Hirdetés

2024. április 30., kedd

Gyorskeresés

Hozzászólások

(#401) DUB Inc.


DUB Inc.
aktív tag

HMV kiépítésével kapcsolatosan kérném véleményeteket. 8 kW-os monoblokk hőszivattyúmhoz most tervezem hozzáépíteni a HMV-s részt. Nem tudom eldönteni, hogy spirálos tárolót, vagy külső hőcserélős tárolót telepítsek. Mindkettőnek van előnye és hátránya. Szerintetek? Köszi minden infót. :)

(#402) Attila2011 válasza DUB Inc. (#401) üzenetére


Attila2011
aktív tag

Szerintem ilyen kis rendszernél felesleges bonyolítani külső hőcserélővel, tökéletes lesz a csőkígyós. Egyébként abból is van, ami nagyobb hőátadó felülettel rendelkezik, több gyártó is csinál ilyet.

(#403) DUB Inc. válasza Attila2011 (#402) üzenetére


DUB Inc.
aktív tag

Köszönöm a választ. 1,8 és 2 négyzetméteressel szereltet találtam normális áron. Elegendő lehet? 200 literesek, nekem bőven elég. :)

(#404) Attila2011 válasza DUB Inc. (#403) üzenetére


Attila2011
aktív tag

Fogalmam sincs, ehhez már számolni kéne, de például egy hőszivattyúhoz ajánlott flamco bruttó 200 literes tartályban 2,5 m2 felület van megadva.

(#405) DUB Inc. válasza Attila2011 (#404) üzenetére


DUB Inc.
aktív tag

Nem rossz, de én olyat szeretnék, amibe pótfűtést lehet tenni. Sosem lehet tudni... :)

(#406) Attila2011 válasza DUB Inc. (#405) üzenetére


Attila2011
aktív tag

Nézz körül az oldalukon, lehet olyan is van. De általában a hőszivattyúban van patron, ami nagyon hidegben rásegít HMV előállításra, meg fűtésre is. Ha éppen nincs áram és nem megy hőszivattyú, akkor meg úgy is mindegy. Ha hőszivattyú romlott el, akkor pedig nem a HMV hiánya lesz a legfőbb problémád. Ha nagyon biztosra akarsz menni, akkor nézz olyat, amire kollektor és hőszivattyú is egyszerre köthető.

(#407) bekesizl válasza DUB Inc. (#405) üzenetére


bekesizl
csendes tag

Nekem Drazice OKC 300 NTR/HP van, amiből a "HP" a "heatpump"=hőszivattyú rövidítése.
Ennek 3,2m2-t ír felületnek.
Árakról és forgalmazókról nem tudok igazán, mert egy rendszer részeként vettem. Cseh gyártmány.

250 literes tutira van még, ami NTR/HP kivitel.

Lehet bele tenni fűtőbetétet is. Vagy 6/4"-ost, vagy amelyiken van flans, oda arra oda valót.

(#408) DUB Inc. válasza Attila2011 (#406) üzenetére


DUB Inc.
aktív tag

A hőszivattyúban nincs patron. Ha lenne is, ha pl. valami van a cuccal, akkor azt sem kapcsolná. Azért szeretném függetlenül egy patronnal pótolni, ha bármi gebasz van a szipkával. Fűtésem is van tartalék...

(#409) DUB Inc. válasza bekesizl (#407) üzenetére


DUB Inc.
aktív tag

A 300-as már lehet felesleges lenne, zömében ketten vagyunk a házban... Köszi a tippet, már néztem korábban ezt a modellt.

[ Szerkesztve ]

(#410) Attila2011 válasza DUB Inc. (#408) üzenetére


Attila2011
aktív tag

Az meglepő, hogy nincs benne. Megkérdezhetem, hogy milyen típus?

(#411) DUB Inc. válasza Attila2011 (#410) üzenetére


DUB Inc.
aktív tag

Ariston Nimbus.

(#412) bzoley


bzoley
veterán

Úgy néz ki, beállt a rendszer. Egy ideje nem kísérletezgetek, szerintem egész jól, csendben eldolgozgat a hsz. Korábban említettem, hogy bizonyos üzemmódban nem akart a célnál leállni a fűtés, ezért hanyagholtam. Aztán csak szántam időt rá, hogy tanulmányozzam. A beállított hőmérséklet nála középhőmérsékletet jelent, csak ilyet nem olvastam sehol. Most 38C van beállítva, 2C hiszterézissel. Így 35-nél indul a fűtés és 40-nél áll le, vagyis valójában 4C a különbség. 3C-ra állítva 6C lesz a különbség. Végülis így is jó, csak nem lett volna baj, ha már az elején tudom, hogy ez így működik.
Vélemény?

(#413) Kyller válasza bzoley (#412) üzenetére


Kyller
senior tag

Használsz termosztátot, vagy csak a visszatérő hőmérséklet alapján indít/állít le?

Eternity, my friend, is a long fucking time...(iPhone 11 Pro 64GB Space Gray)

(#414) bzoley válasza Kyller (#413) üzenetére


bzoley
veterán

A Puffer hőmérséklete alapján indít.

(#415) LOTR


LOTR
addikt

egy kis épületgépészeti kérdésem lenne

ha gázbojlert szeretne valaki kiváltani villanybojlerre, akkor számolható e így a dolog?
azt a melegvizet, amit 1 m3 gázból állítottunk elő, ahhoz kb 10kwh villamosenergia kell
ezt sima villanybojlerre előállítani kb 10kwh
egy 2.0 cop hőszivattyúval pedig 5kwh
ez így nagyságrendileg helyes?
köszi

One Ring to rule them all

(#416) Attila2011 válasza LOTR (#415) üzenetére


Attila2011
aktív tag

Nem, mert gáz esetén azért van több veszteség, villanynál kb csak az, ami a tároló falán távozik. A hőszivattyús bojler pedig belátható időn belül nem fogja visszahozni az árát, azt H tarifára se lehet kötni. Ha normális hőszivattyúra szeretnéd kötni az indirekt tárolót, az már kicsit más helyzet, s ott a SCOP is jobb lehet.

(#417) LOTR válasza Attila2011 (#416) üzenetére


LOTR
addikt

köszi, igen, elnagyolt a számolás (sokkal pontosabbra nem volt szükség most)
csak megerősítést kerestem, hogy az elv és a nagyságrend helyes e (a 2.0 cop csak az egyszerű példa miatt volt, attól függetlenül, hogy létezik ilyen)

One Ring to rule them all

(#418) Attila2011 válasza LOTR (#417) üzenetére


Attila2011
aktív tag

Szerintem továbbra se jó a számítás, mert nem tudjuk, hogy a 10 kWh elégetett gázból ténylegesen mennyi fordítódik melegvíz előállításra és mennyi megy ki a kéményen vagy a helyiségbe, ha nyílt égésterű. Ha gazdaságosság alapján akarsz választani, akkor ennek nézz utána alaposabban. Bár én már gázbojlert nem vennék, hőszivattyús pedig nem éri meg. Marad a villany vagy indirekt fűtésű.

(#419) LOTR válasza Attila2011 (#418) üzenetére


LOTR
addikt

mérnöki szemmel nézve ez jogos, de ennek a pontos meghatározása átlag felhasználói szemmel nézve gyakran túl hosszú és túl költséges művelet (de mindenképpen nagyon körülményes)

különben itt valóban az lesz a feladat, hogy meglévő gázbojlert valami villamos megoldásra kellene majd cserélni

One Ring to rule them all

(#420) robi-k válasza Attila2011 (#418) üzenetére


robi-k
őstag

Korszerű kondenzációs kazán (effektív hatásfok több mint 91%) esetén nem érdemes villamos fűtésre váltani: 1 m³ gáz ≈ 10,55 kWh áramnak felelne meg, de még a SCOP=2 mellett is kétséges, hogy megérné.

[ Szerkesztve ]

(#421) Attila2011 válasza robi-k (#420) üzenetére


Attila2011
aktív tag

Lehet le vagyok maradva, de eddig gáz és villanybojlerről volt szó, mikor jött képbe a kondenzációs kazán, illetve villamos fűtés?

(#422) Khaosz55


Khaosz55
addikt

Sziasztok kis tanácsot szeretnék kérni.
130 négyzetméteres könnyűszerkezetes családi házam van. 100 négyzetmétert fűttünk nagyrészt padló fűtéssel. HMV és padló fűtés kondenzációs kazánról megy. Kis klímás rásegítéssel 800 köbméter volt a gáz fogyasztás. A HMV éves szinten olyan 300-400 köbméter lehet. Van napelemes és szaldos vagyok kb 4000kw túltermelésem indul a télnek. Elszámolás április végén van tehát akár elméletileg 5000kw-al is számolhatók.
Kb 600-700 köbméter megy el gázra. Ha levegő hőszivattyús rendszerben gondolkodom (ki tudja meddig lesz ilyen áron a gáz), akkor mennyi KW árammal kell számolnom?
6KW-os mondoblokkos levegő-víz hőszivattyúra gondoltam. A gázkazán is minimumot dolgozik.

(#423) maroni válasza Khaosz55 (#422) üzenetére


maroni
aktív tag

Kb minden m3 gáz 4kw villany, ez csak a saját számításom idén let hőszipka nálam is!

(#424) Khaosz55 válasza maroni (#423) üzenetére


Khaosz55
addikt

Ha így van, akkor bőven bele férek. Igaz van szauna is amit kb 5 hónapot használunk. Havi szinten 200KW.

(#425) LOTR válasza Khaosz55 (#424) üzenetére


LOTR
addikt

pát hsz-szel korábban hasonló téma volt éppen, és ha megfelel neked is ennyire elnagyolt számolás, akkor maroni kolléga számítása is helyes, vagyis:

1m3 gáz kb 10kwh elektromos áram
ha átlagos hatékonyságra 2.5 cop-t veszünk, akkor: 10/2,5=4 kwh helyettesíti az 1 m3 gázt

mod
egyéni megjegyzés, ha ennyire kevés energia kell a fűtésre, még az is elgondolkodtató lenne, hogy egy sima fűtőpatronnal megoldani a (kiegészítő) padlófűtést, nagyságrendekkel olcsóbb a kivitelezés és a karbantartás vagy a meghibásodás lehetősége (nyilván az üzemeltetésé meg magasabb), de amikor tartósan nagy hidegek vannak, használjátok a gázt és legalább kell (több)milliós beruházást csinálni

[ Szerkesztve ]

One Ring to rule them all

(#426) LOTR válasza LOTR (#425) üzenetére


LOTR
addikt

*nem kell

One Ring to rule them all

(#427) Khaosz55 válasza LOTR (#425) üzenetére


Khaosz55
addikt

Köszi.
Igen ezen gondolkodtam. Még egy 6kw-os monoblokkos hőszivattyú beszerelés, hőcserélő még egy keringtető szivattyú csövek stb. Lazán van 3 millió Ft. Illetve nem tudom mennyibe kerül a hőszivattyú karbantartás éves szinten. Amíg alacsony a gázár gyakorlatilag nem éri meg. Megnézem idén mennyit tudok a túltermelt 5000KW-ból elégetni. A maradék elégetésére egyszerűbb egy patron vagy kis villanykazán.

(#428) maroni válasza Khaosz55 (#427) üzenetére


maroni
aktív tag

Az 5000 kv kb500m3 gáz a karbantartás 80k + 15-k kiszállás Bp!
Pontosabban nekem ezt mondta aki beüzemelte!

(#429) Khaosz55 válasza maroni (#428) üzenetére


Khaosz55
addikt

Maga az éves karbantartás több mint a gázszámlám. :DDD

(#430) stickermajom válasza maroni (#428) üzenetére


stickermajom
addikt

És mit mondtak, mit tartalmaz a 80k? El nem tudom képzelni mi lehet, ha nincs amúgy valami felfedezett probléma.

(#431) maroni válasza stickermajom (#430) üzenetére


maroni
aktív tag

aa Tísztitás ellenörzés gari pecsét! Pontosabban 2*40 tavasszal, összel!

(#432) Ed_007 válasza DUB Inc. (#154) üzenetére


Ed_007
aktív tag

Írtál korábban a "sok Zubadan kompresszor problémáról". Erről mondanál néhány részletet? Mit jelent a sok, illetve mi az oka a tömeges hibának?

Azért kérdezem, mert az adatlapok, klímával való tapasztalatok stb. miatt nekem eddig a Zubadan volt a favorit (tervezünk hűszivattyúra váltani), de elbizonytalanítottál...

(#433) DUB Inc. válasza Ed_007 (#432) üzenetére


DUB Inc.
aktív tag

Szia,

Csak a környezetemben lévő, valamit az olvasott infókra tudok támaszkodni. Legutóbb az egyik face csoportban volt egy beírás, hogy négy egyszerre telepített készülékből kettő hibásodott meg. Mást én sem tudok neked mondani. Vagyis azt igen, hogy baromi drága bele egy kompresszor.

(#434) DUB Inc. válasza Ed_007 (#432) üzenetére


DUB Inc.
aktív tag

Közben...

https://www.facebook.com/groups/hoszivattyu/posts/688731272475216

(#435) atika88


atika88
senior tag

Sziasztok!

A tapasztalatok szerint, mi a jobb/időtállóbb/megbízhatóbb megoldás hosszútávon: a hőszivattyú hűtsön nyáron is (megfelelően előkészítve a fan-coiloknak minden)?
Vagy inkább egy-egy klasszikus split klíma legyen (igény szerint, ha egyáltalán szükséges lesz)? 24-25 fok nyáron bent nekünk tökéletes megteszi és egészségesebb is mint 20 fokban ülni feküdni.

A tervek szerint a 90 m2-es új építésű BB besorolású házban és 8 kW hőszivattyú lesz padlófűtéssel, használati melegvíz előállítás is rábízva. Mit javasoltok nyárra klímázásra? Köszönöm!

(#436) robi-k válasza atika88 (#435) üzenetére


robi-k
őstag

Én is sokat töprengtem hőszivattyú vs. magas hatékonyságú hűtő/fűtő klíma között.
A klíma - azaz több darab split klíma - mellett döntöttem. Egyrészt jóval magasabb a hatékonysága mind hűtés, mind fűtés terén, másrészt meghibásodás esetén sokkal könnyebb javítani vagy akár cserélni azt az egy meghibásodott egységet, harmadrészt pedig az üzemeltetése és éves karbantartása is olcsóbb.

(#437) Madwe


Madwe
nagyúr

Sziasztok! Ismerős szomszédjában üzemel (inkább dübörög…) egy meglehetősen hangos példány. Minap voltam náluk, tényleg zavaró, kb mintha folyamat egy repülőgép szállna felettük/fűnyíró üzemelne… csukott ajtónál is bőven hallható.
első körben nem is a jogi része lenne érdekes (az csak végsősoron, s akkor leginkább az hogy milyen db határérték esetén, kinek kell szólni s mire mennének vele) hanem inkább az, hogy konstruktív módon hogy tudnának javítani a helyzeten? Egy vb hangzáró fal esetleg megoldás lehetne? A szomszéd telkén bőven lenne rá hely, a szipka körül van jó sok méter, nem fogja megfolytank… Mennyit számít egy olyan? Milyen kb költsége lehet ennek? Köszi!

(#438) LOTR válasza atika88 (#435) üzenetére


LOTR
addikt

mivel általában hűteni nem kell sokat, én csak emiatt nem építenék ki egy újabb hűtő-fűtő rendszert a split klímákkal, így a ház falán a kültéri, nem olyan szép dobozokat sem kell nézegetni, cserébe el kell vinni a vízcsöveket a fancoilokig

egy parapetes fancoil kb 150k-tól indul, a kazettás álmennyezetbe építhető mondjuk 250k (nem tudom, hogy ennyiért szerelnek e be split klímát), a kazettás beépíthető nagyon szépen is tud kinézni

mivel nálatok még nincs gyakorlati használatban a ház, így tapasztalat sincs, hogy egyáltalán kelleni fog e a hűtés

ha van rá keret, akkor esetleg elgondolkodnék, hogy 1-2 fc beépítésre kerüljön
amúgy meg a padlót hűteni is lehet, nem olyan komfortos ugyan, de ha nagyon felmelegedne az épület, akkor talán még ennyi kellemetlenség belefér arra a kis időre, amíg nagyon meleg van
másik megoldásnak még megfontolandó lehet (ha nem is minden helyiségben) valami födém vagy falfűtés-hűtés kialakítása is (kb 1,5x-es padlófűtés költség), ez komfortosabb is, mint levegőt fújatni

[ Szerkesztve ]

One Ring to rule them all

(#439) Attila2011 válasza atika88 (#435) üzenetére


Attila2011
aktív tag

Ha még most épül a ház, akkor padló mellett/helyett érdemes mennyezetre kiosztani a fűtést és onnan mehet a hűtés is hőszivattyúval. Komfortra legjobb és gazdaságos is lesz a működtetés.
De van hőszivattyú, ami egyszerre képes ellátni vizes rendszert és folyadék-gázos fc-ket. Az se rossz megoldás padlófűtés mellé. Én biztos nem szerelnék be hőszivattyú mellé még split klímákat is, főleg nem mono-splitet.

(#440) atika88 válasza Attila2011 (#439) üzenetére


atika88
senior tag

Szia! Köszönöm az észrevételed.
Épül még, de se keret rá se opcióban nem választható a mennyezeti fűtés kiosztás. Így ez tárgytalan is.

Mit értesz folyadék-gázos fc alatt?
1 split klímát tennék külön csak fel. A hőszivattyú mellé/helyett nyáron arról menne a hűtés a nappaliba és az étkezős konyhába be. A hőszivattyu a szobákba a közlekedőből hűtene be. Alapból nem szeretjük a klímát...de olykor olykor jól jöhet. Pláne ha egyik télen bemondja az unalmat a hőszivattyú.
Rosszul látom gondolom? Minek multi split ha elég a területre mono is? És nem akarunk 20 fokot se nyáron a lakásba egységként se.

(#441) Attila2011 válasza atika88 (#440) üzenetére


Attila2011
aktív tag

Vagy víz vagy hűtőfolyadék/gáz kering a fan-coil készülékekben. Én nyilván az utóbbira gondoltam. Nem tudom, hogy a nyári 20 °C honnan jön úgy egyáltalán, sehol se méreteznek olyan hidegre (jellemzően 26-ra számolják). De új építés esetén kötelezőek az energetikai számítások, abban benne kell legyen, ez nem úgy megy, hogy hasunkra csapva mondunk valami számokat.

Hogy hűt majd be a hőszivattyú a szobákba, közlekedőbe, ha padlófűtés van csak? Ha meg vizes fc készülékeket raksz fel ezekbe a helyiségekbe, akkor mi a csudának étkezőbe egy külön mono split klíma?

Amúgy miért menne tönkre pont télen a hőszivattyú? Ezért van évente 2 karbantartás. De ha tönkre is megy, akkor étkezős mono-split úgy se fűti ki a házat, főleg nem azokat a helyiségeket, amiket legjobban kéne, mint hálószoba, fürdőszoba. Sőt mondok jobbat, a split is tönkre tud menni, azt egyébként se arra tervezték, hogy -15 °C mellett fűtsön.

Nem teljesen értem a koncepciód, pontosabban értelmét nem látom.

(#442) Tapsi válasza atika88 (#440) üzenetére


Tapsi
addikt

Csatlakozom a kollégához, ez így a lehető legrosszabb megoldás.A padlófűtést kiépíted, mellé fan coiloknak külön csövezés? Ez miért lesz olcsóbb, mint eleve mennyezeti fűtés/hűtésre tervezni a rendszert?

(#443) atika88 válasza Tapsi (#442) üzenetére


atika88
senior tag

Rossz vagy sem: a tényeken már nem tudunk érdemben változtatni, a kivitelőz így adja az épülő házat. Megvan minden tervezve, amiből lehet abból hoznám ki a lehető legjobbat. 80%-os készültségi fokban az ingatlan. Szerintetek ki fogja visszabontani bővíteni az amúgy is csilliós beruházást? Hát biztos nem ő, keret nyilván részünkről is véges, pláne mikor fog megtérülni azok után, amiket felsoroltattok (ami biztos jó, nem ebben kételkedem!)? Tehát a tények adottak.

NEM fan-coilok, mindössze egyet tennénk, ami direktbe rányomná a hűvösebbet a 3 alvós szobába. Nem kihűteni akarom vele a házat, ez nem is volt cél, hanem ha úgy érezzük, hogy kell nyáron: bekapcs. Mert télen nyáron 24H-ban kihajtani a hőszivattyút nem látom értelmét, így legalább hosszabb távon az élettartama hátha kinyújthatóbb picit, tehát üzemórában fix h kevesebbet menne.

1 csövezést kiépíteni egy 1 fancolnak egy keskeny közlekedő folyosóra nem hinném, hogy horribilis költség, pláne nem felesleges. És még a gépészeti áram tervem is tartalmazza, tehát ez nem plusz költség kvázi.

Miért rossz ötlet egy klasszik split klímát előcsöveztetni ami a nappalit, konyha+étkezőt frissítené picit nyáron? Meglátjuk hány fok lesz nyáron ezekben a helyiségekben, alapvetően nem vagyunk klímásak. De ha szükséges lesz, akkor még mindig "csak fel kell rakni, bekötni" és használni. Ha esetleg betojik a hőszivattyú lesz egy átmeneti alternatív megoldás is így a fűtésre (pár napig megteszi gondolom). Nyilván olyan minősítésű klímát vennék, ami tudja a mínuszokban a fűtést átmenetileg pótolni.

Attila2011:
Miért menne tönkre? Azt te se gondolod komolyan h örök élet +1 év egy hőszivattyú, még rendszeres éves karbantartás mellett sem. 1-1.5 millió egy kompresszor csere...nem beszélve az egyéb elektromos egységekről. Ezt hagyjuk is, bármi oka lehet, műszaki dolog lévén: ami elromolhat, el is romlik. Nyilván nem ezt várom, de ha mégis előfordulna legalább lesz B terv átmenetileg. Nekem ez a gondolatmenetem.

(#444) LOTR válasza atika88 (#443) üzenetére


LOTR
addikt

ha neked az a kardinális kérdés, hogy mi lesz akkor ha elromlik a hőszivattyú, akkor "egyszerű" a matek része

megnézed mennyibe kerülne egy split klíma kiépítése és azt összeveted egy fc beépítési költségével
valószínűleg előbbi lesz a magasabb ár, így a különbözetből megnézed, hogy mennyi elektromos hősugárzót tudnál venni (hogy az esetleges fűtésszezonbeli meghibásodáskor is legyen fűtésed) esetleg számolgatsz, hogy mennyi lenne naponta/hetente az üzemeltetési költségük, majd belekalkulálhatod, hogy mekkora valószínűséggel fog elromlani a hőszivattyú

ha neked az az eredmény jön ki, hogy a split klíma a jobb megoldás, akkor nyugodt szívvel választhatod azt

bevallom, lehet csak én nem értem, hogy mi is pontosan a kérdés
- ha belefér a keretbe, akkor egy központi helyiségbe tennék egy fc-t
- ha nem akartok erre még költeni, akkor azt a rövid időszakot, amíg hűteni is kell majd nyáron, át lehet "vészelni" padlóhűtéssel is (személyes tapasztalatom nincs, de elmondások alapján, azért nem a világ vége), de mivel ez biztos ki lesz építve, így ez a lehetőség adott lesz úgyis
- ha meg meghibásodás van fűtésszezonban még mindig lehet valami hősugárzót venni, vagy split klímát kiépíteni

One Ring to rule them all

(#445) Attila2011 válasza atika88 (#443) üzenetére


Attila2011
aktív tag

Hát ezek szerint akkor már minden ki van találva, hajrá.

(#446) DUB Inc. válasza atika88 (#443) üzenetére


DUB Inc.
aktív tag

Nálunk így van. A ház központi részében van egy Panasonic klíma, ez hűti (és ha kell, akkor fűti) a házat. A hőszivattyú csak fűt... Így megvan a tartalék fűtésem is.

(#447) atika88 válasza DUB Inc. (#446) üzenetére


atika88
senior tag

Szuper, köszönöm a valós megerősítést, hogy működhet így (is). Már kész félkész helyzetből kellett a legideálisabbat kihozni, azt hiszem nem járunk rosszul. A Panasonic hűtő fűtő split klíma saját beszerzés? Ha igen miért rá esett a választás? Köszönöm az infókat!

(#448) DUB Inc. válasza atika88 (#447) üzenetére


DUB Inc.
aktív tag

A Panasonic klíma hamarabb megvolt, egy Gree-t váltott. Sokat olvastam mit vegyek, jó adatai vannak, jó applikációja. A gyakorlatban kicsit csalódás, szerintem nem éri meg az árát.

(#449) DUB Inc.


DUB Inc.
aktív tag

Sziasztok, Létezik olyan, hogy egy monoblokkban gyárilag kevés gáz van?

(#450) Attila2011 válasza DUB Inc. (#449) üzenetére


Attila2011
aktív tag

Ha jól tudom, a rendszer nagyságától függően kell hozzá tölteni. De ezt nem írom biztosra, viszont a VRF rendszereknél jellemzően így van.

Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.