-
LOGOUT.hu
Általánosságban a napenergiáról (alapinformációk)
Kezdjük Ádámtól, Évától! Napenergiát nagyon sok mindenre lehet hasznosítani, nagyon sokféleképpen, de ezek közül a legelterjedtebb a napelem és a napkollektor.
Napelemmel villamos energiát lehet előállítani, napkollektorral hőenergiát állítunk elő, amivel vizet vagy levegőt lehet melegíteni, amit a használati meleg víz melegítésére, vagy épp fűtésrásegítésre lehet használni. Utóbbi előnye, hogy rendkívül magas hatásfokkal (<95%) tudja a beeső napsugárzást hasznosítani, hátránya, hogy akkor adja a legnagyobb meleget, amikor süt a nap – jellemzően amikor nincs rá szükségünk (nyáron)! Mosodáknak, autómosóknak (ahol sok hőenergiára van szükség nyáron is) ideális befektetés! Háztartásoknak már több problémát hordoz, mint előnyt, mert a nyáron keletkezett energiával valamit kezdeni kell, különben néhány év alatt saját magát fogja károsítani a rendszer!
Könnyű megjegyezni, hogy melyik-melyik, mert anno iskolában majdnem mindenkinek volt napelemes számológépe! Ez a topic a napelemekről szól!
Új hozzászólás Aktív témák
-
gaspa01
újonc
Régen volt szó a PEN reléről,ezt a csontot újból lerágtam.Inverter isolár sml II 3.5 kW, attól függetlenül,ha van vagy nincs külső hálózat és csak napelemről,akkuról külön vagy együtt működik,lebegő föld van, külső PEN relét bekapcsolva jól működik a Fi relé.Az inverterben nincs PEN relé és nincs kimenet,amivel kapcsolni lehetne a külsőt,legalább is a manuálban nem látok.Egyáltalán nem tűnik jónak egy relére bízni az érintésvédelmet,ilyen kis áramnál.Ha a hálózat és inverter nullát összekötöm szintén működik a védelem,bár a kettő között van potenciál különbség és pár mA áram folyhat.Vajon eredetileg miért nincs összekötve?A legfőbb gond viszont az ,hogy nálam 3 fázis van és csak egy fázison van az inverter,amire különböző helyen lévő terhelések vannak rákötve,mindenhol közös nulla van.Csak az inverter és hálózat nulla összekötése jöhet szóba,kipróbálva működik,de hosszú távon lesz-e gond?
-
gaspa01
újonc
válasz Strezi #59955 üzenetére
Kösz,én is 12 évig voltam szaldóban,7.5 kWp napelemmel,két inverterrel.Ház fogyasztása + 200 m2 hőszivattyús fűtésére volt optimalizálva,szinte mindig nulla körüli szaldóval.Most van két hybrid,egy betápláló inverter 15 kWh akku,de a fűtés nélkül marad évente 4000 kWh plusz.Autóval már keveset megyek,az nem sokat vinne el,megpróbálkozom a hőmennyiség tárolásával,talán 1-2 hónapra menne.
-
gaspa01
újonc
válasz Strezi #59948 üzenetére
Nekem is hasonló a rendszer a fűtőszőnyeget kivéve,most igyekszem átállni a bruttó kivédésére.Segítene a gondolkodáshoz,ha megadnád mennyi volt a termelt/fogyasztott energia 2023. márciustól-októberig,mekkora az akku és ugyanezeket 2023 októbertől kb.mostanáig?
Előre is köszi -
gaspa01
újonc
válasz gorbep #59532 üzenetére
A kutya hasonlat jó,a kis forrongó csoportokhoz tennék megjegyzést.Eleinte a szokásos fűnyíró módszerrel mindenkit kizártak a szaldóból,aztán rájöttek 250 ezer HMKE-s ugyanennyi család, ami már több mint félmillió szavazó és nyakunkon két választás.A rohadék angoloknak,akik végigrabolták a fél világot volt egy jól bevált módszerük az "oszd meg és uralkodj",nagyjaink ezt melegítették fel a 10 éves megosztással.Amikor én kiépítettem a rendszerem 12 éve még csak néhány százan voltunk,én is a nyugdíjas éveimre gondoltam előre,ma 75 éves vagyok.Visszaálltam a gázfűtésre és reménykedem az alkotmányos dologba.Rövidített változat volt! Politika off.
-
gaspa01
újonc
Sokan adnak itt termelési adatokat,akkor én is,bár ez saját készítés.Nem kell hozzá szolgáltató,felhő, szerver,app,szerkesztési idő és még számítógép sem,SD kártyára rögzít.Több mint 10 éves napelemek 7,5 kW majdnem déli,kicsit kelet,Budakeszi.
-
gaspa01
újonc
Ha már szóba került a szélgenerátor,nekem 12 éve működik egy hasonló,annak idején sokat kísérleteztem vele.Az említettnek nem tudom a méretét,de ez 10 m/sec szélben 600 W-ot ad le.Most megnéztem több mint 300 kWh-termelt,a kis szépséghibája,hogy a 12 év alatt!!
-
gaspa01
újonc
Okés ezekkel én is tisztába vagyok,nekem például pár méter van az óra és az inverterek között,közben semmi nincs rákötve,komolyabb gondot nem jelentene.Említed vannak inverterekben relés opciók,egyáltalán nem szerencsés ezt kontaktusra bízni.Ezért tettem fel a kérdést,hogy egy hozzáértő hogyan oldaná meg.
-
gaspa01
újonc
válasz gaspa01 #57661 üzenetére
Ezekből az inverterekből már sok van forgalomban,megnéztem többnek a manuálját nem találtam a védőfölddel kapcsolatos utasítást.Gondoltam valakinél már felmerült,nem lenne szerencsés ezt kontaktusra bízni.Nem tudom kapcsolás technikailag milyen problémát okozna a kimeneti nulla fix összekötése a védőfölddel?
-
gaspa01
újonc
Nemrég sok elkeseredett szaldóból kirakott volt itt,mint én is.Már sok szakember is van itt,ezért kérdezem.Kezdem átalakítani a rendszert hibridre,de külön egyfázisú inverterekkel.Van vészhelyzeti hibridem egy fázisra,ezen csináltam méréseket.Ennél külön van föld,nulla,fázis bemenet és külön nulla,fázis kimenet,amire a terhelés megy.Ha van hálózat a két nullát összeköti és szépen elosztja a napelem-akku-hálózat bemeneteket a kimenetre a program szerint.Viszont hálózat nélkül,nem köti össze a nullákat és így nincs összekötve a védőföldeléssel,hogyan oldják ezt meg szabályosan?
Vajon a most preferált 3 fázisúaknál is így van? -
gaspa01
újonc
Engem 12 év után egy tollvonással kizártak a szaldóból a 8 kW-os fűtésre optimalizált rendszeremmel. Tavaly nyáron elkezdtem emiatt egy monitoring rendszert csinálni felkészülés gyanánt. Felkeltette a figyelmemet ez a szimmetrikus/aszimmetrikus be/ki táplálás kérdés.Nekem két fázison van betáplálós inverter,a fogyasztók is nagyrészt ezekre vannak kötve,viszont a hőszivattyú 3 fázisú.A szaldónál nem okozott problémát,most viszont megmértem csak egy szimmetrikus terheléssel napos időben,amin nincs inverter arról vételez,tanképpen ellopja a megtermelt energia egy részét.Nagyon szomorú vagyok,hogy vénségemre újabb energiát és pénz kell,önhibámon kívül újra befektetni.
Üdv l
Új hozzászólás Aktív témák
Az összefoglaló tartalma:
1. Alapfogalmak
2. Napelemekről
3. Napelem típusok
4. Inverterekről
5. Várható termelés kiszámítása
6. Mi történik működés közben?
7. Mi az engedélyeztetés menete?
8. Rendszer-méretezés és hibák(!)
9. Villámvédelem
10. Árak és megtérülés
11. Hibrid rendszerek
12. A megújuló energiák helyzete napjainkban
13. Egyéb
14. Telepítés után
- CES 2025: notebookdömping az Acertől
- One otthoni szolgáltatások (TV, internet, telefon)
- Bambu Lab 3D nyomtatók
- CES 2025: az In Win nem viccel, ha tápegységről van szó
- AMD K6-III, és minden ami RETRO - Oldschool tuning
- Kerékpárosok, bringások ide!
- CES 2025: AI a grillsütőben
- AMD GPU-k jövője - amit tudni vélünk
- Android alkalmazások - szoftver kibeszélő topik
- Google Pixel topik
- További aktív témák...