Hirdetés

2024. április 27., szombat

Gyorskeresés

Hozzászólások

(#451) DUB Inc. válasza Attila2011 (#450) üzenetére


DUB Inc.
aktív tag

Ez monoblokk, azaz gyárilag fel van töltve.

(#452) Victoryus


Victoryus
addikt
LOGOUT blog

Sziasztok!

Több kérdésem is lenne. Hogyan lehet kiszámolni, mekkora teljesítményű hőszivattyú kellene nekem? Néztem kalkulátor oldalakat, 8-10kw-ra saccolták. Nem tudom mennyi gáz ment el amíg konvektorok voltak, mert nem laktunk a házban, az előző tulaj meg kb. egy szobát fűtött 1 konvektorral, az nem mérvadó. Volt energetikai jelentés, de annak meg köze nincs a valósághoz... Abban 20kw-os kondenzációs kazánt javasoltak a szigetelt házra, de gyakorlatilag mindenre azt szokták ahogy olvastam.
A ház egy 10x10 tégla kocka, 38cm vastag külső falak, aljzat szigetelés 20cm, falon lesz majd 12cm grafitos, tetőn meg 20-30cm kőzetgyapot vagy valami. Nylászáró csere kész, aljzat kész, padlófűtés előkészítve, mert 2 éve még gázzal számoltunk.
- Mennyire gond az, ha mondjuk 8kw-os hőszivattyú elég lenne, de 10kw-ost veszek? Ezek tudják szabályozni a teljesítményüket nem? Mekkora puffer tartály kell neki? 200l elég vagy nagyobb? + hmv is, azt meg jó lenne kollektorral megtámogatni a későbbiekben.
- Melyik márka az ami jó? Van belőlük bőven... Hajdu 1,7M - Panasonic 2,7M 10kw, meg a kettő között mindenféle... A Hajdu régen elég megbízható volt, most nem tudok róla semmit. A saját weboldaluk szerint nyertek egy rakás díjat. Fórumokon meg azt írják Midea, kínai cucc az is. A tartályokra adnak 10 év garanciát, az nem tűnik rossznak.
Első körben talán ennyi. Számít-e, hogy én rendelem meg, vagy a gépész? Szívem szerint most megrendelném, mert jövőre úgy is drágább lesz tuti. Beszerelés viszont csak a terasz után, nyár eljén lenne esedékes.

Eladó Lego: 42139 All terrain vehicle

(#453) stickermajom válasza Victoryus (#452) üzenetére


stickermajom
addikt

Pedig az energetikai jó kiindulópont lenne, a felmérés alapján tudnak neked számolni hőveszteséget, ehhez pedig tudsz hőszivattyút illeszteni.

Ezt érdemes még megnézni, szépen elmondják miért fontos a jó méretezés: [link]

(#454) Attila2011 válasza Victoryus (#452) üzenetére


Attila2011
aktív tag

Ezt úgy lehet, hogy egy épületgépész kiszámolja neked. Nem olyanra kell bízni, akinek nagyjából fingja sincs róla, csak a tanúsítványokat adja ki mázsa számra. Sajnos sok ilyen van...
Igen, tudják szabályozni a teljesítményüket. Működésük 95+%-ban ezt is teszik, mert elég ritkán mennek max teljesítményen.
A puffer méretét a rendszer és a hőszivattyú határozza meg, nincs ökölszabály rá.
Ha a HMV-t vegyesen szeretnéd kollektorral és hőszivattyúval, az kicsit nagyobb befektetés, nem biztos, hogy nagyon megéri, de ha van rá keret, érdemes lehet.

Hajdút elfelejteném, Pana nem rossz, új típusú Mideák se rosszak, Daikin egyik legjobb (árán is látszik), Samsung, Clivet szintén jók, ahogy LG is, ha jól tudom, Mitsu kb Pana szint.

Hogy ki rendelje és mikor, jó kérdés, akinek adott terméket olcsóbban adja a gyártó. A tervező mérnökök általában egy listaárat kapnak, aminél te olcsóbban meg tudod venni, tudsz alkudni. Viszont ha mérnöknek jó kapcsolata van adott céggel, akkor ő is tud neked egy kedvezőbb árat kérni. Máskor meg a kivitelező tudja okosban megoldani, de velük vigyázni kell, mert nekik belőled van haszna. A mérnök elkéri a tervezési díjakat és annyi, a kivitelező meg spórol azon, hogy olcsóbb csöveket tesz be, olcsóbb szerelvényeket, gépeket, berendezéseket, tehát rajtad maximalizálja a hasznát.
Számítsd bele azt is, hogy az ár függ a forinttól is. Általában euro az alapár.

(#455) DUB Inc. válasza Attila2011 (#454) üzenetére


DUB Inc.
aktív tag

"Samsung, Clivet szintén jók, ahogy LG is,"

Fura módon a koreai márkákat nem kapta fel a nép, pedig kint szeretik őket.

(#456) Attila2011 válasza DUB Inc. (#455) üzenetére


Attila2011
aktív tag

Azt nem tudom, mi ilyeneket is gyakran tervezünk be, főleg ha valaki árban közepeset szeretne.

(#457) Feketelaszlo válasza Victoryus (#452) üzenetére


Feketelaszlo
senior tag

Hosszas tanulmányozás után én arra jutottam, hogy a hőszivattyú piacon nincs sok értelme márkabuzulni, mert hamar rádöbben az ember, hogy ami "jó" az a Stiebel Eltron és Hoval környékén kezdődik amire úgy sem lesz pénze egyikőnknek sem (vagy legalábbis aki most gondolja meg magát azoknak biztos nem opciók).
Másrészt ha fordítva teszed fel a kérdést, hogy "mit ne", akkor sem nagyon lehet olyan márkákkal példálózni amitől szigorúan el kéne tanácsolni az embereket. A Fisher a legalja, de sem arra, sem a Hajdúra, sem a Greere nem lehet azt mondani, hogy ha csak ezekre futja akkor inkább felejtsd el az egészet. Az olcsóbb gépek hátrányai főleg az alacsonyabb COP-ben, rosszabb terméktámogatásban és tudásban valamint magasabb zajszintben jelentkeznek. A fórumok egyelőre nincsenek tele kínai hőszivattyús rémtörténetekkel - de amik vannak azoknak egy jó része is inkább hibás kivitelezésre vagy működtetésre vezethető vissza.
Aztán persze lehet, hogy az idő az optimizmust keltő benyomásoknak épp az ellenkezőjét igazolja majd vissza, s ezek az olcsó hőszivattyúk a garancia lejártának másnapján mind megfekszenek, de ha valaki nagyon tart a noname márkák megbízhatóságától akkor azt lehet tanácsolni, hogy bivalens rendszerben épüljön ki egy kombi gázkazánnal karöltve. Szerintem annak több értelme van, mint a napkollektornak - s ez talán a túlméretezés és HMV kérdésére is félig válasz.

(#458) DUB Inc. válasza Attila2011 (#456) üzenetére


DUB Inc.
aktív tag

És mi a tapasztalat velük? Főleg az LG érdekelne.

(#459) Attila2011 válasza DUB Inc. (#458) üzenetére


Attila2011
aktív tag

Nem érkezett még negatív visszajelzés emlékeim szerint. LG-t inkább nagy rendszerekbe szoktunk tervezni, azokban hol VRF, hol hydro kit-es megoldással. De vannak családi házakhoz méretezett készülékeik is, gyanítom, hogy műszaki tartalomra azok se rosszabbak.
Családi házhoz volt utóbbi időben pár Samsung is, ott az előnye az volt, hogy a beltéri modul előtt le lehetett választani egy külön gázos FC kört, ezt talán kevés gyártó terméke tudja.

(#460) LOTR válasza Feketelaszlo (#457) üzenetére


LOTR
addikt

engem azért érdekelne, hogy mit jelent ebben a kontextusban az, hogy "legalja"?

több kivitelezővel is beszéltem az elmúlt időszakban és mindig feljött, hogy vajon megéri e a "prémium" kategóriából választani általános használatra korszerűsítéskor (de még sokszor új építésűnél is) és mivel szerelhetők és javíthatók az egységek, így az volt általában a konklúzió, hogy még saját használatra sem vennének prémiumot, mert valószínűsíthetően sosem hozza vissza az árát

aztán majd néhány év múlva, amikor már lesznek hosszútávú tapasztalatok, látni fogjuk, hogy mi lett a jobb választás

napelemes topikban néha feljön egy gondolkodási irány, hogy jobb a pénzt befektetni, mert magasabb hozam érhető el, mint amennyit a napelem termelne (ezzel mondjuk nem feltétlen értek egyet, de sok összetevős a dolog) - lehet érdekes lenne itt is belekalkulálni

One Ring to rule them all

(#461) Victoryus


Victoryus
addikt
LOGOUT blog

Köszönöm! Így laikusként nem sokat tudok tenni, azon kívül, hogy megnézem a műszaki adataikat, meg mennyi a garancia. Ez a Daikin ERGA08EVH például jó? Itt meg figyelni kell, mert ami csak kültéri... ejj. A hmv+puffer az lehet más márka is, vagy célszerű rendszerben venni őket?
A beszerelési költség kb. mennyi?
Sima épületgépész beszerelheti, vagy csak szerződött partner? Van ugye a gépészem, aki a padlófűtést meg a hideg-meleg viz csövezést kiépítette, csak még nem reagált a hőszivattyús kérdéseimre mert sok a munkája. Ő mondjuk nem ártana, mert ő tudja melyik cső melyik... persze ki lehet következtetni, főleg annak aki ért is hozzá.

[ Szerkesztve ]

Eladó Lego: 42139 All terrain vehicle

(#462) berzebub


berzebub
aktív tag

Sziasztok!

Sajnos ma 3 és fél év után elhalálozott a kompresszor a 9kw- monoblokkos LG therma szipkánkban. Természetesen garancia után. Nagyjából mire számíthatunk anyagilag?A teljes csőd?

Heghlu'meH QaQ jajvam

(#463) Attila2011 válasza berzebub (#462) üzenetére


Attila2011
aktív tag

A kompresszorra nem 10 év garancia van? Nekem úgy rémlik, ha hivatalos forrásból lett véve, hívd fel LG-t. Ennyi idő alatt normál működés során nem szabad tönkre mennie.

#461Victoryus
A kinézett készülék elég régi típus, biztos nem venném. Plusz alacsony hőmérsékletű, ha HMV is erről kell, nem túl ideális.
A gépészed mérnök vagy csak szerelő? Ha utóbbi, akkor ne tőle kérj tanácsot.

(#464) DUB Inc. válasza berzebub (#462) üzenetére


DUB Inc.
aktív tag

Ilyet hallottam, tapasztaltam egyéb gyártónál is (pl. Mitsubishi). Én is úgy tudom, hogy a kompresszorra 10 év a gari.

(#465) LOTR válasza Victoryus (#461) üzenetére


LOTR
addikt

ha nem monoblokkos és tölteni kell gázzal, akkor hivatalosan csak "klímás" engedéllyel rendelkező szerelheti be (Hűtó-, Klíma-, és Hőszivattyú Berendezés szerelő, de biztos van olyan mérnöki képzés is, ami lefedi ezt)

nem kell rendszerben venni hozzá hmv+puffert, a műszaki paraméterek a fontosak

szerintem számolhatsz úgy, hogy a gépészeti helyiség kiépítése 500k-tól indul (nem lepődnék meg, hogy előfordulhat akár már 7 számjegyű összeg is egy teljes kiépítésnél, persze nem mindegy, hogy mi a kiindulóhelyzet)
és az egyéb szükséges "vizes" alkatrészek költsége is lehet kb 500k+ (megint csak nagyban függ a kiindulóhelyzettől)

One Ring to rule them all

(#466) stickermajom válasza Attila2011 (#463) üzenetére


stickermajom
addikt

Mire nem elég HMV-nek 50 fokos víz? Havi egyszer a patron rásegít a legionella miatt 60-ig és ennyi. Emiatt egészen biztosan nem vetném el. Ráadásul már R32-vel van töltve, szóval olyan elavultnak sem nevezném.

(#467) Attila2011 válasza stickermajom (#466) üzenetére


Attila2011
aktív tag

Milyen COP mellett állítja elő az 50 fokos vizet? Az alacsony hőmérsékletűek jellemzően rosszabb hatásfokkal teszik. A havi egyszeri fertőtlenítés hogy jött ki? A DVGW W551 azt írja, hogy naponta kell 60 fok fölé vinni.
Plusz minden új széria kicsit jobb, mint előző, miért kéne megvenni egy valószínűleg több éves beragadt darabot.

szerk.: Ráadásul előírás, hogy kifolyásnál is legyen 50 fok felett (mivel 50 fokon még szaporodnak). Ha 50 fokra melegíti fel, akkor kifolyásnál sose éri el 50-et se. Ezért szokták ilyen esetekben is 55 fokra melegíteni.

[ Szerkesztve ]

(#468) stickermajom válasza Attila2011 (#467) üzenetére


stickermajom
addikt

“miért kéne megvenni egy valószínűleg több éves beragadt darabot”

Azt kell megvenni a jelenlegi helyzetben amit kapni lehet. Vagy fel lehet iratkozni a várólistára. :) Anyósék is július óta várnak a Daikinra..

A napi 60 fokra melegítés meg nyilván tárolásra vonatkozik egy háztartásban, egy jól méretezett tartályban naponta többször cserélődik a víz, így számottevő szaporulatra kicsi az esély.

[ Szerkesztve ]

(#469) Feketelaszlo válasza LOTR (#460) üzenetére


Feketelaszlo
senior tag

Ebben a kontextusban a kevésbé pejoratív értelmezés volt a cél, - azaz hogy árban a legalja, de a Fisher márkapolitikája és marketingeszközei köznapi értelemben is van, akinél már eléggé kiverte a biztosítékot ahhoz, hogy konyhanyelven is "legaljának" titulálják. Magamat mentegetve a mondandó lényege az volt, hogy valóban felesleges márka-sznobnak lenni és ennek ellenére műszaki értelemben nem tartom aggályosnak a noname készülékeket sem, mert Európában elég magasan van a piacra lépési küszöb.

(#470) Attila2011 válasza stickermajom (#468) üzenetére


Attila2011
aktív tag

Nem tudom, hogy ezek a várólisták hol és hogy vannak, egyik fószer akinek terveztünk, nagyon hamar hozzájutott most ősszel. Szóval én továbbra se vennék ilyen régit, alacsony hőfokút se HMV-hez.
Nem hiszem, hogy a szabványban vannak ilyen kitételek, mint írod, szerintem egységesen írja elő az általam leírtakat. Megnézted, hogy csak tárolásra vonatkozik-e? Írod, hogy napi többször ürül tartály, mi a helyzet kialakuló biofilmmel?

(#471) stickermajom válasza Attila2011 (#470) üzenetére


stickermajom
addikt

Ha a biofilm kialakult sokra nem mész már a 60 fokra melegítéssel. Sokkal fontosabb, hogy ne legyen holtág a rendszerben, illetve ha több fürdő van például, akkor az is használva legyen ha nincs cirkuláció. Mondjuk ha nincs, akkor meg aztán tényleg megette a fene a napi 60 fokot.

Amúgy tessék, innen indul a várakozás: [link]

Hatszorosára nőtt 2022 júliusában a hőszivattyúk iránti lakossági megkeresések száma a Daikin budapesti márkaboltjában és partnerhálózatában az előző év hasonló időszakához képest – mondta Zuggó Balázs, a fűtési, hűtési, szellőztetési, légtisztítási és hűtőtechnológia területén működő Daikin Hungary Kft. ügyvezető igazgató szerdán a társaság sajtótájékoztatóján

[ Szerkesztve ]

(#472) Victoryus válasza LOTR (#465) üzenetére


Victoryus
addikt
LOGOUT blog

Jó sok. Igazából csak rá kéne kötni a padlófűtésre.
A fürdőszoba sarkába terveztük beépíteni a kondenzációs kazánt, oda van behúzva az összes cső, villanyvezeték neki. A fal túloldalán van a kamra, oda elfér még a puffer vagy a hmv tartály. Szerintem a fürdőben nincs elég hely mindkettőnek, csak a hmv-nek.

Eladó Lego: 42139 All terrain vehicle

(#473) LOTR válasza Victoryus (#472) üzenetére


LOTR
addikt

hát igen, ezt már el kell felejteni egy mai modern fűtési gépház kiépítésénél, hogy beteszünk egy vegyeskazánt, rákötünk még egy keringetőszivattyút, meg egy kiegyenlítő vagy tágulási tartályt és kész is vagyunk

úgyhogy lehet így számolni, hogy hmv+puffer+beszerelés mindennel együtt 1,5-3m és ehhez jön még a választott hőszivattyú költsége, így nagyon nagy vonalakban

#469 Feketelaszlo
bevallom nem olvastam végig, hogy pontosan miről is van szó a cikkben, de egyből a néhány évvel ezelőtti vw csoport autói körül kialakult károsanyag kibocsátási botrány ugrik be, mégsem gondolja azt az említett autókról senki, hogy emiatt kuka mindegyik

az meg hogy egy usa beli cég kínában gyárt... (de a világpolitikát inkább mellőzöm innen)

úgyhogy majd meglátjuk mik lesznek a hosszútávú tapasztalatok

[ Szerkesztve ]

One Ring to rule them all

(#474) DUB Inc. válasza Attila2011 (#459) üzenetére


DUB Inc.
aktív tag

Köszönöm a választ. :)

(#475) DUB Inc.


DUB Inc.
aktív tag

Segítsetek legyetek szívesek. A kültérim - szinte időjárástól függetlenül - félóránként olvaszt. Milyen okai lehetnek? Szakember szerint nem gázhiányos, nyomásérték rendben van. Ha párás az idő már 10 perc után jegesedik és mindegy, hogy 100, vagy 50%-on ketyeg.

(#476) Vendettahc


Vendettahc
tag

Sziasztok!

Valaki rendelkezik esetleg Bosch Compress 3000 AWMS (190 literes tárolóval) + ODU 8 split hőszivattyúval ? Pár napja elkezdett zavarjelzést dobálni, mi szerint a leolvasztás során 60 másodpercnél tovább volt hőmérésékletkülönbség az előremenő és a visszatérő vízhőfok között, emiatt zavarjezlést ad és le is állítja a szivattyút. Amíg nem resetelem a hibát, addig nem is indul el. Utána azonnal. Jeleztem a gépészünknek, kijött, állított rajta (elektromos rásegítés bekapcsolása, megnéztem a szervíz menüt), most ugyanúgy dobja a zavarjelzést 1-2 óránként, cserébe olyankor elektromosan fűt tovább (ami generált is 2 nap alatt 75 kw pluszt az eddigi ~ 25/2nap helyett). Nekem gyanús, hogy ez így nagyon nem jó működés, a szivattyún jégpáncél volt ma reggelre is, a leolvasztás nem tűnik hatákonynak. 70 négyzetméteres kertes ház, végig padlófűtéssel, a garázsba egy nagyon kicsi radiátorral. Melegvíz ECO-ban van, estére 1 órára állítottam komfortra, olyankor 55 fokig melegíti a melegvízet. Termosztát a nappaliban van, a beállított hőmérsékletet szépen eléri.

Holnap megint hívom a gépészt, hallottam olyat is, hogy túl messze van az osztó a szivattyűtól és mire odaér a víz, hül annyit, hogy nem tudja teljesen leolvasztani. Erre is van gondolom beállítás, hogy mi az a hőfok aminél jöjjön a zavarjelzés, vagy melegebb vízet toljon az előremenőbe, stb. ?!

Gondoltam megkérdezem, hátha küzdött más is ilyen problémával (H1/5451 kódú zavarjelzés). Köszi előre is a segítséget. :F

(#477) Vendettahc válasza DUB Inc. (#475) üzenetére


Vendettahc
tag

Szia.

A leolvasztásod sikeres is mindegyik után, nem dobál zavarjezlést/hibát hogy nem sikerült ?

(#478) DUB Inc. válasza Vendettahc (#477) üzenetére


DUB Inc.
aktív tag

Szia,
Semmilyen hibajelzés nincs. Az a helyzet, hogy kicsit alulméretezett a hőszivattyúm és emiatt sokat ment nagy teljesítményen, fokozottan jegesedett. Most beállítottam folyamatos üzemre (eddig éjféltől reggelig pihizett) és így 40-60 Hz-n csendben teszi a dolgát és óránként olvaszt.

(#479) stickermajom válasza DUB Inc. (#478) üzenetére


stickermajom
addikt

Így a -3…2 fok közötti tartományban nálunk a jól méretezett is fél óránként olvaszt. Eddig nem foglalkoztam vele, lehet kéne?
7-21 között van 22 fokra állítva a termosztát és olyan reggel 5 körül indul a hőszivattyú. Délelőtt megy 4-5 órát, aztán délután/estefele még 2-3-at.

Jobban idegesít amúgy a fagyvédelmi módja, amit nem tudok hová tenni. Egy-egy órát forgatja a vizet, ilyenkor a patronnal fűtve. 22-23 fok alá nem hűl a víz, hol itt a fagyveszély?

(#480) DUB Inc. válasza stickermajom (#479) üzenetére


DUB Inc.
aktív tag

Nekem is hasonlóképpen volt programozva, de kevés volt a teljesítmény ahhoz +5 fok alatt ahhoz, hogy pár óra alatt felfűtse a padlót6házat. Most 29-30 fokos előremenővel megy folyamatosan és így meleg van a házban.

Nálam a fagyvédelem 7 fok alatt megy, akkor is 15 percenként 15-20 másodpercig forgatja meg a vizet. Patronom nincs.

(#481) regenyid


regenyid
tag

Sziasztok!

Két hete költöztünk az új építésű házunkba amiben egy 12kW-os Panasonic T-Cap hőszivattyú látja el a ház hűtését, fűtését és hmv előállítását. A házban csak padlófűtés van egy 12 körös osztó-gyűjtőn keresztül.
A ház "AA" energetikai besorolást kapott.
Egy épületautomatikát építettem ki ami a fűtést vezérlést is érinti. A terveim szerint az osztó körök kapnak majd termoelektromos szelepeket és ezeket fűtési zónánként szeretném nyitni-zárni attól függően melyik helyiség kér meleget.
Mivel ez még nincs meg most az összes körben keringet és az osztókon a térfogatáramokat manuálisan beállítottam.
Azt vettem észre, hogy nagyjából 1-1.5 naponként indul meg a fűtés és akkor sem túl hosszú időre. A hőszivattyúban meg is néztem a kompresszor ki-be kapcsolási számát és az üzemidőt és nem igazán tetszik az arány. Jelenleg nagyjából úgy áll, hogy 185 üzemóra mellett 140 ki-be kapcsolás történt.
Hogy ezt kicsit javítsam arra gondoltam, hogy egyelőre (amíg nincsenek termofejek) nem hőmérsékletre hanem időre vezérlem a hőszivattyút amit most úgy állítottam be, hogy minden nap 17:00-20:00-ig működik.
Tudom COP szempontjából nem a legjobb napszakban indítom de ezekben az enyhe időkben a nappali benapozás is felmelegíti a házat 24 fokra. Ha arra még ráfűtenék nem lehetne megmaradni a házban.
A termofejektől is félek már mert ott szintén ez lesz valószínű a problémám, hogy rövid ideig megy és sűrűn fog ki-be kapcsolni a gép. Próbálkoztam azzal is, hogy növelem a hiszterézisét az adott zónák hőmérsékleteinek. Ez sem volt rossz megoldás abból a szempontból, hogy tovább menjen kevesebb kapcsolással de komfort szempontjából nem igazán tetszett mert jobban hagytam "kihülni (22.5°) " a házat.
Igazából arra lennék kíváncsi hogy ezt ki hogy oldaná meg? Nekem mindösszesen 2 hét tapasztalatom van padlófűtéssel és hőszivattyúval kapcsolatban. Eddig radiátoros fűtéshez voltunk hozzászokva. Míg ott instant lehetett meleget csinálni itt temperálni kellene ( éppen ezért nem tetszik a hiszterézis emelése).
Sokan azt válaszolták erre a problémámra hogy valószínű túlméretezett a hőszivattyú ehhez a házhoz. Egyébként 120m2-ről van szó és mint mondtam AA besorolás, és dolgozik mellette egy hővisszanyerős szellőztető rendszer is.

Köszi a válaszokat! :R

www.rdelectronic.hu

(#482) DUB Inc. válasza regenyid (#481) üzenetére


DUB Inc.
aktív tag

Szia,

CC-s besorolású a házunk, 8 (de inkább 7) kW-os hőszivattyúnk van, ami jelenleg 28-29 fokos vízzel 21,5-22 fokon tartja a házunkat. A 12kW kicsit nagy oda szerintem. Nálunk szinte folyamatos üzem van és csak az időjárást követve emeli, vagy csökkenti az előremenő hőmérsékletét. A legjobb beállításom eddig minden szempontból. Persze egy agyonszigetelt házon nehezebb ezt beállítani...

(#483) regenyid válasza DUB Inc. (#482) üzenetére


regenyid
tag

Folyamatos üzemet én nem tudnék beállítani.. Napi átlag 15kWh a fogyasztása jelenleg amiben a melegvíz készítés is benne van és így van 24 fok a házban.. :/

[ Szerkesztve ]

www.rdelectronic.hu

(#484) robi-k válasza regenyid (#481) üzenetére


robi-k
őstag

Szvsz túlméretezted a hőszivattyú teljesítményét.
Én puffer víztartályt javasolnék a fűtési melegvíz tárolására, számítással meghatározható a szükséges térfogat.

(#485) regenyid válasza robi-k (#484) üzenetére


regenyid
tag

50L pufferem van a padlóhoz. HMV tároló pedig 200L

[ Szerkesztve ]

www.rdelectronic.hu

(#486) DUB Inc. válasza regenyid (#483) üzenetére


DUB Inc.
aktív tag

Mekkora az előremenő hőmérséklet?

(#487) regenyid válasza DUB Inc. (#486) üzenetére


regenyid
tag

Időjárás függően 32-37 fok

www.rdelectronic.hu

(#488) LOTR válasza regenyid (#481) üzenetére


LOTR
addikt

összehasonlításnak még:
nekünk korábban ~180m2 cc házhoz terveztek egyik megoldásnak 12kw t-cap hőszivattyút (Panasonic Aquarea T-CAP WH-UX12HE8/WH-SXC12H9E8) - hmv-vel együtt

de mivel 16kw-os fishert majdnem a pana feléért meg tudtuk venni, így az lett

a beállításra még:
habár nagy hidegek még nem voltak a szezonban, de 40 fokos előremenővel, enyhén túlméretes radiátorokkal könnyedén tartja a házban a 22-24fokot (fancoilok be sem kapcsolnak, nyilván ez az időjárás az egyik legkedvezőbb a hőszivattyúknak)

de padlófűtéses aa házhoz valóban kell 32-37fokos víz?

One Ring to rule them all

(#489) stickermajom válasza LOTR (#488) üzenetére


stickermajom
addikt

32-37-et én is sokallom kicsit, nekünk a CC is elvan annyival hidegben, mostanában meg inkább 28-30 között.

(#490) DUB Inc. válasza regenyid (#487) üzenetére


DUB Inc.
aktív tag

Az majd -10-ben kell. A 32 fok. Nincs egyszerű dolgod

[ Szerkesztve ]

(#491) stickermajom


stickermajom
addikt

Van már két "téli" hónapunk a COP1 kazán + bojler, illetve a hőszivattyú összehasonlítására a ház összfogyasztásának szempontjából. A felhasználási körülmények azonosak.

2021 november: 1700kWh - 2022 november: 700kWh
2021 december: 2100kWh - 2022 december: 1000kWh

Kicsit jobb. :D

(#492) regenyid válasza DUB Inc. (#490) üzenetére


regenyid
tag

És én is visszatudom venni az előremenő hőfokot? Hozzáférek ezekhez a beállításokhoz? Okoz bármilyen problémát ha ezt elállítom? Kihat bármi másra vagy szabadon "játszhatok" vele?

www.rdelectronic.hu

(#493) DUB Inc. válasza regenyid (#492) üzenetére


DUB Inc.
aktív tag

A fűtőkör hőmérsékletét kell állítani, nem bonyolult. A padlófűtés lomha, nem érdemes szakaszosan fűteni, inkább alacsonyabb hőmérséklettel folyamatosan, vagy minél hosszabb ideig a javasolt.

Nálam ugye fordított a helyzet, mert a hőszivattyú inkább aluméretezettnek, vagy éppen jónak mondható. Átmeneti időben itt is elég a napi 2 órányi fűtés, csak a komfort miatt, hogy ne fázzon a lábunk. Télen, olyan -5 fok környékén már találkozik a ház hővesztesége és a hőszivattyú teljesítményvesztése, ezért a gyors felfűtés esélytelen, illetve nem éri meg. A gép sem örül neki, ezért én átálltam a folyamatos fűtésre, pontosabban ez sem teljesen igaz. -5 fokban beállítottam egy fix előremenőt (29 fok) és mértem... A gép ment szinte folyamatosan, visszaszabályozott 30%-ra és csendben tette a dolgát.

Ami meglepő, hogy a kisebb hőmérsékletű, de folyamatosan keringtetett előremenő 1-2 nap után tökéletesebben befűtötte az egész lakást, kevesebb fogyasztással és kevesebb olvasztással, kevesebb zajjal ugyanis amikor 60% fölött dolgozott a gép, akkor sűrűbben is olvasztott... 22 fokra van beállítva a termosztát, amit ilyen beállítások mellett igen ritkán lép túl, de jellemzően napközben és este pihen pár órányit a hőszivattyú...

Nálad a kisebb előremenővel egyenletesebb hőmérsékletet lehetne elérni, de a ki-bekapcsolások számát nem csökkentené szerintem. Ja. A fentiekhez hozzátartozik még, hogy a körök beszabályozása nagyon sokat számít, 1 hetem ráment nekem is. Érdemes egy lézeres hőmérővel mérni a padló hőmérsékletét körönként, sokkal jobban be tudod lőni...

Nálam se puffer, se hőcserélő, csak egyenesben a padlót fűtöm.

Egy próbát megér.

(#494) regenyid válasza DUB Inc. (#493) üzenetére


regenyid
tag

A padló hőmérsékletétől egyébként nem vagyunk elájulva. Én számítottam rá, hogy nem melegnek fogom érezni hanem nem hidegnek :). Nagy különbség van a két kifejezés között, de asszonynak ezt magyarázhatom :D. Már így is hülyének néz, hogy minden nap tapicskolom egész nap a padlót meg álítgatom az osztót :D.
A minimum és maximum hőmérséklet különbséget azt megtartsam? Tehát ha mondjuk most 32/37 fokon megy akkor vegyem le 28/33-ra?

www.rdelectronic.hu

(#495) DUB Inc. válasza regenyid (#494) üzenetére


DUB Inc.
aktív tag

"A padló hőmérsékletétől egyébként nem vagyunk elájulva." Mármint? Hidegnek érzitek? Eleve nem fűthetitek túl, mert sem a csempének nem jó, sem az egészségnek és baromi meleg is lenne... Nálunk, amióta folyamatosan megy melegebbnek érződik, hiába az alacsonyabb előremenő. Valszeg azért, mert sokkal egyenletesebben oszlik el a hő. Igen, a dT 5 fok legyen. Szerintem bőven elég a 28/32, kérdés a hőszivattyú mennyire tud leszabályozni... A puffer hogy van bekötve?

(#496) LOTR válasza regenyid (#494) üzenetére


LOTR
addikt

erről talán itt is volt szó korábban, hogy a mai modern házaknál el kell felejteni ezt a meleg padlós padlófűtés dolgot
régebbi épületeknél is csak azért fordult elő ez a helyzet, mert olyan nagy volt a hőveszteség, hogy valahonnan pótolni kellett (ugye a meleg padló vagy a forró radiátor "jelenség")

manapság meg már kis túlzással számolni kell az épület elektronikai és konyhai berendezési által leadott hővel, vagy szimplán az épületben tartózkodó személyekkel

One Ring to rule them all

(#497) PS7A


PS7A
tag

Sziasztok! Sajnos a kereső nem dobott ki róla semmit, így bátorkodom megkérdezni, hogy mi a véleményetek, esetleg tapasztalatotok az Unical gépekről?

(#498) 4D4M válasza regenyid (#481) üzenetére


4D4M
aktív tag

Szia,

a tapasztalatom alapján a házadat bőven elvitte volna a legkisebb Panasonic is a High Performance szériából (3-4 kW), aminek magasabb amúgy a hatékonysága a T-CAP-nél. Ezt már leírták sokan. Sajnos kell még néhány generációváltás, hogy eltűnjön a kivitelező szakmából a "jó lesz oda a kétszer akkora is, nem akarok visszamászkálni" elv – ami működött a gázkazánnál.

Na de a mondandóm lényege inkább az lenne, hogy amennyiben
-az 50 literes puffered nem hidraulikus leválasztó is egyben
-és nem építettek be túláram szelepet (90%)
-és kiépíted a tervezett helyiségenkénti szabályozást,
akkor azzal veszélyezteted a hőszivattyúd biztonságát. Ugyanis mindegyik levegő-vizes példánynak van egy bizonyos víz tömegáram tartománya, amin kívül tilos üzemeltetni. Egy ilyen rosszul illesztett gépnél már akár néhány elzárt padlófűtési körrel is elérheted a minimum térfogatáramot. Jó esetben csak kiáll hibára.

Amit tehetsz az az, hogy nagyobb puffert építesz be és ha ragaszkodsz a helyiségenkénti szabályozáshoz, akkor vagy a szekunder oldali szivattyú (ha még nincs) vagy túláram szelep.

Sajnos ilyen nagy teljesítmény esetén a következmények is nagyok, ami a pufferelést illeti:
(12 kW, 10°C hiszterézis)
- 100 l -> 6 perc
- 500 l -> 29 perc
- 1000l -> 57 perc (tehát ennyi időbe telik 10°C-ot emelni az adott űrtartalmú pufferen)
(érdekességként ugyanez egy 18 cm-es monolit vasbeton födémre 8,8 óra – na ez meg tudja menteni a rossz hőszivattyút is)

Cserében vígasztalhat a tudat, hogy még ilyen borzasztó hatékonyság mellett is töredékét fogyasztja a házad, mint a magyar lakásállomány 80%-a.

...mit teszel ma, ami holnap is számít ?

(#499) regenyid válasza 4D4M (#498) üzenetére


regenyid
tag

Szia,

Közben megtaláltam az energetikai számításokat és aszerint a ház hőigénye 4.5kW lenne.
Annyit érdemes még tudni a rendszerről, hogy nyáron egy fancoillal szeretnék hűteni illetve a melegvízet is ez állítja elő ( 200l).
A minimum térfogatáram problémát ezek alapján a fancoil nem fogja előidézni? Hiszen amikor hűteni szeretnék csak a fancoil köre lesz nyitva az osztó felé egy motoros szeleppel elzárom az utat.
Most egyébként már változtattam a fűtésen annyit, hogy nem a termosztátokkal fűtök hanem megadott időpontban. Minden nap 17:00-22:00-ig fűtök és ezzel nagyjából beállt az az állapot, hogy minden helyiségben 22.5-23.5-ig változik a hőmérséklet.

[ Szerkesztve ]

www.rdelectronic.hu

(#500) 4D4M válasza regenyid (#499) üzenetére


4D4M
aktív tag

Szia,

ha a használatbavételhez készült a tanúsítvány, akkor abban 0.5-ös légcserével van minimum számolva a filtráció, aminek az energiaigényét felesleges lenne hőszivattyú kapacitással lefedni, mivel légtechnika nélkül sem realizálódik szinte sosem, légtechnikával meg aztán pláne. Lehet, hogy így null km-esen még tudnál keresni is azon, ha ezt a gépet eladod. (Jelenleg olyan várólisták vannak, hogy szerintem 1 nap alatt megvenné bárki tőled.) Persze más kérdés, hogy neked előtte ki kell várnod, hogy kapj helyette másikat (:

Szerencsére ott a szekunder oldali szivattyú(ami amúgy régi típusú energiazabálónak tűnik innen), tehát megvalósíthatod a helyiségenkénti szabályozást, de a gép hatékonysága csak rosszabb lesz tőle sajnos.

Ha szárítani is akarsz a fan-coillal, akkor érdemes lenne a rézcsöveket ellátni zártcellás szigeteléssel, hogy ne folyjon róla a víz.

A padlófűtés tehetetlensége miatt esetleg érdemesebb lehet eltolni 3-5 órával előbbre ezt a fűtési ablakot, hogy ne éjjel "feleslegesen" adja le a hőt, hanem, amikor aktívak vagytok.
Átmeneti időszakokban amúgy ez is sok lesz valószínű.

Pl nálam így alakul a fűtés(oszlopok mutatják a fűtési időtartamot) és a következménye a beltéri hőmérséklet.

...mit teszel ma, ami holnap is számít ?

Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.