- Az én érdekes, öszvér videokártyám...….
- Samsung LE40A536T1F LCD TV képhiba
- Asszociációs játék. :)
- Fűzzük össze a szavakat :)
- Szólánc.
- Miért ne vegyél gagyi kínai LED izzósort...
- Pendrive-ról bootolható "belakott" debian linux live Ventoy pendrive-on
- Digitális Állampolgárság Program
- leslieke
- Euro Truck Simulator 2 & American Truck Simulator 1 (esetleg 2 majd, ha lesz) :)
Új hozzászólás Aktív témák
-
Madwe
nagyúr
Neked egyébként volt jó tapasztalatod felülethűtésről? én fél évig éltem passzívház közeliben mennyezetfűtéssel, páratartam 80% alatt szinte sose volt, amikor pedig a leginkább kellett volna a hűtés letiltott az egész házban (kvázi újépítésű társasház, átadás utáni második évben volt ez, szóval a szerkezetek maguk már valamennyire ki kellett hogy száradjanak). Igaz így se nagyon ment 24 fok fölé a hőmérséklet, szóval nyilván a szigetelés, rendes anyaghasználat az megoldotta, de konkrétan a mennyezethűtés mint olyan az használhatatlan volt. amikor nem volt meleg, akkor működött persze
vb födém nélkül ugyan kisebb a tehetetlensége, de tudtommal a hatékonysága is?de ha már ott vagyunk egyébként hogy egy minőségi, alacsony energiájú házban vagyunk akkor ott egy normálisan méretezett légkondi se fog huzathatást kialakítani. az inkább a szigeteletlen, 35 fokból csinálj 21et, azt se egész nap járatva csak amikor épp ott vagyok akkor nyomom be jellemzője...
-
Madwe
nagyúr
válasz Busterftw #1379 üzenetére
Kérdés meddig marad nálatok szaldós elszámolás, eléggé kiszolgáltatott helyzetbe kerül az ember. tulajdonképpen arra fogad, hogy az általa nyáron termelt áramra mindig lesz akkora piaci igény, hogy az általa szükséges téli energiáért cserébe el tudja cserélni... arról egy hőszivattyú kiépítése drágább, viszont 4x hatékonyabb. ezt a hatékonyságot el lehet fedni azzal hogy plusz befektetésért napelemmel megtámogatja az ember a rendszerét amivel negálja az extra energiafelhasználást... (biztos hogy ekkor is a hőszivattyú kiépítése a drágább?) az elektromágneses szmogról nem beszélve, azt jobb elkerülni, ha lehet!
-
Madwe
nagyúr
válasz 5leteseN #1245 üzenetére
Ezzel nem értek egyet, az ablakok hővesztesége ugyan lehet nagy, de a felületük jellemzően elhanyagolható, ha megnézzük mekkora felületen mekkora javulás érhető el mennyi pénzért, jellemzően az ablakok végeznek leghátul a sorban (ok, lehet lábazati, de annak nem is az a szerepe).
Viszont ha az ember egyszer ablakot is cserélne, érdemes azzal kezdeni homlokzati elött, hogy ne kelljen visszajavítani.[ Szerkesztve ]
-
Madwe
nagyúr
A kiépítése drága, nagyon, főleg ha megyünk felfele a teljesítményben. Első körben azt kéne tudni hogy milyen állapot van nálatok s mekkora hőveszteséget kellene pótolni.
Első körben emiatt, ha komolyan akarod számolgatni (illetve szvsz amúgy is, mielött a gépészethez nyúlsz) tedd rendbe a hőszigetelést. Tetőszigetelés nagyon alap, lehetőleg 30cm. Ha az megvan, akkor nem ártana még rendes minimum 2 de inkább 3 rétegű 1 alatti thermo ablakcsere - ha már ott tartasz érdemes alu redőnyt is beteteni, az is segít majd - s ha ezekkel is megvagy jöhet a homlokzati s lábazati szigetelés (20cm+ lehetőleg)
Ha ezekkel megvagy, le fog csökkenni a rezsid, bármi is állítsa elő a meleget s hmvt, s bármilyen ára is van épp az adott nyersanyagoknak...Egy hőszivattyú ára mindenestől súlyos milliókba fog kerülni, ha szigeteletlenül teszed még egy nagyságrenddel drágább lesz...
Az hogy mennyit tudsz spórolni sok mindenen áll, pl hatékonyságon is. Ebben pl van eltérés hőszivattyú típusok között (levegő-víz, ví-víz, föld-víz pl) de a hőleadúkban is. Azért ajánlanak padlófűtést, mert a nagy felületfűtésnél sokkal kisebb előremenő hőfok kell, ami hatékonyabb lesz. Egy radiátor esetén sokkal kisebb a hatékonysága a hsznek, s így az árelőnye is kezd elveszni..
Hátránya lehet a nagy kezdeti beruházási költség, s pl ugyan a rezsi alacsonyabb lesz, de a szervízköltség meg magasabb.
van olyan is ami tud hmvt is, igen, de ahhoz jellemzően jóval nagyobb, többszáz literes puffer dukál, mert lassan fűti fel.
nagy hidegben is fűt rendesen igen, bár a hatékonysága csökken
-
Madwe
nagyúr
Sziasztok! Ismerős szomszédjában üzemel (inkább dübörög…) egy meglehetősen hangos példány. Minap voltam náluk, tényleg zavaró, kb mintha folyamat egy repülőgép szállna felettük/fűnyíró üzemelne… csukott ajtónál is bőven hallható.
első körben nem is a jogi része lenne érdekes (az csak végsősoron, s akkor leginkább az hogy milyen db határérték esetén, kinek kell szólni s mire mennének vele) hanem inkább az, hogy konstruktív módon hogy tudnának javítani a helyzeten? Egy vb hangzáró fal esetleg megoldás lehetne? A szomszéd telkén bőven lenne rá hely, a szipka körül van jó sok méter, nem fogja megfolytank… Mennyit számít egy olyan? Milyen kb költsége lehet ennek? Köszi! -
Madwe
nagyúr
válasz adam_nagy #367 üzenetére
Azért én mérget nem vennék arra, h az áram is nyomott marad, pláne h a h meg éjszakai meg geo ennyire jó marad. Persze bármi lehet... Én magam részéről most inkább benyelek 1 év extra költséget, s ha tisztul a kép majd akkor lépek... mármint gáz-áram eszköz beruházásban. szigetelés, hatékonyság javításra költök, az ígyis úgyis jó, max a megtérülése tolódik el.
-
Madwe
nagyúr
válasz Attila2011 #232 üzenetére
Minősíteni nem feltélen kell, ha az adott w/m2 év értékeket hozza s hőhídmentesítve van... esetleg egy blowerdoor teszt mehet neki...
egyébként nyilván drágább, de sokkal több szigetelés nem kell neki a jelenlegi szabványhoz képest, s valóban kilőttek az anyagárak, de a munkadíj ugyanannyi egy 15 és egy 30 centis homlokzati szigetelésnél is...
az energiaárak meg, hát... szerintem hamarabb meg fogja az érni mintsem az ember gondolná
plusz azért a hűtés-fűtési rendszeren tényleg lehet fogni pár milliót... viszont vitathatatlanul drágább, de nem annyival, mint régebben, amikor 4-5 centi szigetelést kb rátettek homlokzatra, födém szigetelés nem is volt s hőhidakat se kezelték... ma már pár centi extra anyag + céltudatos tervezés + odafigyelőbb kivitelezés kell csak[ Szerkesztve ]
-
Madwe
nagyúr
válasz Attila2011 #229 üzenetére
Új építés esetén a passzív ház se feltétlen akkora ugrás a jelenlegi KNE szabályoktól árban, s ott pl pont a hűtés-fűtésen lehet nagyot spórolni (pláne ha pl gépesített szellőztetést amúgy is tervezne az ember) s lehet az egész felületfűtés skippelhető... persze ahhoz megfelelő telek, tájolás, tervezés szükséges
-
Madwe
nagyúr
Azért az árért a klíma valszeg nem hőszivattyús klíma, így fűtésre alacsony külső hőmérséklet mellett nem az igazi, alacsony cop értéke lesz. Míg a linkelt hőszivattyú -15 fokon is képes lehet közel 3-as cop értékkel a névleges teljesítményére, addig a sima klímád copja 1 körüli s a névéeges teljesítményének a közelébe se tud érni.
-
Madwe
nagyúr
A KW teljesítményen leginkább szigeteléssel tudsz javítani. Eleve hszben normális szigetelés esetén érdemes gondolkozni, normális minimum 2 rétegű thermo ablakokkal, oldalfali, födém/cserép s alapzati szigetelés után.
a felületfűtés előnye a nagyobb hőleadó felület = alacsonyabb előremenő-visszatérő hőfok, pl 30/25 vagy 35/30 fok, szemben radiátoroknál az akár 65 fokos előremenővel (bár túlméretezett radiátorokkal akár 45 fokkal is elérhető a kívánt W…)
a hőszívattyúk alacsonyabb eéőremenőt tudnak normálisan előállítani, bár vannak magas hőfokra tervezettek (de az kevésbé jó, tübbnyire)
felületfűtés/túlméretezett radiátorok hiányában se feltétlen jó megoldás e miatt a hszegyébként az hogy 24KW gázkazánod van közel sem jelenti azt hogy a lakás hőigénye valóban 24Kw lenne, gázkazánnal szeretnek nagyvonalúan fölé lőni. Ki kell méretni, hogy pl -15 fok esetén egy 21 vagy 24 vagy akárhány cél belső hőfoknál mekkora igény van, s ahhoz méretezni.
[ Szerkesztve ]
-
Madwe
nagyúr
válasz Attila2011 #143 üzenetére
Köszi!
igen, a kettőt egymás mellet én se tartom indokoltnak, de ha már ott az elektromos kazán, lehet a hőszivattyú nem térülne meg soha, ha pl tényleg évi 100k a karbantartása…
-
Madwe
nagyúr
Sziasztok! Előre szólok elég kula vagyok még a témában, bár igyekeztem a napokban felszívni a tudást!
szóval, kinéztem egy házat, most szombaton néznénk meg élőben.
180nm, bár ebből kb 120nm + 60nm galéria. 44cm porotherm tégla + 8cm drívit, tető 12cm bachl szigetelés, erősített betonalap (ez nem tudom szigetelt e… gondolom az?) 3 rétegű műanyagnyílászárók.
padlófűtés + falhűtés s fűtés kialakítva. Hmv egy napkollektoros bojlerrel megy, azt nem bojgatnám.
ezeket szolgálja ki egy elektromos kazán. Igenám, de tulajék inkább a nappaliban a kandallót használták, merthogy az olcsóbb, meg amúgy is szeretik a 24-26 fokot… kb 220k volt az éves fűtésköltségük fával, btw.
nekünk 21-22 fok bőségesen elég. Meg fontos lenne a környezettudatosabb lét… meg a komfort is nagyobb ezzel a felületfűtési rendszerrel.itt jön a kérdésem: jól sejtem hogy minimális átalakítással lecserélheté lenne az elektromos kazán egy hőszivattyús rendszerre? A padló+fal hűtés fűtés csövezete az 1 az 1-ben felhasználható lenne? Vagy van valami amihez padlóban/falban hozzá kéne akkor nyúlni? Vagy vmi info amit ezügyben meg kéne szerezzek?
napelemeken is gondolkozom. Nem tudom a kazán mellé mennyi kéne, milyen költséggel, azt se zárom ki h csak napelem + marad a régi kazán, de a hőszivattyú + egyszer majd napelem sincs kizárva.így, hogy a hmv megoldott, de nincs gáz, melyik hőszivattyúkat ajánlanátok? A levegő/víz nagyon hangos? Nagy hidegben egyáltalán elég lenne normál méretezéssel? Ahogy néztem olyan 2millió lehet maga a rendszer + föld/víz esetén még 2 millió simán lehet a talajmunka? Ti melyiket ajánlanátok ha a környezet adottsága mindegyiket lehetővé tenné? (Van 1500+ nm kert, fúrt kút, jó talaj) levegő/víz, víz/víz kúttal, talajszonda? Mélyszonda?
melyiknek milyen éves karbantartási költsége van? Itt a topikban olvastam 100k-s összegeket… őszintén megmondva, ha ennyi a karbantartása, akkor inkább mennék csak napelem + meglévő elektromos kazán irányba…
van még valami amire érdemes tulajnák rákérdeznem? A padló3falffűtés így h ritkán volt használva eldugulhat? Ismerős azt mondta ezek már műanyag vastag csövek, kb elpusztíthatatlanok, nem tudom ez így van e?
sose volt még padló/falfűtésem, ezek mennyire időtállóak? A hővserélőknél a talajszondákról azt olvastam h kb 200 évig elvannak…?
bocs a wall of textért!
[ Szerkesztve ]
Új hozzászólás Aktív témák
- KAÜ/Ügyfélkapu – már elérhető a kétfaktoros hitelesítés
- Soundbar, soundplate, hangprojektor
- Robotporszívók
- ASUS routerek
- Spórolós topik
- A fociról könnyedén, egy baráti társaságban
- Ubuntu Linux
- Villanyszerelés
- Az én érdekes, öszvér videokártyám...….
- NFL és amerikai futball topik - Spoiler veszély!
- További aktív témák...
Állásajánlatok
Cég: PCMENTOR SZERVIZ KFT.
Város: Budapest