Hirdetés

2024. május 7., kedd

Gyorskeresés

Útvonal

Fórumok  »  OS, alkalmazások  »  Manjaro Linux

Hozzászólások

(#777) ubyegon2 válasza tordaitibi (#776) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

A választ a képeken találod.
A /home állandóra van csatolva, így boot után ez a beállítás értelemszerűen megmarad, a többi szerintem nincs csatolva állandóra. Csináld meg az auto/állandó csatolást (automount), én csak őskori FSTAB-os módszert ismerem, anno azt olvastam Manjaro-nál már nem kell ilyesmivel piszmogni, szóval hajrá! ;)

(ki/bejelentkezéskor a mount is megmarad)

[ Szerkesztve ]

(#779) ubyegon2 válasza tordaitibi (#778) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Szép a kép a Cserélhető adattárak beállításáról. :D

Döntsd el, hogy neked most fixen használható vagy cserélhető adattárad van. Az állandó csatolást az én elmaradott Debian vonali tudásom szerint az FSTAB végzi.
Ha te örömmel írod, hogy az érintett meghajtó nincs is benne, akkor én tényleg nem tudok már mit írni. (értelemszerű, hogy a csatolás így csak a következő boot-ig fog élni)

Cserélhető adattáras szép ablakodat használd pendrive-ok DVD, etc. eszközök kezelésére. (szóval szedd ki onnan azt a HDD-, mert így értelemszerűen eltávolítható eszköznek nézi a rendszer)
szerintem

A sata nullán a rendszer ssd van.

Ezek már régóta totál indiferensek. ;) (kivéve, ha nem AHCI-n, hanem IDE-n van a meghajtó)- ez még régi emlék, nem tuti.

[ Szerkesztve ]

(#781) ubyegon2 válasza tordaitibi (#780) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Ha azt a meghajtót a Manjaro rajta be oda..............
Mindegy, kattints ki onnan a kék jelölést és ne foglalkozz azzal, hogy nem indul autó módban, rakd be az FSTAB-ba, ahogy ez már ezer éve működik a buta Ubuntu alapú disztrókon. Is.
Grafikus sudo nincs már itt sem ezek szerint. Olvass utána, mit használnak helyette Arch alapon. Jobb gombos menüben nincs benne olyan, hogy indítás rendszergazdaként?

[ Szerkesztve ]

(#785) ubyegon2 válasza tordaitibi (#783) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Jól összekeverted az FSATB szerkesztési elveket azzal, amit Dave mondott.

Az FSTAB-ba mindent a saját elérési útja alapján csatolunk be, nem más meghajtó/partició alá.

Az alábbi partició a /media alá kerül, így az elérési út a /media/ubyegon/TT

UUID=3121hf91-e143-33d4-adab-c73024f87840 /media/ubyegon/TT ext4 nosuid,nodev,nofail 0 0

Furcsa lenne, ha a Manjaro a /home alá csatolna más meghajtókat, de nem ismerem. Csináld úgy inkább, ahogy a Manjaro-sok mondják, én tévesen azt hittem az ilyen alapdolgok mindenütt ugyanazok..... ;)

Ahogy látom, érdemes lesz utána olvasnod a symlink használatának is! ;) Ami amúgy inkább bonyolítja, mint egyszerűsíti a dolgokat, de ti tudjátok. Inkább nem szólok bele.

[ Szerkesztve ]

(#792) ubyegon2 válasza tordaitibi (#791) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

ADAT_1TB

Sorry, azt hittem a fenti megnevezésből, hogy az egy külön meghajtó. De azt írod, csak külön mappa a home alatt.

Akkor vedd úgy, amit eddig írtam, mint ha ott sem lett volna, ez nekem már így bonyolult. :)

ezt is írtad:
Továbbra is kíváncsi vagyok, hova kéne mountolnom a szerencsétlen adatpartíciómat

Most akkor csak egy mappa vagy mégis egy partició? :Y Te döntsd el.....

a /home/tibi/DATA az hol más meghajtó-partíció?

----off teljesen

(ezt a bénázást nem sértésnek szántam, egyszerű tény, nap mint nap előfordul velem is)

[ Szerkesztve ]

(#794) ubyegon2 válasza tordaitibi (#791) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Egyszer kérdeznél olyat amihez hülye vagy én meg értek

Kérdezek én a kedvedért, mondd mihez értesz! :D

fórum, olyan mint a Linux Mintnek. Mindjuk ott is csak kimarite viszi a prímet

Na ja, miután mindenkit kiutál/töröl onnan. Pár éve még a kezdetekkor beraktam oda is az akkor még friss SSD-s cikkemet. Elég durván belerugdaltak ott, a vita végén kiderült, hogy a fő kötekedő kimarite szaki még nem is látott SSD-t. no comment
Én szépen töröltem azt a blogot és távoztam is az oldalról.

(#793) Amazonas

;) Akkor megnyugodtam kissé.....

*************************************************
No húzok is innen vissza a sysadminos Kezdők topikjába.....mondjuk oda is minek.... :D

[ Szerkesztve ]

(#798) ubyegon2 válasza tordaitibi (#796) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Ne szórakozz már! :D Abban, hogy bénázol, mi a szörnyű? De ha így érzed, akkor bocsi! :R
(nekem úgy rémlik, anno te küldtél el mindenkit a fenébe amúgy....)

Látom végre sikerült, bár ha ezt hamarabb értelmezted volna......mivel ugyanaz, mint amit Amazonas írt:


No, így nehéz egyébként segíteni! :N

(#795) Amazonas

Nincs műsor, ezek komoly dolgok! :N

[ Szerkesztve ]

(#826) ubyegon2 válasza tordaitibi (#824) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Ötlet, hogyan szerezhetném vissza a manjaromat?

Ha elmentetted a külön /home legalább konfigokat tartalmazó részét, akkor semmi gond, akár egy teljesen új telepítést is felül tudsz írni, ha bemásolod a konfigokat.

A kikommentelésnél nem értem miért emlegetsz csillagokat az FSTAB-ban.

így néz ki valami, ha ki van kommentelve:

#tmpfs to .cache
tmpfs /home/ubyegon/.cache tmpfs noatime,nodev,nosuid,size=800M 0 0

# Modification for SSD
tmpfs /tmp tmpfs defaults,noatime,mode=1777 0 0
#tmpfs /var/log tmpfs defaults,noatime,mode=0755 0 0
#tmpfs /var/spool tmpfs defaults,noatime,mode=1777 0 0
#tmpfs /var/tmp tmpfs defaults,noatime,mode=1777 0 0

Ami elé odarakod a kettőskeresztet, azt a rendszer figyelmen kívül hagyja, a /home-od elé odaraktad volna, akkor reboot után nem veszi tudomásul a rendszer, hogy van egy külön /home és megcsinálja az alapot a rendszeren belül, azt kellett volna neked felülírnod live-ból.

(#832) ubyegon2 válasza tordaitibi (#828) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Dolphin nekem ismeretlen, de mintha letiltották volna a root-ként indítását, live alól le tudod viszont tölteni a MC fájlkezelőt, az indítható root-ként, vagy másolsz terminál parancsokkal. 😉

(#837) ubyegon2 válasza tordaitibi (#836) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Az alábbi ablakban adtál meg alul külön jelszót? Ha igen, az a root jelszavad, ha bejelölted, hogy nem adsz meg, akkor az a rész eltűnik és csak egyetlen jelszavad lesz, akkor root jelszóként is a felhasználói jelszót kell használnod:

Ha nem automatikus bejelentkezés van beállítva, boot után gondolom kérnie kell valahol a jelszó beírását. (bár én azt hittem, hogy itt egyértelműen felhasználó név/jelszó páros kell)

[ Szerkesztve ]

(#842) ubyegon2 válasza tordaitibi (#841) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Bocs a bénaságért.

Szerintem alább már megmagyaráztad a dolgot! :DD

mámor kerített hatalmába mint win alatt rendszergizdaként.

(#844) ubyegon2 válasza tordaitibi (#843) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

én meg elvárom hogy gui alól oldjam meg a problémáimat egy oprendszeren. :U :Y

Jogosan várod el, amit írsz! ;] Mondjuk Windows 10 vagy más fizetős oprendszer esetében, egy free oprendszernél mitől lenne jogod elvárásokhoz? Örülj, használd, de először is értelmezz! Az alapvető....

Anno is ez volt a fura nálad, mert ha nem kaptál azonnal olyan választ, amit képes is voltál alkalmazni, pattogtál, ha meg kaptál választ, akkor a mostanihoz hasonló stílusban nyilvánultál meg. :U

Problem nincs, neked volt eddig is. Akkor újra, értelmező módon olvass és alkalmazd a megértetteket! Fog menni?

[ Szerkesztve ]

(#873) ubyegon2 válasza tordaitibi (#872) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

ffmpeg 4.1.1 fenn van nálad (extra repo)?

Ha nincs rakd fel és a ffmpeg 2.8-tól szabadulj meg, nem tudom az hogyan került fel az AUR.ból nálad, mert ott is vannak jóval frissebbek.

169-64 a 4.1.1 ffmpeg függősége, így a nálad kiírt alacsonyabb libx265.so verzió nem fog gondot okozni.

Nem ismerem az Arch vonalat, de a kiírások alapján én ezt tenném, első lépésként mindenképpen.

Az sincs kizárva, hogy valaminek a függőségeként került fel a 2.8 ffmpeg, normál gyári állapotú Manjaro-ra nem is tudom felrakni..... meg nem is lenne logikus a 4.1.1 mellet, csak ha valaminek fontos.

[ Szerkesztve ]

(#875) ubyegon2 válasza tordaitibi (#874) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Akkor gondban vagy, mert a 4k olyan elavúlt régi, hogy a függőségei miatt az egész rendszer frissítése meghiusul. Te akarsz olyan rendszertr használni, ami a lehető legfrissebb csomagokból áll, ellentétben a Debian/Ubuntu disztrókkal, ez viszont azzal jár, hogyel kell engedned a régi csomagokat. Ezt nehogy megint félre értsd, nem kötekvésből mondom. ;)

4.1.1 verzió
2.8 verzió

Látod mekkora durva különbség? Döntened kell. Egy rolling rendszer nagyon nem szereti, ha nem frissítik sokáig!

Most nézem a 4k-ból is 4.4.11.241-es verziót látok, nálad milyen van fenn? AUR-ban van.

Stornó, látom, hogy ennek a verziónak a fóggősége a 2.8

[ Szerkesztve ]

(#879) ubyegon2 válasza tordaitibi (#877) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Felmerült még valami benned?

(#883) ubyegon2 válasza tordaitibi (#882) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Ennél a frissítésnél már olyan új komponens érkezik, mint látod a hiba kimenetnél is

Lecseréli libsystemd-t erre: core/systemd-libs?

ami már nem egyszerű csomagfrissítés, így ez már érint régi csomagok függőségeit is. Ez normális, örülhetsz, hogy csak egy csomagot érint és mint a kolléga írja, megoldható könnyen. A LO-nak nincs köze ehhez, egyszerűen frissítesz és amit írtam tegnap, nem vicc volt, néha a túl régi csomagoknak menniük kell.

(#885) ubyegon2 válasza tordaitibi (#884) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Az onboard elég általános virtuális billentyűzet, úgy rémlik Manjaron is van a tárolóban.

Néha valóban számunkra elég kibogozhatatlan függőségek vannak, amikben van ám logika, ha nagyon mélyen belemegyünk. :)

Ez a tegnapi ffmpeg-es dolog is amiatt lehet, mert a H265 kódolás még nem volt beleépítve a 2.8 verzióba így azt más csomag biztosította, ami aztán összeakadt egy újabb csomaggal, mivel a fejlesztők mondjuk már a friss ffmpeg-et feltételezik, amiben már van H265 támogatás. nagyon konyhanyelven ilyesmire gondolok

(#983) ubyegon2 válasza tordaitibi (#982) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

#chown
#jogosultságok

https://hogyan.org/linux-jogosultsagok
https://szit.hu/doku.php?id=oktatas:linux:jogok#chown

Jogosultságokról magyar nyelven a fenti két link elég szájbarágósan leír mindent, amit tudni érdemes home user-nek.

(#987) ubyegon2 válasza tordaitibi (#986) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Az nem lehet, hogy hálózatok esetén ennek épp így kell működnie? Csak naívan kérdezem, mert nem használok hálózatos dolgokat, de volna benne logika. ;)
(azért gyanítom, hogy ez így marhaság, de mégis......)

[ Szerkesztve ]

(#990) ubyegon2 válasza tordaitibi (#988) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Az szerintem kezelhetetlen lenne, ha belegondolunk, vagy lokális vagy hálózati hozzáférés vezérelhet egy adott meghajtót.
Elkezdesz másolni egy nagy fájlt hálózati módban és alig marad helyed a számítások szerint. Visszamész ugyanezen meghajtó lokális szinjére és még rengeteg giga helyet látsz......jó lenne, ha itt is tudnál műveleteket végezni!?
Na ugye...😉

Ez az 1970 január 01 időnként nekem is megjelent már dátumként, de fogalmam sincs mi okozta. Aztán egyszer csak eltünt......

[ Szerkesztve ]

(#1002) ubyegon2 válasza tordaitibi (#1000) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Itt van egy. :)

(#1004) ubyegon2 válasza tordaitibi (#1003) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Örülök, ha segített, megjegyzem én is, hogy így is lehet gyilkolászni a sambát! Eddig még nem használtam ilyesmit. ;] Most akkor mindketten előrébb vagyunk egy lépéssel legalább. ;)

Ja igen, a linkelt oldalt szerintem jegyezd meg, mert onnan is le tudod szedni fájlokat, mint ezt a mostanit is.

[ Szerkesztve ]

Útvonal

Fórumok  »  OS, alkalmazások  »  Manjaro Linux
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.