Egy alapos virustotal.com ellenőrzést nem árt futtatni.
MC, vagy FAR nem tudja ezt a funkciót (én nem próbáltam, kiráz tőlük a hideg)?
DOS alatt én is DN-t használtam, amíg fejlesztették WinNavigátort, azóta is hiányolom TC-ből a beépített mp3 lejátszót.
Most meg a DC-vel (kezeli a TC beépülőket, csak Win alatt, amiket érdemes ellenőrizni, mert vírustelep a jó része) próbálkozok, van vele gond bőven, de Linux alá nincs más.
Különböző Notepad alternatívákkal az a gond, hogy lekaptam, virustotal csekk, mind fertőzött, a TC32 bites telepítője is (a DC32 install szintén), CPUz legújabb detto. Winamp helyett ajánlották a Foobar2000-et, kapásból vírusos, Audacioust is próbáltam, nagyon bugzik, már VLC-t, SMP-t használok zenéhez is.
Ikonokat nem is használok, mindent a TC/DC fejlécből indítok.
Command promptot mai napig használok, Feladatkezelő folyamatosan megy, egyrészt lássam milyen szemét pofátlankodott fel, másrészt, van kártevő, ami letiltja, így egyből tudom, ha nem megy.
TC automatán indul, autorun letiltva, hangok, csak hibaüzenetnél ki és belépésnél, így egyből tudom, ha elszállt a hang. DOS időkből nagyon más nem maradt meg. TV tuner és tuneres monitor PIPpel alap, ha kikotlik nem tudom mit csinálok, mert már nem gyártják.
Ha az MS lepusztítja a jobb klikk menü gombot a billentyűzetekről az Office miatt (amit rég nem használok), annak nagyon fogok örülni.
Feszültségértékeket rendszeresen ellenőrzöm, mert volt már gondom miatta.

(#81) Diabolis


Diabolis
tag

V2C47-MK7JD-3R89F-D2KXW-VPK3J
XP SP1 cd kulcs, telepíteni lehet vele :D Annyit ütöttem anno, hogy 10 feles után is hibátlanul el tudtam mondani, manapság a "számolj tízig" megfelelője :D

Ha beülsz a volán mögé, és azt érzed otthon vagy, ne gondolkodj, vedd meg! De ha leparkoltál vele és nem nézel vissza rá, rossz autót vettél.

(#82) Jofi81 válasza Hintalow (#79) üzenetére


Jofi81
őstag

Ez a frissítés gomb nyomkodása honnan jön egyébként? Amíg még az iskolában voltam, nagyon sok gyereknél láttam, hogy bejön az asztal és már nyomkodja is, hogy jobb gomb-> frissítés. Ha bezártak egy ablakot, ugyanígy. Egyik sem tudta megmondani, miért csinálja, nekem pedig elképzelésem sincs, honnan eredhet ez a szokás.

(#83) Lenry válasza Diabolis (#81) üzenetére


Lenry
félisten

020736-428526-011875-6507
Red Alert 2

Gvella Glan! | There are two types of people: Those who can extrapolate from incomplete data

(#84) cappa72


cappa72
nagyúr

Neked milyen beidegződésed van, az informatika hajnalából?

ZX spektrum
ZX81
Primo
HT 1080Z + Galaxy
Commodore 64 - Raid over Moscow,
Commodore 16

XT, tubo gombbal (16 -> 25MHz talán)

IDKFA
IDDQD

IMPULSE9

4x Mitsumi CD ROM
Cyrix 5x86 processzor
Opendos

Na és örök emlékem a w95 telepítése 8 ugyanolyan gépre, amiből az egyiken a telepítés 9 órán keresztül tartott sikertelnül, majd másnap reggel újrapróbálva és semmin sem változtatva azonnal, csont nélkül.

[ Szerkesztve ]

Selenia 5w-40 motorolaj eladó! Na meg 4db Ford Kuga TPMS szenzor, 12k-ért

(#85) looser válasza cappa72 (#84) üzenetére


looser
addikt

"majd másnap reggel újrapróbálva és semmin sem változtatva azonnal, csont nélkül."

Nem lehet, hogy diszk vagy memória hiba volt? Nálam régen egy P166MMX-be vásárolt 64MB-os modul okozott ilyesmit. Amikor végre felment a rendszer, abban sem volt öröm, álltak le a szolgáltatások. Aztán visszavittem a Ready-be, a bészbólsapkás srác fel sem nézett, amikor visszavette. Bár ő lehet, hogy csak kiadta, 1x év távlatából nem emlékszem :-)

Mindent tudok a rákászszakmáról...

(#86) Lord Myn válasza cappa72 (#84) üzenetére


Lord Myn
senior tag

XT tudtommal nem nagyon volt 25 MHz-es, az a 286 AT-nek volt a maximuma, 8086-os (tehát már 16 bites) procin 16 MHz volt a max., de a nálunk elterjedt 8088 XT-ken inkább a 4.77/8 (turbo) volt a jellemző.

Közben eszembe jutott még:

- Norton Commander és leszármazottjai (Win10-en TC)
- Böngészésnél kizárólag Private/Incognito/stb. mód
- Játékok kizárólag a D: meghajtón
- minimalista windows desktop (max. 5-10 ikon)

"War does not determine who is right - only who is left."

(#87) mephi666 válasza Diabolis (#81) üzenetére


mephi666
nagyúr

hq6k2-qpc42-3hwdm-bf4kj-w4xwj

win98se :) lanparty-kat általában úgy kezdtünk, hogy minden gépre új windows :DDD (elsőre menjen után a háló felkonfigolása, különben tudtunk szívni nagyokat...)

"Kis lépés az emberiségnek... hosszú lépést a férfiaknak..." ++++++++++++++ BattleTag: mephiHUN#2258 ++++++++ A kígyó veszélyes állat mert harap, de a takarítónő még veszélyesebb, mert ő Maris

(#88) Diabolis


Diabolis
tag

Hát kérem, a szombati pálinkázás izé, memóriacsere egész jól sikerült. Botrányosan hosszú is volt, mert átmentem szombaton, egyszer csak hétfő :D

[ Szerkesztve ]

Ha beülsz a volán mögé, és azt érzed otthon vagy, ne gondolkodj, vedd meg! De ha leparkoltál vele és nem nézel vissza rá, rossz autót vettél.

(#89) cappa72 válasza Lord Myn (#86) üzenetére


cappa72
nagyúr

Nem emlékszem pontosan, de még fent van a padláson az XT, szóval talán esetleg majd ha eszembe jut, téli szünidőben megpróbálom újra bekapcsolni. ;) Talán van még monitorom is hozzá (monochrome vagy cga...)

@(#85) looser
Nem lehet, hogy diszk vagy memória hiba volt?
Nem hinném. Hardvert nem piszkáltam, csak reggel lett. Utána rendesen működött...

Amúgy volt olyan eset is, amikor azonos szállítmányból raktam össze gépeket, és kettő rakoncátlankodott. Aztán kicseréltem a memóriákat, és mindkettő megjavult... Szóval ez az eset is megvan :DD

Ja, és még Dune1, szerepjáték --> 36 óra folyamatos játék... :W (én barom...)

Selenia 5w-40 motorolaj eladó! Na meg 4db Ford Kuga TPMS szenzor, 12k-ért

(#90) JetiRulez


JetiRulez
őstag

Serdülő koromtól kb. 4 évvel ezelőttig mindig ócska tákolmány gépeim voltak, amin épp eldöcögött, aminek el kellett. Szóval én is hasonlóképpen minden trükköt elkövettem, hogy gyorsabb legyen a gép. A mai napig azzal kezdek, miután frissen feltelepítettem a gépemre a Windows 10-et, hogy minden csicsát kiírtok belőle; árnyékolások, élsimítások, animációk, áttetszőség, stb.. Illetve kb. a vírusirtón kívül más extra progi nem nagyon indul el a rendszerrel együtt; például a torrentet is utólag indítom el manuálisan. Pedig ezek a mostani gépemet nem húzzák vissza érezhetően, csak berögzült, rutinná vált. :)

Én is nVidiás voltam majdnem mindig. Az első olyan gépben - aminek már ismertem a belsejét is - egy 64MB-os nVidia MX440 volt (a Vice City jól futott vele ;) ). 1-2 alkalommal megfordult a gépemben Radeon kártya, de az XP-s időkben nagyon labilisak voltak, és nagyon haragudtam rájuk. Az már csak apróság, hogy az nVidiát azért is szeretem, mert a márkajelzésnek zöld az alapszíne és a neve is szimpatikusabb. Most épp Intel integrált van használatban, de csak azért, mert mostanában nincs időm játszani és csak feleslegesen fogyasztana a gép több áramot.

[ Szerkesztve ]

"Nem tudom, hányas a kabát nekem, Kakaógengszter rég a nevem, mint az a napközis, ki jól lakott..."

(#91) JetiRulez válasza JetiRulez (#90) üzenetére


JetiRulez
őstag

Adatmentést képekről, doksikról, stb. is lehetőleg CD-re, vagy DVD-re írok, illetve egy második merevlemezre. Ezen kívül van, amit felrakok Drive-ra is de nem volna meg a biztonságérzetem, ha csak Drive-on és a gépemen lenne meg az adat és lemezen nem. :D

"Nem tudom, hányas a kabát nekem, Kakaógengszter rég a nevem, mint az a napközis, ki jól lakott..."

(#92) Frawly válasza #90088192 (#54) üzenetére


Frawly
veterán

Nem is a Notepad-et írják, hanem a Notepad++ progit, az egy egész másik szoftver, semmi köze a Windows beépített Notepadjához. De ezt az ún. blokk-kijelölést tudja minden komolyabb szövegszerkesztő (értsd: plain text editor), UltraEdit, ConTeXT, Sublime, stb..

Ami nálam a régi időkből szokás maradt: kétpaneles fájlkezelők használata, még a DOS-os időkből, Norton Commander (néha floppyról Volkov), majd DOS Navitgator. Windows alatt Windows Commander, amit átneveztek Total Commanderre, majd Double Commander. Aztán ahogy váltottam Linuxra, ott Double Commander, terminálban Midnight Commander, de most már csak terminálban használok Vifm-et. Ilyenek nélkül nem tudom normálisan használni a gépet, nem is értem, hogy egyesek hogy vannak el Windows Intézővel meg hasonló, egypaneles fájlböngészőkkel. Illetve mikor fájlokat másolok, mozgatok, mindig a bal panelből másolom a jobb panelre. Így rögződött be.

Sok évig szokásom volt, hogy Windowsban is kiirtottam minden csicsát, és Win9x klasszik kinézetet állítottam be, de ezt a szokásom a Win7-tel feladtam. Vista nekem kimaradt. Ami talán még a régi időkből beidegződés, hogy az Asztalra csak a legszükségesebb ikonokat teszem ki Windows alatt, dokumentumot pedig soha. Erre még régen volt szükség az erőforrások kímélése miatt, de az áttekinthetőségnek is jót tesz.

Illetve a mai napig gyártok a háttértárakon ilyen random betűs ideiglenes mappákat, aa, bb, stb., ha valamit ügyködni kell, hogy tudjam, ha később elfelejteném letörölni, akkor a nevéből is lássam, hogy semmi értelmes, fontos nincs benne, törölhető.

(#93) Frawly válasza Lord Myn (#86) üzenetére


Frawly
veterán

Az igaz, hogy a 286-osnak a maximuma a 25 MHz, turbó nélkül 16, de ez ritkán fordult elő, szerintem a legtipikusabb értékek ezek egy 386-oshoz (vagy 386SX-hez) tartoznak. XT semmiképp nem lehetett, rosszul emlékszik. XT-ből pedig volt 286-os (IBM 5162), de az csak 6 MHz-et tudott.

Egyébként nemrég néztem videókat a YouTube-on a Turbo gombról, és fordítva működött, mint gondoltam. Ha be volt nyomva, akkor kellett lassítania, ha kinyomva, akkor gyorsítania. De nálam ez mindig fordítva volt bekötve, benyomva volt gyorsabb, kinyomva lassabb, erre minden gépemnél ügyeltem. Illetve a PC-ken az ősidők óta letiltom a PC speaker csippantást induláskor, meg amíg használtunk olyat, a floppy-meghajtók végigfingatását is. Ha lehet, a memóriatesztet is. Persze ezek mai gépen már nem játszanak.

Illetve még régi szokásom, hogy a HDD-ken, SSD-ken a partíciók egész GB-osak, tehát MB-ban kifejezve 1024-nek többszörösei. Ez azt a célt szolgálja, hogy esetleges partíciós tábla sérülésekor, elveszésekor könnyebb rekonstruálni azt.

Azoknak írnám még, akik a böngészőben csak privát, inkognitós lapokat használnak, hogy helyette inkább állítsák be, hogy kilépéskor a böngésző töröljön minden adatot, előzmények, sütik, jelszavak, stb..

(#94) looser válasza Frawly (#93) üzenetére


looser
addikt

"Illetve a PC-ken az ősidők óta letiltom a PC speaker csippantást induláskor"

Pedig probléma esetén azért elég hasznos tud lenni. Reggel, amikor felkelek és benyomom a gépet vécére menet, a POST csippantás ugyanolyan megnyugtató, mint a karima hűvöse... :D

Mindent tudok a rákászszakmáról...

(#95) Frawly válasza looser (#94) üzenetére


Frawly
veterán

Korábban nem az egész speakert tiltottam le, csak azt a csippanást, amit a BIOS akkor ad, amikor mindent rendben talál. De aztán pár évre rá, mikor ezt nem lehetett, onnantól az egész PC speakert lehúztam. Ha nem indulna egy gép, diagnosztikai okból rá lehet dugni újra.

Mostani modern lapokon nincs PC speaker, házakhoz sem nagyon adnak, külön lehet venni. Helyette a modern lapokon van POST kódos LCD, ami kijelzi mi baja van a gépnek.

De a PC speaker lehet hasznos, pl. én szoktam DOS emulátorban régi DOS-os játékokkal ökörködni (Vette, Q*Bert, Test Drive 2, stb.), azoknál jól jön nosztalgiából a csipogós hang.

(#96) cappa72 válasza Frawly (#95) üzenetére


cappa72
nagyúr

Test Drive 2
Te jó ég! Az sem ma volt...
:C

Selenia 5w-40 motorolaj eladó! Na meg 4db Ford Kuga TPMS szenzor, 12k-ért

(#97) Frawly válasza cappa72 (#96) üzenetére


Frawly
veterán

30 éve jelent meg. Mielőtt a 2000 után született fiatalok értetlenkednének, nem a Test Drive Unlimited 2-ről (2011) van szó, hanem a a Test Drive 2: The Duel-ről (1989). Valahogy iszonyat nagy feelingje van ezeknek a régi retró játékoknak, a béna CGA-EGA grafikával és PC csipogóval. Van bennük egyfajta jópofa absztraktság :D

(#98) looser válasza Frawly (#95) üzenetére


looser
addikt

Tudod mi volt, ami engem ledöbbentett? Amikor a 386 SX/20 (koproci nélkül, 256 Kbyte vga, vagyis nem ment a 640x480 16 biten, csak később egy Tseng ET4000-el) speakerén megszólalt a Pinball Fntasises zenéje, úgy, ahogy annak szólnia kellett. Igaz, halk volt, de maga a zene volt, romlatlanul, nem prüntyögés. Máig sem tudom, hogyan oldották meg. Később lett egy Soundblaster Pro 2-m, azzal egyszerűen berobbant minden :-)

Mindent tudok a rákászszakmáról...

(#99) Frawly válasza looser (#98) üzenetére


Frawly
veterán

A PC speakerre ki lehet küldeni digitális hangot is, egyfajta fázismodulációval. Elég kevés játék csinálta ezt. Elég torz is, az emlékek szépítették meg, azért emlékszel rá úgy, hogy torzításmentes volt.

Esetleg volt a gépben Adlib-kártya, és úgy tudott zenélni.

(#100) looser válasza Frawly (#99) üzenetére


looser
addikt

Egy baromira zúgó, de nem csipogás volt, hanem zene. Adlib sajnos nem volt, annak kimenete is lett volna, ennek nem volt, szóval tuti speaker volt. Compaq Deskpro 386s/20 (4MB ram, 120MB Conner hdd). Adlib viszont volt anyám céges gépében, egy 486 DX33-ban; a Compaq elég furán oldotta meg, valahogy a billentyűzetbe volt vezetve a hang egy spéci kábellel (két oldalán félköríves téglalap), na annál már lehetett választani a játékokban Adlib-et. De ahogy most keresgélek, mintha itt is hasonlóról írna.

Más. Amikor kijött a CHIP magazik a W95 teszt verzióval, ami a 3.1-re épült, szinte mindent le kellett darálni róla, hogy elférjen. Órákig települt és horror volt használni, de tálcás-start menüs cucc volt a javából :-D

Mindent tudok a rákászszakmáról...

(#101) cinemazealot


cinemazealot
addikt

Olvasgatok és vigyorogva morzsolom a könnyeimet, annyira szép emlékeket idéznek fel ezek a beszámolók. Több hozzászólásban magamra ismerek:
- ékezet- és szóköz mentes fájlnevek,
- egyszínű háttérkép, üres asztal,
- kikapcsolt vizuális effektek (pl. árnyék, átlátszóság), kikapcsolt OS hangok,
- két partíció használata (egy a rendszernek, egy másik pedig a tartalomnak), gyökérkönyvtárak üresen tartása,
- CD/DVD-re mentegetés (pl. régi játékokat, játék mentéseket), nyilvántartás a Where Is It? egy korábbi verziójával (egy ideje ezt abbahagytam, mert NAS-ra archiválok),
- lehetőség szerint rövid (max. 8 karakter) fájl- és könyvtárnevek használata,
- "gyári" mappák (pl. Dokumentumok) mellőzése, helyette saját mappa mindenre,
- saját tmp mappa tele ideiglenesen letöltött cuccal (szeméttel),
- munka közben mentés mindig új iterációba Mentés másként...-tel (soha nem egy fájlt hizlalok), fájlnév konvenció pedig *_01a.* ... *_01b.*, komolyabb módosításkor pedig *_02a.* stb.,
- kuka rendszeres törlése, egyébként pedig törlés általában SHIFT-tel,
- a csengőhangom jó ideje a More Bells and Whistles (akinek ez mond valamit, annak talán ezek a videoklipek is ismerősek lesznek),
- Korábban nc, wc/tc, fc szisztematikus telepítése és használata, de mióta Linuxra költöztem mc. Sajnos a dn-t, vc-t, fm-t soha nem használtam. :B

Ami pedig a hangokat illeti:
- PC speaker-en .MOD, .S3M, .XM zenék gyűjtése, játszása, néha komponálása,
- első AdLib kompatibilis hangkártyámmal olyan játszhatatlan játékok futtatása, aminek nálam nem volt még képe (mono Hercules monitorom volt), csak hogy halljam a zenéjét...

Akiket érdekel a csipogón való hangkeltés mikéntje, ajánlom ezt a videót. Aki pedig nosztalgiázna, nézze meg ezt a videót. :)

Bacsis, nagyon jó témaindítóid vannak. :R

(#102) Lord Myn válasza Frawly (#93) üzenetére


Lord Myn
senior tag

Pont azért írtam, hogy 25 MHz az AT maximuma volt (nálunk fehér holló), de XT-ből meg nem is létezett...

Illetve még régi szokásom, hogy a HDD-ken, SSD-ken a partíciók egész GB-osak, tehát MB-ban kifejezve 1024-nek többszörösei.

Tényleg! Én is ezt csinálom! Mindig calc.exe-vel particionálok... :) (Szerintem még van egy rakás beidegződésem, ami annyira automatikus a 30+ év PC-zés után, hogy kapásból nem is jut eszembe)

(#99) Frawly: A PC speaker-től már a legelső XT-men kivert a víz, úgyhogy amint lehetett Sound Blaster került a gépbe (bár az már 286-os gép volt), de az OPL2 FM szintivel sem voltam kibékülve, úgyhogy '93-tól már GUS-t használtam és onnan nem volt megállás (Yamaha XG, Roland hangmodulok, stb.stb.) Jelenleg a DOSBox-om úgy néz ki, hogy SB Pro 2, GUS, Roland MPU-401 van beállítva szimultán emulációba, az MPU-401 meg belülről (emulátorból) variálható Roland MT-32, Roland SCC-1 vagy Yamaha XG-re, így minden klasszik játék úgy szól, ahogy megálmodták.

[ Szerkesztve ]

"War does not determine who is right - only who is left."

(#103) cappa72 válasza Lord Myn (#102) üzenetére


cappa72
nagyúr

de XT-ből meg nem is létezett...
Mondom, majd megnézem mi is van a padláson.

Nosztalgikusan gondolok vissza én is a számítógépes múltamra... 1984-ben kaptam az elsőt (35 éve... jesszus...). C=16. Mindezt azért met már az az előtti évben is erőteljes hajlandóságot mutattam a nyári szüneti számítástechnika tanfolyam iránt.

Sajna perifériák nélkül, csak magát a gépet. De ettől még elindult a lavina a kockulódás irányába :DDD

Selenia 5w-40 motorolaj eladó! Na meg 4db Ford Kuga TPMS szenzor, 12k-ért

(#104) Lord Myn válasza cappa72 (#103) üzenetére


Lord Myn
senior tag

Én is a '80-as évek közepén kezdtem a "kockulást" (bár akkor még nem is létezett ez a fogalom), de én nem csak arra gondolok vissza nosztalgikusan, hanem az egész offline számítógépes világra (ami kb. a '90-es évek közepe-végéig tartott). Ha tehetném, bármikor visszacsinálnám azt a világot... :K

"War does not determine who is right - only who is left."

(#105) looser válasza cappa72 (#103) üzenetére


looser
addikt

Tényleg, a Turbo gombnak volt jelentősége? Talán az első pentiumokkal kopott ki, de az AT-s házakon állandó helye volt...

Mindent tudok a rákászszakmáról...

(#106) cinemazealot válasza looser (#105) üzenetére


cinemazealot
addikt

"...a Turbo gombnak volt jelentősége?"

Volt hát! :K Állította a processzor órajel frekvenciáját egy normál (alacsonyabb) és a turbó (magasabb) érték között. Mielőtt arra gondolnánk, hogy "egyszerűbb mindig benyomva tartani és akkor a gép folyamatosan gyorsabb", a dolog nem volt ilyen egyszerű. Az OS egyszálú végrehajtást támogatott csak, sok programban pedig nem létezett olyan mechanizmus, ami gépsebességtől függetlenné teszi a végrehajtás sebességét. Így bizonyos esetekben ezzel a gombbal kellett visszább venni a gép sebességét, hogy pl. egy játék játszható maradjon. :)

(#107) WillChi válasza MaxxDamage (#6) üzenetére


WillChi
senior tag

"Szerettem a DOS -os Total Commandert is (Volkov Commander volt a neve annak asszem)" - Volt akkoriban több is, az egyik valóban a Volkov Commander volt. Talán a legelterjedtebb a Norton Commander volt abban az időben. Én DOS Navigatort használtam, mert sokkal több funkciója volt, és assembly programozáshoz számomra a leginkább használható.

Keresek C64-hez Action Replay MK6 vagy MK7 kártyát. Esetleg Final III-at tudok cserébe adni.

(#108) snecy20


snecy20
veterán

Nem tudom szerepelt-e már, de az infó tanár ~'95 környékén mindig rám/ránkszólt, hogy hajtsuk le a képernyővédőt az ósdi 14''-s CRT-k elé. :) Így aztán gyönyörű sárga színben pompázott minden.

Az Oroszországnak küldött iráni drónszállítmányok csak elnyújtják a háborút.

(#109) cinemazealot válasza snecy20 (#108) üzenetére


cinemazealot
addikt

Én szürkét vettem magamnak, volt rajta egy drót egy műszerész csipesszel a végén, amit földelt gépházra kellett csíptetni. Persze kompenzálandó az így elszenvedett fényerő veszteséget, a monitort fel kellett csavarni, így szerintem az egész gép fogyasztása érezhetőbb lett. A sugárzásról nem is beszélve... nesze neked, monitorszűrő... :D

(#110) looser


looser
addikt

A Polaroidnak remek füstszínű üveg monitorfilterei voltak, mindig arra vágytam, de helyette valami szövet Compaq izém volt csak. Egyik kolléganőm meg valami kristályokat tett a monitor tetejére, mert azok elszívják a sugárzást. Lehet, hogy neki volt igaza, nem kérdeztem meg a szakértőt, hogy ez megfelelő-e :-)

Mindent tudok a rákászszakmáról...

(#111) Diabolis


Diabolis
tag

Hú bakker, most ugrott be egy régi sztori, muszáj megosztanom :D

Drága jó anyám, akinek a távirányító is a Battlestar Galactica fegyverkezelő pultja volt, kapott egy laptopot a cégtől. Igen jó kis vas volt, valamelyik IBM Thnikpad ,de most meg nem mondom melyik. De jobban futottak rajta a játékok mint az én akkori gépemen.
Mivel én akkor már bő 300km-re laktam tőlük, az IT-support telefonon keresztül ment. Igazi élvezet volt, műszakvezetőként egy műanyag-fröccsentő üzemben, de megoldottam a "kontrolcékontrolvé" jellegű problémáit.
Hív ám egyszer a jóanyaám, hogy "megint nem működik ez a szar!! Lefagyott!!" Én egy fröccsentő gép alatt, nyakig úszva a hidraulikaolajban, kezemben a 32-es villáskulcs...
Kérdem tőle, mi a hibajelenség? "Mondom lefagyott, és hiába húztam ki a kettőhúszból!!!"
A laptopot b+.... "Mindjárt visszahívlak" közöltem, majd 10 percig sírtam a röhögéstől... :))
Friss sztori, alig pár hónapos: Kolléga másik telephelyen anyázik ám, hogy a switchek folyamatosan lerohadnak, össze-vissza osztogatják az IP-ket, van-e valami ötletem az újraindításon kívül, az már hatszor megvolt. Azt tudni kell, hogy mi a dobozba már nem mászhatunk bele, a seniorok pedig ritkán elérhetők. Mondtam neki pár tippet, de hát túl sokat nem tudsz ezekkel hardveresen kezdeni.
Hív két nap múlva, miután a hétvégén mind a majd' 200 UTP-kábelt átkötögették, hogy megvan ám a hiba, talán öngyilkos is lesz. Irodafestés után a takarítónéni talált egy kábelt, amit visszadugott, mert azt hitte, hogy Ő húzta ki a porszívóval, és nem akart bajt. Azt nem már nem nézte meg a taksinéni, hogy a kábel másik vége hová megy.... Olyan fizikai hurkot csinált, hogy öröm volt nézni :D

[ Szerkesztve ]

Ha beülsz a volán mögé, és azt érzed otthon vagy, ne gondolkodj, vedd meg! De ha leparkoltál vele és nem nézel vissza rá, rossz autót vettél.

(#112) tm5


tm5
tag

'84-ben kaptam egy ZX81-et. +TV, semmi egyéb, na az nem sok mindenre volt jó. A suliban voltak egyéb gépek (Apple IIe, HTC 1080Z, ZX Sepectrum) azokon pötyögtem inkább.
'88-ban vettem egy Enterprise 128-at, az már sokkal jobb volt, de mindig szívtam a programok tárolásával.
'90 októberében vettem/kaptam az első PC-t egy floppyval +fehér Hercules monitorral . Azon már lehetett jól dolgozni, csak cserélgetni kellett a floppykat. Karácsonyra meglett a 40 MB-os ATA vinyó. Onnantól blue hawaii. Valamikor lett VGA-m is, de azzal lett teljes a konfig, hogy '92-ben vettem egy SoundBlaster 16-os kártyát. Na ekkor minden korábbi játékot újrajátszottam.
A 90-es évekből még ilyen dolgok rémlenek, hogy S3 Trio, S3 Verge, TSENG ET6000, Woodoo Banshee videókártyák, VESA busz stb. Jah vettem egy 387-es koprocesszort a CompFair-en, mert a 386 még integert meg emulált floatot tudott lassan én meg gyorsan szerettem volna FractInt-el rajzolgatni. :)
Kicsit hiányoznak a CompFair/Ifabo vásárok, mert azokon sok csodát lehetett akkoriban látni.
Ezután már homályosabb, hogy mikor milyen gépem volt, mert ritkábban cserélgettem. Egy jóideje, veszek egy közepesen erős konfigot és addig használom amíg meg nem döglik.
Szerintem kevés beidegződésem van:
Total Commandert azt mindenképp elsőnek rakom fel telepítés után.
Van Temp folderem, Irfanview, mostanság Notepad++, régebben KMPlayer, mostmár csak VLC. Kb. ennyi.

(#113) cinemazealot válasza tm5 (#112) üzenetére


cinemazealot
addikt

A jó öreg CompFair. :)) Középiskolás fejjel talán 2 alkalommal volt alkalmam meglátogatni, de mindkétszer csak ámultam és bámultam.

(#114) mephi666 válasza cinemazealot (#113) üzenetére


mephi666
nagyúr

mi is ott potyogtattuk az állunkat középiskolás fejjel a matrox g400-ra :DDD ...meg hát az sem volt utolsó, hogy ilyenkor legálisan 1 napra megléphettünk a tanórákról :DDD ...mennyi kinccsel tértünk onnan mindig haza: csomó reklámanyag, alig győztük utána otthon válogatni (meg hát suttyó fejjel azért csorgott a nyálunk is a széplányokra, mert annyira azért nem voltunk kockák, hogy csak a hw érdekeljen :D )

[ Szerkesztve ]

"Kis lépés az emberiségnek... hosszú lépést a férfiaknak..." ++++++++++++++ BattleTag: mephiHUN#2258 ++++++++ A kígyó veszélyes állat mert harap, de a takarítónő még veszélyesebb, mert ő Maris

(#115) Goose-T válasza mephi666 (#114) üzenetére


Goose-T
veterán

Én ott láttam először internetet meg CD-ROM-ot élőben. :D

Rockbandám: https://fb.me/scharlotterhodes *** Gitárelektronikai műhelyem: https://www.fb.me/goosetgitar

(#116) zolikaDB


zolikaDB
veterán

Olyan beidegződések vannak, hogy nem is tudom, azok beidegződések :DDD
Annak számít, hogy Win 7 hosszú évek óta, és eszemben sincs 10-re váltani, és legszívesebben XP-t hajtanék?
Ja! Ctrl + J a hosszú i. Angol Microsoft Reclusa-n szoktam meg, amit valami 3 ezerért vettünk dobozosan, vmi electro outletben :D

(#117) looser válasza mephi666 (#114) üzenetére


looser
addikt

Bakker, pont nekem is ez jutott eszembe elsőnek :-) Akkor jelent meg valamelyik Madonion demó, amiben egy tündér repkedett a fák között és látszott a fa kérgének érdessége, ez volt az Environment Bump Mapping; totál leesett az én állam is :-D
Illetve irc a kiállított Matávos mobilokról, persze az első oldal, amit behívott az ember, a yahoo volt. Bár akkoriban még/már volt Internet Galaxis, az egyik első ilyenen Apple gépek voltak, akkor regiztem egy freemail címet, még megvan :-))

Mindent tudok a rákászszakmáról...

(#118) akaido válasza tm5 (#112) üzenetére


akaido
addikt

Ha már retro hullám: Szintén Enterprise (Wizard Lair rulez!) was the first blood.
Commodore +4 (Xargon Wars)
Majd több évnyi kihagyás után 2000-ben egy 333 Mhz-es Cerka 4 GB -vinyóval volt a PC "antré", ezen írtam az infó szakdolikat.
Az Asztalra nem rakok fölösleges ikonokat, és ezt szoktam javasolni másoknak is. :)

Szabad országban, szabad ember, szabad akaratából azt mond és azt tesz...amit szabad. UDS Ignition.

Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.