Hirdetés

2024. május 3., péntek

Gyorskeresés

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2014-12-04 09:52:27

LOGOUT.hu

Manual, analóg, filmes, MF objektívek

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#7951) Muerte68 válasza MrChris (#7949) üzenetére


Muerte68
addikt

MrChris-faki_-köszönöm akkor hanyagolom-jól hangzott az ekv-750+a 10cm méret de ha nem jó a képe akkor nem ér 20+-t :(

Láttam egy fickót a kávézóban. Se mobil, se laptop. Csak ült ott és itta a kávéját. Mint egy pszichopata.... https://www.flickr.com/photos/128638150@N03/

(#7952) Vyndree válasza Muerte68 (#7951) üzenetére


Vyndree
őstag

Nem véletldn kerul ennyibe. Ha 500mm-t szeretnél, akkor vegyél rá Skywatcher távcsövet.

(#7953) Vyndree


Vyndree
őstag

Mivel jelenleg úgyis pang a topic engedjétek meg, hogy a tegnapi képeim egy részét ide linkeljem:
Vivitar 135mm f2.8 - MD bajonett
Minolta 50mm f1.7 - MD bajonett
A repülős képeket sajnos jelentősen LR-ezni kellett, mert nagy_fene_köd volt. Nagyon várom már a napsütést, vagy legalább a tiszta isőt, hogy ideálisabb körülmények között is ki tudjam próbálni.
A 135mm-es nem annyira szereti a gyenge fényviszont. Ennél 5,6 és 8-as rekeszt használtam, mivel előre beállított éleséggel tudtam csak használni, röptében nem mertem belenyúlni, annyira még nem érzem.
Az 50mm-es fényerős lencsével direkt sötétben fotóztam, állvány nélkül kézből 1.7 és 2.8 rekesszel, kíváncsi voltam mennyire használható. A stabi nagyon hiányzik, a legkisebb mozdulatra is büntet..

(#7955) MrChris válasza faki_ (#7954) üzenetére


MrChris
nagyúr

Elég sérülékenynek tűnik. Ötletnek jó. Ha a szenzort tologatnák a vázban az lenne a tuti, bármilyen obival villámfókusz és ezt már filmes gépben huszon éve megvalósították.

(#7956) faki_ válasza MrChris (#7955) üzenetére


faki_
senior tag

Volt nemrég valami szenzormozgatásos terv vagy szabadalom, most nem találom.

(#7957) jjeahh válasza faki_ (#7956) üzenetére


jjeahh
nagyúr

Pletykát láttam anno én. Baró lenne ha megvalósulna persze megfizethető áron :D

Fb: facebook.com/n.barni | Insta: instagram.com/n_barna/ | Strava: bit.ly/2HvMboG

(#7958) faki_ válasza jjeahh (#7957) üzenetére


faki_
senior tag

(#7959) MrChris válasza jjeahh (#7957) üzenetére


MrChris
nagyúr

Na ott is van, Contax AX backfocus kamera 1996-ból, 10mm-t tudta mozgatni a filmet. Mekkora királyság lenne. Ráadásul alkalmazhatnák a legmodernebb AF algoritmust így gyors és pontos fókusz lenne még akár egy Helios 44-el is :D

(#7960) jjeahh válasza MrChris (#7959) üzenetére


jjeahh
nagyúr

Pf, croppos vázon arc és szemfelismerő helios-al portréra, jupiter 37A-val meg gyors követő af sportfotóra, szaladó kutyákra kéne :DDD

Fb: facebook.com/n.barni | Insta: instagram.com/n_barna/ | Strava: bit.ly/2HvMboG

(#7961) MrChris válasza jjeahh (#7960) üzenetére


MrChris
nagyúr

Jaja, lehetőségek korlátlanok, mondjuk objektívből nem profitálnának. Kuriózum miatt rá lehetne kérni a váz árára.
Most látom, hogy ez a Contax AX egy doboz volt és az egész belső rendszert tükröstül, pentaprizmástul, filmkazettástul, szőröstülbőröstül mozgatta, nem csak a filmet. Végül is máshogy nem is lehet. Viszont MILC-en elég csak a szenzort. Hát ilyen nem lesz...

(#7962) faki_ válasza MrChris (#7961) üzenetére


faki_
senior tag

Tükrösre vannak AF-es telekonverterek, elgondolkoztam már rajta, de amellett, hogy nem olcsó, valószínűleg még objektívből is valami drágaság kellene rá, hogy a képminőség ne legyen gáz.

(#7963) Vyndree válasza faki_ (#7962) üzenetére


Vyndree
őstag

Nem rosszabb a képe az olcsónak sem feltétlen, vannak nagyon jó obik igencsak jó áron. Miért is kell a manuállal az AF? A fotózás egyik gyöngyszeme, hogy magadnak állítod az élességet. Régen képzelt, volt olyan idő mikor még nem volt autó fókusz, akkor is voltak amatőr fotósok és képzeld, piszok jó képeket készítettek. Ma miért ne lehetne AF nélkül? Ugyanis ez a manuál egyik jelentős lényege. :)

(#7964) faki_ válasza Vyndree (#7963) üzenetére


faki_
senior tag

Nem túl jó a szemem, halogatom a szemüveget, keresőnagyító és mattüveg csere ellenére sem volt túl nagy sikerélmény tükrösön a manuál. MILC-en már nem is terveztem, csak beütött az X-E1 EVF... :B

(#7965) Vyndree válasza faki_ (#7964) üzenetére


Vyndree
őstag

Akkor hiába veszel drágább manuált, ha nem látod azzal se lesz jobb, nem tudsz jobban éélességet állítani. A szemüveget pedig ne halogasd, anélkül az is mindegy milyen géped van. Normál esetben, ha jó a szem, egyéltalán nem gáz élességet állítani, nem rég manuálozok és egész ráéeztem. Ez például egy ma délelőtti, a szeme közepére akartam az élességet és elsőre sikerült is (szerintem), pedig elég szűk volt f1.7-en a mélység élességem és volt ré kb 1 másodpercem, mert ha meglátja a fényképezőt mindig elrohan. Ez egy 5800Ft-os Minolta 50mm-es manuál, nem túl drága lencsével készült.

[ Szerkesztve ]

(#7966) faki_ válasza Vyndree (#7965) üzenetére


faki_
senior tag

"Akkor hiába veszel drágább manuált, ha nem látod azzal se lesz jobb, nem tudsz jobban éélességet állítani."

Az AF-es telekonverterhez értettem, ami úgy tudom, hogy kb. előfókuszálás után élesre tud állítani a saját lencserendszerén belül. Viszont a plusz optikai elemek rontják a képminőséget, ezért célszerűbb a jobb objektív.

(#7967) Vyndree válasza faki_ (#7966) üzenetére


Vyndree
őstag

Attól is függ mekkora a telekonvertered. Nem csak a képet tontják, hanem jókora fényveszteségget is okoznak. Egy 2x telekonverter nyégyszer annyi fényt idényel, a 3x pedig kilencszerest (ha jól tudom). A gépemen néztem, az intelli zoom-mal jobban járok mert ott nem romlik annyira a kép (főleg széle) és nem jár Fé veszteséggel. Ez 2x intellizoom-mal készült, szerintem még egész vállalható, szóval a mai alap vázal már lehet pótolni a régi tk-ket. Szoktam néha olyan elvetemült dolgokat is, hogy 2x telekonverter + kétszeres intelli zoom és 135mm lencsével, persze manuál fókusszal több mint 12 km magasan repülő tárgyakat fotózok, na az már tényleg gáz. :) [link] Tudom, nem erre van és a 135mm egyáltalán nem tele, ezeket 5-600mm-es APO-val szokták lőni, de egy kompakt bridge minőséget azért ki lehet belőle hozni.

(#7968) MrChris válasza Vyndree (#7963) üzenetére


MrChris
nagyúr

Sajnos a croppos dslr-ek keresői sokkal kisebbek és sötétebbek mint az slr-ek keresője, ezért is nehezebb velük. A mattítás is finomabb ami a látványélményt növeli, de a fókuszálást szerintem nehezíti. Korábban is már írtam, hogy a dslrem keresője után az OM10-é hatalmas és világos. Világossághoz tartozik az is hogy dslren nincs blendebeugrasztás és ha rekeszelsz 4-5.6-ra a keresőkép még sötétebb, így aztán megy a tekergetés, vagy a vaksizás. Ezért is jó a jó EVF
Bár jó dolog tekergetni, azért elviselném régi obikkal az AF-t.

(#7969) jpeetr


jpeetr
aktív tag

sziasztok!

segítségre lenne szükségem, pentax k10d + helios 44-2 kombóval kapcsolatban.
a keresőben beállítom a focust, de a képen nem ott lesz.
minél távolabb állítom, annál többet "csal"
a focal lenght-et már állítottam mindenre, ami lehet, elvileg fix 58mm az obi, próbáltam az 1,5x is, de azzal sem jó.
valakinek ötlet?

kit obival nincs ilyen probléma.

(#7970) Vyndree válasza MrChris (#7968) üzenetére


Vyndree
őstag

Manuálnál, vagyis legalább amíg az élességet állítod jó a "live view", ott bele is tudsz nagyítani és nem sötét.

(#7971) MrChris válasza jpeetr (#7969) üzenetére


MrChris
nagyúr

Kitobival inkább csak nem jön elő. Liveviewval jó? Ha igen akkor a mattüveg rossz helyen van. Ha kiszedhető akkor vékony közkeret darabokkal tudod távolítani a prizmától. Fóliából, papírból vágtam szikével ilyeneket.
(Annyi baj van hogy a mattüveg nem szereti a koszt, nem szabad a mattítást tapizni és kb takarítani se, azzal rendszerint csak rosszabb lesz. Tudtommal a mosás is rontja.)

(#7972) jpeetr válasza MrChris (#7971) üzenetére


jpeetr
aktív tag

K10D-n nincs liveview azthiszem. legalábbis én nem találtam.

akkor pontosan mit is kellene csinálnom vele?

(#7973) faki_ válasza jpeetr (#7969) üzenetére


faki_
senior tag

A gyújtótáv beállításától nem függ, az csak a stabilizátor miatt van.

Pár hozzászólással előbb említettem, hogy számomra sokszor nem hozott sikert a kereső (többek között K10D-nél, hiába láttam élesnek), pedig a Pentax gépeken ez az átlagnál nagyobb, világosabb. A gép fókuszvisszajelzése nem 100%-os, mattüveg cseréje és keresőnagyító valamelyest javít a dolgon, jobban látni kicsit. Volt olyan objektívem, amivel elég jól kitapasztaltam, hogy az élesnek jelzett helytől merről, merre, mennyit tekerjek, de így visszagondolva kínlódás volt. Ami biztos, hogy 1.4-es objektívvel több kép sikerült, mint 1.7-essel. Nem tudom, hogy ez a minimálisan több bejutó fénytől vagy a kisebb élességi tartomány miatt volt, esetleg szimplám az eltérő objektív okozta. Ha meg sasszemed van, akkor lehet, hogy a mattüveg rosszul áll, ahogy MrChris írta.

(#7970) Vyndree

Élőkép nálam pl. nem játszott, nekem a keresőbe kell nézni (többnyire) még kompakton is. :B

(#7971) MrChris

K10D-n nincs élőkép.

(#7974) faki_ válasza jpeetr (#7969) üzenetére


faki_
senior tag

Dioptriakorrekció esetleg nincs elállítódva... :F

(#7975) jpeetr válasza faki_ (#7974) üzenetére


jpeetr
aktív tag

ezt hogyan tudom ellenőrizni?

(#7976) faki_ válasza jpeetr (#7975) üzenetére


faki_
senior tag

Egy kis csúszka a kukucska felett/mellet. Pl. világos fal felé nézve úgy állítsd be, hogy a legélesebbnek látszódjon a keresőben a fókuszpontokat jelző keret.

(#7977) jpeetr válasza faki_ (#7976) üzenetére


jpeetr
aktív tag

oké, leesett mi az, az jól van beállítva :)

(#7978) masterful87 válasza jpeetr (#7972) üzenetére


masterful87
senior tag

Rögzített gép, valami tesztábra, azt meglövöd a 0 vonalánál, aztán megnézed, hogy mit sikerült lőnöd.
Esetleg asztallapra tett gép, és az asztalon csúsztatod közelebb az ábrához, hogy meglegyen a fókusz, így még egyszerűbb.

Ha nem ott van az élesség ahol láttad, akkor vagy a szemed rossz, vagy a mattüveg csap be, vagy a fókusz visszajelzés.

Saját tapasztalatom pont K10D-vel, hogy 58mm-en, F2-n nagyon könnyű pár milit-centit tévedni!

Esetleg kapcsold ki a stabit, na meg milyen záridőkkel fotózol? Lehet kimozdulsz az élességből, amikorra elkészül a kép.

(#7979) MrChris válasza jpeetr (#7972) üzenetére


MrChris
nagyúr

Akkor így egy kicsivel nehezebb ellenőrizni. Ha az a hiba, hogy az elkészült képen máshol van a fókusz mint amit a keresőben látsz, akkor elvileg a mattüveg rossz helyen van. Ezen a képen látszik hogy a focusing srceennek pontosan olyan távol kell lennie a hátsó lencsetagtól mint az érzékelőnek. L1=L2=L3. Ez néha nem sikerül, AF esetén és 3,5-5,6 rekeszen alig látszik, nem tűnik fel. Általában L1 nagyobbra sikerül mint L2, ezért valahogy közelebb (lejjebb) kell vinni a mattüveget. Ehhez megfelelő méretű téglalap kereteket lehet készíteni amit a mattüveg fölé helyezve lehet növelni a pentaprizma felé eső részt. Féltized millimétereken múlik, mikor kicseréltem egy törőékesre nekem is rossz volt és így pozicionáltam. Ezen a videón látszik, hogy a mattüveg felett van egy távtartó keret és azzal kicsit szenved is a csóka. Olyan kis távtartó kereteket kell vékony valamiből vágni. Akár többet is lehet egymásra tenni. Nekem így sikerült helyre tenni a dolgot.

[ Szerkesztve ]

(#7980) jpeetr válasza masterful87 (#7978) üzenetére


jpeetr
aktív tag

próbáltam egészen 1/2000 től is, de ugyanaz sajnos
nem csak én fotóztam vele, barátnőmnek is ugyanezt csinálta
holnap megtesztelem jobban a kitobival
túl szép (és olcsó) lett volna az az f2 a manuállal

(#7981) ccs2929 válasza jpeetr (#7980) üzenetére


ccs2929
senior tag

Annak idején én is ebben a cipőben jártam a Sony A100-ammal, hidd el nem a technikában van a hiba. :N Egyszerűen rohadt nehéz ilyen kis sötét kukkerral tág rekeszen eltalálni a fókuszt, kb 40 portrémból 1-en lett jó az élesség. Sorozatokat lőttem ezért, de nem volt nagy a sikerélmény... Emiatt váltottam élőképes gépre annó, és meszűnt a kínlódás :DDD

Flickr: http://goo.gl/V53ntj Ha korrekt volt az üzlet,akkor várom az értékelést!

(#7982) Clemi


Clemi
veterán

Sziasztok,

Tudtok olyan 100,135-ös lehetőleg M42-es obit, ami fényerős és már teljesen nyitva is karcol? Nekem most van egy Pentacon Auto MC 135/2,8 de az sajna csak f4-től kezd használható lenni, de inkább az 5,6 amire már azt mondom, hogy APSC szenzoron jó. Ez az obi valószínű FF szenzoron lenne jó, croppon nagyon mossa a finom vonalakat.

(#7983) fattyu válasza Clemi (#7982) üzenetére


fattyu
veterán

sonnar 135 3.5.
tudom nem annyira fényerős de el lehet felejteni a rekeszgyűrűt

a hülyeséget, az embereket, a dugót, az időjárást, a késést, és a várakozást leszámítva szinte mindent jól viselek

(#7984) MrChris válasza Clemi (#7982) üzenetére


MrChris
nagyúr

Sonnar 135/3.5 nyitva is karcol, Oly OM 100/2.8 szintén csak ez OM bajonettes, Konica 135/3.2 ez AR bajonett.

(#7985) Clemi válasza fattyu (#7983) üzenetére


Clemi
veterán

Nos igen, a 3,5 már nem az igazi. Van 55-200-as Fuji XF obim, az 135-ön még 4.4 úgyhogy sokkal nem lennék beljebb a szűk mélységélességet nézve. Legalább 2,8-as kellene szerintem, de sajna lövésem nincs melyik gyártmány ami karcol, csak azt tudom, hogy a Pentacon nem.

(#7986) jjeahh válasza Clemi (#7985) üzenetére


jjeahh
nagyúr

Nem próbáltál még más olcsó 135-öst? Mert akkor a pentaconra azt mondanád állat :DDD Szerintem vannak nagyon sz*r 135-ösök, van a pentacon ami már elmegy, vannak a jupiterek amik még jobbak, főleg a 11 tűnik pengének nekem és a csúcson ott a zeiss sonnar. Sajna igazán jó F2.8-asok nincsenek legalábbis a megfizethető kategóriában...

Fb: facebook.com/n.barni | Insta: instagram.com/n_barna/ | Strava: bit.ly/2HvMboG

(#7987) tailor válasza Clemi (#7985) üzenetére


tailor
őstag

Most nem mondod, hogy a 2.8 vs 3.5 kezdő fényerő ekkora probléma...? :U A Sonnarnál jobb 135-öst ebben az árkategóriában nem kapsz.

Ha kis mélységélesség kell aps-c-n is, akkor pedig íme. ;]

[ Szerkesztve ]

(#7988) Clemi válasza tailor (#7987) üzenetére


Clemi
veterán

Nem azt mondom, hogy probléma, de akkor meg az AF+IS 4.4 mellé minek a 3,5.

(#7989) tailor válasza Clemi (#7988) üzenetére


tailor
őstag

Akkor nincs más, mint az APO-Sonnar :DDD

(#7990) fattyu válasza MrChris (#7984) üzenetére


fattyu
veterán

Nem biztos de ugy rémlik a kérdező canonos. Konica oda nem jáccik.

a hülyeséget, az embereket, a dugót, az időjárást, a késést, és a várakozást leszámítva szinte mindent jól viselek

(#7991) fattyu válasza Clemi (#7985) üzenetére


fattyu
veterán

Te azt hiszed egy telezoom tud bármi olyasmit mint a 135 sonnar? :)

a hülyeséget, az embereket, a dugót, az időjárást, a késést, és a várakozást leszámítva szinte mindent jól viselek

(#7992) MrChris válasza Clemi (#7985) üzenetére


MrChris
nagyúr

Jó minőséget és fényerőt olcsón nem tudsz venni ha ilyen egyszerű lenne mindenkinek az lenne. Kb 60e-től kezdődik az a kategória amit keresel.
Még tudom javasolni az OM 100/2.0-t, nekem 2.8 van az karcol. A 2-3 ezres adaptergyűrű nehogy már korlátozzon.

(#7993) Novics válasza fattyu (#7990) üzenetére


Novics
senior tag

Már fujis. :)

A fontolva haladó. - 30 felett minden nap ajándék.

(#7994) Vyndree válasza Clemi (#7982) üzenetére


Vyndree
őstag

Nekem Vivitar 135mm f2.8-as van és nyitva is "majdnem hibátlan" (mert ez relatív), igaz nem M42 bajonettes, de egy 2800Ft-os adapteren kétlem hogy múlna. Főleg hogy árban fele annyiba kerül mint egy hasonló állapotú Sonnar. Egyet rekeszelsz, akkor fényerőben majdnem ott vagy ahol a CZ, és tükör élesek lesznek a képeid. (egyébként azt tapasztaltam, MD-re jobb áron vannak ugyanolyan vagy jobb obik mint M42-re, utübbi kicsit túl van sztárolva)

[ Szerkesztve ]

(#7995) Clemi


Clemi
veterán

Igen, Fuji gépem van és nyilván nem korlátoz egy adapter gyűrű, csak azért írtam az M42-t mert olyan adapterem már van.
Ha tényleg van egy bitang éles 100-as vagy 135-ös nagy fényerejű, akkor nem a 60e-s ár fog visszatartani, hisz még az is bőven az AF-es üvegek ára alatt van, a Fuji focus peak segéddel meg egyenesen álom a manual fókusz, így az abban a tartományban kapható XF 90/2 csaknem 300-es árához képest nem hinném hogy sok, főleg ha tudja ugyanazt a rajzolatot. Legfeljebb nem lesz az exifben a blende, de stabi abban sincs, és stabi nélkül ilyen gyutávon csak a lassú megfontolt komponálás jöhet szóba legalábbis nálam, akkor meg már jöhet a manual fókusz is.

Az ebay-en kívül hol javasoltok keresgélni, mert itt a hardver aprón és az irányjelzősön elég gyér a kínálat ezekből és próba nélkül tényleg nem akarok venni, legfeljebb úgy, ha valakinek van valami tuti, azt kipróbálhatom és utána veszek egy ugyanolyat.

(#7996) Gertev


Gertev
csendes tag

Tair-11A? 2,8-as és jó!

(#7997) MrChris válasza Clemi (#7995) üzenetére


MrChris
nagyúr

Van pl. vatera, jófogás, a soós optika, meg még amit nem ismerek :D
Persze mindnél lehet jól-rosszul járni, nepperrel összetalálkozni. Utóbbi években mintha kúsznának az árak felfelé. Már vettem ebayről is Olympus OM-et pár ezerrel volt kevesebb, inkább az vitt hogy ritka itthon a jó, sokat kell sasolni és türelemmel várni.

(#7998) Vyndree válasza Clemi (#7995) üzenetére


Vyndree
őstag

Érdemes lehet itt is szétnézni, rengeteg fotós cuccot tesznek fel nap mint nap.

(#7999) Clemi válasza MrChris (#7997) üzenetére


Clemi
veterán

Vaterát és a Jófogást ismerem, böngészem az irányjelzőst nem a hardveraprót. A Soós optikánál még nem jártam... de nem sürgős, figyelek és várok :)

(#8000) Clemi


Clemi
veterán

Csak kérdezek, mert eddig nem találtam infót. A Tokina 135/2,8 és az Auto Revuenon 135/2,8 mennyire jó nyitva a Pentaconhoz képest? Talán van valaki, aki ismeri, találkozott már velük.

Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.