Hirdetés

2024. április 20., szombat

Gyorskeresés

Útvonal

Fórumok  »  OS, alkalmazások  »  Adobe Lightroom topic (kiemelt téma)

Hozzászólások

(#6751) KTTech válasza bakosgabor57 (#6750) üzenetére


KTTech
veterán

A videokártya overkill, de igen, a proci cseréje (nem kell Xeon), memóriabővítés és videokártya cseréje érdemi gyorsulást jelentene.
Ha nem játszol, akkor egy 3060Ti vagy a gyorsabb Tensor magos 4060 is bőven elég (nem lesz sokkal gyorsabb a 4090-el, de árban jelentős az eltérés).

www.kttech.hu //A szgépem/fényképezőm configja az adatlapomon

(#6752) bakosgabor57 válasza KTTech (#6751) üzenetére


bakosgabor57
őstag

:R

(#6753) randras_83 válasza bakosgabor57 (#6750) üzenetére


randras_83
addikt

Amúgy mennyiből áll meg most egy olyan asztali gép vagy laptop, amin akarásmentesen normálisan lehet LR/C1/PS-ezni?

Kíváncsiságból kérdezem, mert nekem pont ebből lett elegem, hogy csak öntöm a pénzt az asztali gépbe, de előbb utóbb valami mindig volt, aztán elhagytam a windows-t.

https://www.flickr.com/randras83/

(#6754) KTTech válasza randras_83 (#6753) üzenetére


KTTech
veterán

Monitor nélkül vagy monitorral? Mert az nem mindegy :)
De akár 250E-ből is össze lehet rakni olyan konfigot, amin nem lesz gond, persze monitor nélkül.
Sajnos a videokártya árak még mindig magasan vannak, ha újat akar venni az ember Mo-n (itt az UK-ban 385 font egy 4060Ti 8GB, ami kicsit több, mint 1 heti minimálbéres fizu, szóval megfizethető, de ez nem mérvadó otthon) - használtan viszont egy 2060 8GB is megfelelő lehet LR/PS alá, hiszen elég sok - igaz első generációs - Tensor mag van benne. A C1-et nem tudom, párszor próbáltam, de gyorsan ment a kukába...

[ Szerkesztve ]

www.kttech.hu //A szgépem/fényképezőm configja az adatlapomon

(#6755) randras_83 válasza KTTech (#6754) üzenetére


randras_83
addikt

Na igen, nálam pont ez volt hogy már cseréltem alaplap/cpu-t, és akkor jött a matek hogy innen már csak VGA update van, ez 2021 vége fele és akkor vettem egy M1-es Air-t. A 250k kevésnek érzem főleg ha nem akarok évente hozzányúlni a konfighoz.

https://www.flickr.com/randras83/

(#6756) m3ss válasza randras_83 (#6755) üzenetére


m3ss
veterán

csak öntöm a pénzt az asztali gépbe, de előbb utóbb valami mindig volt, aztán elhagytam a windows-t.
erdekes meglatas, en inkabb ugy latom hogy az apple termekekre kell a penzt locsolni, nem a windows pc-re :D
amugy egyetertek az elottem szoloval, nem kell 2060 supernel jobb gpu, az ember ritkan fog denoisolni, a kepszerkesztes kozben alkalmazott ai maszkokra booven jo mar a 2060 super is, soot en gyengebb gpuval is elvagyok, es minden kepen ai maszkolok, es nem vagyok turelmes tipus...persze okosan kell csinalni. valogatni pl nem lightroomban kell, sok ai maszkot raengedek batchben presetkent az osszes kepre es par percig amig csinalja altabolsz vagy csinalsz vmi hasznosat a geptol tavol..
nem kell hatranynak felfogni, hogy 2 evente veszel vmit a pc-be, en inkabb ertekelem, hogy van lehetosegem belenyulni, nem kell uj gepet vennem par evente..
amugy en kb. 6 evvel ezelotti amd lapba tudtam most uj amd procit (ryzen 5 5600, 12e cinebench multicore) venni, amivel mar sztem a emlitett gpuval siman el lehet indulni+32 gb ram.

[ Szerkesztve ]

https://www.instagram.com/jozsef.beko/

(#6757) randras_83 válasza m3ss (#6756) üzenetére


randras_83
addikt

A franc se tudja, sokáig Windows párti voltam sőt kimondottan nem szerettem az almás cuccokat, amióta váltottam úgy vagyok vele hogy két éve csak simán frissítem az aktuális os re és nem kellett azzal foglalkoznom hogy valami nem megy vagy lassú vagy éppen bugos, ami azét Windows környezetben előfordul annak ellenére hogy minden jogtiszta volt. Na mindegy csak kiváncsi voltam, hogy mi a helyzet a másik oldalon. :DDD

https://www.flickr.com/randras83/

(#6758) KTTech válasza m3ss (#6756) üzenetére


KTTech
veterán

Én is ezzel a CPU-val számoltam, bőven elég. Egy használt 2060 8GB - az exporthoz sajnos kell ennyi VRAM, és van Ai gyorsítás is, persze nem egy 3 v 4xxxx szinten, 16GB DDR4 RAM elég, de 32GB sem drága, az alaplap egy olcsó B450-es (nekem az 5900x-em OC-val ül egy ilyen mATX Asus alaplapban), és bent van 250 alatt az ár.

Az NVMe meghajtó meg ízlés szerint, nálam csak az OS+ programok+ LR cache van rajta (250GB) és egy 4TB-os Sata SSD-n vannak a képek, biztonsági mentésnek egy 4x2TB Raidz tömb (HP N40 mikroserver, offline), meg egy offline 4TB HDD van befogva.

www.kttech.hu //A szgépem/fényképezőm configja az adatlapomon

(#6759) m3ss válasza KTTech (#6758) üzenetére


m3ss
veterán

16 gbyte nem eleg sztem, nekem ennyi volt cpu csere elott nagyon sokaig. el tud fogyni, de felhasznalas fuggo persze. ha sokat multitaszkolsz lr-nal is elfogy, de ps plane meg tudja enni ha pl panoramazok vagy epp tobbszaz megas tablon szorakozok.
engem az export pont nem erdekel, pedig exportalok full meretben is es webre optimalizalva is. otthagyom a hatterben es egy 50 kepes csaladi albummal par perc alatt vegez, egy 500 kepes eskuvo se veszes, sztem 5-10 min saccra. 1660 super, 5600 ryzen. de en is veszek majd egy 2060-at elobb-utobb..
nekem is amugy nvme-n van win is, lr is, katalogus is, cache is,es az epp feldolgozando kepek is. amugy van par vinyo, offline is, gepben is. na meg van egy 2x10tb software raid is, cloud is.

#6757randras_83 teny, hogy elhetobbnek tunik az ios. felhasznalobaratabb. meg ez az m1 proci is fincsi. csak fizesd meg a cuccaikat. sztem stabilitasban a win is sokat fejlodott utobbi evekben, en pl. mar 6-8+ eve nem telepitettem ujra, szerencsere minden fasza.

https://www.instagram.com/jozsef.beko/

(#6760) KTTech válasza m3ss (#6759) üzenetére


KTTech
veterán

Igen, a panózás és a hasonló nagy Mpixel számú felhasználások eszik a memóriát... oda tényleg kell a 32 is, én pl. egy-egy Disneylandes kirándulás 7-900 db-os képeivel szoktam csak terhelni mostanában (amiből marad 50-60 max. de a show-król készült sorozatok megdobják a képek számát), az is csak 24Mpixelen. Így még soha nem léptem túl a 16GB-t (de nálam is 32 van benne).
Az export nálam 2 féle: full (96% JPEG) és fHD (85% JPG), illetve sokszor befigyel magas ISO - mivel már nem esküvőzök, épp most adom el az L-es objektíveimet, és váltok "utazóobjektívre", hogy könnyítsem a felszerelésemet, de emiatt erős fényerőveszteséggel nézek szembe (és a fixek nem az én stílusom) -, 25600-ig engedem el az R8-at, így kb. egy szinten van a régi 5DmkII-m ISO6400-ával, de az új DeNoise elég jól meg tudja dolgozni.

www.kttech.hu //A szgépem/fényképezőm configja az adatlapomon

(#6761) r3dsnake válasza randras_83 (#6753) üzenetére


r3dsnake
nagyúr

+1, sokkal egyszerűbb az élet, amióta váltottam macre. Pedig nekem még inteles gépem van.

(#6762) total90 válasza m3ss (#6756) üzenetére


total90
veterán

randras_83 kollégank itt igazat kell adni. Apple videó és kép szerkesztésre jobb választás mint egy Windows eszköz.
Az első M1-es MacBook Pro-m van. Egy asztali PC-t váltott, amiben egy i9 7940x volt, mellé 128 GB RAM és egy 2080Ti. Na most azon a gépen pl. a Premiere Pro egy 4ks videónál pár effektel már annyira szagatott, hogy idegbajt kaptam. A Lr-nál is tudott akadozni.
Aztán jött az M1-es Mac, az akkoriban kapható legjobb procival és 64 GB RAM-al vettem meg. Azóta nincs semmilyen videóvágó vagy képszerkesztő programmal gond.
Pedig időközben 8k-s videót is vágok és 45+ Megapixeles képeket szerkesztek.
Egy másik jó példa. Van egy 2. Gen iPad Pro-m, amin szintén a Lr probléma mentes.
Az a baj a Windowos gépekkel ilyen téren, hogy maga a hardver bitang erős, de annyira gagyi az optimalizálás, hogy sírni támad kedve az embernek.

Ha nincs jó, ló a szamár is.

(#6763) aldebaran válasza total90 (#6762) üzenetére


aldebaran
őstag

Nem is lehet optimalizálni, hiszen a win-nek minden hardveren IS futnia kell, míg a Mac csak egyetlen hardveren fut. Úgy könnyű... bocsi az offért.

Gandhi mondta: "Élj úgy, mintha meghalnál holnap. Tanulj úgy, mintha örökké élnél."

(#6764) m3ss


m3ss
veterán

engem csak a kepszerkesztes erdekel. ha tenyleg merhetoen gyorsabb akkor meggyozheto vagyok :) ha mutattok ilyesmi lr benchmarkot amiben van apple cucc meg amd/intel setup akkor elhiszem siman. hirtelen ezt talaltam meg, de ezek kozott meg nincs pc ha jol latom..

https://www.instagram.com/jozsef.beko/

(#6765) KTTech válasza m3ss (#6764) üzenetére


KTTech
veterán

Tényleg gyorsak az M chippek, elsősorban a memóriakezelésük miatt. Ha csak képszerkesztésre kell, megérheti rá váltani, HA az ár/érték arány számodra megfelelő.

Mondom ezt úgy, hogy számomra nem az, és a PC-ket részesítem előnyben - sok mindent nem tudnék megoldani vagy csak sokkal körülményesebben Mac-en, mint Windowson. Az iOS meg egyenesen az őrületbe tud kergetni a melóhelyen...

A Fredmirandás tesztben van PC egyébként, több is.

[ Szerkesztve ]

www.kttech.hu //A szgépem/fényképezőm configja az adatlapomon

(#6766) Pet84


Pet84
tag

Sziasztok!

Apámnak adtam a régi gépemet, Photoshopot és Lightroomot használ. Kérdésem hogy milyen vga kellhet neki? Használt is jöhet.
A gépben ezek vannak:
Processzor I5 10400F
Ram 2x8Gb

Köszi előre is!

Nasenscheidewandverkrümmung

(#6767) KTTech válasza Pet84 (#6766) üzenetére


KTTech
veterán

Egy használt nVidia RTX2060-as 8GB RAM-al megfelelőa legújabb Lightroom és PS számára. Mind az exportban, mind az Ai műveletekben tud gyorsítani.

www.kttech.hu //A szgépem/fényképezőm configja az adatlapomon

(#6768) Pet84 válasza KTTech (#6767) üzenetére


Pet84
tag

Rendben. AMD oldalról egy RX6600 is jó lehet? Vagy ezek a programok jobban szeretik az nVidiákat?

Nasenscheidewandverkrümmung

(#6769) KTTech válasza Pet84 (#6768) üzenetére


KTTech
veterán

Az RDNA2 alapú kártyáktól jó az AMD is, de azokkal nincs sok tapasztalatom.

www.kttech.hu //A szgépem/fényképezőm configja az adatlapomon

(#6770) Pet84 válasza KTTech (#6769) üzenetére


Pet84
tag

Szuper, köszi!

Nasenscheidewandverkrümmung

(#6771) bakosgabor57 válasza randras_83 (#6753) üzenetére


bakosgabor57
őstag

Megtörtént a teljes gép csere ("régi" gép ment az asszonynak), elég jól felgyorsult a szerkesztés, főleg Denoise-nál lehet észrevenni, amikor 40-50 képet csinál egy menetben a szerkesztett 45Mp-es Nikon Z9 NEF képeken. Szerintem néhány évig nem kell hozzányúlni. Amúgy el tudnám képzelni még gyorsabban is egy 2 milliós csúcsgépen...
ASUS PRIME H510M-A R2.0 (ö1) (Beérkezés: november 14-én (kedden))
1 db44 290 FtINTEL Core i9-10900KF 3.70GHz LGA-1200 BOX (ö1) (Beérkezés: november 14-én (kedden))
1 db132 290 FtBE QUIET! Pure Base 500DX ablakos fekete (ö1)
1 db42 290 FtGIGABYTE GV-N4060WF2OC-8GD WINDFORCE OC GeForce RTX® 4060 8GB GDDR6 DLSS3 (ö1)
1 db139 990 FtKINGSTON FURY 32GB Beast DDR4 3200MHz CL16 KIT KF432C16BBK2/32 (ö1)
1 db31 490 FtCHIEFTEC Eco GPE-700S ECO 700W (ö1)
1 db24 990 FtSAMSUNG 2TB 980 PRO M.2 PCIe M.2 2280 MZ-V8P2T0BW (ö1)
1 db54 990 FtID-COOLING DASHFLOW 360 BASIC fekete (ö1)
1 db33 390 FtMICROSOFT Windows 11 Home 64bit OEM magyar (ö1)
1 db31 190 FtGépösszeszerelés (ö1)
1 db6 990 FtWindows Telepítés (ö1)
1 db6 990 FtBeüzemelés (ö1)
1 db2 490 FtÖsszesen: 551 380 Ft

[ Szerkesztve ]

(#6772) Hooper


Hooper
őstag

Sziasztok!

Most vettem észre (szerintem az uj LR C óta) hogy a több képből összerakott HDR merges képek filémérete drasztikusan lecsökkent.
3 raw képet szoktam mergelni, darabja 100mega és a végső HDR dng általában 150-200mega közötti volt eddig. Most véletlen a filémappában vettem észre hogy ezek a fileok következetesen 30 (!) magára csökkentek (forrás file ugyanaz). Írja az adobe oldala h a megelt dng mérete csökkent de nehezen hiszem el h azonos minőség marad kb 70-80%al csökkentett file méret esetén is.. főleg h azért mergelek h még több "adat" legyen a képben :)
még tesztelem de addig is megkérdezem hátha van észrevételetek ennek kapcsán.
köszi! :)

[ Szerkesztve ]

(#6773) randras_83 válasza bakosgabor57 (#6771) üzenetére


randras_83
addikt

Mondjuk ez elég baba konfig, párom mondja mindig, hogy amióta nincs asztali gépem nem tud PS-ezni. :D
Szóval akkor 600-650k monitorral (összeszerelés, telepítés ilyesmit nálam nem lenne tétel)

https://www.flickr.com/randras83/

(#6774) bakosgabor57 válasza randras_83 (#6773) üzenetére


bakosgabor57
őstag

:R

(#6775) ptesza


ptesza
senior tag

Sziasztok!
Tethered capture nem hozza be a képet a katalógusba. Élőkép van és a kép is elkészül. Valamiért mégsem importálja. Remélem, hogy ez valami beállítás hiba lesz. Eddig ment...

(#6776) belovary


belovary
senior tag

Sziasztok!

Nem keresgettem, meg amúgy is elég "jó" a kereső :DDD ...
Szóval kidobálja exportálásnál, hogy nincs elég memória. Soha nem csinálta eddig, és most egyre rosszabb. 20 képből már több, mint a felét nem exportálja erre hivatkozva. Memóriának semmi baja, elég is, szóval nem értem mi a fene van, most miért kezdte ezt el. Sőt, most már abszolút nem exportál. Most próbáltam, hogy 5 képként, de úgy sem. Egy kép, azt sem.

[ Szerkesztve ]

(#6777) general válasza belovary (#6776) üzenetére


general
addikt

Uhh… ez elég erős. Reinstall, de teljesen clean. Én először ezt próbálnám. Nem hallottam még ilyet, gondolom Windows, ott gyakori a ram probléma.

(#6778) blaca83


blaca83
őstag

Sziasztok!

Nagyjából 2 hete szinte használhatatlan lett a LRC-om.

Amikor elkezdek maszkolni akkor teljesen belassul minden és akadozik.
Az egér mozog,de a csúszka nem mozdul. Nagyon nagy késések vannak.
Ha kilépek a maszkolásból akkor meg általában az egész Lightroom is belassul és nem találom az okát.

A gép viszonylag régóta ugyan az a konfig és eddig rendben volt:
Z690-es lap, 32GB Ram, I7-13700K proci, RTX 4070 TI videokártya, Win 10 OP,

Előre is köszönöm, ha valakinek van ötlete a dologgal kapcsolatban. :R

A technika eszköz. Egy gép. Amely nem ad semmit, és nem vesz el semmit. Az ember az, aki a technikával rombol vagy épít.

(#6779) mazsi70 válasza blaca83 (#6778) üzenetére


mazsi70
senior tag

Nekem is ugyanez a problémám....
Z790 ,64GB RAM ,I9-13900K ,RTX 4070 ,Winn 11

Nyilván akinek a szenzorméret a fontos, az fullframet vesz. (igazából az apsc létét nem tudom értelmezni)

(#6780) blaca83 válasza blaca83 (#6778) üzenetére


blaca83
őstag

Ezzel kapcsolatban nincs senkinek ötlete? :F

@mazsi70:
Ha találsz rá valami megoldást akkor írj légyszi! :R

A technika eszköz. Egy gép. Amely nem ad semmit, és nem vesz el semmit. Az ember az, aki a technikával rombol vagy épít.

(#6781) KTTech válasza mazsi70 (#6779) üzenetére


KTTech
veterán

Némely Intel procinak gondja van a 40-es szériás nVidia kártyákkal (is) - és drivereikkel. Instabillá válik a proci, és az okozhat lassulást/memória problémákat. Már dolgozik az Intel rajta.
Én AMD Ryzen 9 5900x + 4070 Super párossal nem tapasztaltam ilyen problémát (W11, 32GB RAM).

[ Szerkesztve ]

www.kttech.hu //A szgépem/fényképezőm configja az adatlapomon

(#6782) mazsi70 válasza KTTech (#6781) üzenetére


mazsi70
senior tag

:R

Nyilván akinek a szenzorméret a fontos, az fullframet vesz. (igazából az apsc létét nem tudom értelmezni)

(#6783) blaca83 válasza KTTech (#6781) üzenetére


blaca83
őstag

Köszönöm, remélem mihamarabb megoldódik a dolog! :K

A technika eszköz. Egy gép. Amely nem ad semmit, és nem vesz el semmit. Az ember az, aki a technikával rombol vagy épít.

Útvonal

Fórumok  »  OS, alkalmazások  »  Adobe Lightroom topic (kiemelt téma)
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.